Leidsch Dagblad Brinkman zegt PvdA wacht aan Koopkracht van vrijwel iedereen daalt dit jaar i HOE LANG Gb BEL: Pensioen ambtenaar bungelt achteraan Stormloop op nieuwe paspoorten verwacht Babic: 'Servisch Krajina bedreigd door coup' Dinsdag 4 februari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39767 Losse nummers 1,50 V/eLKon i" eRoenieRwouife Opa en oma wijken niet van zijde kampioen niet ZOETERWOUDE Jeroen Straathof, wereldkampioen schaatsen bij de junioren, w de enige die met volle teugen van zijn triomf genoot. Zijn opa en oma, twee van zijn allertrouwste fans, hadden gisteren ook de dag van hun leven. Vanaf de ont vangst op Schiphol, luister bijge zet door een omvangrijke Zoeter- woudse afvaardiging, tot en met de feestavond in een bomvol Don Bosco weken zij niet van de zijde van hun kleinzoon. Tussen de bedrijven door liet het gemeentebestuur zich even min onbetuigd. Wethouder Hoge- nelst stond gistermiddag op Schiphol al met bloemen klaar voor de wereldkampioen. Een uur later ontving burgemeester Hou- dijk zijn bekendste ingezetene op het gemeentehuis. De Zoeter- Energiebedrijf stuurt milieubus de regio in SPORT Hans Westerhof eerste kandidaat bij PSV Geen kront ontvangen 07I - I6I499 ABONNEE 'SERVICE£0' Coalitiepartner reageert koel op harde rede CDA-fractievoorzitter Brinkman heeft gisteren de PvdA de wacht aangezegd. Tijdens een spreekbeurt op Texel trapte Brinkman op een aantal voor de PvdA belangrijke punten nadrukkelijk op de rem. HET WOORD IS AAN Men vervreemdt zich soms van mensen die ons nastaan om de achting te verwerven van lieden die zich niets aan ons gelegen la ten liggen. Jean de Boisson VANDAAG Binnenland - j Buitenland- Cultuur j Familieberichten Feiten en meningen Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK DEN HAAG GPD woudse Usdub zette met span doeken, toeters en bellen ook haar beste beentje voor. Straathof werd gisteravond uit bundig onthaald en bedolven on der de geschenken. Bij de huldi- ook coach Leen Pfrommer en de overige leden va de juniorenkemploeg aanwezig. Inzet: een bord bij de gemeente grens. Pagina 20: Jeroen Straathof blijft nuchter. foto ellen martens DEN HAAG GPD De koopkracht van vrijwel ie dereen zal dit jaar dalen, ook die van de minima. Alleen werknemers die van een mini muminkomen een heel gezin moeten onderhouden, boeken een kleine koopkrachtstijging van 0,2 procent. Het kabinet stelde bij de begroting 1992 nog koopkrachtbehoud voor de mi nima in het vooruitzicht. Het kabinet heeft geen geld voor maatregelen om de koop krachtdalingen voor de lagere inkomensgroepen op te vangen, aldus minister De Vries van so ciale zaken gisteren in een nota aan de Tweede Kamer. Geld weghalen bij de hogere inko mens om de lagere te ontzien, is volgens hem niet aan de orde omdat dat zou leiden tot een loonexplosie bij de komende cao-onderhandelingen. Volgens De Vries zullen de so ciale minima er dit jaar 0,4 pro cent in koopkracht op achteruit gaan. Werknemers met een mo daal inkomen (bruto 45.000 gul den) zakken 0,2 procent terug, twee maal modaal 0,7 procent. Alleenstaanden gaan 0,9 pro cent omlaag, tweeverdieners tussen de 0,4 en 1 procent. De bewindsman erkent dat de minima er ook vorig jaar op achteruit zijn gegaan. Toen le verden zij 1,25 procent koop kracht in, terwijl het kabinet hen juist 1 procent meer koop- krach^had beloofd. In een reactie op de nota zei PvdA-fractieleider Wöltgens dat hij - ondanks de uitlatingen van De Vries - later dit jaar wil bekij ken of de koopkrachtdalingen kunnen worden gecompen seerd. Het CDA neemt een soortgelijk standpunt in. De WD is van plan een spoeddebat aan te vragen. Uit de nota van De Vries blijkt dat het 'koopkrachtplaatje' tus sen eind 1991 en nu over de he le linie van 0,2 tot 0,6 procent is verslechterd. Volgens de minis ter is de daling onder meer ver oorzaakt door de toenemende inflatie (bijna 4 procent) en ho gere heffingen en premies. Het plan-Simons voor de stel selherziening in de gezond heidszorg heeft niets te maken met de koopkrachtdaling voor de lagere en modale inkomens. Dat stellen zowel De Vries als staatssecretaris Simons van volksgezondheid in antwoord op vragen van CDA-senator Ka- land, WD-fractieleider Bolke- stein en diens Groen-Links-col- lega Beckers. Volgens de be windslieden zijn alleen particu lier verzekerde alleenstaanden en tweeverdieners door het plan-Simons flink achteruit ge gaan. HAARLEM/GRONINGEN Ooit werd gesproken over de 'goudgerande' pensioenen van de ambtenaren, maar volgens topmensen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) is nu alleen nog sprake van bladgoud. Het ambtena- renpensioen hangt „achteraan in het peloton", zeggen ze. De voorsprong van de amb tenaren is een achterstand ge worden, aan de ene kant door dat pensioenen in het bedrijfs leven beter zijn geworden, an derzijds doordat CDA/WD- kabinetten op de oudedags voorziening van overheidsdie naren hebben beknibbeld. De ambtenarenpensioenen volgen niet eens meer de prijsstijgin gen; ze hebben in tien jaar zo'n twintig procent aan koop kracht ingeboet. Dat blijkt uit een serie van drie artikelen van Frans Nypels, hoofdredac teur van Haarlems Dagblad, zusterblad van deze krant, en Flip de Kam, hoogleraar open bare financiën aan de Rijks universiteit Groningen. Wat de ambtenaren nu mee maken, lijkt de voorbode van wat alle Nederlandse bejaar den straks te wachten staat. Het basispensioen voor ieder een, de aow, dreigt onbetaal baar te worden. Dat komt doordat Nederland steeds meer ouderen telt en relatief steeds minder werkende men sen die premies betalen. Door de toename van het aantal ao- w'ers is met de aow steeds meer geld gemoeid. Het is maar de vraag of de werken den die aanslag op hun koop kracht na de eeuwwisseling nog willen accepteren. Pagina 2: Deel 1 van 'De ver grijzing wordt duur betaald'. PvdA-staatssecretaris Simons mag van Brinkman pas verder met zijn volksverzeke ring ziektekosten, als hij kan aantonen dat de kosten van de ge zondheidszorg daar mee omlaag gaan. Naar verwachting lukt dat Simons niet op korte termijn. Verder is de koppeling van lo nen en uitkeringen E-LCO Bf?/NK/V\AN wat Brinkman betreft definitief verleden tijd. Daar naast wil het CDA verder praten over een mini-stelsel voor de sociale zekerheid. -In het Texelse Den Burg gaf Brinkman in een lang betoog aan waar de grenzen liggen voor het kabinetbeleid in de ko mende periode: de belastingen en premies mogen niet verder omhoog, het minimumloon moet worden bevroren en het moet afgelopen zijn met verde re nivellering van inkomens. Volgens de CDA-fractieleider hebben de ziektekostenverzeke raars wellicht gelijk met hun stelling dat de kosten de pan uit rijzen. En dat betekent volgen Brinkman dat „er alleen volgen de stappen mogen worden ge zet met het plan-Simons, als klip en klaar vaststaat dat dit leidt tot kostenbeheersing". De CDA-fractievoorzitter pleitte er verder voor het ver schil in inkomen tussen wer kenden en niet-werken- 1 den fors te vergroten. Hij wil dat bereiken door de belasting voor de werkenden verder te verlagen. Brinkman liet de PvdA verder alvast weten dat ]j belastingmeevallers niet mogen worden gebruik 1 voor extra uitgaven. Af- j gelopen weekeinde werd bekend dat het fi nancieringstekort vorig jaar een half procent la- ger is uitgekomen dan verwacht als gevolg van een belastingmeevaller. Brink man wil dat geld in de vorm van lastenverlichting aan de burgers geven. Hij pleitte bovendien voor de geleidelijke afschaffing van de vermogensbelasting. „Door onze vermogensbelasting trekken mensen naar elders. Dat betekent geld weg en banen weg." De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is niet onder de indruk van Brinkmans rede. Na kort beraad stelde de fractie van morgen dat de CDA'er blijkbaar behoefte had zich binnen zijn eigen partij nadrukkelijker te profileren. Inhoudelijk ziet de PvdA weinig nieuws in het be toog. De PvdA-fractie vindt wel dat het 'op provocatie' is ge richt. De PvdA zal daar niet op ingaan. De fractie wil niet het verwijt krijgen de coalitiever- houdingen te verzieken met een harde reactie. WETENSCHAP HET WEER NIEUWSLIJN Ouders verkopen baby aan lesbisch paar De Zuidafrikaanse politie heeft een echtpaar uit Pretoria gear resteerd wegens de verkoop van hun baby aan een lesbisch paar. Het echtpaar zou op 26 juni vorig jaar zijn toen vier dagen oude dochtertje Je-diette voor 14.000 gulden hebben verkocht aan twee vrouwen. Dat tweetal heeft zich gisteravond met de baby bij de politie gemeld. Mogelijk wacht hen een proces wegens ontvoering. Het echtpaar werd vorig jaar november tot een half jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, omdat het thuis een bordeel hield. Na hun arrestatie zijn de echtelieden gisteren op borgtocht vrijgelaten. Bij Olivetti 41 mensen op straat Van de 71 werknemers van het Leidse bedrijf Olivetti Office (kantoormachines) komen er zeker 41 op straat te staan. Voor 10 mensen wordt nog een andere oplossing gezocht. Slechts 20 werknemers kunnen bij het afgeslankte bedrijf blijven werken. Dit was vannacht de uitkomst van onderhandelingen met de vakbonden. Voor de overtollige werknemers wordt mogelijk een outplacementbureau ingeschakeld dat hen maximaal zes maan den begeleidt bij het zoeken van een andere baan. Olivetti Office is het afgelopen jaar in grote geldproblemen gekomen door een drastische omzetdaling. Straks alleen met geldige pas de grens over LEIDEN/REGIO De afdeling burgerzaken van de verschillende gemeenten in de Leidse regio houden de komen de weken rekening met een wa re stormloop op paspoorten. De reden is dat met ingang van 1 april van dit jaar niet meer de grens kan worden overgegaan met een verlopen paspoort. Alleen al in Leiden is van 30.000 inwoners de pas verlo pen. In de kleinere gemeenten in dè regio wordt ook met dui zenden extra aanvragen voor een nieuw reisdocument reke ning gehouden. Tot dusverre konden Neder landers binnen de Europese Ge meenschap reizen met een pas poort dat maximaal vijf jaar was verlopen. Dat deze regeling over een kleine twee maanden tot het verleden behoort, is volgens de afdelingen burgerzaken in de regio maar bij weinig mensen bekend. Om de verwachte toeloop het hoofd te kunnen bieden, nemen de gemeenten maatregelen. Leiden overweegt alle inwoners van wie het reisdocument is verlopen in fasen aan te schrij ven, zodat de drukte aan de ba lies wordt gespreid. In andere gemeenten, onder meer Katwijk en Sassenheim. wordt een prin ter aangeschaft die de 'fabrica ge' van de nieuwe paspoorten versnelt. Ook wordt er in som mige plaatsen op gerekend dat het motto 'klaar terwijl u wacht' voor enige tijd overboord moet worden gezet. Bij rellen in een kamp voor bootvluchtelin gen in Hong Kong tussen rivaliserende groepen uit het noor den en zuiden van Vietnam zijn gisteren 21 doden gevallen. Dit heeft de politie van de Britse kroon kolonie meegedeeld. In het Shek Kong-de- tentiecentrum gingen 300 bootvluchtelin gen elkaar met stok ken en zelfgemaakte wapens te lijf. Tijdens de gevechten raakte een barak in brand. De politie vond daar later 21 verkoolde li chamen. Zeker 128 mensen liepen bij de gevechten letsel op. Een aantal van hen is er ernstig aan toe. De autoriteiten stuurden 400 man oproerpolitie licht gewond. Het bestuur Verwachting tot morgenavond Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden Middagtemperatuur 8 graden Noordwesten wind, kracht 4. Aan de kust en op het IJssel- meer kracht 6. Kritiek op Leids plan zwarte school LEIDEN» JANET VAN PUK Het plan van de gemeente Lei den om buitenlandse kinderen die slecht Nederlands spreken de eerste schooljaren les te ge ven op een aparte 'beginners- school', is niet alleen bedoeld om de buitenlanders te helpen. Het moet er vooral voor zorgen dat de bestaande scholen in Leiden-Noord en de Kooi, die op termijn dreigen te worden gesloten, kunnen blijven voort bestaan. Dat is de kritiek van Paul Ved- der, docent interculturele peda gogiek aan de Leidse universi teit. Op de stadspagina geeft hij zijn mening over het plan om kinderen na groep 3 weer te la ten doorstromen naar de 'ge mengde scholen' in de wijk. Vedder voelt er veel meer voor de buitenlandse kinderen beter te begeleiden op de bestaande scholen. KUNTU NOG ZONDER? Bbonnemtnt tn ontvang ét krant ét etrcle twee wehtn gratia. het kamp. Die vuurden onder meer traangasgranaten af. Eén politieman raakte ran Hong Kong is onlangs begonnen Vietnamezen onder dwang naar hun land te iM.JRbonne ment betaal ik daarna ICPer maand Hf 27,80) via automa tische bet< iling* I Per kwartaal (f 80.10) via accept I 9'ro Perkwarta ia! (f80.10) via auto- menschel xutaV Naam en voc I Adres I Postcode rug te sturen. Daardoor zijn de spanningen onder de vluchtelingen opgelopen. 3 Oktoberoptocht gaat niet meer door Haarlemmerstraat LEIDEN LOMAN LEEFMANS De 3 Oktoberoptocht slaat dit jaar de Haarlemmerstraat over. Dat heeft bestuurslid R. Heruer van de Drie October- Vereeniging vanochtend be kend gemaakt. Ook de Hooi gracht en de Prinssessekade worden uit de route weggela ten. Volgens Heruer is het een moeilijke beslissing geweest voor het bestuur. „Het wordt een experiment voor één jaar. Daarna willen we een publiekspeiling houden om te zien wat de bevolking ervan vond", aldus Heruer, die als redenen voor de beslissing niet alleen het vastlopen van de optocht afgelopen jaar noemt, maar ook veiligheids aspecten in het algemeen. Als de optocht dit jaar de Breestraat uit komt, gaat hij rechtdoor het Noordeinde op om ergens bij Noordeindse- plein of Haagweg te ontbin den. Vorige week besloot het bestuur van de stichting Bloe mencorso om ook deze op tocht niet langer door de Haar lemmerstraat te voeren. Joegoslavië wil republiekin het gareel brengen BELGRADO Rtr-DPA-AI 'President' Milan Babic van de Servische enclave Kraji na in Kroatië heeft Servische en Joegoslavische leiders ervan beschuldigd dat ze een militaire uilden plegen in „zijn" republiek. Ómdat Krajina de komst van een vredesmacht van de Verenigde Naties altijd heeft afgewezen, wilde de Servi sche president Milosevic het gebied door een coup in zijn macht krijgen, zo zei Babic gisteren op een pers conferentie in Belgrado. Volgens de leider van Krajina dreigde de Servische president ook alle banden met de enclave te verbreken en een economische blokkade in te stellen. Joegoslavi sche en Servische leiders uitten hun dreigementen vol gens Babic tijdens de marathon-besprekingen in Bel grado. afgelopen weekeinde. Daarmee wilden ze de weerstand breken tegen het VN-plan om een 10.000 ipan tellende vredesmacht te sturen. De Joegoslavische vice-president Kostic heeft gisteren gezegd dat het VN-vredesplan is aangenomen „on danks de weigering van Milan Babic". Deze kan niet worden erkend als president van een Servische repu bliek Krajina, aldus Kostic. maar enkel als de leider van het gebied Knin (genoemd naar de hoofdstad van het gebied). Er bestaat immers geen republiek Krajina, stelde Kos tic, wel een Servische republiek in Kroatië die naast Krajina de autonome Servische gebieden van West- en Oost-Slavonië, Baranja en West-Srem omvat en die hebben allemaal wèl het VN-plan aanvaard. Kostic sprak de bewering van Babic tegen dat de Joe goslavische leiding een staatsgreep in Krajina voorbe reidt, al sloeg zijn collega Borisav Jovic. de Servische vertegenwoordiger in het collectieve presidentschap, veel dreigender taal uit. „We hebben de heer Babic heel duidelijk gemaakt dat Me het plan zullen dóórvoeren, met of zonder hem. Er is een onmiddellijke oorlogsdrei ging en we zijn gemachtigd overeenkomstig op te tre den. Ais er verzet is en als we dit niet met politieke mid delen kunnen oplossen, zullen we het verzet breken met staatsmaatregelen. Twijfel daar niet aan", aldus Jo- Intussen is de situatie in Kroatië verscherpt. In het kustgebied rond Zadar kwam het gisteren tot schietpar tijen, waarbij ook de Joegoslavische luchtmacht werd ingezet. Leidsch Dagblad twoordnummef 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1