Sport Hooman naar OS via omweg Henk Angenent voelt nu dat men hem kent Courier bestijgt de tennistroon Nieuwe generatie van sabelschermers Frans Biemond stapt uit marathonploeg Maandag 10 februan 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: ROB VAN DER ZANDEN Vormgeving: HENK BUIS 27 NIEUWSLIJN Pech voor familie Keen BOLZANO - Voor Gerdie en Trinko Keen eindigde het Olym pisch kwalificatietoernooi tafeltennis in een deceptie. Trinko verliet zaterdagmiddag, na drie partijen in de vijfde game te hebben verloren, met een voetblessure het toernooi. Zus Gerdie had gisteren nog kans zich via een extra ronde naar Barcëlona te spelen. Ze verloor echter het beslissende groepsduel tegen de Sloveense Frelih in vier games. Het verschil was minimaal. Ze werd uiteindelijk twintigste. Weinig succes dus voor de bepalende man achter het tafelten nis, jan Vlieg, die eerder de mannen- en vrouwenploeg bij het WK in Japan zag degraderen en in de Superliga met de mannen nog een degradatieconfrontatie met Hongarije tegoed heeft. Hooman en Vriesekoop naar Gdansk BOLZANO - Bettine Vriesekoop en Mirjam Hooman zullen over twee weken in Gdansk (Pol) moeten aantreden om een Olym pisch ticket in het dubbelspel te verdienen. Beiden zijn verze kerd van een plaats in het enkelspel. Hooman hoorde van de verplichte reis naar Polen van technisch directeur Jan Vlieg. De I eiderdorpse kwalificeerde zich gisteren in Bolzano voor het en kelspel in Barcelona en was van mening dat een kwalificatietoer nooi in het dubbel daardoor overbodig was geworden, „leder een moet in Gdansk verschijnen. Meer weet ik niet", aldus Vlieg, die meent dat de voorbereidingen van het tweetal op de Top Twaalf in Wenen (eind februari) niet zal worden verstoord door het toernooi in Gdansk. Drie gouden medailles boksers BELGRADO - De Nederlandse amateurboksers Arthur Santana, Han Doorenbosch en Raymond Joval hebben bij een internatio naal toernooi in Belgrado de gouden medaille gewonnen. Larry Sedney gaf in de finale aangeslagen op. Weltergewicht Dooren bosch uit Den Bosch werd tevens gekozen tot beste bokser van het toernooi*. In de finale stootte hij de Roemeen Andrej Alexandru tot twee keer toe voor acht tellen naar het canvas. Raymond Joval, de middengewicht uit Amsterdam, won door knock out in de eerste ronde van Pjotr Pomarenko uit Polen. Voor zijn gewichtsklasse waren zoveel inschrijvingen, dat in twee groepen werd gebokst. In de andere eindstrijd verloor Larry Sednev uit Zeist van de Turk Samilsan Sinan. Sedney ging in de openingsronde twee keer acht tellen neer, waarna hij de strijd staakte. Lichtgewicht Arthur Santana uit Rotterdam behaalde een duide lijke puntenzege (3-0) op Oktay Ozgen uit Turkije. Door de goe de prestaties houden de Nederlanders dedeur naar de Olympi sche Spelen van Barcelona open. Drost keert terug naar Kampong UTRECHT - Donald Drost keert terug naar de Utrechtse hockey club Kampong. De 30-jarige oud-international volgt komend seizoen Ton van Gils op als trainer van de mannen. Van Gils kon met het bestuur geen overeenstemming bereiken over contract verlenging. Het akkoord met Drost was eerder een kwestie van uren dan dagen. De ambitieuze Drost, als een van de weinigen in Nederland full time met hockey bezig, speelde zes seizoenen bij Kampong en vestigde daarna de aandacht op zich als oefenmeester van het eerste vrouwenteam. Anderhalf jaar geleden werd hij als coach aangetrokken door Amsterdam. Met de Amsterdamse hockey- sters werd Drost vorig jaar overtuigend landskampioen. Dit sei zoen lijkt hem de titel halverwege de competitie al bijna niet meer te kunnen ontgaan. DEN HAAG SIP Jim Courier heeft de eerste plaats op de wereldranglijst overgenomen van Stefan Ed- berg. Met zijn overwinning in Melbourne had de 21-jarige Amerikaan het gat tussen hem en de Zweed al vrijwel gedempt. Deze week pakte hij in San Francisco de resterende punten. Door de overwinning op Der rick Rostagno met 4-6 6-3 6-2 in de halve eindstrijd was nog voor de finale begon, de troonswisse ling een feit. Lijstaanvoerder Courier heeft slechts twee land genoten als voorganger: John McEnroe en Jimmy Connors. Ruim een jaar geleden stond hij nog 25ste en besloot hij de ten- nisacademie van Nick Bolletieri te verlaten, omdat deze veel meer tijd en aandacht gaf aan zijn directe rivaal Andre Agassi. Courier had verwacht dat bij het bereiken van de eerste plaats de adrenaline door zijn bloed zou jagen. Maar tot zijn verbazing voelde hij nauwelijks iets. Hooguit een gevoel van ontspanning. ..Al blijf ik het maar een week; dit kunnen ze me nooit meer afnemen." Met de titelverdediging in Rotterdam in het verschiet be nadert Omar Camporese zijn topvorm. Na zijn grote aandeel in de verrassende Daviscupzege van Italië op Spanje werd hij gisteren de eerste Italiaanse Hendriks wint in laatste wedstrijd HARNES ANP Martin Hendriks uit Assen heeft gisteren in het Franse Harnes de laatste veldrit voor de Super Prestige-trofee gewonnen. De „cros ser" uit Assen ging na ruim een uur de Tsjech Radomir Simunek met veertien seconden vporaf. Simunek was twee weken geleden al zeker van de eindzege in de wedstrijdenreeks. winnaar van het indoortoernooi van Milaan. De zege in de halve finale op Andrei Tsjerkasov (6-3 4-6 6-3) was ten koste gegaan van een zere elleboog. Maar steunend op een sterke eerste service en een scherpe back handpassing was hij in de eindstrijd toch de meerdere van de als achtste geplaatste Kroaat Goran Ivanisevic: 3-6 6-3 6-4. Bij de vrouwen verstevigde Monica Seles haar leidende po sitie. In een herhaling van de fi nale van Melbourne won zij in Stuttgart opnieuw van Mary Joe Fernandez: 6-0 6-3 in 54 minu ten. De cheque voor de winna res bedroeg 70.000 dollar. Helena Sukova sloot in het Ja panse Amagasaki voor het eerst sinds 13 maanden een toernooi winnend af. De 26-jarige Tsjechoslowaakse, die inmid dels is afgezakt naar de 17e plaats van de wereldranglijst, zegevierde in de finale met 6-2 4-6 6-1 over Laura Gildemeister uit Peru. De voor Frankrijk uitkomen de Nederlandse Noelle van Lot- tum boekte haar eerste toer nooi-winst. De 19-jarige speel ster versloeg in de Finale van het 100.000 dollartoemooi van Wel lington (Nieuw-Zeeland) de Amerikaanse Donna Faber met 6-4 6-0. Op de wereldranglijst schoot ze naar voren: van de 133ste naar de 89ste plaats. Via een omslachtige omweg is Mirjam Hooman het Olympische tafeltennistoernooi binnengedrongen. In Bolzano greep de Leiderdorpse het laatste redmiddel door gistermiddag de Engelse Andrea Holt in een extra kwalificatieronde terug te wijzen: 21-1621-1421-17. Bondscoach Hans Jom'tsma kijkt vanuit een vangnet naar het nationale hockeyteam. Oranje speelde afge lopen weekeinde een oefenwedstrijd tegen Amsterdam ter voorbereiding op de wedstrijden om de Cham pions Trophy die op 20 februari in Karachi beginnen. foto anf De pupil van Leidenaar Frits Kantebeen was de enige van de Nederlandse mini-afvaardiging die de reis naar Barcelona af dwong. Danny Heister en Trin ko en Gerdie Keen, allen bijge staan door de bondscoachen Vlieg en Li, maakten de trip naar de Italiaanse grensstad vergeefs. Gezien haar positie op de Eu ropese ranglijst had Hooman zich in Bolzano met één hand op de rug gebonden direkt van een Olympisch ticket moeten verzekeren. De winnares van de Top 12 in 1991 bezet daarop de achtste plaats. In Bolzano trof ze alleen mindere godinnen. Gezien haar vorm, die nog eens werd onderstreept door haar zege in de open Engelse titel strijd, zou plaatsing absoluut geen problemen opleveren. Meende ze zelfverzekerd, vooral toen ze de loting .had verno- „Alleen een beenbreuk kan de weg naar Barcelona versper ren", hield ze zich voor na de eerste afvalronde. Daarin on dervond ze inderdaad geen te genstand, de twee daaropvol gende dagen echter wel. Zoveel zelfs dat ze zaterdagmiddag op onverklaarbare wijze twee par tijen uit handen gaf. Beschamende nederlagen tegen Melnik uit de GOS (21ste op de Europese ranglijst) en de Fran- caise Coubat (25ste) haalden door het grillige verloop van de groepswedstrijden bijna een streep door haar plannen. Ove rigens verloor ze beide partijen in de beslissende vijfde game. „Een niet geplande off-day, die werd ingezet door een onnodige nederlaag tegen Melnik. Die ne derlaag werkte door tegen Cou bat", was haar verklaring voor de plotselinge inzinking, die verregaande gevolgen had. Na haar overwinning op de Joegoslavische Perkucin kreeg ze van teammanager Van Haas teren te horen dat ze de reis naar Barcelona kon boeken. „Ik ben tweede in de groep", ver klaarde ze opgelucht. Een klas sering die rechtstreeks naar de Spelen leidde. Op haar gemak verorberde Hooman vervolgens in de spookachtige, lege hal een appeltje. De overige uitslagen zorgden echter voor een chaotisch half uurtje. Vier speelsters wonnen drie partijen, waardoor de on derlinge resultaten uitsluitsel moesten bieden. De ontnuchte rende mededeling dat ze op de derde plaats was beland en een extra kwalificatieduel diende af te werken, werd gelaten ontvan gen. „Heel vervelend. Ik "had slechts een half uur om me voor te bereiden." Het laatste redmiddel werd met beide handen aangegre pen. Zonder de steun van de kleine Nederlandse delegatie - die verkoos een plaatsje op de tribune bij een partij van de reeds uitgeschakelde Gerdie Keen - versloeg ze de Engelse verdedigster Andrea Holt in drie games. Hooman wil haar privécoach Kantebeen meenemen naar de Olympische Spelen in Barcelo na. Voor het kwalificatietoer nooi in Bolzano werd voor de coach van Scylla opnieuw een uitzonderingspositie gecreëerd door de bond. „Hij heeft me hier bijgestaan, dus ik hoop dat hij er in Barcelona ook bij kan zijn", aldus Hooman. Kantebeen is bij de begelei ding van zijn pupil op interna tionale evenementen doorgaans afhankelijk van de opstelling van de bond. Alleen als hij een uitnodiging krijgt, kan hij mee. In geval van de Olympische Spelen heeft het NOC het laatste woord. „Na de verloren wedstrijden op zaterdagmiddag had ik hem hard nodig. De nederlagen te gen Melnik en Coubat werkten mentaal door. Je moet jezelf dan weer op de rails zien te krij gen. Frits zorgt op die momen ten voor de extra steun, zijn in vloed is groot", aldus de speel ster. DEN HAAG ANP Sabelschermen is in Nederland jarenlang een aangelegenheid geweest van een klein, geselec teerd groepje. De beoefenaars Van de moeilijkste discipline werden samen oud. Bij de na tionale titelstrijd in Den Haag kondigde zich plotseling een nieuwe generatie aan. Een kwart van de deelnemers was jonger dan 20 jaar. Tot een ge slaagde greep naar de macht was de jeugd net niet in staat. In de finale won de 39-jarige Pieter de Bruin (SV Pallos Utrecht) van de ook al zeer ge routineerde Anton Oskamp (Zaal Van de Berg): 6-5 6-4. De Bruin, die eerder kampioen werd in 1990, had in de halve eindstrijd het nodige te stellen met de nog niet eens half zo ou de Tijmen Ros (Zaal Kardolus Zoetermeer) die vorig jaar uit het niets naar de top klom. De jonge titelverdediger moest zich net als clubgenoot Oscar Kardolus, op sabel jaren lang de vaste afnemer van goud. nu met de derde prijs tevreden stellen. Bij de laatste acht kreeg Ros onverwacht gezelschap van de pas zestienjarige Daan Pel- grom (Scaramouche). De Arn hemse scholier debuteerde met de zevende plaats. De sabelschermers van Zaal Kardolus werden, zoals ver wacht, voor de tiende keer in successie equipekampioen. Olaf Kardolus veroverde in ploegver- band zijn 23ste titel. De veelzij dige Zoetermeerder werd twaalf keer kampioen met het degen- team, tien keer met de sabelse- Martinez wint in Andalusië GRANADA7BESSEGES ANP De Spanjaard Miguel Angel Martinez en de 20-jarige Zwit serse neo-prof Beat Zberg heb ben de eerste etappewedstrij den van het wielerseizoen bij de beroepsrenners gewonnen. Martinez won in Andalusië de Ruta del Sol, Zberg in de Ar- dèche de Ster van Bessèges. In de Franse seizoensopening behaalde de Limburger Danny Nelissen, die vorig jaar mei bij de profs debuteerde, zijn eerste succes. Het neefje van de tv- verslaggever eindigde als twee de na Zberg. Museeuw België behaalde in het afsluiten de weekeinde de beide etappe zeges in de Ruta del Sol. Zater dag in Jaen versloeg Johan Mu seeuw de Italiaan Maurizio Fondriest en de Engelsman Malcolm Elliott. Beste Neder lander was Mare Siemons op de zevende plaats. Gisteren in Gra nada zegevierde Hendrik Re- dant in de sprint van een kop- trio. Tweede werd de Canadees Brian Walton, derde de Neder lander Rob Harmeling. In Bessèges won Jan Raas' pupil Edwig van Hooydonck za terdag een tijdrit over dertien kilometer. Gisteren werd de slo tetappe gewonnen door de Fransman Thierry Laurent. In Andalusië liet lan Gisbers doorschemeren dat hij voor de toekomst een nieuwe sponsor heeft gevonden. „De bedoeling is een geheel nieuw project te starten voor drie jaar", vertelde de ploegleider van PDM. lectie en één keer als florettist. Een individueel kampioenschap ontbreekt evenwel op zijn ere lijstje. Scaramouche stuurde een piepjonge selectie naar Den Haag. Carlos van de Aa (14), Mi chel Rap (18) en Daan Pelgrom (16) missen nog ervaring, maar reikten met de steun van trainer Ruud Makarawung en routinier Wemer Stolle wel tot de tweede plaats achter het vijftal van Zaal Kardolus. LEIDEN J. BROUWER DE KONING SCHAATSMEDEWERKER Sinds zaterdagavond weet Henk Angenent wat het is om niet meer als naamloze schaatser rondjes op het ijs te draaien. De Alphenaar, dit seizoen twee keer de sterkste, kreeg tijdens de marathon van Amsterdam door zijn vier medevluchters het gewicht van de koers om de schouders gehangen. Angenent bezweek onder de druk, waar door Lex Cazemier naar de zege gleed. Voor de spruitenkweker zat er niet meer in dan de vier de plaats. Slechts 54 van de 98 rijders met een A-licentie stonden op de Jaap Edenbaan aan de start en van hen reden dertig man de wedstrijd uit. Veertig kilometer voor het einde ontnam een vijf tal rijders - Cazemier, Angenent, Takken, Kromkamp en Korotkov - een vluchtpoging. Eendrachtig samenwerkend liep dit kwintet weg en na vijftien ronden werd de aansluiting vol bracht. In de slotfase maakte Caze mier goed gebruik van een on oplettendheid van zijn mede vluchters door in een korte, ve nijnige sprint enkele tientallen meters voorsprong te nemen. "Niemand wilde Lex terugha len, dus moest ik het doen. We kwamen terug tot vijftien meter, maar omdat niemand overnam bleef Lex weg." Youri Takken en Jan-Eise Kromkamp legden be slag op de overige ereplaatsen. Positief Angenent, de meest succesvolle nieuweling in het peloton van A-rijders, benaderde zijn mis lukte missie positief. "Ik leer van zo n wedstrijd. Voortaan zal ik, als niemand wil rijden, de eerste de beste demarrage be antwoorden. Nu heb ik te lang gewacht." Angenent sloop door zijn goede klassering de top tien van het algemeen klasse ment binnen. Op de eerste plaats staat nog steeds Richard van Kempen, die in Amsterdam als zestiende eindigde. Een vrij magere klassering voor de man die dit seizoen al vijf keer jui chend de eindstreep passeerde. "Het gaat inderdaad niet zo goed. Dat beetje extra, wat no dig is voor topprestaties, mis ik." Van Kempen zag zijn grootste concurrent. Oleg Bozjev als zes de over de streep rijden, en heeft derhalve nog maar 15 punten voorsprong op de voor malige Rus. "Ik hoop de titel binnen te halen, maar in mijn huidige doen, is het allerminst zeker dat ik in die opzet slaag". De praatjes in het peloton, als zou in de Kerks-formatie ieder een met elkaar in de clinch lig gen. berusten volgens ae Nieuwvener op leugens. Ieder een zou het wel willen. Maar er is echt geen woord van waar". Grimbergen Aad Grimbergen, vorige week nog succesvol op het Oosten rijkse ijs van de Plansee. finishte als negentiende. Ook Rick van der Hoorn (Ter Aar) en Jan-Dirk Corts (Koudekerk) reden de wedstrijd in Amsterdam uil. Bij de vrouwen trok de Rijs- wijkse Manuela Ossendrijver de zege naar zich toe. Het was haar derde overwinning in dit sei zoen. Zij versloeg in de eind sprint Petra Moolhuizen en Boukje Keulen. De laatste bleef leidster in het algemeen klasse ment voor Moolhuizen, maar het verschil bedraagt één over winning. Corina Hogewoning (Rijnsburg) finishte ais zesde, net voor naar plaatsgenote Pe tra Grimbergen. LEIDEN Frans Biemond houdt het voor gezien bij zijn huidige sponsor Dasia. De 32-jarige marathon schaatser uit Nieuwe Wetering zegt het schaatsen in een nloeg niet meer te kunnen comoine- ren met werk en privé-omstan- digheden. "Ik kan de druk niet goed aan. Overigens geen druk die de sponsor me oplegt, maar die ik mezelf opleg. Ik heb deze zomer bij mijn werkgever, de KLM, een nieuwe functie gekregen, en heb 's avonds nogal eens ver plichtingen. Het komt dus voor dat ik een marathon op de woensdagavond moet laten lo pen. Dat is voor de sponsor niet prettig, en voor mij ook niet. Ik trek het me best aan als ik de op de ranglijst zie dat ik van onzx* ploeg net minst heb gepres teerd." Biemond weet nog niet of hij volgend iaar als eenling de marathon-cyclus afloopt, of zijn schaatsen voorgoed in het vet Lex Cazemier gaat juichend over de finish op de Jaap Edenbaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27