Rtv show Leuk om deze rol te sp 'Pas op je veertigste kun je op solotoer' Donderdag 23 januari 1992 Redactie: 023-150191/023-150192 e INEKE VAN DE:R MEER e JAN VAN DER NAT CERARO VAN PUTTEN e Vormgeving: ESTHER NYPEL5 6 SPUKERHOEK kun je goed of slecht vinden, er wordt wel heel serieus en keihard aan gewerkt. Door het héle team. Mijn vader heeft me al geleerd datje altijd met een team werkt. Het zijn na tuurlijk altijd de acteurs die de aandacht trekken. Je kunt nog zo mooi spelen, zei mijn vader dan, maar als de toneelmeester het doek niet ophaalt, sta je toch mooi voor paal. (Bart Römer) STARDOM Bij actrice Ina van Faassen en echtgenoot Ton van Duinhoven nemen de poezen en de hond een belangrijke plaats in hun le ven in. Jarenlang heeft het echt paar er alles aan gedaan om kin deren te krijgen. Na onderzoeken werd duidelijk dat zij kinderloos zouden blijven. Daar is lang over gepraat. Ook over het adopteren van een kind, maar uiteindelijk vond Ina het theater toch belang rijker. Nu hun troeteldieren in middels kind aan huis zijn, wordt het gemis van kinderen niet lan ger gevoeld. Sylvia Kristel duikt binnen kort weer de koffer in. Haar hu welijk is kapot, heeft ze 'exclu sief' aan Privé verteld. Ze is nu totaal berooid en daarom heeft ze 'exclusief' in Story aangekon digd als vanouds uit de kleren te gaan. „Ik heb echt geprobeerd naam te maken in serieuze films, maar het enige waar het publiek kennelijk om vraagt is mijn blote lijf te zien." Maar hopen voor de op jaren geraakte Kristel dat ze door al dat gehijg straks niet in ademnood komt te verkeren. t2t President Bush en echtgenote Barbara zijn de bestgemanierde Amerikanen. Dat Bush onlangs aan een staatsbanket in Japan moest overgeven, doet daar niets aan af. Het echtpaar heeft deze eer te danken aan Marjabelle Young Stuart, de Amerikaanse etiquettedeskundige die jaarlijks een lijst opstelt. In 1991 kwam volgens haar niemand in de buurt van Barbara wat betreft de uit straling van warmte en medele ven. De president zelf is een meester in de omgang en de ma nier waarop hij na het pijnlijke incident in Tokyo grappen maak te laat zien dat hij elke situatie aankan, aldus Stuart. A Het zal je maar gebeuren. De gene, van wie je altijd dacht dat het je zuster was, blijkt ineens je moeder te zijn. Dat overkwam filmacteur Jack Nicholson. On langs ontdekte hij via via, dat hij niet door zijn ouders, maar door zijn grootouders is opgevoed. Zijn echte vader ging er al vandoor voordat Jack het levenslicht had gezien. En zijn moeder is 'een geheimzinnige oudere zus', die al heel lang ergens in het buiten land woont. Nicholson raakte door de ontdekking zo van slag, dat hij behandeld moest worden door een psychotherapeut. Het wassenbeeldenmuseum 'Madame Tussaud' heeft er weer een beroemdheid bij. Het pu bliek kan zich nu ook vergapen aan Jeroen Krabbé. De wassen pop heeft zo'n slordige 60.000 gulden gekost. Bart Römer, gemenerik in Spijkerhoek BUSSUM PETER VAN PE KRAATS Het pand in Bussum oogt als een kra kersbastion in rus tige tijden. Jonge mensen lo pen in en uit. Maar de voorma lige huishoudschool is niet ge kraakt en de jonge mannen en vrouwen zijn geen krakers. Het zijn leden van de cast van Spij kerhoek. Het pand is de thuis haven van deze Nederlandse dramaserie. Binnen wordt ge repeteerd; daar worden alle scènes die zich binnenshuis af spelen opgenomen. Sinds sep tember is ook Bart Römer met grote regelmaat in de oude huishoudschool te vinden. De 34-jarige zoon van Piet Römer verschijnt pas in aflevering acht op het scherm, maar heeft ondertussen toch al me nige opnamedag achter de rug. „Ik speel Ronnie Maat", vertelt Römer. „Een gemene kruimel dief die door Gerard Verlinden, gespeeld door Hidde Maas, wordt ingeschakeld. Pas later blijkt dat Verlinden een adder aan zijn borst heeft gedrukt Hij en Ronnie zijn eerst handlan gers maar worden uiteindelijk tegenstanders." Römer vindt het heerlijk oip de rol van Ronnie te spelen. „Hij is intens gemeen. Er is ge woon niks leuk aan hem. Hij gaat ook niet leuk met mensen om. Niet met mannen, maar ook niet met vrouwen. Het is gewoon een rotzak eerste klas." Dubbel leuk Het is de eerste keer dat Bart Römer een slechterik speelt en in zijn rol alles mag doen wat God heeft verboden. „Het is echt een heel leuke rol, maar voor mij is het allemaal dubbel leuk. Ik heb namelijk mijn hele leven lang jong geleken. Het re sultaat was dat ik bijna alleen maar jonge jongens speelde. Maar ik ben nu 34 en heb twee kinderen, dus zo'n rol klopt niet meer met mijn gevoel van bin nen. Als acteur wil je groeien en als mens ben je zelfs al verder dan je als jonge man was. Dan is het niet leuk meer om een jonge man te spelen. Dan wordt het een kunstje. Nu speel ik een man van mijn eigen leeftijd die ook nog eens mag doen wat hij normaal niet mag. Dat is leuk." Römer verdient al vijftien jaar zijn brood als acteur. Daarnaast schrijft hij en is hij sinds kort ook producent. „Maar dat stelt nog niet veel voor." De acteur speelde vroeger al leen op het toneel, maar daar zullen de meeste mensen hem niet van kennen. Misschien wel van Medisch Centrum West, waar hij een heel seizoen plus een paar losse afleveringen in te zien was. Door die rol kwam het wel eens voor dat hij op straat werd aangesproken. „Je kunt vijfentwintig jaar to neelspelen zonder dat ook maar iemand je op straat aanspreekt. Maar je hoeft maar één keer met je hoofd op tv te komen en je wordt overal herkend. Dat is dus ook bij mij gebeurd. Nou was ik daar wel aan gewend. Mijn vader overkomt dat al zo lang als ik mij kan herinneren. Daar was ik vaak bij, dus ik ben er mee opgegroeid. Maar nu ging het voor het eerst om mij zelf. Dat vond ik toch wel wat Spanningsboog Toneel of televisie: volgens Rö mer is het een wereld van ver schil. „Een toneelstuk heeft een begin, daarna verloopt het en ten slotte heeft het een eind. Er zit een spanningsboog in, daar kun je in groeien. Televisie is gefragmenteerd. Je zit veel te wachten om dan een paar mi- Bart Römer „Bij de tv is veel wachttijd v bietijd." nuten een scène te spelen. Het werk is op zich hetzelfde, alleen heb je bij tv veel wachttijd waarin je je concentratie moet zien vast te houden. Ik noem dat zombietijd. Want je doet ei genlijk niets. Je leest niet, je praat niet echt, je keutelt maar een beetje. De tijd verstrijkt ge woon. Ik ben in die uren zo zui nig mogelijk met mijn energie. Dat moet wel, want anders hou je opnamedagen van vijftien of zestien uur niet vol. Want kijk, je kunt Spijkerhoek goed of slecht vinden, maar er wordt wel heel serieus en keihard aan gewerkt. Door het héle team. Mijn vader heeft me al geleerd dat je altijd met een team werkt. Het zijn natuurlijk altijd de ac teurs die de aandacht trekken. Maar je leunt nog zo mooi spe len, zei mijn vader dan, maar als de toneelmeester het doek niet ophaalt, sta je toch Vreemd karakter In het begin kwam Römer maar een paar van de andere spelers van Spijkerhoek tegen in de school in Bussum. Hij zat eigen lijk alleen in de 'criminele ver haallijn'. „Maar langzamerhand vreet ik me nu ook op andere plekjes in en krijg ik dan ook scènes met de overige spelers. Ik begin me nu ook steeds meer thuis te voelen in de rol van Ronnie Maat. Je hoort vaak dat acteurs in de huid van een an der kruipen. Maar voor mij geldt het omgekeerde. Ik laat een voor mij vreemd karakter steeds meer in mijzelf toe. Ron nie komt dus gewoon steeds meer in me. In het begin had ik daar veel meer moeite mee. Ik liep als het ware als een blinde door de gang. En als je op de tast loopt, pak je alles vast wat je verder kan helpen." „Ik heb ook voor het eerst kunstgrepen toegepast om in een rol te komen. Ik heb een ring gekocht, en die draag ik ook, die ik echt symbool vond staan voor Ronnie. Het is een vrij agressieve ring. En ik heb ook een mes gekocht. Dat ding heb ik gewoon in mijn zak, want Ronnie gebruikt hem nooit. Maar ik vond hem echt een messetrekker. Dat mes is dus zo'n handvat om meer en meer aspecten van Ronnie in me op te nemen. Dat vind ik een enorm leuk proces. Maar ja, ik vind heel veel dingen leuk. Ook na vijftien jaar vind ijs: nqg steeds dat ik een ontzettend leuk vak heb." Het wij-gevoel van acteur Fred Butter RON DE HAAN Fred Butter ontving af gelopen maandag, net als Greetje Kauffeld, de Gouden Notekraker. Het gaat om een onderscheiding van de Nederlandse Toonkun- stenaarsbond voor musici die zich verdienstelijk maken voor 'lichte' muziek. Voordat Butter in 1990 zijn eigen groep Steam- heat oprichtte, stond hij met Jos Brink 850 keer in de musicals 'Evenaar' en 'Amerika, Ameri ka'. Daarna kreeg hij hoofdrol len in grote produkties als 'Cats' en 'Sweet Charity'. Hij was bo vendien in tv-shows te zien, zoals 'Wedden Dat', 'Zeg 'ns AA' en 'Medisch Centrum West'. -Die onderscheiding van de Nederlandse Toonkunstenaars- bond. Ik heb een juryrapport of een jury gemist. Maar je bent evengoed blij met de prijs? „Ja. Ach, ik geloof dat er nog wel door een aantal mensen over is gesproken wie de prijs moest krijgen. Al zou ik niet we ten wie. Maar afgelopen zomer hoorde ik dat ik kandidaat was. Het is een onderscheiding voor artiesten die live optreden. In die zin is de prijs dus een blijk van waardering voor mijn eigen close-harmony-groep Steam- heat, waarmee ik sinds een jaar optreed." „Ik ben net teruggekeerd van New York. Daar heb ik de flop van het jaar gezien, 'Nick en Nora', die ik denk na negen voorstellingen is teruggenomen. Maar 'City of Angels' en 'Miss Saigon' waren prachtig. On-ver- ge-lijk-baar met wat in Neder land op musicalgebied ooit te zien zal zijn. Omdat je hier al tijd zult moeten reizen, dus minder goed kunt uitpakken." -Je hebt zelf it Musicalacteur Fred Butter „Ik ben ervaren en heb een eigen visie op de dingen. Dat klinkt pedant maar zo bedoel ik het niet. FOTO MARCO BAKKER het buitenland wordt geprodu ceerd. Regisseurs worden uit het buitenland gehaald en leve ren hier een exacte kopie af. Ik heb niet het gevoel dat ik een eigen inbrertg had op wat ik heb mogen doen. Je wordt gestuurd en geleid. Dat zat me behoorlijk dwars. Daarbij komt dat ik be hoorlijk chauvinistisch ben. Ik ben ervaren en heb een eigen te produkties gestaan. En net nu Nederland sinds Annie M. G Schmidt weer plat gaat voor de musical, besluit jij er uit te stap pen. „Ja. Dat heeft misschien met m'n instelling te maken. Ik ben nu bijna 35 en loop al tien jaar mee. Het Nederlandse produkt aantal gro- wordt toch bepaald door wat in visie op de dingen. Dat klinkt pedant, maar zo bedoel ik het niet." -Anderen zijn je voorgegaan in een solocarrière. Tom Ooster huis, Alexandra van Marken. Ze waren succesvol in de schaduw van mensen als Willem Nijholt, maar zodra ze zelf met iets ko men blijft opeens het publiek weg, of wordt hun show slecht ontvangen. „Je mag best met een solo programma komen, maar dan moet je veertig zijn. Pas dan heb je wat te vertellen. Tot'die tijd wil ik steunen op een com pany. Wat ik in het leven mee maak stop ik in m'n rugzak en die neem je altijd mee. Als de tijd er rijp voor is, pak je die -Merk je met je groep Steam- heat, dat er in Nederland vol doende emplooi is voor nog een close-harmony-groep? „We hebben een tamelijk so phisticated programma van een uur. Het concept heeft iets van Wall Street Crash. Veel zang, dans en wat crosstalks. Behoor lijk swingend en levendig. Maar we komen niet op ordinaire bruiloften en partijen. Wel spe len we op serieuze gala's van bij voorbeeld grote bedrijven. Pro bleem is dat die je natuurlijk wel moeten vragen. En dat ge beurt niet altijd. Zo'n vijftig tot zestig keer per jaar, en dat is weinig voor iemand die 180 voorstellingen per seizoen ge wend is." -Wat doe je dan in de reste rende tijd? „Ik verveel me niet. Ik heb zo'n beetje de hele organisatie op m'n nek genomen. Eén dag Steamheat is voor mij drie da gen werk. Als je me nu vraagt, wist je dat van tevoren, dan zeg ik nee." -Joop van den Ende komt vol gend jaar met een Nederlandse bewerking van 'Cyrano de Ber gerac'. Met een Nederlandse re gisseur, Eddy Habbema, met een Nederlandse cast, hoofdrollen voor Bill van Dijk, Ryan van den Akker en Danny de Munk. Met een decor van Paul Gallis, de beste decorbouwer die we heb ben. Jij zit er-niet bij. „Ik heb aan de wieg van Cyra no gestaan. Ik heb voor musi calmaker Adje van Dijk de ban den ingezongen, waarmee hij 2 ■/z jaar geleden langs de deuren liep te leuren. Ik ben er niet bij, omdat er geen tijd of ruimte zou zijn geweest. Zelfs niet nu het project doorgaat kriebelt m'n bloed niet. Ik heb mijn ei gen toko. Vanaf september doen we een show met Simone Kleinsma, zodra ze klaar is met 'Funny Girl'. Robert Long schrijft voor ons een paar num mers. Het wordt een mooi pro gramma." -Heb je 'Revue Revue' van Jos Brink gezien? De reacties waren niet juichend. „Ik heb 'm gezien en ben er heel dubbel over. Organisato risch is het geweldig wat Jos en Frank Sanders doen. Maar artis tiek valt er wel wat op aan te merken. Er zitten een paar be hoorlijke zakken in." 1 -Pardon? „Het is hier en daar behoor lijk langdradig. Zonder dat ik daar nu te veel over wil zeggen. Kijk, in de Verenigde Staten ne men ze in de loop van zo'n pro- duktieproces een musicaldokter in de arm. Hij is een soort exter ne deskundige en als het er op aan komt, staat hij in de beslis singen over wat goed is en wat er uitgesneden wordt, nog bo ven de producent en de regis seur. Dat is èen heel verschil met Jos en Frank. Die werken heel erg van binnenuit en dan kun je je er op een goed mo ment ook niet meer van losma ken." TV Plus krijgt zendvergunning De Stichting D2TV, het breed- beeldexperiment waarin ook de publieke omroep participeert, heeft van het Commissariaat voor de Media toestemming ge kregen om gecodeerde uitzen dingen te beginnen in breed beeld. Het station, TV Plus, gaat op 8 februari van start. Alleen kijkers met een breedbeeldtele visie met een ingebouwde de coder kunnen het signaal van TV Plus ontvangen. Daarvoor moet de consument echter wel een magneetkaart kopen. Volgens interim-directeur C. Dorland van de stichting D2TV heeft het station inmiddels ook overeenstemming bereikt met de koepelorganisatie van kabel exploitanten Vecai, voor door^ gifte van het TV Plus-signaal. Vandaag worden de kabelex ploitanten op de hoogte gesteld van die overeenkomst. TV Plus gaat exploitanten een 'kostprijs vergoeding' betalen voor door- Dorland stelt dat bezitters van een breedbeeldtoestel wel in het bezit moeten zijn van een magneetkaart om het breed- beeldsignaal ongecodeerd te kunnen ontvangen. Die kaarten zullen in beginsel gratis aan de consument ter beschikking worden gesteld. Wel moet de kijker waarschijnlijk een een malige prijs betalen voor de aanmaakkosten van de kaart. TV Plus begint op 8 januari met uitzendingen van de Olym pische Winterspelen. Het sta tion heeft van PTT Telecom een tv-kanaaï gehuurd voor vier uur per dag. Dorland schat dat er in Nederland momenteel zo'n dui zend bezitters zijn van een breedbeeldtoestel. Zo'n televisie met een brede beeldbuis kost in de winkel rond de elfduizend gulden. De vergunning die het Com missariaat voor de Media heeft verstrekt aan TV Plus heeft een looptijd van vijf jaar. De model overeenkomst met de Vecai loopt over twee jaar af. Rockconcert in Ahoy' van 'schildpadden' Na de film, een tekenfilmserie stripboeken en speelgoed berei ken de Teenage Mutant Ninja Turtles een nieuw hoogtepunt: een live rock-concert. Op zon dag 8 maart staan de door ra dioactieve stof uit de kluiten groeide schildpadden op podium van Ahoy' in Rotter dam. De pizzaverslindende Turtles hebben net hun succesvolle Coming out of their Shells-tour door de Verenigde Staten afge sloten en willen die zegetocht nu voortzetten in Europa. Tijdens de rock-musical speelt Michaelangelo lead-gi- taar, Donatello keyboards, Raphael saxofoon en Leonardo basgitaar. April zingt en maakt televisieopnames van de show en het publiek, die direct op een groot' videoscherm geprojec teerd zullen worden. STRIPS BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6