Economie Winstval Siemens Nederland Signaal blijft op defensiemarkt mikken "«ar 'De metaal', dat is toch prachtig? 'Japans racisme' wekt woede VS Donderdag 6 februari 1992 Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vormgeving: MITZIE MEUERHOF NIEUWSLIJN Fors verlies voor Eastman Kodak Het Amerikaanse Totografie- en chemieconcern Eastman Kodak heeft in het vierde kwartaal van vorig jaar een verlies geleden van 400 miljoen dollar (ongeveer 720 miljoen gulden) tegen een nettowinst van 326 miljoen dollar in dezelfde periode van 1990. Eastman wil, zo werd dinsdag bekendgemaakt, 1 miljard gulden investeren in een nieuwe vestiging die in Rotterdam moet ko- Omzetrecords op effectenbeurs De Amsterdamse effectenbeurs kende vorige maand een vlie gende start met meteen een record-dagomzet van 4,3 miljard gulden. Onder invloed van stijgende koersen op buitenlandse beurzen, een dalende rente op de geld- en kapitaalmarkt en een oplopende dollarkoers stegen aandelen- en obligatiekoersen over een breed front. Parretti-getrouwen op non-actief De elf functionarissen bij Pathé Communications in Los Ange les, die door de omstreden Italiaanse zakenman Giancarlo Par- retti zijn aangesteld, zijn deze week op non-actief gesteld, terwijl de omstreden Italiaanse zakenman zelf is geschorst. Deze ont wikkeling is het gevolg van een uitspraak van de rechter in de Amerikaanse staat Delaware eind januari, ten gunste van de Franse bank en ex-geldschieter Crédit Lyonnais. Geen proces tegen Rodamco Een groep internationale beleggers in Rodamco ziet af van juri dische procedures tegen Rodamco, het vastgoedfonds van de Robeco Groep. De beleggers voelden zich gedupeerd door het besluit van het vastgoedfonds, eind 1990, om de eigen aandelen niet meer tegen de intrinsieke waarde (theoretische waarde van een aandeel, gebaseerd op waarde van de bezittingen van een onderneming minus de schulden, red.) in te kopen. Unisys boekt recordwinst Unisys Nederland, de Nederlandse dochteronderneming van het Amerikaanse computerconcem Unisys, heeft vorig jaar een recordwinst van 31 miljoen gulden geboekt, een stijging van 288 procent in vergelijking met 1990. De winstgroei is te danken aan een reorganisatie waarbij de bedrijfskosten met 23 miljoen gul den zijn verlaagd en de vestigingen in Rotterdam en Hoofddorp fors zijn ingekrompen. Kosten Rusland stijgen 350 procent De kosten van levensonderhoud in Rusland zijn vorige maand met 300 tot 350 procent gestegen. Vlak voordat de prijsliberalise- ring begin januari inging, werd nog uitgegaan van een prijsstij ging van 250 procent. Volgens Moskou zijn de prijsexplosies de schuld van producenten en distributeurs die de voedselschaar ste misbruiken om extra winst te maken. Samenvoeging computerdivisies oorzaak Het inlijven van de zwaar verliesgevende activiteiten van het Nixdorf computerconcern heeft de winstcijfers van Siemens Nederland NV vorig jaar zwaar onder druk ge zet. De nettowinst daalde van ruim 46 miljoen gulden naar 26,5 miljoen gulden. DEN HAAG MARIEN VAN DEN BOS Algemeen-directeur F. von Witzleben van Siemens Neder land noemt de problemen rond de samenvoeging van de com puter-divisie van Siemens met die van Nixdorf als belangrijkste reden voor de terugval. Daar naast blijkt uit de jaarstukken onder meer een forse toename van de afschrijvingen op be drijfsgebouwen, machines en installaties. Afgelopen jaar nam Siemens Nederland een nieuw, modern bedrijvencomplex in Zoetermeer in gebruik. Ook wordt het hoofdkantoor in Den Haag uitgebreid. Ondanks aarzelend investe ringsgedrag op de terreinen die Siemens tot haar kernactivitei ten rekent (communicatie-, energie- en automatiserings techniek), groeide de omzet van de Nederlandse dochter licht van 1.249 miljoen gulden naar 1.299 miljoen gulden. De overi ge divisies van het Duitse elek tronicaconcern melden goede ontwikkelingen van omzet en winst. Het Duitse moederbedrijf Siemens AG wist in het afgelo pen boekjaar de verliezen op de computeractiviteiten van maar liefst 781 miljoen D-mark te compenseren met rente-op brengsten van het enorme ei gen vermogen. Naar de moderne technieken op het gebied van elektriciteits opwekking en afvalverwerking is bijzonder veel vraag, zo blijkt uit het jaarverslag. De divisie die zich hiermee bezighoudt, heeft voor meer dan 500 mil joen gulden aan opdrachten in portefeuille. Aan de andere kant verwacht de divisie medische technieken dat de beschikbaar heid van medische apparatuur en hulpmiddelen de komende jaren onder druk zullen komen te staan vanwege de herstructu rering van de Nederlandse ge zondheidszorg. Waar Siemens Nederland zich grotendeels op andere terreinen begeeft dan het Nederlandse elektronica-concem Philips, geldt dat niet voor Siemens- dochter Osram. Op het gebied van verlichting geldt vanouds een nek-aan-nek-race tussen de beide concerns. Informatie over Osram-activiteiten wordt in het jaarverslag misschien daarom wel heel summier gehouden. Nieuw in het Siemens produk- tenpakket is een forse uitbrei ding op het gebied van de klei ne huishoudelijke apparaten als koffiezetmachines. Ook een ge bied waar Philips een sterke po sitie heeft. Het RSV-drama mondde in 1984 uit in een onderzoek naar de wanpraktijken bij de scheepswerf. Een parle mentair enquêtecommissie onder leiding van de latere minister van binnenlandse zaken Van Dijk (voorgrond) hoorde allerlei betrokkenen, waaronder de voorzitter van de Raad van Commissarissen, dr. J. de Vries. foto Bedrijfstak gooit de poorten open voor het publiek Hieronder een lijst van een aantal metaalbedrijven dat morgen en zaterdag meedoet aan de Nationale Open Dagen Metaal en Elektrotechniek. Dietvorst Machinefabriek, Bronsstraat 4 in IJmuiden. Metzelaar Staalbouw, Com- wallstraat 7 in IJmuiden. Haarlem: Figee/Hembrug, H. Figeeweg 1 in Haarlem. Nife. Zijlweg 156 in Haarlem. Vanko. Beynesweg 9 in Haar lem. Haarlemmermeer Vermeer Holland. Grafter- meerstraat 29 in Hoofddorp- Slootweg Machinefabriek. I C. Beetslaan 167 in Hoofddorp. Waterland, Zaanstreek: Machinefabriek De Gouw. an Beekstraat 98 in Lands- ROTTERDAM NICO DE VRIES Roestig. Sjouwen in de regen. Zwaar en hard wer ken. Zo wordt er in het algemeen tegen metaalbe drijven aangekeken. Het negatieve beeld van een bedrijfstak waar je je verre van moet houden, werd in de jaren tachtig nog eens versterkt na het debacle met Rijn-Schelde-Verolme, het giganti sche scheepsbouwconcem dat ondanks miljar den overheidssteun als een kaartenhuis in elkaar stortte. Morgen en overmorgen gooit een groot aantal metaalbedrijven voor het derde achtereenvolgen de jaar de poorten open voor het publiek tijdens de Nationale Open Dagen Metaal en Elektrotech niek die de werkgeversorganisatie FME organi seert. Eerst (morgen) is het de beurt aan de scholie ren om langs te komen. „Dat we de deuren van de bedrijven opnieuw openzetten, heeft niets meer te maken met dat negatieve imago. Dat is verleden tijd", vertelt bedrijfsadviseur D. van Dijk van de FME. „Nu zijn we op zoek zijn naar jonge mensen die voor de techniek kiezen. Voor de be drijven is de visvijver van schoolverlaters krap. De vraag is groter dan het aanbod en dus hengelen andere bedrijfstakken als de detailhandel en de gezondheidszorg naar dezelfde groep vissen. Zo doende is het ook voor ons zaak om te blijven timmeren", zegt hij. De scholen hebben massaal de uitnodiging aangenomen. Landelijk rekent de FME en mede organisator Metaalunie (de branchevereniging voor de kleinmetaal) op 40.000 scholieren. Van Dijk: „De kinderen vinden het prachtig. Maar we kunnen dan ook mooie produkten laten zien, zoals schepen in wording bij de verschillende werven. Oudere scholieren vinden het vaak ook machtig bij de elektrotechnische bedrijven. Het gaat tenslotte om verfijnd, hoogwaardig werk, waar heel wat voor om de hoek komt kijken. Het is toch prachtig om bijvoorbeeld een zeeschip of een raffinaderij van moderne apparatuur te voor zien?" Hoewel de interesse voor de metaal groeit is er nog overal plaats. „Het is nu eenmaal een gege ven dat we nu te maken hebben met een tijd waarin relatief weinig jongeren van de scholen komen. De daling in het aantal schoolverlaters stabiliseert nu, maar zal de komende jaren op hetzelfde lage niveau blijven. Van de schoolverla ters van de lbo, die specifieke technische vakken hebben gevolgd, halen we 75 procent naar de be- drijfsscholen, maar het is trekken om de resteren de 25 procent bij elkaar te krijgen." Nijdra, Insulindeweg 35 in Midden -Beemster. Muller en Parsons. Kadijker- koogweg 16 in Purmerend. aan de weg Constructiebedrijf Steur. Pa rallelweg 7 in Volendam. Bedrijfsschool Eurometaal, Hemkade 18 in Zaandam. Hagglunds Kenz, Zuiddijk 400 in Zaandam. Leiden, Bollenstreek. Alphen: Machinefabriek West End, Meer en Duin 291 in Lisse. Evers Staalconstructie, Horst ten Daallaan 5 in Hillegom. DMN Machinefabriek, 's-Gra- vendamseweg 16 in Noordwij- kerhout. Grimbergen, Bedrijfsweg 23 in Alphen aan den Rijn. Tekoma, Koperweg 3 in Alp hen aan den Rijn. Car Industrie. Valkenburgse- weg 50 in Katwijk. Plaatwerkerij Slotboom, Am- bachtsweg 6 in Katwijk. Oostingh Staalbouw, Lageweg 36 in Katwijk. NEM, Vijf Meilaan 5 in Leiden Nieuwe directeur hoopt op orders uit Taiwan HENGELO JAN REUSINK Hollandse Signaalapparaten (HSA) in Hengelo dreigt de eni ge belangrijke activiteit buiten de militaire sector te verliezen. Als de order voor de luchtver keersgeleiding op Schiphol niet aan de vestiging Apeldoorn wordt gegund, zullen in de toe komst dit soort civiele activitei ten in Parijs worden geconcen treerd, zegt topman Eric A. van Amerongen. Bij Signaal Apel doorn werken 160 mensen. Sinds de Koude Oorlog ge streden is, kampt HSA met pro blemen als gevolg van een krimpende defensie-markt. Een uitweg uit deze situatie is vol gens sommige groeperingen 'conversie', ombouw van de wa penindustrie naar civiele pro- duktie. Ook vorige Signaal-di recties streefden naar uitbouw van de burgerlijke produktie. Dat is er nooit echt van geko men, want de civiele markt is goed voor gemiddeld 10 pro cent van de Signaal-omzet, ter wijl het dubbele ooit is ge noemd als streven. Van Amerongen zegt onom wonden niets te zien in pogin gen om dat aandeel alsnog fors uit te breiden. Zelfs niet met de ruim zevenhonderd ideeën die vorig jaar op verzoek van de di rectie door het personeel op pa pier zijn gezet. Er bleven er na verdere studie slechts vier van over, waarvan er weer drie af vielen omdat ze te veel investe ringen zouden vergen. De mas sale zoektocht leverde dus zeg ge en schrijve één bruikbaar plan op. „Ik geloof niet in substantiële groei van nieuwe civiele activi teiten. Dat is niet de panacee voor deze onderneming. We moeten alle aandacht richten op de activiteiten die we al heb ben. Dat is onze sterke kant: de klanten zijn tevreden over onze leveranties. We moeten die goodwill niet beschadigen met andere activiteiten, die de aan dacht afleiden en het kwaliteits niveau naar beneden halen. Dan gooien we het kind met het badwater weg", zegt Van Amerongen resoluut. Meer heil ziet Van Ameron- Directeur Van Amerongen: „Voor 1992 en 1993 maak ik me weinig zorgen." foto charel van tendeloo gen in het benutten van de re cente doorbraak in het Verre Oosten, een hechtere samen werking met het Franse moe derbedrijf Thomson-CSF en de lobby naar de politiek. Want Signaal staat te popelen om te mogen leveren aan Taiwan. Dat neemt niet weg dat Van Amerongen wel wil blijven in vesteren om het civiele aandeel in stand te houden. Zelfs enige uitbreiding acht hij mogelijk. „Spoorwegen bijvoorbeeld zijn sterk vergelijkbaar met militaire operaties. Er gelden dezelfde zware kwaliteits- en veiligheids eisen en dat sluit aan bij onze activiteiten." Een van de civiele orders Signaal momenteel in is de luchtverkeersge leiding voor Schiphol. Signaal moet deze order volgens Van Amerongen binnenhalen „om dat ze de vestiging Apeldoorn een basis verschaft voor de con tinuïteit in de komende jaren. Als die Nederlandse basis er niet is, zullen deze activiteiten in Parijs geconcentreerd wor den, waardoor de enige belang rijke civiele activiteit van Sig naal zou komen te vervallen." Turbulente jaren Signaal heeft twee turbulente jaren achter de rug. In 1990 ging het bedrijf over van Philips naar Thomson en kondigde de direc tie een zware ingreep aan, waarbij 900 banen moesten ver vallen. Afgelopen jaar verdween zo ongeveer de halve top en moest opnieuw het mes in de organisatie. De nieuwe direc teur Van Amerongen liet in de cember weten dat de teruglo pende defensie-uitgaven Sig naal noopten tot het schrappen van nog eens 700 arbeidsplaat sen, waarbij gedwongen ontsla gen niet te vermijden zijn. Het aantal werknemers in de vesti gingen Hengelo, Huizen, Apel doorn, Den Haag en Eindhoven zal daardoor teruglopen van 4000 eind 1991 naar 3050 dit jaar. Onder meer dankzij de forse reorganisaties kloppen de prog noses* tegenwoordig echter veel beter, stelt Van Amerongen te vreden vast. „Over 1991 hebben we al onze doelstellingen waar gemaakt, zowel wat betreft acti viteitenniveau, order-intake als omzet. Ik zie het als een belang rijke mijlpaal dat we nu progno ses hebben die meer op realiteit zijn gebaseerd. We verwerven ons daarmee een betere positie om plannen te maken voor de toekomst." Naar Taiwan toe Op de defensie-markt boekte Signaal onlangs een doorbraak in Zuid-Korea. Het bedrijf mag er twee Goalkeeper-systemen voor de marine leveren, met de kans later vervolgorders binnen te halen. „Het was buitenge woon moeilijk om die opdracht op eigen kracht te verwerven, gezien de grote Amerikaanse druk op de Zuid-Koreanen", stelt Van Amerongen vast. Hij hoopt dat dit het begin is van meer orders uit Aziatische landen als Maleisië, Thailand, Indonesië en Taiwan. Zo gaat een delegatie van HSA in de eerste helft van dit jaar naar Taiwan om te onderzoeken wel ke orders de onderneming kan verwachten als Nederland het embargo tegen dit land opheft. Eerder al gaf Signaal aan dat 'nationalistisch China' goed is voor een miljard aan potentiële opdrachten. Potentieel, want Signaal mag geen militair mate rieel leveren aan dat land. Kamerleden gaven onlangs aan dat Signaal zelf zou moeten vragen om opheffing van, het embargo, voordat de politiek een dergelijke stap neemt. Van Amerongen: „In de eerste plaats gaat het er om wat de regering wil. Mijn indruk is dat er wel be weging in haar standpunt komt.' De exportinspanningen in het Verre Oosten moeten de ko mende jaren helpen de jaarlijk se orderportefeuille van onge veer 550 miljoen gulden te vul len. Momenteel is via geboekte orders al 90 procent van de om zet van dit jaar verzekerd en voor volgend jaar zit Signaal al voor 80 procent vol ..liet reste rende deel vullen we doorgaans met kortlopende opdrachten. Voor 1992 en 1993 maak ik me daarom weinig zorgen David Helffrich uit Greensburg, Pennsylvania, slaat met een voorhamer een fikse deuk in de Japanse Honda die een auto-dealer voor dit doel op zijn parkeerterrein heeft neergezet. foto ap»cene i pu^a- AMSTERDAM PETER KROON Voor een dollar eens lekker met een voorhamer uithalen op een Japanse auto. Dat is slechts één van de Amerikaanse reacties op de woorden van premier Miyazawa, die hegin deze week voor het Japanse parlement verklaarde dat de Amerikanen over te weinig arbeidsethos beschikken en niet bereid zijn zich in het zweet te werken. Hoewel Miyazawa zich de volgende dag naar de tv-studio spoedde om daar uit te leggen dat zijn woorden verkeerd waren begrepen en nogal over dreven in de buitenlandse pers terecht waren ge komen, was het kwaad al geschied. De woord voerder van de Democraten in het Huis van Afge vaardigden, Richard Gephardt, reageerde woe dend en noemde Miyazawa's opmerkingen „een naïeve blijk van Japans racisme". De autodealer die dinsdag in de stad Latrobe, Pennsylvania, een Honda midden op een par keerplaats neerzette om iedereen voor een dollar de kans de geven er een klap op te geven, zegt uitsluitend positieve reacties te horen. Hij weet niet dat elke hamerslag werknemers in andere delen van de VS ineen doet krimpen. Havenwer ker Ron Thornberrv uit Seattle bijvoorbeeld vreest voor zijn baan. „Iedere deuk in een Japanse auto is een deuk in onze relatie met de Japanners." Hij weet waar hij het over heeft, want Japan is voor de haven van Seattle de belangrijkste klant. Nee, het botert niet meer tussen Japan en de Verenigde Staten. De VS reageren op kritiek uit Japan als een geslagen hond. terwijl de toon in Ja panse kranten niet beter kan worden verwoord dan door de kop van het dagblad Sankei: 'Ameri kaanse reactie op woorden premier overgevoelig.' De achteloosheid waarmee de Amerikaanse re acties in Japan worden ontvangen is een teken aan de wand van de grote verandering in de Ja panse houding ten opzichte van hun naoorlogse beschermheer. Zij demonstreert het nieuwe groeiende zelfbewustzijn en de onafhankelijkheid van Japan. Naast de irritatie over de toenemende Japanse „arrogantie" zorgt het groeiende handelstekort van de VS in de handel met lapan voor een zich snel verwijdende kloof. De VS menen dat Japan oneerlijke concurrentie bedrijft door de import van Amerikaanse goederen te bemoeilijken J.i panse functionarissen daarentegen beweren dat het de eigen schuld van de Amerikanen is dat ze niet met Japan kunnen concurreren. De reis die president Bush onlangs aan Japan bracht, werd door veel Japanse politici als beschamende bede larij beschouwd en bevestigde de overtuiging dat de VS als supermacht op hun retour zijn. De voormalige Japanse minister Kabun Muto wreef begin deze week nog eens extra zout in de wonden door te twijfelen aan de arbeidsmentali teit van de Amerikanen. Hij zei dat Amerikaanse werknemers maar drie dagen van de week goed werken. Volgens Muto zijn Amerikanen op vrij dag teveel bezig met het komende weekeinde en kunnen ze zich maandag niet geheel op hun werk storten, omdat ze zich „te heftig hebben ver maakt". Amerikaanse regcringsstatistieken tonen echtei aan dat de productiviteit van Amerikaanse arbet ders hoger ligt dan die van hun Japanse collega s. hoewel Japan snel aan het inlopen is. „De Japan ners proberen ons te zeggen dat we harder moe ten werken als we met hen willen concurreren. In die zin hebben ze gelijk", zo meent econoom Audrey Freedman. Economen en zaken mensen in de VS reageren nu eenmaal niet zo heetgeba kerd als de politiek en de gewone man

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21