'n 'Sla-kom' vol magie en sentimenten DAVIS CUP Zilversmeden in Boston maakten in het begin van deze eeuw een schaal die de vergelijking met een sla-kom kon doorstaan. Het als trofee bedoelde kunstwerk werd door Dwight Filley Davis ter beschikking gesteld als Cup voorde winnaar van de landenwedstrijden die vanaf1900 zouden beginnen. Davis zelf - een begenadigd linkshander - zou later president van de Amerikaanse tennisbond worden en Minister van Oorlog van de VS. Hij overleed in 1945. De Davis Cup was een halve meter breed en zo'n 30 centimeter diep. Hij woog origineel 6,5 kilo en de waarde was toen 700 dollar. De huidige Davis Cup is vele malen groter. Twee keer werd de schaal letterlijk op een groot voetstuk geplaatst:De ruimte op het voetstuk werd volgegraveérd met de namen van de winnaars. De huidige waarde en gewicht van de beker zijn onbekend. Toen Davis echter veertig jaar na de produktie van de Cup zijn 'geesteskind'terugzag sloeg hij de handen voor de ogen. De 'sla- kom' stond natuurlijk in geen enkele verhouding meer tot het evenement dat was uitgegroeid tot een prestigestrijd waar veel geld in omging. Davis schaamde zich een beetje voor de Davis cup... De Nederlander Hans van Swol. Huisarts van professie en succesvol op Wimbledon en in de Davis Cup in de jaren veertig en vijftig. In de Davis Cup betekent de tennisser als individu niets ZATERDAGS z BIJVOEGSEL Van de uitstraling die de Davis Cup geniet in de sportwereld heeft Nederland nooit meer dan een glimp opgevangen. Davis Cup, dat was voor erkende tennisnaties als Australië, Amerika en later Zweden, Duitsland en Frankrijk. Holland fungeerde meestal als sparringpartner voor de favorieten en we moesten meestal Sri Lanka of Monaco loten om een rondje verder te geraken. Al meer dan zeventig jaar speelt Nederland een volstrekt anonieme rol. De verwachting dat dit zal veranderen is echter, gezien de internationale opmars van de nationale toppers, gerechwaardigd. De Davis Cup heeft aan betekenis nooit ingeboet, al beleefde het toernooi in de beginjaren zeventig een crisis omdat de profs tijdelijk werden geweerd. Maar sinds 1900 wordt er in volle hevigheid en een enkele keer zelfs met een bedenkelijk fanatisme om de beker gestreden. De beroemdste 'sla-kom' ter wereld is door de jaren tot een enorme bokaal geworden die zelfs door een heel team niet meer te torsen is. Het aantal deelnemende landen groeide gestaag net als de commercie eromheen. Maar één ding veranderde nooit: de sentimenten en de magie. Een blik in de geschiedenis van de Davis Cup, die volgens bondscoach Stanley Franker ooit op Hollandse bodem terecht zal komen. kaan Bobby Riggs (rechts) schudt de hand van de Australiër Adrian Quist voor aanvang van hun wedstrijd. De VS zou winnen met 3-2. Tennis wordt opeens een andere sport als de Davis Cup in het ge ding is. De beker voor landen teams geeft het spel, de spelers en het pu bliek wat extra's. Van individuele sporters en egotrippers worden tennissers tot patriotten. Een gescoord punt is niet voor de speler, maar voor een hele natie. Velen gaven open lijk toe die verantwoordelijkheid en spanning niet te kunnen dragen. Ilie Nastase toch niet de eerste de beste verwoordde het speciale gevoel in een Davis Cup-ontmoeting als volgt: „Bij een gemiste bal voelde ik een pijnscheut door mijn hele lichaam". Vader landsliefde in het kwadraat. Nastase is altijd een geval apart geweest in de geschiedenis van de Davis Cup. Behalve veel chauvinisme bracht de Roemeen ook veel onsportiviteit mee. En daar was het de bedenker van het toernooi de Amerikaan Dr. Wright en de schenker van de Cup zijn landgenoot Dwight Davis toch niet om te doen toen ze eraan begonnen aan het begin van deze eeuw. Vooral de manier waarop Nastase met zijn partner Ion Tiriac in 1972 de Amerikanen tegemoet trad was schokkend. De eindstrijd in Boekarest staat nu nog steeds te boek als een van de meest •gruwelijke finales van deze eeuw. De wedstrijd speelde zich af in een bizarre sfeer. Langs de baan stonden tientallen scherpschutters in burger, met karabijnen onder hun lange jassen. Ze werden omschre ven als 'tolken' maar het waren veiligheids agenten die de Amerikaanse ploeg moesten beschermen tegen een eventuele aanslag van de Zwarte September. Deze beweging had kort daarvoor een aanslag gepleegd tijdens de Spelen in München en zou het nu gemunt hebben op enkele Amerikaanse tennissers uit de Davis Cup-ploeg met een joodse achter grond, Brian Gottfried en Harold Solomon. De toenmalige president Ceausescu kon digde aan dat er bij het minste geringste inci- i dent 'koppen zouden rojlen', maar er gebeur de niets. Op de baan des te meer. De Ameri kanen gruwelen tot op de dag van vandaag nog van de 'oorlog' die op het gravel in Roe menië werd uitgevochten. Nastase en Tiriac maakten er een smerig spelletje van en wa ren ervan overtuigd dat ze na twee eerdere nederlagen tegen de VS nu aan het langste "eind zouden trekken. Speerpunt Zoals altijd in een Davis Cup-duel vormde de baansoort, die door de thuisploeg mag wor den bepaald, het speerpunt van de acties. De haan was zo volgestort met gemalen bak steen, dat de term 'zandbak' vollpdig op zijn plaats was. Tiriac vond nog een andere bena ming voor het speelterrein. „We zullen Stan Smith (de Amerikaanse troef in die tijd, red.) .het idee geven dat hij op het strand staat te spelen", aldus de besnorde Roemeen die zichzelf geregeld bestempelde als 'the best player in the world who can't play tennis'. De Amerikanen spraken er schande van maar bleven koel en wonnen de wedstrijd. Terwijl de Roemenen hun tijd vooral staken in het protesteren, vertragen en zuigen. Tom Gorman moest zelfs huilen na de laatste par tij, zo diep voelde hij zich beledigd door het publiek en de tegenstander. Coach Dennis Ralston vond dat Tiriac (die nu zijn geld on der meer verdient met het organiseren van Davis Cup-wedstrijden voor Duitsland) voor het leven moest worden geschorst. Het toon aangevende tijdschrift Spons Illustrated noemde Nastase en tiriac 'Nasty en Dracu- la'. Tiriac had immers voor het duel gezegd dat hij zich voelde als Dracula, 'klaar om de Amerikanen te verslinden'. De vermaarde tennisverslaggever Bud Collins schreef dat Gorman tegen Tiriac daarom niet met een racket had moeten spelen. „Een kruis in de hand was voldoende geweest". Relletjes Hoewel Roemenië - Verenigde Staten een veelbesproken en beladen duel was, stond deze ontmoeting niet op zichzelf. De wed strijd was zelfs een beetje tekenend voor de sfeer die de Davis-Cup vaak ademt. Want tennis mag dan van oorsprong een beschaaf de sport zijn, in dit landentoernooi worden veel grenzen en fatsoensnormen overschre den. De finales worden meestal omgeven met relletjes die vooral gingen over de onder grond van de baan. Omdat het thuisland veel kon doen met een speeloppervlak om de te genpartij te dwarsbomen, ontstonden er vaak unfaire toestanden. De Internationale Tennis Federatie (ITF) zou er goed aan doen strakke regels te ontwerpen, waarbij de ITF desnoods zelf de ondergrond bepaalt. Het oeverloze geklets over de baansoort is zo oud als de Davis Cup zelf. Toen in 1900 de Amerikanen met het idee kwamen voor een landenontmoeting was de baan al onderwerp van discussie. Het eerste duel, meteen een fi nale want er werd voorlopig maar door twee landen aan deelgenomen, werd gespeeld in de Verenigde Staten, en Groot Brittannië was de uitdager. Het thuisland won, maar de Brit ten waren niet te spreken over de omstandig heden. Roper Barrett van het Britse team be klaagde zich over het gras. „Dat is twee keer zo lang als bij ons. Ook de ballen en het net deugen niet. Het enige wat hier het aanzien waard is, zijn de vrouwen langs de baan." De baan zou nog vaak een hoofdmoot vor men in de voorbeschouwingen en de nabe schouwingen van wedstrijden. In 1932 bij voorbeeld deden ook de Fransen mee aan die taktiek. Ze zetten de gravelbanen in Parijs onder een laag water (onder het mom van 'sproeien') en maakten de Amerikanen woe dend. In die finale zouden de Fransen met de Vier Musketiers (Cochet, Borotra, Lacoste en Brugnon) overigens wel voor de zesde keer op rij de beker winnen. Daarna moesten ze er bijna zestig jaar op wachten. Enkele maan den geleden kon Frankrijk pas weer juichen met Guy Forget en Henri Leconte. Challenge round Tot en met 1971 werd de Davis Cup gespeeld met een Challenge Round. De houder van de Cup hoefde niet in actie te komen en wachtte rustig de voorronden af waarna de uitdager |zich meldde. Inmiddels is dat systeem afge schaft. De winnaar doet nu gewoon mee aan de voorronden, die worden verspeeld in zö- (nes. Boven de zönes staat een wereldgroep van zestien landen, de élite. Sinds kort be vindt ook Nederland zich in die groep. Tot '71 werd de Davis Cup door maar vier landen gewonnen. De Verenigde Staten (23 keer), Australië (22), Groot Brittannië (9) en Frankrijk (6) duldden geen concurrentie van andere naties. Pas later gingen andere landen zich roeren. Tijdens de oorlog werden geen wedstrijden gespeeld. Opmerkelijk was wel dat Australië twee keer de Cup van Amerika overnam op momenten dat er een wereldoorlog aan staande was. In 1914 wonnen de 'Aussies' in New York en in 1Ö39 gebeurde hetzelfde in Philadelphia. Laatstgenoemde finale was overigens in de historie de enige die werd ge wonnen door een land dat na de eerste dag tegen een 2-0 achterstand aankeek. Dat pres teerde daarvoor en daarna geen enkel team. De eindstrijd van '39 werd overigens al beïn vloed door de oorlogsberichtgeving vanuit Europa. Toen in 1950 Australië weer de Cup wegkaapte uit New York, trok tennisjouma- list Allison Danzig de conclusie dat 'er een Derde Wereldoorlog in de lucht moet han gen'. Nederland De rol van Nederland was marginaal. De bond schreef zich in 1920 voor het eerst in. Oranje had het 'genoegen' om meteen te openen tegen Zuid-Afrika, een land dat toen nog geen 'item' was voor de sport. In Arnhem werd met 3-2 gewonnen. Vijf jaar later haalde Nederland in Noord- wijk de finale van de Europese zone, waarin met 0-4 werd verloren van Frankrijk. Het be halen van die eindstrijd was een hoogtepunt dat op conto kon worden geschreven van Timmer, Diemer Kool, en Van Lennep. Na de hoogtijdagen van Henk Timmer en consorten hield het niet over. Kort voor de Tweede Wereldoorlog diende Hans van Swol zich aan. De huisarts die in zijn vrije tijd ten niste en enkele malen de laatste zestien op Wimbledon haalde, won voor Nederland vele singles en vormde met Rinkel een goed dub bel. Maar het was te mager om in de Davis Cup echt potten te breken, iets wat later zou gelden voor een topper als Tom Okker die ook te weinig steun kreeg van teamgenoten. Want dat was natuurlijk altijd het euvel in Holland: één goede tennisser kan een land niet tot een gevreesde Davis Cup-natie ma ken. Vroeger werd overigens wél gewonnen van de Zwitsers, dit weekeinde in Den Haag de tegenstander in de eerste ronde van de we reldgroep. In 1961 klopte de nationale ploeg Zwitserland in Luzern met 3-2. Piet van Eysden tegenwoordig eigenaar van een sportmarketingbureau en directeur van Het Melkhuisje kan zich die overwinning in de eerste ronde van de Europese zone nog goed herinneren. „Ik moest aantreden voor de beslissende vijfde partij. Dat was toch wel wat. Spelen voor de Davis Cup betekende sowieso iets, maar nu stond ik er helemaal alleen voor in de slotpartij. Ik won de wedstrijd van Heinz Grimm, die is nu toevallig voorzitter van de European Tennis Association", aldus Van Eysden. In die tijd zagen de Nederlandse amateurs enorm op tegen de vijfsetters die in de Davis Cup werden gespeeld. „Dat waren wij niet gewend", zegt Van Eysden. „Daarom gingen we ook in trainingskamp. Natuurlijk, dat de den we toen ook al. Dan trokken we ons we kenlang terug. De spelers kregen vijftien gul- ZATERDAG 1900 VS - GB 3-0 1901 VS - walk over 1902 VS - GB 3-2 1903 GB - VS 4-1 1904 GB - BE 5-0 1905 GB - VS 5-0 1906 QB - VS 5-0 1907 AU - GB 3-2 1908 AU - VS 3-2 1909 AU - VS 5-0 1910 AU - walk over 1911 AU - VS 5-0 1912 GB - AU 3-2 1913 VS - GB 3-2 1914 AU - VS 3-2 1915 geen wedstrijd 1916 geen wedstrijd 1917 geen wedstrijd 1918 geen wedstrijd 1919 AU - GB 4-1 1920 VS - AU 5-0 1921 VS - JA 5-0 1922 VS - AU 4-1 1923 VS - AU 4-1 1924 VS - AU 5-0 1925 VS - FR 5-0 1926 VS - FR 4-1 1927 FR - VS 3-2 1928 FR - VS 4-1 1929 FR - VS 3-2 1930 FR - VS 4-1 1931 FR - GB 3-2 1932 FR - VS 3-2 1933 GB - FR 3-2 1934 GB - VS 4-1 1935 QB - VS 5-0 1936 GB - AU 3-2 1937 VS - GB 4-1 1938 VS - AU 3-2 1939 AU - VS 3-2 1940 geen wedstrijd 1941 geen wedstrijd 1942 geen wedstrijd 1943 geen wedstrijd 1944 geen wedstrijd 1945 geen wedstrijd 1946 VS - AU 5-0 1947 VS - AU 4-1 1948 VS - AU 5-0 1949 VS - AU 4-1 1950 AU - VS 4-1 1951 AU - VS 3-2 1952 AU - VS 4-1 1953 AU - VS 3-2 1954 VS - AU 3-2 1955 AU - VS 5-0 1956 AU - VS 5-0 1957 AU - VS 3-2 1958 VS - AU 3-2 1959 AU - VS 3-2 1960 AU - IT 4-1 1961 AU - IT 5-0 1962 AU - ME 5-0 1963 VS - AU 3-2 1964 AU - 1965 AU - 1966 AU - 1967 AU - 1968 VS - 1969 VS - 1970 VS - 1971 VS - 1972 VS - 1973 AU - 1974 ZA - 1975 ZW - 1976 IT - 1977 AU - 1978 VS - 1979 VS - 1980 TS - 1981 VS - 1982 VS - 1983 AU - 1984 ZW - 1985 ZW - 1986 AU - 1987 ZW - 1988 WD- 1989 WD- 1990 VS - 1991 FR - VS Verenigde Staten van Amerika Groot Brittannië België Australië JA Japan Frankrijk IT Italië IN India Roemenië WD West-Duitsland Zuid-Afrika TS Tsjechoslowakije CH Chili AR Argentinië ZW= Zweden Infographlc Rutger J HoogerdiJk/LD-AD den zakgeld, dat zal nu wel anders zijn ver moed ik." „We kwamen eigenlijk qua niveau veel te kort in die tijd. Daar kon Tom Okker ook niets aan veranderen. Hij kwam erin toen ik al aan het afbouwen was. Ik dubbelde nog met hem tegen Zuid-Afrika. In '66 speelde ik voor het laatst. Het was mooi geweest. Maar de herinneringen zijn prachtig. Dat volkslied en het feit dat je niet voor jezelf maar voor je land speelt, dat deed me wel iets", zegt de in middels 55-jarige ex-international. Crisis De allure van de Davis cup is door de jaren heen niet verminderd. Al maakte het toer nooi wel een crisis door toen eind jaren zes tig werd besloten om de profs te weren. Het betekende een tijdelijke devaluatie die echter later geheel teniet werd gedaan. Nu komen weer gewoon de sterkste spelers van een land uit voor de Davis Cup-ploeg, als zij tenminste het landsbelang willen laten prevaleren bo ven het eigenbelang. Maar spelers die op Grand Prix-toemooien en Grand Slams de prijzen wegslepen hoeven nog niet per definitie goede Davis Cup-spe lers te zijn. Optreden in een nationale ploeg vergt veel discipline en teamwork. John McEnroe had het daar wel eens moeilijk mee. Hij lag geregeld overhoop met coach Arthur Ashe, die door hem openlijk werd beledigd tijdens een wedstrijd. McEnroe nam in feite de rol van 'enfant terrible' over van Nastase. 'Big Mac' zorgde evenwel ook voor een op merkelijk feit dat aanzienlijk sportiever was dan Nastases daden. McEnroe speelde in 1982 een historische vijfsetter tegen de Zweed Mats Wilander. De heren stonden maar liefst zes uur en 39 minuten op de baan. McEnroe zou de slopende single in de kwartfinale-wedstrijd met 9-7, 6-2,15-17,3-6. 8-6 winnen in St. Louis en daarmee de VS (3- 2) verder helpen. Inmiddels bestaat de 'tie breaker' en zal een dergelijke uitputtingsslag niet meer voorkomen. Eer De huidige Nederlandse tennistop onder vond vorig jaar voor het eerst aan den lijve wat Davis Cup-tennis bëtekent. In Mexico werd de ploeg aan alle kanten getreiterd en gepest. Door de Mexicaanse bond, spelers en publiek. De oefenbanen en ballen deugden niet en ook bij de keuze van de baansoort sjoemelden de Mexicanen. Als een volwassen tennisnatie sloeg Oranje zich niettemin met een 5-0 overwinning naar de wereldgroep. Mark Koevermans, Paul Haarhuis, jan Sie- merink en Richard Krajicek groeiden in Mexico-Stad naar elkaar toe en riepen bij te rugkomst dat de mentale kracht en het team work de doorslag hadden gegeven. Zij beginnen dus de aard van de Davis Cup te ontdekken. Met vier min of meer gelijk waardige spelers (allen uit de top honderd en vrij jong) heeft Nederland een Davis Cup team voor de toekomst. De vraag is hoe groot de beker is als hij ooit nog eens naar Neder land moet worden overgevlogen. Wellicht is- ie dan te groot voor dit Ideine land.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 37