Leidsch Dagblad Hirsch Ballin komt met Vandalisme wet' BEL: Palestijnen niet bij overleg 'Forse stijging van premies op komst' Van der Louw wil een nieuwe partij Hoe moet het met ons Russen aflopen? Dinsdag 28 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39761 Losse nummers 1,50 It de woordvoerster van de Palestijnse dele gatie in Moskou, Hanah Ashrawi, vragen van Russi sche journalisten. De Palestijnse dele gatie neemt geen deel aan de Mid den-Oostenconfe rentie in de Russi sche hoofdstad. Technische school Haagweg is bijna leeg Weinig interesse bij FNV'ers voor looncontrole KUNST Veertiende editie VARA Leids Ca baret Festival NOC vaardigt bobbers niet af naar winterspelen Geen krant ontvangen 07I I6I499 ma I m vr !8 00-19 30 uur "SERVICE Voetbalvandalen en krakers straks als groep voorde rechter Vervolg Midden-Oostenconferentie Moskou toch begonnen moskou »ap-gpd De Palestijnen zijn vandaag niet op de ochtendzitting van de Midden-Oostenconferentie in Moskou verschenen omdat zij het niet eens zijn met de beper kingen die aan hun delegatie worden gesteld. Faisal Husseini, leider van de acht leden tellen de delegatie, zei dat de Palestij nen bereid zijn alsnog deel te nemen aan de besprekingen zo dra hun afgevaardigden worden geaccepteerd. De Palestijnen willen ook ver tegenwoordigers uit Oost-Jeru- zalem en de Palestijnse diaspo ra volksgenoten die buiten Israël, de Westelijke Jordaan- over en Gazastrook wonen in hun delegatie opnemen. Israël weigert daarmee akkoord te gaan. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker zei gisteravond, na een ge sprek met zijn Russische collega Kozirev, dat beide landen als or ganisatoren van de conferentie op het standpunt staan dat de voorwaarden voor deelneming dezelfde blijven als in Madrid. Bassam Abu Sharif, de politie ke adviseur van PLO-leider Arafat, zei dat de Palestijnen achter de schermen druk over leg voerden met andere deelne mende landen aan de zittingen in Moskou, om toch te probe ren een formule voor deelname uit te werken. Abu Sharif toonde zich optimistisch dat in de loop van de dag nog een oplossing Ziekenfonds Zorg en Zekerheid waarschuwt: leiden» jan westerlaken Het regionale ziekenfonds Zorg en Zekerheid (Z en Z) verwacht dat de premies de komende ja ren enorm stijgen. Voor 1993 wordt rekening gehouden met een stijging van enkele tiental len procenten. De zorgverzeke raar - met een half miljoen ver zekerden in Alpheft, Leiden en wijde omgeving - denkt dat de :mies in 1995 zijn verdub- d. Een gezin met twee kinde- i betaalt nu bijna duizend gulden aan premie per jaar. De premiestijging is onder meer nodig omdat de tarieven i ziekenhuizen in de regio de komende jaren stijgen door nieuwbouw en het verrichten van achterstallig onderhoud. Het Diaconessenhuis in Leiden investeert 40 miljoen gulden voor het verbouwen van de ver- pleegafdeling; ziekenhuis "ïoord in Alphen 18 miljoen »r een nieuwe polikliniek en twee operatiekamers; het Elisa beth Ziekenhuis Leiderdorp be steedt 5 miljoen voor algemene verbouwingen en het AZL moet 25 miljoen gulden om rente en afschrijving te betalen op een lening van 200 miljoen. Ook heeft het ziekenfonds nog 40 miljoen nodig om achterstallig onderhoud te verrichten bij de ziekenhuizen. Bovendien stijgen de tarieven door het groeiende perso neelstekort. De ziekenhuizen moeten dure uitzendkrachten aantrekken om het tekort op te vangen. De Vereniging Nederlandse Zorgverzekeraars, het overkoe pelend orgaan van de zieken fondsen, bevestigt dat het ge vaar bestaat van een forse pre miestijging. „Zorg en Zekerheid weet dat er tariefstijgingen op komst zijn door de investerin- die terug te krijgen en dat is ze doorberekenen in die nominale premie," aldus woordvoerder Groot. wordt gevonden. De conferentie is gewijd aan bespreking van 'regionale kwes ties', zoals wapenbeheersing, economische ontwikkeling en het milieu. Syrië en Libanon hadden eerder al afgezegd. Zij zien geen heil in internationale conferenties als deze, zolang er geen enkele vooruitgang wordt geboekt in directe onderhande lingen met Israël. Ruzie was er vanmorgen ook tussen de Jordaanse delegatie en de Russische gastheren. De Jordaniërs voelden zich bekocht met de toewijzing van vier stoe len aan de onderhandelingsta fel. Ze wilden er acht, net als an dere delegaties. Pagina 6: Midden-oosten is nog lang niet rijk Vijf jaar geëist na mishandelen Volendammer volendam argos/anp Wegens deelname aan vecht partijen tijdens de kermis in Vo- lendam zijn gisteren voor de Amsterdamse rechtbank tegen vier Amsterdamse jongeren straffen geëist van 2,5 tot 5 jaar. Bij de vechtpartijen in de nacht van 30 op 31 augustus vorig jaar raakte een 17-jarige Volendam mer zwaar gewond. Hij heeft blijvend ernstig hersenletsel op gelopen. Tegen de 16-jarige hoofdver dachte werd vijf jaar geëist. Zijn advocaat pleitte voor vrijspraak. Hij betwijfelt of de jongen aan de mishandeling had meege daan. Ook is de advocaat van mening dat deze Amsterdam mer volgens het jeugdrecht moet worden gevonnist. Minister Hirsch Ballin van justitie komt binnenkort met een speciale wet waarbij groepen vandalen kunnen wor den veroordeeld zonder dat van ieder afzonderlijk vast staat of en hoeveel vernielingen hij heeft gepleegd. Op een CDA-bijeenkomst in Enkhuizen lichtte de minister gisteravond toe dat hij daarmee onder anderen voetbal vandalen en krakers eenvoudiger wil kunnen laten ver volgen. enkhuizen»anp Zwolle en Groningen groten- deels vrijuit gingen omdat niet De minister noemde het „een ieders aandeel bij het gep schending van de rechtsorde" vandalisme precies kon dat de krakers van het Wolters vastgesteld. Noordhoff-complex in Gronin- Volgens Hirsch Ballin hoeft de gen en vernielende voetbalsup- rechter in de nieuwe wetgeving porters in een trein tussen niet meer ieders individuele aandeel vast te stellen. Het zal voor de strafbaarheid voldoen de zijn dat een verdachte aan toonbaar deel heeft uitgemaakt van een groep en zich niet uit die groep heeft teruggetrokken toen het strafbare gedrag be gon. Een strafbaar element kan ook zijn, dat verdachten zich hebben aaneengesloten om vandalisme of een ander delict te plegen. Hirsch Ballin liet weten dat op zijn departement met tevre denheid wordt vastgesteld dat de Nederlandse criminaliteits cijfers dalen. Het departement is echter 'buitengewoon be zorgd' over de toename van het aantal gewelddadige delicten in Nederland en in omringende landen. In een poging die aan te pakken maakte Justitie onlangs al bekend dat het anoniem ge tuigen gemakkelijker wordt. Slachtoffers van geweld zal het gemakkelijker worden ge maakt om schadeclaims in te dienen en toegewezen te krij gen. Bij de huidige wetgeving kan een slachtoffer maximaal 1500 gulden schade vorderen. Wil hij meer, dan is een aparte civiele procedure nodig. Hirsch Ballin wil die procedure overbo dig maken. HET WOORD IS AAN Wie een trompet koopt weet dat hij daar niet altijd en overal op zal kunnen spelen. Met de auto gaat het ook die kant op. Hans-Jochen Vogel VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info RTV Show - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Mist Overwegend droog, maar op veel plaatsen mist of laaghangende be wolking. Temperaturen dicht bij het vriespunt. Weinig wind. Bij een botsing tussen twee vrachtwagens en een personenauto op de weg Vinkeveen-Uit- hoorn-Haarlem zijn vanmorgen vroeg de chauffeurs van de beide vrachtwagens om het leven gekomen. De bestuurder van de perso nenauto raakte bekneld in zijn voertuig, maar werd ernstig gewond door de brandweer uit zijn benarde positie bevrijd. Het ongeval ont stond toen een Duitse vrachtwagen op weg naar de bloemenveiling in Aalsmeer in dichte mist door nog onbekende oorzaak op de ande re weghelft terechtkwam en frontaal op een tegemoetkomende vrachtwagen botste. De Duitse vrachtauto schoof gedeeltelijk over de andere vrachtwagen heen en raakte daarna een tijdig tot stilstand gekomen personenauto. De weg was tot aan het begin van de middag afgesloten. •foto anp Stichting wil moskee in lege Petrakerk leiden emiel fangmann Het bestuur van de Islamitische Stichting in Leiden is in onder handeling over de aankoop van de leegstaande Petrakerk aan de Curacaostraat. De stichting, ei genaar van de moskee aan de Hooigracht, wil naar Leiden- noord verhuizen omdat het par keren aan de Hooigracht een groot probleem is. Met het gere formeerde kerkbestuur is nog geen akkoord bereikt over de prijs. Namens de Petrakerk wor den de onderhandelingen ge voerd door oud-wethouder en aannemer W. Hettinga. Hij ver klaart dat de Islamitische Stich ting niet de enige kandidaat is. Ook andere kerkgenootschap pen en commerciële bedrijven zouden belangstelling hebben getoond. De Islamitische Stich ting wil eventueel ook tot nieuwbouw van een moskee buiten het centrum overgaan maar het probleem is dat in de wijken die daarvoor in aanmer king komen nauwelijks grond beschikbaar is. De stichting heeft in Leiden 365 leden. Pagina Leiden: Ruimte ont breekt voor nieuwbouw van moskee Rode-Hoedgroep wordt vaste organisatie NIEUWSLIJN Miljoenenbrand in Kijkduin Aan de wandelpromenade in Kijkduin bij Scheveningen is van- J morgen voor 2,6 miljoen schade aangericht door een brand. Een poffertjesrestaurant dat plaats bood aan zeshonderd personen I en een Turks restaurant dat tweehonderd personen kon herber- gen, brandden geheel uit. Drie andere panden liepen rook- en waterschade op. Het vuur is volgens de brandweer vermoedelijk j ontstaan in het Turkse restaurant. Er zijn geen aanwijzingen dat het vuur is aangestoken. Meer zwervers in Zuid-Holland den haag »gpd Oud-PvdA-voorzitter André van der Louw wil met een aantal medestanders een nieuwe soci aal-democratische partij op richten. Een formeel besluit is nog niet gevallen. Dat zal enkele weken na het PvdA-congres van 13 en 14 maart gebeuren. Als eerste stap willen Van der Louw en de zijnen komende zondag in Amsterdam de Rode- Hoedgroep van een vrijblijven de discussieclub omzetten in een echte organisatie. Deze moet een bestuur krijgen en le den die contributie betalen. De Rode Hoed-groep werd vorig jaar door Van der Louw opge richt uit onvrede over de koers van de PvdA. Volgens Van der Louw zijn er voor de nieuwe organisatie drie mogelijkheden: de PvdA uit het slop halen, een aanjaagcentrum worden voor een progressieve samenwerking of een zelfstan dige politieke partij worden. De oud-PvdA-vi gehad met partij leider Kok of het gedoodverfde PvdA-voorzittersduo Rotten berg-Vreeman. Er is ook geen contact geweest met PvdA-dis- sident Schaefer, die overigens wel 'hartelijk welkom' is. Als trefwoorden voor de nieu we groepering gebruikt Van der Louw de termen sociaal, demo cratisch, vooruitstrevend en open. Vastomlijnde program matische ideeën zijn er nog niet. Een woordvoerder van de PvdA-ffactie wilde niet ingaan op Van der Louws plannen. „De fractie is niet aangesproken en als hij een eigen partij op wil richten is dat zijn zaak", aldus de zegsman. Het PvdA-bestuur liet eveneens weten geen com mentaar te geven. „We willen eerst afwachten wat er verder gebeurt", aldus een woordvoer- Pagina 3: Van der Louw slaat doodlopende weg in Het aantal zwervers in Zuid-Holland neemt sterk toe, zo schrijft de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in een nota die morgen wordt gepresenteerd. Het aantal dak- en thuislozen wordt geschat op minimaal 5000, van wie 4000 in Rotterdam en Den Haag. Bij de zwervers gaat het om een onsamenhangende groep van maatschappelijk kwetsbare mensen. Ze hebben met elkaar gemeen dat ze een leven vol traumatische gebeurtenissen achter de rug hebben en een fundamenteel wantrouwen koesteren in zichzelf, anderen en met name hulpverleners, aldus het rapport. Hong Kong hard voor jonge Vietnamees De regering van Hong Kong weigert de aanvraag voor de vluch telingenstatus van een zeven jaar oud Vietnamees hartpatiëntje versneld te beoordelen. De jonge bootvluchteling kan daardoor niet naar de Verenigde Staten voor behandeling. De jongen heeft een gat in zijn hart en hij kan daaraan volgens een Ameri kaanse hartspecialist binnen twee jaar overlijden, terwijl het veel langer duurt voordat zijn aanvraag voor de vluchtelingenstatus is behandeld. Volgens een hulpverlener zijn de regering van Hong Kong en het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN al een jaar op de hoogte van de hartkwaal van de jon gen, maar weigeren zè een uitzondering te maken. Beenhakker trainer van Real Madrid madrid gpd Leo Beenhakker is met onmid dellijke ingang Radomir Antic opgevolgd als trainer/coach van Real Madrid. De Joegoslaaf werd gisteravond bij het be stuur van de 'Koninklijke' ont boden, waar hij te horen kreeg dat hij vanwege de magere re sultaten uit zijn functie was ontheven. Telstar niet schuldig aan 'steen-incident' HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Ja. ik naam aaa introductie- abonnamant an ontvang 4c kram irstafwaa weken gratis. betaal .k daarna: I(f2^0)vjaautom^| Per tische betaling' Per kwartaal (f 80,10) via accept- I gjro. I Per kwartaal (f80,10) via auto- I matische betaling'. i ki moskou» hansgeleunse correspondent De Pravda, het voormalige partijdagblad van de Communistische Partij van de Sov jetunie, is gisteren ten strijde getrokken te gen de 'zedenverwildering' in Rusland. De schrijver Vladislav Bachrevski voorspelt in een lang artikel dat pornografie in de win kels en naakt op televisie regelrecht leiden naar de ondergang van De Familie. Volgens Bachrevski heeft zowel het 'oude' als het 'nieuwe' bewind alles gedaan om het Russische gezin uiteen te doen vallen. On der het stalinisme gebeurde dat door kinde ren tegen hun oudere op te zetten, door ze als 'vijanden van het volk' aan te geven. Nu echter, aldus Bachrevski, kijken jon geren zonder enige schaamte naar porno grafische bladen. „De staat propageert seks en honderdduizenden kinderen leven in ge broken gezinnen. Sommigen zullen probe ren zelf een familie te vormen, maar wie weet hoeveel er het voorbeeld van hun ou ders zullen volgen", waarschuwt hij. Bachrevski kant zich vooral tegen de vele modeshows en miss-verkiezingen. „Zo wordt het image van de vrouw veranderd in dat van de prostituée. Nooit zegt zo'n meis je dat ze moeder in een gezin wil worden. Ze willen geld, ze lijken precies op hun Amerikaanse collega's". De schrijver, die overigens geen landelijke bekendheid ge niet, kankert duchtig op de zogenaamde 'vrije vrouwen'. „Je voelt je erdoor geterrori seerd. Ze stralen niet de harmonie en vrede uit, die de schoonheid van de vrouw bepa len". Volgens hem moeten jongeren worden beschermd tegen de 'stress' van het bande loze leven. „Ze moeten juist worden voor bereid op de geheimen van het huwelijksle ven", adviseert hij. Bachrevski is verontrust over de combinatie van zedenverwildering en teruglopende geboortencijfers in Rus land. „Ik hoorde het verschrikkelijke cijfer van vier miljoen abortussen per jaar. Vier miljoen baby's die niet worden geboren Een machtige staat moet gezonde men sen hebben. Het gezin, weet Bachrevski, le vert die mensen. „Veel vrouwen verlaten ons. Ze bevallen van Arabieren, Duitsers en negers. Hoe moet het met ons, Russen, af lopen?" Telstar is nagenoeg zeker ge plaatst voor de kwartfinale van het KNVB-bekertoemooi, waar- I in Haarlem op 1 maart als te- Handtekening genstander zal fungeren. De tuchtcommissie van de KNVB 0e2eb bepaalde gisteren geen schuldi- ge te kunnen aanwijzen in het j incident rond Eindhoven-doel man Ad van Gastel. De keeper stortte tijdens de beslissende strafschoppenreeks van het be- kertreffen met Telstar op 4 ja nuari plotseling neer, omdat hij naar eigen zeggen door een voorwerp uit het publiek aan het hoofd was geraakt. Van Gastel verliet groggy het veld. Eindhoven diende hierop een protest in bij de KNVB. Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1