Toerisme Floriade '92 wordt wereld wondertuin Meer actie voor globetrotters 'Oostenrijk': enorme schuld Boekje Egypte In de reeks boekjes 'Te Gast In', uitgegeven door de Stichting Toerisme Derde Wereld, verscheen - als jubileumuitgave - de derde druk van 'Egypte'. De serie 'Te Gast In' werd indertijd op gezet om toeristen die van plan zijn een reis te maken naar een Derde Wereldland een beter beeld te verschaffen van de levens wijze van de bevolking. „Want", zoals prof. dr. H. te Velde uit Voorburg naar aanleiding van de eerste druk van 'Egypte' schreef, „wat een oppervlakkige en verwaten toerist soms als verachtelijk en achterlijk verwerpt, blijkt dikwijls interessant en waardevol te zijn." De artikelen in de landenboekjes (er verschenen er inmidels tien) zijn geschreven door mensen die de landen van binnenuit kennen. Er zijn inmiddels tien boekjes (India, Indonesië, Nepal, Thailand, Marokko, Mexico, Maleisië/Singapore, Turkije, Kenia en Egypte) verschenen en ze zijn te bestellen door overmaking van 8,75 op giro 2 32 93 40 ten name van Toerisme Derde Wereld te Nijmegen. Boekjes Zaïre en Tanzania De door het Koninklijk Instituut voor de Tropen (Tropenmu- sem) in Amsterdam uitgegeven boekjes in de Landenreeks ge nieten al sinds jaar en dag een uitstekende naam. Per jaar ver schijnen er gemiddeld zeven deeltjes en zojuist rolden de boek jes Zaïre en Tanzania van de pers. Ze zijn net als de andere boekjes verkrijgbaar bij de boekhandel, maar ze kunnen ook worden besteld bij de uitgeverij van het museum, KIT, telefoon 020 - 5 688 272. Prijs per deeltje: 14,90. Nieuwe lijn naar Bornholm Vakantiegangers die het Deense eiland Bornholm in de Oostzee als bestemming hebben, kunnen deze zomer gebruik maken van een nieuwe verbinding. Gevolg van de Duitse eenwording, die heeft geleid tot de oprichting van de veerdienstmaatschappij TR-Line. De maatschappij is deze maand begonnen met een verbinding tussen de (voormalige Oostduitse) haven Rostock en het Zweedse Trelleborg. Ingaande komende zomer gaat TR-Line in de weekends ook tussen Rostock en Ronne (op het eiland Bornholm) varen. Het vertrek uit Rostock is op zaterdagavond negen uur. Gunstig tijdstip voor de Nederlandse vakantieganger die rustig en zonder een overnachting naar de vertrekhaven kan reizen. Het schip ar riveert de volgende morgen rond acht uur in Ronne. Nauwelijks een uur later vaart het weer af richting Rostock, waar men 's middags om vier uur aankomt. Auto's en caravans kunnen ook aan boord. TR-Line is een zustermaatschappij van TT-Line (Travemünde- Trelleborg) en Olau-Line (Vlissingen-Sheerness). De Oostenrijkse toeristenbranche zit tot over z'n oren in de schuld. De gezamenlijke reisindustrie van het Alpenland staat voor een to taalbedrag van 90 miljard shilling (ongeveer 13,5 miljard gulden) in het krijt. Commentaar van Erich Musyl van het ministerie van eco nomische zaken in Wenen: „Het is niet anders. De slechte winters van de laatste jaren hebben veel bedrijven in problemen gebracht." Overigens verwacht niemand in Oostenrijk een sterke verbetering nu het dit jaar in de Alpen wel tijdig is gaan sneeuwen. Saneringen en fusies zullen in de toekomst niet te vermijden zijn. 'Citybreaks' bij Evenementsreizen Sinds kort beweegt ook Evenementsreizen zich op de snel groeien de markt van Stedentrips. In een in zijn soort opmerkelijk aardig uitgevoerde gids (een van de zes die de Amsterdamse reisorganisa tie uitbrengt) zijn 25 stedenreizen opgenomen. Waarbij niet alleen prijs en accommodatie ter sprake komen, maar waarin ook op vrij uitgebreide wijze overzichten worden verstrekt van bijvoorbeeld de winkel- en uitgaansmogelijkheden in de betreffende stad. Naast al le belangrijke Europese steden, is in de brochure, die CityBreaks is genoemd, ook een aantal plaatsen buiten het oude continent opge nomen zoals Cairo, Hongkong, New York en de Amerikaanse resi dentie van Micky Mouse, Orlando. door uw ad vertentie op déze speciale pagina te plaatsen. Bel onze advertentie afdeling. Met Djoser naar Indonesië Dj/d>-ser> 071-126400 Zaterdag 1 februari 1992 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: DRIES DE BOERS 1 9 REISBERICHTEN Vijfentwintig landen maken hun opwachting in Zoetermeer Een potvis in de branding voor de Nederlandse kust. Traditioneel een garantie voor veel bezoekers. foto archief Potvisstrandingen 'Op het strand gesmeten' vijf eeuwen potvisstrandingen aan de Nederlandse kust. Zo heet de tentoonstelling die van 8 febru ari t/m 3 mei loopt in het Haarlemse Teylers Museum aan het Spaame 16. Door de eeuwen heen verwekte het stranden van zo'n enorm zoogdier grote beroering. In de zestiende en zeven tiende eeuw werd zo'n stranding zelfs als onheilsteken be schouwd. Beroering is er nog steeds, zo bleek bij de laatste stranding van een potvis, in 1990 op Terschelling. ANWB-Gidsen Vernieuwd en aangepast zijn de ANWB-bungalowgids '92 voor Nederland, België, Luxemburg en Duitsland en de -camping- gids '92 voor Nederland. Die laatste is een jubileumuitgave ter gelegenheid van 60 jaar ANWB Campinggidsen. In 1932 bevatte de campinggids maar 48 pagina's en kostte '50 cents'. Nu zijn er dat 481 en is de prijs voor leden 15,95, voor niet leden 17,95. De koper mag ter gelegenheid van dit jubeljaar meekiezen voor de 'camping van het jaar', een uit 1987 stammend initiatief van de Kampeer- en Caravankampioen. De gids bevat een actiefor mulier en beoordelingskaart voor het aangeven van de favoriete camping. De hoofdprijs: 14 dagen gratis kamperen, een gezins diner op de winnende camping en een ANWB-bon van 150,-. Natuurfoto's op Veluwe In het Nationale Park De Hoge Veluwe worden tot 10 februari 's werelds beste natuurfoto's geëxposeerd. Zo'n honderd foto's zijn gekozen uit meer dan 10.000 inzendingen, afkomstig uit de hele wereld. De tentoonstelling is georganiseerd door BBC-Wild- life Magazine en het Natural History Museum in Londen en is ondergebracht in het bezoekerscentrum De Aanschouw en in de zaal van restaurant De Koperen Kop. De expositie is dagelijks van 10.00-16.00 uur te bezoeken. Vakantie in Vietnam Vietnam gaat buitenlandse investeerders aantrekken en het toe risme bevorderen. Om die reden gaat Singapore Airlines op twee steden in Vietnam vliegen: op Ho Chi Minh-stad (voorheen Sai gon) drie keer per week en op Hanoi, twee keer per week. De maatschappij biedt via haar dochter Tradewinds Holidays een toeristisch programma voor het land aan. Recordjaar P&O P&O European Ferries kan terugzien op een recordjaar. In 1991 vervoerde de maatschappij 12 miljoen passagiers tussen het continent en Groot-Brittannië. Weer enkele honderdduizenden meer dan in het recordjaar 1990. P&O vaart met 21 schepen op zeven routes, waaronder Calais-Dover, Zeebrugge-Felixstow en Oostende-Dover. In 1991 werden ruim twee miljoen personen auto's overgezet. REISBOEKEN 'Nederland Bloemenland'. Dat is de toeristische lokroep voor 1992. Het lijkt een beetje onnodig, want ons land geniet natuurlijk allang grote faam op het gebied van kleur en fleur, maar die reputatie zal dit jaar nog extra glans krijgen door de Wereld Wondertuin 'Floriade' in Zoetermeer. Er wordt gerekend op zo'n 2,5 miljoen be zoekers, onder wie ongeveer een miljoen buitenlanders. De verwachting is bovendien dat velen van hen minstens nog een tweede maal zullen komen, omdat één dag te kort is. Daar komt nog bij dat er voortdurend andere bloemen in bloei zullen staan en dat er talrijke wisselex posities en bijzondere evenementen op het programma staan. De 70 hectaren grond waarop dit wereldbloemenfeest zich gaat afspelen, liggen direct bij het station Zoetermeer of, voor wie per auto uit de richting Utrecht nadert, links van de A12, ter hoogte van de overdek te brug die daar over de rijks weg loopt. In het park wordt nu nog hard gewerkt. „Maar", zegt Saskia Martinelli van de afde ling Public Relations, „we liggen precies op schema." In oktober en november zijn twee miljoen bollen de grond in gezet en de meeste bomen, heesters en struiken waren veel eerder ge plant. Alleen de eenjarige plan ten moeten in het voorjaar nog hun plaatsje krijgen. De Floriade van dit jaar is de vierde in een reeks die in 1960, op initiatief van de Nederlandse Tuinbouwraad in Rotterdam, begon en daarna in 1972 en 1982 een vervolg kreeg in Am sterdam. Maar wat nu bij Zoe termeer wordt geboden, zal, volgens de organisatoren, al het vorige in de schaduw stellen. En dan niet alleen als publiekseve nement, maar ook als de plaats waar de Nederlandse tuinbouw sector in dit Europese jaar na drukkelijk zijn visitekaartje wil afgeven. Toch wordt het dit keer geen een huzarenstukje van uitslui tend nationaal karakter. Verte genwoordigingen van 25 landen maken hun opwachting. Door de medewerking van diverse overheidsinstanties, waaronder de gemeenten Den Haag en Zoetermeer, de provincie Zuid- Holland, de hoogheemraad schappen en de ministeries van landbouw, natuurbeheer en vis serij, en volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieube heer, kreeg deze Floriade bo vendien een veel steviger draag vlak dan in het verleden het ge val was. Maar het voor het publiek meest in het oog vallende ver schil met de vorige afleveringen van deze tuinbouwtentoonstel ling is de verdeling van het park in zeven verschillende thema gebieden: vervoer, produktie, consument, milieu, toekomst, wereld en recreatie. Vervoer Zeventig hectaren is een opper vlakte die zich nog wel laat 'be lopen', maar de bezoeker kan desgewenst bij de ingang al meteen zijn toevlucht nemen tot een gemakkelijker en vooral voor kinderen ook leuke wijze van verplaatsen. Aan de noord zijde van het ganzevoet-vormi- ge terrein bewegen zich twee antieke Haagse trams voort en midden over het park rijdt, over een ruim uitzicht biedende dijk, een monorail-treintje. Aan de oostgrens van het park vindt dit spoortje zijn eindpunt bij een 76 meter hoge uitkijktoren, met een overdekt platform dat zich vanaf de begane grond lang zaam naar de top draait en daar dan enkele minuten blijft stil- Het Floriade-terrein vanuit de lucht gezien: hectaren vol bloemenpracht in Zoetermeer. Op het terrein van de Floriade staan uiteraard ook diverse kassen voor het showen van bloemen en planten, die bescherming nodig hebben tegen Nederlandse weersomstandigheden. foto pr een aantal polderlandschappen aangelegd en hebben de Hoog heemraadschappen Delfland, Rijnland en Schieland geza menlijk een 'Waterwonderland' gecreëerd. Het themagebied 'De Wereld' omvat, zoals de naam al doet vermoeden, een flink aantal internationale inzendin gen. Grote publiekstrekker wordt ongetwijfeld de Japanse tuin, met vele stenen en stroompjes. Verder komen er door specifieke beplanting en aanleg gekenmerkte tuinen van Britse, Duitse, Oostenrijkse en Belgische oorsprong. Inmiddels hebben ook de Verenigde Sta ten, Canada, Frankrijk, Dene marken, Italië, Spanje, Polen, Rusland, Kenia, Thailand, China en Indonesië aangekondigd op de Floriade van de partij te zul len zijn. Recreatie In het parkdeel Recreatie vindt de bezoeker onder meer een ro sarium en een speelparadijs voor kinderen van alle leeftijds categorieën. De vooruitgang op het terrein van de veredelings- en teelttechnieken wordt be licht in het themagebied Toe komst. Ook de erfelijkheidsleer komt daar aan de orde, evenals de telecommunicatie, de ruim tevaart en de toekomst van de mens. In diverse paviljoens wordt verder de essentiële rol benadrukt die in de tuinbouw- industrie is weggelegd voor het Vervoer (de produkten dienen immers vers bij de eindgebrui ker te komen). Aan de zuidzijde van de Flo riade ten slotte is een enorme hal verrezen, die op zijn 12.000 vierkante meter plaats biedt aan een permanente tentoonstelling van subtropische planten uit Florida en aan een iedere twee weken wisselende expositie, ge wijd aan bij voorbeeld bloem bol- en bolbloemgewassen, pot planten, bloemisterijprodukten, voorzomerbloeiers, gemengde potplanten, rozen, daïüia's, na zomer- en droogbloemen, lelies en chrysanten. Aan deze hal zit ook een gedeelte vast dat als handelscentrum is ingericht. Als het park medio oktober wordt gesloten, zullen delen er van behouden blijven als on derdeel van de groenvoorzie ningen in de nieuwe wijk Rok- keveen. Daartoe behoort ook een stuk jong bos, dat enige ja ren geleden is aangelegd in het kader van de Randstad-Groen structuur en dat na 1992 zal worden doorgetrokken tot de stad Delft. Het al tot enige hoogte gerezen geboomte heeft een nuttige functie vervuld als windbuffer voor de aanplant op het Floriadeterrein. De Floriade is geopend van 10 april tot en met 11 oktober, dagelijks van 09.30 tot 19.00 uur (in september en oktober 18.00 uur). De toegangsprijs bedraagt 20,--, kinderen van 4 t/m 11 jaar ƒ12,50. Wie denkt meerdere malen te zul len gaan, doet er goed aan de aanschaf van een passe-par- tout 110,--) te overwegen. staan. Onder het thema 'Produktie' wordt een overzicht gegeven van de diverse teeltwijzen en het assortiment van de sierteelt en de voedingstuinbouw en in het tentoonstellings-onderdeel 'Consument' zal de Levensbrug veel aandacht krijgen. Hove niers en tuinarchitecten laten hier met hun inzendingen zien welke mogelijkheden de consu ment heeft bij de vormgeving en verzorging van allerlei soor ten tuinen. Vanzelfsprekend komt op de Floriade ook het onderwerp 'Milieu' uitgebreid aan de orde. In een groot paviljoen wordt voorlichting gegeven. Verder is foto cch/pr nisleraar die bij leven al een instituut was. Dat er op zijn schrijf stijl gemopperd werd, was niet verbazingwekkend. Dominicus blonk niet uit in levendigheid en persoonlijke visie. Maar op fou ten waren zijn boeken nauwelijks te betrappen en ze staken oer- en oerdegelijk in elkaar. Met een Dominucus in de hand, kwam je door het hele land, zonder ook maar een detail te missen. Na de dood van Dominicus wees Gottmer een aantal schrijvers aan dat het werk van de Alkmaarder mocht voortzetten. Gevolg: de boeken in de Dominicus-serie gingen er in kwaliteit alleen nog maar op vooniit. Het aantal deeltjes nadert nu de honderd en in de hele reeks zijn nog maar drie boekjes origineel van de hand van Dominicus. De rest is splinternieuw of herschreven. De jongste uitgave van de serie is - niet verwonderlijk, want zeer in de belangstelling - 'Zuid-Afrika'. Auteur Ad van Bentum deed wat van hem mocht worden verwacht. Een boek volgens de beste Do- riiinicus-tradities: geografie, kli maat, planten en dieren, geschie denis, staatsinrichting, cultuur, economie, praktische informatie en vervolgens nog eens ruim 200 pagina's zeer nauwkeurige plaatsbe schrijvingen. Weinig op aan te mer ken dus. Zuid-Afrika, door Ad van Bentum, uitgeverij Gottmer, prijs 34,90. Wandelgidsen 'Toscane' en 'West-Brabant/Antwerpen'. Uitge verij Elmar, prijs respectievelijk fl. 24,50. Onvolledig en onnauwkeurig Wandelen Fiets- en wandelboeken; het ene is nog niet verschenen of het andere wordt alweer op de pers gelegd. Waarom, vraag ik me wel eens af, want er is al zoveel. Ik zelf zweer al jaren bij de boeken van Julien van Remoorte- re. Maar ook de verzamelde werken van Ro bert van der Veen en de inmiddels niet meer schrijvende Henk Raaff mag ik tijdens mijn wandelescapades graag in de rugzak stoppen. Daar komt er nu - als ik er tenminste ooit ga wandelen - een bij, de Wandelgids van Toscane door Herman van Hilst. Luchtige stijl (zonder dat hij Raaff kan benaderen) en - zo op het oog - mooie routes. De kaartjes zijn duidelijk, de (dikwijls lange) trajecten helder beschreven. Van een heel andere orde is de in dezelfde serie uitgebrachte Wandelgids van West-Brabant/Antwerpen. Alleen de in folder stijl geschreven tekst al, trok spontaan kanjers van blaren op m'n hielen. Niet r Steeds beter Jo Dominicus heeft het heden al lang verwisseld voor het eeuwi ge. Maar zijn naam leeft voort in de serie reisboeken die uitgever Peter Gottmer met veel gevoel voor commercie de Dominicus- -reeks heeft genoemd. Van geen Nederlandse auteur immers zijn zoveel reisboeken verkocht als van de Alkmaarse geschiede- De eerste drie boekjes in de ANWB-serie 'Autotours' zijn zo schitterend en tegelijk overzichtelijk uitgevoerd, dat je ze ogenblikkelijk ter hand neemt. Maar de te leurstelling laat vervolgens niet lang op zich wachten. De in de boekjes opgenomen routes zijn zo afgelebberd in eerdere publi- katies dat ze de ongelukkige aut- mobilist langs wegen voeren waarop hij ongetwijfeld honder den andere automobilisten zal ontmoeten en - wat ernstiger is - het krioelt in de teksten ook nog eens van de blunders en onvolko menheden. Geen reisboek zonder foutjes natuurlijk, maar dit is te erg. Nadat ik 'Autotours USA' zuchtend had weggelegd onder meer omdat in de beschrijving van Key West, de grootste attractie van het zuidelijk ste puntje van de 'States' (het bijwo nen van de zononsondergang op een boulevard vol goochelaars, die rentemmers, vuurvreters en andere potsenmakers) domweg niet was ver meld, nog even met opnieuw opflak kerende hoop Frankrijk doorgebla derd. Maar helaas: van hetzelfde laken een pak. Vincent van Gogh zijn laatste dagen in krankzinnigheid laten door brengen in de psychiatrische inrichting van St. Paul de Mausole (hij overleed 650 kilometer noordelijker in Auvers-sur Oise bij Parijs zoals iedereen na 1990 wel weet); het is zeker zo erg als Pilgrim Village in Plimoth beschrijven, zonder ook maar een woord te wijden aan het voor Nederlanders toch zo aar dige feit dat de bewoners er Hollands spreken. En als het daar nou nog bij bleef... 'Italië', het derde deel, heb ik niet eens meer ingekeken. 'Autotours' (deeltjes USA, Frankrijk en Italië), uitgave ANWB, prijs 30,95 (niet leden 34,95)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19