Binnenland Veronica niet commercieel Bolkestein opent jacht op het CDA Van der Louw kiest doodlopende weg Hondenmeppen voor belasting schot in de roos Rotterdam wil 54 miljoen bezuinigen Pretoria: Geen probleem met uitstel van bezoek Dinsdag 28januari1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (dief) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: ANDRIES DETMAR 3 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). ROTTERDAM «ANP NIEUWSLIJN Bruidsmodezaak voor tonnen beroofd Inbrekers hebben in een bruidsmodezaak in Zutphen zondag nacht voor naar schatting 400.000 gulden aan bruidsjurken ge stolen. De inbraak werd pas in de loop van maandagmiddag ontdekt. De dieven namen onder meer de hele showcollectie mee, die grotendeels bestaat uit modellen van natuurzijde. In totaal werd 80 procent van de voorraad gestolen. De inbrekers lieten wel de reeds bestelde exemplaren hangen. Kennelijk wil den zij het reeds afgesproken huwelijksgeluk niet verstoren. Zesde arrestatie SHS-affaire De Haagse politie heeft gisteren een zesde man gearresteerd in de affaire rond de Stichting Haags Sociaal-cultureel werk (SHS). Het gaat om een 39-jarig ex-bestuurslid uit Sassenheim. Hij wordt verdacht van verduistering, valsheid in geschrifte en he ling. Volgens de politie is het nog onzeker of er meer arrestaties zullen volgen. Vulpen voor Gelderse ambtenaren Alle twaalfhonderd ambtenaren van de provincie Gelderland hebben een gratis vulpen gekregen. De provincie hoopt daar mee de afvalberg te verminderen, want per jaar worden er meer dan 16.000 wegwerppennen bij de provincie gebruikt. De gratis vulpen is voorzien van een navulsysteem, waarvoor losse inkt gebruikt moet worden. De gebruikelijke plastic inktpatronen zouden het milieu juist weer belasten. Overigens levert de actie de provincie netto geld op. Commissie Donner: Geen garanties bij uittreding publiek bestel Seks op biljart politieschool Omroeporganisaties die vrijwillig uit het publieke bestel stappen, krijgen geen garantie dat zij kunnen gaan uit zenden via de ether. Zij zullen op gelijke voet met andere (buitenlandse) gegadigden moeten meedingen naar zendtijd, zo heeft de commissie-Donner gisteren gesteld in een rapport over een commercieel en publiek om roepbestel. Veronica heeft als reactie besloten het com merciële avontuur voor gezien te houden. De overgang wordt volgens een woordvoerder op deze manier 'Rus sisch roulette'. tot gisteren een commerciële etheromroep te worden. De TROS wil net als RTL4 via de ka bel gaan uitzenden. Volgens de commissie Donner kunnen be- De commissie-Donner moest advies uitbrengen over een zo geheten duaal bestel van pu blieke en commerciële omroep, staande omroepen volgens het De Vara en Veronica overwogen Europees recht geen voorkeurs behandeling krijgen bij het cre- eren van een commercieel net. Wel is het juridisch toegestaan om etherfrequenties bij opbod te verkopen. Er kan echter ook gekozen worden voor selectie criteria waarbij gelet wordt op inhoud, kwaliteit, cultureel ge halte en veelzijdigheid van pro gramma's en samenwerking met anderen. Minister d' Ancona van WVC zei gisteren al voor dat laatste te kizen, want voor het verkopen bij opbod voelt zij niks. De mi nister verwacht dat de proble matiek van de zenderverdeling nog het sterkst bij de radio zal spelen. Dit omdat het hebben van een etherfrequentie voor het maken van televisie blijk baar niet meer beslissend is, nu negentig procent van de bevol king op de kabel is aangesloten. Het bereik van de kabelradio is door de vele transistor- en auto radio's echter slechts zestig pro cent. In een eerste reactie op het rapport concludeert de PvdA dat het rapport de door de poli tiek uitgezette lijnen bevestigt. De PvdA juicht het toe dat aan zowel commerciële als publieke omroepen kwaliteitseisen ge steld kunnen worden. De WD noemt het buitengewoon te leurstellend dat uittredende pu blieke omroepen geen voor keursbehandeling kunnen krij gen. Volgens D66 geeft het rap port vooralsnog geen vooruit zicht op het doorbreken van de impasse in het omroepbestel. De Vara liet gisteren weten het rapport nog te willen bestu deren, terwijl de Tros liet weten met zijn keuze voor de kabel goed gegokt te hebben. De Tros wil in 1993 commercieel wor den. Veronica liet weten nu af te zien van uittreding uit het pu blieke bestel, omdat dat daar mee het voorbestaan van de he le organisatie op het spel wordt gezet. De verenigingsraad heeft vorig jaar vastgelegd dat daar de grens voor uittreding ligt, aldus een woordvoerder gisteren. Drie studenten van de Lo- chemse politieschool zijn naar andere scholen overgeplaatst nadat ze seks hadden bedreven in de recreatiezaal. De twee mannen en een vrouw werden op heterdaad betrapt toen ze de liefde bedreven op het bil jart. Hoewel de betrokkenen door de leiding zijn berispt en naar andere scholen gestuurd, hoeft hun politieloopbaan niet te lij den onder de uitspatting, aldus adjunct-directeur Koomstra. „Dat zou anders zijn als er bij voorbeeld sprake was geweest van verkrachting of iets derge lijks. Dat is echter zeer na drukkelijk niet het geval ge weest Er is niets gebeurd te gen de wil van een van de drie". 'CDA raast met 165 km door de mist' Gemeente terug naar'kerntaken' De WD heeft de jacht geopend op het CDA. WD-leider Bolke stein gaf de christen-democra ten gisteren in Akersloot in manhaftige taal voor een be langrijk deel de schuld van de gevolgen die het plan-Simons heeft voor de koopkracht. Bolkestein vindt dat het CDA de vermoorde onschuld speelt door nu de haalbaarheid van het plan-Simons in twijfel te trekken. De WD zal erop toe zien dat het CDA zijn verant woordelijkheid niet ontloopt, aldus Bolkestein. „Wij zullen zorgen dat niemand vergeet dat onder het plan-Simons ook de handtekening staat van het CDA". Volgens Bolkestein is het CDA te laat en slechts half tot inkeer gekomen. „Vader Jacob hoort eindelijk de klokken luiden. Het CDA wil nu vertragen. Het heeft eindelijk door dat het waanzin is om met 165 kilometer door dichte mist te rijden". De WD eist van het kabinet dat het vlug opheldering geeft over de „talrijke" lastenverzwa ringen per 1 januari, waaronder die van het plan-Simons. Vol gens Bolkestein maakt het kabi net wederom zijn belofte van koopkrachtbehoud niet waar. Het plan-Simons is volgens de WD-leider de grootste nivelle ringsoperatie sinds het kabinet- Den Uyl. „En het gaat niet eens om de rijken, maar juist om hen die net boven de ziekenfonds grens zijn uitgekomen. De mid dengroepen worden weer ge pakt". Het kabinet lokt daarmee een loongolf uit, vindt Bolke- stein. Hond, loop door. De gemeente Albrandswaard trekt met een particulier bedrijf ten strijde tegen 'zwarte' honden. De gemeente heeft het geld nodig om de overlast die de dieren veroorzaken, te bestrijden. «foto anp De Zuidafrikaanse regering zal j zich zonder gemor neerleggen bij uitstel van het bezoek van I minister-president Lubbers en minister Van den Broek. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Botha zei vanmorgen dat het „aan dé Ne- derlandse regering is te beslis sen, wanneer ze willen komen. Wij hebben een open invitatie gestuurd en het is van onze kant niet meer dan hoffelijk om de datum te accepteren die zij voorstellen". Premier Lubbers, heeft van morgen verheugd gereageerd. Volgens zijn woordvoerder toont de verklaring van Botha dat de verhoudingen goed zijn. Lubbers heeft gisteren getelefo neerd met president De Klerk. De bedoeling is dat tegelijk met het besluit tot uitstel een nieuwe datum voor het bezoek wordt vastgesteld. Dat stuit ech ter nog op problemen bij het ANC. Deze organisatie wil het bezoek pas laten doorgaan, wanneer een overgangsregering in Zuid-Afrika is aangetreden. Wanneer dat zal zijn, is nog vol strekt onduidelijk. Het blijkt nu al een gat in de markt. De gemeente Oostzaan begon ermee om externe des kundigen in te schakelen bij het opsporen van niet-geregistreer- de honden, de gemeente Al brandswaard besloot dit week einde dat voorbeeld te volgen. En directeur Wanders van het nu een half jaar oude Hengelose bureau Holland Ruiter verwacht dat zich dit jaar nog tussen de 25 en vijftig gemeenten zullen melden om hondencontroleurs in te huren. „Ons bedrijf verleent diensten aan gemeenten en we zijn daar bij gespecialiseerd in alles dat met belastingen te maken heeft. Het opsporen van honden is daar slechts een onderdeel van," aldus de jurist Wanders. Volgens hem ontbreekt het ge meenten vaak aan mogelijkhe den om een goed controle-sys teem op te zetten en lopen ze daardoor veel belastinggeld mis. Zo staan in Albrandswaard, onder de rook van Rotterdam, thans 717 hondenbezitters gere gistreerd. De indruk bestaat echter dat dit er in werkelijk heid minimaal honderd meer zijn. Honderd 'nieuwe' honden leveren de gemeente jaarlijks 9200 gulden extra belasting op. Daarvan gaat in eerste instantie het leeuwedeel naar het bureau, dat op basis van 'no cure, no pay' 74 gulden per opgespoorde hond ontvangt. Waarnemend gemeentesecretaris Ponstein: „Maar dat bedrag zijn we maar één keer kwijt, deze belasting komt elk jaar weer binnen. Dat geld is hard nodig voor allerlei maatregelen om de overlast van honden tegen te gaan." Het is de bedoeling dat mede werkers van Holland Ruiter alle 5500 woningen in Albrands waard bezoeken. Wanders wil wel een paar misverstanden over zijn 'honden-speurders' rechtzetten. „We maken echt geen kattengeluiden door een brievenbus om te luisteren of er een hond aanslaat. Ie zult ons ook echt niet verstopt achter bomen of struiken aantreffen. We bellen gewoon netjes aan en vragen de bewoners heel be leefd of ze een hond hebben. Als ze nee zeggen en je hoort of ziet een hond dan ligt het iets anders. Dan confronteren we ze daar wel mee." Als er al sprake is van trucs, dan moet dat volgens Wanders vooral worden gezocht in het verhogen van de 'thuistrefkans'. Dit betekent het op verschillen de tijdstippen afleggen van de bezoekjes, dus ook 's avonds en rond etenstijd. „Bovendien moet je natuurlijk voorkomen dat als je aan het begin van een straat start, er aan het eind ner gens meer een hond te beken nen is. Daar hebben we onze methoden voor. Welke? Dat is het geheim van de smid." De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) vindt het een vrij normale zaak dat gemeen ten voor dit soort controles par ticulieren inhuren. „Je kunt het een beetje vergelijken met vuil ophaaldiensten. In sommige gemeenten wordt het vuil opge haald door particuliere bedrij- De gemeente Rotterdam gaat de komende jaren een groot aantal overheidstaken afstoten. Gemeentelijke diensten worden verzelfstandigd, subsidies wor den kritisch onder de loep ge nomen en taken die de ge meente houdt moeten liefst winstgevend worden uitge voerd. In totaal moet dat 54 miljoen gulden opleveren. Dat zijn de uitgangspunten van het rapport 'Afweging in Breder Ka der' dat burgemeester en wet houders gisteren hebben gepre senteerd. Door het afstoten van taken zal een aanzienlijk deel van de nu 27.000 gemeente-ambtena ren de overheidsstatus verlie zen, al garandeert het college dat er geen gedwongen ontsla gen vallen. Daarnaast zal het ambtenarenapparaat worden ingekrompen via natuurlijk ver loop. Er zijn jaarlijks ongeveer 2000 vacatures. Hoeveel ar beidsplaatsen komen te verval len is nog niet bekend, aldus wethouder Vermeulen. De 'heroriëntatie' wordt ener zijds ingegeven door de ver wachte toekomstige instelling van een regiobestuur, ander zijds door de noodzaak om te bezuinigen. Met ingang van 1994 krijgt Rotterdam 66 mil joen gulden minder van het Rijk. De hoofden van dienst krijgen bestuursopdrachten, waarmee zij aan de slag moeten. Aan elke opdracht hangt een prijskaartje. In totaal moet de ABK-operatie 54 miljoen gulden op gaan leve ren. In mei moeten alle voor stellen er liggen. Het college gaat er van uit dat de gemeentelijke overheid terug moet naar de kerntaken waar voor zij ooit in het leven is ge roepen. Diensten die in eerste instantie alleen voor de ge meente zelf werken, zoals bij voorbeeld een gemeentedruk kerij, horen daar niet bij. De be moeienis van de gemeente met vrijetijdsbesteding en kunstin stellingen zal niet meer vanzelf sprekend zijn. Waar dat kan zul len subsidies verdwijnen en zal de burger meer voor de dien sten van de overheid moeten betalen. Het gemeentebestuur steekt ook de hand in eigen boezem. Met minder overheidstaken valt er ook minder te besturen. Daardoor kan het aantal wet houders worden teruggebracht van negen naar zes en zou het aantal gemeenteraadsleden (nu 45) omlaag kunnen. „Bij de oprichting van elke nieuwe partij speelt onvrede een belangrijke rol", zei hij gisteren eerlijk Veertig jaar is André van der Louw lid van de Partij van de Arbeid. Maar als het aan de oud-voorzitter ligt zal dat niet lang meer het geval zijn: de partij heeft de achterban misleid, de aanhang overvallen met de wao-besluiten en de di lemma's daarbij bewust omzeild. Het poli tiek management heeft gefaald. De PvdA is naar binnen gekeerd en allergisch voor ver nieuwing. Hij had nog even, na de commotie van medio vorig jaar over de wao-besluiten, de hoop gehad dat het nog goed zou komen. Maar in de zes maanden die sindsdien zijn verstreken is er naast het rapport-Wolfson 'niets gebeurd'. En ook dat rapport geeft geen richting aan vernieuwing. Het geeft geen antwoord op de brandende vraag: wat doen we met de sociale zekerheid als we er niet in slagen per jaar 90.000 banen extra te scheppen? En dus worden de dilemma's weer ontweken. Er is geen ruimte voor een open discussie over de vraag hoe het sociaal-democratisch erfgoed gekoppeld kan worden aan de maatschappij van vandaag. Terwijl de kie zers steeds meer weglopen en jongeren zich van de politiek afkeren. Voor Van der Louw en zijn 35 medestan ders is de maat nu vol. Vorig jaar riep partij leider Kok nog dat hij de groep graag bij de vernieuwing van de PvdA wilde betrekken. Maar sindsdien werd niets meer van hem vernomen. Dus is nu de tijd voor aktie aan gebroken. De vrijblijvende discussiegroep rond Van der Louw moet een hechte organisatie wor den. Open voor iedereen die een moderne sociale democratie wil vormen. Met een ei gen naam, een bestuur en leden. Het doel luidt: eenheid in vooruitstrevend Nederland bewerkstelligen. En het middel? Uiteindelijk de oprichting van een eigen politieke partij. Met de trefwoorden 'sociaal, democra tisch, vooruitstrevend en open' omschreef Van der Louw zijn toekomstbeeld. Termen die elke partij zal onderschrijven. Een ver dere invulling komt later wel. Daarover be staan wel ideeën maar die zijn nog niet uit gewerkt. Of toch? Op één punt wel. De PvdA moet kunnen praten over het mini-stelsel in de sociale zekerheid. Het is een teken van beschaving dat er een garantie komt voor een bepaalde uitkeringshoogte, met regelingen voor bijzondere groepen. Dat is eerlijker en duidelijker dan i korten op duur en hoogte van hun uitkering zoals bij de wao gebeurde. Dót is a-sociaal. Een smalle basis voor een nieuwe politie ke partij. Te smal. Waar eenheid wordt na gestreefd, ontstaat verdere verdeeldheid. Alsof de kiezer zit te wachten op een stelle tje gefrustreerde PvddA'ers die zo nodig een eigen partij op moeten richten. Een partij die,, zo gaf De Hond te kennen, in het poli tieke krachtenveld ergens in de buurt CDA en D66 zou moeten zitten. De a; hang van die twee is de laatste tien jaar met 50 procent gestegen terwijl bij WD en PvdA net het omgekeerde gebeurde. En dat gaf volgens hem aan „hoe politiek moet zijn", zeker als het de jongeren betreft. We hebben het wel eens anders gehoord. Over het overvolle, grijze politieke midden. Of heeft de frustratie zo n vlucht hebben genomen dat er bij Van der Louw en zijnen een soort blinde vlek is ontstaan voor de aliteit, waarbij 'protestpartijen' nooit lang leven beschoren is gebleken. Begin november 1991 gaf Van der Louw na een eerste discussiebijeenkomst in De Rode Hoed te Amsterdam nog te kennen, niet te weten hoe hij verder moest met zijn nsen. De uitweg is inmiddels gevonden: doodlopende straat. De vlaggenfabriek Faber in Markelo heeft het druk. Nog voor de 25ste februari, de dag waarop het precies een jaar geleden is dat de Iraakse bezetters Kuwayt verlieten, wil het arabische olieland 40.000 vlaggen hebben om de tot nationale feestdag uitgeroepen dag luister bij te zet ten. •foto anp koen suyk

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3