Binnenland 'VVD is onfatsoenlijk in minderhedendebat' Splintergroepen bepalen beeld anti-militarisme Skinheads krijgen snelrecht na racisme Bonden cao-streekvervoer af AANDACHT EISER Sleevtmu Islamieten werken aan eigen woningcorporatie PvdA dreigt met verwerpen Schengen Krant op Zondag eist van omroepen tv-gegevens Donderdag 6 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN D 'Ancona haalt fel uit naar liberalen NIEUWSLIJN Oorzaak ziekte van Steinert ontdekt De ziekte van Steinert, de meest voorkomende vorm van spier zwakte, wordt veroorzaakt door een genetisch defect op chro mosoom 19. Dit is ontdekt door de afdeling celbiologie en histo logie van de Katholieke Universiteit Nijmegen, in samenwerking met de afdeling antropogenetica van het Academisch Zieken huis Nijmegen en onderzoeksgroepen in de VS en Canada. On geveer één op de achtduizend mensen lijdt aan deze ernstige spierziekte. Patiënten met de ziekte van Steinert blijken op chro mosoom 19 een lang stuk onwerkzaam DNA te bezitten dat waarschijnlijk de werking van het gen verstoort. De functie van het gen wordt nog verder onderzocht. Voor de ziekte van Stei nert bestaat ook na de ontdekking geen behandeling. Wel maakt de vondst van de Nijmeegse groep het mogelijk de ziekte met vrijwel honderd procent zekerheid vast te stellen voordat de eer ste symptomen zich voordoen. Groen Links wil raadszetel Roemer De ledenvergadering van de Haagse afdeling van Groen Links heeft gisteravond bij meerderheid van stemmen het raadslid As- trid Roemer gevraagd haar zetel aan de partij af te staan. Roe mer liet daarop weten dat zij tot de volgende verkiezingen als onafhankelijk raadslid blijft functioneren. De afdeling deed gis teravond ruim vier uur over de formulering van de motie waar mee zij Roemer tot vertrek zou kunnen aanzetten. „Ontoerei kend raadswerk, zowel politiek inhoudelijk als wat betreft inzet cn samenwerking" liggen volgens de meerderheid ten grondslag aan het verzoek van de partij. Blokkade chauffeurs opgeheven .De Griekse vrachtwagenchauffeurs hebben gisteren hun grens- blokkade opgeheven, die ze twee weken terug opwierpen uit protest tegen de verhoging van de prijs van de transportvergun ningen door Hongarije en Tsjecho-Slowakije. Gelestathis zei dat de problemen niet waren opgelost maar dat de chauffeurs had den besloten gebruik te maken van door de regering verstrekte vrije passen, zolang de onderhandelingen tussen Griekenland en Hongarije en Tsjecho-Slowakije voortduren. Door de blokkade kwamen meer dan 1500 vrachtauto's uit verschillende landen, waaronder Nederland, vast te zitten. De WD overtreedt in het debat over de integratie van minderheden de politieke fatsoensregels door Nederlan ders en buitenlanders tegen elkaar uit te spelen. Daar door zorgen de liberalen ervoor dat het minderhedende bat de verkeerde kant opgaat. Minister d'Ancona van wvc heeft dat vanmorgen gezegd bij de viering van het tienja rig bestaan van het Amsterdams Centrum Buitenlanders. DEN HAAG ANP Zes van de zeven skinheads die het afgelopen weekeinde in Den Haag zijn aangehouden na be dreiging en mishandeling van buitenlanders, zijn via snelrecht gedagvaard en moeten op 19 fe bruari voorkomen. Het gaat om twee groepjes, een van drie en een van vier mannen. Van het groepje van drie worden alleen de twee Ha genaars vervolgd, de skinhead uit Leiden gaat vrijuit. De Hage naars worden verdacht van openlijke geweldpleging. De drie gedroegen zich in de omge- ving van het Hobbemaplein provocerend tegen allochtone jongeren en sloegen tegen een ruit van een snackbar. Er ont stond een vechtpartij met de snackbareigenaar en een mede werker. Aanvankelijk meldde de politie dat ook de allochtone jongeren zijn geslagen, maar dat is niet bevestigd. De tweede groep van drie Ha genaars en een Rotterdammer wordt in zijn geheel gedag vaard. In de Oude Molstraat sloegen en schopten zij een Haïtiaan onder het roepen van racistische scheldwoorden. DEN HAAG GPD De mjnister stoort zich aan de wijzeSvaarop „de WD met na me, maar ook anderen" hun bijdrage aan het minderheden- debat leveren. WD-fractieleider Bolkestein zwengelde de dis cussie vorig jaar aan door te ha meren op de aanpassing van minderheden aan de westerse cultuur. Onlangs noemde WD- Medewerkers anesthesie eisen excuus van Spierdijk UTRECHT ANP De anesthesiemedewerkers zijn boos op de Leidse emeritus hoogleraar anesthesiologie Spierdijk vanwege diens opmer king dat één op de 38 narcoses niet perfect verloopt. De Nederlandse Vereniging van Anesthesiemedewerkers eist excuses van de hoogleraar. Spierdijk maakte vorige week tijdens zijn afscheidsrede de re sultaten bekend van een onder zoek in zijn eigen ziekenhuis, het Academisch Ziekenhuis Lei den. Volgens de vereniging is in Nederland veel geïnvesteerd in deskundig personeel en goede apparatuur. „Blijkbaar is de situatie in Lei den nog niet zo. Blijkbaar heeft Spierdijk een gemiddelde ervaring uit zijn ei gen praktijkvoering weergege ven. Maar goed dat dit pas be kend is geworden bij zijn af scheidscollege". kamerlid Franssen de groei van het aantal islamitische scholen 'zorgwekkend'. De minister zéi het te betreuren dat andere ka merleden niet hebben gerea geerd op deze „door de WD in gezette bedenkelijke toer". Ze citeerde instemmend rab bijn Van de Kamp, die oordeel: de dat Bolkestein alleen de bui tenlanders zei wat hen te doen stond. „Hij heeft de Nederlan ders niet opgeroepen zorgvuldig om te gaan met de islamitische medemens". D'Ancona vindt het van „goed politiek fatsoen" getuigen „om in politieke dis cussies groepen niet tegen el kaar uit te spelen". De opmer kingen van Bolkestein en Frans sen vindt D'Ancona „een duide lijke overtreding van die spelre- gel". Franssen bijvoorbeeld heeft zich volgens haar nooit bezorgd getoond over het ontstaan van scholen met overwegend al lochtone leerlingen en „stilzwij gend geaccepteerd" dat blanke leerlingen naar andere scholen vertrokken. Waarom windt hij zich nu dan op over de door ou ders zelf opgerichte islamitische scholen, die bovendien - zo blijkt uit inspecties - niet slech ter zijn dan andere scholen. Kennelijk gaat het eerder om de angst voor de islam, die wordt gelijkgesteld met het fun damentalisme, aldus D'Ancona. Zij zou willen dat er een „open en zakelijke discussie over de inbedding van de islam als be langrijke geestelijke stroming in de Nederlandse samenleving" komt. Daarvoor moeten eerst gemeenten en arbeidsbureaus zich meer gaan inzetten voor een goed minderhedenbeleid, meer werkgelegenheid, het le ren van Nederlands en de op vang van nieuwkomers. Ze is bereid om daarvoor geld op haar begroting vrij te maken. De bonden hebben gisteren het cao-overleg voor het streekver voer afgebroken na 'volstrekt ir reële' eisen van de werkgevers over het terugdringen van het ziekteverzuim. Die willen dat het ziekteverzuim van 9,4 pro cent zakt naar 8 procent. Lukt dat niet, dan krijgen zieken over de eerste zes ziekteweken nog maar 85 procent van hun saja- „Dat is kostenbesparing over de ruggen van ziek personeel," aldus onderhandelaar Van der Heem van de Vervoersbond FNV. De bonden willen wel af spraken maken over het terug dringen van het ziekteverzuim, maar dit plan is voor hen on aanvaardbaar. Vandaag bera den de FNV-kaderleden zich. Ook op andere punten, zoals de lonen, liggen de standpunten nog ver uiteen. Zelfs over de looptijd van het contract is nog geen overeenstemming. De werkgevers, verenigd in Streekvervoer Nederland, bie den een loonsverhoging van 2,75 procent. Het fors terug dringen van het ziekteverzuim is voor Streekvervoer Nederland een hard punt, zegt een woord voerder. „Dat is misschien am bitieus, maar wel hard nodig". MEER SERVICE MET EEN SLEEPTREND WATERBED 'GOUD*. Kleiwcgstr. 26. 01820 12098 HAARLEM, Kruisweg SI. 023-318329 LEIDEN, Korevaarstr. 2e, 071-122676 IJHUIDEN, Marktplein S6. 02SS0-I7877 ZAANDAM, De Savornm lohmanslf. 21, 07S-7037S0 ï?swrmfwaterbedden Een alpinist in spé komt weer snel naar beneden als hij ontdekt dat het daar boven toch te gevaarlijk wordt. Het ontdekken van je eigen hoogtevrees en beperkin gen is een van de attracties tijdens de sport- en vrij- etijdsbeurs die in het Maastrichtse congrescen trum MECC tot en met 9 februari wordt gehouden. foto anp» frans van der unde Het kan heel goed zijn dat daar mee Cees Koning wordt be doeld. In anti-militaristische kringen worden echter ook principiële dienstweigeraars be schouwd als politieke gevange- Herbert Bitter van het Anti Militaristies Onderzoeks Kollek- tief (Amok) verwerpt daarom ook het door de autoriteiten verspreide beeld dat de groep rond Koning achter de aansla gen op Deelen cn Gilze-Rijen zou zitten. „Er zijn honderden anti-militaristen in Nederland die allemaal in staat zijn derge lijke aanslagen te plegen. Er zijn ook veel meer politieke gevan genen dan alleen Kees Koning alleen te verzinnen", aldus Bit ter. Hij zegt ook 'geen idee' te hebben over wat er gaande is. Overigens hebben de recente aanslagen op militaire doelen nogal wat kwaad bloed gezet bij de meer gematigde vredesacti visten. Toen medio vorig jaar Koning en een andere actie voerster in Erp de zendmast omvertrokken, kreeg het duo nogal wat boze en verontruste brieven toegestuurd uit die De afgelopen jaren zijn in Nederland tal van anti-militaristische a ties gevoerd. Ze variëren van de onschuldige bezetting van een bunker tot aan de vernieling van acht gevcchtshelikopters begin deze week op de vliegbasis Deelen. Een overzicht: november 1986: Bunker van BB in Amsterdam bezet, februari 1987: Inbraak en vernielingen in kazernes op vier plaat sen: Noordwijk, Zoeterwoude, Maarssen en Ommen. april 1987: Diefstal van medicijnen, medische apparatuur en communicatiemiddelen uit kazerne in Ede. april 1987: Diefstal van borgpennen en twee beschermkapjes van een raket op vliegbasis Gilze en Rijen, juni 1987: Tanks in Eindhoven met verf beklad oktober 1987: Amerikaanse legervoertuigen in Eindhoven be klad. oktober 1988: Zestig legervoertuigen in Eindhoven zwaar be schadigd. aantal voertuigen beklad. januari 1989: Twee straaljagers op vliegbasis Woensdrecht ver nield. Schade 700.000 gulden. februari 1989: Vier Hawk-raketten op vliegbasis Gilze en Rijen met kloofbijlen beschadigd. oktober 1989: Tientallen legerauto's in Garderen met leuzen en verf beklad. januari 1990: Landingslichten vliegbasis Eindhoven beklad, april 1991: Veertig banden van militaire vrachtwagens lek gesto ken en twintig voertuigen beklad in Maastricht, augustus 1991: Twee zendmasten neergehaald hij Frp. februari 1992: Twee Bölkow-helikopters op vliegbasis Deelen vernield, zes zwaar beschadigd. februari 1992: Kabels buitenste landingslichten vliegbasis Gilze- Rijen doorgeknipt. ONBEKENDEN HEBBEN gistermid dag in de Spaanse Polder in Rotter dam propaganda-materiaal verspreid van de racistische organisatie Ku Klux Klan. De stencils werden aangetrof fen achter de ruitewissers van negen personenauto's aan de Thurledeweg. IN HET HUIS van bewaring in Sche- veningen is gistermiddag een cel uit gebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat de bewoner van de cel zijn matras in brand stak. De man is met ademhalingsmoeilijkheden af gevoerd naar het ziekenhuis Bronovo. DE POLITIE heeft een tweede verdachte aangehouden in verband met de diefstal van drie schilderijen van Vincent van Gogh uit het Noordbrabants Museum in Den Bosch. Anderhalve week geleden werd al een 54-jarige man uit Sas van Gent aan gehouden. Directeur Rabbae van het Ne derlands Centrum Buitenlan ders verwacht dat binnen drie tot vier jaar de eerste islami tische woningcorporaties in Ne derland worden opgericht Op een studiedag over vreemdelingen in de volkshuis vesting in Rotterdam zei hij dat islamitische organisaties op lan delijk niveau al druk doende zijn de mogelijkheden van de oprichting van zulke corporaties te onderzoeken. „Migranten voelen zich op het terrein van de volkshuisvesting behoorlijk achtergesteld. Oprichting van eigen corporaties zal zeker niet alle huisvestingsproblemen op lossen, maar biedt wel de mo gelijkheid meer invloed op het beleid uit te oefenen." Volgens Rabbae zullen zulke corporaties overigens niet uit sluitend moslims gaan huisves ten. „Het worden gewoon alge mene corporaties die conform de Nederlandse wetgeving gaan opereren". Rabbae trok een pa rallel met de vorming van isla mitische scholen. „Die zijn ook ontstaan omdat integratie van minderheden op de bestaande scholen niet mogelijk bleek. In de volkshuisvesting doen zich dezelfde blokkades voor." Volgens directeur Hamers man van de Nationale Wo ningraad overdrijft Rabbae. Isla mieten worden niet achterge steld door de bestaande corpo raties, en zijn in de besturen van corporaties van harte wel kom als ze daan oor de capaci teiten hebben. Hij gelooft ook dat er al islamieten in besturen zitten. „Er zijn in Nederland 1000 corporaties, met elk zo'n 20 bestuursleden. Dat zijn in to taal 20.000 bestuursleden. Het kan niet anders dan dat daar is lamieten onder zijn". 'Strengere controle op uit\>oering Het internationale Hof van Jus titie in Luxemburg moet con trole kunnen uitoefenen op ^lle regels die uit het akkoord van Schengen voortvloeien, niet op slechts een deel daarvan. Dat hebben PvdA en CDA gister avond in een motie uitgespro ken. Als de Nederlandse rege ring dat niet voor elkaar krijgt, komt het akkoord „in de geva renzone", aldus PvdA-woord- voerder Van Traa. Het akkoord van Schengen regelt het verval len van de binnengrenzen tus sen de Benelux, Duitsland, Frankrijk. Italië, Spanje en Por tugal. Burgers kunnen dan vrij tussen deze landen heen en weer reizen. Volgens staatssecretaris Dan- kert van Europese zaken is de eis van CDA en PvdA politiek niet realistisch. Volgens Dankert leidt de motie ertoe dat de Eu ropese rechter ook bevoegd wordt uitspraken te doen over delen van het strafrecht, wat bij uitstek een nationale zaak is. De motie gaat volgens Danken veel verder dan de afspraken die in december in Maastricht zijn ge maakt in het kader van de Eu ropese Politieke Unie. Vooral de nationale regelingen over asiel zoekers vallen buiten Schengen. Het is de bedoeling dat het Schengen-akkoord op 1 januari in werking treedt, maar het is de vraag of die datum wordt ge haald. Aan uitvoering van het akkoord zit een groot aantal maatregelen op onder andere justitieel gebied vast, die onder ling op elkaar moeten worden afgestemd. De Kamer wil daar goed zicht op houden. PvdA en CDA willen dan ook de moge lijkheid hebben zich uit te spre- ksn alle die het uitvoerend comité Schengen-landen heeft. Zo kan worden voorkomen dat de be sluitvorming zich aan parle mentaire controle onttrekt. de eerste tv-gids buiten het om- 0€n haag *nproepbeslel. De Krant op Zondag vond gis teren het ministerie van econo mische zaken 'tegenover zich, dat stelde dat de weigering vol ledig in lijn is met de Mediawet. Die bepaalt dat de omroepen hun gegevens beschikbaar stel len aan de NOS, die ze op haar beurt in beknopte vorm be schikbaar stelt aan dag- cn nieuwsbladen. De Krant op Zondag zegt daarentegen dat daardoor een machtspositie voor de omroepen is gecreëerd die in strijd is met het Europese recht. Uitspraak 19 februari. Omroepen moeten hun pro grammagegevens rechtstreeks aan De Krant op Zondag ter be schikking stellen. Hun weige ring is in strijd met de Wet eco nomische mededinging, aldus gisteren de krant voor het Colle ge van Beroep voor het Bedrijfs leven. De krant wil snel een uit spraak omdat ze vreest dat de NOS er in zal slagen de publica tie van gegevens te beletten. Af gelopen zondag verscheen in een oplage van 200.000 exem plaren het eerste in Eindhoven, werd hij in janua ri 1989 voorpaginanieuws nadat hij met een medestander op de vliegbasis Woensdrecht een NF- 5-straaljager had vernield. Die vliegtuigen waren verkocht aan Turkije, waar ze volgens Koning zouden worden ingezet tegen de Kurden. Koning heeft sinds die tijd re gelmatig van zich doen spreken. Hij zat gevangen of was op pad om militaire objecten te vernie len, zo leek het wel. Momenteel zit hij een gevangenisstrafuit van acht maanden wegens het omverhalen van een militaire zendmast in het Brabantse Erp. Zelf acht hij zich een politieke gevangene. Rondom Koning hebben zich in het Eindhovense een aantal andere anti-militaristische ac tievoerders verzameld, van wie bekend is dat ze in het verleden verantwoordelijk zijn geweest •voor tal van vernielingen. Een aantal van hen is daarvoor ook veroordeeld. De recente aanslag op Déelen is opgeëist door een groep die zich noemt „alle politieke ge vangenen in Nederland vrij". Het beeld van de Nederlandse anti-militaristische actiegroe pen wordt de laatste jaren be paald door splintergroeperin gen. Actievoerders die destijds tijdens de grote demonstraties rond de vliegvelden Woensd recht en Volkel tegen de komst van kruisraketten nog min of meer gezamenlijk naar buiten traden, gaan nu in toenemende mate alleen op pad of in kleine, autonome groepjes. De acties richten zich de laatste tijd niet alleen tegen gro te militaire oefeningen of ver plaatsingen, zoals de recente Golfoorlog, maar ook op wille keurige militaire objecten. Op tientallen kazernes, vliegvelden en mobilisatiecomplexen zijn vernielingen aangericht aan ge bouwen, voertuigen en ander materieel. Een van de bekendste actie voerders is de voormalige leger aalmoezenier .Cees Koning van de beweging 'Zwaarden tot ploegscharen'. Hoewel hij al ja- Cees Koning, de man die ongewild een centrale rol speelt in de vernieling van gevechtshelikopters op Deelen. renlang betrekkelijk anoniem Momenteel zit hij een gevangenisstraf uit »foto anp ed oudenaarden actief was in de vredesbeweging

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3