Feiten Actiegroep leden Opperste Sovjet Milosevic onder druk 'Voor Duitsland hoeft niemand bang te zijn Bosnië en Macedonië wijzen plan 'nieuw Joegoslavië' af Donderdag 23 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA e ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (dief) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN 2 Zo WOW'T NOOIT UMT MT'T MILIEU' BONN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT „Voor Duitsland hoeft nie mand bang te zijn. De meeste Duitsers willen in vrede en vrij heid met andere volkeren sa menleven. We laten in het Wes ten onze spierballen niet rollen, noch rijden we hoog te paard naar hét Oosten. We zijn sim- pelweg bezig onze nieuive rol in een veranderde wereld te vin den1 Dat was gisteren de centrale boodschap van kanselier Hel mut Kohl voor de buitenlandse pers in Bonn. Kohl is dat jaar 35 jaar lid van de Bondsdag en tien jaar kanselier; een mooi mo ment voor een ontmoeting met buitenlandse correspondenten, zoals zijn voorganger Helmut Schmidt geregel had. Ruim twee uur trok de kanselier uit om de politiek van zijn land uiteen te zetten en steeds weer kwam hij terug op de kritische geluiden uit hét buitenland over een al te eigenzinnige rol die het verenigde Duitsland zou spelen. Hij zei alle begrip te hebben voor de angsten en zor gen bij de buurstaten, die zon der uitzondering hebben gele den onder het „barbaarse nazi bewind". „Hun vraag: wat doet Duitsland nu, is gerechtvaar digd." „Aan de andere kant bespeur ik in sommige kringen zo iets van: veertig jaar hebben we gedacht eindelijk verlost te zijn van die Duitsers en nu zijn ze er toch weer. Daaraan is een bepaalde vorm van jaloezie natuurlijk niet vreemd", zei Kohl. „Maar de meeste van mijn buitenland se collega's hadden er toch nooit op gerekend dat Duits land weer zo snel één zou wor den. Ze hadden gedacht dat hun achterkleinkinderen dat misschien zouden meemaken." Kohls conclusie:Als Duitser dien je met die achterdocht te leven, zoals je met het weer moet leven. Daarover klagen is belachelijk. Nee, Duitse politiek zal, zolang ik kanselier ben, open zijn en wij zullen, zoals we ook in Maastricht hebben ge toond, ons coöperatief op alle gebieden opstellen." In dat verband ging hij ook in op de discussie of Duitsland een permanente zetel in de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties moet hebben. „Ik ben er strikt tegen dat op de agenda te zetten. Onze belangen worden uitstekend behartigd door onze partners. Misschien dat in de toekomst de EG een zetel kan krijgen, maar wij nu zeker niet." Doelend op de blokkade door de SPD van een grondwetswijzi ging waarna bijvoorbeeld de Duitse strijdkrachten in VN-ver band ook buiten het Navo-ge- bied zouden kunnen opereren, werd Kohl heel duidelijk. „Het zou toch een miserabele indruk maken als je binnen de VN wel op je rechten gaat staan, maar niet beschikbaar bent als de plicht roept." Ook zijn beleid ten aanzien van de erkenning van Slovenië en Kroatië, waar Duitsland de hele EG fors onder druk zette en de rest van de Gemeenschap uit eindelijk morrend akkoord ging om een breuk te voorkomen, verdedigde hij hartstochtelijk. „Van een Duitse Alleingang is absoluut geen sprake. Die Joe goslavische deelstaten hebben voldaan aan de EG-normen op het gebied van onder meer de mensenrechten. Ik kan niet ac cepteren dat er in Europa oor log wordt gevoerd, terwijl de EG verlamd is. Wij hebben niets méér gedaan dan onze bijdrage leveren om daar de vrede te herstellen." Ook hier sprak hij van een totaal misplaatst wan trouwen. Datzelfde geldt naar Kohls me ning voor de discussie over de rol van het Duits binnen de Ge meenschap. Hij zei, zoals elk jaar, een uiterst vriendelijke brief te hebben geschreven aan de voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors. „Daarin heb ik erop gewezen dat in de EG het Duits de moe dertaal van 80 miljoen mensen is. Als ik de grensstreken erbij tel, kom ik op 85 miljoen. En ik heb gemeld dat Duits niet slechter mag worden behandeld dan andere talen. Wie dat até spierballenpolitiek uitlegt, han teert verkeerde normen. Dat is geen nieuw zelfbewustzijn, maar een vanzelfsprekend zelf bewustzijn. De Fransen bijvoor beeld betalen geen cent voor een conferentie als Frans daar niet de voertaal is. Zo ver ben ik niet gegaan", aldus Kohl. Ook van het verwijt dat de Duit sers met hun D-mark voor el kaar krijgen wat in twee wereld oorlogen met geweld niet is ge lukt, namelijk de dominantie van Europa, wil Kohl niets we ten. Net zo min als van de kri tiek dat de recente discontover hoging een klap in het gezicht van de EG-partners was. Kohl benadrukt dat zijn land de D- mark stabiel wil houden en voegt daaraan toe dat in de ex- DDR het grootste investerings programma uit de geschiedenis loopt. „Daarvan profiteren onze bu ren. De Spaanse export naar ons land is vorig jaar bijvoor beeld bijna 30 procent gestegen en de Fransen verkochten onge veer 25 procent meer. Dat bete kent", aldus Kohl, „dat de ande re economieën geweldig profi teren van wat er nu in Duitsland gebeurt. En dan kun je ijiiet zeg gen: aan de ene kant profiteren we daarvan en aan de andere kant interesseert het ons niet dat het Duitse financiële beleid uit de hand loopt." Kohl besloot zijn betoog met de opmerking dat de Duitsers op zoek naar hun nieuwe rol na tuurlijk fouten maken, maar dat zo lang hij kanselier is de Duitse politiek bijzonder terughou dend en tactvol zal zijn. „We dragen een zware last uit het verleden mee. Dat kunnen en zullen we nooit vergeten. Maar wantrouwen hebben we, zeker ik, niet verdiend, want mijn be leid is er altijd op gericht ge weest de Duitse eenheid te vol tooien en de Europese eenwor ding te realiseren." EN MENINGEN WIM STEVENHAGEN Ex-parlementsleden willen flats niet verlaten BUDAPEST RUNA HELUNGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA In het broze staakt-het-vuren in Kroatië zijn de afgelopen dagen de eerste duidelijke barsten ge komen. Aan verschillende fron ten wordt weer gevochten. Te gelijkertijd zeggen radicale Ser viërs steeds openlijker dat ze niet van plan zijn mee te wer ken aan de stationering van VN- troepen in de crisisgebieden en komt de positie van de Servi sche president Milosevic in Bel grado steeds verder onder druk. Milosevic zit klem tussen twee partijen: een oorlogszuchtige fractie die absoluut niet van plan is met deze oorlog te stop pen tot Groot-Servië definitief is gevestigd, en een groeiend aan tal Serviërs dat niets meer met al dat geweld te maken wil heb ben. Anderhalve week geleden ver klaarde de Servische president dat de burgeroorlog wat hem betreft kon worden beëindigd. Hij zag geen reden meer om verder te vechten. Met de sta tionering van VN-troepen was de veiligheid van de Serviërs in Kroatië gegarandeerd. Dat klonk mooi, maar Milosevic bleek voor zijn beurt te hebben gesproken. Milan Babic, de lei der van de Servische 'republiek' Krajina, liet weten dat Milosevic geheel voor eigen rekening sprak. „De Servische president kan niet in onze naam spre ken", verklaarde hij begin deze week in het in Belgrado ver schijnende dagblad Borba. Babic is niet bereid VN-troepen te tolereren in Krajina zelf. De vredesmacht kan naar zijn me ning alleen langs een demarca tielijn tussen Krajina en Kroatië worden gestationeerd. Ontwa pening van de Servische milities of terugtrekking van het Joego slavische leger uit het gebied sluit hij uit. Dat geldt ook voor iedere toekomstige definitieve oplossing waarbij de Serviërs op een of andere manier deel van Kroatië blijven uitmaken. Ook andere Servische leiders in Kroatië lijken niet genegen de wapens neer te leggen na de komst van de VN-troepen. Commandant Borivoje Dobro- kes van Baranja, het gebied ten noorden van Osijek, verklaarde BELGRADO Rtr-AFP-DPA Bosnië-Hercegovina en Mace donië hebben gisteren plannen van Servië afgewezen om deel te gaan uitmaken van een nieuw confederatief Joegosla vië. Macedonië besloot na amendering van de eigen grondwet zijn vertegen woordigers uit de federale staatsorganen van Joegoslavië (presidium en parlement) te rug te trekken. Bosnië noemde bij monde van Ejup Ganic, één dinsdag tegenover journalisten dat de regelmatige schendingen van het staakt-het-vuren bewij zen dat er geen vrede kan zijn v „tot de zaken eens en vooral zijn opgelost met behulp van wapens". Duidelijke taal en niet erg hoopgevend voor de VN-waar nemers die vorige week hun werk in Kroatië zijn begonnen. Maariook niet erg hoopgevend voor Milosevic. Het is duidelijk dat de president, die zijn positie dankt aan een uiterst nationa listische verkiezingscampagne, klem is komen te zitten. Aan de ene kant is hij rechts in gehaald door mensen als Babic en de Chetnik-leider Seselj, die veel extremistischer zijn dan hij zelf. Dat zijn mensen die on miskenbaar aantrekkingskracht uitoefenen op een deel van zijn aanhang. Maar de president raakt ook kiezers kwijt aan de oppositie en aan de vredesbe weging, die de laatste weken aan kracht toeneemt. Voor het eerst sinds de oorlog trekken vredesdemonstraties meer dan een handjevol men sen. Onlangs protesteerden in Belgrado zo n duizend mensen tegen de oorlog. Dat was niet al leen genoeg om de krant te ha len. Het regeringsgetrouwe dag blad Politika publiceerde zelfs een lang interview met Sonia van de zeven leden van het col lectieve presidentschap, de plannen van Servië voor een nieuwe confederatie „te laat en niet relevant". Servië kan nu alleen nog met het kleine Montenegro een nieuw Joegoslavië vormen. Ti- tograd stelt echter duidelijke voorwaarden en wenst volledi ge gelijkberechtiging. Het par lement van Montenegro be sloot dinsdag een volksstem ming te houden over de even tuele toetreding tot een confe deratie met Servië. Liht, een van de leidende men sen uit de vredesbeweging. Het afgelopen weekeinde kreeg Milosevic nog een extra knauw toen de Servischnorthodoxe kerk zich plotseling scherp te gen zijn beleid keerde. De kerk verweet hem de Serviërs in Kroatië in de steek te laten en hen „over te leveren aan een genocide vergelijkbaar met de Tweede Wereldoorlog". Die aanval is vooral daarom zo pijnlijk, omdat de president een deel van zijn stemmen te dan ken had aan zijn goede verhou ding met de kerk. Na tientallen jaren van communistische pes terijen tegenover de gelovigen wist Milosevic als kersverse communistische partijleider op het Servische platteland veel sympathie te verwerven door de orthodoxe kerk weer alle ruimte te geven. Milosevic heeft zich tot nu toe opvallend stil gehouden en niet gereageerd op zijn critici. De vraag wordt uiteraard wie in staat is de meeste druk op hem uit te oefenen. Eén ding is ze ker: de val van de president op dit moment zou niet echt posi tief zijn. Dat komt alleen de ex tremisten en het leger ten goe de. Zij hebben de wapens in handen en daarmee bepalen ze voorlopig nog hoé het verder gaat in het gewezen Joegoslavië. (1994) recht op terugkeer in hun oude banen, oude huizen alsmede de felbegeerde plaat sen in crèches of scholen. Met deze vervroegde terugkeer is daar geen kans op, zegt Resjet- nikov. „We zullen het Russische parlement dwingen zich aan de wet te houden." Mevrouw Vosdroechova is wat eerlijker. „Natuurlijk willen we liever hier blijven. Ik ben aan het afstuderen, mijn man heeft hier heel wat bijgeleerd en kan z'n kennis wel beter gebruiken dan op de school in Pitsjora waar hij les gaf', zegt ze. Bestek Nóg eerlijker is voormalig parle mentsvoorzitter Konstantin Loebensjenko. In een interview met het weekblad Moskou Nieuws verklapt hij dat zijn af gevaardigden zich in de nada gen van de Unie vooral bezig hielden met de aanschaf van roestvrij stalen bestek in het buffet ter vervanging van de goedkope aluminium exempla ren. „De verdedigers van demo cratie hadden het ook zeer druk met het verkrijgen van registra tie in Moskou (nodig voor een woonvergunning, red.), aan koop van hun flats aan de Roe- blovskoje en behoud van hun dienstauto's", smaalt hij. Resjetnikov geeft echter geen krimp. „Dit huis is ons laatste verdedigingsmiddel, dit kunnen ze ons niet zomaar afnemen, we stappen naar de rechter", zegt hij. Resjetnikov heeft geen ver klaring voor de haast van het Russische parlement. Op onze suggestie dat men wel licht liever aan buitenlanders verhuurt (deze correspondent huurt een identieke flat voor ruim 1500 gulden per maand) antwoordt hij ontkennend. „Er is alleen gezegd dat deze woningen voor Russische parle mentsleden zijn bestemd", zegt hij. Ons kent ons. Wonen aan de Straatweg is populair, omdat die in een 'schone', industrielo- ze wijk ligt. Resjetnikov: „En dan te bedenken dat in het Rus sische parlement 10 procent meer communisten zitten dan in het opgeheven nationale par lement. Het is een schande, in een beschaafd land zou dit niet gebeuren". I lyilUklMCTlWT- Heft KAlOlETOt? tfwyPUE feéMTiNE KUNtfEN VtÊWEN MN 4UTD/H0&I LISTEN PIE supefc (WCttttAJ TE TANtÉN j 2oW /VlEEg. MÊN5EN LpoPUftU PÊPEN/ 3MN LcofflZu m£N' De Servische president Milosevic-flinks) en de Griekse premier Mitsotakis (rechts) vonden elkaar vorige week in het verzet tegen de onafhankelijkheid van Macedonië. Servië wil deze republiek bij Joegoslavië houden, Griekenland vreest Macedonische aanspraken op delen van haar grondgebied. foto ap Het fotorolletje is op. Gorbatsjov en Jeltsin, altijd bereidwillig om te poseren voor toe risten en bezoekers, worden daarom maar opgeborgen door de ze Moskouse straat fotografen. •fotoepa M'n buren hebben een actiecomité opgericht. Het heet Comité ter Verdediging van de Burger- en Politieke Rech ten van de Leden van de Opperste Sovjet van de Sovjetu nie. Een lange naam, maar de zaak is het waard, zegt co mitélid Anatoli Resjetnikov. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Hij en zijn mede-actievoerders waren tot 27 december leden van het Unie-parlement dat te gelijk met de Sovjetunie ten gra ve werd gedragen. Resjetnikovs comité heeft het nu aan de stok met de collega's van de Russi sche Opperste Sovjet. Dat parlement 'nationaliseerde' op 27 december alle bezittingen van het Unie-parlement. Resjet nikov en zijn collega's zitten nu met de gebakken peren. Ze moeten uit hun ruime flats aan de Roebljovskoje Straatweg. Dat is niet hun enige probleem. De ex-parlementsleden moeten ook terug naar hun oorspronke lijke woongebieden. Voor som migen is dat een levensgevaarlj- ke zaak. Volksafgevaardigde Blochin van de conservatieve Unie-fractie bijvoorbeeld kan zijn gezicht in het onafhankelij ke Moldava niet meer laten zien. Hij heeft dan ook politiek asiel in Rusland aangevraagd. Voormalige afgevaardigden uit Georgië, Armenië, Azerbajdzjan en andere spanningsgebieden hebben ook weinig trek in ver huizing. Svetlana Botrasjenko wil niet te rug naar de Krim, waar ze oor spronkelijk vandaan komt. „Ik voel me Russin, wat heb ik nog in een onafhankelijk Oekraïne te zoeken", zegt ze. Maar de Commissie Opheffing Unie- parlement en de Commissie Fi nanciën en Huisvesting van de Russische Opperste Sovjet zijn streng. Per 1 februari moeten de laatste honderd flats aan de Roeblovskoje zijn ontruimd. Piepklein In totaal waren het er meer dan tweehonderd. On-Russisch groot, tegen een huur van 25 roebel per maand (zo'n 50 cent tegen de huidige koers), com pleet ingericht met, toegegeven, fantasieloze meubels, tv, koel kast en video-recorder. Geef zo'n behuizing maar eens op voor een piepklein flatje in het ijskoude Siberische Pitsjora. De De banken zijn leeg. De Opperste Sovjet bestaat niet meer. Maar de af gedankte leden willen hun voorrechten niet zomaar opgeven. »toro tass echtgenote van ex-Unie-parle- mentslid Vosdroechov moet er niet aan denken. Ze somt alle praktische proble men op, waar het Russische parlement volgens haar geen moment over heeft nagedacht. „Onze kinderen gaan hier op school. We hebben peuters op de crèche. Onze mannen heb ben hun banen opgezegd. In ons vroegere huis wonen nu an dere mensen. Moeten we die er midden in de winter uit zetten? Alle betrokken parlementsleden zijn na de putsch vorig jaar au gustus 'zuiver op de graat' be vonden. Het Sovjet-parlement werd toen gereorganiseerd en kwam in afgeslankte vorm terug met afgevaardigden die van hun republieken mochten aanblij ven. „Nu heeft men ons niet meer nodig, wij die voor hervor ming van het kiesstelsel hebben gezorgd, die de eersten waren met hervormingswetten", zegt Resjetnikov verbitterd. Volgens de Unie-wetgeving hadden deze parlementsleden na afloop van hun mandaat

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2