Leiden 'Koude sanering niet aan de orde' Huseyin moet paar jaar wachten op zijn vrouw Hollandse Nieuwe op Vlaggetjesdag Donderdag 6 februari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAAT5MA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 17 BURGERRAADSLIEDEN Huseyin Yildirim is in Leiden komen wonen toen hij vijf jaar oud was. Hij is nu 22 jaar. Hij kwam samen met zijn moeder en zijn twee oudere zusjes uit zijn geboorteland Turkije naar zijn al jaren in Nederland wo nende en werkende vader. Hij heeft in Leiden op school ge zeten en na zijn opleiding hier ook werk gevonden. Het gezin Yildirim gaat jaar lijks met vakantie naar Turkije om familie en vrienden te be zoeken. Huseyin heeft tijdens één van deze vakanties zijn huidige echtgenote, Ayse Sun- gur, ontmoet. Een jaar geleden is hij met haar getrouwd. Hoe wel hij natuurlijk, net als iede re pas getrouwde echtgenoot, met zijn vrouw in één huis zou willen wonen, ziet het ernaar uit dat hij nog een paar jaar moet wachten voordat zijn vrouw naar Nederland kan ko men. Dat komt omdat hij hoewel hij al een jaar staat in geschreven nog niet over zelfstandige woonruimte be schikt. Huseyin woont nu nog bij zijn ouders in een vierkamer- eensgezinswoning. Zijn zusjes zijn al een tijd geleden uit de ouderlijke woning vertrokken. De ouders van Huseyin vinden het goed als hij voorlopig sa men met zijn vrouw bij hen komt wonen. Twee keukens Het is voor Ayse niet mogelijk om zomaar naar Nederland te komen. Zij moet eerst be schikken over een machtiging tot voorlopig verblijf, een vi sum voorafgaand aan de ver blijfsvergunning. Een dergelij ke machtiging wordt alleen maar afgegeven als de echtge- no(o)t(e) in Nederland be schikt over passende huisves ting. Deze passende huisves ting ligt in dit geval moeilijk. De vreemdelingendienst, die de aanvraag voor een ver blijfsvergunning in behande ling neemt, gaat er vanuit dat huisvesting alleen passend is indien dit blijkt uit een verkla ring van de gemeente. Bij zelf standige woonruimte is dat een woonvergunning, bij in woning is dat een verklaring van inwoning waarin staat dat de woning geschikt is voor be woning door twee of meer ge- Huseyin heeft een verzoek ingediend bij de directie Volkshuisvesting van de ge meente om de inwoning bij zijn ouders als passende huis vesting in het kader van ge zinshereniging aan te merken. Dit verzoek is echter afgewe zen. De gemeente vindt dat een woning dubbele voorzie ningen moet hebben als deze door twee gezinnnen wordt bewoond. Er moeten dus twee toiletten, twee doucheruimtes en twee keukens zijn. In de eensgezinswoning van de ou ders van Huseyin zijn van deze voorzieningen elk maar één. Soepeler Het is niet helemaal duidelijk waarom de gemeente in een dergelijk geval een verklaring weigert. Er is geen wettelijke belemmering. In de Bouwver ordening, waarop de gemeen te zich beroept, is slechts be paald dat een woning passend moet zijn gelet op het aantal bewoners. Als we uitgaan van de normen zoals die gehan teerd worden voor een woon vergunning blijkt dat voor vier individuen een woning met vier kamers passend is. Verder blijkt dat het om plaatselijk beleid gaat dat van stad tot stad aanzienlijk kan verschillen. Het kan dus voor komen dat iemand die in een plaats in de buurt van Leiden woont wel zonder probleem een voor de vreemdelingen dienst acceptabele 'inwoon- verklarihg' van zijn gemeente krijgt. Nu zijn verzoek is afgewe zen zal Huseyin of nog een paar jaar moeten wachten tot hij Ayse naar Nederland kan laten komen, of elders, buiten Leiden, zelfstandige woon ruimte moeten zoeken. De gemeente zou eigenlijk veel soepeler om moeten springen met het afgeven van verklaringen van passende huisvesting. Bedacht moet worden dat het om een part ner gaat die duizenden kilo meters hier vandaan wordt en die dus niet ieder weekend be zocht kan worden of op be zoek kan komen. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92, 2311 CV in Lei den. Spreekuren ma (11-12 uur) en do (18.30-20 uur). En op telefonische 254142. Gedeputeerde Pool wil bejaardenhuizen niet zomaar sluiten De provincie zal verzorgingstehuizen in Leiden niet zon der meer dwingen hun deuren te sluiten. „Als er één dichtgaat en ik zeg met nadruk als gebeurt dat al leen wanneer het bestuur van het tehuis er in heeft toe gestemd. Het zou ook niet meer van deze tijd zijn om zo iets op te leggen. Maar het probleem blijft dat er vanuit Leiden verzorgingsplaatsen naar Leiderdorp moeten. Daar zullen we een oplossing voor moeten verzinnen. En dat lukt ook wel, al zaJ het waarschijnlijk nog een behoor lijke tijd duren." Gedeputeerde Jan Pool. LEIDEN WIM WEGMAN Begin vorige maand ontstond er nogal wat rumoer nadat in deze krant een plan uitiekte van pro vincie-ambtenaren om de Van der Willigenhof te sluiten. Daar mee zou het overschot van 60 bedden in Leiden in één klap kunnen worden weggewerkt. De provinciale ambtenaren dachten met name aan de Van der Willigenhof, omdat dit te huis de komende jaren gereno veerd moet worden. Het bedrag dat hiermee is gemoeid al gauw een miljoen gulden zou op die manier uitgespaard kun nen wprden. Hoewel gedeputeerde Jan Pool (bejaardenzorg) aan het het begin van het gesprek na drukkelijk verklaart dat hij het niet over de Van der Willigenhof wil hebben, ontkomt hij er niet aan de perikelen rond het ver zorgingstehuis aan te stippen. „Als ze niet dicht willen, dan hoeven ze niet dicht. Zo simpel ligt dat. Sluiting van de Van der FOTO HENK BOUWMAN Willigenhof is trouwens niet de enige oplossing waar we aan denken." Succes Het overschot van 60 verzor gingsplaatsen is ontstaan na de bouw van Zijloever. De provin cie gaf destijds toestemming voor het verzorgingshuis, hoe wel er in Leiden eigenlijk vol doende plaatsen waren voor be jaarden. Pool: „Het probleem was dat die vrijwel allemaal in Leiden Zuid-west waren gecon centreerd. Leiden-Noord had niets. Om het beter te spreiden zijn we akkoord gegaan met de bouw van Zijloever. Met als voorwaarde dat de extra plaat sen die zo ontstonden, te zijner tijd weer zouden worden inge leverd. Die wilden we vervol gens gunnen aan Leiderdorp, waar een tekort is." Nu, zo'n vijf jaar na dato, is er echter nog geen enkel 'bed' overgeheveld. De besturen van de Leidse tehuizen menen dat ze niet gebonden zijn aan de af spraak, die slechts tussen ge meente en provincie is ge maakt. „Ik begrijp wel dat ze niet staan te trappelen om plaatsen in te leveren", zegt Pool. „Als ik in hun schoenen stond, zou ik waarschijnlijk pre cies zo reageren." Toch denkt hij de tehuizen te kunnen overtuigen. „Het succes van het Zijloever-project is bij"- voorbeeld een aanknopings punt. Het is namelijk geen ver zorgingstehuis in de klassieke zin, maar een 'hulpcentrum' waarom heen bejaarden-appar tementen staan en dat ouderen in de buurt thuis zorg biedt. Een dergelijke opzet kan ook in Lei derdorp worden ingevoerd, als een zelfstandige eenheid of als een dependance van een Leids tehuis." „Zo zijn er nog meer moge lijkheden. We zouden ook twee tehuizen met elk 90 bedden kunnen omvormen tot drie te huizen met 60 plaatsen, waarbij een van die instellingen in Lei derdorp wordt gevestigd. En wie weet welke plannen er nog meer op tafel komen. We wijzen niets van tevoren af." En als het tot een sluiting komt, is het niet gezegd dat dat per se de Van der Willigenhof zal zijn. Pool: „Er zijn in Leiden nog twee of drie verzorgingste huizen die gerenoveerd moeten worden. Daarvoor gaat hetzelf de verhaal op als voor de de Van der Willigenhof. Als zij sluiten, kunnen we flink wat kosten be sparen. Maar ook hier geldt: al leen op basis van vrijwilligheid. Een koude sanering van Leidse bejaardentehuizen is absoluut niet aan de orde." Komt tot mij Een snelle oplossing verwacht de provinciebestuurder echter niet. „Het is niet zo: komt allen tot mij, en het probleem is op gelost. Het blijkt elke keer weer heel moeilijk om samenwerking te bevorderen. Begrijpelijk, want de tehuizen hebben hun handen vol aan hun eigen pro blemen. Samenwerking staat bij hen op de tweede of derde plaats." „Overigens begint daar lang zaam enige verandering in te komen. De duidelijke 'schotten' die er ooit waren, verdwijnen stukje bij beetje. De levensbe schouwelijke richtingen laten zich iets minder gelden en de verschillen tussen verpleeg- en verzorgingstehuizen vervagen geleidelijk. Men begint wat meer over elkaar muren te kij ken. Misschien helpt dat" De Blauwpoortsbrug kruipt lang- ti uit de steigers. De uit 1866 stammende en de laatste jaren flink in ven/al geraakte brug krijgt een forse opknapbeurt, waarbij de klap die in 1980 is vastgezet weer beweegbaar wordt gemaakt. Het werk moet i september of oktober van dit jaar klaar zijn. Op de plaats van de klap is nu een halve noodbrug gelegd. Om en/oor te zorgen dat het verkeer hier niet vastloopt, heeft de ge meente aan de kant van de Haar lemmerstraat een inrijverbod in gesteld. Dat wordt overigens massaal genegeerd. Hoewel daardoor geregeld fietsers klem gereden dreigen te worden, valt het aantal meldingen mee, stelt politiewoordvoerder Dick Grave- land. „Voorzover wij weten heeft één persoon wat schade opgelo pen aan zijn fiets. Klachten van buschauffeurs hebben we echter niet gekregen. Kennelijk wordt de situatie niet als erg onveilig De bouw van de passantenha ven naast de Blauwpoortsbrug, in het water naast de Beesten markt. begint waarschijnlijk zeer binnenkort Het karwei werd op gehouden omdat de gemeente niet zo snel overeenstemming kon bereiken met de eigenaar van de bloemenboot daar, over een tijdelijke nieuwe plaats. H. Roelofs van de directie civiele werken van de gemeente, ver wacht dat de kwestie snel is op gelost De passantenhaven moet voor 1 april klaar zijn. wanner het 'toeristisch seizoen' in Leiden begint FOTO HIELCO KUIPERS Ouderen LEIDEN De ouderen activiteiten com missie Leiden Zuid-West houdt op zondag 9 februari een ont spanningsmiddag voor 55-plus- sers. Muziekgroep 'De Sleutels' verzorgt een optreden. Tijd 14.30 - 16.30 uur in 'Rijn en Vliet' aan de Aaltje Noorder- wierlaan 1 in Leiden. Voor ver voer tel. 313987 of 310916. RDSWUK/KATWUK Overdag zijn ze superstreng. Van negen tot vijf. Je kan je auto nog geen vijf minuten op de stoep zetten of op een parkeerplaats voor vergunninghouders of je hebt een mooie 'prent' te pakken. Maar na vijven kan je in Leiden je auto moeiteloos kwijt. De parkeerpolitie is dan naar huis. Steeds deed een onderzoekje. Het buurtcomité van raxfn de Pieterswijk hield B afgelopen maandagavond in de Pieterskerk een forum met verkeerswethouder Joop Walenkamp, ongeveer zeventig bewoners en een enkele ondernemer over de toekomstplannen van de Leidse CDA-leider. Hij wil in de binnenstad zo min mogelijk auto's gaan toelaten. Grote parkeergarages aan de rand van de stad en de huidige autoflats aantrekkelijker maken voor bewonersparkeren. Beter openbaar stadsvervoer en bevoorrading van winkels en bedrijven met kleine vrachtwagentjes die af en aan rijden naar grote distributiecentra eveneens aan de rand van de stad. i het in grote Parkeergeld De bewoners wa lijnen met hem c wel wat in een autoluwe bin nenstad. Maar zover is het nog lang niet en tot die tijd regeert het regime van dé parkeer- restrictie. En dat systeem, daar balen de Pieterswijkbewoners goed van. Niet zozeer omdat ze ervoor moeten betalen, 180 gulden om precies te1 zijn, maar wel omdat er weinig controle op is: „Er zijn zat parkeerplaatsen. Als je op zondagmorgen, want dan zijn de meeste bewoners thuis, door de buurt loopt, dan zie je dat de parkeerdruk wel meevalt. Maar nu liep ik net hierheen en dan zie ik dat de controle niet werkt. De helft van de auto's die hier in de omgeving geparkeerd staan, heeft niet zo'n kaartje voor de ruit en dus mag je aan nemen dat de chauffeur geen vergunning heeft", aldus Vliet- bewoner Mulder. Het relaas van Mulder was het sein voor andere aanwezigen om soortgelijke verwijten aan het adres van Walenkamp te spuien: „Bij mij voor de deur parkeren ze 's avonds drie dik. Mijn uitzicht is verdwenen. Waarom worden die nooit weg gesleept", vroeg een man van de Doezastraat. Parkeeronderzoek Dat er overdag voldoende ge- uniformeerde parkeerwachters de stad rondstruinen, daar is ie dereen het wel over eens. Maar klopt het dat er na vijven een al gehele parkeeranarchie heerst? Steeds deed een onderzoekje, nadat de parkeerpolitie had af- geklokt, in het gebied rond de Pieterskerk. De resultaten geven te denken. Op de Langebrug stonden 34 auto's geparkeerd op plaatsen met het bord 'Parkeren alleen voor vergunninghouders, gem. verordening'. Van die 34 mister er zeven op voor- of achterruit het kaartjp dat aangeeft dat de eigenaar zich een vergunning heeft aangeschaft. Maar ook een geel bonnetje onder de rui- ontbrak. Parkeerpolitie Een straatje verder, op de Pa pengracht, was het beeld wat vromer. Van de dertig wagens die er stonden, kon slechts bij vijf geen vergunningkaartje worden ontdekt. Net zo mir een bon overigens. De Picters- kerkstraat deed het nog beter, slechts drie van de 26 auto's stonden er zonder vergunning. als Daar reed wel een politiewagen stapvoets langs de parkeerplaat sen. En de agenten speurden met z'n tweeën de vierwielers af. Maar al snel bleek dat ze naar iets anders op zoek waren dan naar een auto die er eigen lijk niet mocht staan. Eenmaal bij de Langebrug gekomen, werd plankgas tegen het een richtingsverkeer in richting Rapenburg gescheurd. Resten de ervaringen in andere straten in de Pieterswijk. Een rondje om de kerk leverde het volgende resultaat op. Van de 54 automobielen hadden er veertien niet het benodigde pa piertje op de ruit. Als laatste werd de Zonneveldstraat aange daan. Daar zetelt het hoofd kwartier van de parkeerpolitie: vijf auto's zonder vergunning waarvan drie op de stoep gepar keerd, tegenover een meerder heid van 39 die met het kaartje waren uitgerust. En wat vindt de verantwoorde lijke dienst parkeerbeheer van deze cijfers? „U hebt bij toeval de goede buurt gekozen", rea geert J. Gelderman, hoofd van de parkeerwachters. „We heb ben wel degelijk avondcontróle. Op donderdagavond en op een, willekeurige, andere doorde weekse avond. Ik weet dus dat ze gisteren op pad zijn geweest maar kennelijk niet in uw buurt." Op Vlaggetjesdag zal dit jaar voor het eerst Hollandse Nieu we te koop zijn. Het Nationaal Visbureau laat weten grootse plannen te hebben voor de feestdag, die in het verleden voorafging aan de Haringrace. Vlaggetjesdag moet een echt Hollands haringfeest worden. „Tot een paar jaar geleden was er nog sprake van een Ha ringrace. De schepen werden echter steeds groter waardoor de vissers steeds minder be langstelling kregen voor de race. Met een praktisch leeg schip te rugvaren om als eerste met nieuwe haring aan te landen, was niet lonend. Doordat er geen Haringrace meer was, kreeg Vlaggetjesdag ook steeds minder betekenis", zegt R. Carp van het Visbureau. Daar wilde de visserijsector wat aan doen. Vlaggetjesdag dit jaar vastgesteld op zaterdag 23 mei is voor het eerst in de geschiedenis ook de dag waar op het publiek de eerste Nieuwe kan proeven. De dag wordt bo vendien voor het eerst gecom bineerd met de Dag van de Ne derlandse Zeevisserij, een ge beurtenis waaraan alle vissers havens in Nederland (er zijn er twaalf met een visafslag) zullen deelnemen. Met feestelijk vlag gende schepen, wat het Visbu- rc.Hi betreft Welke Katwijkse schepen straks in IJ muiden zullen pavoi- seren, is nog niet bekend. „Waarschijnlijk worden we in mei aangeschreven over de vraag wie er allemaal mee gaan doen", zegt een woordvoerder van de Vereniging van Schip pers/Eigenaren jn Katwijk. „We hebben er nu in ieder geval nog geen zicht op." Twee dagen voor Vlaggetjes dag eigenlijk een Scheve- ningse aangelegenheid ko men zo'n dertig Nederlandse vissersschepen met de eerste Hollandse Nieuwe binnen. De vaatjes van de verschillende schepen zullen dan net als voorgaande jaren op de afslag in Scheveningen worden ge keurd. Vervolgens wordt de bes te haring voor een goed doel ge veild. Vorig jaar werd een vaat je, afkomstig van Parlevliet en Van der Plat KW 170, uitverko zen tot het vaatje van de beste kwaliteit. AGENDA donderdag 6 februari Rudy Kousbroek in gesprek rr REDACTIE LOMAN LEEFMANS EN ROY KLOPPER Tel. 161418 vrijdag 7 februari Ruilavond, georg. door Ruih Koningskerk, m Buurthuis 't Spoortie. Bernhardkade 40. van 19.00 tot 22.00 uur. Competitie klaverjassen bi| Speel tuinvereniging Stevenshof. C van Bruggepad 2. aanvang 20 15 uur. Open Podium, org folkclub Horus, in De Aaap. aanvang 20.30 uur Noordwijk kinderen van 7 t/m 12 jaar, De Rank. Golfbaan 99. aanvang 19 15 uur Klaverjasc om petitie, org Ver van Postduivenhouders 'Steeds Sneller', in het Koerhuis. Daniel Noteboom- straat, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17