'Lubbers naïef als hij toch op bezoek komt' Binnenland Politie Amsterdam wil taxichauffeur bijschaven Akkoord bij Akzo over afschaffing vut Ook kind in rijke Westen loopt veel littekens op' Rekenkamer onderzoekt kosten gezondheidszorg De Vries ziet weinig in FNV-uitkeringsplan Enquête SP: 'Flitstrein' over bestaand spoor Dales toch naar de Hoge Raad voor pensioen Rost Betere rijstijl en omgangsvormen Waterwinning uit Maas gestopt Het Waterwinningbedrijf Brabantse Biesbosch (WBB) heeft van morgen de toevoer van Maaswater naar de spaarbekkens afge sloten wegens de verontreiniging van het water met een aantal chemische stoffen, waaronder pyridine en aniline. De spaarbek kens worden gebruikt voor Rotterdam, Dordrecht en delen van West-Brabant en Zeeland. De watervoorziening komt niet in ge vaar, omdat de voorraden in de spaarbekkens groot genoeg zijn. De verontreiniging is afkomstig van bedrijven in Wallonië. De waterbedrijven zijn uiterst boos op de Belgische overheid en be drijven, omdat die de waterkwaliteit niet of nauwelijks controle ren en vervuilingen niet direct melden. Oude Kamer wordt geen balzaal Als 76ste kamerlid heeft Erica Terpstra (WD) gisteren haar handtekening gezet onder een motie van PvdA'er Bram Stemer- dink om de huidige vergaderzaal van de Tweede Kamer te laten staan na de verhuizing van de Kamer naar de nieuwbouw. Het presidium van de Kamer onder leiding van voorzitter Deetman had besloten dat de huidige zaal wordt omgetoverd in de oude gedaante: een balzaal, die voor recepties en andersoortige ont vangsten kan worden gebruikt. Stemerdink en zijn medestan ders vinden dat dan een zichtbaar stukje parlementaire geschie denis verloren gaat. Sneltramlijn Sloterdijk-Bijlmer De Amsterdamse gemeenteraad is ondanks de enorme financië le risico's gisteren akkoord gegaan met de aanleg van een snel tramlijn tussen het NS-station Sloterdijk en de wijk zuidoost. De aanleg kost 550 miljoen gulden, waarvan 400 miljoen van het rijk komt. Voor ruim 140 miljoen gulden is nog geen dekking ge vonden. De nieuwe sneltramverbinding is 20,5 kilometer lang en telt twintig halten. Na de aanleg zijn uitbreidingen van de lijnen naar Schiphol, Amstelveen en de nog aan te leggen tweede Coentunnel mogelijk. Drugsbaas vrij na administratiefout Het Haagse gerechtshof heeft een tot tien jaar veroordeelde drugsbaas wijgelaten uit voorlopige hechtenis na een admini stratieve fout. De 21-jarige man kreeg tien jaar voor drugshan del, ontvoering en zware mishandeling. Hij ontvoerde in juli 1990 in Rotterdam een man en sneed hem zijn pink af wegens een conflict over drugs. De verdachte ging in hoger beroep. Dat had binnen negentig dagen weer moeten worden behandeld, maar door een fout kwam de zaak eeh dag te laat voor. De advo caat eiste daarop beëindiging van de voorlopige hechtenis. De strafzaak tegen de man wordt overigens gewoon voortgezet. Als hij de wijk neemt naar het buitenland, volgt een internationale opsporing. AMSTERDAM «ANP De Amsterdamse politie wil nog dit jaar beginnen met cursussen voor taxi-chauffeurs over ver keersveiligheid, fatsoens- en omgangsvormen, rijtechniek en veiligheid. Amsterdam is de eer ste gemeente die dit gaat doen, zo heeft commissaris Zee van de verkeerspolitie gisteren ge zegd. „Taxichauffeurs zijn verant woordelijk voor een bijzondere vorm van openbaar vervoer. Als verkeerspolitie zijn wij mede verantwoordelijk om het open baar vervoer zo probleemloos -mogelijk te laten verlopen. Wij Rebben tegen de taxichauffeurs gezegd: wees onze partner in het bestrijden van de ver keersonveiligheid", aldus Zee. De boodschap aan de 1600 taxi's in Amsterdam is 'gedraag je correct en houd je aan de ver keersregels'. De cursus omvat naast het bijschaven van de rij stijl ook lessen in gespreks- en benaderingsstechnieken om de risico's in de omgang met pas sagiers zo klein mogelijk te hou den. Verder worden de chauf feurs getraind op wat ze het beste kunnen doen bij overval len. Ook fatsoens- en omgangs vormen zullen worden behan deld. Zo is het de bedoeling djat chauffeurs met pak en stropdas gaan rijden. Er wordt dus via de cursus ook aan het imago ge werkt, zo is het plan. NIEUWSLIJN Bij het monument in het Prinsenpark in Apeldoorn heeft gis teren de jaarlijkse kranslegging plaats gevonden. Herdacht werd de deportatie van ongeveer 1.500 patiënten en perso neelsleden van de joodse psychiatrische inrichting het Apel- doomsche Bos in 1943. FOTO ANP» KOEN SUYK Vakcentrale Cosatu tegen Zuid-Afrikareis Donderdag 23 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SAAAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: ANDRIES DETMAR Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). voorlopig zal het bezoek van een buitenlands staatshoofd er toe leiden dat president De Klerk zich internationaal ge steund ziet in zijn beleid om de zwarte meerderheid haar rech ten te blijven ontnemen." Ook de speciale Commissie tegen Apartheid van de Vere nigde Naties heeft haar be zorgdheid uitgesproken over het voorgenomen bezoek van Lubbers en Van den Broek. Dat kreeg de Nederlandse ambassa deur bij de Verenigde Naties gisteren te horen. Het CNV heeft in een verkla ring laten weten „teleurgesteld" te zijn over het feit dat Lubbers de reis naar Zuid-Afrika gewoon wil laten doorgaan. Het bezoek komt veel te woeg, vindt de christelijke vakcentrale. „De krachtproef waarvoor blank en zwart in Zuid-Afrika staan, is nog lang niet voltooid", aldus de verklaring. Bij de Nederland se hulp voor Zuid-Afrika zal overigens meer de nadruk ko men te liggen op steun aan ont wikkelingsprojecten. Tot nog toe lag de nadruk op hulp aan politieke activiteiten, gericht te gen de apartheid. Minister Pronk van ontwikkelingssamen werking zei dit gisteren in Rot terdam bij de opening van een driedaags congres over de toe komstige relaties tussen de Eu ropese Gemeenschap en Zuide lijk Afrika. Nederland heeft de afgelopen jaren ongeveer tachtig miljoen gulden besteed aan ontwikke lingshulp in Zuid-Afrika. Wat Nederland betreft zal de hulp op het gebied van de mensen rechten en onderwijs blijven doorgaan. Er zal echter meer aandacht gaan naar de armoede onder de zwarte plattelandsbe volking. Minister Pronk stelde ook programma's in het vooruit zicht gericht op de bevolking van de zwarte woonsteden. Hij wil geld beschikbaar stellen voor opleiding van de zwarte bevolking op het terrein van dienstverlening, handel en in dustrie. ARNHEM ANP-GPD De collectieve vut-regeling bij Akzo (22.500 werknemers) wordt op termijn afgeschaft. Na een marathdn-zitting van 23 uur gingen de vakbonden van ochtend akkoord met hët om streden voorstel van de Akzo- directie. I >e vut was het meest heikele punt tijdens de cao-on derhandelingen, die nu in een principe-akkoord zijn uitge mond. >ver een loonsverhoging van 5,2 procent was al eerder vannacht overeenstemming be reikt. De cao krijgt een looptijd van 15 maanden. De huidige vut-regeling blijft bestaan tot 1997. Tot dat jaar kunnen de werknemers op 62- jange leeftijd met de vut, die volledig door Akzo wordt bekos tigd. \anaf 1997 wordt de vut- leeftijd iedere twee jaar met een half jaar verhoogd. In het jaar 2006 kunnen de laatste Akzo werknemers op rekening van hun werkgever vervroegd uittre den. Het geld dat door de geleide lijke verhoging van de vut-leef- Ujd wordt bespaard, zal deels ten goede komen aan de werk nemers. Hoe precies is niet be kend, maar gedacht wordt aan een fonds dat werknemers de mogelijkheid biedt zelf te spa ren voor vervroegde uittreding. Een bezoek van premier Lubbers aan Zuid-Afrika bete kent een legitimering van de blanke minderheidsrege ring. Het zal de banden verzwakken tussen het Zuidafri- kaanse en het Nederlandse volk, dat de strijd tegen apartheid van oudsher heeft gesteund. De gedachte dat een dergelijke reis een stimulans is voor het democratise ringsproces in Zuid-Afrika is „naïef en paternalistisch". door apartheid gedomineerde maatschappij. Het buitenland kan de gebeurtenissen in Zuid- Dat heeft de voorzitter van de Zuidafrikaanse vakcentrale Afrika niet beoordelen Cosatu, Jay Naidoo, gisteren ge zegd in Amsterdam. Een dele gatie van Cosatu bezoekt deze hand van verklaringen van woordvoerders van de blanke minderheidsregering. Er is geen week Nederland op uitnodiging enkel bewijs dat de regering de FNV. Cosatu anderhalf miljoen leden heeft Lubbers meege deeld hem niet te willen ont moeten. Volgens Naidoo is er in de slechte situatie van de zwarte bevolking de laatste jaren bar weinig veranderd. De economi sche hervormingen hebben ge leid tot toenemend geweld. Nog steeds worden mensen ver moord en zijn er grote huisves tingsproblemen. „We leven nog steeds in een werkelijk hecht aan fundamen tele veranderingen tot een ware democratie, zoals bijvoorbeeld in Nederland. Daarom is er nog steeds druk nodig vanuit de in ternationale gemeenschap. En daarom dringen wij aan op uit stel van het bezoek", aldus Na idoo. Lubbers zal door Cosatu met open armen in Zuid-Afrika wor den verwelkomd, zodra de inte rim-regering is aangesteld, al dus de Cosatu-voorzitter. „Maar AMSTERDAM PATRICIA VAN DER ZALM „In Nederland sterven geen kinderen aan de gevolgen van ondervoeding en gebrek aan medische zorg, zoals in La- tijnsamerikaanse landen. Maar tegen de tijd dat kinderen in het Westen volwas sen zijn, dragen velen de littekens van seksueel misbruik, mishandeling en emotionele verwaarlozing. Het rijke Westen heeft vooral aandacht voor kin deren als consument, als economische factor" Minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking zei dat gisteren in Amster dam op de openingsdag van het interna tionale congres over kinderombudswerk. Het driedaagse congres, bijgewoond door naar schatting vijfhonderd deelne mers uit binnen- en buitenland, is geor ganiseerd door de Stichting Kinderom budswerk. Nederlandse ouders, verzorgers, politi ci, advocaten, sociologen en psycholo gen hebben volgens Pronk weinig reden zichzelf op de borst te slaan. Er gaat nog te veel mis in de opvoeding en de (machts-)verhouding met kinderen. Werkelijk luisteren naar de behoeften en wensen van kinderen verdient verre de voorkeur boven het van bovenaf opleg gen van gedrag, betoogde de minister. Alleen zo'n houding draagt ertoe bij dat kinderen uitgroeien tot zelfstandige, evenwichtige individuen. Ook de Belgische hoogleraar jeugdbe- schermingsrecht professor dr. E. Verhel len, verbonden aan de universiteit van Gent, hekelde op het Amsterdamse con gres de westerse houding van zelfinge nomenheid als het gaat om de bescher ming en behandeling van kinderen en jongeren. „We zouden ons eigenlijk moeten schamen om met een bestraf fend vingertje te wijzen naar de manier waarop een land als Brazilië omgaat met zijn arme kinderen. Daar worden ze als mussen op straat doodgeschoten, maar wij geven pedagogische adviezen met als gevolg: de dood". Het cultureel bepaalde patroon vol gens welk volwassenen met kinderen omgaan, is, zo wilde hij met deze enigszins gechargeerde vergelijking maar zeggen, in wezen hetzelfde. „Wat daar leidt tot het doodschieten van lasti ge kinderen, leidt hier tot kindermishan deling". Misschien is de situatie hier nog wel erger, aldus Verhellen. Hier zijn immers alle basisvoorzieningen voeding, on derdak, school, gezondheidszorg voor kinderen aanwezig. En nog vallen er slachtoffers, zij het op een ander vlak. Uit de rapporten van de Bureaus Ver trouwensartsen blijkt bijvoorbeeld tus sen 1977 en 1987 sprake van een vervijf voudiging van het aantal meldingen van kindermishandeling. De toename wordt mede toegeschreven aan een grotere be kendheid van de bureaus en aan een groter bewustworden van het probleem. Minister Pronk refereerde overigens wel degelijk aan de erbarmelijke situatie in Derde-Wereldlanden. Hij benadrukte vooral het belang van aidsonderzoek. De ziekte laat vooral in Afrika hele gebieden achter als ware 'killing fields'. Volgens een prognose van de Wereld Gezondheids Organisatie zal aids in de jaren negentig in landen ten zuiden van de Sahara verantwoordelijk zijn voor vijftig procent van de kindersterfte. Mil joenen andere kinderen zijn of worden wees omdat de ziekte hun ouders heeft weggevaagd. Geld en onderzoek naar oorzaak, behandeling en preventie zijn broodnodig, aldus Pronk. Akzo zal iedere werknemer dan een 'startbedrag' geven. De rest van het geld zal worden besteed aan ouderenbeleid binnen het De lonen bij het chemiecon cern gaan de komende vijftien maanden in totaal met 5,2 pro cent omhoog. De bonden had den eisen gesteld van 4,5 tot 5,5 procent op jaarbasis. 'De Russen komen!klonk het gisteren in de haven van Den Helder. En op de marinebasis staken ze geen hand uit. Dat hoefde ook niet. De Russi sche onderzeeër die gisteren Den Helder binnenliep, is door drie grote ondernemers in de marinestad gekocht als toeristische attractie. Het negen tig meter lange schip (Zulu-klasse, 1958) wordt de komende maanden opgeknapt en is vanaf juni voor publiek te bezichtigen. FOTO ANP HANS STEINMEIER Opzet onderzoek blijkt nog struikelblok De Algemene Rekenkamer gaat de kostenontwikkeling in de ge zondheidszorg en andere facto ren die van invloed zijn op de particuliere ziektekosten onder zoeken. Daarover zijn staatsse cretaris Simons (Volksgezond heid) en het KLOZ, de organisa tie van particuliere ziektekos tenverzekeraars, het eens ge worden. De vraag is echter of de Rekenkamer binnenkort inder daad van start kan gaan. Naar verwachting zal het ka binet de Rekenkamer morgen officieel opdracht geven voor een onderzoek. Dat onderzoek zou binnen zes weken het ver lossende woord moeten bren gen in het geschil tussen de ziektekostenverzekeraars en Si mons over de hoogte van de premies. Simons vindt dat de ziekte kostenverzekeraars hun pre mies met minstens 15 procent kunnen verlagen, De verzeke raars daarentegen stelden dat de kosten zo fors zijn gestegen, dat zelfs een verhoging niet is uit te sluiten. De gemoederen laaiden hoog. Vorige week besloten beide par tijen de strijdbijl voorlopig te begraven en onafhankelijke deskundigen te laten uitzoeken hoe de vork precies in de steel zit. Simons verklaarde destijds te hopen dat de uitkomsten van het onderzoek er toe zullen lei den dat de premies per 1 april 1992 omlaag kunnen. De verze keraars beloofden hun premie beleid te zullen baseren op de resultaten van het onderzoek. Over de precieze opzet van dit onderzoek strijden Simons en KLOZ overigens nog verder. Zolang zij het niet eens zijn over de vraagstelling voor het onder zoek, kunnen geen nadere be sluiten worden genomen. Mocht de Rekenkamer inder daad worden verzocht de zaak te leiden, dan zijn ook extra be voegdheden nodig. Nu kan de Rekenkamer alleen de admini stratie van ziekenfondsen con troleren. Daarnaast kunnen de rekenmeesters bij particuliere verzekeraars slechts onderzoek doen voor zo ver het de awbz betreft (de algemene wet bij zondere ziektekosten). Het is daarom twijfelachtig of de Rekenkamer op korte ter mijn aan de slag kan. Zoals be kend willen Simons en de Tweede Kamer de resultaten van de expertise vóór 1 maart hebben. De nieuwe premies worden namelijk per 1 april vastgesteld. In de Tweede Kamer neemt de onrust over de trage gang van zaken toe. Gevreesd wordt dat er weinig of niets van te recht zal komen. Een betrokke ne in de verzekeringswereld gaf gisteren ronduit toe dat dat ook de bedoeling van de KLOZ is. De datum van 1 april kan dan verstrijken zonder dat er iets is gebeurd. DEN HAAG blauwdruk, waarbij een paar as pecten toch niet helemaal even wichtig aan de orde komen". Hij denkt dat het in de praktijk doelmatiger is de bestaande sa menwerking tussen de organi saties te versterken. „In een aantal situaties zie je al dat sociale diensten en ar beidsbureaus één loket openen om mensen dienstbaar te zijn. Dat soort vormen van samen werking kan ik me ook voorstel len met bedrijfsverenigingen. Waar dat in de toekomst nog eens toe leidt, zullen we dan wel Minister De Vries van sociale zaken ziet niet veel in het dins dag gepresenteerde FNV-plan om Ziektewet, wao en yyw on der te brengen in één wet. Het voordeel daarvan is volgens de FNV dat een sluitende aanpak ontstaat om meer mensen aan een baan te helpen. De Vries zei gisteren voor de radio sterk te twijfelen aan het nuttige effect van zo'n nieuwe wet. Hij ziet wel wat in de ach terliggende gedachte om uitke ringen mede te gebruiken om nsen weer aan de slag te krij gen. Hij aarzelde ook bij het voorstel om de sociale diensten, de bedrijfsverenigingen, de be- fsgezondheidsdiensten en arbeidsbureaus in één orga nisatie te laten opgaan. De Vries sprak van „een theoretische Een langdurige reorganisatie als die van de arbeidsvoorzie ning staat hem daarbij niet voor ogen. „Die heeft tien jaar voor bereiding gekost. Dat waren niet de jaren waarin de klanten het best werden geholpen." UTRECHT. ANP Partij (SP) heeft laten houden onder ongeveer 2.000 reizigers. De minister is voorstander van een speciale nieuwe spoorlijn. Maar 90 procent van de reizi gers vindt dat de minister het overgrote deel van de 3,3 mil jard gulden die met de aanleg van de speciale lijn zou zijn ge moeid, beter kan gebruiken voor verbeteringen van het re guliere treinvervoer. Het ge bruik van bestaand spoor zou veel vertraging geven. De mees te reizigers vinden volgens het SP-onderzoek de tijdwinst door een nieuw spoor van onderge schikt belang. Het leeuwedeel van de Neder landse treinreizigers vindt dat minister Maij-Weggen (verkeer i waterstaat) moet afzien van de aanleg van een geheel nieuw tracé voor de supersnelle 'flit strein' van de Belgische grens ir Amsterdam. Negen van de tien reizigers vinden dat de Ho ge Snelheids Lijn (HSL) over verbeterd bestaand spoor moet rijden. Dat is goedkoper en be langrijke natuurgebieden in Brabant en Zuid-Holland kun nen daarmee worden gespaard. Dat is de uitkomst van een onderzoek dat de Socialistiese cussie nu opnieuw verlengd, al dus Willems. Het Haagse gerechtshof be paalde in september 1991 in een civiele procedure tegen de Staat, onder meer aangespan nen door oud-verzetsstrijders, dat de weduwe van het vroegere kamerlid Rost van Tonningen te veel pensioen krijgt. Ook de herziening van het pensioen in 1956. toen de zogenoemde diensttijddoortelling werd inge voerd. was volgens het hof on rechtmatig. Dales zette nog maals het kabinetstandpunt uit een dat geen partij voor de we duwe is gekozen, maar dat be langrijke staatsrechtelijke vra gen aan de orde zijn die een antwoord van de Hoge Raad vergen. Minister Dales van binnenland se zaken blijfi erbij dat het kabi net in cassatie moet tegen de uitspraak van het gerechtshof in Den Haag over het pensioen van de weduwe Rost van Ton ningen. Het gerechtshof bepaal de vorig jaar dat de 'zwarte We duwe' te veel pensioen krijgt. Groen Links meent als enige fractie in de Tweede Kamer dat het kabinet moet afzien van ho ger beroep. Met de beslissing van het gerechtshof zou een historische fout zijn goed ge maakt. De uitspraak was vol gens kamerlid Willems in over eenstemming met de gevoelens die vooral onder nabestaanden van oorlogsslachtoffers leven. Voor hen wordt de pijnlijke dis

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3