Toerisme s Recordjaar Nederlands toerisme Naaraer^* bolle ti of iet verder weg: France Individuelle is terug met volwaardig programma V akantiespreiding voor komende zomer GUN UZELF DE RUIMTE INDE VAKANTIE Met A-Reizen naar Amerika s Zaterdag 8 februari 1992 REISBERICHTEN Senior Vakantiekrant Dezer dagen verscheen de Senior Vakantiekrant waarin 22 orga nisaties een vracht, speciaal voor senioren samengestelde va kantiereizen wordt aangeboden. De krant is gratis en kan schrif telijk worden aangevraagd bij de Stichting GPOB, Nieuwegracht 27, 3512 LC Utrecht. Stoomdag Autotron Voor de Stoomdag '92 die op zondag 16 februari in het Autotron Rosmalen zal worden gehouden, hebben zich 250 deelnemers gemeld. Alle grote clubs uit Nederland en vele uit België en Duitsland zullen in het museumgebouw aanwezig zijn. In het bijzonder op het gebied van de stoomlocs is de verscheidenheid zeer groot. Alle maten (0,1, 3,5, 5 en 7,25 inch) zullen in de grote hal rondrijden. Er zijn ook diverse stationaire modellen te zien. Diverse clubs, waaronder de Koninklijke Jachtclub Antwerpen verzorgeft demonstraties met stoomboten in een speciaal aan gelegd bassin. Er zijn tallloze stoommotoren te zien en er draait zelfs een heuse draaimolen op schaal. Waar mogelijk mag het publiek de machinisten en stokers een handje helpen. De Stoomdag duurt van 10 tot 18.00 uur en de toegangsprijs be draagt fl. 12,50. Kinderen tot 12 jaar mogen voor fl. 7,50 naar binnen. France Vakantieboek In een geheel herziene editie is het France Vakantieboek 1992 verschenen. Het naslagwerk met op 208 pagina's informatie over alle landstreken van Frankrijk (extra aandacht voor actieve vakanties) kost 10,90 en is verkrijgbaar in iedere boekhandel en in de grote warenhuizen. Deense vakantiecentra In de Deense plaatsen Kolding en Ribe zullen midden in de bin nenstad vakantieappartementen worden gebouwd. De autoritei ten hopen hiermee het hele jaar door toeristen te trekken. Zowel Kolding als Ribe heeft een fraai oud centrum met veel beziens waardigheden. Beide steden bezitten tevens een fraaie omge ving. Kolding ligt vlak bij de brug over de Kleine Belt naar Funen; Ribe, de vroegere Deense hoofdstad, ligt in het zuidwesten van Jutland, vlak bij de Duitse grens. Langlauf zonder grenzen Steeds meer regio in de Alpen vragen geld voor gebruik van de langlaufloipen. Wie gebruik maakt van de gespoorde en gepre pareerde sporen wordt verzocht een langlaufpas te kopen zodat het net naar behoren kan worden onderhouden. In Zwitserland', dat een loipenweb van bij elkaar 5.000 kilometer bezit, is nu een nationale langlaufpas ontwikkeld. Met dit bewijs, dat Sfr. 30,00 kost kan gebruik worden gemaakt van alle loipen in Zwitserland en die van de loipen van Frankrijk. Passen kunnen worden aan geschaft bij de plaatselijke VW's, bij de langlaufloipen of recht streeks bij het secretaritaat van de Arbeitsgemeinschaft für Loi- penunterhalt (AGL), 6169 Marbach in Zwitserland. uw adverten- plaats brengt vrijetijds- genieters op een goed idee. Bel onze advertentie afdeling. Aantal tentvakanties stijgt tot boven miljoen De 5,8 miljoen buitenlandse toeristen die vorig jaar ons land bezochten hebben bij elkaar 7,6 miljard gulden uit gegeven; een dubbel record. Nog nooit immers kwamen zoveel buitenlanders naar Nederland en nog nooit ook werd er door hen zoveel geld besteed. Tentvakanties zijn vooral in trek bij jonge gezinnen. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN ling. De 200.000 toeristen die in 1990 speciaal voor de Van De stijging is des te meer opval- Goghtentoonstelling naar Am- lend omdat het Nederlands Bu- sterdam waren gekomen, zou- reau voor Toerisme (NBT) aan den nu immers wegblijven. Ook het begin van 1991 nog reke- de Golfcrisis, zo was de ver- ning had gehouden met een da- wachting, zou de interesse voor een reis naar en door Nederland niet aanwakkeren. Vooral uit Duitsland kwamen meer toeristen naar Nederland (een plus van 9 procent), maar ook Engeland en België droegen bij tot het goede resultaat. Vanuit Frankrijk en Italië daar entegen kwamen minder reizi gers naar ons land dan in het Van Goghjaar. Ten opzichte van 1989 vertonen beide landen in drie jaar echter nog altijd een r dit de Na flinke financiële problemen is Richard Smeets van France Individuelle er toch weer in geslaagd een splinternieuwe reisbrochure op de markt te brengen. Na een aarzelend begin vorig jaar, biedt hij voor 1992 een volwaardig programma aan vol gens de beste France Individuelle-tradities. Veel fietsen natuurlijk, veel wandelen ook, maar ook kanoën, paardrijden, klimmen en parachuteglij- den. Bijzonder in trek zullen ongetwijfeld fiets-kampeerreizen zijn. Daarbij wordt van cam ping naar camping gepeddeld zonder de last van bagage. Die wordt vervoerd door een busje met daarin een begeleider die eventueel kan bijsprin gen indien zich materiaal-problemen voordoen. Uiteraard kan er ook weer langs Franse kastelen en hotels worden gefietst. Zowel op eigen rijwie len (worden vervoerd per fietsbus) als die van de organisatie. Informatie: 020 - 626 88 98. REISBOEKEN Sympathiek Andrea Kieskamp is geen beroepsauteur. En dat is te merken. Haar boekje over China en Tibet (in eigen beheer uitgegeven na een reis van drie maanden in 1986) is meer sympathiek dan be langwekkend. Als het hotel waar ze slaapt slechts een enkel kraantje rijk is dan kan dat op zich een aardig gegeven zijn. Het zegt iets over de sober heid van de herberg. Maar als ze vervolgens ont hult dat ze zich daar uitgebreid heeft gewassen •en er ook nog eens haar kleren een beurt heeft gegegeven die ze dan weer met behulp van een Chinees meisje heeft opgehangen in de zon, ja dan schiet ze naar mijn smaak toch te ver door en wordt het prietpraat. Helaas blijft het niet bij dit ene voorbeeld. Soms aardig dit reisverslag, soms aangenaam persoonlijk („mijn wens dat al het moois van Tibet bewaard blijft, is de luxeueuze wens van iemand die het geluk kent van een rijk leven zonder ontberingenmaar helaas veel va ker een verslag van een reiziger die onderweg een dagboek bijhoudt ten einde thuis zijn diavoor stelling van een aardig commentaar te kunnen voorzien. 'China en Tibet', door Andrea Kieskamp. Te be stellen door overmaking van 23,40 op»girore kening 396 38 23 ten name van Andrea Kies kamp, Almere. In Haarlem is het boekje ver krijgbaar bij boekhandel De Vries en Agora. Prijs 19,90 (geen verzendkosten). groei van 10 procent. Vc jaar verwacht het NBT mede dankzij de Floriade overigens opnieuw recordcijfers: 6 mil joen buitenlanders zullen 17 miljoen nachten in Nederland doorbrengen. Ten aanzien van het aantal bin nenlandse vakanties was de stij ging het afgelopen jaar zo mo gelijk nog groter: 700.000. In to taal werden er in 1991 nu 14,8 miljoen binnenlandse vakanties •FOTO RvdD gehouden. Deze groei kwan vooral tot stand dankzij de bijna explosieve groei van het aantal korte vakanties buiten het hoogseizoen. Volgens het NBT speelden in deze ontwikkeling in het bijzonder de hotels een hoofdrol, maar ook de bunga lows en vooral de kampeerter reinen (tenten) deden het goed. Het aantal tentvakanties pas seerde zelfs de grens van 1 mil joen. MET DJ0SER NAAR TUFJKiJE Dj43>-ser> V 071 -120400 Door de VS met een pick-up truck Een droom voor veel Neder landse vakantiegangers: met een camper door Amerika. De mogelijkheden zijn legio, maar sinds kort heeft Jan Doets America Tours de zogenaamde pick-up truck in zijn reispro gramma opgenomen. Op enkele van deze trucks kan binnen 90 seconden beweert Doets een piepklein A-frame huisje worden gemonteerd. Net zo snel is het weer ingeklapt ook. Het huisje (geschikt voor twee personen) kan niet op de camping worden achtergelaten. Daar heeft Doets andere pick up-campers' voor. Het voordeel van die laatstge noemde voertuigen is dat het huis eventueel op de camping kan worden achtergelaten waarna met de pick-up een rondrit in de omgeving kan worden gemaakt zonder dat men het risico loopt z'n plaatsje op het kampeerterrein kwijt te raken. Verdere informatie: Jan Doets America Tours in Heerhugo- waard, telefoon 02207 - 4 60 60. Het Nederlands Bureau voor Toersime heeft in overleg met de Stichting Recreatie, de Re- cron, de ANWB en het ANW voor de komende zomer de vol gende vakantieadviezen opge steld: •Ouders met schoolgaande kin deren in de provincies Gronin gen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Noord-Holland en Flevoland kunnen dit jaar het beste op of omstreeks 25 juli in eigen land op vakantie gaan. •Voor de provincies Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en de regio Rijnmond is op of om streeks 15 augustus de meest geschikte tijd. •In de overige provincies kan er het best in de eerste week van juli op uit worden getrokken. •Nederlanders die niet zijn ge bonden aan schoolvakanties wordt geadviseerd vóór eind ju ni of vanaf de tweede week van september met vakantie te gaan. •Over de Vakantiespreiding 1992 is in een oplage van 150.000 exemplaren een folder samengesteld onder de titel 'Gun uzelf de ruimte in de va kantie'. Deze folder is gratis verkrijgbaar bij alle VW-kantoren en ANVR- reisbureau's. Vabnticspreidin» Zomer 1992 XeUitrweg in eigen (and Goed maar ouderwets Toen uitgeverij Cantecleer lang geleden de serie 'Kunstreisboeken' begon, moet men ter redactie zeer tevreden zijn geweest over de uitvoering van de eerste deeltjes. Zo tevreden waarschijnlijk dat er in de loop der jaren maar weinig aan de vorm geving is veranderd. 'Florence' en 'Tsjecho-Slo- wakije', de twee jongste uitgaven in de reeks zien er tenminste hopeloos ouderwets en daardoor ontoegankelijk uit. Daarbij lijken me ze niet hele maal up to date, maar misschien mag je dat niet verwachten van een boek over een stad (Floren ce) waarin men constant aan het restaureren is (aan de door de uitlaatgassen van het verkeer aangetaste Paradijsdeuren wordt nu al vier jaar gewerkt) en waar in 1989 vandalen een soort mini beeldenstorm aanrichtten. In het boek is daar over niets terug te vinden en dat is toch jammer, want verder zijn het werkelijk voortreffelijke gid sen voor de in kunst geïnteresseerde toerist. Veel, in kleinere letters gedrukte achtergrondinforma tie, veel plattegronden van belangwekkende bouwwerken (wat het kiezen van de route zeer vergemakkelijkt) en veel geschiedenis - nu nog even moderniseren graag. Kunstreisgidsen Tsjecho-Slowakije en Florence, uitgeverij Cantecleer, prijs respectievelijk 57,50. A-Reizen gaat vanaf heden ook vakantietrips naar Amerika or ganiseren. De verre reizenspecialist uit Mijdrecht is een samenwer kingsverband aangegaan met de Amerikaanse touroperator Go America en uit die coöpe ratie is een gloednieuwe, 64 pagina's tellende gids voortge komen met aanbiedingen die in veel gevallen flink afwijken van wat over het algemeen op de Nederlandse markt wordt aangeboden. De nadruk ligt in het bijzonder op Florida, na New York de be- langrijkse bestemming voor de Nederlandse toerist. Kenmer kend voor de aanpak van A- Reizen/Go America is het feit dat niet alleen bekende 'hig hlights' als Orlando, Tampa en Miami wordt aangedaan, maar ook minder bekende plekken als St. Augustin, de Keys en vrij zeldzaam in Nederlandse reisgidsen de kust bij Fort Myers met schitterende eilan den als Sanibel en Captiva. Rondreizen door Florida (met inbegrip van de vliegreis, een huurauto en logies zonder ont bijt, lunch en diner) zijn er vanaf 1558 gulden. A-Reizen heeft verder het reis programma voor Zuid-Afrika fors uitgebreid. Directeur Bernd Schötz verwacht de ko mende tijd een enorme boom op Zuid-Afrika. Hij denkt zelfs dat het land Amerika voorbij zal gaan als belangrijkste VerTe Bestemming. Hetgeen dan zal betekenen dat er per jaar meer dan 300.000 Nederlanders naar Zuid-Afrika zullen reizen. In formatie 0 29 79 - 8 39 52 of het ANVR-reisbureau. v* - •->-« «Sv .-w" ,1 i crr-!*i »j - .T. De stranden van de eilanden voor de kust van Fort Myers in het zuidwesten van Floridabehoren tot de mooiste van Amerika. Niettemin zijn ze nog vrij ongerept. •fotc Campingwijzers Bij Kosmos zijn dezer dagen de Campingwijzers voor het eerst in 3 delen verschenen. Onder meer de Duitse eenwording was voor de samenstellers reden om de gidsen dit jaar op een nieuwe, lo gischer wijze in te delen. De oorspronkelijke Europa West-gids kreeg de Oostduiste campings erbij en werd omgedoopt tot Eu ropa 1de Scandinavische kampeerterreinen verhuisden naar Europa Oost, die voortaan Europa 2 heet (en nu zo'n 100 pagi na's dikker is) en nummer drie is de Beneluxgids. Die laatste 'pil' kost fl. 16,90, Europa 1 fl. 29,90 em Europa 2 fl. 19,90. Alle gidsen zijn bij de boekhandel verkrijgbaar. Naast veel fietsvakanties kunnen er bij France Individuelle ook klimvaKanties worden geboekt. •FOTO PR

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19