Blanken houden laatste woord Dagblad Leidsch Rusland is vergiftigd BEL' 161499 Politie pakt 60 man op wegens 219 misdrijven Eurabic vrijuit bij 'atoomleverantie' Hein Chrispijn Wellicht de mooiste antiek WS. MEUBELPROMENADË KA MEUBELPROMENADE KATWIJK MEUBELPLEIN LEIDERDORP nieuwslijn Geen voetbal in West II Er wordt dit weekeinde niet gevoetbald in de Afdeling Leiden en het district West II. Gistermiddag al besloot de KNVB vanwege de bevroren velden het programma voor zaterdag en zondag te annuleren. Een algehele afgelasting wordt overwogen. Dat bete kent dat heel voetballend Nederland 'plat' gaat. Blokkade na stankoverlast De burgemeester van Haarlem gaat een onderzoek instellen naar de manier waarop de gemeente heeft gereageerd op ernsti ge klachten over stankoverlast in de Harmenjanswijk in Haar lem. Gisterochtend om elf uur werden wijkbewoners onwel door een rotte-eierenlucht uit het riool; Pas rond vier uur kwam de brandweer in actie om metingen te verrichten en het riool door te spoelen. Boze buurtbewoners hebben enige tijd een kruispunt geblokkeerd van één de belangrijke toegangswegen naar het centrum van Haarlem. Daardoor ontstond een grote verkeers chaos. De stank in de wijk was afkomstig van een chocoladefa briek. Bij het schoonmaken van ketels was daar 's ochtends zoutzuur in het riool gelopen. SPORT Geblesseerde Krajicek laat hal ve finale lopen Vrijdag 24 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39758 Losse nummers ƒ1,50 Geen krant ontvangen zaterdag 10 00-12.00 uur "SERVICE 'Milieuproblemen samen aanpakken in Bollenstreek' bollenstreek roza van der veer Het milieu in de Bollenstreek schreeuwt om een plan van aanpak. Dat schrijft de Zuidhol landse Milieufederatie in een telegram aan milieugedeputeer de Van der Vlist, die vandaag in Noordwijk aanwezig was op een studiemiddag over de proble men in de bollenteelt. De Milieufederatie adviseerde in het telegram de Bollenstreek aan te wijzen als ROM-gebied, een streek waar alle milieupro blemen tegelijkertijd worden aangepakt en de verschillende overheden en instanties nauw met elkaar samenwerken. „Nu wordt door veel instanties langs elkaar heengewerkt", aldus de milieufederatie. KUNST Buitenlandse filmsterren in het Derde Rijk Onder meer in Alphen en Wassenaar Het regionaal rechercheteam Hollands-Midden heeft 60 pér- sonen aangehouden, die een groot aantal misdrijven hebben gepleegd. Daarvan zijn er na een onderzoek van ongeveer negen maanden 219 opgelost. De verdachten komen bijna al lemaal uit Delft en omstreken. Hun werkgebied betrof 12 ge meenten, waaronder Wasse naar, Rijswijk, Zoetermeer en Alphen aan den Rijn. In Alphen werd een man in gerekend die voor duizenden guldens stereo-apparatuur had gekofchr afkomstig van een van de vele inbraken. In Wassenaar werd bij een inbraak in een sportzaak een partij sportjacks Volgens de politie gaat het om een bedrag tussen de 1,5 en 2 miljoen gulden aan gestolen goederen. Bij de inbraken in woningen, winkels en bedrijven werden onder meer kluizen opengebroken. Veelal bestond de buit uit audio- en video-ap- paratuur, sieraden, geld, kleding en cd's. Daarnaast zijn verdach ten aangehouden vanwege he ling en vernieling van PTT-ka- belver^eelkasten, waardoor alarminstallaties onklaar wer den gemaakt. Tijdens huiszoekingen wer den vijf vuurwapens, munitie en enkele grammen cocaïne in beslag genomen. Tegen vijf bendeleden, die al voor de rech ter kwamen, werden celstraffen tot 5 jaar geëist. Ook kunnen zij aanslagen en naheffing van de fiscus verwachten. Zwarten mogen meedoen aan referendum Zuid-Afrika Het woord is aan De blanke minderheid heeft het laatste woord over ver anderingen in het politieke bestel van Zuid-Afrika. Dit blijkt uit de toespraak van president F.W. de Klerk bij de opening van het parlementaire jaar vanochtend in Kaap stad. De toespraak was met spanning tegemoet gezien. De afgelopen twee jaar kwam De Klerk steeds met spec taculair nieuws: de vrijlating van Nelson Mandela en het schrappen van de laatste belangrijke apartheidswetten. over elke verandering in het huidige bestel. „Als de blanke kiezers derge lijke voorstellen verwerpen, zijn we in grote problemen en moe ten we terug naar de onderhan delingstafel", aldus minister Pik Botha (buitenlandse zaken) in een toelichting op de rede. Hij zei er van uit te gaan dat de re gering een referendum zal win nen, hoewel extreem-rechts on der blanke kiezers steeds meer terrein wint. Met het vasthouden aan een veto-recht voor de blanke min derheid komt de regering regel recht in botsing met het ANC, correspondent Vanmorgen zei De Klerk dat alle bevolkingsgroepen, dus ook de nu nog politiek rechteloze zwar te meerderheid, zullen kunnen deelnemen aan een referendum over een overgangsregering, met vertegenwoordigers van de zwarte oppositie, die het land zal besturen tot een democra tisch gekozen regering een feit Maar de president herhaalde zijn belofte aan de blanke kie zers, dat hij hen zal raadplegen dat dit als onaanvaardbaar van de hand wijst. De regering en het ANC onderhandelen mo menteel over een overgangsre gering in de Conventie voor een democratisch Zuid-Afrika, Co- desa. De rede van De Klerk bevatte geen opzienbarende initiatie ven. Duidelijk werd wel dat de regering extreem-rechts naar de onderhandelingstafel wil lok ken. Binnen Codesa is overeen stemming bereikt om het zelf beschikkingsrecht, een stok paard van extreem-rechts, op de agenda te plaatsen, aldus De Klerk. Het ANC hield tijdens de speech een demonstratie tegen het 'onwettige' parlement. Wast uw vingers schoon, voordat gij naar mijn smetten wijst. Ben jamin Franklin vandaag Familieberichten Feiten en meningen - Info het weer Verwachting van het KNMI tof morgenmiddag Minder koud In de nacht en ochtend plaatselijk mist en een minimumtemperatuur rond min 5 graden. Overdag af en toe zon en droog. Middagtempe- ratuur iets boven 0. Weinig wind. Haarlem - Hoog made 100 miljoen voor afvaloven weg gegooid geld Auto tegen boom Bij een ongeluk op de Provinci- aleweg 6 in Leiderdorp zijn gis teravond om half acht drie Alp- henaren gewond geraakt. Mo gelijk door een klapband vloog de auto die in de richting Lei derdorp reed nabij het AC-res- taurant tegen een boom. De 23- jarige bestuurster mankeerde vrijwel niets. De 24-jarige man naast haar werd door de voor ruit geslingerd en had alleen wat hoofdwondjes. De 21-jarige vrouw op de achterbank raakt evenals de bestuurster bekneld. Zij is er met vele botbreuken het slechtst aan toe, maar is buiten levensgevaar. De provinciale weg werd ruim een uur afgeslo ten. De zwaar beschadigde auto tegen de boom foto fiielco kuipers De laserapparatuur voor Libië, die vorige maand in Frankfurt werd onderschept door de Duit se douane, is geleverd door het bedrijf Eurabic Trading uit Hoofddorp. Het ging om een werkbank waarmee optische metingen kunnen, worden ver richt en die is voorzien van laser-apparatuur. Het bedrijf zal niet door de Duitse justitie wor den vervolgd vanwege de leve rantie aan Libië. Dit vanwege de „juridische complexiteit" die aan de strafvervolging ten grondslag zou liggen, zo is gis teravond in Bonn bekendge maakt. Advocaat Heukels van Eurabic verklaarde gisteren dat de goederen niet verboden zijn. „Wij hebben de onderdelen be trokken van een bedrijf in Rot terdam. De gegevens uit hun modellenboek zijn vergeleken met die in het handboek strate gische goederen van de Econo mische Controle Dienst (ECD)", zo licht hij toe. Ook een woord- Fraude vleeszaak in Leiderdorp is omvangrijk leiderdorp erik basselier De Vlees- en Saté-specialist in Leiderdorp wordt verdacht van btw-ffaude, valsheid in geschrif te en het in dienst hebben van zwartwerkers. De Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst (FIOD) deed op 9 december vo rig jaar een inval bij het bedrijf aan de Weversbaan. Gezien de omvang van de fraude - die in de vele miljoenen zou lopen - duurt het gerechtelijk vooron derzoek volgens persofficier van justitie Den Hollander nog ze ker vier maanden. Het gerucht dat voor al het personeel van het bedrijf inmiddels collectief ontslag zou zijn aangevraagd, wordt door het Gewestelijk Ar beidsbureau in Leiden tegenge sproken. Bij de Vlees- en Saté specialist wordt nog steeds elk commentaar geweigerd. LEIDEN Winkeliers wijzen koopavond op vrijdag af Mishandeling van leraren: school dicht Op de Amsterdamse basis school De Punt in hef stadsdeel Osdorp wordt sinds dinsdag geen les gegeven, na een vecht partij tussen de moeder van een leerlinge en twee leerkrachten. Het onderwijzend team heeft tot maandag de tijd gekregen om 'van de emoties te beko- De school blijft tot die tijd Het personeel is ook bang voor de familie van de vrouw, die met wraak zou hebben ge dreigd. Dinsdagmiddag werd een vrouwelijke leerkracht on der handen genomen door een razende moeder, die verhaal kwam halen omdat haar doch ter zou worden gepest. Nadat de vrouw naar buiten was ge werkt, kwam ze terug met enke le familieleden en begon op nieuw. Het personeel van De Punt is door de kwestie zodanig van streek geraakt dat lesgeven onmogelijk is, aldus de wijkwet houder R. Hoyer van onderwijs. 'Wij zijn de smerigste inwoners van Europa' the independent Het milieu van Rusland bevindt zich, na meer dan zeventig jaar te zijn verwaarloosd, op de rand van een catastrofe. „Wij zijn de smerigste inwoners van Euro pa", verklaarde Andrej Jablokov, voormalig Greenpeace-activist en nu adviseur van president Jeltsin op het gebied van milieu. Jablokov heeft de eerste offi ciële poging gedaan vast te stel len hoe achteloos of hoe cri mineel, in westerse termen de communistische partij is ge weest ten opzichte van het milieu. „Het is bijna catastro faal", aldus Jablokov. Elke repu bliek heeft haar eigen rampge bied, zegt hij. De schade be perkt zich niet tot de militaire industrie. Als gevolg van de ver vuiling is de levensverwachting in Rusland gedaald van 70,4 jaar in 1964 naar 69,3 jaar in 1990, zo schat hij. In sommige zwaar vervuilde steden is dat cijfer zelfs gezakt tot 44 jaar. Sommige milieurampen zijn nog niet zichtbaar, zoals breu ken in pijpleidingen of aardbe vingen die worden veroorzaakt door overdadig oppompen van olie of water uit diepe bronnen. Over twintig jaar, aldus het rapport van Jablokov, wordt Moskou ernstig bedreigd door onderaardse overstromingen. Die zijn het gevolg van onacht zaamheid in het verleden voor de geologische structuren onder de straten van de stad. Breuken in pijpleidingen zijn- verant woordelijk voor 7 tot 20 procent van de weglekkende olie, een verlies dat oploopt tot miljoe nen tonnen. Buitenlandse olie maatschappijen overwegen zelfs te proberen een deel daar van terug te winnen. Radio-actieve meren, die in de loop der jaren zijn ontstaan door afval van het wapenpro gramma van de Sovjetunie, lo pen het risico te worden getrof fen door aardschokken, waar door het vervuilde water naar de Kaspische Zee zal stromen en een milieuramp zal ver oorzaken die vergelijkbaar is met, of zelfs groter dan, het on geluk bij Tsjernobyl. De rampen, potentieel en echt, lijken overal aanwezig. Aluminiumfabrieken in Oezbe kistan, een van de Centraalazia- tische republieken, hebben on gecontroleerd afval geprodu ceerd waardoor nu de gebieden worden aangetast waar fruit wordt geteeld. Plantages van granaatappels, wijngaarden en de veestapel worden vergiftigd. In dè Oeral zitten de meren rond de verboden stad Tsjelja- binsk, het centrum van de nu cleaire industrie van de Sovjetu nie, vol met plutonium. Inten sief gebruik van pesticiden heb ben de rivieren vergiftigd. Zelfs na de glasnost en het vertrek van de communisten heeft Jablokov slechts beperkt toegang tot de archieven. Om de problemen op te lossen, ad viseert hij de volledige herzie ning van alle milieuwetten van Rusland. voerder van het ministerie van economische zaken zegt dat geen strafbare feiten zijn gecon stateerd. Eurabic Trading, mëde gelwd door een Libiër, staar in vak kringen bekend als een inkoper ten behoeve van het Libische en Iraakse rakettenprogramma, zo meldde gisteravond de Duitse televisiezender ZDF. Het bedrijf in Hoofddorp is een dochteron derneming van Eurabic Interna tional die op haar beurt weer wordt bestuurd door Rhuma Holding, genoemd naar de Libi sche directeur. Het bedrijf ex porteert zowel technische appa ratuur als voedingsgoederen van Europa naar Arabische lan den. Advocaat Heukels van Eur abic zegt dat de in beslaggeno men goederen bestemd waren voor de Libische inkooporgani satie Central Repair Shop, een bedrijf dat in handen is van de Libische overheid. Volgens de Duitse regering kunnen de opti sche meetbank en laserappara tuur'ook worden gebruikt voor nucleaire doeleinden. Pagina 3: "Wapenschandaal politiek spelletje' WARMOND Het is waarschijnlijk van korte duur, maar de liefhebbers van natuurijs bon den gisteren weer de ijzers onder. Echt veilig kon dat alleen nog op de landbanen, zoals in jes draaiden, maar na vieren werd de baan overspoeld door de schooljeugd. Vanavond worden op diverse banen clubkampioenschap pen gereden. FOTO HENK BOUWMAN Warmond. Hier opende de plaatselijke ijsclub om 10.00 uur de accommodatie in de Veerpol- der. Aanvankelijk waren het alleen de echte schaatscracks die in hoog tempo binnenbocht-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1