Economie rijk Midden-Oosten is nog lang niet Peking hervat economische hervormingen Nieuw omkoopschandaal steekt de kop op in Japan 'IRA wast miljoenen wit op effectenbeurs' Dinsdag 28 januari 1992 Redactie: 023-150224 IE BOS AAA Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN JAKUTIA GOUD, een van de groot ste Russische goudmijnen, dreigt haar poorten te sluiten als de overheid de prijzen voor edelmetaal niet snel ver hoogt Volgens het persbureau Inter fax heeft de directie al besloten tot een tijdelijke produktiestop DE PRUS van binnenlands gedistil leerd wordt de komende weken ver hoogd met een a anderhalve gulden als gevolg van stijgende bedrijfskos ten. Dat heeft het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken gisteren bekendgemaakt NIEUWSLIJN Wereldhave en VIB mogelijk samen De vastgoed-maatschappijen Wereldhave en VIB onderzoeken de mogelijkheid tot vergaande samenwerking. Dat hebben beide bedrijven gisteren bekendgemaakt. Aan welke vormen van sa menwerking wordt gedacht, is nog niet bekend, aldus een woordvoerder van Wereldhave. Wereldhave had vorig jaar een eigen vermogen van 1,76 miljard gulden. VIB had in 1990 een ei gen vermogen van 1,3 miljard gulden. De mogelijke samenwer king past volgens Wereldhave in deze tijd, waarin grotere insti tutionele beleggers een belang nemen in onroerend-goedmaat- schappijen. Zowel in Wereldhave en VIB nemen institutionele beleggers substantieel deel, aldus Wereldhave. Eén van de grote re institutionele beleggers in Wereldhave is het pensioenfonds PGGM. Akkoord over Russisch gas voor Polen Rusland en Polen hebben gisteren in Moskou een nieuwe over eenkomst gesloten voor Russische gasleveranties. Polen kampt momenteel met ernstige problemen in de industrie als gevolg van een tekort aan gas. De produktie van de zware industrie en de meeste chemische bedrijven ligt sinds vorige week donder dag zelfs stil omdat zij het moeten doen met minder dan de helft van de normale hoeveelheid gas. De produktie van onder meer staal, keramische materialen, glas en kunstmest is daardoor on mogelijk. De gasaanvoer uit Rusland ligt meer dan 40 procent onder het voor 1992 overeengekomen niveau. Moskou zag zich al op 1 januari gedwongen de leveranties te verminderen, maar pas vorige week ontstonden er ernstige problemen doordat de vraag naar gas voor verwarming in eigen land sterk toenam als gevolg van een koudegolf. londen «ap aandelenzwendel zou hebben beziggehouden. Het Ierse Republikeinse Leger Noordierse paramilitaire (IRA) heeft via de Londense ef- groeperingen zouden jaarlijks fectenbeurs miljoenen guldens een kleine 20 miljoen gulden witgewassen, afkomstig van af- binnen krijgen, waarvan het persing en intimidatie in grootste deel naar het IRA Noord-Ierland. Dat heeft de vloeit. De Financial Times Britse krant Sunday Telegraph meldde eerder dat het IRA het gemeld. geld besteedt aan 500 actieve Volgens de krant is de Britse vrijwilligers, wapenaankopen, justitie in samenwerking met de schuilplaatsen en vervoer. Ook politie van Noord-Ierland en de wordt een deel gebruikt als Ierse republiek een ingewikkeld smeergeld, financieel systeem op het spoor Behalve taxi-diensten vormen gekomen, waarbij baar geld van alcoholverkoop, sociale clubs, het IRA via de Londense beurs belastingfraude en nu ook de zijn weg terugvindt naar de kas beurs de belangrijkste bronnen van de terreurbeweging. Een Van inkomsten. Dit wordt nog Britse firma met een jaaromzet aangevuld door intimidatie, van meer dan 600 miljoen gul- waarbij inwoners van Noord den zou als dekmantel funge- Ierland worden gedwongen te ren. De Noordierse politie heeft betalen voor bescherming door een man in hechtenis genomen, republikeinse paramilitairen, die zich namens het IRA met werkkkrachten zouden blijveren leveren aan de Israëlische indu strie en dienstensector. Maar een staat Palestina zal daar be grijpelijk weinig zin in hebben. De uit 1979 daterende vrede tussen Israël en Egypte heeft nog altijd niet gezorgd voor de levendige economische samen werking en wederzijdse handel, waarop vooral de Israëli's had den gehoopt. Egypte weigert zijn betrekkingen met de joodse staat op te warmen zolang de rest van de Arabische wereld vijandig blijft. Dat is een van de redenen. Een andere is dat eco nomische samenwerking in het Midden-Oosten eerder uitzon dering dan regel is, ook tussen Arabische staten onderling. De landen in het gebied zijn tradi tioneel geneigd tot protectionis- Valse verwachting Samen met Howard Rosen van het Washington Institute for Mideast Policy heeft Clawson een rapport opgesteld met aan bevelingen voor het op gang brengen van economische sa menwerking tussen Israël, Jor danië en de nu nog bezette ge bieden, tegen geringe kosten. Israëli's en Jordaniërs zouden volgens dat plan hun importbe perkingen voor produkten uit de bezette gebieden moeten opheffen. Het toestaan van be grotingsoverschrijdingen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, in combinatie met toegang tot bankkredieten en afschaffing van het rigide Is raëlische vergunningenstelsel, zou de economie kunnen sti muleren. Toerisme zou kunnen worden bevorderd door een vrij verkeer van buitenlandse toeris ten tussen Israël en Jordanië. Het zijn geen nieuwe óf spec taculaire adviezen. Misschien juist daarom zijn ze het overwe gen waard. Volgens Clawson wekt de profetie dat vrede wel vaart hjengt alleen maar valse verwachtingen. „Maar vrede op zichzelf is de prijs die we er voor moeten betalen meer dan waard." Israël heeft nooit normale handelsrelaties met buren gehad Oosten, dan is het nog maar de vraag of het echt helpt. De Ara bische landen en Israël zijn nu al sterk geneigd buitenlandse hulp te gebruiken om noodza kelijke economische hervor mingen uit te stellen. Het resul taat is stagnatie of zelfs econo mische achteruitgang. De meeste economen zijn het er volgens Clawson over eens dat een herziening van hun binnen landse economische politiek de staten van het Midden-Oosten meer welvaart zal brengen dan economische samenwerking, in elk geval op de kortere termijn. Zowel Israël, Jordanië als Egypte moeten concurrentie aanmoe digen, het aantal monopolies verminderen, het vergunnin genstelsel vereenvoudigen, klei ne ondernemingen helpen en subsidies aan verlieslijdende bedrijven staken. Benelux Het- idee dat Israël, Jordanië en een Palestijnse staat een soort 'Benelux' zouden moeten vor men geopperd door onder anderen Arbeiderspartij-leider Shimon Peres lijkt om natio nalistische redenen moeilijk re aliseerbaar. In zo'n samenwer kingsverband zou Israëls econo mie 90 procent van het totaal volstrekt overheersen. Arabi sche landen spreken aan de vooravond van Moskou al over „pogingen tot economische ko lonisatie". Met name Jordanië vreest Israëlische overheersing in een systeem van open gren zen. Politieke overwegingen bepa len hoe het Midden-Oosten er na de vrede zal uitzien. Zo zal een 'Benelux' niet kunnen voor komen dat de Palestijnen, trots op hun nieuw verworven zelf standigheid, gaan werken aan nationalistisch getinte, maar economisch overbodige, projec ten, zoals een eigen internatio nale luchthaven. Strikt econo misch gezien zou de beste ar beidsverdeling binnen een Is- raëlisch-Jordaans-Palestijnse 'Benelux' er een zijn waarbij de Palestijnen laaggeschoolde hono kono andrew hiogins Met een rondrit per golf-kar door een amusementspark, een boomplant-cere- monie en een rit in een lift om het uit zicht te bewonderen vanaf een gloed nieuw ronddraaiend restaurant, heeft de 87-jarige Deng Xiaoping zijn antwoord gegeven op de ineenstorting van het communisme in de voormalige Sovjetu nie: China is anders; het Chinese com munisme functioneert goed. Na bijna een jaar lang de publiciteit te hebben geschuwd, dook Deng vorige week op voor een vakantiebezoek aan Shenzhen, een speciale economische zo ne rondom Hong Kong. Maar in de de mysterieuze wereld van de Chinese poli tieke symboliek was dit geen gewoon uitstapje. Met zijn bezoek aan Shenzhen, één van de vijf enclaves van heimelijk kapita lisme langs de zuidkust van China, heeft Deng een duidelijk signaal gegeven, zo wel aan de buitenwereld als aan de leden van zijn eigen, door facties verscheurde communistische partij: alleen economi sche hervormingen, en geen met harde hand afgedwongen ideologische indoc trinatie, kunnen het socialisme redden, dat wil zeggen Dengs eigen visie van 'so cialisme met specifiek Chinese trekken'. „Dengs bezoek is veelbetekenend", zegt Lee Yee, een ervaren China-waarne- tner en redacteur van De Jaren Negentig, een Hong Kongs tijdschrift. „Hij weet dat economische ineenstorting aan de basis stond van de desintegratie van de Sov jetunie. En hoewel hij het niet kan zeg gen en het ook naar zichzelf toe nauwe lijks kan toegeven, weet hij dat alleen het kapitalisme het communisme kan red den. Het is de enige uitweg." Dengs bezoek volgt op een serie arti kelen in de officiële Chinese pers, waarin wordt gesuggereerd dat economische hervormingen, die door het bloedbad in 1989 op Tiananmen (het Plein van de Hemelse Vrede) en door het hierop vol gende straffe regime in het slop waren geraakt, weer op gang zijn gekomen en zelfs op het punt staan zich te versnellen. Shenzhen werd ooit door Peking aan gewezen als een vrijplaats voor econo mische experimenten en heeft zich ver volgens ontwikkeld tot een lichtend voorbeeld voor de spectaculaire econo mische veranderingen in de zuidelijke provincies Guangdong en Fujian. Na tien jaar ongebreidelde economische groei is Shenzhen waarschijnlijk China's rijkste stad, die kan bogen op een hyper Deng Xiaoping (midden) krijgt tijdens zijn bezoek aan de speciale economische zone in Shenzen uitleg van zijn dochter Deng Nan. Het was Dengs eerste optreden in het openbaar sinds een jaar. foto china news service actieve aandelenbeurs, ruim 3.500 bui tenlandse investeringsprojecten en een toename in de industriële produktie van maar liefst veertig procent in het afgelo pen jaar. De welvaart heeft geleid tot hordes prostituées, weelderige corruptie, een sterke stijging van de criminaliteit en ideologische kopzorgen onder meer tra ditionele partijkaders. Maar Deng is in zijn nopjes, en alleen zijn mening telt. Dengs bezoek aan Shenzhen, gevolgd door een trip naar een tweede speciale economische zone in het nabijgelegen Zhuhai, wordt door velen in Hong Kong opgevat als een teken dat de Chinese communistische partij zodanig is ge schokt door de gebeurtenissen in Mos kou, dat de partijtop na twee jaar'wijfe- len eindelijk een vaste koers heeft uitge- zei Depg afgeweken van zijn poli tieke «vHiy ciguig dat China „niet zonder dn wal» ie regeren. Maar steeds meer tekenen wijzen erop dat Deng deze politieke erfenis veilig wil stellen door een nieuwe golf van economische her vormingen. Chinese leiders, zelfs premier Li Peng, een onbuigzame technocraat die de lei ding had over het bloedige optreden te gen de demonstranten op Tiananmen, roepen om 'snellere hervormingen' en 'vrijere gedachtevorming', oude slogans die verboden waren in de verkilling die na 1989 een eind maakte aan iedere vorm van gedachtenwisseling en discus sie. In een reeks nieuwjaarstoespraken nam geen van de politieke leiders nog de oude leuze 'vreedzame evolutie' in de mond, waarmee vroeger tot vervelens toe werd verwezen naar een vermeend kapitalistisch komplot om het commu nisme te vernietigen. Na twee jaar te hebben aangedrongen op een terugkeer naar maoïstische strengheid en eenvoudige, revolutionaire deugden, roepen Chinese kranten nu om meer aandelenbeurzen, de herinvoering van een faillissementswet waardoor iver- liesdraaiende staatsbedrijven kunnen worden gesloten, prijs- en loonhervor- mingen en de afschaffing van het dub- bellaagse valuta-systeem. „Ons uiteindelijke doel is het overtui gen van mensen die niet in het socialis me geloven", schreef het Volksblad in november. „Als we rond he( eind van de ze eeuw een comfortabele levensstan daard hebben bereikt, zullen mensen die niet in het socialisme geloven er anders over gaan denken." Dergelijke opvattingen reflecteren een nieuwe gemeenschappelijke opvatting in Peking: de ineenstorting van het socialis me in de rest van de wereld pleit voor snelle hervormingen in China, niet voor maoïstisch traditionalisme. Een nieuw omkoopschandaal dreigt in Japan de kop op te ste ken, dat wellicht het einde zou kunnen betekenen voor de nog niet zo lang geleden aan het be wind gekomen premier Kiichi Miyazawa. Het schandaal zou in omvang het Recruit-schan- daal van drie jaar geleden over treffen, dat toen leidde tot het ontslag van ex-premier Noboru Takeshita en de top van de re gerende Liberaal Democrati sche Partij (LDP). In het nieuwe schandaal is de Japanse expeditie-onderneming Shagawa Expresse betrokken, die volgens de Japanse media 400 miljard yen (ruim 5,4 mil jard gulden) aan smeergelden heeft betaald aan zowel de LDP als aan verscheidene oppositie partijen. Tien procent van dat bedrag zou rechtstreeks in de zakken zijn terechtgekomen van 100 politici en hoge functio narissen van de LDP, onder wie leden van de fractie van Miya- Het nieuwe schandaal komt in het kielzog van de arrestatie van ex-minister Fumio Abe, een naaste medewerker van premier Miyazawa, die ervan wordt ver dacht voor 1,5 miljard yen (ruim 13 miljoen gulden) aan steekpenningen te hebben aan genomen van een inmiddels fal- fiet gegane bouwonderneming. Abe werd op 13 januari gear resteerd en zit nog altijd vast. De ex-minister is de eerste poli ticus in zestien jaar die wegens fraude terecht zal moeten staan. Als voormalig directeur-gene raal van de bouwmaatschappij Hokkaido zou Abe geheime do cumenten hebben gegeven aan de bouwonderneming Kyowa, die grond wilde aankopen voor de bouw van een enorm stadion in Noord-Japan. De voormalige secretaris-ge neraal van Miyazawa's fractie in de LDP staat bekend om het luxueuze leven dat hij leidt. Hij De Japanse premier Kiichi Miyazawa. strooit met geld en van hem is verder bekend, dat hij een actri ce en de vrouw van een Sovjet minister met geschenken heeft overladen. Premier Miyazawa heeft in middels in het parlement zijn excuses aangeboden. Maar de oppositie in het parlement nam er geen genoegen mee en eist dat Miyazawa, die in 1988 al eens moest aftreden in verband met het Recruit-schandaal, zijn functie neerlegt. -Volgens politiek analist Masao Kunihoro is het Abe- schandaal te vergelijken met het Lockheed-omkoopschandaal, dat in 1985 de kop kostte van premier Kakuei Tanaka. Deze zou toen ruim 6 miljoen gulden aan smeergelden hebben geïn casseerd van het bedrijf Maru beni. Miyazawa staat al enige tijd onder druk. Hij heeft bij het laatste debat in december een aantal belangrijke zaken, zoals de rol van Japan bij vredesope raties, in het par lement niet kun nen doordruk- ken. Verwacht wordt, dat de op positie het nieu we omkoop schandaal de ko mende dagen in het parlement aan de orde zal stellen en Miya zawa zodanig on der druk zetten, dat hij zal moe ten aftreden. Dit is een situatie die Miyazawa koste wat kost wil vermijden. Zijn enige optie is mee te werken aan het onder zoek van het openbaar minis terie door meer informatie te ge ven over het schandaal rond Abe. Door Abe tot zondebok te maken hoopt Miyazawa dat de aandacht van hem wordt afge leid, meent Kunihoro. Het gigantische Shagawa-om- koopschandaal zal de regering- Miyazawa wellicht ook dwingen om de kwestie van de politieke hervormingen weer ter hand te nemen. Maar dat Miyazawa er in slaagt om de corruptie in de partij middels een reeks van wetten aan banden te leggen, lijkt onwaarschijnlijk. Premier Takeshi Kaifu werd eind vorig jaar tot aftreden ge dwongen toen hij probeerde om drie wetsvoorstellen die corrup tie onmogelijk moesten maken, door het parlement heen te drukken. Kaifu was de enige man in de LDP die 'brand schoon' was toen hij in 1989 premier Noboru Takeshita op volgde nadat deze had moeten aftreden in verband met zijn diepe betrokkenheid in het Re cruit-schandaal. „Wij geloven dat de zegen van vrede het Midden- Oosten in een paradijs kan veranderen." De Israëli sche premier Yitschak Sha mir legde het er dik boven op toen hij vorig jaar okto ber de vredesconferentie van Madrid toesprak. „We voorzien een periode van grote economische voor uitgang", profeteerde hij, „die een eind zal maken aan ellende, honger en an alfabetisme". jeruzalem ad bloemendaal correspondent De eerste stap op de weg naar het paradijs moet vanaf morgen worden gezet in Moskou. Daar begint dan de Multilaterale Vre desconferentie over het Mid den-Oosten, met deelname van (bijna alle) Arabische landen, westerse landen, Israël, Rus land, China en Japan. Hoewel de Palestijnse delegatie wel in Moskou verblijft, is het ondui delijk of zij de komende dagen aan de onderhandelingstafel zal aanschuiven, waar.zal worden gesproken over wapenbeheer sing en regionale economische samenwerking. Oorlogvoerende staten kun nen normaal gesproken na af loop van hun conflict terugval len op de economische relaties zoals die voorheen bestonden. Maar in het Midden-Oosten zijn er tussen Israël en zijn buurlan den nooit normale betrekkin gen geweest. Die moeten dus van de grond af aan worden op gebouwd. Een kwestie die absolute voorrang zou moeten krijgen, is de verdeling van water in het vanouds door droogte geteister de gebied, al was het alleen maar omdat conflicten daarover in de toekomst tot een nieuwe oorlog kunnen leiden. Maar de afwezigheid in Moskou van Sy rië voorspelt weinig goeds. De door Israël bezette Syrische Go lan Hoogte is een van de be De citrusfruitteelt is een van de belangrijkste pijlers van de Israëlische economie. Daarnaast produceert het land ook ander fruit en groenten. Dat gebeurt ook in de woestijn, met behulp van kassen als op de foto. foto langrijkste waterbronnen voor de drie aangrenzende landen. Tot de andere discussiepunten behoren regionale infrastruc tuur, handelscontacten, milieu, landbouw en industriële plan ning. Zonder vrede lijkt weinig mo gelijk, maar zal het Midden- Oosten daarna werkelijk een economisch paradijs worden? Alleen een onverbeterlijke opti mist zal het Shamir nazeggen. Dr. Patrick Clawson, een econoom van het Foreign Policy Research Institute in Philadel phia, is niet zo'n optimist. Hij meent dat vrede in het Midden- Oosten niet noodzakelijk tot economische voorspoed leidt. In de eerste jaren na het sluiten van vredesverdragen kan het met de economieën zelfs berg afwaarts gaan, zo waarschuwde hij deze maand in een gastcolle ge voor de Universiteit van Tel Aviv. Dat er in vredestijd veel geld zal vrijkomen de zwaarden wor den immers omgesmeed tot ploegscharen is volgens Clawson een populair misver stand. Een Israëlische terugtrek king uit bezet gebied zal weder zijds wantrouwen niet wegne men. En moderne veiligheids voorzieningen, zoals electroni- sche waarneming door satellie ten en grondstations, zijn pe perduur. De Palestijnen op hun beurt zullen de infrastructuur die de Israëli's achterlaten, wil len verbeteren en uitbreiden. Het antwoord op dit soort problemen is bijna automa tisch: buitenlandse financiële hulp. Daarom hebben de orga nisatoren van de multilaterale onderhandelingen kapitaal krachtige partijen als de Vere nigde Staten, de Europese Ge meenschap en niet in de laatste plaats Japan opgetrommeld. Maar de lijst van bedelaars in de wereld groeit met de dag, terwijl de rijke landen zuiniger worden door hun binnenlandse econo mische moeilijkheden. Zelfs als er veel geld beschik baar komt voor het Midden-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6