Kunst Paul Haenen: 'Ik doe waar ik zin in heb' Theaterspektakel 'Europera' in '93 in Pieterskerk De lange weg naar roem Een brok in de keel bij nieuwe produktie Nederlandse Opera Dinsdag 28 januari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 7 NIEUWSLIJN Billie Jo Spears. Concert Billie Jo Spears in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De country en western zangeres Bil lie Jo Spears komt voor drie optredens naar Nederland. Op 21 fe bruari geeft zij een concert in De Bron, aan de Troubadourweg in Alphen aan den Rijn. Billie Jo Spears komt met haar eigen for matie Owlkatraz naar Nederland. In het voorprogramma zal de Nashville-zanger Freddy Weller optreden. Vertelavonden in jeugdboekhandel LEIDEN De Leidse Jeugdboekhandel Silvester wil ruimte bie den aan vertellers en toehoorders om de traditie van het verha len vertellen in ere te houden. Op 31 januari zal Anne Brands de toehoorders meenemen naar het oude Wales tijdens de vroege middeleeuwen voor een vertelling over een legende uit Koning Arthur en de ridders van de ronde tafel. Op 14 februari vertelt Katheleen van der Weerd een Iers volksverhaal en op 28 februari vertelt Elly van Dijk een Roemeens sprookje. Alle avonden be ginnen om 20.15 uur. Tournee Russisch orkest afgeblazen AMSTERDAM Het bestuur van de Haagse stichting St. Peters burg/New Holland Foundation heeft besloten een Nederlandse tournee van het St. Petersburg Philharmonic Society Orchestra voorlopig uit te stellen. De tournee, die had moeten plaatsvin den van 22 februari tot 10 maart, was georganiseerd ten bate van ziekenhuizen in het voormalige Leningrad. Bedreigingen met fy siek geweld aan het adres van de Nederlandse dirigent Marcel Verhoeff, die ruim een Week geleden liet weten af te zien van een gastdirigentschap tijdens de tournee, zouden de reden zijn voor het uitstel. Extra concert Mellencamp ROTTERDAM John Mellencamp geeft op dinsdag 7 april een extra concert in het Haagse Congresgebouw. De Amerikaanse rockzanger en de organisator hebben hiertoe besloten, nadat voor het 6 april geplande optreden op dezelfde speelplek binnen de kortste keren was uitverkocht. De voorverkoop voor dit con cert start aanstaande zaterdag. Ter gelegenheid verenigd Europa In 1993 zal, in de Pieterskerk in Leiden, een groot theaterspek takel worden uitgevoerd onder de titel: Europera. De produktie, een opera, wordt uitgevoerd ter gelegenheid van het tot stand- komen van de gemeenschappe lijke markt in Europa. Het ver haal gaat over de strijd om de staatkundige en economische macht. De uitvoeringen van de opera zullen in maart 1993 plaatsvinden. De produktie Europera, een samentrekking van Europa en opera, is vergelijkbaar met het theaterstuk O Fortuna, geïnspi reerd op de muziek van de Car- mina Burana, dat tijdens de 5de Leidse Uitdag in 1988 eveneens in de Pieterskerk werd uitge voerd. Voor O Fortuna werd destijds een groot aantal orkes ten, koren, toneelgezelschap pen en balletscholen, die ge woonlijk solistisch opereren, bijeen gebracht. De produktie Europera zal in principe op overeenkomstige wijze worden uitgevoerd. De muziek wordt echter nieuw ge componeerd door de compo nist Kees Olthuis en het libretto geschreven door Flip van Duijn naar een oorspronkelijk idee van Arthur Rörsch. i Eur- Brutale Winterbekentenissen in Leidse Schouwburg Eind augustus slenterde hij over de Amsterdamse Uit markt en constateerde met enige schrik dat de affiches voor Brutale Winterbekentenissen al klaar waren. Op 1 oktober zouden de repetities beginnen en er stond nog geen letter op papier. Met zijn vriend Dammie trok hij zich een maand terug in Zuid-Frankrijk om te schrijven. Paul Haenen: „Als het niet klaar had moeten zijn, was ik er ook niet aan begonnen. Ik werk alleen maar goed on der druk. Eigenlijk ben ik aartslui." Helemaal te vertrouwen is die uitspraak niet, want de agenda van Paul Haenen duidt eerder op ernstige werkverslaving dan op de vermeende luiheid. Elke week heeft hij zijn eigen tv-pro- gramma op de vroege VPRO- zondagavond; een paar avon den per week trekt hij het land door met zijn solo-programma Een heldere avond; samen met Dammie van Geest stelt hij het maandblad Mens Gevoelens samen en dan houdt hij zich de laatste weken nog intensief be zig met de voorbereidingen van zijn nieuwe stuk, dat morgen in de Leidse Schouwburg te zien Een workaholic wenst hij zich desondanks niet te eerder een slachtoffer van de gebeurtenissen. „Ik zal een gat in de lucht springen als alles achter de rug is. Het is wel heel bevredigend werk, zeker het schrijven van een stuk. Maar, het liefst doe ik niets, een eindje fietsen of wat rondhangen in het café. Het is wel zonde van de tijd. En als ik eenmaal aan het schrijven ben, heb ik ook veel plezier. Maar ik moet ge dwongen worden door een deadline." Hij is al een paar keer naar try-outs gaan kijken en vertelt dat hij hoe langer hoe minder weet waar Brutale Winterbeken tenissen nu eigenlijk over gaat: „Steeds zie ik er andere dingen in. Ik vind het zonde om de sy nopsis te vertellen. Heel in het kort gaat het over een verstopt gezin dat zich gelukkiger voor doet dan ze blijken te zijn. Ik heb bewust gekozen voor een sober stuk, spektakel heb je al genoeg op de tv." Problematieken Op de vraag waarom er zoveel huwelijksleed en familieproble- matieken in zijn toneelstukken voorkomt, terwijl hij zelf toch bepaald geen modaal gezinsle ven leidt, antwoordt paul Hae nen niet zonder ironie: „Het is, denk ik, prettig als er spannin gen zitten. In mijn stukken ko men alle mogelijke soorten ver houdingen aan de orde, soms ook die tussen twee mannen zoals in Bemoeizucht. En het zijn altijd extreme gezinnen waar geen peil op valt te trekken en waarin alles door elkaar heen loopt. Alles lijkt normaal, maar overal en altijd loeren de dub bele bodems." Ook in Brutale Winterbeken tenissen is het familie-model weinig alledaags te noemen. Een man die samenleeft met Paul Haenen: „Ik schrijf niet alleen om te amuseren." twee vrouwen, zijn ex- en zijn huidige echtgenote en boven dien nog met een zoon en een dochter uit verschillende huwe lijken. Het lijkt aanvankelijk al lemaal in de grootste harmonie te verlopen, maar intussen... „Vanaf het begin zijn er merk waardige uitschieters die je doen vermoeden dat er iets broeit. Na de pauze barst het pas goed los." In gemeenschap pelijk overleg wordt besloten el kaar nu eens de waarheid te zeggen en binnen de korste ke ren verandert het overbeschaaf de gezelschap in gemene intri ganten. Boodschap Een stuk met een 'boodschap'? Haenen: „Het is onzin om te beweren dat je geen boodschap hebt. Iedereen die een film maakt of een boek of toneelstuk schrijft, heeft iets te melden. Ik wil het alleen liever niet onder woorden brengen. Ik schrijf niet alleen om te amuseren, maar als ik probeer te formuleren, wat ik dan teweeg zou willen brengen, wordt het griezelig. Als ik dat hardop zou zeggen, zou ik niet meer hoeven te schrij- Op het lijf Paul Haenen heeft het stuk op het lijf geschreven van drie ou dere acteurs: Ingeborg Elzevier, Ann Hasekamp en Ton Lutz. Is het een voordeel als je van te voren weet wie een rol gaat spe len? Paul Haenen: „Het helpt wel, maar aan de andere kant legt het je ook beperkingen op. Als je het niet weet, ben je vrijer. Nu heb je toch steeds de uit straling van die mensen in je hoofd. Onderling verschillen ze ook nogal. Ton Lutz is bijvoor beeld wat introverter dan Inge borg Elzevier: die pakt meteen de dubbele bodem op. Nu heb ik vaker voor Elzevier geschre ven, vroeger bij Centrum al, dus zij kent mijn werk heel goed." Paul Haenen zegt niet volgens bepaalde structuren te willen schrijven. „Ik wil doen waar ik zin in heb. Ik heb liever dat iets mislukt dan dat ik iets na pro beer te maken, zoals bij de om roepen al die buitenlandse se ries worden nageaapt. Weerzin wekkend vind ik dat. Dat wil ik voorkomen: liever een eerlijke mislukking dan een laffe kopie." De afgelopen drie zondagen werd ons een kijkje in de keuken van het Leids Cabaret Festival gegund. In de te genover de schouwburg gelegen Droomfabriek werden twintig audities gehouden. foto henk bouwman Veertiende Leids Cabaret Festival LEIDEN WUNAND ZEILSTRA Op zoek De castingcommissie v opera is thans op zoek neelspelers en -speelsters, zan gers en zangeressen, musici en leden van het Corps de Ballet. Speciaal op zoek zijn ze naar solisten voor een aantal belang rijke rollen, een bas/bariton, een alt en sopranen. Behalve de zangkunst zullen deze solisten ook het toneelspel onder de knie moeten hebben. Aanmeldingsformulieren voor Europera zijn te verkrijgen bij Jan Lau, tel. 071-125055. In het comité van aanbeveling hebben burgemeester Goekoop, CDA- ffactievoorzitter Brinkman, commissaris van de koningin S. Patijn, Annie M.G. Schmidt en Bernard H ai tink zitting geno- De veertiende aflevering van het Vara Leids Caba ret Festival staat voor de deur. Op 17 en 18 febru ari zijn de voorronden in de Leidse Schouwburg. De halve finale heeft plaats op 20 februari en de grote finale die tenslotte een winnaar moet ople veren, is op zaterdag 22 februari. De organisatie van het festival selecteert uit de vele aanmeldingen 10 groepen of solisten voor de voorronden. Daarna neemt een professionele jury de beoordeling van het aanbod van dit jaar over. De deelnemers van het veertiende Leids Caba ret Festival zijn deze week bekend gemaakt: het zijn 'Sasja Spanjersberg', 'De Gemeentereiniging', 'Hartevrouwen/Schoppenheren', 'Robi Kekba', 'Kamelot', 'Dood Spoor', 'Bloedend Hart', 'Tim van der Sluijs' (een deelnemer van vorig jaar die een herkansing krijgt), 'Kerel en Karei' en 'Elsin- ga, Van Veelen en Alkema'. Het aantal solisten is dit jaar in de minderheid. Zeven groepen tegen over drie solo-optredens, hetgeen door Marijke Reijnders, organisatrice van het festival, als 'goed nieuws' wordt bestempeld. De afgelopen drie zondagen werd ons een kijk je in de keuken gegund, wat de organisatoren van het Leids Cabaret Festival zoal krijgen voorge schoteld. In de tegenover de schouwburg gelegen Droomfabriek werden namelijk op drie achter eenvolgende zondagmiddagen zo'n twintig audi ties gehouden. Het was in zekere zin een terug keer naar de romantiek uit de begintijd van het festival op de bovenverdieping van Augustinus aan het Rapenburg. Cabaretfestivals zijn de laatste jaren tot evene menten uitgegroeid waar de media met grote gre tigheid op af komen. Nieuw talent dat daar op valt, komt direct in het professionele circuit te recht. Er staan inmiddels dan ook grote belangen op het spel. Het is echter allemaal veel kleinscha liger begonnen. De weg naar roem is lang. De meeste aspirant- -cabaretiers lijken daar niet mee te zitten, gezien het enthousiasme waarmee het aanstormend ta lent in het stampvolle Art Café De Droomfabriek zich op zijn vijftien minuten durende auditie stortte. Veel van wat zich aandient, is puur schuifdeu- renwerk. In deze beschermde omgeving kan dat geen kwaad. Het sfeertje is immers prima, on danks of misschien juist wel dankzij de chaos van mensen waar toeschouwer en aankomend artiest zich moeizaam een weg banen. Op een professio neel podium zou van dat enthousiaste amateuris me evenwel in vele gevallen weinig tot niets over blijven. In dat opzicht zijn de audities leerzaam. Het stemt je milder, als de spoeling tijdens het festival eens een jaartje wat minder zou blijken te zijn. Onvoorstelbaar, wat sommige mehsen voor een optreden van vijftien minuten denken nodig te hebben. De changementen zijn soms complete verhuizingen. Het mag de pret niet drukken, er valt geen onvertogen woord. En alles wordt boven de hoofden van de aanwezigen naar binnen ge sjouwd. Dat varieert van muziekinstrumenten en tassen met kleding en rekwisieten tot zelfs een complete slaapbank en vogelkooi. Het is kennelijk onmis baar voor de act; zelfs als iemand drie grote bon gos binnensleept en er in totaal nog geen vijf mi nuten gebruik van maakt. Da's pas echte liefde voor de kunst. Als alles eenmaal wonderlijk ge noeg toch weer op zijn plaats is gekomen, roep Marijke Reijnders 'We gaan dóór', en een ni kanshebber mag een kwartier lang zijn geluk be proeven. In vijftien minuten laten zien wat je kunt, ker niet gemakkelijk. Dan mag je verwachten da men uiterst efficiënt met die beperkte tijd zou omgaan. Bij gebrek aan ervaring wil dat echter nog wel eens tegenvallen. Niettemin hebben de audities in De Droomfa briek de nodige verrassingen opgeleverd. Maar liefst zes van de tien festivaldeelnemers hebben hun plaatsing aan hun auditie te danken. De ove rige vier zijn geselecteerd op grond van hun op treden elders in het land, dat door de organisatie is bezocht. Traditiegetrouw zal de VARA radio-opnamen van de finale maken. Daarnaast zal het VARA- -programma 'Uitgelicht' van Jan Blom op zater dag 22 februari door middel van interviews en sfeerimpressies aandacht besteden aan het festi val. RECENSIE ROB VAN DER HILST Gezien: Première 'Die Frau ohne Schat ten'. opera van Richard Strauss/Hugo von Hofmannsthal. Nieuwe produktie van De Nederlandse Opera op ma. 27 jan. 1992 Volgende voorstellingen: 30 januari, 3, 6, 9,12,15.18 en 21 februari. Amsterdam De dubbele bodems van Ri chard Strauss' opera 'Die Frau ohne Schatten' (de vrouw zon der schaduw), een iets meer dan drie uren durende sprook jesopera (zuivere speeltijd) wa ren glashelder weergegeven waar het het decor, kostuums en het dramatisch handelen be trof. Strauss' evocatieve muziek liet natuurlijk ook niets te raden over. Geen peilloos verdriet, intens berouw of vreugde. Geen woelende inkeer of Strauss heeft er precies op het juiste moment de juiste noten in de juiste orkestratie voor geschre- Als het op de verstaanbaar heid aankomt het fraaie operalibretto is van Strauss' meervoudige operapartner Hugo von Hofmannsthal was het gisteravond echter moeiza mer gesteld. De Duitse regisseur Hany Kupfer had namelijk het gehele podium, ter grootte van een half voetbalveld, onder de toneeltoren van het Muziekthe ater gebruikt. Dat is dus vragen om akoestische moeilijkheden. Vooral omdat hij daarop een doorzichtig, piramide-achtig stalen bouwwerk (circa 28.000 kg, de kosten bedragen circa een half miljoen gulden) had opgesteld, dat door middel van een hydraulisch plateau kon stijgen, dalen en ronddraaien. Voor de zangsolisten werd dat dus meestal een kwestie van evenwicht bewaren. Dit gevoegd bij het op volle sterkte bemande Nederlands Philharmonisch Orkest, dat on der de opzwepende leiding van zijn chef-dirigent Hartmut Han- chen deze operapremière wer kelijk deed gloeien en bloeien, en de bepaalde niet-accentloze uitspraak van sommige zangers en zelfs van het koor van de Ne derlandse Opera, maakte dat de eenvoudige bezoeker was aan gewezen op de synopsis van Strauss' meesterwerk. Het verhaal van 'Die Frau oh ne Schatten' lijkt aanvankelijk te gaan over een 'bekend' ech telijk probleem: dat van de hu welijkstrouw. De oorzaak is het feit, dat het paar geen kinderen krijgt. De wereld van het keizerpaar (hij: tenor Brian Hilt, zij: so praan Ellen Shade) speelt zich voornamelijk af op de eerste tot en met de vijfde 'verdieping' van Kupfers', weliswaar hinder lijk krakende maar in elk geval ingenieus draaiende staalpira- mide. Een intriges smedende voedster wijst de keizerin op de mogelijkheid om zwanger te worden via de eenvoudige tex- tielverver Barak (bariton John Bröcheler). Zijn vrouw (sopraan Deborah Polaski) moet dan wel enige dagen afstand doen De (letterlijke) tweede laag: wanneer deze familie Barak in beeld komt, stijgt de piramide en komt het onderste podium in het vizier. Een schitterende visualisatie, mede vanwege het uitgekiende belichtingsplan. De opera mondt uit, na de et telijke sprookjesachtige verwik kelingen met een valk, via kun stige visioenen in het herstel van huwelijkstrouw tussen bei de echtparen. In het winnen van vruchtbaarheid en vooral in een bejubelen van menselijk heid. Want van straf, wraak en ten is geen lichte kost. Duitsers pakken gewichtige thema's nu eenmaal groots en bij voorkeur op zijn allerdiepzinnigst aan. In de regie van Harry Kupfer groeit deze nieuwe produktie van De Nederlandse Opera echter uit tot een intens pleidooi: voor het leven en tegen de dood. Een nogal 'zware' kwalifica tie? Neen, ondanks allerlei scè- nische en muzikale schoon heidsfoutjes, die nu eenmaal aan opera-premières eigen zijn, greep de voorstelling mij van meet af aan bij de keel. Met de bekende brok als daarbij beho rend verschijnsel. Echt, het is niet niks om als volwassen mens, door dat intense appèl van zoveel muzikale en visuele rijkdom, regelrecht in een echte sprookjeswereld te worden ver plaatst. Een therapeute geeft aanwijzingen voor een betere houding aan violistes van het Nederlands Philharmonisch Orkest (NedPhO). De nieuwe operaproduktie 'Die Frau Ohne Schatten' van het NedPhO bestaat uit 90 bla den muziek. Lang geconcentreerd zitten geeft bij tal van musici zulk fysiek ongemak dat de leiding van het orkest haar werknemers in de gelegenheid stelt om gebruik te maken van een mensendieck-therapeute en masseur. foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7