Leidsch Dagblad VS zetten het mes in kosten defensie Wet tegen groepsvandalisme wordt stuntwerk Leiden wil 'blanke' en 'zwarte' klassen Jeltsin vraagt Bush alternatief voor SDI Grote fusies in Leids onderwijs op komst <4 Bloemencorso Leidse arrogantie Ier Luka Bloom mijdt Haarlem- irriteert de regio- i laat op nieuwe cd merstraat gemeenten New York horen Woensdag 29 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39762 Losse nummers 1,50 State of the Union: Bush paait kiezers met belastingverlaging De Verenigde Staten gaan de komende vijf jaar voor 50 miljard dollar (93,5 miljard gulden) bezuinigen op defen- I sie. Dat heeft president Bush gisteravond gezegd in zijn jaarlijkse rede tot het Congres, de State of the Union. De president kondigde verder een pakket economische maatregelen aan, waaronder belastingverlagingen, dat de Amerikaanse economie uit de recessie moet tillen. log gewonnen", zei de presi dent, waarop de leden van het Congres hem een staande ova- WASHINGTON Rtr-AP-AFP In een reactie op de State of the Union beloofden de Democra ten samen met Bush te werken I om het land uit de economische malaise te halen. Wel eisen zij een „fundamentele verande- I ring" van het economische be leid van de Republikeinen dat de afgelopen twaalf jaar vooral was gericht op het rijker maken van de rijken, aldus de Demo cratische voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Tho mas Foley. Volgens Bush is de tijd rijp voor bezuinigingen op defensie nu het communisme dood is. .Amerika heeft de Koude Oor- Als belangrijkste bezuinigin gen kondigde Bush onder meer aan dat niet meer dan twintig B-2 bommenwerpers worden gebouwd. Daarnaast zal het programma voor de ontwikke ling van de kleine interconti nentale raket worden beëindigd en worden geen nieuwe kern koppen voor de Trident-onder- zeeboten meer gebouwd. Bush deed verder een oproep aan de Russische president Boris Jeltsin om te komen tot een „verstrek kende" vermindering van het aantal strategische raketten met meervoudige kernkoppen. Door de bezuinigingen zullen de mi litaire uitgaven in 1997 30 pro cent lager uitvallen dan toen Bush in 1989 als president aan trad. De economische maatregelen betreffen vooral - verwachte - belastingverlagingen, zoals een verhoging van de belastingaf trek met 900 gulden per kind. De vrijstelling bedraagt mo menteel 4.340 gulden per per soon. Volgens Bush is belasting verlaging niet meer dan nor maal omdat de Amerikaanse belastingbetaler het grootste deel van de financiële lasten van de Golfoorlog heeft moeten dragen. Deze verdient dan ook „het grootste deel van de eer", aldus Bush. De belastingvoor stellen gaan echter pas in op 1 oktober. De reactie van de Amerikaan se kiezers op de economische maatregelen is voor Bush van groot belang omdat ze de door slag kan geven voor de eventue- Post optimistisch aan vooravond wielerseizoen Nog geen abonnee 071 161353 le herverkiezing van de presi dent op 3 november. Volgens een nieuwe opiniepeiling van de tv-zender CBS en de New York Times zouden steeds meer kiezers op de Democraten wil len gaan stemmen omdat ze de economische malaise in hun land meer dan beu zijn. Pagina 5: 'Amerika blijft i 'Railverbinding in Leidse regio is noodzakelijk' Een railverbinding van Noord- wijk, Katwijk en Wassenaar naar Leidschendam, Den Haag- noord, -west en -centrum. En een railverbinding van Leiden naar Katwijk en Noordwijk. On- derzoekèn naar de mogelijkhe den daarvan noemt de provin cie noodzakelijk in haar van morgen gepresenteerde Mobili teitsplan voor de Zuidvleugel van de Randstad, het gebied tussen Leiden en Dordrecht. Ook hecht de provincie sterk aan een verbinding zonder op stoppingen tussen Leiden CS en Wassenaar. Of ook dat met een railverbinding zou kunnen, laat de provincie in het midden. Ze vindt het wel noodzakelijk dat de verschillende plannen in één studie worden bekeken, waarbij de voors en tegens van bus en trein tegenover elkaar worden gezet. Iets minder haast heeft de provincie met onderzoeken naar een betere busverbinding tussen Alphen aan den Rijn en Schiphol, terwijl onbelemmerde busverbindingen tussen Leider dorp en de Haagse regio en de bollenstreek en Schipnol geen kans maken voor de eeuwwisse ling. LEIDEN»JANETV Buitenlandse kinderen in Lei- den-Noord en de Kooi krijgen samen les op een aparte 'begin- nersschool'. Na groep 3 - de vroegere eerste klas - stromen de buitenlandse kinderen door naar de gewone basisscholen in de twee wijken. Door de buitenlandse en de Nederlandse kinderen de eerste schooljaren van elkaar te schei den, moeten de leerprestaties van beide groepen verbeteren. Om ervoor te zorgen dat al lochtone leerlingen in groep 4 de Nederlandse taal goed be heersen, krijgen zij een jaar ex tra les. Als ze drie jaar oud zijn, kunnen ze al naar de beginners- school op een 'centraal punt' in de wijk. Het plan, getiteld 'Het Leidse ei', werd vanochtend gepresen teerd. Het is gemaakt door ge meente-ambtenaren en bestu ren van de katholieke en chris telijke basisscholen in Leiden. Een eerste voorzet werd gege ven door directeuren van de ba sisscholen in Noord en de Kooi. De directeuren en de school besturen willen iets doen aan het probleem van 'zwarte' en 'witte' scholen dat speelt in bei de Leidse wijken. Op sommige scholen zitten bijna geen Turk se en Marokkaanse leerlingen, op andere zijn de allochtone leerlingen in de meerderheid. De vrees bestaat dat de zogehe ten 'zwarte scholen' steeds klei ner worden en op den duur moeten sluiten. .Alleen een gezamenlijke, zuiloverstijgende aanpak kan dit proces tijdig een halt toeroe pen", staat in de nota. In andere Leidse wijken zijn maatregelen nog niet m omdat daar de aantallen Neder landse en buitenlandse leerlin gen veel evenwichtiger zijn ver deeld over de scholen. Pagina Leiden: Hun Neder lands zal er niet beter op wor den. 'Aantal kernwapens snel verminderen LEIDEN - Omdat omstanders 'iets roods' hadden ge- gens duikers in een bootje aan te pas komen. Uitein- zien in een wak en ook de gewaarschuwde politie delijk bleek het te gaan om een Albert Heijn-wagen- geen zekerheid kon geven, rukte de Leidse brand- tje gevuld met stenen. „Dat gaf uiteraard hilariteit, weer gistermiddag richting Stevenshof. Vanuit een Maar zoiets moet je toch onderzoeken want als het gondeltje werd een onderzoek gedaan, maar het rode een mens was geweest...", aldus een woordvoerder voorwerp bleek uitermate zwaar. Er moesten vervol- van de brandweer. foto hielco kuipers MOSKOU HANS GELHJNSE CORRESPONDENT Rtr-AFP De Russische president Jeltsin heeft vanmorgen de Verenigde Staten opgeroepen een ge meenschappelijk verdedigings systeem tegen kernwapens op te zetten. In een televisietoe spraak direct na zijn ontmoe ting met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Ja mes Baker zei Jeltsin, dat dit ge zamenlijke verdedigingssys teem het Amerikaanse Star Wars-programma kan vervan gen. Het Strategisch Defensie Ini tiatief van de Verenigde Staten is onder de voormalige presi dent Reagan van de grond ge komen als defensiesysteem te gen raketten die in de toekomst zowel vanaf aarde als vanuit de ruimte onschadelijk moesten worden gemaakt. De angst van de voormalige Sovjetunie en NIEUWSLIJN Kerkschatten Nijmegen terecht Op aanwijzing van een vrijdag aangehouden man van 19 jaar uit Nijmegen heeft de politie gistermorgen uit de Waal bij Nijmegen een vergulde ciborie (drinkbeker) en een zilveren hostiedoos op gedoken. Het ging om twee voorwerpen met grote kunsthistori sche waarde. Ze waren op 3 januari van dit jaar gestolen uit de Groenestraatkerk in Nijmegen. De man zette de kraak met twee andere Nijmegenaren van 29 en 21 jaar. Zij werden eerder deze maand aangehouden in verband met de spectaculaire diefstal van 40 religieuze kunstschatten uit de Sint Stevenskerk in Nijmegen. Vonhoff verliest topje van vinger De Groningse Commissaris der Koningin H. Vonhoff zal het de rest van zijn leven zonder het topje van een van zijn linker vin gers moeten doen. Tijdens een recent bezoek aan het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag raakte de commissaris met zijn vingers onder het blad van een bureau bekneld. Von hoff zat zelf bovenop dat bureau. Hij kreeg ter plaatse eerste hulp van EHBO'ers. Opnieuw FIS-leidèr gearresteerd In Algerije is gisteren opnieuw een leider van het fundamentalis tische Islamitische Reddingsftont (FIS) gearresteerd. Functiona rissen van het FIS meldden dat Rabah Kebir, hoofd externe be trekkingen van het FIS en lid van het uitvoerende comité, in het hoofdkantoor van zijn partij in Algiers zonder arrestatiebevel door de politie was weggeleid. Italië heeft laagste geboortencijfer Het ooit zo kinderrijke Italië heeft volgens een recent onderzoek het laagste geboortencijfer ter wereld. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd verslag van een enquêtebureau en een Romeinse universiteit. Het geboortencijfer is in Italië vorig jaar gedaald tot 1,27. In Duitsland ligt het op 1,39, in Groot-Brittannië en Frank rijk op 1,89. In de jaren '80 lag het geboortencijfer in Italië op 1,29. OPRUIMING KORTINGEN TOT 70% kwaliteit - design - voordelig vlotte bank LEIDEN »EMIEL ieM73 (Hoog Catharijne) In het voortgezet onderwijs in Leiden wordt, als het aan de ge meente ligt, de komende jaren flink gefuseerd. Wethouder Koek (onderwijs) wil de scholen onderbrengen in drie grote scholengemeenschappen: een openbare, één protestants- christelijke en één rooms-ka- tholieke. Op elk van de drie kan plaats zijn voor zowel lager be roepsonderwijs als voorberei dend wetenschappelijk onder wijs. Koek heeft als einddatum voor de fusies 1 augustus 1993 voor ogen. Zij lichtte gisteren besturen en. rectoren van de be trokken scholen in op een spe ciale bijeenkomst in het stad huis. Voor de nieuw te vormen openbare scholengemeenschap zijn vergevorderde plannen. De besturen van de Louise de Co- ligny Scholengemeenschap (mavo-havo-vwo), de Nieuwe Vaart (vroeger lts, nu voorberei dend technisch onderwijs) en de afdeling lager middenstands- onderwijs van het Holtlantcolle- ge zijn bereid als één school verder te gaan. Voorwaarde voor de fusie is wel dat ook in het rk- en pc-onder- wijs fusies gestalte krijgen. Koek is hiervoor geheel afhankelijk van de medewerking van de be trokken schoolbesturen. In deze kringen beraadt men zich op de plannen van de wethouder. Pagina Leiden: Gymnasium krijgt concurrent andere landen was dat SDI tot een nieuwe wapenwedloop in de ruimte zou leiden. SDI zou niet alleen dienen om de VS te beschermen, maar ook Europa, terwijl de VS met Israël een ver drag sloten voor een regionaal SDI. Jeltsin reageerde slechts indi rect op het voorstel van de Amerikaanse president Bush om het aantal strategische kem- raketten met meervoudige kernkoppen met twintig pro cent te verminderen. In de praktijk betekent dit dat Rus land twee tot drie keer zoveel kernkoppen moet vernietigen als de VS. Jeltsin zei dat Rusland voor vergaande en snelle verminde ring van de strategische kern wapens is. Maar de wijze waar op hij dit formuleerde lijkt aan te geven dat Rusland die ver mindering laat afhangen van de Amerikaanse bereidheid om het SDI-programma te laten vallen voor een gemeenschappelijk verdedigingssysteem tegen kernwapens. Jeltsin kondigde ook wetge ving aan die de verspreiding van nucleaire wapentechnolo gie en -kennis moet verhinde ren. In het Westen bestaat grote bezorgdheid over een mogelijke uittocht van Sovjet-kemwapen- experts naar Derde-Wereldlan den. Jeltsin zei ook dat Rusland voor de totale uitbanning van chemische en biologische wa pens is. Hij maakte verder be kend dat Rusland de uitgaven voor wapenproduktie met tien procent extra zal verminderen. Er was al 30 procent op die uit gaven gekort, aldus Jeltsin. DEN HAAO JAN VAN KOOU De rechtsstaat lijkt vrijwel machteloos te staan als een groep vandalen schreeu wend en tierend een trein vernielt, zich liederlijk gedraagt en geüniformeerde or debewaarders uitjouwt. „Een schending van de rechtsorde", oordeelde minister Hirsch Ballin van justitie. Hij wil dan ook voorkomen dat in de toekomst vandalen die een 'voetbaltrein' ruïneren, hun straf onüopen. Dat zal niet gemakkelijk zijn. Straf recht is namelijk op het individu gericht. Met gewelddadige acties in groepsver band heeft de rechtspraak het al jaren moeilijk. De goeden mogen niet onder de kwaden lijden. Bescherming van al degenen die te goeder trouw zijn, is be langrijker dan de plicht criminelen te vervolgen. Maar dat kan zo niet blijven, vinden Hirsch Ballin en zijn adviseurs van het openbaar ministerie. De vele veront waardigde reacties na de vrijspraak voor de meeste krakers van het Wolters Noordhoff-complex in Groningen, heeft dit idee nog versterkt. Nog geen veertien dagen na het inci dent met de voetbaltrein blijkt er al spra ke te zijn van plannen voor wetgeving te gen groepsvandalisme. Politiek stunt werk lijkt het. Want voor het eigenlijke probleem, het voetbalvandalisme, heeft Justitie geen oplossing. Alle pogingen om daarvoor wetgeving te maken, heb ben tot dusver schipbreuk geleden. De Coomhert Liga spreekt dan ook van een 'schijnoplossing' en van 'stem mingmakerij'. Justitiële autoriteiten zul len volgens woordvoerder Wiewei in toe nemende mate in staat zijn het mensen lastig te maken, die „mogelijkerwijs bij een incident zijn betrokken". Dat ziet hij als een gevaar. ,Als je in een groep ver zeild raakt, moet jij maar zien aan te to nen dat je er niks mee hebt te maken." Toen in de jaren zeventig een wets voorstel werd gelanceerd om juridisch optreden tegen een groep mogelijk te maken, viel heel strafrechterlijk Neder land over de secretaris-generaal van jus titie heen, herinnert mr. Peter Baauw zich. Hij is een van de leden van de advies commissie strafrecht van de Nederland se Orde van Advocaten. „Het voorstel bleek in strijd met het Europees Verdrag van de Mensenrechten. Het is toen maar gauw in een bureaula verdwenen. De Hoge Raad heeft daarna ook duidelijk gemaakt dat alleen 'ik stond erbij en ik keek ernaar' niet voldoende is om een strafbaar feit op te leveren." Dat de vrijspraak in Groningen en het laten lopen van de voetbalvandalen eer- HET WOORD IS AAN Begrip: Iets dat Je krijgt als je het gegeven hebt. LucLamon VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten - Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Rustig en overwegend droog In de nacht en ochtend hier en daar mist en een minimumtempe ratuur van 2 graden in het noord westen tot iets onder 0 plaatselijk in het binnenland. Overdag veel bewolking en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 3 graden. Weinig wind. Twee campings in Katwijk over in particuliere hand KATWIJK WILLfKE HBJKOOP De Katwijkse campings De Zuidduinen en De Noorddui nen worden voor een totaalbe drag van vijf miljoen gulden verkocht aan het Rijnsburgse bedrijf Koningshof bv. Het per soneel van camping De Noord duinen wordt overgenomen door de nieuwe eigenaar: voor de medewerkers van De Zuid duinen wordt gezocht naar een andere passende betrekking. Gedwongen ontslagen mogen er, volgens de voorwaarden die Katwijk aan de verkoop heeft verbonden, niet vallen. Ko ningshof heeft in Rijnsburg eveneens een camping die na de aankoop van beide Katwijkse terreinen gewoon blijft voortbe staan. der deze maand het imago van de recht spraak schaden, valt niet te ontkennen. „Ik begrijp ook best dat het Openbaar Ministerie boos is, zeker na alle fouten die zijn gemaakt", zegt Baauw. De minister denkt overigens ook dat het mogelijk is dat de rechter niet meer ieders individuele aandeel in een rel vaststelt. Hirsch Ballin hoopt dat een verdachte die aantoonbaar deel heeft uitgemaakt van een groep en zich niet uit die groep heeft teruggetrokken toen het strafbare gedrag begon, kan worden gestraft. „Dat betekent dus", aldus advo caat Baauw, „dat je in zo'n geval vol doende politiemensen op de been moet hebben, die de betrokkenheid van de groepsleden kunnen vaststellen. Ook dat lijkt me een illusie". Pagina 2: Commentaar. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Ja, ik Naam aan introductit- abonnement aa ontvang d e aarata twee waken g abonnement betaal ik daarna: Per maand (f 27.80) via automa tische betaling*. Per kwartaal (f 80.10) via accept- Telefoon (i.v.m. controle bezorging): Nummer bank/girorekening: Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1