Weg en wiel Topjaar voor motorfietsen Verkoöp Japanse auto's in Japan loopt terug Nissan investeert verder in Europese autoproduktie Kwaliteit fietsen wordt steeds beter AUTOI-HEEMSKERK dgSfc^ Piet van Schie Donderdag 6 februari 1992 Redactie: 023-150222 PETER LODEWUKS Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: ESTHER NYPELS 27 BLIKVANGERS Chique Jeep met Performance Package Chrysler, importeur van het terreinwagenmerk Jeep, heeft een zeer luxueuze uitvoering van de Jeep Cherokee 4.0i Limited op de markt gebracht. Deze Jeep is voorzien van een zogenoemd Performance Package. Het interieur is daarbij uitgevoerd in twee kleuren leer en afgewerkt met edelhout en de ruiten zijn donker getint. De carrosserie heeft spoilers rondom, uitgevoerd in de carrosseriekleur Midnight Blue en ook de lichtmetalen velgen, met banden van 255 mm breed, zijn in die kleur gespoten. Ver der beschikt de speciale Cherokee over een aantal comfortver- hogende extra's. Goedkoop is hij niet want er moet 114.950 voor worden neergeteld. Er zijn voor Nederland slecht 35 van deze Performance Package uitvoeringen beschikbaar. Nissan Micra March beperkt leverbaar Nissan heeft een speciale versie van de Micra op de markt ge bracht, genaamd March. Deze auto wordt in een kleine oplage gebouwd en is te koop voor 19.995 gulden. De Micra March be schikt over de bekende 1.2 liter inspuitmotor van 40 kW/54 pk en een vijfversnellingsbak. De stoelen zijn bekleed met zwart stof met grijs/groen motief en op de bodem ligt luxe tapijt. Aan de buitenkant onderscheid de March zich door een spoiler aan de bovenkant van de achterklep, sportieve wieldoppen, accent biesjes op de flanken en een carrosseriekleurige grille. De lever bare kleuren zijn rood, wit en zwart metallic. Skoda benadrukt kwaliteit met inruilactie Skoda blaakt van zelfvertrouwen, nu het onder Volkswagen-vlag opereert en het vorig jaar als enige oosteurópese merk de ver koopcijfers zag stijgen. Daarom komt importeur Pon Mobiel via de dealerorganisatie nu met een actie om de huidige kwaliteit van het Tsjechische merk te onderstrepen. Wie een nieuwe Skoda koopt, krijgt daarbij de garantie dat de auto over twee jaar, bij aanschaf van weer een nieuwe, tenminste 70 procent van de nieuwprijs opbrengt. Dat betekent in geval van een Skoda Favorit 1.3 van 16.395 een inruilwaarde van minimaal 11.476,50. Het is geen eenmalige actie, maar een aanbod voor onbepaalde tijd. TOKYO DPA De Japanse autofabrikanten hebben in het afgelopen jaar minder auto's in eigen land ver kocht dan in 1990, zo blijkt uit mededelingen van de Verenigde Producenten. Deels werd deze verkoopdaling opgevangen met een grotere export. In totaal werden er vorig jaar in Japan 7,5 miljoen Japanse au to's verkocht, 3,2 procent min der dan in 1990. Toyota zag zijn verkoop ver minderen met 5,9 procent tot 2,4 miljoen stuks. Het concern verlaagde zijn produktie met 3 procent tot 4,1 miljoen wagens. De export groeide met 1,6 pro cent tot 1,7 miljoen auto's. Nissan verkocht in eigen land 1,3 miljoen auto's, 4,2 procent minder. De produktie in Japan WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden worden dag en nacht en in beide richtingen uitge voerd, tenzij anders vermeld. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Amsterdam - Rijswijk (A 4) T.h.v. Leidschendam, gedurende avond en nacht. De afeet van motorfietsen in Nederland is het afgelopen jaar opnieuw spectaculair toegenomen tot in totaal 43.800 machines, een stijging van maar liefst 46 procent ten opzichte van de 30.000 in 1990. AMSTERDAM PL Uit de cijfers die de RAI-vereni ging heeft verspreid blijkt dat van dit totaal 19.906 exempla ren nieuwe motoren betreft, zo wel ingevoerd via de importeurs als door de dealers. De rest is als occasion uit het buitenland ge haald. Het bereikte verkooptotaal be tekent een absoluut hoogte punt, want sinds 1960 zijn er niet meer zoveel verkocht. Wat de nieuwe motoren betreft, beheersen de Japanse merken de markt volledig. Honda is marktleider met 5.030 verkoch te machines, gevolgd door Yamaha (4.472), Kawasaki (3.489) en Suzuki (3.364). Vijfde is het Duitse BMW, dat in tegenstelling tot genoemde Ja panners te maken kreeg met een dalend verkoopcijfer, van 1.372 in 1990 naar 1.281 vorig jaar. Op de zesde plaats staat Harley Davidson met 568 ver kochte motoren. Door de stevige verkoopstijging is het motorfietspark met bijna 20 procent gegroeid tot 191.000 eenheden. Ook het aantal A- examens nam flink toe. Volgens de RAI probeerden ongeveer 110.000 mensen vorig jaar het motorfiets-rijbewijs in het bezit te krijgen. Motorwereld bijeen op Motor '92 Het nieuwe motorseizoen wordt traditiegetrouw geopend met de beurs MOTOR '92, die 14,15 en 16 februari in de Utrechtse Jaar beurs wordt gehouden. Op een kleine 13.000 vierkante meter zal daar vrijwel de com plete Nederlandse motorwereld vertegenwoordigd zijn. Ook kan de bezoeker een keuze maken uit meer dan 1.000 gebruikte motoren, die te koop worden aangeboden. De beurs is op vrijdag 14 febru ari geopend van 14 tot 22 uur en zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur. Een toegangskaartje kost 12,50 maar daar krijgt men wel Het Motor Boek ter waarde van 19i50 bij cadeau. Kinderen tot 12 jaar onder be geleiding hoeven niets te beta len. Zelf weet de Duitse automobilist eigenlijk ook niet meer hoe hij het voor elkaar heeft gekregen. Het ene moment was hij op weg van Olsztyn naar Ostroda in Polen en het volgende moment stond zijn auto een eindje van de weg af keurig rechtop tussen een paar bomen geparkeerd. De Poolse politie was niet onder de indruk van dit kunststukje, want de weg was de hele week al zo glad als een spiegel. •foto epa Extra pagina 's Bedrijfsauto RAI Vanmorgen is het startsein ge geven voor de tweejaarlijkse Bedrijfsauto RAI, die tot en met 15 februari alle hallen van de Amsterdamse RAI inneemt. De 266 exposanten zorgen voor een zeer uiteenlopend aanbod, van gigantische mega- trailers tot minieme elektri sche bestelwagentjes, van een flesje truck-cleaner tot hy draulische laad- en loskranen. Morgen brengt deze krant twee extra pagina's vol met nieuws en trends die in de RAI worden gepresenteerd. werd verminderd met 3,6 pro cent tot 2,3 miljoen stuks en de export groeide met een half procent tot bijna een miljoen auto's. In de Nissan-fabrieken in het buitenland nam de pro duktie met 13,6 procent toe. De totale produktie van de op een na grootste autofabrikant van Japan groeide met 0,1 procent tot drie miljoen auto's. Mitsubishi was de enige die een verkoopgroei kon boeken. Deze onderneming zette 6,2 procent meer auto's af. Honda moest het doen met een verkoopver mindering van 2,1 procent. Mazda kreeg te maken met de grootste achteruitgang in de verkoop: 7 procent. Deze on derneming verwacht in het lo pende boekjaar nog niet de helft van de winst te maken van het voorgaande boekjaar. Nieuwe besteller op basis van de Sunny: de Nissan Q-bic. De Japanse autofabrikanten hebben in 1991 kans gezien hun marktaandeel in West-Europa te vergroten van 11,7 tot 12,3 procent. Deze toename is voor al het gevolg van de verkoop- groei van Nissan, die zijn afzet vergrootte met 11,9 procent tot 436.000 auto's. Nissan heeft als eerste een Ja panse autofabriek in Europa neergezet. Deze staat in het Britse Sunderland en produ ceert de succesvolle Primera en straks ook de nieuwe Micra. Eerder al was Nissan in Spanje actief. Daar verwierven de Ja panners in 1983 een meerder heidsbelang in de oudste auto- fabriek van Spanje, die tot dan toe tractoren bouwde. Bij Nissan Motor Iberica wor- foto Nissan den nu terrein- en bedrijfswa gens gebouwd, maar in het na jaar komt er een nieuwe ruim tewagen (MPV) bij: de Serena. Een ambitieus investeringspro gramma van ruim drie miljard gulden moet de produktie in Barcelona opvoeren van 80.000 nu tot 200.000 auto's in 1995. Intussen komt Nissan in juni met een nieuwe bestelwagen op de markt, die nog wel in Japan wordt gebouwd. Het is de zoge heten Q-bic, die is gebaseerd op de Sunny personenwagen. Het nieuwe zit aan de achter kant, waar de daklijn verhoogd is ten gunste van een grote vier kante laadruimte. De Q-bic heeft een langere wielbasis maar is technisch verder gelijk aan de Sunny. Nissan stelt de nieuwe besteller voor op de Bedrijfsauto RAI, die vandaag in Amsterdam is be gonnen. BOEKEN Auto Sportief 1992 In de derde editie van het jaar boek Auto Sportief van uitgeve rij Elmar in Rijswijk vinden we een geactualiseerd overzicht van wat de autofabrikanten aan 'lekkers' te koop hebben. Dat loopt uiteen van een snelle re serie-uitvoering als de Ci troen AX GT tot het onbetaalba re kanon Dodge Viper, dat bin nen 12 seconden naar 195 km/uur knalt. Vanuit stilstand naar 160 km/uur en vervolgens weer stoppen doet de Viper in slechts 13 seconden. De sportievelingen zijn onder gebracht in een catalogus- en testgedeelte van in totaal 110 bladzijden. Naast wat techni sche verhalen brengt het boek (173 blz.) verder een aantal bui tenbeentjes in beeld, bekend en onbekend, oud en nieuw en al lemaal sportief getint. Natuurlijk is er ook aandacht voor de autosport, waar we on der meer een verhaal aantreffen over de legendarische autocou reur Gilles Villeneuve, die in 1982 op het Belgische circuit van Zolder verongelukte. Het sportieve, in zwart/wit uit gevoerde jaarboek 24,50) wordt afgesloten met adressen van fabrikanten en importeurs. Motor Sportief 1992 De belangstelling voor de mo torfiets is zodanig gestegen dat er vorig jaar sprake was van een verkooprecord. Het jaarboek Motor Sportief van Elmar haakt daar uiteraard op in en biedt een overzicht van alle wegmo- toren die er momenteel in ons land op de markt zijn. Het richt zich op alle motorliefhebbers en vooral ook op de praktische kanten van het motorrijden. Het boek 22,50) biedt, naast een aantal rij-impressies en een catalogusgedeelte (samen ruim 70 pagina's) informatie over de aankoop van een motor, specia le kleding, techniek, motor-or ganisaties en achterin een lijst met fabrikanten en importeurs. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De kwaliteit van de fietsen die in Ne derland te koop zijn wordt steeds beter. Dat gaat he laas niet op voor kinderfietsen. Bovendien zijn op onderdelen in het algemeen de verlichting en de bagagedragers nog steeds matig van constructie. Deze kritiek die de jury van de verkiezing 'Fiets van het Jaar' afgelopen maandag bekend maakte is haast nog belangrij ker dan het nieuws dat de ATB Cadex M3 van het merk Giant de trofee heeft bemachtigd. De jury heeft recht van spreken, want de Nederlandse fabrikan ten en importeurs selecteerden zelf negentien nieuwe modellen uit en boden deze ter beoorde ling aan. De constructie van de fietsen werd bekeken, afwer king, gebruikte materialen, vormgeving, oorspronkelijk heid, veiligheid, rijcomfort en de prijs in relatie tot het pro- dukt. Van alle negentien fietsen was de kwaliteit goed. Die kwaliteit is de laatste jaren zelfs steeds beter geworden. Wel is het zo dat voor die hogere kwaliteit be taald moet worden. De consu ment blijkt bereid te zijn wat meer geld neer te tellen voor eeir goede fiets. Dat klopt weer met de jongste cijfers over de fietsverkopen in Nederland. Was de gemiddelde prijs van een nieuwe fiets enke le jaren geleden nog 520 gulden, nu is dat een bedrag van 700 gulden. Men koopt een r fiets ook vrijwel altijd bij de fiet- cash and carry-winkels, bouw- senvakman. Het aantal Fietsen markten en warenhuizen is dat over de toonbank gaat bij sterk gedaald tot een paar pro- - V- De ATB Cadex M3 van Giant is 'Fiets van het Jaar' geworden. Prijs: 1.795 gulden. cent van het totaal aantal verko pen. De jury van de 'Fiets van het Jaar -verkiezing bestaat uit en thousiaste fietsers die zich ook beroepshalve met de fiets bezig houden. Ze hebben echter geen binding met de commercie. Daarom ontkomt geen enkel detail aan hun kritisch oog. Al snel werd duidelijk dat het met verlichting nog steeds behelpen is. Lang niet alle fabrikant mon teren de fool-proof AXA-dyna- mo in combinatie met een wa terdichte halogeen-koplamp, solide achterlicht en extra aar- de-draad. Dat is allemaal ver krijgbaar in Nederlands fabri kaat tegen een betaalbare prijs. Ook de bagagedragers zijn vaak nog slappe stukken ijzerdraad en niet berekend op zware schooltassen, dagelijkse bood schappen of vakantiebepakking. Het klopt niet dat je eerst veel geld voor een fiets op tafel legt en daarna nog eens extra in de buidel moet tasten voor een nieuwe verlichtingsset of een solide bagagedrager. Wie de Fiets van het Jaar koopt zal in elk geval voor spatborden, verlichting en bagagedrager moeten bijbetalen, want die zit- iet op. De Cadex M3 van Giant is vol gens de jury een fiets voor re creanten zonder overbodige za ken. Het frame is van koolstof en daardoor weegt de fiets niet meer dan 11,5 kilo. De jury noemt de prijs van 1.795 gulden 'aanvaardbaar'. Rinus Wfeijers DEALER HONDA - BMW - YAMAHA Dieuw - verkoop occasions motorkleding. accessoires, onderdelen Inruil en financiering mogelijk MOTORBANDEN GRATIS GEMONTEERD 02520-152 29 ^r'^BOVAG BMW motorrijwielen Ook voor onderdelen, accessoires en reparatie. Nieuwstraat 40, Leiden. Tel. 071-121077. BLIK IN HET VERLEDEN Onderzoek in de windtunnel had uitgewezen dat een 'verkeerd rechtop' geplaatste achterruit regen- en vuil vrij zou blijven. De Fords Consul 315 (links) en Anglia reden dus vanaf respectievelijk '61 en '59 enige jaren rond met die vreemde achterkant tot de Britse Ford- vestiging bepaalde dat het eigenlijk toch niet zo'n geslaagd idee was. 'FOTO CPD

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27