Sport Ijsbaan blijft zorgenkindje Hans Westerhof trainer van PSV Heerenveen speelt gelijk bij Veendam Wassenaarder in Antilliaanse tweemansbob naar Albertville Keegan volgt Ardiles op bij Newcastle United Eindred; NIEUWSLIJN Feyenoord wil Advocaat contracteren DEN HAAG - Dick Advocaat heeft een contract voor twee jaar aangeboden gekregen bij Feyenoord. De Rotterdamse club is op zoek naar een nieuwe trainer, omdat Hans Dorjee afgelopen weekeinde bekend maakte Rotterdam-Zuid na dit seizoen te willen verlaten. Advocaat neemt maandag een beslissing. Hij zal een keuze ma ken tussen Feyenoord en de KNVB, waar hij in dienst is als assi stent van bondscoach Rinus Michels. Advocaat kan na de eind ronde van de Europese titelstrijd in Zweden als hoofdcoach van Oranje aan de slag. Als Advocaat naar Feyenoord gaat, vormt hij weer een team met technisch directeur Wim Jansen. Eerder werkten de twee in die constructie bij SW. Zaak Tyson door brand uitgesteld INDIANAPOLIS - De omstandigheden rond de rechtszaak tegen bokser Mike Tyson in Indianapolis heeft de jury doen besluiten voorlopig niet verder te gaan. De laatste verdachte omstandig heid was een brand, die in de nacht van dinsdag op woensdag uitbrak in het hotel waar de juryleden verbleven. Een hotelgast en twee brandweerlieden kwamen daarbij om het leven. Meteen na de brand werden door veiligheidsbeamten van de rechtbank een aantal maatregelen doorgevoerd. Het proces te gen Tyson zou gisteren zijn negende dag ingegaan zijn. De voor malige wereldkampioen zwaargewicht wordt verdacht van ver krachting. Terugkeer vrouw in Formule-1 LONDEN - Giovanna Amati tekende gisteren een contract met Brabham. De Italiaanse zal op 1 maart in de eerste Grand Prix, die van Zuid-Afrika, voor het team rijden. De 29-jarige Amati heeft de laatste drie jaar ervaring opgedaan in een lichtere klas se, de Formule 3000. Amati is niet de eerste vrouwelijke rijder in de Formule 1. Leila Lombardi en Desire Wilson gingen haar voor. Lombardi reed twaalf Grand Prix' in 1975 en 1976. Wilson deed in 1981 alleen aan de kwalificaties mee. Elen start voorlopig met zes renners DEN HAAG - Met voorlopig zes renners onder contract heeft Nederlands kleinste profploeg zich gisteren gepresenteerd. Ploegleider Jos Elen wil het team, dat Elro Snacks als hoofdspon sor heeft, tot maximaal tien coureurs uitbreiden. Onderhande lingen met de voormalige TVM-renner Willem-Jan van Loen- hout zijn nog niet afgerond. Tot nog toe zijn-de Nederlanders Cees Hopmans, Jos Elen junior en Henk Woltman, de Japanner Tadashi Sangu alsmede de Belgen Peter de Frenne en Johnny Macharis gecontracteerd. Ijsmeester Eidloth houdt zijn hart vast Dwarsliggende taxichauffeurs hebben hun blokkade in middels beëindigd en ook de protesterende dansers, die een mooie show moeten weggeven tijdens de openings ceremonie van de zestiende Olympische Winterspelen, zijn zaterdag bereid hun beste beentje voor te zetten. Maar met het weer wil het niet vlotten in Albertville. ALBERTVILE COVERT WISSE GPD-VERSLAGGEVER Terwijl het rond de skipistes hoog in de bergen sneeuwt, zor gen regen, laaghangende be wolking en mistsluiers voor een troosteloos sfeertje in het dal. Albertville even het middelpunt van de (sport)wereld? Nog niet. Het stadje in de Haute Savoie heeft met zijn druipende straten meer weg van een Nederlands dorp op e5n druilerige en som bere herfstdag. De Fransen zelf gaan er niet of nauwelijks onder gebukt. Vanuit alle uithoeken is de stroom atleten, VIP's, journajis- ten en toeschouwers op gang gekomen. Bovendien belooft het zaterdag, wanneer de Spe len worden geopend door presi dent Francois Mitterand, wel mooi weer te worden in de Al pen. Kosten noch moeite zijn gespaard om van deze plechtig heid een fraaie Franse recla mespot te maken. Uit het negen miljoen gulden kostende sta dion, dat na de sluitingscere monie weer wordt afgebroken, klinkt op elk uur van de dag muziek op, ten teken dat er druk gerepeteerd wordt. Honderd meter verder ligt het olympisch ijsstadion er een paar dagen voor de opening verlaten bij. De meeste schaat sers leggen elders in Europa de laatste hand aan hun voorberei ding. Gistermiddag arriveerden wel de Nederlandse wouwen vanuit Davos, waar ze twee we ken in trainingskamp hebben doorgebracht. Tussen de buien door reden Van Gennip en con sorten, die zondagmiddag als eersten op de 3000 meter in ac tie komen, hun eerste rustige rondjes om zich daarna terug te trekken in het olympisch dorp in Brides les Bains. Emst Eidloth is er al wat lan ger. De ijsmeester uit Inzeil, die bij gebrek aan specifieke kennis bij de Fransen zelf speciaal is ingehuurd om de baan in Al bertville in optimale conditie te brengen, is al ruim een week in de Haute Savoie. Maar erg op zijn gemak voelt hij zich nog steeds niet, en dat ligt niet al leen aan het weer. Plannen Waar geld bij andere olympi sche accommodaties nauwelijks een rol speelt, is het organisatie comité (COJO) in het geval van de ijsbaan, die na de Spelen weer snel wordt afgebroken, niet bereid om een franc extra uit te geven. ,,Ik heb van de zo mer allerlei plannen ingediend ter verbetering van de installa ties, maar daar is niks van ge realiseerd, omdat het allemaal zo goedkoop mogelijk moest. Had men het hier maximaal voor elkaar willen hebben, dan had er een paar mark meer in de ijsbaan gestopt moeten wor den", aldus Eidloth, die in Al bertville onder andere gebruik moet maken van een tweede hands, 15 jaar oude schaafma chine (Zamboni), die COJO voor een prikkie heeft gekocht van de baan in...lnzell. „Don derdag laat ik bovendien nog een machine uit Duitsland overkomen, waarmee ik een goede ijslaag kan neerleggen." Eidloth wordt geassisteerd door twee Franse collega's. „Die verstaan hun vak redelijk, maar de rest hier snapt er weinig van", klinkt het sombertjes uit de mond van de Beierse ijsma- ker. „De medewerking is niet groot. Dat merkte ik het afgelo pen weekeinde. Zonder opgaaf van reden werd ik door de orga nisatie uit mijn hotel gezet. Sindsdien zit ik in een apparte ment zonder comfort. Ik heb een bed, een stoel en een was tafel. Meer niet. Waarom ik moest verkassen is me niet ver teld." Warmte Eidloth houdt de komende twee weken zijn hart vast. Behalve sneeuwval, zoals vorig jaar februa Cup voor r tijdens de World innen, kan vooral in de zon zijn ijs ruïneren. EidlotJi: „Als de om standigheden niet al te abnor- "maal zijn, heb je hier geen enkel probleem. Maar owee als zich extreme situaties voordoen. De baan is dan niet meer onder controle te houden. De capaci teit is onvoldoende, omdat je niet per segment kunt vriezen, zoals bij andere banen. Als het warm wordt ligt het ijs aan de ene kant in de zon, maar aan de andere kant. waar het dak van het stadion de zon tegenhoudt, in de schaduw. Het ene deel is dan dus hard. maar het andere stuk smelt weg. Die problemen zullen zich vooral gaan voor doen tussen half twaalf en half vier. Ik kan dan niks onderne men. Pas rond rond vier uur heb ik weer controle over het ijs en vanaf vijf uur is de conditie van de baan optimaal. We zul len er maar het beste van ho pen." Eidloths zorgen zijn niet be steed aan de Fransen. Er wordt vanaf 8 tot en met 23 februari op 13 verschillende locaties in de Haute Savoie aan topsport gedaan en schaatsen komt wat hen betreft op de dertiende plaats. Hetgeen de Franse bondscoach Marc Vernier tot zijn woede en verdriet heeft on dervonden. Het organiserend land levert slechts één schaatser (Thierry Lamberton) en geen enkele schaatster. Vemier: „Ik wilde meer mensen inschrijven, maar ons Olympisch Comité had daar geen trek in." ALBERTVILLE 92 DEN HAAG ANP Middenmoter Veendam heeft koploper Heerenveen gisteren op 2-2 gehouden. In de eerste divisie werden zeven duels ge speeld, die allemaal telden voor de vierde periode. Voor ruim 5.000 toeschou wers in stadion de langcleegle nam de thuisclub de leiding in het noordelijke treffen, dankzii een schitterend schot van Luk- kien. Camataru promoveerde na een half uur een schot van Goulooze tot doelpunt, 1-1. Zijn vijftiende van het seizoen. Vlak voor de pauze maakte Meijer- man 2-1, een kwartiertje voor tijd bezorgde invaller Alberda de koploper een punt. Door het puntverlies viel Heerenveen af als mogelijke winnaar van de vierde periode. Die gaat naar Eindhoven of RBC, dat nog een wedstrijd te goed heeft en met vijf doclpun ten verschil moet winnen van de slechtste club uit het betaal de voetbal, Zeeland. Deri Bosch passeerde Cam buur door met 1 -0 te winnen bij Telstar. Cambuur heeft wel drie duels minder gespeeld. De tuchtcommissie van de KNVB heeft trainer Henk ten Cate (Heracles) een voorwaar delijke schorsing van één wed strijd alsmede een boete van 250 gulden opgelegd. Ten Cate had op 15 januari in de uitwed strijd tegen Heerenveen aan merkingen op de leiding. WASSENAAR TIM 8ROUWER DE KONING Wat de verzamelde Nederland se bobslee-top niet is gelukt, heeft Bart Carpentier Alting wél voor elkaar gekregen. De 36-ja- rige Wassenaarder komt met Dudley den Duik als deelnemer aan de start in de tweemansbob tijdens de Olympische winter spelen in Albertville. Vandaag is hij voor dag en dauw afgereisd naar het Franse winterspor toord, waar hij zijn 29ste plaats van Calgary. 1988 hoopt te ver beteren. De Wassenaarse bobsleeër dankt zijn uitverkiezing aan zijn geboorte op Curasao. „Als Ne derlander", zegt Carpentier Al ting, „was ik nooit uitgezonden. Kijk maar naar mijn Nederland se coach, Han Minjon. Hij is een veel betere bobber dan ik, maar kan door de extreem strenge eisen van het Neder lands Olympisch Comité alleen maar als coach van de Antillen naar Albertville. Een slecht be leid, waartegen men in het bui tenland ook vreemd aankijkt." Doodsteek „De Antilliaanse bond vindt ook de promotionele waarde van onze deelname voor de sport belangrijk. Het ontbreken van Nederland op de Spelen zou wel eens de doodsteek voor de na tionale bobsport kunnen zijn. Minjon en Rob Geurts stoppen er mee, gedesillusioneerd als ze zijn. Ik zie zo gauw geen opvol gers meer in Nederland." „Overigens heb ik voor Cal gary, waar de Antilliaanse bob- sleeploeg voor het eerst aan de Olympische winterspelen deel nam, wel moeite moeten doen om bij het Antilliaanse Olym pisch Comité een gewillig oor te vinden. Aanvankelijk bekeek men onze plannen sceptisch. Maar de oude Olympische ge dachte (deelnemen is belangrij ker dan winnen, red.) won het van de twijfel. Als het Neder landse standpunt, dat uitgaat van een plaats bij de eerste acht, wereldwijd zou worden gehuldigd, zouden er niet veel meer dan acht deelnemers per discipline aanwezig zijn. Dat kan nooit de bedoeling zijn van de Olympische Spelen." Of zijn eigen equipe beslagen ten ijs komt, laat Carpentier Al ting, in het dagelijks leven di recteur van recreatiecentrum Vlietlanden BV, nog even in het midden. „De enige keer dat wij deze winter in actie kwamen, in Winterberg, hielden we veertien teams achter ons. Ik moest nog wennen aan Dudley, mijn nieu we duwer. Hij is overigens wel een aanwinst. De 100 meter loopt hij in 10,5 seconden, waarmee hij één van de snelste sprinters van Nederland is." Rodelen Zelf kwam Carpentier Alting, die zijn middelbare schooltijd en studie in Wassenaar en Am sterdam doorbracht, via het ro delen in de bobslee terecht. „Ik ben een enthousiast sporter en vond rodelen enorm leuk. Ik Koorts Thomas Bos daalt DAVOS ANP Schaatser Thomas Bos is aan de beterende hand. KNSB-arts Frank Nusse meldde gisteren tijdens het trainingskamp van de Olympische ploeg in Davos dat de koorts daalt. Vooralsnog blijkt de door griep gevelde Ha genaar geen andere schaatsers te hebben aangestoken. Naar verwachting zal Bos. die op 20 februari in Albertville meedoet aan de tien kilometer, de eerste dagen niet op het ijs staan. De stayer werkte op za terdag wat grieperig zijn laatste training af. Donderdag vertrek ken de allrounders Falko Zand- stra, Rintje Ritsma en Leo Visser alsmede de sprinters uit het trainingskamp naar Albertville. Bart Carpentier Alting: „Als Nederlander was ik nooit uitgezonden." foto loekzuyderduin geef toe dat ik bij mijn keuze voor de Antilliaanse bobslee- ploeg ook aan mijn Olympische kansen heb gedacht. Net als Dudley beschik ik over een dub bele nationaliteit, de Neder landse en die van de Antillen. Het verschil tussen ons is dat hij donker is en ik blank. Maar dat is meteen oOk een mooie af spiegeling van de Antilliaanse bevolking." NEWCASTLE Reuter/SID Osvaldo Ardiles, trainer bij de Engelse tweede-divisieclub Newcastle United, is gisteren ontslagen. De Argentijn, die in 1978 ten koste van Nederland wereldkampioen werd, kreeg zondag nog van eigenaar/voor zitter Sir John Hall te horen dat hij niet voor zijn baan hoefde te vrezen. Ardiles, oud-speler van Tottenham Hotspur en Paris St. Germain, wordt bij de Noor dengelse club opgevolgd door Kevin Keegan, die daarmee zijn debuut als voetbaltrainer viert. De Engelse oud-international, die zowel met Liverpool als Hamburger SV de Europa Cup 1 won, verliet in 1984 de voetbal lerij nadat hij als actief speler met Newcastle, naar de hoogste afdeling was gepromoveerd. Keegan begon zijn voetbalcar rière bij Scunthorpe United en speelde tevens een korte perio de bij Southampton, dat hem na zijn Duitse periode terug haalde naar de Engelse league. Alan Davies, voormalig voetbalinternational van Wales, is in de nacht van dinsdag op woensdag dood in zijn auto aangetroffen. De wagen stond geparkeerd vlakbij zijn huis in Zuid-Wales. De oorzaak van zijn overlijden is nog onbekend, maar de politie houdt geen re kening met een gewelddadige dood. De voor gisteren vastge stelde bekerwedstrijd tussen Davies' laatste club Swansea Ci ty en Cardiff City is tot nader or der uitgesteld. Davies speelde voor Wales elf interlands. Met Manchester United won hij in 1983 de Engelse FA Cup. Hans Westerhof gaat naar PSV. Gisteravond bond de coach van FC Groningen zich voor mini maal twee jaar aan de lands kampioen. Maar knallende champagnekurken en spuiten de flessen 'huppelwater' ont breken als Westerhof diep in de nacht in zijn woonplaats Heerenveen terugkeert. Slechts twee 'pijpjes' en een paar filter sigaretjes volstaan. „Zo zijn wij", stelt Hans Wes terhof minzaam glimlachend vast. Hij oogt vermoeid; de spanning van de laatste dagen valt van zijn getekende gezicht af te lezen. En ook al meent hij het oprecht als hij zegt „met foto ap veel plezier nog vijf jaar bij FC Groningen te zijn gebleven", hij had zijn zinnen gezet op een overgang naar PSV. „Je krijgt", beaamde hij, „slechts één keer zo'n kans. En als die kans zich dan voordoet, moet je hem ook proberen te pakken". Eigen boontjes Rond het middaguur tufte Wes terhof gisteren in zijn auto rich ting Son, waar PSV-voorzitter Jacques Ruts, vice-voorzitter Schuitema, manager Kees Ploegsma en assistent-trainer Frank Arnesen al op hem wachtten. Westerhof was alleen en heeft de contractonderhan delingen ook in zijn eentje ge voerd. „Een zaakwaarnemer...? Ik moet er niet aan denken. Ik kan mijn eigen boontjes wel doppen. Ik hoef niet het onder ste uit de kan, maar ik moet ook niet het gevoel hebben dat de andere partij voor een dubbeltje op de eerste rang probeert te zitten. Het financiële gedeelte was geen enkel probleem". En het technische gedeelte was dat volgens Westerhof al evenmin. Met Frank Arnesen zat hij gistermiddag weliswaar voor het eerst rond de tafel, maar hij heeft nu al het idee te klikken met de Deense ex inter national. „Ik heb niet op hoog niveau gevoetbald en ik heb geen internationale ervaring; ik ken mijn tekortkomingen. Frank vult die uitstekend aan. Wij zullen gebruik moeten gaan maken van eikaars kwaliteiten". Westerhof. vorige week woensdag voor het eerst offi cieel door PSV benaderd, ver trok naar Son met de gedachte zijn voetbalvisie breedvoerig uiteen te moeten zetten. Dat bleek een misvatting. „Want", zegt hij, „ze wisten in feite alles al over mij. Ze wisten hoe onze speelwijze is. Ze wisten hoe ik werk met Milko Djurovski. En ze wisten ook dat ik de opstel ling meestal al op donderdag aan de spelers bekendmaak. Ze hebben bij PSV hun huiswerk kennelijk goed gedaan en dat doet me goed". Alles anders? Westerhof denkt ook niet dat de druk op hem bij PSV zal toene men. De stap van FC Groningen naar PSV, veronderstelt hij. is niet groter dan de stap van de zaterdag eersteklasser ACV naar FC Groningen, die hij vier jaar geleden maakte. „Toen ik van ONS naar ACV ging. zeiden t» ook al: nu wordt het moeilijk voor je, want nu krijg je met topamateurs te maken. Toen ik van ACV naar FC Groningen ging, zeiden ze opnieuw: nu wordt alles anders, nu kom je in de jungle terecht. Ik heb er wei nig van gemerkt. Nu ik naar PSV ga. zeggen ze weer dat alles an ders wordt, maar zou het zo zijn...?" Als opvolger van Westerhof zal FC Groningen op zeer korte termijn Pim Verbeek, die mo menteel Wageningen onder zijn hoede heeft, benoemen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23