Regio Belangenvereniging A4 houdt enquête Wethouder Kohlbeck: 'Deze aap zit zonder banaan' 'Kleine Zandwinput nog steeds stortplaats' Oegstgeest geeft prioriteit aan het langzame verkeer *1 Kantoorgebouw aan Rijnzichtweg 'Kinderopvang Leiderdorp stelt zelf verbouwing uit' Donderdag 6 februari 1992 LEIDEN 20 NIEUWSLIJN Chef onderwijs met de vut OEGSTGEEST - De Oegstgeester gemeenteambtenaar G. van de Voort legt vrijdag na 40 jaar overheidsdienst zijn functie als I hoofd van de afdeling onderwijs neer. Van de Voort maakt ge bruik van de mogelijkheid tot vervoregd uittreden (vut). De af scheidsreceptie, vrijdag op het gemeentehuis, begint om 16.00 uur en duurt tot 17.30 uur. Ruim 200 automobilisten bekeurd j WARMOND/SASSENHEIM - Op diverse plaatsen in Sassenheim en Warmond zijn gisteren snelheidscontroles gehouden. In to taal werden daarbij 1638 automobilisten gecontroleerd. Daarvan reden er 201 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 88 kilo meter per uur op een weg waar 50 kilometer is toegestaan. Populieren wijken voor huizen WASSENAAR - Voor de bouw van 35 appartementen aan de Van Craneburchlaan/hoek Ter Weerlaan in Wassenaar moeten drie forse populieren worden gerooid. Na het afronden van de bouw werkzaamheden worden drie 'duurzame' bomen teruggeplaatst. Wethouder T. Kohlbeck (PvdA) denkt er 'the day after the night before' nog net zo over als dins dagavond in de raadscommissie welzijn: „Het is een als-scena rio, dat wel. Maar als de ge meenteraad geen extra geld wil uittrekken voor het jongeren werk van 'de SJJO (stichting jeugd- en jongerenwerk Oegst- geest) en ik kom met deze stich ting ook niet verder, dan ont staat er een impasse, waarvan het directe gevolg is dat er - let terlijk - een gat in mijn wethou dersportefeuille valt: er is dan immers komende zomer geen jongerenwerk. Voor mij is dat aanleiding mij op mijn positie te beraden." Dat er niemand is die hem er de schuld van geeft dat de SJJO voor haar jongerenwerk toch weer om extra subsidie is ko men vragen, is volgens de wet houder van ondergeschikt be lang. „Ik ben heus wel mens ge noeg om het leuk te vinden dat mij lof wordt toegezwaaid voor alle inspanningen die ik me heb getroost om het SJJO-bestuur zo ver te krijgen dat het de bakens verzet. Maar ook bij de aap die mooie kunstjes maakt, gaat het om bananen. En deze aap zit zonder banaan." Voorgeschiedenis „Het gaat niet alleen om die 16.000 gulden die de gemeente raad niet wil geven. Er is een voorgeschiedenis. Al jaren is er het gevoelen, ook buiten de ge meenteraad, dat het werk van de SJJO voor verbetering vat baar is. Dat de raad mij er afge lopen zomer op uit stuurde, is dan ook volstrekt logisch. Maar nu keer ik terug uit de jungle en zeg ik: ik heb wat gevangen. Ik heb er dan recht op dat de raad aanneemt dat dat zo is, hoe ar rogant dit ook mag klinken." Wat heeft de wethouder dan gevangen? „Ik heb nog weinig concreets. Er heeft zich bij de SJJO een cultuurschok voorge daan waarvan de resultaten nog niet zichtbaar zijn. In 1992 zal nog niet alles op rolletjes gaan, het is een overgangsfaar. Het politieke proces dendert intus sen gewoon door. Dat is dan ook een heel andere trein. En op de passagiers van die trein komt het dan wat watjesachtig over als ik om het vdordeel van de twijfel voor de SJJO vraag. Toch prefereer ik de zwakke kracht boven die zogenaamde flinkheid, die kost ook niets." Romantische theorie Met die laatste opmerking richt Kohlbeck zich tot fractievoorzit ter M. Poelmans van D66. „Die brandt de SJJO helemaal af en houdt er de bijna romantische theorie op na dat op de SJJO- puinhopen iets nieuws en iets moois kan worden gebouwd. Was het maar zo simpel! Met zijn plan heb ik komende zomer evenmin jongerenwerk." Hij vervolgt: „Als ik stel dat er tekenen zijn dat het goed zal gaan, dan moet er de bereid heid zijn om daarin met mij mee te gaan. De verhoudingen tussen de SJJO en het gemeen tebestuur waren, voordat ik be gon, op een gevaarlijk punt aan beland. In feite hebben we het over een vrije val van tien jaar. Al die tijd is hooguit gefluisterd dat het zo niet langer kon bij de SJJO. Het is de gemeenteraad kwalijk te nemen dat hij jaren lang nog niet het puntje van zijn tong heeft laten zien en nu ineens zijn hele huig naar bui ten laat komen, met alle gevoe lens van frustratie die daarbij horen. Ineens deugt er helemaal niets meer bij de SJJO." Cultuurschok Volgens de wethouder heeft hij met zijn cultuurschok meer re sultaten geboekt dan in het ge kraakte werkplan zijn opge schreven. „Het bestuur van de SJJO is aangevuld en mqt de twee part-time krachten die zijn aangenomen is overeengeko men dat ze multi-inzetbaar zijn, dat ze over het schotje van hun werksoort heen moeten kijken. De verschuiving van de accen ten - meer jongerenwerk, des noods ten koste van de andere werksoorten - is daarmee meer haalbaar." Blijft de vraag: hoe nu verder? „Samen met de SJJO zal ik nog een uiterste poging doen om het voor elkaar te krijgen dat nog deze zomer jongeren wor den opgevangen. Misschien dat de SJJO toch bereid is de extra benodigde part-time jongeren werker volledig uit eigen reser ves te betalen. En als de SJJO voor het kleuter- en tienerwerk kan samenwerken met de Buurtgroep Haaswijk en de Buurtvereniging Buitenlust, ontstaat de mogelijkheid om met menskracht te schuiven." Actie van Oudheidkamer voor nieuw onderkomen leiderdorp liesbeth buit1nk De Leiderdorpse Oudheidkamer gaat actie voeren om geld in te zamelen voor een nieuw onder komen. Het kleine Leiderdorps historisch museum verwacht circa 130.000 gulden nodig te hebben. Twee panden, aan de Dr. van Rhynstraat en de Hoofdstraat, heeft het museum a) op het oog. De Oudheidkamer wil parti culieren, bedrijven, instellingen en fondsen direkt benaderen om bij te dragen aan het nieuwe onderkomen. Tot nu toe kon de kamer alleen putten uit het geld van de donateurs, die slechts tien gulden per jaar hoeven be talen. De kamer wil het geld voor de aankoop van één van de pan den voorlopig lenen bij de bank, tot de inzamelactie succesvol is afgerond. De gemeente weigert echter garant te staan voor de lening. Ze wil wel de jaarlijkse subsidie van 3500 gulden, voor de huur van het huidige onder komen boven De HoUandsche Tuyn,handhaven. Sociaal-psychische gevolgen dreigende komst TGV centraal Statenfractie Groen Links dringt aan op strengere handhaving regels door Leiderdorp De Kleine Zandwinput in Lei derdorp, een (voormalige) stort plaats, bij de Doeshaven, wordt nog steeds gebruikt om afval te storten. In strijd met door de provincie en het hoogheem raadschap afgegeven vergun ningen is het terrein nog steeds vrij toegankelijk voor iedereen. Dit blijkt uit het rapport 'Con trole en Handhaving. Een kwes tie van vertrouwen', dat de sta tenfractie van Groen Links sa menstelde. De fractie heeft ge deputeerde staten van Zuid Holland inmiddels vragen ge steld over de kwestie. De Zandwinput werd in het verleden volgestort met bouw en sloopafval uit Leiderdorp en omgeving. Enige jaren geleden kwam de plek al een keer in het nieuws door acties van 'Leef baar Leiderdorp'. Uit een eerste onderzoek in het kader van de Wet bodemsanering bleek dat het gebied ook was vervuild met chemisch afval, waardoor de put op de saneringslijst terecht kwam. Sindsdien stortte Leider dorp er volgens Groen Links echter nog regelmatig bouw-, sloop- en plantsoenafval. Offi cieel is de stortplaats al jaren gesloten. Vertegenwoordigers van de groene «fractie gingen zelf op onderzoek uit en constateerden dat er weliswaar een hek om het terrein staat, maar dat dit altijd geopend is. De reden daarvoor is dat verschillende gebruikers (waaronder de Zeeverkenners) op het terrein moeten kunnen komen. Een groot deel van het gebied is volgens de fractie niet volgens de vergunning ingericht. De voorgeschreven 'deugdelijke funderingslaag' is voor een deel opgebouwd uit hoogovenslak ken en afvalschollen, afkomstig van een verlegd fietspad uit Roelofarendsveen. In plaats hiervan had 'gewoon' grof puin gebruikt moeten worden, aldus de nota. Slechts ongeveer de helft van de asfalt/slakkenberg is afgedekt met een vloeistof dichte laag. De rest is slechts af gedekt met grond, waardoor uitloogbare (zwaar vervuilende) stoffen ongehinderd kunnen wegspoelen. Het rapport noemt nog een aantal voorzieningen die niet volgens de voorschriften in orde zijn. Een geluidswal ontbreekt, afvalwater wordt niet op de juis-. te wijze afgevoerd, het plant soenafval zit vol met plastics en over grote delen van het terrein ligt zwerfvuil, variërend van ka potte tuinstoelen en condooms tot oude vaten en prefab-wan den. Controle door ambtenaren heeft verder onvoldoende plaats, beweren de rapporteurs van Groen Links. Commentaar Desgevraagd zegt de verant woordelijk wethouder van Lei derdorp, J. Veldstra, één en an der tot op 'de bodem' te laten uitzoeken. Ze wil er in de raads commissie van 9 maart uitge breid op terugkomen. Vooruit lopend daarop meldt ze alvast dat het hek niet altijd zomaar openstaat. „Er zijn vier sleutels in omloop en dat gaat weieens mis. Ik heb gezegd dat dit niet meer kan." Het probleem met de 'deugdelijke funderingslaag' die niet deugdelijk genoeg zou zijn, begrijpt Veldstra ook niet. Volgens haar heeft een extern adviesbureau naar die laag ge keken en zou dat, tegen over handiging van een dfldce nota, hebben geconcludeerd dat één en ander conform de vergun ningen was. Dat het afvalwater niet op de juiste manier wordt afgevoerd, kan volgens de wet houder kloppen. Ze heeft ge vraagd en bevestigd gekregen dat dit binnen tien dagen in or de wordt gemaakt. En over de vermeende illegale stort ten slotte meldt zij dat de afdeling gemeentewerken er na snoei- werkzaamheden allerlei groen heeft gedeponeerd. De wethou der heeft gezegd dat dit moet worden weggehaald. De Belangenvereniging A4 houdt een enquête in de Lei derdorpse Kerkwijk en Oranjewijk en in Zoeterwoude. Het professioneel opgezette onderzoek moet uitwijzen wat de sociaal-psychische gevolgen zijn van de voortdu rende onzekerheid over de dreigende komst van de hoge snelheidstrein (TGV) en een verbreding van rijksweg A4. De vereniging verwacht dat de uitslagen een 'bruikbaar instrument' zullen zijn in de strijd tegen.de flitstrein =ZrW0U"-^we moetentet vuurtje bran- uesbeth buitink dende houden." „We gaan onderzoeken hoe de Mac Gillavry moet lachen om bewoners dat beleven en ik de verwijten die de belangen- neem aan dat daaruit gegevens vereniging uit de plaatselijke komen die uitermate interes- politiek kreeg. „We zouden ons sant zijn", aldus D. Mac Gilla vry, voorzitter van de Belangen vereniging A4. „We hebben het onderzoek gedegen aangepakt en kunnen er dus mee de boer op. Naar de Kamer, naar de provincie en de gemeenten, ei genlijk naar een ieder die de be slissing over de TGV kan beïn vloeden." Mac Gillavry is hoopvol over de mening van de Tweede Ka mer, die uiteindelijk over de komst van de trein beslist. „Er komen steeds meer gegevens boven water waar rijkswater staat achteloos omheen is gelo pen, maar waaruit blijkt dat de kosten enorm hoog worden. In de kamer voel je langzamer hand dat er verschuivingen gaan plaatsvinden. Maar het blijft politiek, dus het kan best morgen anders zijn. We moeten de druk op de ketel houden. Ook in Leiderdorp denken veel al dat het voorbij is. Het blijft politiek, we moeten dus vooral druk op de ketel houden zelf 'overschreeuwen', maar we zijn heel lief bezig. Als je dit ver gelijkt met echte actie, stellen we ons uitermate vriendelijk op. We gebruiken gewoon alle de mocratische mogelijkheden." Krachten bundelen Samen met andere belangen groepen en milieufederaties heeft de vereniging zich vere nigd in het Platform Hoge Snel heidstrein Nederland. „Het platform heeft de krachten ge bundeld van alle groepen langs het tracé. Een aantal zaken waarvan het belangrijk is dat het landelijk wordt aangepakt, is overgeheveld naar het plat form. Als blok staan we sterker dan als kleine belangengroep- jes." „Ik ben van mening dat onze poging tot blokvorming een uit straling heeft gehad op gemeen ten, hoewel die daarin niet zo succesvol zijn geweest als wij", contateert Mac Gillavry. „Maar ik denk toch dat we heel wat hebben bereikt wat betreft het gezamenlijk optreden tegen een machtig instituut als rijkswater staat. Denk alleen maar aan dat recordaantal handtekeningen, 24.000, en de massale bijeen komst in april óp de Hoofd straat." Het platform moet een 'bij drage leveren in het denkproces over de invoeging van de tgv in het bestaande tracé'. „We willen ook voorlichting geven, want die van rijkswaterstaat en de Nederlandse Spoorwegen is veel te eenzijdig. Die praten vanuit hun eigen optiek. Wij willen vooral de keerzijde van de medaille laten zien: de gerin ge tijdswinst van de TGV, de enorme kosten, alle huizen die plat gaan." De Belangenvereniging A4 houdt vanavond een ledenver gadering in Wik's Partycentrum aan de Leiderdorpse Hoofd straat. Aanvang: 20.00 uur. aan weerszijden te worden ingeklemd. Vandaar dat de rooilijn 12,50 meter naar achteren wordt geschoven zodat deze op gelijke hoogte komt met die van het hotel. Ook de bouwhoogte (tussen de zeven en elf meter) en -massa wordt afgestemd op die van het hotel. Burgemeester en wethou ders dringen aan op een hedendaagse architec tuur. Oegstgeest onderhandelt reeds met een kandi daat-bouwer en het bedrijf dat in het kantoor wil neerstrijken. Oegstgeest werkt mee aan de bouw van een kan toorgebouw aan de Rijnzichtweg, naast het Bas tion-hotel. Burgemeester en wethouders menen dat door de nabijheid van de A44 het gebied een werkgelegenheidsfunctie kan worden toebedeeld. Nieuwe woningbouw is door het verkeerslawaai niet mogelijk. Het woonhuis van Van der Meij naast het Bas tionhotel dreigt door de komst van het kantoor oegstgeest» eric Vooral de 'zwakkere' verkeers deelnemers in Oegstgeest moe ten in de toekomst oeter wor den beschermd. Dat was gister avond de algemene teneur tij dens de vergadering van de raadscommissie voor openbare werken, waar de 'verkeersknel puntennotitie' van B en W aan de orde werd gesteld. Enkele tientallen Oegstgeestenaren op de publieke tribune wensten nadere uitleg over de reeks voorstellen die hierin staan ver woord. Maar was hel nu een hoorzit ting of niet? Wethouder H. Rijks leek al snel de hoop van veel potentiële insprekers de bodem in te slaan door te verklaren dat in deze fase van de plannen 'het grote publiek nog niet aan de orde is'. Op de publieke tribune ont stond slechts licht gemor, waar na de Oegstgeester politici met elkaar in de slag gingen. Zij leg den een opmerkelijke eensge zindheid aan de dag in hun loftuitingen voor de ambtena ren die de nota hebben samen gesteld. CDA-er D. de Ruiter vroeg aandacht voor de zwak ken, 'zoals schoolkinderen' en WD-er H. Kamphuizen sloot zich daarbij aan door te verkla ren er vanuit te gaan dat lang zaam verkeer altijd voorgaat. PvdA-er F. Wegman, van huis uit verkeersspecialist, verklaar de dat het verkeer in Oegstgeest iedere week een gewonde eist. „Om de zwakken effectief te be schermen mag het doorgaande verkeer alleen nog maar over hoofdwegen. De rest mag maxi maal 30 kilometer per uur", ver klaarde de sociaal-democraat. Groen Links-raadslid A. van Eisen pleitte voor het indelen van Oegstgeest in sectoren, waarbinnen gemotoriseerd ver keer sterk bemoeilijkt zou moe ten worden. D66-er M. Vissers wenste stringentere maatrege len tegen verkeersovertreders. Daarnaast wil hij dat B en W iets gaan doen aan de toene mende overlast van het nacht- verkeer. De reacties vanuit het over het algemeen goed voorbereide publiek waren gematigd posi tief. Veel sprekers, vroegen weliswaar meer aandacht voor hun straat of hun buurt, maar over de nota zelf liet geen van de vijftien sprekers zich negatief Het kinderdagverblijf 'Winnie de Poe' i leiderdorp liesbeth buitink De Stichting Kinderopvang Lei derdorp (SKL) is zelf verant woordelijk voor het uitstel van de verbouwing van het kinder dagverblijf 'Winnie de Poe' aan de Lijnbaan. Dat zei wethouder C. Kemer gisteravond tijdens de commissievergadering welzijn. Volgeils Kemer heeft het SKL- bestuur de besprekingen uitge steld, waardoor het college nog geen besluit over de verbou wing heeft kunnen nemen. „De SKL heeft al met al zeven varianten voor de verbouwing aangedragen, van complete nieuwbouw tot een semi-per- manente oplossing. Een week geleden opperde zij een nieuwe variant, voor een interne ver bouwing en een heel andere or ganisatie-opzet. Het bestuur wil daarover eerst zelf beslissen en tot die tijd kan de gemeente nog niets doen", aldus Kemer. Medewerkers en de ouder commissie van 'Winnie de Poe' protesteerden tijdens de verga dering echter tégen het uitstel en boden een petitie aan. Hoofdleidster M. Waalkens noemde het desgevraagd onte recht dat Kemer het bestuur van besluiteloosheid beschul- „Het bestuur werkt de ge meente niet tegen, maar denkt juist mee. Het bestuur zoekt naar een variant die goedkoper is voor de gemeente, maar /o vertelt Kemer het niet aan de commissie", aldus Waalkens. De verbouwing van 'Winnie de Poe' wordt naar verwachting volgende maand officieel in de commissie behandeld. i de weg en de dreigende komst van de TGV zijn van enorme invloed voor met FOTO FRANS ROMBOUT Het tracé van de A4 deelt'Leiderdorp in tweeën. De verbreding name de Kerkwijk en de Oranjewijk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20