Leidsch Dagblad Medisch onderzoek voor bewoners rond Schiphol Berglfiwr/r PIET KERKHOF m Politie Leiden doet grote cocaïnevangst Een baan via de krant "Ook als je maar één dag in de week wilt werken, benjebijVandenBergh meer dan welkom" Warschaupact wilde in geval van oorlog Nederland bezetten VANR0YC.S. Bureau Zaterdag 1 februari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39765 Losse nummers 1,50 BINNENLAND Mbo wacht weer fusie-operatie op grote schaal Dode vogels in bomen tegen kauwenplaag Opvoedkundig onverantwoord en volkomen in strijd met de huidige opvattingen over na tuur en milieu. Dat vindi be woonster Paola de Leeuw uit Oegstgeest van de poging van die gemeente om met dode, in bomen opgehangen kauwen de plaag van deze vogels te bestrij den. De Leeuw woont net voor bij het Bos van Wijckerslooth en de Louise de Colignylaan, waar de kauwen zijn opgehangen. Buurtbewoners klagen al jaren over overlast. Eerdere pogingen om de zwarte plaaggeesten te verdrijven werkten niet. Volgens De Leeuw worden voorbijgan gers, onder wie veel scholieren, geconfronteerd met een 'hoogst macabere aanblik'. Ze zegt ook de gedachte niet te kunnen ver dragen dat er kauwen zijn afge schoten met als enig doel ze op te hangen. De Israëlische premier Shamir heeft de moordaanslag op de Britse di plomaat lord Moyne in Cairo, ruim vijftig jaar geleden, geloofd. De moord wordt toegeschreven aan de joodse terroristische organisatie Le- hi, waarvan Shamir destijds lid was. De premier deed zijn uitspraak in een interview met de krant Maariv ter gelegenheid van de 50ste sterfdag van Lehi-oprichter Avraham Stern. Stem werd in 1942 dor de Britse politie gedood en donderdag herdacht. foto ap»nati harnik BUITENLAND Algerijnse politie opent vuur op FIS-aanhang Honderden be zwaren tegen plan Kopermolen SPORT Met Rijnsoever en De Haas naar NTTB-top Café 't Brandewijntje Presenteert vanavond om 20.00 uur de PUBBAND Morsweg 63, Leiden Als onderdeel van milieu-rapportage over uitbreiding luchthaven Er komt een groot onderzoek naar de gezondheidstoe stand van de bevolking in het gebied rondom Schiphol. Daarmee moet duidelijk worden of er een verband be staat tussen lichamelijke klachten van omwonenden en de activiteiten op de luchthaven. Een en ander blijkt uit nog nrM MAAT. IANJ 1CIIVQ vertrouwelijke richtlijnen voor het opstellen van een wettelijk verplichte Milieu Effect Rap portage (MER). Zonder deze voorschriften mag de luchtha ven niet verder groeien. Zoals bekend wil de luchtha ven de capaciteit meer dan ver dubbelen om een mainport te HAAGS REDACTEUR Met de gegevens kan op langere termijn worden beoordeeld of uitbreiding van Schiphol in vloed heeft op de gezondheid van de bevolking. Het nu te ver richten onderzoek zal daarom regelmatig worden herhaald. worden, en zo bij de vijf groot ste luchthavens van Europa te blijven horen. In de plannen staat niet alleen de groei cen traal. De verbetering van de kwaliteit van de leefomgeving is een tweede doelstelling. In de nu geformuleerde richt lijnen is opgenomen dat een meer precieze beschrijving van het begrip mainport dringend gewenst is. Een inmiddels ge start onderzoek naar de econo mische effecten van de uitbrei dingsplannen moet daarover uitsluitsel geven. Ook moet nader worden ge De Leidse politie heeft gister avond bij het Holiday Inn-Hotel 10 kilo cocaïne in beslag geno men. Daarbij werden vijf man nen gearresteerd, onder wie één 'vuurwapen-gevaarlijke' ont snapte gevangene. De mannen hadden vier revolvers en twee machinepistolen bij zich. De cocaïnevangst, met een waarde van ongeveer een miljoen gul den, is een van de grootste die ooit in Leiden zijn gedaan. De politie viel rond acht uur een hotelkamer binnen in Holiday Inn, nadat ze aanwijzingen had gekregen dat daar verdovende middelen werden verhandeld. Ze arresteerde daar een 23-jari- ge inwoner van Amersfoort en een 36-jarige Julianadorper. Beiden waren gewapend met een revolver. Op de kamer zelf trof de politie overigens geen cocaïne aan. Die vond ze later in de kofferbak van de wagen van een van de mannen. Terwijl rechercheurs de wa gen doorzochten, zagen ze een andere auto nogal haastig weg rijden. De politie zette de ach tervolging in en reed de auto nabij het station klem. De agen ten arresteerden de drie inzit tenden met getrokken pistolen. De drie hadden twee revolvers en twee Uzi-machinepistolen schietklaar onder handbereik. De mannen een 29-jarige Rotterdammer, een 35-jarige Hagenaar en een 28-jarige man die enige tijd geleden is ge vlucht uit het huis van bewaring in Hoogeveen gaven zich zonder verzet over. Hun rol in de cocaïnehandel was vannacht nog niet precies duidelijk. Op zaterdag 22 februari verschijnt in deze krant weer de halfjaar lijkse bijlage 'Personeel Plus', waarin wij werkzoekenden de gele genheid bieden een pasfoto te plaatsen met daarbij de functie of werkkring die zij wensen. Zij krijgen vervolgens via onze bemidde ling de schriftelijke reacties toegestuurd van werkgevers en andere instanties die banen aanbieden, waarna beiden met elkaar in con- itact kunnen treden. Velen vonden op die manier daadwerkelijk een (nieuwe) werkkring. Iedereen kan meedoen. Nodig zijn een zwart-wit pasfoto (met op de achterzijde uw naam en woonplaats), alsmede met een begeleidend briefje waarop u de volgende gevens dient te ver melden: 1. Uw naam, leeftijd, adres, woonplaats en telefoonnum- 2. De door u gewenste functie(s) .'ventueel de regio waar u werkzaam wilt zijn; 3. Een zeer korte, bondige om schrijving van opleiding en/of functie-ervaring in telegramstijl (géén uitgebreid curriculum vi- tae!). Bij de foto worden slechts uw naam en woonplaats vermeld. Adres en telefoonnummer blij ven in bezit van de redactie, en dienen slechts om de werkgever (s) buiten de krant om met u in contact te brengen. Uw 'sollicitatie' vóór woensdag 5 februari opsturen naar: PER SONEEL PLUS. ANTWOORD NUMMER 10050, 2300 VB LEI DEN. Op de envelop vermelden: BAN EN PROJECT. Een postzegel is niet nodig. Aan dit bemidde lingsproject zijn voor u geen kosten verbonden. Dit is de laatste oproep. Een paar uur per week werken in een instelling voor verstan delijk gehandicapten? Wij vragen actieve medewerkers voor de Woondienst! Meer informatie? Bel de heer B. Satter van BerghWerk: (01719) 19320, toestel 210/8111. Zwarteweg 20, 2210 AC Noordwijk Geeuwen van de honger. Dat doen deze olifanten van het Rus sische Bolshoi-circus, die met hun begeleider en de rest van het cir cus zijn gestrand in een buiten wijk van Tel Aviv. Het circus is, net als vele andere Russische on dernemingen, failliet en zit daar door vast in Israël. Het wachten is Duitse minister onthult tactieken opgeheven bondgenootschap BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Het inmiddels ontbonden War schaupact zou in het geval van een oorlog met het Westen Ne derland meteen hebben bezet, net als West-Duitsland, België en Denemarken. Dat blijkt uit scenario's van het Warschau pact, die de Duitse minister van defensie Stoltenberg gisteren in Bonn bekendmaakte. Tot in het midden van de jaren tachtig be raamde het Oostblok een aan valsoorlog tegen de Navo-sta- ten, inclusief het gebruik van kernwapens. In het oefendraaiboek voor 1983 worden ijskoud de drie fa ses van de oorlog beschreven. Uit de notities van de toenmali ge DDR-minister van defensie blijkt dat in de eerste plaats West-Duitsland, Nederland, België en Denemarken zouden worden bezet. Daarna wilde men doorstoten naar Frankrijk, waar de Warschaupact-strijd- krachten meenden tussen de dertien- en vijftiende dag van de oorlog aan te komen. Voor de verovering van Frankrijk wa ren drie weken uitgetrokken. Ook bij de oefening 'Wapen broederschap 1980' stond de verovering van het Westen cen traal. De Navo-verdediging diende in drie etappes te wor den opgerold. Eerst de door braak, dan bezetting van de ver dedigingslijn en tenslotte de in zet van luchtlandingstroepen, was het devies bij deze oefe ning. De communistische legers waren ook niet kinderachtig bij het eventuele gebruik van kern wapens. De planning voorzag in de inzet van deze wapens tot de vijand volledig vernietigd was. Zo hadden de Sovjetrussische, Poolse en Oostduitse legerco- mandanten bij oefening 'Wa penbroederschap' de beschik king over maar liefst 840 atoomwapens. De vijandige doelen waren: opslagplaatsen van Navo-kern- wapens plus raketten, nucleaire bommenwerpers, vliegvelden, divisiehoofdkwartieren, com municatielijnen. troepen en de commandocentrales van de vlooteenheden. Pas na de komst van Sovjet leider Gorbatsjov in 1985 wer den de aanvaJsdoctrines lang zaam veranderd, meldde Stol tenberg. Voor het eerst werden ook verdedigingsconcepten ontwikkeld, die in 1989 in beve len werden omgezet. Het ge bruik van kernwapens zou vol gens deze nieuwe richtlijnen beperkt blijven tot de verdedi ging van het eigen gebied. Van af 1990 werd met deze wapens alleen nog achter het bureau geoefend. 07T140745 ADVOCATEN Rapenburg 55,2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 definieerd wat 'verbetering van het leefmilieu' in praktijk bete kent. Daarbij gaat het dan met name om zaken als geluidshin der, stankoverlast, plaatselijke luchtverontreiniging en veilig heid voor de omgeving. On danks de groei mag het leefmil ieu vanaf het jaar 2003 niet zijn verslechterd ten opzichte van 1990. Voor luchtvaartgeluid moet zelfs een verbetering op treden. De richtlijnen zijn opgesteld onder verantwoordelijkheid van de provincie Noord-Holland. Apparatuur op Braassemermeer onklaar gemaakt LEIDEN/OUDE WETERING Zelf monsters nemen van de baggerstort in het Braassemer meer zit er voor het hoogheem raadschap van Rijnland voorlo pig niet in. Onbekenden heb ben gisteren het bemonste ringsapparaat op een boot van het schap onklaar gemaakt en het schip met verf besmeurd. De boot lag in de jachthaven in Oude Wetering. De totale scha de is 30.000 gulden. Volgens woordvoerder C. Meijer van het schap moeten de daders in kringen van de stich ting Tot Behoud van het Braas semermeer worden gezocht. „We hebben gehoord dat het mensen van de stichting zijn geweest. Het is wel opmerkelijk dat de boot is vernield tijdens de blokkade van de Weteringse- brug gistermorgen." Stichtings voorzitter E. Bosch reageert fu rieus. „Wij stonden toen op de brug. Bovendien zijn wij zo niet. Zoiets past niet in onze aan- ZATERDAGS BIJVOEGSEL koningin elizabeth 40 jaar op de Britse troon: de schandalen rond haar fa milie rijgen zich aaneen Chris Marks is dankzij de perestrojka na halve eeuw weer terug in Leiden In zuid-amerika valt nog heel wat in kaart te brengen Een 'sla-kom' vol magie en sentimenten: de da vis cup Schrijver willem van toorn reconstrueert het verleden denkwijzer: macht en erotiek Persoonlijke bijbel-inter pretaties zijn taboe voor jehovah s getuigen HET WOORD IS AAN Het geloof is moedwillig blind: het sluit de ogen om beter te kun- VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten4 Feiten en meningen2 Financiën16,17 Info15 Religie - Sport Zaterdags Bijvoegsel 33 t/m 39 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 38 t/m 40 HET WEER Verwachting van het KNMI tot maandagmiddag Mist houdt aan Bewolkt, mogelijk wat motregen en eerst nog kans op ijzel. In de ochtend plaatselijk mist. Middag- temperatuur van rond 4 graden Veranderlijke, later in het noorden westelijke wind, kracht 3 of min der. Alles bij-de-hand van fax tot viltstift. Demmenie's aSHDEË selfservice kantoorgroothandel Rietschans 68, Leiderdorp Tel. 071-411141. Fax 071-896877 Ja, ik abonnement en ontvang da krant I pleeersle twee weken gratis Ml^aoonnement betaal ik daarna Per maand (f 27.80) via automa- Per kwa rtaal (f80.10) vi matische betaling* Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bij Groenoordhallen) Tel.: 071-213222 l 8

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1