Feiten BQS5 Hervormingen vanuit het paleis Premiemist moet optrekken hm smul)ir ÉKÏAAEIj Spanningen India en Pakistan Donderdag 6 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR 2 Flip de Kam Frans Nypels Dit jaar staan tegenover elke honderd werkenden negentien bejaarden. In het jaar 2030 moeten honderd werkenden de aow van bijna veertig bejaarden opbrengen. Ons basispensioen dreigt onbetaalbaar te worden. Werkgevers willen nu al stoppen met vervroegde pensionering (de vut). Het vroeger goudgerande pensioen van de ambtenaren staat op de tocht Flip de Kam en Frans Nypels met berichten uit pensioenland. nen, naarmate door beperking van bestaan de aanspraken de toekomstige lasten voor het ABP dalen. Een werkgroep Aanspraken licht de be staande regelingen door. In de loop van dit jaar wil minister Dales (binnenlandse za ken) aan de hand van de werkgroeprappor ten met de bonden en het ABP om de tafel gaan zitten om te praten over de verzelf standiging van het op een na grootste pen sioenfonds ter wereld. Een ding staat bij voorbaat vast. Blijven alle bestaande aan spraken in stand, dan moet op korte ter mijn de premie omhoog. Dat kost de belas tingbetalers en de ambtenaren een stuk van hun koopkracht. Het alternatief is dat de aanspraken worden afgeslankt. Dat laatste lijkt het meest waar schijnlijk, ondanks te verwachten heftig verzet van de bonden. Dales heeft de amb tenaren-vut vorig jaar al op het hakblok ge legd. Toen wisten de bonden die aanslag op de rechtspositie van hun leden nog te verij delen. Het betekende slechts uitstel van executie. Eens te meer lijken de ambtena ren veroordeeld tot het trendsetterschap. Zij bijten het spits af, maar alle andere werknemers zullen onherroepelijk volgen. Dat is inmiddels bij Akzo gebleken. De ver grijzing maakt afschaffing van de vut en be perking van aanvullende pensioenaanspra ken op den duur onvermijdelijk. EN MENINGEN WIM STEVENHAGEN Swazische jeugd is politieke structuur zat De wereldwijde politieke omwen telingen laten ook het koninkrijk Swaziland op de grens tussen Zuid-Afrika en Mocambique niet koud. Ondanks een streng verbod op politieke partijen eisen steeds meer organisaties in het ko ninkrijk politieke hervormingen. Het Swaziland Jeugd Congres (Swayoco), de Democratische Volksbeweging (Pudemo) en de Ngwane Revolutionaire Socialisti sche Partij (NRSP) hebben de re gering opgeroepen de staat van beleg na 19 jaar op te heffen De staat van beleg werd in april 1973 door de toenmalige koning Sobhuza II afgekondigd. Alle politieke partijen wer den verboden. Sindsdien kan eenieder die een politieke bijeenkomst bijwoont zonder proces 60 dagen worden vastge houden. Vooral de Swazische jeugd is het bewind zat. Onder het voorwendsel dat ze een 'schoonmaak-campagne' hielden, gingen leden van drie jongeren organisaties de straat op om politieke hervormingen te eisen. De reactie van de regering liet niet lang op zich wachten. De drie groeperingen werden onwettig verklaard en ervan beschuldigd de ko ning te willen onttronen om een geko zen regering te vestigen. Minister van onderwijs prins Khuzul- wandle is ervan overtuigd dat de 'schoonmaak-campagne' door de verbo den politieke partijen is georganiseerd. De prins waarschuwde de demonstre rende studenten dat zij hun toekomst in gevaar brengen. „Ouders en leraren moeten de studenten ervan weerhouden aan de demonstraties deel te nemen", aldus de koninklijke onderwijsminister. De autoriteiten hebben strenge veilig heidsmaatregelen getroffen. Agenten van de oproerpolitie, gewapend met Pensioen kost geld. De kosten van het nationale basispensioen, de aow, worden jaarlijks door pre mieheffing omgeslagen over iedereen die in Nederland woont en jonger dan 65 jaar is. De lasten van de aanvullende pensioenen komen in eerste aanleg voor rekening van de werkgever. Bij sommige bedrijven, zoals de banken en Akzo, béhoeven werknemers helemaal niets voor hun aanvullende pen sioen te betalen. Maar de meeste werkne mers zijn niet zulke geluksvogels. De werk gever houdt maandelijks op hun salaris een, soms forse, bijdrage voor de pensioenfinan- Giering in. Neem de regeling bij de overheid. De mi nisteries en de gemeenten dragen 8,8 pro cent van het totale jaarsalaris af aan het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Een deel van die premie wordt vervolgens verhaald op de ambtenaar. De eerste 33.500 gulden van zijn salaris is premievrij, op de rest van zijn salaris wordt 10 procent pen sioenpremie verhaald. Ook de laagstbetaal de ambtenaar moet echter minimaal 0,6 procent van zijn salaris bijdragen, ook als hij minder dan 33.500 gulden verdient. Sa men financieren de ambtenaren via de verhaalde bijdrage een derde van de kos ten van hun aanvullend pensioen. In vergelijking met werknemers in het be drijfsleven krijgt het overheidspersoneef meer waar voor zijn pensioenpremie. Be halve voor het gebruikelijke ouderdoms pensioen vanaf het 65ste jaar en een pen sioen voor de nabestaanden bij eerder over lijden, is de ABP-premie ook bedoeld voor de kosten van vervroegde uittreding (vut) en voor de uitkering bij arbeidsongeschikt heid. Ambtenaren vallen namelijk niet on der de wao, maar zij ontvangen hun even tuele invaliditeitspensioen vanuit Heerlen. In het bedrijfsleven betalen werknemers een afzonderlijke wao-premie (13 procent vanaf 25.000 gulden bruto loon) en daar naast vaak een afzonderlijke vut-premie, waarvan de hoogte sterk uiteenloopt. De overheid als werkgever en de ambtenaren zijn dus goedkoop uit met die al-omvatten de premie van 8,8 procent. Te goedkoop, viriden ze bij het ABP. De premie zou bij lange na niet kostendekkend zijn. Vandaar dat het bestuur van de Heer- lense pensioenreus meent dat de premie de komende jaren omhoog moet tot ongeveer 17 procent (zie kader). Daarvan is 8 procent bestemd voor de dekking van het ouder- doms- en nabestaandenpensioen. Ruim 4 procent zou nodig zijn om een spaarpot te vormen voor uitkeringen aan toekomstige vutters. Uitkeringen aan arbeidsongeschikt- verklaarde ambtenaren vergen nog eens 5 procent premie. Vut en invaliditeitspensioen van de ambte naren worden bij de overheid anders'gefi nancierd dan in de marktsector. Het ABP vormde Mswati een commissie die de politieke structuren van het koninkrijk moet onderzoeken. „Mijn regering staat open voor politieke veranderingen", al dus de koning. „Ik heb een commissie aangesteld die het hele land moet afreizen en de me ningen van het volk over de politieke si tuatie moet verzamelen", vervolgde de majesteit. De commisssie heeft eind ja nuari het resultaat van het onderzoek aan de vorst overhandigd. Mswati beschreef het rapport als „be moedigend" maar voegde eraan toe dat de ongeveer 700.000 Swaziërs, en niet de koning, uiteindelijk zullen beslissen. In heel Pakistan bleven gisteren overheidsinstellingen dicht en weigerden ambtenaren hun werk te doen. De Pakistaanse premier Nawaz Sharif had tot een algemene staking opgeroe pen om uiting te geven aan de solidariteit met de Indiase deel staat Kashmir. De staking heeft de spanning tussen Pakistan en India opgevoerd. De islamitische separatisten in Kashmir voeren sinds januari 1990 een actieve strijd tegen de Indiase ordetroepen. India heeft Pakistan ervan beschuldigd de opstandelingen te steunen en te trainen, terwijl Pakistan zijn buurland verwijt dat het pro beert alle moslims in Kashmir uit de weg te ruimen. De hoge zaakgelastigde voor Pakistan in India, Abdus Sattar, zei nog de ze week in het Indiase dagblad The Pioneer dat zijn land de steun aan de strijd „om zelfbe schikking" in Kashmir onver minderd zal voortzetten. India heeft Pakistan gisteren ge waarschuwd dat veiligheids troepen een mars zullen verhin deren die tienduizenden Kashmirse separatisten en sym pathisanten vanuit het Pakis taanse deel van Kashmir vol gende week willen houden. Ze willen hierbij de bestandslijn met het Indiase deel van Kashmir overschrijden. „De mars kan tot onvoorziene gevolgen leiden", aldus het In diase ministerie van binnen landse zaken. India roept Pakis tan op al het mogelijke te doen een incident te voorkomen. De geraamten van oud-minister Ruding Oud-minister van financiën Ruding dankt zijn faam als strenge penningmeester t het land in belangrijke ite aan een reeks van schijnbezuinigingen uit de jaren tachtig. Zo werd op de bijdrage van de overheid i het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) jaren lang fors bezuinigd. In diezelfde periode stegen echter juist de lasten van het Heerlense pensioen fonds. Dit kwam ten eerste door de groeiende arbeids ongeschiktheid onder amb tenaren en onderwijsgeven den, zonder dat daar een premieverhoging tegenover stond. Sterker nog, ambte naren kregen nieuwe aan spraken, zoals het recht om vervroegd uit te treden, waalvoor nooit premie is betaald. De overheid meende de be nodigde financiering te kunnen vinden door in te teren op het ABP- vermo gen. Waarschuwingen vanuit Heerlen werden ge negeerd. De ambtenaren bonden hebben de aanslag op het pensioenvermogen gedoogd, omdat het leek alsof voor de extra rechten niet hoefde te worden be taald. In feite is het moment van afrekening slechts uit gesteld. Nu is het sprookje bijna uit. Bij het opmaken van de ABP:boedel, met het oog op de voorgenomen verzelf standiging van het fonds, rollen Rudings geraamten uit de kast. De komende ja ren moet de ABP-premie geleidelijk met vele procen ten omhoog, tenzij wordt besnoeid op uitkeringen en aanspraken. traangas, geweren, knuppels en schil den, zijn op strategische punten gepos teerd. Op 1 februari trachtte de politie een door Swayoco georganiseerde, 43 kilometer lange wandeltocht te verhinderen. De le den van de jeugdorganisatie legden het demonstratieverbod naast zich neer en gingen gewoon op pad. Swayoco-leiders verklaarden dat voor een wandeltocht geen officiële toestemming is vereist. De tocht was bedoeld om geld bijeen te brengen voor jongeren wier ouders geen schoolgeld kunnen betalen. De jeugdor ganisatie riep de regering op een einde te maken aan de stijgende kosten van onderwijs. Zij voegde eraan toe dat als de kosten van onderwijs blijven stijgen, op korte termijn alleen de rijken nog naar school kunnen. De 24-jarige koning Mswati III begint zich-nu ook zorgen te maken en heeft een commissie ingesteld die de politieke eisen gaat onderzoeken. Mswati besteeg in 1986 de Swazische troon na de dood van zijn vader koning Sobhuza II. In zijn nieuwjaarstoespraak kondigde de ko ning, tot ieders verbazing, aan dat Swaziland niet bij de rest van Afrika kan achterblijven en hervormingen moet doorvoeren. Maar de koning gaf niet aan in welke richting deze hervormingen zouden moeten gaan. Afgelopen september vormt daarvoor een spaarpot, net zoals voor het pensioen. In de marktsector wor den elk jaar de wao-lasten geheel en de vut- lasten grotendeels omgeslagen. De overheid wilde de vut destijds op een koopje invoeren en meende de kosten te kunnen dekken uit de overschotten binnen het ABP. Daarom zijn de vut-lasten van de ambtenaren nooit omgeslagen via afzon derlijke premieheffing. In de jaren tachtig groeide het beroep op de vut sterk. Tegelijk verlaagde de overheid de aan het ABP afge dragen premies. Vooral hierdoor berekent het ABP thans een vermogenstekort van on geveer twintig miljard gulden om alle toe gezegde toekomstige uitkeringen te kunnen betalen. Die sombere ABP-visie is kwestieus. Vol gens de opgebouwde-rechten methode heeft het fonds een overschot van zestien miljard gulden. Dat overschot wordt nog veel groter, wanneer de financiering van vut en wao niet langer uit de ABP-spaarpot zou plaatsvinden, maar ook voor ambtenaren de benodigde middelen, net als voor werk nemers in het bedrijfsleven, voortaan wor den vergaard via een afzonderlijke, jaarlijk se omslagpremie. Bij het ABP valt dan vijftien miljard gulden vrij. die nu nog opzij wordt gezet voor inva liditeitspensioen en vut. In dit geval kan de door de overheid verschuldigde premie (nu 8,8 procent) de komende tien jaar omlaag. Dat is in eerste aanleg gunstig voor de schatkist, maar de ambtenarenbonden zul len terecht claimen dat ook de ambtenaren mogen profiteren van de premiemeevaller. Daar staat tegenover dat de overheid en de ambtenaren in die nieuwe situatie jaarlijks plusminus negen procent aan nieuwe om slagpremies gaan betalen voor vut en amb- tenaren-wao. Dat slaat een gat in de schat kist en kost de ambtenaren koopkracht. Wanneer de kosten van de vut jaarlijks zichtbaar zijn door een directe omslag over de salarissen, zullen vooral jongere werkne mers zich afvragen of zij wel willen bijdra gen aan de financiering van een regeling die door de vergrijzing en tekorten op de arbeidsmarkt in de volgende eeuw op de klippen loopt. De signalen nemen toe dat werkgevers, de overheid niet uitgezonderd, de vut nog in de loop van de jaren negentig ten grave willen dragen. Bij Akzo is de bijl inmiddels in de vut gezet. De solidariteit van jongeren met vut-ge- rechtigden neemt af, naarmate op de werk vloer het besef daagt dat men betaalt voor een regeling waarvan men zelf nooit zal ge nieten. Die discussie wordt bij de overheid op scherp gesteld zodra de vut uit het ABP wordt gelicht en voortaan via een jaarlijkse omslag over de salarissen zou worden gefi nancierd. Het ligt verder nogal voor de hand dat amb tenaren eenzelfde arbeidsongeschiktheids regeling krijgen als alle andere werknemers nu al hebben. Dit betekent dat jaarlijks de uitkeringslasten wegens het invaliditeits pensioen worden omgeslagen over het sala ris. Voor de minister van financiën is dat een schrikbeeld, omdat de wao een lande lijk uniforme premie kent. Aangezien ambtenaren minder vaak dan gemiddeld invalide worden, en desondanks de landelijke uniforme premie zouden be talen, zou de schatkist bedrijfstakken met een hoog invaliditeitsrisico, zoals de bouw en de havens, subsidiëren. Kiest de regering ervoor ambtenaren de hele premie zelf te laten opbrengen, zoals' in het bedrijfsleven het geval is, dan verliezen ambtenaren veel koopkracht, omdat zij over het salaris tus sen 25.000 en 70.000 gulden ongeveer 13 procent wao-premie zouden moeten vol doen. Er is hoe dan ook verandering op til. In alle stilte zijn drie werkgroepen onlangs begon nen om het ABP onder de loep te nemen. Een werkgroep Financiering onderzoekt of het ABP werkelijk een tekort heeft en welke premie nodig is om een verzelfstandigd ABP alle bestaande taken te laten uitvoeren. Eventuele financiële problemen verdwij- De Swazische koning Mswat III danst tij dens zijn kro ningsfeest in 1986 te mid den van zijn krijgers. De jonge monarch is ervan doordrongen dat er hervor mingen moe ten komen. Maar hoe die fenPutbfe"t oupe 3e2ee,p£M £(J SpREEKWOOR^N' PRAATJES VulLÖO 飣n RAATJES nog niet be kend.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2