Leiden Wasserij in problemen na aanhouding illegalen Raadsherenbuurt 'terug naar Oegstgeest' inzet debat Debat-toernooi moet het zonder Leidenaars stellen BOUWPLANNEN? Aanscherping wet moet illegale arbeid stoppen Buurt doet beklag over gedrag marktkoopman 15 NIEUWSLIJN Jongen met honderiem geslagen Een 15-jarige jongen uit Leiden heeft een lichte hersenschud ding overgehouden aan een klap meteen honderiem. Hij maak te dinsdagavond een opmerking over een loslopende hond op de Broekweg en kreeg daarop een mep van de eigenaar van het dier. De jongen reed op zijn fiets en moest plotseling uitwijken voor de hond. De eigenaar sloeg met het metalen gedeelte van de honderiem tegen het achterhoofd van de fietser. Snelheidscontroles Lammenschansweg Bij een snelheidscontrole op de Lammenschansweg heeft de politie gisteren 75 auto's bekeurd wegens het overschrijden van de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. De hoogste ge meten snelheid bedroeg 95 kilometer per uur. De politie contro leerde tussen twaalf en drie uur 's middags. In totaal passeerden 1190 wagens. LEIDEN EMIEL Leidse deelnemers zullen vol gende week vrijwel zeker de grote afwezigen zijn op een in ternationaal debat-toemooi. dat voor een belangrijk deel door Leidse studenten is georgani seerd. Want ondanks een cam pagne van enkele maanden meldden zich uit rond de twintigduizend potentiële kan didaten geen welsprekende Leidse liefhebbers aan om in teamverband aan The European Debate Championships mee te doen. Ze worden volgende week op vijf achtereenvolgende da gen in Groningen, Leiden en ten slotte Den Haag gehouden. „Er zijn nogal veel tentamens rond die tijd", zegt studente E. de Vos van de organisatie, die zowel uit Groningers als Leide naars bestaat. „Daar komt nog bij dat de twaalf juryleden allen Leidse studenten zijn. En daarin zitten nu juist de mensen met eerdere debatervaring. Maar we hebben overal naar mensen ge zocht en we zoeken eigenlijk nog". Dat de organisatie deels in Leidse handen is, hoeft Leid se deelname niet in de weg te staan. „Men is objectief ge noeg". OP NAAR VAN DER PLOEGI Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. en renovatie, in onverwoestbaar n het kwaliteitsmerk deceuninch Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. wffl ni AC/* rLV/cu i de Zaalbergweg zag deze week een derde van het personeelsbestand in de cel belanden. Het bedrijf lijkt een forse boete tege- en. De directie vroeg buitenlanders nooit om een werkvergunning. foto hielco kuipers Buitenlanders werd nooit naar papieren gevraagd Tot nu toe hebben zich twin tig teams aangemeld. Onder hen debaters uit Groningen, Utrecht en Rotterdam, maar ook uit Duitsland, België, Enge land, Estland en Griekenland. Dat land zal zoals het er nu naar uitziet volgend jaar het toernooi organiseren. Denemarken beet vorig jaar het spits af. Karavaan Het debat wordt gehouden vol gens de regels van het Engelse parlement. Dat betekent dat de deelnemers een stelling die 'over een actueel Europees on derwerp gaat pas vlak van te voren te horen krijgen. Zij moe ten de stalling zonder voorbe reiding verdedigen of juist aan vallen, waarbij telkens twee teams (van twee personen elk) tegen elkaar strijden. Bij elk de bat zijn twee juryleden aanwe zig. Het toernooi begint op maan dag 10 februari in Groningen, waar alle deelnemers een trai ning krijgen van ervaren Ameri kaanse debaters, afkomstig van de befaamde Princeton Univer sity. Dinsdag en woensdag wor den de eerste voorronden in Groningen gehouden. Daarop vertrekt de internationale kara vaan naar Leiden. Daar gaan de wedstrijden op donderdag 13 februari verder in de Stadsge hoorzaal, het Kamerlingh On- neslaboratorium, sociëteit Mi nerva, het Gulden Vlies en het stadhuis. De halve finale vindt vrijdagochtend in het Kamer lingh Onneslaboratorium plaats. De finale van het toernooi wordt vrijdagmiddag 14 februa ri in het gebouw van de Eerste Kamer in Den Haag gehouden. Voor die finale is ook de Raad van Aanbeveling uitgenodigd. Daarvoor is het wel gelukt om Leidenaars te vinden: burge meester C. Goekoop en rector- magnificus L. Leertouwer. An dere leden zijn Prinses Margriet en rector-magnificus S. Kuipers uit Groningen. Wil Leiden zich als deelnemer toch niet onbetuigd laten, dan is er nog de mogelijkheid tot opgave bij de Europese Debat Federatie (071-275554). De eni ge eis die gesteld wordt, is dat de deelnemer aan de Leidse universiteit moet staan inge schreven als student. Stomerij Ozon aan de Zaalbergweg verkeert in grote pro blemen. Eergisteren werden er elf illegale buitenlandse werknemers aangehouden. Het bedrijf is in een klap maar liefst eenderde van het personeelbestand kwijt. Nieuw personeel is moeilijk te vinden. Om die reden werd aan buitenlandse sollicitanten voorheen ook geen lastige vragen gesteld. LEIDEN ROY KLOPPER Directeur Van der Kriek is zeer verrast door de 'overval' van de Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen. Dinsdag om 10.00 uur stond die ineens op de stoep bij de wasserij op het in dustrieterrein Roomburg. Er was nogal wat politie op de been, die evenwel snel ver dween toen bleek dat niemand probeerde te ontsnappen. Voorlichter D. Graveland van de politie bevestigt deze lezing. „Het verliep allemaal zeer orde lijk vergeleken bij andere acties zoals in de naaiateliers. Daar probeerden velen zich te ver stoppen. Daarvan was hier geen sprake. De medewerking was goed". Van der Kriek zegt er versteld van te staan wie er allemaal werden meegenomen naar het politiebureau. „Sommige men sen die nu vast zitten, werkten al bij ons toen we nog op de Hoge Rijndijk zaten". Anderen, van wie de directeur vermoedde dat iets niet helemaal klopte, konden juist blijven. „Ik heb bij voorbeeld net een vrouwtje in dienst voor wie ik mijn handen niet in het vuur durfde te ste ken. Van haar bleken echter alle papieren te kloppen. Kunt u het zeggen dan, van wie de zaakjes wel in orde zijn en van wie niet"? Van der Kriek geeft toe nooit naar papieren te hebben ge vraagd als mensen bij hem soUi- citeerden. Zijn enige criterium was dat mensen bereid waren 'wit' te werken. „Ik kon het me niet permitteren te selecteren". Alle opgepakte iUegalen staan volgens hem ook keurig op de loonlijst. „Ik ging ervan uit dat mensen van wie de inkomsten netjes worden opgegeven aan de be lasting nooit illegaal kunnen zijn. Dan vallen ze zo door de mand, zou je zeggen". De direc teur heeft daarvan ook wel eens voorbeelden gezien. „Er waren mensen die je niet terug zag op het moment onderteke- Van der Kriek beseft dat hij fout zat. In het kader van de arbeids vergunningen moet een werk gever personeel van buitenland se afkomst altijd vragen naar een werkvergunning. Als die niet kan worden overlegd, mag de sollicitant niet aan het werk. Het ligt daarom voor de hand dat stappen worden onderno men tegen het bedrijf. In ieder geval ligt een fikse boete in het verschiet. De eigenaar van de wasserij heeft geen idee hoe de procedu re gaat verlopen. Hij heeft voor alsnog geen advocaat in de arm genomen. „Ik begrijp dat ik een fout heb gemaakt. Als je door rood licht krijg je een boete, dus is het logisch dat hiervoor ook een geldstraf komt. Maar ik hoop dat ze het wel redelijk houden". Van der Kriek noemt de inval 'een harde leerschool'. „Ik vraag sollicitanten nu eerst naar een werkvergunning. Dit gebeurt me geen tweede keer". Ozon is naarstig op zoek naar mensen die de opengevallen plaatsen willen innemen. In eerste in stantie worden uitzendkrachten ingezet, op termijn hoopt het bedrijf weer louter te werken met mensen in vaste dienst. LEIDEN/DEN HAAG ROY KLOPPER Sinds het begin van dit jaar is het voor werkgevers aanzien lijk moeilijker illegale werkne mers in dienst te nemen. Dit is het resultaat van een aan scherping van de wet arbeid buitenlandse werknemers. Tot 1 januari konden ook il legale werknemers een zoge naamd sofi-nummer krijgen, waarmee ze bij de belasting dienst staan geregistreerd. Dat is rui niet meer mogelijk. Werkgevers moeten de in diensttreding van een buiten lander melden aan het ar beidsbureau. Die laat de de vreemdelingendienst van de politie uitzoeken of de sollici tant staat ingeschreven in Ne derland. De wet kent nog andere re gelingen die illegale arbeid te gengaan. Zo moeten bedrijven altijd om een werkvergunning vragen als ze een buitenlandse werknemer in dienst nemen. Zo'n vergunning wordt alleen verstrekt aan mensen die ook een verblijfsvergunning heb ben. De naleving van de regels wordt gecontroleerd door de Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen (DIA) in Den Haag. Hier werken 40 mensen, van wie 35 in de buitendienst. De DIA richt zich met name op de boekhouding van de werkge vers. De bij acties meegeno men politie draagt zorg voor de illegale buitenlandse ar beidskrachten. De dienst komt in actie na tips of naar aanlei ding van eigen onderzoek. Vaak wordt de boekhouding in beslag genomen. Het onderzoek staat altijd onder toezicht van een officier van justitie. Die kan ook tot vervolging overgaan. Er zijn boetes mogelijk tot 10.000 gul den per illegale werknemer. In de regel wordt echter 750 gul den boete opgelegd. Sociale zaken en het Openbaar Minis terie overleggen momenteel om dit standaardbedrag om hoog te krijgen. Overigens kunnen werkge vers ook een gevangenisstraf krijgen voor het in dienst heb ben van illegalen. Vaak wor den de boetes nog veel hoger omdat in de regel geen belas ting en premies zijn afgedra gen voor de illegale buitenlan ders. Oud-rector Bonaventura overleden LEIDEN Op 74-jarige leeftijd is in het Belgische Loenhout pater dr. P. Overeem overleden. De francis- kaan Overeem was van 1967 tot 1980 rector van het Bonaventu- ra-college in Leiden. Overeem begon zijn loopbaan in het on derwijs in Rotterdam om ver volgens in 1961 leraar te worden in Leiden. Daar stond hij be kend als iemand met een gewel dige inzet, enthousiasme en een groot organisatietalent wat hij gebruikte bij het met de hand maken van schoolroosters en regelen van reizen voor leerlin gen. In 1968 werd hij benoemd tot rector van de school, een func tie die hij tot 1980 behield. Daarna trok hij zich terug in Loenhout waar hij deze week overleed. Overeem wordt aan staande zaterdag in zijn woon- Een aantal winkeliers en bewo ners van de Nieuwe Rijn en de Hoogstraat heeft bij B en W hun beklag gedaan over het gedrag van een marktkoopman. Vol gens de briefschrijvers maakt de man zich schuldig aan onnodi ge en veelvuldige milieuvervui ling en hinderlijk foutparkeren. Als hij hierop wordt aangespro ken, volgen bedreigingen, zeg gen de bewoners. De twintig ondertekenaars van de brief ei sen dat de gemeente maatrege len neemt. De brief bevat een uitgebrei de reeks klachten van de winke liers en omwonenden over de marktkoopman. Bij het laden en lossen laat hij de 'walmende' motor van zijn vrachtwagen draaien en blokkeert hij de Hoogstraat voor meer dan een uur waarna de wagen fout wordt geparkeerd op de Vis- brug. „Het uitzicht over de ge restaureerde Visbrug, Nieuwe Rijn, standbeeldje op de brug, wandelplankier en omliggende historische pionumenten wordt tot nihil gereduceerd", staat in de brief. De marktkoopman zelf onthoudt zich van elk commen taar. Verder vindt de buurt dat de man zijn spullen niet goed op ruimt en dat hij, en zijn helpers, het vak van standhouder wel erg overdrijven: „Hij prijst zijn waren aan met een schreeu wend stemgeluid dat alle deci belnormen van geluidsoverlast te boven gaat". Volgens het hoofd van de dienst parkeerbe heer, J. Gelderman, is het aantal klachten de laatste tijd afgeno men. De ondertekenaars hebben zich verbaasd over het feit dat ondanks herhaalde telefoontjes en gesprekken met de parkeer politie er niet is opgetreden. Als maatregel tegen deze 'onver- dragelijke kwestie' willen de winkeliers en omwonenden dat de vergunning van de man wordt ingetrokken. Zover is het volgens A. van Paridon, chef van de markt- en havendienst nog niet: „Maar de klacht, daar zal wat aan gedaan worden al weet ik op dit mo ment nog niet wat. Het heeft in ieder geval meer dan onze nor male aandacht", aldus Van Pa ridon. De Zijlwijkschool uit de Merenwijk is voor de zevende keer in acht jaar Leids kampioen schaken geworden. Het vijfkoppige team werd gisteren eerste, in het gebouw van de Rembrandt Scholengemeenschap, uit een veld van 25 deelnemende teams van vijftien scholen. Tweede werd De Meerpaal, even eens uit de Merenwijk. Individueel topscorer was Bob de Graaf van de Zijlwijkschool die al zijn zeven partijen in winst wist om te zetten. De zes beste scholen Zijlwijk, Meerpaal, Woutertje Pieterse, Kompas, Lucas van Ley- den en Leidse Hout hebben zich geplaatst voor de halve finales van het regionale kam pioenschap. Aan het schaakkampioenschap namen in het totaal 120 scholieren deel. foto h[nk bouwman Grensgeschillen tussen Leiden en Oegstgeest zijn langzamerhand tradi tie geworden. Hier annexeren Leidse bestuurders op 1 april 1985 gniffelend de buurgemeente. foto jan holvast Confrontatie tussen buurgemeenten over grenskwesties LE'PEN EMIEL FANCMANN Wat een oud, achterhaald en belache lijk idee lijkt, wordt binnenkort de inzet van een heus debat. De 'machtige' Leidse PvdA-fractie neemt de hand schoen op die haar is toegeworpen door een Oegstgeester oppositiepartij. De D66-fractie uit die plaats vindt dat Leiden de Raadsherenbuurt na zeven tig jaar moet teruggeven, aan Oegst geest. Leiden mag dan de Broek- en Si- montjespolder hebben en volbouwen. Die past immers toch beter bij de Me renwijk. Zeventig jaar geleden was de Raads herenbuurt de villawijk van Oegstgeest. De woningen staan er nog en dat geeft al aan dat er nog wel wat onroerend - goedbelasting valt te innen. Dat geld moet 'terug' naar Oegstgeest, vindt D66. Bewoners van de Raadsheren buurt maken immers toch al gebruik van vele voorzieningen in dat dorp zoals winkels, scholen en culturele in stellingen. Een stuk polder voor een villawijk, een stuk grond dat de bebouwer geld gaat kosten in ruil voor een stukje Lei den dat de ontvanger geld gaat opleve ren. „Het stond in ons verkiezingspro gramma van twee jaar terug", zegt de Oegstgeester D66-fractieleider Matt Poelmans. Daar gaat een 'manier van denken' achter schuil, zoals de Leidse PvdA-fractievoorzitter H. Baaijens het uitdrukt, waarover maar eens van ge dachten gewisseld moet worden. Leiden zet voor het debat wethouder Tjeerd van Rij (PvdA/ruimtelijke orde ning) in. Poelmans zal D66 vertegen woordigen. Hij heeft de uitnodiging tot het openbare debat inmiddels aan vaard. Over een datum moeten de twee het nog eens worden. „We dach ten 1 april 1992", zegt een andere Leid se wethouder, Steven de Vreeze (finan ciën), gekscherend. „Je begrijpt dat dat een beetje onze ondertoon is". Belachelijk Het opeisen van de Raadsherenbuurt is een idee dat acht jaar geleden ook al leefde bij de D66-fractie in Oegstgeest. Maar komend deimter Poelmans haast zich te zeggen dat het in het debat om meer dingen gaat dan om belastingin komsten uit de Raadsherenbuurt. Des gevraagd benadrukt zijn tegenstrever, wethouder Van Rij, dat het serieuze de bat straks natuurlijk niet (uitsluitend) over de ruil van de Raadsherenbuurt zal gaan. „Dat is een belachelijk voor stel". Van Rij vindt het wel een debat waard als er gepraat wordt over de grenskwesties. En hoe gemeenten el- kaars terrein afbakenen, terwijl er toch gezamenlijke belangen op het spel staan. „Het gaat er toch gewoon om dat mensen in deze regio een woning kunnen krijgen. Daarom moeten we samenwerken en er liggen al voorstel len. Gelukkig staan er geen slagbo- Van Rij gelooft ook. gesteund door de ontwikkelingen van de laatste da gen, dat die samenwerking leidt tot so ciale woningbouw in de Broek- en Si- montjespolder. Sinds maandag zijn er al twee blokkades voor regionale sa menwerking verdwenen. Want ook de CDA-fractie in de Tweede Kamer ziet nu iets in regio-besturen. En met een ongekende voortvarendheid maakten de colleges van Leiden en Oegstgeest dinsdagavond bekend dat zij mogelijk heden tot zo'n regio-bestuur gaan be kijken. Jammer voor D66, maar Oegstgees- tenaar Poelmans maakt geen deel uit van het college in zijn woonplaats. Hij hoorde pas gisteren van die gezamen lijke samenwerkingsplannen van Leid se en Oegstgeester bestuurders. De fractie-voorzitter is dan ook verrast: „Nee, ik heb er nog niet van gehoord. Maar daar moeten we ook een keer van af, van die politiek die binnenska mers wordt gevoerd". Kruidenier Ironisch genoeg waren het juist de D66-fracties uit de regio die enkele maanden terug pleitten voor regionale samenwerking. Al kwamen in dat be toog geen termen als 'annexatie' en 'grondruil' voor. Het kon wel eens zijn dat een zo pragmatisch bedoelde nota van D66 dit keer sneUer uitgevoerd wordt dan de partij zelf gedacht had. En dat eerder ondanks dan dankzij D66. D66 kan zich dan troosten met de gedachte dat het Zuidhollandse pol derlandschap uiteindelijk het enige echte slachtoffer van die samenwer king is. Want Poelmans heeft het zich onmogelijk gemaakt milieu-argumen ten aan te voeren tegen bebouwing van de polder Duidelijk is immers ge worden dat ook D66 daar best van af wil, als de gemeente Oegstgeest er maar de ogb uit de Raadsherenbuurt voor terug krijgt. Vooralsnog lijkt D66 met dit voor wat-hoort-wat principe wel wat op die kleine kruidenier, die van een nabijge legen Albert Heyn de afdeling 'Oud* Hollandsch gebak' wil overnemen. Omdat Albert Heyn zo oprukt en de mensen voor een echte lekkernij toch al naar die kruidenier komen. De vraag rest wie er nu het grote de bat over de afbraak van het Zuidhoi- landse polderlandschap gaat organise-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15