Binnenland FNV wil geen vaste loonafspraak cao NS Racistisch geweld verstoort beeld van tolerantie 'Tsjecho-Slowakije weigert Vietnamezen' Eurabic wilde eerder naar Libië exporteren Hagen toch naar Nedlloyd 'Schorsing studenten tegen moslims gericht' Dinsdag 28 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: ESTHER NYPEIS 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). De nieuwe cao voor het spoorwegpersoneel mag slechts voorlopige afspraken over loonsverhogingen bevatten. In dat geval is het mogelijk de lonen extra te verhogen, als blijkt dat de kosten van levensonderhoud meer stijgen dan nu wordt voorspeld. Met die eis gaat de Vervoers- bond FNV de cao-onderhandelingen met de NS-directie in. Die beginnen op 3 februari. De persconferentie van het Inlia over het bezoek aan Tsjecho-Slowakije trok een overweldigende belangstelling. De Tsjechoslowaakse autoriteiten zullen geen Vietnamezen tot hun land toelaten die door de Nederlandse overheid gedwongen zijn terug te keren. Dat is de voornaamste conclusie van een commissie, die op ver zoek van de kerkelijke organisatie Inlia de situatie van Vietnamezen in Tsjechoslowa- kije heeft onderzocht. De Nederlandse overheid beweerde onlangs het tegendeel. De Tsjechoslowaakse overheid heeft te genover de commissie gesteld dat alleen Vietnamezen die vrijwillig terugkeren een kans hebben te worden toegelaten. De commissie vindt dat het Nederlandse mi nisterie van justitie Tsjechoslowakije ver antwoordelijk stelt voor een probleem „dat in wezen een zaak van de Nederlandse overheid is". Tsjechoslowakije kan niet worden aangemerkt als „een land van eer ste ontvangst" en als zodanig verantwoor delijk worden gesteld voor de opvang, om dat de Vietnamezen in Nederland asiel heb ben aangevraagd en bovendien nog mid den in een asielprocedure zitten. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben tegenover de commissie met nadruk ge steld dat de Vietnamezen „slechts als arbei ders" in hun land verbleven, en dat zij het land vrijwillig hebben verlaten, „er daarbij nadrukkelijk voor kiezend om niet in Tsje choslowakije asiel aan te vragen". Volgens de autoriteiten zou het ook „absurd" zijn de Vietnamezen te dwingen asiel aan te vragen in het land dat zij juist hebben verla ten. De Vietnamezen in Nederland hebben steeds aangevoerd bang te zijn voor discri minatie en geweld in Tsjechoslowakije. Te genover de commissie is die vrees van di verse zijden gegrond verklaard. Zo zouden skinheads Vietnamezen mishandelen. Ook komt afpersing voor waarbij Vietnamezen geld moeten betalen om niet in elkaar ge slagen te worden. Staatssecretaris Palous van het Tsjechos lowaakse ministerie van buitenlandse za ken noemde tegenover de commissie de angst voor vervolging door de Vietnamese autoriteiten overigens reëel. Daarom wor den nu geen mensen tegen hun wil naar Vietnam teruggestuurd. Staatssecretaris Kosto van justitie zal snel met een reactie op het rapport komen, maar Justitie blijft erbij dat het gaat om af gewezen asielzoekers die het land moeten verlaten. Vooralsnog gaat de bond uit van loonsverhoging met 3,75 procent. Daarvan is 2,75 pro cent bedoeld om de prijsstijgin gen (inflatie, ofwel geldont waarding) bij te houden. Gezien de ervaringen van vo rig jaar is de Vervoersbond er echter niet gerust op dat 2,75 procent voldoende zal zijn om de koopkracht intact te houden. In 1991 werden NS en de bon den het eens over een loonsver hoging van 3,5 procent en een eenmalige toeslag van 0,5 pro cent De NS'ers merkten echter niets van een koopkrachtstij ging, omdat de inflatie vorig jaar uitkwam op 3,9 procent. De Vervoersbond CNV wenst evenmin een herhaling van vo rig jaar en eist daarom in elk ge val 1 procent loonsverhoging bovenop de prijscompensatie. De Federatieve Spoorweg Vak vereniging FSV lijkt helemaal het zekere voor het onzekere te nemen en eist bijna het dubbele van wat de andere bonden wil len: 6 procent. Volgens CNV-onderhandelaar De Jong zijn er behalve de infla tie meer redenen om dit jaar ex tra nadruk te leggen op de sala rissen. „Er is de afgelopen maanden nogal wat op de men sen afgekomen in de vorm van belastingmaatregelen en de nieuwe ziektekostenregeling", stelt hij. Vooral het plan-Simons zorgde voor commotie onder het NS-personeel. „In Koppe ling, het personeelsblad van de spoorwegen, werd uitgelegd welke financiële gevolgen het plan zou hebben voor mensen die collectief verzekerd zijn bij de particuliereverzekeraar van de NS. Voor sommigen kan de inkomensachteruitgang oplo pen tot 135 gulden netto per maand", aldus De Jong. Naast de looneisen staan ook de werk- en rusttijden hoog op de agenda van de bonden. NS- directie en vakbeweging stegge len daar al jaren over. De bon den zetten nu in op een forse verhoging (30 procent) van de tarieven voor onder meer de nachttoeslag, de tijdscompen- satie en de bereikbaarheidsver- De vut zal bij de onderhande lingen geen punt van discussie zijn. Beide partijen hebben af gesproken het thema tot 1995 buiten beschouwing te laten. Ook een ander heikel punt, de 'arbeidsvoorwaardelijke prik kels' die het ziekteverzuim terug moeten dringen, zal volgens De Jong nauwelijks worden aange roerd. „Er wordt in de rayons al met veel succes gewerkt aan het terugdringen van NIEUWSLIJN WD tegen bevoordeling Joegoslaven Het WD-Kamerlid Wiebenga heeft 'met verbazing' kennis geno men van het feit dat Joegoslaven die hun land zijn ontvlucht lan ger dan zes maanden in Nederland mogen blijven op een toeris tenvisum en voor een bijstandsuitkering in aanmerking komen. Wiebenga heeft staatssecretaris Kosto (justitie) schriftelijke vra gen gesteld over het nieuwe beleid. Hij stelt dat er sprake is van rechtsongelijkheid, omdat sommige Joegoslaven de normale asielprocedure doorlopen, terwijl anderen daarbuiten blijven en tevens een bijstandsuitkering genieten. Bende belde identiteitsgegevens los Justitie in Rotterdam heeft vijf mannen aangehouden wegens oplichting. De bende bemachtigde persoonsgegevens door wil lekeurig mensen te bellen en ze allerlei privacy gevoelige gege vens te ontfutselen. Ze stelden zich voor als belastinginspecteur of bankemployee en zeiden dat door een computerstoring gege vens waren verdwenen. Ze vroegen de gegevens „nog even te herhalen om de administratie weer kloppend te maken". De ge gevens werden verwerkt op blanco rijbewijzen en valse loonstro- ken. Daarmee kochten de vijf op krediet. Tot begin januari had de bende al voor meer dan 125 duizend gulden buitgemaakt. Meer vrouwelijke ambtenaren nodig Het kabinet wil dat in 1995 dertig procent van alle ambtenaren uit vrouwen bestaat. Het aantal vrouwelijke burgemeesters moet voor 1995 verdubbelen: van acht procent nu naar zestien pro cent. Er moet in de komende vier jaar ook minstens één vrouwe lij ke commisaris der koningin benoemd worden. Dit zijn enkele onderdelen uit het beleidsprogramma emancipatie dat vanmid dag door staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) is gepresen teerd. Het beleidsprogramma bevat 42 aktiepunten. Aandeelhouders van Nedlloyd moeten de benoemingen offi cieel nog goedkeuren. De Noor, grootaandeelhouder van Ned lloyd en eigenaar van het nood lijdende Marine Investments, probeert al ruim een jaar com missaris van het Rotterdamse handelsconcern te worden om zo meer invloed te krijgen op de gang van zaken. De Noorse belegger Torstein Hagen en drs. Neelie Kroes, ex- minister van verkeer en water staat, worden benoemd tot lid van de Raad van Commissaris sen van de Koninklijke Nedlloyd Groep. De Centrale Ondernemings raad (cor) en de Commissie van HOOFDDORP HENNY VAN EGMOND Eurabic Trade bv, de Hoofd- dorpse handelsonderneming die onlangs in opspraak kwam vanwege een omstreden leve rantie aan Libië, heeft in 1989 al eerder geprobeerd verboden spullen te leveren aan dat land. Halverwege 1989 weigerde de douane een exportvergunning voor drie kisten met computer onderdelen. De Economische Controle Dienst bezocht daarna het bedrijf en kopieerde een deel van de administratie. Tot een proces verbaal of vervolging is het nooit gekomen. Eurabic kwam in het nieuws door een levering van hoog waardige apparatuur aan Libië. Een gedeelte van de zending werd op de luchthaven van Frankfurt in beslag genomen. Volgens de Duitse autoriteiten gaat het om apparaten die niet mogen worden geleverd aan Li bië, omdat ze ook voor militaire doeleinden kunnen worden ge bruikt. Volgens de raadsman van Eurabic is het juist dat de zen ding in 1989 van computeron derdelen is tegengehouden, maar er is geen sprake van in beslagname, zo stelt hij. „Er is op Schiphol een exportvergun ning aangevraagd en die is ge weigerd. Dat was alles", aldus de raadsman. Hogeschool ontkent aantijgingen Evenals de twee anderen heeft de student „herhaaldelijk opmerkingen gemaakt en ge drag vertoond die andere stu denten als beledigend en be angstigend hebben ervaren", al dus de hogeschool. Volgens de advocaat van de drie was er sprake van inciden ten, waarbij de drie in hun vrij heid van meningsuiting en vrij heid van godsdienst zijn be knot. Donderdag loopt de schor sing af en beslist het bestuur van De Horst over eventuele verlenging. De rechtbank doet vrijdag uitspraak. De schorsing van drie Turkse studenten van Hogeschool De Horst in Driebergen is een po ging om praktiserende moslims van deze school te weren. Dat zei de advocaat van de drie gis teren tijdens een kort geding dat ze tegen de school hebben aangespannen. In december schorste De Horst de drie wegens het ver storen van de orde. Aanleiding vormde een les waarin één van hen zei te sympathiseren met de extreem-rechtse Turkse or ganisatie 'Grijze Wolven'. Als u contant belasting betaalt, is het postkantoor sinds 1 januari het juiste adres. (En niet meer de Belastingdienst.) I Sinds 1 januari 1992 kunt u niet langer contant bij de Belastingdienst betalen. Als u nu contant belasting wilt betalen, kan dat uitsluitend op het postkantoor. Als particulier en als ondernemer. U betaalt geen stortingskosten. En als u op de laatste betaaldag op 't postkantoor betaalt, bent u gewoon op tijd met uw betaling. Neemt u wel de acceptgirokaart mee die u van de Belastingdienst heeft gekregen. Belastingdienst DEN HAAG MAURICE WILBRINK Nederland heeft zich lang ge koesterd in de geruststellende gedachte dat het een tolerante samenleving is. Dat daarin rechts- extremistische elemen ten actief zijn die bommen gooien naar moskeeën, ver stoort het prettige beeld dat een maatschappij van zichzelf heeft. „Wij hebben racistisch geweld lange tijd niet als een probleem willen erkennen", meent Rob Witte, die als politicoloog on derzoekt hoe overheden op dit probleem reageren. De recente reeks van racis tisch getinte aanslagen, die af gelopen vrijdagnacht een ver volg kreeg met een bomaanslag op de Amersfoortse Mewlana moskee, lijkt ons land nu te overrompelen. Dat denkt Jaap van Donselaar, cultureel antro poloog en auteur van het boek 'Fout na de oorlog'. „Dit soort misdaden kwamen én komen in Nederland inderdaad minder voor dan in Duitsland of Frank rijk. Het lijkt echter alsof hier nu ook iets besmettelijks plaats heeft gevonden en het zou me verbazen als het hierbij blijft." Hoewel men er nu van schrikt, staat de reeks inciden ten van de afgelopen weken niet op zich zelf. In 1986 bijvoor beeld werd een Turks theehuis in Schiedam door een bom ver woest. De daders bleken te be horen tot het extreem rechtse Jongerenfront Nederland. In 1983 vermoordde een skinhead de 15-jarige zwarte Amsterdam mer Kerwin Duijnmeijer, waar bij racisme een belangrijk mo tief vormde. Vreemdelingenhaat Bij die twee misdrijven was er sprake van vreemdelingenhaat, maar de aanslag was gepland en de moord was een geval van 'spontaan geweld'. Hoewel bei de vormen van racistisch ge weld al jarenlang in Nederland voorkomen, is ér nog altijd erg weinig bekend over het soort mensen dat tot dit soort daden overgaat. Cees Brants, co-au- teur van het rapport 'Rechts-ex- treme Jongeren' uit 1985: „Een profiel van de rechts-extreme bommengooier is niet te geven. We weten er te weinig van. En uit de kennis die we wél heb ben, kunnen we eigenlijk geen algemene conclusies trekken." Bij een deel van de 24 rechts- extremistische jongeren die Brants in 1983-'84 interviewde, was sprake van problemen thuis. De groep had in het alge meen een lage sociaal-econo mische status. Sommige waren ideologisch geschoold en had den ruim kennis genomen van bijvoorbeeld nationaal-socialis- tische publicaties. Allen werden aangesproken door het idee om actief de straat op te gaan en 'problemen' te lijf te gaan. Van Donselaar, die enkele tientallen rechts extremen on dervraagde, kwam soortgelijke karakteristieken tegen: „Nare jeugd gehad, ge blokkeerd zijn in het leven, een baan niet gekre gen, maatschap pelijk gefrustreerd zijn. Maar als je daar rechts-extre- mistisch van wordt, dan zou den die bewegin gen veel groter moeten zijn." Het meest algemene kenmerk dat Van Donselaar tegen kwam, was dat er onder extreem rechts in Neder land opvallend weing vrouwen voorkomen. „Dit in tegenstel ling tot bijvoorbeeld België." De sporen van de aanslag op de moskee in Amersfoort, afgelopen zaterdag, zijn nog niet uitgewist. Op de muren van het gebouw staat de tekst 'Holland voor de Handers', die door de daders inderhaast is aangebracht. De burgemeester van Amersfoort A. Schreuder (tweede van links) bezocht de moskee gisteren om zijn steun aan het be stuur van de moskee te betuigen. Jongeren Men gaat er van uit dat racis tisch geweld voornamelijk door jongeren wordt gepleegd. Brants: „Je moet natuurlijk hard kunnen lopen. Bij extreem rechtse bewegingen vind je bo vendien vaak een soort onder verdeling tussen een kem van wat ik noem ideologische va ders, de ouderen, en de actieve zonen, die het smerige hand werk opknappen." Van Donselaar voegt daaraan toe dat er soms grote mentali- teitsverschillen bestaan tussen de ouderen en jongeren binnen een rechts-extremistisch clubje. „Ik heb wel ouderen gesproken, bijvoorbeeld een ex-SS-er, die zich liep te beklagen over de ongedisciplineerdheid van de jonge leden. En jonge rechts-ex- tremisten die zeiden het geze mel van de ouderen over de na- zitijd zat te zijn." Een aantal malen is aange toond dat er een uiterst rechtse organisatie verantwoordelijk was voor een ^anslag, maar in veel gevallen blijft het onduide lijk of er een relatie bestond tus sen een organisatie en het inci dent. Bij groeperingen als Cen trum Demo craten en CP '86, die mee doen aan de mocratische verkiezingen, kent men het risico in verband te worden gebracht met racis tisch geweld. Van Donselaar „Uit puur opportunisme zijn agressieve jongeren wel ge weerd van de ledenlijst. Maar dit soort gewelddadige types worden dan toch ingeschakeld als lijfwacht of tijdens het folde- Runetekens De aanslag op de moskee in Amersfoort doet, vanwege het gebruik van een Germaans ru neteken, vermoeden dat de da ders enige ideologische inspira tie hebben opgedaan in het na- tionaal-socialisme. Met zeker heid is zoiets echter nooit te zeggen. In het verleden zijn er enkele aanslagen gepleegd, waarbij men de daders aanvan kelijk meteen in rechts-extre- mistische hoek zocht, maar waarover later weer twijfel ont stond. Een flink deel van het racisti sche geweld wordt echter hele maal niet door organisaties ge pleegd, maar gebeurt spontaan, soms zelfs puur vanwege de kick, de spanning. Rob Witte: „Veel vechtpartijen bij uitgaans gelegenheden hebben een ra cistische achtergrond, maar zo worden ze meestal niet geregi streerd." Het is volgens Witte ook een misverstand te denken dat alleen ongeorganiseerde skinheads spontaan tot racis tisch geweld komen. „In ver schillende Westeuropese landen FOTO'S ANP PAUL STOLK/COR OUT zijn gevallen bekend van orden telijke buurtbewoners, respecta bele huisvaders, die plotseling een buitenlandse buurtbewoner aftuigden, omdat ze de buiten landers in hun omgeving zat waren." In ons land lijkt er volgens Rob Witte nu op dat het klimaat voor racistisch geweld gunstiger is geworden. „De afgelopen tijd worden buitenlanders voortdu rend in relatie gebracht met ne gatieve zaken: teveel islami tische scholen, schijnhuwelij ken, criminaliteit onder al lochtonen. Als je niet oppast, schep je een sfeer waarin racis tisch geweld beter gedijt." Daarnaast is er de voorbeeld- funktie die uitgaat van de golf van racistische aanslagen in de ons omringende landen. Cees Brants: „Zoiets geeft de extre mistische burger moed." 'Bij hogere inflatie salarissen aanpassen'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4