Leidsch Dagblad Vliegvelden leger scherper beveiligd ABP: Dubbele premie ambtenarenpensioen Bouw woedend over 52 miljoen EG-boete Chinees om de hoek vergeet Pekingeend op menu te zetten BEL: Noordwijk: rechtszaak tegen Mens Donderdag 6 februari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39769 Losse nummers 1,50 FEITEN EN MENINGEN Jeugd Swaziland wil politieke hervormingen Leidse politie: meer wapens in bezit bij jeugd KUNST Leids Kinderthea ter Ploef viert 10- jarig bestaan Ter Beek wil voor 1 maart rapport legerstaf DEN HAAG-EINDHOVEN De militaire vliegvelden worden scherper beveiligd. Dat heeft minister Ter Beek van defensie gisteren gezegd na het vernielen van acht gevechtshelikopters op de vliegba sis Deelen. Daarnaast worden de bewakings- en beveili gingsmaatregelen van terreinen van defensie nog eens kritisch bezien. Verder wordt onderzocht of nieuwe, elek tronische en andere bewakingsmiddelen uitkomst kun nen bieden. loopt in de miljoenen guldens. De toestellen stonden ir hangar die niet elektronisch be veiligd was. De verantwoordelijkheid voo aanslag is opgeëist door de bekende actiegroep 'Alle politie ke gevangenen in Nederland vrij'. Een Geldropse vredesacti viste die veel samenwerkte me Kees Koning, heeft gisteren toe gegeven dat ze het persberich heeft verstuurd waarin de ver antwoordelijkheid voor de aan slag in Deelen werd opgeëisi Met de aanslag zelf heeft ze naar eigen zeggen niets te ma ken. Ze moet zich vandaag voo de rechtbank in Den Bosch ver De aanslagen op defensie-ob jecten door anti-militaristische groeperingen krijgen een ge welddadiger karakter, consta teerde Ter Beek gisteren. De Chef Defensiestaf brengt voor 1 maart rapport uit over een bete re beveiliging. Bij de aanslag in Deelen brandde een helikopter van het type Bölkow BO 105 CB totaal uit. Een andere werd door het vuur zwaar beschadigd en van zes andere werden de instru mentenpanelen vernield. Ook het dak van de hangar werd be schadigd. De totale schade NIEUWSLIJN Hans Westerhof naar PSV Hans Westerhof wordt de nieuwe PSV-trainer. Gisteravond be reikte de coach van FC Groningen een volledig akkoord over een tweejarig contract. Westerhof volgt in Eindhoven Bobby Robson op, die aan eind dit seizoen vertrekt. ,Je krijgt slechts één keer zo'n kans", aldus Westerhof. „En als die k^ns zich dan voordoet, moet je hem ook proberen te pakken." FC Groningen zal op zeer korte termijn Pim Verbeek (nu Wageningen) benoemen als nieuwe trainer. Pagina 23: 'Deze kans krijg je één keer'. Ziekte 'versteent' lichaam meisje (11) De rechterhelft van een elfjarig Amerikaans meisje is zo hard als steen; de linkerhelft is normaal. Het meisje, Robin, lijdt aan een mysterieuze ziekte die spieren in been doet veranderen. Artsen zeggen nog nooit zoiets gezien te hebben. Het zieke weefsel is precies symmetrisch gescheiden over de lengte van haar rugge- graat van haar gezonde weefsel. De oorzaak van de ziekte is on bekend en er is dan ook geen geneesmiddel voor. Bollenstreek beschermt vogel BOLLENSTREEK CONNY SMITS De jacht op elf kwetsbare vogel soorten wordt in een groot deel van de Bollenstreek op aan drang van de vogelwerkgroep Zuid-Kennemerland verboden. Het gaat om de goudplevier, watersnip, houtsnip, slobeend, kuifeend, toppereend, tafel eend, wintertaling, krakeend, pijlstaart en patrijs. Voor deze vogels bestaat landelijk geen wettelijk jachtverbod. Dit ver bod is nu opgelegd door de ge meenten Velsen, Zandvoort, Bloemendaal, Heemstede, Haarlemmermeer, Hillegom, Noprdwijk, Noordwijkerhout, Lisse en Haarlemmerliede voor gebieden die hun eigendom zijn. De vogelwerkgroep hoopt ook particuliere grondbezitters in de Bollenstreek daartoe te bewegen. HAARLEM/GRONINGEN De pensioenpremie die ambte naren betalen (en waaruit ook hun vut en uitkering bij ar beidsongeschiktheid wordt be kostigd) moet omhoog, vindt het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP): van 8,8 pro cent nu naar 17 procent over enkele jaren. Dat is bijna een verdubbeling. Volgens het ABP is dat nodig omdat ambtenaren de afgelo pen jaren een steeds groter be roep zijn gaan doen op de vut. Volgens eigen berekeningen kom£ het ABP daardoor te zit ten met een vermogenstekort van zo'n twintig miljard gul den. Dat blijkt uit een artike lenserie van Frans Nypels, hoofdredacteur van Haarlems Dagblad, zusterblad van deze krant, en Flip de Kam, hoogle raar openbare financiën in Groningen. En alternatief voor een hoge re pensioenpremie is: apart premie heffen voor de ambte naren-vut. Maar de vraag is of jonge ambtenaren dat geld wil len betalen. De vergrijzing in antwoorden voor haar betrok kenheid bij het omver halen van een militaire zendmast in Erp, samen met Koning. Ze maakt er geen geheim van dat de uitermate slechte beveili ging van militaire complexen voor haar soms een extra uitda ging is geweest om over te gaan tot actie. Ze zegt elke keer op nieuw verbaasd te zijn hoe ge makkelijk het is een militair ter rein binnen te dringen en er vernielingen aan te richten. Het Bölkowteam dat de aan slag op Deelen onderzoekt zegt 'verrast' te zijn over de bekente nis van de Geldropse. Of er enig verband bestaat met de sabota ge op de basis Gilze-Rijen kon onderzoeksteamleider Reiben nog niet zeggen. Daar werden dinsdagnacht de stroomleidin gen doorgeknipt van de lichten bij een geïmproviseerde lan dingsbaan. „We hebben giste ren lijntjes uitgelegd en zullen vandaag alle ins en outs van het technisch onderzoek te horen In de nacht van dinsdag op woensdag sneden onbekenden de leidingen van een aantal landingslichten de vliegbasis Gilze-Rijen door. foto anp krijgen. Dan zullen we zien of er zou zijn uitgevoerd door de gens de groep, die zegt niet ver- vergelijkbare dingen zijn." groep 'Kees Koning vrij'. De antwoordelijk te zijn voor de De actie bij Gilze-Rijen is ge- groep zegt afkomstig te zijn uit aanslag in Deelen, volgen bin- claimd door een onbekende de omgeving van Deume en te nenkort nog meer acties, man, die gisteravond het Eind- bestaan uit 24 personen, onder Pagina 3: Splintergroeperingen hovens Dagblad belde. De actie wie voormalige militairen. Vol- bepalen anti-militarisme Wassenaarder in tweemansbob op de Winterspelen Grote paniek rond gaslek NOORD WUKERHOUT Een enorm gaslek, dat rond 11.15 uur vanochtend ont stond in een hogedruk-gaslei- ding aan de 's Gravendamse- weg in Noordwijkerhout, vlak bij spoorwegovergang Piet Gijs, veroorzaakte grote paniek in de directe omgeving. Het lek ontstond tijdens werkzaamhe den aan de leiding. Om half twaalf kon de Voorhoutse brandweer de leiding afsluiten en was het gevaar geweken. Volgens de eerste berichten zou er flinke schade zijn aan gericht in de directe omgeving. Achteraf bleek het allemaal mee te vallen. Bij het ongeluk vielen geen gewonden en be halve wat zand op de weg was er verder nauwelijks schade. In de periode dat het gas vrij kon wegstromen werd in een straal van 200 meter rond de explo sie het gebied afgezet Omwo nenden moesten enige tijd hun huizen verlaten in verband met explosiegevaar. De treinen op het traject Leiden-Haarlem reden stapvoets langs het ge bied in verband met vonkge- Nederland neemt immers hand over hand toe. Daardoor zijn er relatief steeds minder werkenden om de premies op te brengen en dus staan rege lingen voor vervroegde uittre ding onder druk. Na de eeuw wisseling komt zelfs het einde van de vut in zicht, jonge amb tenaren betalen dus voor een regeling waarvan ze zelf straks niet kunnen profiteren. In verband met de toekomst nemen drie werkgroepen het ABP onder de loep. Zo wordt bekeken hoe hoog premies moeten zijn om te zorgen dat een verzelfstandigd ABP alle taken" kan blijven uitvoeren. Zeker is dat moet worden ge kozen: tussen öf hogere pre mies öf lagere aanspraken op de ABP-pot, dat wil zeggen la gere uitkeringen uit die pot (onder meer voor pensioenen). Waarschijnlijk loopt het op dat laatste uit, of de vakbonden van ambtenaren nu willen of niet Pagina 2: Deel 3 van 'De ver grijzing wordt duur betaald'. Brussel verbiedt kartelvorming miifpn .u.«Rrr,B„„ucurrentiezaken, de Brit Leon Brittan, kreeg de steun van de Commissie. De uitspraak richt zich tegen 28 organisaties, waartoe alle grote Nederlandse ondernemingen behoren. Het raakt 4.000 bedrijven die lid zijn van de SPO. De bezwaren richten zich vooral tegen de prijsafspraken. Wie een offerte wil uitbrengen voor een bouwproject, moet dat bij de SPO melden. Zijn er meer liefhebbers, dan komt er een bijeenkomst van alle inschrij vers die allemaal een bod moe ten doen. De 'verliezers' belo ven om niet alsnog met de op drachtgever te onderhandelen. Wel krijgen ze eventueel al ge maakte kosten terug van de 'winnaar". Die verrekent die kosten in zijn offerte. Wie niet in het SPO-kartel zit, maakt nauwelijks een kans op een project en wie de SPO-re- gels overtreedt, kan een boete krijgen van 15 procent van de projectkosten. Het kartel be staat al sinds 1963 met goed keuring van de regering. Staats secretaris Dankert (EG-zaken) kaartte de zaak in 1986 aan toen hij nog Europarlementariër was. CORRESPONDENT De Nederlandse aannemers zijn woedend over de boete van 52 miljoen gulden die de Europese Commissie hen heeft opgelegd. Brussel beschuldigt de aanne mers van kartelvorming en prijsafspraken, waardoor op drachtgevers op kosten worden gejaagd en EG-concurrentiere- gels geweld wordt aangedaan. De bouwwereld zal tegen de uitspraak in beroep gaan bij het Europees Hof van Justitie in Luxemburg. „Dit is belachelijk", reageert voorzitter Van den Bos van de Vereniging van Samenwerkende Prijsregelende Organisaties in de Bouwwereld (SPO). „De EG slaat nu in één klap de funda menten weg onder het Neder landse stelsel van ordening en concurrentie in de bouw markt". Premier Lubbers heeft in een brief aan Commissie-voorzitter Delors vergeefs geprobeerd het besluit tegen te houden. Ook verzet van EG-commissaris An- driessen haalde gisteren niets uit. De commissaris voor con- Grote bak nasi voor weinig geld niet meer in trek UTRECHT PIETER VAN DE VLIET De Chinees om de hoek is in gevaar. De grote porties nasi en bami voor een lage prijs vinden steeds minder aftrek. De Nederlander wil alleen nog echte specialiteiten als Pekingeend, maar de meeste 'papa en mama'-restaurantjes, zoals de door oudere Chinese echtparen gerunde kleine eethuizen worden genoemd, zijn niet met hun tijd meegegaan. Papa en mama kunnen zo'n vreemde eend best bereiden, maar zijn vergeten die op het menu te zetten. En ze beseffen niet dat daarin wellicht hun enige overlevingskans ligt. De oudere Chinezen denken dat ze de Hollan ders nog altijd een plezier kunnen doen door ze vol te stoppen met massa's goedkope gebakken rijst. Ze werken wel tachtig uur per week en ver dienen nauwelijks meer dan het minimumloon. Bovendien willen de kinderen niet meer werken in die 'ouderwetse' restaurants van hun ouders. Laat staan dat ze de zaak willen overnemen. Dat staat in een rapport dat Horeca Nederland aanstaande maandag publiceert over de 2.000 Chinees-Indische restaurants in Nederland. De helft daarvan is in gevaar, aldus de organisaties. Volgens vice-voorzitter Chang van de Chinees-In dische sectie van Horeca Nederland is het groot ste probleem van de oudere Chinezen hun isole ment. „Ze hebben nooit Nederlands geleerd. Dat was niet echt een probleem zo lang hun kinderen, die wel die taal machtig zijn, meehielpen, bijvoor- Geen krant ontvangen1 071 - 161499 I1 HET WOORD IS AAN Een bankier is iemand die je zijn paraplu leent als de zon schijnt en hem terug wil hebben zodra het begint te regenen. Mark Twain Spitsbus naar Schiphol nog geen succes SCHIPHOL» PETERSLUtS Het experiment met het spits- busproject op Schiphol dreigt te mislukken. Gemiddeld zitten er in de tientallen bussen die da gelijks in de spitsuren van en naar de luchthaven rijden slechts 13 mensen. Dat is bijna de helft minder dan het destijds vastgestelde minimum streefge tal van 25 passagiers. De deel nemende busmaatschappijen hebben het rijk gevraagd het ex periment met nog een jaar te verlengen. Het project ging in juni 1990 van start. Sindsdien pendelen dagelijks ruim zeventig spitbus- sen tussen zo'n 25 gemeenten en de luchthaven. De spitsbus werd geïntroduceerd als een goed alternatief voor de auto, omdat het vervoermiddel snel ler en comfortabeler is dan een gewone lijnbus. Uit het oogpunt van het milieu, maar ook om de lucht haven goed bereikbaar te hou den, willen de vervoermaat schappijen en de bedrijven op Schiphol dat rond de eeuwwis seling 40 procent van de passa- Tientallen boeren hebben zich vanochtend verzameld voor het politiebureau van Hoogeveen om te protesteren tegen de mestregels. Zo'n twintig giers en werknemers met het tractoren blokkeerden vanaf acht uur de ingang van het politiebureau. De boeren waren vanochtend van plan massaal mest te gaan uitrijden. foto openbaar vervoer naar de lucht- anp haven reist. beeld door te bedienen in het restaurant. Veel van die kinderen hebben daar geen trek meer in. Ze zien dat hun Hollandse vriendjes veel minder hard hoeven te werken en vaak nog meer verdie nen ook". Chang wil zijn landgenoten helpen door ze in formatie te verschaffen over wat er sociaal-econo misch op het culinaire vlak in Nederland speelt. Tevens wil Horeca Nederland de restaurateurs helpen de bedrijfsvoering te moderniseren. Mees terkoks zijn al uit China overgekomen om hun collega's in den vreemde de nieuwste snufjes uit de kookcultuur van het Verre Oosten bij te bren gen. De belangstelling daarvoor is verheugend groot, vindt Chang. Zelf bezit hij een modem Chinees restaurant aan de Scheveningse haven. Marmer, kristal, pal men en een pianist aan de vleugel maken het eten daar tot een feest. De uit Kanton afkomstige restaurateur zorgt ervoor dat zijn gasten kunnen kiezen uit een keur aan exclusieve Chinese ge rechten. Nogal prijzig, maar dat doet er niet toe. „Eten is een uitje geworden. Daar willen mensen voor betalen." Dat nu wil hij ook zijn minder goed bedeelde collega's bijbrengen. „Chinezen helpen elkaar", zegt hij. Maar het is niet alleen liefdewerk. „Het imago moet worden verbeterd, want anders lijdt uiteindelijk de hele branche er onder", denkt Chang. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Film Info Programma's Regio RTV Show - Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 27 HET WEER Verwachting tot morgenmid dag: Wolkenvelden, af en toe zon en droog. Vannacht mini- mumtemp. 4 graden, 's mid dags 8 graden Zuidwesten wind, matig, kracht 3, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig 5 NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER De gemeente Noordwijk spant een rechtszaak aan tegen de Lissese makelaar Harry Mens. Inzet is het pand Maison Meier aan De Grent. Volgens de ge meente weigert Northside In vestments, een bv van Mens, het pand te leveren terwijl er wel een koopovereenkomst zou zijn gesloten. Noordwijk zegt de voormalige kunsthandel Mai son Meier voor 1 miljoen gul den van Northside Investments te hebben gekocht. Het perceel is bestemd voor de vestiging van een nieuw pand van disco De Bob, die daardoor uit de Van Speykstraat verdwijnt. Mens zegt dat de zaak nog niet is uit onderhandeld. HOELANG ir KUNTU jl NOG ZONDER? 1 vjfl i Ja. ik naim ma introductie 1 HNMMinent an ontvang da kraal d« torst» twee wtktn gratis Ij d (f27.80) vi tische betaling' Per kwartaal (f 80.10) via accept - controle bezorging) >r bank/ girorekening Lerdsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1