Buitenland Jeltsin dringt niet aan op wapenvermindering 'Het leek wel een slagerij' Onderzoek naar rol staf Reagan in gijzelingszaak Dossier Eichmann niet in Argentijnse archieven Noorse communistenleider (19) gelooft in toekomst partij Leider Britse liberalen bekent liefdesaffaire Donderdag 6 februari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (dief) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDAOUKES Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR 5 IN ALGERUE is gisteren weer gevochten tussen islamitische fundamentalisten en de politie. De dag ervoor kwamen bij ge vechten vijf mensen om. Het Islamitische Reddingsfront (FIS) houdt het op 14 doden. DE ISRAËLISCHE mensenrechtenorgani satie Bethselem heeft gisteren een onaf hankelijk onderzoek geëist naar de dood van een Palestijnse gevangene. De Pales tijn overleed deze week in een gevangenis in Hebron. Een dag eerder had hij tegen een rechter gezegd dat hij was gemarteld WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is gisteren ak koord gegaan met het instellen van een onderzoek naar be schuldigingen dat de campag nestaf van Reagan in 1980 bij Iran uitstel van de vrijlating van Amerikaanse gijzelaars zou hebben bepleit. Het besluit werd met 217 te gen 192 stemmen genomen, waarbij vrijwel alle democraten vóór het onderzoek stemden, en vrijwel alle republikeinen, de partij van de presidenten Reagan en Bush, tegen waren. De stemming kwam na een buitengewoon bitter debat, waarbij de republikeinen de de mocraten onder meer verweten alleen maar het onderzoek te willen doen om president Bush, destijds de running mate van Reagan, in het huidige verkie zingsjaar in verlegenheid te brengen. De beschuldigingen waarom het draait, zijn al oud. Want al direct nadat begin 1981 het Amerikaanse ambassadeperso neel in Teheran na een gijzeling die meer dan een jaar had ge duurd, werd vrijgelaten, waren de eerste geruchten over een sa menzwering te horen. Dat kwam vooral omdat de vrijlating wel op een heel toe vallig tijdstip kwam: vlak nadat president Reagan was beëdigd. Was het mogelijk, werd toen al gezegd, dat de campagnestaf van Reagan dat met Iran had Immers: het zou nadelig voor Reagan zijn geweest als het am bassadepersoneel nog vóór de verkiezingen van november 1980 zou zijn vrijgelaten. Want de zittende president Carter, die herverkiezing zocht, zou dan al le eer hebben gekregen. Volgens een vroegere mede werker van Carter, Gary Sick, zou de campagneleider van Reagan, de latere CIA-chef Wil liam Casey, Iran tot uitstel van de vrijlating hebben bewogen, in ruil voor wapens voor de strijd tegen Irak. Sick gaf ander half jaar geleden details over die beschuldiging in een artikel in de New York Times. Verdrag Rusland-Frankrijk morgen ondertekend De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren bij het begin van zijn staatsbezoek aan Frankrijk niet aange drongen op vermindering van de Franse kernwapens. Daarover werd natuurlijk wel gesproken, maar de Franse president Mitterrand herhaalde meteen al dat Frankrijk dat niet van plan is omdat zijn kemwapenarsenaal zoveel kleiner is dan dat van Rusland en de Verenigde Staten. PARUS-MOSKOU AP-Rtr-AFP-UPI Jeltsin verzekerde gisteren ook dat het Westen niets te vrezen heeft van de kernmacht van de vroegere Sovjetunie. De Russische president sprak gisteren anderhalf uur met Mit terrand, waarin hij uiteenzette hoe de vier voormalige Sovjet republieken met kernwapens (Rusland, Oekraïne, Witrusland en Kazachstan) onderlinge af spraken hebben gemaakt om de atoomstrijdmacht in de hand te houden. De president zei dat hij en niemand anders de vinger aan de „knop" heeft. Jeltsins delegatie zal in Parijs onder meer onderhandelen over Fran se technische bijstand bij het ontmantelen van een deel van zijn kernwapens. Frankrijk wil ook een aantal Russische atoomdeskundigen gaan onder houden, om te voorkomen dat zij voor een aantrekkelijk salaris kemwapentechnologie aan ont wikkelingslanden verkopen. Hoogtepunt van het bezoek van Jeltsin vormt morgen de ondertekening van een verdrag dat onder meer economische en culturele akkoorden omvat, maar ook een jaarlijkse Frans- Russische top instelt. De over eenkomst vervangt het vriend schapsverdrag dat de Franse re gering in oktober 1990 met de toenmalige Sovjet-president Gorbatsjov sloot. Frankrijk zal met Jeltsin tevens een regeling proberen te treffen voor de 11 miljard dollar die de ter ziele ge- gane Sovjetunie Parijs schuldig Admiraal Tsjemavin, de com mandant van de zeemacht van het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten (GOS), heeft giste ren de Oekraïnse eis om de be velhebber van de Zwarte-Zee- vloot te ontslaan, van de hand gewezen. Tsjemavin gaf Oekraï ne de schuld voor het vastlopen van de besprekingen tussen Moskou en Kiev over de toe komst van de vloot. De Oekraïnse president Kravtsjoek dringt aan op het ontslag van de commandant van de vloot, admiraal Kasata- nov, omdat die de zeelui ervan zou weerhouden een eed van trouw aan Oekraïne te zweren. Het gros van de landstrijdkrach ten op Oekraïns grondgebied heeft dit al gedaan. Tsjemavin sprak berichten tegen dat de meeste recruten van de vloot bereid zijn een eed aan Oekraï ne af te leggen en wees erop dat 90 procent van de nieuwe re cruten trouw aan het GOS heb ben gezworen. Kiev eist het deel van de vloot op dat niet met kernwapens is uitgerust, maar Tsjemavin ziet niet in wat Oekraïne met een ei gen marine aan moet. Het land heeft immers „geen enkele ma ritieme traditie, behalve dan de roeiboten van de kozakken eeu wen geleden". Veel klanten zijn er niet dus ge niet deze Russische straatver koopster even van een slok bier. In de Russische steden is de straathandel het afgelopen jaar enorm toegenomen, waarbij al het denk- en ondenkbare te kóóp wordt aangeboden. »foto epa BUENOS AIRES AP VerZOCht de ,e ZOeken' In de nazi-archieven van de Ar gentijnse federale politie, die deze week op last van president Carlos Menem zijn vrijgegeven, is niets terug te vinden over Adolf Eichmann. Dat heeft Shi mon Samuels van het Simon Wiesenthal Centrum gisteren gezegd. Samliels werd als een van de weinigen tot de archieven toe gelaten voor hun publicatie, volgende week maandag. Wat het dikste dossier had moeten zijn bleek echter helemaal niet aanwezig, aldus Samuels. Het Argentijnse ministerie van bui tenlandse zaken zei het archief ook niet te hebben. Samuels heeft de regering nu formeel NIEUWSLIJN Eichmann gold als de archi tect van de holocaust, die tij dens de Tweede Wereldoorlog miljoenen joden de dood Bracht. Net als veel andere oor logsmisdadigers wist hij naar Argentinië te ontkomen, maar in 1960 werd hij door de Israëli sche geheime dienst achter haald en ontvoerd. Na een pro ces werd Eichmann in 1962 in Israë opgehangen. Samuels zei dat hij niet kan geloven dat er geen archief over Eichmann is, omdat de ontvoe ring van de nazi-misdadiger een schending van de Argentijnse soevereiniteit betekende en een storm van protest teweegbracht. Kroongetuige aanslag vliegtuig ontsnapt Een kroongetuige, die Libië in verband bracht met de aanslag in 1989 op een Frans passagiersvliegtuig boven de Sahara (waarbij alle 170 inzittenden de dood vonden) is uit een gevangenis in Congo ontsnapt. Frankrijk zou volgende week een onderzoeks rechter sturen om de getuige in de gevangenis, waar hij sinds 1989 vastzat, te horen. Naar zijn zeggen had hij met agenten van de Libische ambassade in Brazzaville meegewerkt aan de voor bereiding van de aanslag op de DC-10 van de Franse maat schappij UTA die in het luchtruim van Niger ontplofte. Onderzoek naar rol Togliatti De Italiaanse president Cossiga heeft een commissie van ge schiedkundigen benoemd in verband met de Togliatti-affaire. De commissie gaat zich buigen over de authenticiteit van een brief waaruit blijkt dat de Italiaanse communistische leider Pal- miro Togliatti na de oorlog weigerde op te komen voor 50.000 Italiaanse krijgsgevangenen in de voormalige Sovjetunie, die la ter zijn omgekomen in stalinistische werkkampen. Moldava 172ste lid Verenigde Naties De VN-Veiligheidsraad heeft gisteren besloten dat de voormalige Sovjet-republiek Moldavië (nu Moldava genaamd) lid mag wor den van de VN. Moldava wordt dan het 172ste lid. Turkmenistan kan waarschijnlijk ook snel toelating verwachten. Vorige maand werden Kazachstan, Tadzjikistan, Oezbekistan, Kirgizistan en. Armenië al voorgedragen. Van de oorspronkelijk 15 Sovjet-repu blieken hebben Azerbajdzjan en Georgië nog geen lidmaat- schapsaanvraag gedaan. Rusland heeft de zetel van de Sovjetu nie overgenomen, Witrusland en Oekraïne waren altijd al lid, en de drie Baltische republieken zijn vorig jaar toegelaten. In Stavanger moest de jonge Iversen een jaar lang vloeren boenen, boodschappen doen en koffie zetten voordat hij als volwaardig partijlid werd geaccepteerd. Hij werd op straat bespuugd als hij het communistische partijdagblad aan de man probeerde te brengen. Dat hij nu al partijvoorzit ter is heeft hij te danken aan de strategische om mezwaai van de communisten. Fakkel Bij het aftreden van de 47-jarige Kaare Andre Nil- sen in juni vorig jaar besloot het bestuur de fakkel door te geven aan een groep jongeren, in de hoop dat de jeugdbeweging die in 1968 grote delen van Europa in zijn ban hield, nieuw leven kan worden ingeblazen. Nilsen had Iversen aangestipt als zijn ideale opvolger. Door de teloorgang van de communistische Sov jet-staat verkeren partijen overal op de wereld in een crisis. Iversen zegt dat hij niettemin hoop koestert dat het communisme toch eens de we reld zal veroveren. Hij denkt dat hij dat zelf niet meer zal meemaken, maar ziet zichzelf dan ook meer als een van de fundamentenbouwers. Iversen weigert de omvang van de Noorse Com munistische Partij te onthullen, maar volgens in formele schattingen zijn er niet meer dan 1.500 volgelingen. De communisten komen onder meer rond van de staatssubsidie, die de regering aan alle politieke partijen verstrekt. Die subsidie is echter karig. Sinds de jaren vijftig hebben de Noorse communisten geen parle mentsleden meer geleverd. Aan de laatste verkie zingen, in 1989, deed de partij niet eens mee. De leiding dacht er zelfs over om de partij op te hef fen. toen de afkalving van het communisme in Oost-Europa een grote vlucht nam. Gunstig Noorwegen zal wel nooit een land zijn waar een communistische eenpartijstaat kan worden ge sticht, geeft Iversen toe. Hij is er wel van over tuigd dat de verjonging binnen de partij en de po litieke toestand in Europa gunstig voor de com munisten kunnen zijn. Iversen denkt dat de com munisten gemene zaak kunnen maken met milieupartijen, maar ook meer invloed zullen krij gen doordat er uiteindelijk een reactie zal komen op extreem-rechtse tendenzen. Onderdeel van de vernieuwing binnen de partij was de verplaatsing van het hoofdkantoor van Oslo naar Stavanger, waar Iversen met een assis tent de dagelijkse bestuurshandelingen verricht. Hij is gekleed in een net pak. want naast partij voorzitter is hij ook grootaandeelhouder van Var- jag, het door zijn vader geleide bedrijf dat in Noorwegen reizen verkoopt voor Aeroflot. de voormalige Sovjet-luchtvaartmaatschappij. In een achterkamertje, onder het wakend oog van Marx en Lenin, neemt Iversen de telefoon op. Het blijkt een van zijn contacten in Moskou te zijn, waar de communisten orde op zaken proberen te stellen nu hun partij formeel verboden is. „We blijven contact houden met Moskou, legaal of il legaal. Communisten zijn het sterkst als ze onder gronds gedwongen worden", zegt de voorzitter. Hij voegt er aan toe dat hij momenteel veel sym pathie kan opbrengen voor de economisch ge plaagde bevolking van het communistische uba, en zegt dat hij graag naar het eiland wil om' ver der onderwijs te volgen. „Het communisme is niet dood omdat de Sov jetunie heeft opgehouden te bestaan. Het com munisme is gewoon totaal verkeerd geïnterpre teerd." Dat zegt de voorzitter van de Noorse Communistische Partij, Ingve Iversen. Iversen is 19 jaar en heeft net zijn middelbare school af gerond. CORRESPONDENT Paddy Ashdown, de leider van de Britse Liberaal-Democraten, heeft gisteren toegegeven dat hij vijf jaar geleden een korte buitenechtelijke affaire heeft ge had met zijn secretaresse. As hdown maakte het nieuws zelf bekend op een persconferentie om een einde te maken aan een groeiende geruchtenstroom. Ashdown had in 1990 de ge volgen van een eventueel 'schandaal' met zijn advocaat besproken. Deze had van het gesprek een korte notitie ge maakt en die veiligheidshalve in zijn kluis gelegd. Vorige maand werd echter bij zijn kantoor in gebroken en met het aanwezige geld verdween ook de notitie. De inbrekers, waarschijnlijk gewone criminelen, roken nog meer geld en gingen met de no titie naar de boulevardkrant News of the World. Inmiddels had de Britse rech ter op verzoek van Ashdown s advocaat een publicatieverbod opgelegd. Omdat dit verbod echter niet in Schotland geldt, lekte het nieuws via de Schotse pers alsnog uit. Dat was voor Ashdown het sein een perscon ferentie te beleggen. De omstandigheden rond de diefstal hebben de vrees van La bour versterkt dat er een geor ganiseerde actie aan de gang is. De laatste tijd wordt regelmatig ingebroken in computersyste- men en kantoren van politieke partijen. TV-dominee heeft geld tekort BATON ROUGE. UFI S™8ga" tweede sekssi h.tnd.i.il lieell er leden. De financiële tekorten die hierdoor ontstonden, dwon gen hem er onder andere toe honderden medewerkers te ontslaan. „We winnen langzamerhand de televisiestations terug die we verloren hebben", schrijft ze een optimistische Frances evenwel, „We geloven dat God ons zal helpen om ze allemaal weer terug te krijgen." Televisie-evangelist Jimmy Swaggart heeft een tekort van 1,5 miljoen dollar (2,7 miljoen gulden), ontstaan nadat hij in oktober vorig jaar met een pros- tituée werd betrapt. Via een brief roept zijn vrouw Frances medewerkers van de evangelist op om elk 57 dollar te storten voor zijn 57ste verjaardag. Deze brief geeft voor het eerst inzicht in de omvang van het DDR executeerde spionnen berlun ap westen te ontkomen, maar wa- ren vervolgens door comman do's van de staatsveiligheids dienst Stasi ontvoerd en naar de DDR teruggebracht. Daarnaast zijn volgens de NDR tussen 1950 en 1989 zeker honderd in hechtenis zittende westerse spionnen in DDR-gevangehis- sen om het leven gekomen. In de voormalige DDR zijn tol 1981 minstens 47 mannen en vrouwen geexecuteerd die er van verdacht werden voor het westen gespioneerd te hebben. Dit heeft de Duitse televisiezen der NDR gisteren gemeld. Negen van de terechtgestel- den was het gelukt naar het Israël stelt vragen bij de Franse deelname aan de vredesbesprekin- gen over het Midden-Oosten nadat Frankrijk vorige week de radicale Palestijnse leider George Habash tot het land toeliet. In Frankrijk is daarover een politieke rel uitgebroken. Het Israëlische parlementslid Tzahi Hangebi verbrandde gisteren in de Knesset waar de affaire ter sprake kwam, een foto van Habash. »foto ap Alles in het leven van Iversen wees er op dat hij eens partijleider zou worden. Neem alleen al zijn geboortedatum, 7 november 1972, de 55ste ver jaardag van de bolsjewistische revolutie. Een dui delijk voorteken, vindt Iversen zelf. Op zesjarige leeftijd werd hij warm voor de poli- tieke ideeën van zijn vader, die actief was in Soci alistisch Links, de belangrijkste radicaal linkse partij van Noorwegen. Iversens interesse voor de politiek kende geen grenzen meer. Hij,bezocht het partijkantoor van de communisten in Stavan ger toen hij twaalf was en herinnert zich dat daar vrij kon worden gedebatteerd, of je nu liberaal of conservatief was. 'Happy and Glorious' (woorden uit het Britse volkslied) is het thema voor de her denking van het 40-jarig re geringsjubile um van konin gin Elizabeth II, sinds 6 fe bruari 1952 vorstin van on der andere Australië, Ca nada, Nieuw- Zeeland en het Verenigd Ko ninkrijk. Leden van de House hold Cavalry, de de koningin bewaken, pre senteerden gisteren in Hy de Park in Lon den de postze gels die ter ge legenheid van het jubileum vandaag wor den uitge bracht. foto epa Bloedbad wedkantoor Belfast brengt dodental op 34 in 27 dagen LONDEN GPD-The Independent Twee protestantse hebben gisteren een bloedbad aangericht onder katholieke in woners van Belfast. Ze gingen het kantoor van een bookmaker (een wedkantoor) binnen en openden met machinegeweren het vuur op de 20 aanwezigen. Vijf mensen stierven: tien ande ren raakten zwaar gewond. Daarmee zijn in 34 dagen tijd 27 mensen op een gewelddadi ge manier om het leven geko men. Dat is ruim twee keer zo veel als in dezelfde periode in 1991. Na het bloedbad verkeerde de stad In een shock-toestand. Maar nog voordat de ambulan ces er waren, renden mensen uit de hechte gemeenschap naar het kantoor, op zoek naar familieleden en vrienden „Ie dereen ging naar de bookma ker. Het was een afschuwelijk gezicht. Er was zoveel bloed", zei een vrouw. Een van de overlevenden ver geleek de plaats van de moord partij met een slagerij. „Ze kwa men gewoon binnen en open den het vuur op iedereen. Het kantoor was vol. Mensen doken weg voor dekking, maar zij kon den niet weg komen. Niemand had een kans. Overal was bloed, in de hele zaak." Het hoofd van de Noordierse politie, sir Hugh Annesley, sprak van „moordgekte". Maar hij be zwoer dat de politie de zaak nog steeds onder controle heeft. De protestantse leider Ian Paisley verwoordde waarschijnlijk beter de gevoelens van zowel pro testanten en katholieken. „Een donker gevoel van wanhoop verspreidt zich als een olievlek door de hele provincie en als het geen halt wordt toegeroe pen, zijn we reddeloos verlo- Haïti weigert vluchtelingen PORT-AU-PRINCE Rtr Haïti heeft gisteren geweigerd een groep bootvluchtelingen te ontvangen wegens „logistieke problemen". Daardoor moesten twee boten van de Amerikaanse kustwacht met 508 Haïtiaanse vluchtelingen aan boord in open zee blijven. De bootvluch telingen behoren tot de meer dan 10.000 Haïtianen die zijn gevlucht naar de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba. Zondag zijn de Amerikanen be gonnen hen naar hun land te rug te sturen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5