Binnenland 'Rip-deal' kostte Turken leven Dove kinderen missen lessen door tekort tolken Organisatie onderzoekt veiligheid Vietnamezen KGB en Stasi zagen IKV als gevaarlijk Enquête moet PvdA helpen bij 'Wolfson' Fiets weg? Bus gratis Donderdag 6februan1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: DRIES DE BOERS 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Weer fusie ziektekostenverzekeraars Aan de lange lijst van fusies tussen ziekenfondsen en tussen zie kenfondsen en particuliere verzekeraars is gisteren een nieuwe toegevoegd. Het Regionaal Ziekenfonds Midden-Nederland (RZMN) in Utrecht en het ziekenfonds A&O Zorgverzekeringen in Amersfoort hebben besloten tot een volledig samengaan per 1 april. De nieuwe organisatie telt ruim 600.000 verzekerden en meer dan 600 medewerkers. De omzet is ongeveer 22,5 miljoen gulden. Enquête: meer geld voor leerkrachten Ruim driekwart van de Nederlandse bevolking vindt dat het ka binet extra geld moet uittrekken om het beroep van leerkracht aantrekkelijker te maken. Dat blijkt uit een enquête die de on derwijsbond Abop heeft laten verrichten door het bureau Inter view. Uit het onderzoek blijkt verder dat eveneens driekwart van de ondervraagden de opvoedkundige taak van onderwijzers en leraren, naast de lesgevende taak, steeds belangrijker vindt wor den. Amsterdamse rechercheur ontslagen De leiding van de Amsterdamse politie heeft een narcoticare- chercheur ontslagen. De man werd in december 1990 al buiten functie gesteld op verdenking van de verduistering van 29 kilo onderschepte cocaïne. Het Openbaar Ministerie heeft voorts aangekondigd dat het zowel de man als zijn echtgenote zal ver volgen wegens belastingontduiking. Bij een onderzoek vond de politie ruim 100.000 gulden in zijn woning. Op een rekening in Engeland bleek hij een veelvoud van dat kapitaal te bezitten. De rechercheur heeft altijd ontkend iets met de cocaïne-diefstal te maken te hebben. Zijn fortuin zou afkomstig zijn uit opgespaard salaris, de handel in postzegels en erfenissen. Amsterdam krijgt Oosterse markt Amsterdam krijgt dit najaar een Oosterse markt met tweehon derd standplaatsen. De markt wordt gevestigd in een voormalige garage aan de Westerdoksdijk en is uitsluitend bestemd voor al lochtone kooplieden. Het college van B en W in de hoofdstad heeft dat besloten. De belangstelling voor plaatsen op de markt is zeer groot. Er hebben zich al zevenhonderd belangstellenden aangemeld voor de tweehonderd plaatsen. De markt zal de ge hele week, met uitzondering van vrijdag, zijn geopend. Om het hoofd te kunnen bieden aan de verwachte toestroom van auto mobilisten is een Noors schip omgebouwd tot De Hudsonstraat in de Amsterdamse Mercatorbuurt, waar dinsdag drie slachtof fers van een afreke ning door de Turkse drugsmaffia werden gevonden. Volgens de politie in de hoofdstad heeft een groot deel van de handel in verdovende middelen zich in de jaren tachtig van de Zeedijk en omgeving verplaatst naar de wat verarmde voor oorlogse buurt rond het Mercatorplein. Afrekeningen maffia vinden meestal in stilte plaats De drie Turken die dinsdag werden doodgestoken in een woning aan de Amsterdamse Hudsonstraat, zijn bij de politie bekend als leden van de Turkse heroïnemaffia. Deze criminele organisatie wordt de laatste jaren steeds actiever in de Amsterdamse Mercatorbuurt. De mannen zijn vrijwel zeker het slachtoffer geworden van een zoge noemde 'rip-deal', waarbij een partij drugs is gestolen. AMSTERDAM GPD DEN HAAG GPD ten De Internationale Organisatie voor Migratie onderzoekt of Vietnamese asielzoekers bij te rugkeer naar hun vaderland vei ligheidsgaranties kunnen krij gen van de regering in Hanoi. Het onderzoek gebeurt op ver zoek van Vluchtelingenwerk Nederland. De Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) is actief in Vietnam, en verzorgt onder meer de opvang van Vietna mese vluchtelingen uit Hong kong. De organisatie helpt de vluchtelingen medisch en ad ministratief. IOM heeft een di plomatieke status in Vietnam. „De relatjes met de regering in Hanoi zijn buitengewoon goed", zegt woordvoerder J. Schutjes van IOM-Nederland. „Als wij vragen om inzicht in de veiligheidssituatie voor terugge keerde vluchtelingen, zal dat door de Vietnamese ;us worden geno- De Vietnamese vluchtelingen in ons land geloven niet dat ze ooit veilig zullen zijn onder het communistische bewind in hun geboorteland en weigeren dan ook te vertrekken. „Wij vertrou wen er niet op dat de IOM vei ligheidsgaranties kan geven. Misschien Wel op het vliegveld, maar wat gebeurt er daarna? Kan de IOM ons dan in de gaten blijven houden", zo vraagt een woordvoerster van de vluchte lingen zich af. Vluchtelingenwerk Nederland denkt dat de Vietnamezen, als ze garanties krijgen voor hun veiligheid, uiteindelijk toch vrij willig zullen terugkeren. „Wij vinden de veiligheidsgarantie een absolute voorwaarde. Mochten zich toch problemen voordoen, dan moet het terug keerprogramma worden stop gezet", aldus een woordvoerder. „Afrekeningen en liquidaties in dat circuit gebeuren eigenlijk al tijd in relatieve stilte, binnens kamers", zegt politiewoordvoer der Klaas Wilting. „Door zon gewelddaad komt maar heeTaf en toe aan de oppervlakte van wat zich daar afspeelt: een uit gebreide georganiseerde handel in drugs." In de Turkse koffiehuizen en coffeeshops in de buurt wordt niet alleen in kleine hoeveelhe den hasj of weed gehandeld, maar ze dienen ook als vaste plaats van samenkomst voor drugshandelaars uit het georga niseerde circuit", zegt Wilting. „De Mercatorbuurt is een van de werkterreinen van Turkse criminelen. Daarvandaan lopen er directe lijnen naar steden als Den Haag, Rotterdam en ver scheidene Duitse steden." Het gaat daarbij volgens de politie om illegale en legale Tur ken die meestal niet wonen in de buurt waar ze hun zaken doen. Wilting: „Het probleem is dat de daders snel na een liqui datie alweer zijn vertrokken naar het buitenland. En als we er één pakken, krijg je vaak erg weinig informatie uit los. De angst voor represailles, wraak acties is in dat milieu groot." De moorden in de Hudson straat zijn in onderzoek bij zo wel Ernstige Delicten als het bu reau Georganiseerde Criminali teit van de Amsterdamse politie. Het pand in de Hudsonstraat waarin de drie slachtoffers een vader en zoon uit Den Haag en een Amsterdammer wer den gevonden, is bij de politie bekend als ontmoetingsplaats van drugsdealers. De Turkse drugsmaffia streek in de jaren tachtig neer in de straten rond het Mercatorplein, nadat ze door gerichte acties van de politie waren verjaagd uit de oude binnenstad rond de Zeedijk en de Wallen. Na een aantal bloedige wild-west-affe- keningen op straat, greep de politie in en wist de handel uit het drukke toeristengebied te verdrijven. Inmiddels is het aantal doden door geweld rond het Mercator plein ook tot onrustbarende hoogte gestegen, zegt Wilting. De politie ziet vooralsnog geen heil in de vorming van een spe ciaal recherche-bijstandsteam of 'targetteam' waarvan er in de stad al een paar opereren. Wil ting: „De geweldsuitbarstingen trekken natuurlijk de aandacht, maar de criminaliteit is op zich niets nieuws. Onze aandacht zal er vooral op zijn gericht infor matie te verzamelen over het drugscircuit. We weten in ieder geval in welke hoek we de da ders moeten zoeken." Verdachte bij vormfout niet op vrije voeten DEN HAAG ANP Een meerderheid van de Twee de Kamer gaat akkoord met het voorstel van minister Hirsch Ballin (justitie) om personen die verdacht worden van zeer zware misdaden toch vast te houden, als door een vormfout de dag vaarding nietig wordt verklaard. Nu mag de verdachte in dat ge val onmiddellijk gaan. De nieuwe mogelijkheid zou alleen mogen worden gebruikt, als de verdachte wordt vervolgd wegens een misdrijf waarop mi nimaal acht jaar gevangenisstraf staat. De Kamer drong er echter wel bij de minister op aan dat er in de toekomst zo weinig moge lijk fouten in dagvaardingen worden gemaakt. Dat zou kun nen door de parketten uit te rusten met moderne appara tuur, waardoor men de grote werkdruk beter te lijf kan. Het kamerlid Brouwer (Groen Links) bleek weinig te voelen voor het voorstel. Zij stelde voor om de wetswijziging te laten wachten, totdat het totale ad vies van adviescommissie- Moons, die zich buigt over de herijking van het Wetboek van Strafvordering, beschikbaar is. Ook de WD'er Korthals aar zelde, al zal zijn partij het wets voorstel wel steunen. Korthals waarschuwde voor een sluipen de aantasting van de rechten van de verdachten door het aannemen van een serie wets voorstellen die op zich allemaal wel gerechtvaardigd lijken, maar in zijn totaliteit de positie van de verdachte sterk verslech teren. De directe aanleiding tot het voorstel was de vrijlating van twee mannen in Amsterdam in 1990. Zij konden op dezelfde dag vertrekken wegens fouten in de dagvaarding, hoewel zij werden verdacht van verkrach ting en poging tot doodslag. Ook daarvoor waren al verdach ten van zware misdrijven door vormfouten vrijgekomen. Vredesactivisten waren volgens geheime diensten anti-socialistisch De strijd tegen het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) en internationale organisaties waarin het IKV een prominente rol speelde, had voor KGB en Stasi de hoogste prioriteit. Dit blijkt uit een vijfjarenplan voor de jaren 1986 tot en met 1990 dat door de Duitse krant 'Frankfurter Rundschau' is gepubli ceerd. De geheime diensten van de ex-Sovjetu nie en de vroegere DDR hechtten veel waarde aan de bestrijding van alle organisa ties en individuën die „onder de dekmantel van een vredesbeweging die de machts blokken overschrijdt, anti-socialistische ac tiviteiten op gang brengen". Het plan was ondertekend door het toenmalige hoofd van de KGB, Viktor Tsjebrikov, en Stasi-chef Erich Mielke. Daarentegen wilden beide geheime dien sten de positie van de uiterst linkse vredes organisaties (Christelijke Vredesconferentie en de Berlijnse Conferentie van Europese katholieken) versterken. Zij zouden een be langrijkere plaats binnen de vredesbewe ging moeten krijgen en een betere positie in de confrontatie met „reactionaire clericale krachten" in Duitsland, Frankrijk, Engeland en Italië. Tot de organisaties die „onder een gods dienstige dekmantel" opereren om de soci alistische staten te ondermijnen, rekent het vijfjarenplan onder meer 'Open Doors' (voorheen Kruistochten) in Ermelo, een evangelische organisatie die bijbels naar Oost-Europa smokkelde. De geheime dien sten wilden in deze organisaties binnen dringen om hun „subversieve karakter te ontmaskeren" en vooral om aan te tonen dat zij met de geheime diensten van de Navo-Ianden samenwerkten. DEN HAAG GPD UTRECHT THEO HAERKENS „Wacht even, dan geef ik mijn doventolk", zegt J. Wesemann aan het eind van het gesprek als er telefoonnummers worden uitgewisseld. Voor de rest heeft de directeur van de Maatschap pelijke Dienst voor Doven (Ma- dido), weinig moeite met telefo neren. Zijn tolk luistert mee, zet het gesproken woord om in ge baren en de directeur geeft ant woord. Het is even wennen, maar het kost nauwelijks extra tijd. Madido regelt landelijk de toewijzing van doventolken. De doventolk is voor Wesemann en veel andere doven een belang rijke steun om normaal mee te draaien in de samenleving. Pro bleem is echter 'dat er op dit moment slechts 65 gediplo meerde doventolken zijn, terwijl de behoefte veel groter is. Door zijn functie, waarin hij intensief contact moet onder houden met de horende wereld, kan Wesemann acht uur per week beschikken over een doventolk. Dat is uitzonderlijk, want de meeste doven kunnen zich bij hun werk slechts vier uur in de week door een tolk la ten bijstaan. Verder krijgen ze in een heel jaar achttien uur vergoed. Die worden doorgaans besteed bij de dokter, de advocaat -of de makelaar, maar ook wel in de kerk of het theater. Voor nood gevallen als begrafenissen en dringende medische hulp, gel den noodprocedures waarbij tolken desnoods elders worden weggeroepen. „Daar is geen discussie over mogelijk", zegt Wesemann. Kort geding Scholieren hebben eveneens recht op hulp van een tolk. Maar door het tekort zijn er veel te weinig. Er gaan nogal wat les sen verloren. De vader van An- nemieke van Kampen uit Drachten, een leerling uit 5-ha- vo, vindt dat zonde. Hij dacht een oplossing te hebben gevon den: een zogeheten communi catie-assistent. Dat is een fami lielid of een medewerker van het doveninstituut uit de buurt die kan tolken, maar niet in het bezit is van een officieel diplo- Formeel kan dat niet, de be drijfsvereniging weigert een ver goeding voor niet-gediplomeer- de tolken. Dat is reden voor Van Kampen om kort geding aan te spannen dat vandaag dient bij de rechtbank in Amsterdam. „Mijn dochter moet dit jaar eindexamen doen en ze mag niet nog meer lessen missen", zegt hij. Directeur Wesemann kan zich de zorg van Van Kampen voor de opleiding van zijn dochter voorstellen. Hij erkent dat er nog veel te weinig tolken zijn voor de circa tienduizend doven in ons land. „We zijn druk bezig met het opzetten van twee nieuwe tolkenoplei- Directeur Wesemann (rechts) van de Maatschappelijke Dienst voor Doven doventolk mevrouw Van der Schelling. dingen." Dat biedt echter voor laat zich dan ook niet alsnog geen soelaas, realiseert verleiden tot het de directeur zich. Tien jaar Hoeveel doventolken er precies nodig zijn, is niet bekend. We- cijfers. „Sommige mensen vra gen niet eens meer een tolk aan omdat ze bij bemiddeling te vaak zijn teleurgesteld." Bea Keijser, coördinator van de opleiding voor doventolken in Bunnik, durft ook niet te zeg gen hoe groot het tekort is. „In 1990 is 18.000 uur getolkt, maar er waren aanvragen voor 25.000 uur. Dat zegt nog niet alles, want aanvragen van scholieren worden vaak maar ten dele ge honoreerd. Als iemand voor een De rest van de tijd moeten dove leerlingen zich zelfstandig zien te redden. Dat is geen pro bleem bij gymnastiek en de praktische lessen, maar wel bij de theoretische vakken en dis cussies. Tot voor kort gingen de doveninstituten in ons land er van uit dat doven zich zoveel mogelijk zelf moesten redden door liplezen. Het gebruik van gebarentaal werd ontmoedigd en zelfs verboden. Doven horen niet op te vallen, luidde inder tijd het motto en ze dienden daardoor genoegen te nemen met eenvoudig ambachtelijk werk. Die tijd is voorbij, de dove emancipeert en wil meedoen aan het gewone maatschappe lijk leven. Een goede opleiding is daarbij onontbeerlijk. De beroemdste doventolk in ons land is Corline Koolhof, zij vertaalt op Prinsjesdag de troonrede voor de televisie kijker. Ook de Evangelische Omroep werkt geregeld met een doventolk. Wesemann prijst dit initiatief, maar liever nog zag hij zijn verzoek om een half uurtje zendtijd speciaal voor doven gehonoreerd. „Doven theater, informatie over sport puur in gebarentaal maar ook over aids." Volgens Wesemann is dat laatste geen luxe. „Doven heb ben veel minder ervaring met taal dan horenden. Daardoor kost lezen hen nog altijd veel extra moeite." PvdA-afdelingen moeten de le den aan de hand van een telefo nische enquête warm maken voor een discussie over de toe komst van de verzorgingsstaat (het rapport-Wolfson). De en quête biedt tevens een prima mogelijkheid om met de leden of kiezers in contact te komen. Dit staat in een brochure die het opleidingsinstituut van de PvdA en de afdeling voorlich ting over het rapport-Wolfson hebben opgesteld. Het stuk is aan alle afdelingen gezonden. Naast een korte beschrijving van 'Wolfson', bevat de brochu re een handleiding voor de dis cussie over het rapport in de af delingen. In de brochure wordt gesteld dat de discussie zo breed moge lijk moet worden gevoerd. Le den kunnen intensief bij de zaak betrokken worden door de enquête. Als er in de afdeling zelf een discussie wordt begon nen, verdient het aanbeveling die te laten leiden door 'een deskundige'. Aanbevolen wordt daarvoor kamerleden, werkge vers, vakbondsmensen, uitvoer ders van sociale zekerheid of le den van organisaties voor uitke ringsgerechtigden te nemen. In de brochure wordt erkend dat Wolfson geen nieuwe visie op de verzorgingsstaat heeft, maar het huidige stelsel van uit keringen en voorzieningen als uitgangspunt neemt. Daarbij geeft de wenste veranderingen aan, maar geen fundamentele alter natieven, aldus het stuk aan de afdelingen. In de telefonische enquête moet ingespeeld worden op on derwerpen die in het rapport van Wolfson aan de orde wor den gesteld. Zo moet de leden gevraagd worden wat zij denken over het PdvA-beleid ten aan zien van inkomensverdeling, de uitkeringen en het opkomen voor mensen met een modaal inkomen. Verder wordt een oordeel ge vraagd over de stelling dat be jaarden alleen aow moeten krij gen als zij onvoldoende ander inkomen hebben. Een mening is ook gewenst over het plan wto- en wao-uitkeringen te be perken tot het minimumniveau. Andere vragen zijn: Bent u het eens met de stelling dat het sociale zekerheidsstelsel over eind kan blijven als misbruik maar hard genoeg wordt aange pakt? Moet het minimumloon omlaag om meer banen te scheppen? Verder mogen de leden oor delen over stellingen als: Moet arbeidsduurverkorting verder gaan? Kunnen subsidies op wo ningbouw buiten de indivi duele huursubsidie verdwij nen? Moet de belastingaftrek voor hypotheekrente boven 200.000 gulden worden ge staakt? AMSTERDAM GPD Amsterdammers die drie keer in een jaar tijd van hun fiets zijn beroofd, moeten als doek je voor het bloeden een week gratis rijden met het openbaar vervoer krijgen aangeboden. Althans, als het aan gemeente raadslid Roel van Duijn (Groen Amsterdam) ligt. Ex-provo Van Duijn diende gisteren een motie van die strekking in bij de begrotings behandeling. Volgens Van Duijn werkt zijn voorstel „po sitief uit voor het gebruik van fiets en openbaar vervoer". Voorwaarde is wèl dat de ge dupeerde fietseigenaar in een jaar tijd drie keer aangifte van diefstal heeft gedaan bij de po litie. Van Duijn vreest dat de slachtoffers ten einde raad toch weer de auto zullen ge bruiken. Om dit te voorkomen, zou de gemeente als smarte- geld een week gratis reizen per bus, metro of tram moeten aanbieden. Vandaag wordt over het voorstel van Van Duijn gestemd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4