Regio 'Bouwprogramma versneld uitvoeren' 'Inspiratiepunt' Pauwhof in Wassenaar opgeheven Geen bezwaren tegen vestiging concern Nalco in Oegstgeest Meer asielzoekers in Leiderdorp Dinsdag 28 januari 1992 Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN LEIDEN NIEUWSLIJN Fietsroute Binnentocht/Buitendijklaan LEIDERDORP Er komt een fietsverbindihg tussen de Binnen- tocht en de Buitendijklaan in Leiderdorp. Bromfietsers en fiet sers uit de wijk Buitenhof Midden en West maken nu al 'illegaal' gebruik van deze doorsteek om hun route naar het winkelcen trum en de scholen te verkorten. De route langs Binnentocht 3 en Buitendijklaan 28, die nu nog over het aanwezige trottoir voert, kan voor een bedrag van 4500 gulden worden veranderd in een fietspad. Om te voorkomen dat fietsers met te hoge snelheid de rijbaan van de Buitendijklaan oprijden, wordt een zogenaamd zigzag- hekwerkje geplaatst. De raadscommissie voor ruimtelijke orde ning ging gisteravond akkoord met het plan. 'Margriet' zoekt ruimte in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDERDORP Alphen gaat op zoek naar een geschikte en betaalbare ruimte voor een medisch kleu terdagverblijf. Het verblijf is bedoeld voor peuters en kleuters die zich, om welke reden dan ook, anders ontwikkelen dan hun leef tijdgenootjes. Het medisch kleuterdagverblijf Margriet uit Leiderdorp heeft bij Alphen aangeklopt met het verzoek. Margriet mag van de pro vincie het aantal opvangplaatsen in de regio met 20 uitbreiden. De directie van 'Margriet' wil eerst bekijken of de dependance in Alphen kan komen. De gemeente is goed bereikbaar en ook groot genoeg voor een dergelijke opvang. Bovendien heeft Al phen al een aantal instellingen die jeugdhulp verlenen. Het verzoek van het Leiderdorpse Margriet is zeer enthousiast ontvangen op het stadskantoor in Alphen. Vandaar dat de ge meente alles op alles wil zetten om een geschikte lokatie te vin den. Flinke buit in Oegstgeest OEGSTGEEST Bij een inbraak in een woning aan de Adriaan van Ostadelaan in Oegstgeest hebben inbrekers een videorecor der, sieraden en een pasje met cheques buitgemaakt. De inbre kers kwamen binnen door de achterdeur te forceren. De inbraak heeft plaatsgevonden tussen vorige week dinsdag en afgelopen maandag. De bewoners waren een weekje weg. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Het bouwplan voor de vestiging in Oegstgeest van het Ameri kaanse chemische concern Nal co stuit op geen enkel bezwaar. Net als bij de vorige informatie bijeenkomst, in september vo rig jaar, werden er gisteravond door de belangstellenden geen vragen van betekenis gesteld. Niemand kondigde een be zwaarschrift aan. WD-wethou- der H. Rijks (ruimtelijke orde ning) sprak van 'een aardig plan dat de omgeving ten goede komt'. Ook in de raadscommis sie die het bouwplan begin fe bruari bespreekt wordt weinig verzet verwacht. Nalco wil een laboratorium en zijn Europese hoofdkantoor kwijt in het gebied dat met Rijn front wordt aangeduid: tussen rijksweg 44, de S4 (Leiden-Kat- Wijk) en de Rhijnhofweg. Nalco is de grootste producent ter we reld van speciale chemische produkten en diensten voor wa terzuivering en koelsystemen in de industrie. Het huidige hoofd kantoor staat in Parijs. In Til burg is een Nalco-fabriek geves tigd. In Oegstgeest zal Nalco geen produktie plegen. Het Nalco-gebouw wordt wit. De architect kiest voor metalen platen en keramisch tegelwerk en grijs glas dat niet reflecteert. Op het hoogste punt is het ge bouw zo'n twintig meter hoog. Het bestaat deels uit vier en deels uit vijf bouwlagen. Er ko men zo'n zeventig parkeer plaatsen met de mogelijkheid om dit aantal in de toekomst te verdubbelen. D§ voorzijde van het gebouw moet naar de pro vinciale weg wijzen. De Amerikanen willen hun pand omgeven met groen. Aan de achterkant wordt dan ook een groene wal gedacht met bo men. De sloten op het terrein blijven zo veel mogelijk intact. Toch moeten er een paar wor den gedempt. Andere worden verbreed of omgelegd. Nalco wil verder fonteinen en reliëf. Ook komt er een pad waar het per soneel kan trimmen. Nog in het eerste kwartaal moet in de board meeting (hoofddirectie), in Chicago, een definitief besluit vallen over de financiële kant van de zaak. Voor de grond, zo'n 4,5 hectare, betaalde Nalco reeds zo'n 60 miljoen gulden aan de rijksuni versiteit Leiden. LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Het Algemeen Burgerlijke Pensioenfonds en de Stokkergroep willen twee huurwoningen in Lei derdorp afstaan aan asielzoekers. Leiderdorp ver wacht hierdoor in het najaar zes of zeven asiel zoekers extra te kunnen herbergen. Het huis van de Stokkergoep wordt waarschijnlijk een nieuw bouwwoning in de nieuwbouwwijk de Buitenhof. Waar het ABP-huis komt is nog onbekend. Leiderdorp telt nu drie huizen waar elf vluchte lingen wachten op de uitkomst van hun asielpro cedure. Daarnaast wonen nog drie buitenlanders 'op persoonlijk contract' bij particulieren. Vol gens de Leiderdorpse afdeling van Vluchtelingen werk Nederland zou de gemeente zeker 44 asiel zoekers moeten kunnen herbergen. De vereni ging baseert dat getal op het aantal inwoners, bij na 23.000 mensen. Een gemeente moet op elke duizend inwoners twee asielzoekers opvangen. Die norm wordt nog lang niet gehaald. Vluchtelingenwerk Nederland deed vorig jaar een dringende oproep voor meer vrijwilligers. De vijf mensen die tot nu toe de asielzoekers begelei den bij hun gang naar allerlei officiële instellin gen, konden het werk amper aan. Hoe de vereni ging de groei van het aantal buitenlanders denkt op te vangen, is nog onbekend. VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten zorgt goed voor haar onderdanen, zo blijkt in de gemeen telijke kinderboerderij in het Burgemeester Van der Hoevenpark. In het tegenover de spoorlijn gelegen die- renparkje is het eerste lam van dit jaar geboren en volgens een woordvoerder van de gemeente is dat uit zonderlijk vroeg. De Voorschotense schapen komen meestal pas in het voorjaar aan gezinsuitbreiding toe. foto jan holvast Meerderheid raadscommissie Leiderdorp voor ruil met Leiden PvdA-fractievoorzitter V. Molkenboef: „Bijdrage leveren aan regionale huisvestingsproblematiek." föto wim dijkman Met het oog op de woningbehoefte in de regio moet Lei derdorp overwegen het eigen bouwprogramma tot het jaar 2000 versneld uit te voeren. Voor dat uitgangspunt bestaat een meerderheid binnen de Leiderdorpse raads commissie voor ruimtelijke ordening. Het plan om met Leiden een overeenkomst te sluiten voor de bouw van 60 huizen in de sociale sector kreeg gisteravond een warm onthaal. Een verdere samenwerking met de centrumge meente over een langere reeks van jaren wordt eveneens niet uitgesloten. met Leiden wil' aangaan heeft vooral tot doel de mogelijkhe den voor sociale woningbouw te vergroten. Waar de centrumgemeente moeite heeft met het volledig benutten van de door de pro vincie toegewezen aantallen, daar kan de randgemeente nog wel wat contingent gebruiken om de bestaande plannen op een evenwichtige manier uit te LEIDERDORP DICK VAN DER PLAS „Bij de uitvoering van woning- böuwplannen komt steeds meer nadruk op die regionale samen werking te liggen", zei wethou der J. Veldstra. Als Leiderdorp hebben wij daarin een taak, waarbij we natuurlijk niet de behoeften van de eigen inwo ners moeten vergeten." De overeenkomst die Leiderdorp voeren. Leiderdorp heeft voor dit jaar de bouw van zo'n 245 huizen op stapel staan, waarvan ongeveer de helft in de sociale sector zou moeten worden ge realiseerd. Op eigen kracht komt de gemeente niet verder dan 60 gesubsidieerde wonin gen. PvdA-fractievoorzitter V. Mol- kenboer liet doorschemeren dat de banden met Leiden op dit terrein ook in de toekomst nau wer kunnen worden aangetrok ken. „Dat betekent niet alleen dat we een bijdrage kunnen le veren aan de regionale huisves tingsproblematiek, maar dat we ook een aantal voordelen voor het eigen dorp binnenhalen", aldus Molkenboer. Magische grens Hoewel een deel van de 'Leidse' woningen direct door de cen trumgemeente aan de eigen woningzoekenden kan worden toegewezen, komen de huizen op termijn beschikbaar voor de Leiderdorpse woningverdeling. Verder betekent het versneld bouwen onder meer dat de randgemeente rentewinst boekt op de bouwgrond en sneller de grens van 24.000 inwoners be reikt. Ook dat levert financieel voordeel op omdat dan de uit kering van de rijksoverheid fors omhoog gaat. Groen Links raadslid J. Janssen tekende daarbij overigens aan dat het halen van deze 'magische grens' geen doel op zich mag zijn. WD-woordvoerder H. Zilve- rentant toonde zich minder en thousiast over de nog te sluiten overeenkomst met Leiden voor de sociale woningbouw. Hij vreesde dat deze 'ruil' er op ter mijn toe kan leiden dat de sa menstelling van de nieuwe woongebieden minder even wichtig wordt. Om dat te voor komen zou meer variatie in de verschillende sectoren moeten worden nagestreefd. Dat stand punt leidde tot een aanvaring met PvdA-er Molkenboer, die van mening was dat de WD met onheldere en onzuivere ar gumenten de hoeveelheid soci ale woningbouw wilde terug dringen. Bejaardenhuisvesting Het plan om op het Van Alp- henplein nog dit jaar te begin nen met de bouw van 84 bejaar- denwoningen, kreeg gister avond eveneens het groene licht van de commissie. D66-fractie- voorzitter E.J. Grootaarts sprak van een plek die letterlijk 'goud' waard is. Hij doelde daarbij be halve op de kosten die met het project zijn gebouwd, ook op de ligging ten opzichte van allerlei voorzieningen. Op het Van Alphenplein staan momenteel twee scholen, 'De Hobbit' en 'Samen Onderweg', leeg. Het plan is om beide ge bouwen af te breken. Voor de bouw van de bejaardenwonin- gen gaat Leiderdorp in principe in zee met de Humanistische Stichting Huisvesting Bejaar den. Er zal nog een poging wor den gewaagd om ook de plaat selijke Vereniging Algemene Be jaardenzorg Leiderdorp vbij het project te betrekken, maar dat mag niet tot vertraging leiden. Wethouder Veldstra: „Als de VABL afhaakt is dat jammer, maar we gaan gewoon door." Verkoop pand door stichting niet uitgesloten WASSENAAR MIEP DE GRAAFF De Pauwhof, het Wassenaarse werk-, rust- en inspiratiepunt voor wetenschappers en kun stenaars, wordt met ingang van 1 juli in de huidige vorm opge heven. Wat er met het gebouw gaat gebeuren, is nog onduide lijk. Verkoop wordt niet uitge sloten. De eigenares, de Overvoorde Gordon Stichting (OGS), wil in elk geval de hotelfunctie van het gebouw naast het raadhuis schrappen. Dat is dezer dagen tijdens een ledenvergadering besloten. Wat er verder met het centrum moet gebeuren, staat nog ter discussie. Voorzitter H. Risch van het OGS-bestuur zegt dat men de komende maanden gaat nadenken „op welke wijze we het beste in de lijn van de oorspronkelijke stichters conti nuïteit kunnen geven aan het geschonken vermogen. Als je regelmatig een tekort hebt, hol je dat uit." Volgens Risch be draagt het tekort van de Pauw hof jaarlijks anderhalf tot twee ton. Risch: „We denken erover om de jaarlijkse lezingencyclus uit te breiden. Anderzijds sluit ik niet uit dat wij de oorspronkelij ke doelgroep, kunstenaars en wetenschappers, in de toekomst wellicht op andere wijze kun nen helpen. Bijvoorbeeld met een beurs. Of dat dan wel of niet op de Pauwhof zelf kan, is nog even de vraag." Verkoop van huis plus land goed behoort ook tot de moge lijkheden. Risch: „Die mogelijk heid is ter sprake gekomen. Weet u, het hebben van zo'n landgoed brengt een zware fi- 'Als je regelmatig een tekort hebt, hol je het vermogen uit' nanciële last met zich mee. Als er een instantie aanbiedt de Pauwhof te kopen met de be reidheid om continuïteit aan de huidige doelstelling te geven, dan zou dat een overweging kunnen zijn." Kostbaar Het hotelgedeelte wordt niet al leen gesloten omdat de belang stelling voor overnachtingen in de Pauwhof terugloopt, maar ook omdat dit onderdeel het meest kostbare is. „Met het schrappen van de hotelfunctie is de financiële angel eruit ge haald. Want het is enorm kost baar om 24 uur per dag de be zetting draaiende te houden voor hotelgasten. En, zoals de leden zelf ook wel begrijpen, op de huidige basis moeten wij met een dergelijke kapitaalver nietiging niet doorgaan". Overigens komt het besluit van de stichting niet bepaald uit de lucht vallen. De toekomst van de Pauwhof staat al enkele jaren ter discussie. Vorig jaar nog voerde men een grote over- levingsactie die geld en extra gasten moest opleveren. Die ac tie heeft niet genoeg respons opgeleverd. Probleem is dat er al jaren wordt ingeteerd op het 800.000 gulden grote vermogen van de stichtster van de Pauw hof, mevrouw J. Overvoorde- Gordon. Werkweken In 1987 was er voor het eerst sprake van dat het gebouw een andere bestemming zou krij gen. Het toenmalige bestuur van de Pauwhof besloot het 'pension' per 1 juli 1988 te slui ten. De Pauwhof moest een plek worden voor kleine bijeenkom De Pauwhof in Wassenaar. „Het hebben v heersstichting. :o'n landgoed brengt sten, werkweken en symposia, eniging 'Vrienden van de Pauw- niets meer en niets minder. Een hof, die blij waren met uitstel aantal gasten richtte toen spon- van sluiting, taan een actiecomité op, de ver- De sluitingsdatum van het hotelgedeelte is de afgelopen ja- 1989 en juni 1990 genoemd. De ren almaar opgeschoven: aan- datum die nu circuleert, 1 juli vankelijk zou het in juni 1988 van dit jaar, lijkt echter wel een dichtgaan, later werd januari definitieve. VRIJE TIJD Rommelmarkt In het Rode Kruisgebouw aan de Anthonie van Leeuwenhoek kade in Voorschoten organi seert het Rode Kruis op vrijdag 31 januari weer de bekende rommelmarkt. Veel bruikbare zaken zoals klein huishoudelijk materiaal, serviesgoed en goede kleding gaan voor weinig geld van de hand. De markt duurt van 10.00 tot 19.00 uur. Overtol lige spullen zijn nog steeds wel kom via tel. 071-613309. Boerenkielenbal Carnavalvereniging De Pico Bello's viert zaterdag 1 februari weer het jaarlijkse Boerenkie lenbal. Voor de muzikale noten zorgen de band Atlantic en Boe- renkapel 'De Bierschuivers'. Het bal wordt gehouden in het Grasshoppershonk van SVLV aan de Juliana van Stolberglaan in Voorschoten. De aanvang is om 21.00 uur, de toegang is gra- Collectanten In het kader van de actieweek voor Indianenprojecten van 8 tot 14 maart zoekt de Novib col lectanten die een paar uurtjes van hun vrije tijd kunnen mis sen. Vrijwilligers kunnen infor matie vragen of zich opgeven bij Wilma Hoogenboom-Tim- mermans in Leiderdorp, tel. 071-415045.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15