Sport Kans op nationale afdelingsboycot Zaalvoetballers Bax weer op kop TOP heeft nog niet erg veel bijgeleerd Primeur marathonschaatser Pieterse <s Donderdag 23 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) DE KONING ROB ONDERWATER N WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: H 25 NIEUWSLIJN Extra NOC-steun voor atleten NIEUWEGEIN De atletiekunie (KNAU) verwacht ondanks de tegenvallende resultaten tijdens het recente WK, toch met een redelijke afvaardiging te kunnen deelnemen aan de Spelen in Barcelona. Discuswerper Erik de Bruin, tweede tijdens het WK en EK, is reeds door het Nederlands Olympisch Comité genomi neerd. De Bruin hoeft nog slechts vormbehoud te tonen. Negen andere atleten hebben op voordracht van de KNAU ondertussen de bevoorrechte status van 'potentieel deelnemer' aan de Spelen verkregen. Zij hebben prioriteit in het krijgen van extra NOC-on- dersteuning, zowel op financieel als op sportmedisch gebied. In tegenstelling tot De Bruin zal het negental wel nog aan de A-li miet moeten voldoen om deelname aan de Spelen veilig te stel len. De 'potentiële deelnemers' zijn: Tonnie Dirks (marathon), Jacqueline Goormachtigh (discus), Marti ten Kate (10 km en ma rathon), Joke Kleyweg (marathon), Yvonne van der Kolk (1500 m), Ellen van Langen (800 m), Frans Maas (verspringen), Gretha Tromp (400 m horden) en Bert van Vlaanderen. Bert Vreeswijk triathlon-coach NIEUWEGEIN Bert Vreeswijk wordt vanaf 1 februari bonds coach van de Nederlandse Triathlon Bond. Hij volgt de sinds 1 november 1991 vertrokken Frank Lambert op. De 41-jarige Vreeswijk werd zelf vorig jaar Nederlands kampioen op de klas sieke afstand en heeft meer dan 200 triathlons op zijn naam staan. Christie vindt volgelingen LONDEN Linford Christie heeft drie volgelingen gevonden voor zijn boycot van de dubbele landenwedstrijd atletiek tussen Groot-Brittannië en Zuid-Afrika te Kaapstad in mei en te Edin burgh in juni. Derek Redmond, Tony Jarrett en John Regis, allen zwarte atleten, zijn het met Christie eens dat het Verenigd Ko ninkrijk te snel de contacten met Zuid-Afrika heeft aangehaald. De internationale atletiekfederatie heeft het lang om zijn rassen scheiding geboycotte land het lidmaatschap nog niet teruggege- Christie voorspelde dat Groot-Brittannië in Kaapstad een geheel blanke ploeg zal moeten opstellen. De IAAF komt deze week in Mexico Stad bijeen om de Zuidafrikaanse kwestie te bespreken. Duits topsportbudget fors omlaag BONN Het Duitse topsportbudget gaat in het post-Olympisch jaar fors omlaag. De overheid geeft voor volgend jaar 32 miljoen D-Mark, 35 miljoen gulden, minder. Dit is gisteren in Bonn door het ministerie van binnenlandse zaken, waar de sport onder res sorteert, bekendgemaakt. Dit jaar was het sportbudget met 236 miljoen D-Mark (260 mil joen gulden) exceptioneel groot door de hereniging van de beide Duitslanden en de noodzaak grote ploegen af te vaardigen naar de Olympische Winterspelen in Albertville en de Olympische Spelen in Barcelona. Van de 6000 Duitse topsporters zullen 1000 na de Olympische Spelen geen financiële ondersteuning meer ontvangen. Geschil biljarters uit de wereld DEN HAAG Het geschil tussen de KNBB (Koninklijke Neder landse Biljartbond) en de WGPS (Vereniging van Grand Prix- spelers) is uit de wereld. De aangekondigde maatregelen tegen de bij de WGPS aangesloten biljarters zijn door de bond inge trokken. Op korte termijn vinden gesprekken plaats over de structuur van de topsport binnen de KNBB. Tilburg Trappers heeft gister- gers bedreigden de Brabanders avond in Eindhoven de nationale alleen in de eerste periode. Deze ijshockeybeker gewonnen. In de werd met 0-1 afgesloten. Franke finale werd Smoke Eaters Geleen was de scorer. Tilburg was in de met 5-2 verslagen. De Limbur- tweede periode ove heen en besliste de finale in een vroeg stadium door treffers van Livingston, De Leeuw en Lou- wers. In de derde periode scorer West en Hartogs nog voor Til burg, nadat Franke de spanning voor enkele minuten had terug gebracht. Op de foto staat de Til- burgse doelman Martin Tromme len onder druk. foto anp Het eerste jaar van TOP in het betaalde voetbal blijft voorals nog een leerjaar. Een stunt in het bekervoetbal zit er in ieder geval niet meer in. Haarlem ver stoorde de Osse illusies wreed: 1-6. Haarlem ontmoet in de kwartfinale Telstar of misschien Eindhoven, als die club succes vol is bij de tuchtcommissie van de KNVB. Dat Haarlem zo gemakkelijk over TOP heen liep had trainer Immers niet verwacht. „Maar op het keiharde en moeilijk be speelbare veld gaf onze betere techniek de doorslag", aldus Immers. TOP toonde zich met een enorme dosis vechtlust de even knie van de Haarlemmers, maar verzuimde de kansen te verzil veren. Gelegenheidsaanvoerde: Wubben en Waterink waren ir kansrijke positie niet koelbloed ig genoeg. Haarlems uitblinke Echteld vond na 28 minuter wel een gaatje, 0-1. Die tegenslag kwam TOP nie meer te boven. Al zag traine Schrijvers het in de pauze noj wel zitten. „Ik heb toen het eer en ander gecorrigeerd, maar al: je dan ziet hoe wij de tweed* helft beginnen, tja, dat is vrager om moeilijkheden. Puur ama teuristisch." Binnen honderd tellen beslis te Haarlem toen het duel. Be rens schoof de bal zomaar in d< voeten van Van Galen, die var Eekeres het karwei liet klaren, 0 2. Net na de aftrap werd Keui vrij gelaten, 0-3. Haarlem deec vanaf dat moment aan gallery play en liep uit naar 1-6. Veel sympathie voor actie van Afdeling Haarlem; KNVB voor het blok De Haarlemse voetbalbond staat van de ene op de andere dag te boek als de meest revolutionaire afdeling binnen de KNVB. De an ders zo rustig voortkabbelende organisatie blijkt met het bevrie zen van de competitie een schot in de roos te hebben gedaan. De meest extreem denkbare sanctie maatregel voor het terugdringen van de agressie op de velden blijkt op meer sympathie te stui ten dan menigeen had verwacht. De kans is zelfs aanwezig dat de boycot landelijk wordt overgeno men. HAARLEM «GPP Nadat eerder minister Hedy d'Ancona (WVC) en enkele kamerleden al zeer enthousiast hadden gereageerd op de voor Nederlandse begrippen unieke besluitvorming, volgde gisteren ook de KNVB. Schoorvoetend, grommend van ongenoegen en met het gevoel voor het blok te zijn gezet. Maar toch. Daan Schotting, de vice-voorzitter van de sectie amateurvoetbal van de KNVB die voor spoedoverleg naar Haarlem was overgekomen, zegde HVB-voorzit- ter Henk Duinker en zijn companen toe de maatregel landelijk bespreek baar te zullen maken. Waarmee de kans bestaat dat de twintig afdelings voorzitters, die volgende week in spoedzitting bijeen zullen komen, zich zelfs voor een nationale boycot zullen uitspreken. In ruil voor de (afgedwongen) knie val vanuit Zeist bracht de HVB de maandagavond uitgeroepen boycot te rug van twee weken tot een weekeinde (het komende), en beperkte de gedu peerde groep tot de senioren. De jeugd en de zaalvoetballers kunnen hun kick- sen dit weekeinde dus wel aantrekken. Het contrast tijdens het overleg in de bestuurskamer van DSC'74, waar het afdelingsbestuur in eerste instantie de interne plooien gladstreek en pas later de KNVB-delegatie toeliet, was groot. Daar waar Henk Duinker besefte in de nadagen van zijn termijn als HVB- voorzitter in het najaar treedt hij af zijn meest opzienbarende daad te hebben verricht, bleken de druiven zuur voor de grote bond. Overvallen De KNVB voelt zich overvallen door de HVB, had liever vooroverleg gepleegd en voor de langere-termijnpolitiek ge kozen, dan om zoals nu het geval is in allerijl actie te moeten ondernemen. Want daartoe wordt Zeist gedwongen, dat staat wel vast De discussie die na het bekend worden van de HVB-boy- cot is losgebarsten in politiek Den Haag, maar ook binnen de KNVB zelf dwingt de voetbalbond stappen te on dernemen. En dat zat Daan Schotting gisteren niet lekker. Hetgeen hij ook duidelijk liet merken. „De waarschuwing vanuit Haarlem", aldus Schotting, „is een terechte. Het signaal is duidelijk. Ik zal zo snel mo gelijk verslag uitbrengen aan het be stuur amateurvoetbal, en voor volgen de week de afdelings-voorzitters voor spoedoverleg bijeen roepèn. Wellicht dat dit initiatief landelijke navolging verdient. De maat is vol, en niet alleen in Haarlem waar deze competitie tallo ze arbiters zijn gemolesteerd. Maar ik blijf er bij dat Haarlem eerst in Zeist had moeten aankloppen. Dan hadden we er meteen een landelijke aanpak van kunnen maken." Henk Duinker had daar weinig ge loof in. En versterkte zonder het zelf te beseffen de idee dat Zeist achter de fei ten aanhobbelt. Tot ergernis van Schotting: „Ik vraag me af of dat enig effect had gehad. Niets ten nadele van de KNVB, maar het apparaat werkt daar nu eenmaal te log. Wie weet hoe lang het had geduurd voordat er iets was ondernomen wanneer we eerst met jou hadden gebeid, Daan. Jullie kennen onze situatie niet zoals wij die kennen. Voor ons was de tijd nu rijp om te handelen. Wij hadden geen zin op een landelijk initiatief te wachten." Preventief Beide bondsofficials waren wel eensge zind in hun ideeën over een preventief beleid dat eigenlijk gelijk op zou moe ten lopen met een mogelijk landelijke boycot. Schotting: „De tuchtrechtspraak bin nen de KNVB is de afgelopen anderhalf jaar gewijzigd in een lik-op-stuk-be- leid. De bevuiler wordt meteen ge straft, indien noodzakelijk wordt een elftal tijdelijk uit de competitie geno men. Dat heeft al voor wat meer duide lijkheid gezorgd. Maar als u mij vraagt hoe het probleem bij de wortels aan te pakken, dan moet ik het antwoord schuldig blijven. Het enige dat wij kun nen doen is de straffen verzwaren. Dat signaal zou voldoende moeten zijn. Hoewel ik eerlijk moet zeggen dat de huidige aanpak ook niet tot resultaten leidt.' Duinker: „De boycot i afdoende moeten zijn. Maar ik hou mijn twijfels Ik zou echt niet weten wat we moeter doen wanneer over een paar weken d< agressie weer oplaait. Weer zwaarde straffen, ja, de competitie nog lange bevriezen of de maximale straf voo bevuilers (nu 5 jaar, red.) uitbreiden to levenslang? Ik denk dat de oplossinj eerder bij de clubs zelf gevonden kaj worden. Zij kennen hun pappenhei mers, weten van welke spelers ze mo gelijk problemen kunnen verwachten Daar zou wellicht sociale controle op toegepast moeten worden." „Het is in ieder geval duidelijk", ver volgde Duinker, „dat ons signaal i' overgekomen. Wat dat betreft zijn wc tevreden. Hoewel niemand hier me een opgelucht gevoel aan tafel zit Dc scheidsrechters weten in ieder geva dat we ze niet in de kou laten staan, to de voetballers moet het gaan doordrin gen dat de grens van het toelaatbare i; bereikt Dat effect is op dit momen voor ons voldoende. Vandaar ook da we de aanvankelijk in de boycot opge nomen jeugd- en zaalvoetballers ir tweede instantie buiten beschouwing hebben gelaten. Die kleintjes weter niet eens waar dit allemaal over gaat En de zaalvoetballers? Tja, die weter wat ze nu boven het hoofd hangt wan neer ze over de schreef gaan. ZAALVOETBALMEDEWERKER Na de 6-2 winst op Noordegraaf mag Bax zich weer koploper noemen in de tweede divisie. Minder fortuinlijk ging het met de andere regioploegen. RGC moest in de slotseconden als nog in het stof bijten (4-3). Mc Donald's verloor ook. De Leide- naars die de laatste tijd maar moeizaam het net vinden, moesten met 5-1 buigen voor de rode lantaarndrager Arwiko. In de hoofdklasse blijft het ongemeen spannend. Roac '79 wist weer eens twee punten aan het totaal toe te voegen. Tegen ACS werd het 2-3. Overige uit slagen: Stoof-THB Boys 5-6, Mi- gor-Bram's Snackbar 3-4, Sleu- tels-Boerenburg 3-3, Wally sport-Lugdunum 2-5, Eigen- brood-Eigeman 5-3. Bax-Noordegraaf 6-2 Noordegraaf was louter met de fensieve gedachten naar Voor hout gekomen en was met deze methode al snel succesvol. Goo- cheldoos Faantje Pattiheuwean wist de Voorhoutse verdediging te misleiden en zijn team op een onverwachte voorsprong te brengen (0-1). Lang wist de for matie uit Waddinxveen dit niet vast te houden. Hennie Koet stak de gehele speelveld over en knalde het leder langs de ver bijsterde keeper (1-1). Ook na de pauze kreeg Hennie Koet bij de toeschouwers de handen op elkaar: 2-1. Even later bracht Faantje Pat- tihewean beide ploegen weer op gelijke hoogte (2-2). Pressie van Bax werd door de sterk spe lende Hennie Koet en Patrick Scheurwater vertaald in doel punten (4-2). Een in de slotfase met een 'vliegende keep' spe lende tegenstander kon de titel- pretendent niet verontrusten. Integendeel, want Hennie Koet en Rick van Dijk (laatstgenoem de scoorde met een wonder schone lob) bepaalden de eind stand op 6-2. Toplicht-RGC 4-3 Vooraf dichtte de Warmondse formatie zichzelf nog enige winstkansen toe en ook de wed strijd zelf gaf daar alle aanlei ding toe. Toch moest RGC al na een minuut tegen een 1-0 ach terstand aankijken. Het vervolg was het aankijken zeker waard maar de voorwaartsen aan bei de kanten bleken niet op scherp te staan. Vijf minuten voor tijd was het wel raak. Albert Bosma sneed door de Dordtse verdedi ging en gaf de keeper het nakij ken (1-1). Pal voor rust kwam RGC weer op achterstand. Een uitgespeel de aanval was ook voor de War mondse keeper te veel (2-1). Na de doelwisseling bleek RGC nog veel in petto te hebben. Vooral de gebroeders Bosma waren een ware plaag voor Toplicht. In combinatie met broer Albert was het Alex die van dichtbij de keeper op het verkeerde been zette (2-2). Vlak daarop legde Boudy Pijnakker de bal pan klaar voor ploeggenoot Albert Bosma: 2-3. Maar zoals vaak ging het in de slotfase weer behoorlijk mis. Vlak voor tijd kwam de thuis ploeg gelijk. En een charge in de laatste vijf seconden van een Warmondse verdediger was re den genoeg voor arbiter Frieser om de bal op de stip te leggen. Na de reguliere speeltijd moest RGC puntloos de kleedkamer opzoeken, waardoor het team in de degradatiezorgen komt. Arwiko-McDonald's 5-1 Ook McDonald's verloor gister avond. Tegen rode-lantaamdra- ger Arwiko bleek dat scoren bij de Leidse formatie welhaast een ambacht begint te worden. Gis teravond hadden de broers van Marwijk hun beste vorm thuis gelaten. Het veelal counterende Arwiko bereikte de rust met een 2-0 score. Even leek Mcdonald's terug te komen. Na een een-tweetje met broer Hans was het Herman van Marwijk die de 2-1 intikte. Verder kwamen ze echter niet. Ver in de tweede helft was ook de inmiddels als vliegende keep acterende Hans van Marwijk kansloos op inzetten van Arwi ko. Driemaal mocht hij de gang naar het net maken wat een eindstand opleverde van 5-1. Met een loodzwaar programma voor de boeg moet McDonald's zich alsnog veilig zien te stellen in de tweede divisie. ASSEN «ANP Hans Pieterse heeft op kunstijs in Assen voor de eerste keer in zijn loopbaan een schaatsmarathon gewonnen. In de eind sprint van de veertiende wedstrijd om de nationale beker was de sportschoenenver koper uit Diemen de snelste van een kop groep van twaalf rijders. Pieters voltooide de race onder ideale omstandigheden in 53 minuten en 9 seconden, een recordtijd. Ri chard van Kempen eindigde als zeventien de, maar behoudt de eerste plaats van het klassement. De schifting kwam pas na 85 ronden tot stand. In een eerder stadium waren pogin gen van Yep Kramer, Lammert Huitema en Herbert Dijkstra mislukt. Ook een vlucht van Evert van Benthem, Huitema en Van Kempen draaide op niets uit. Het trio nam maximaal honderd meter voorsprong, maar bleef binnen bereik van het peloton. De ra ce leek in een massasprint te eindigen, maar het lukte Pieterse en elf collega's uit het peloton te ontsnappen. De in vrijwel el ke wedstrijd dominerende ploeg van Van Kempen miste de slag. Pieterse zegevierde met nauwelijks waar neembaar verschil voor bekerhouder Oleg Bozjev. De Rus had vorige week zaterdag in Groningen gewonnen en is op de ranglijst gestegen naar de vierde plaats. Zijn achter stand op Van Kempen bedraagt nog 31 punten, maar op 29 februari is in Amster dam tijdens de finale het dubbele aantal punten te verdiénen. Pieterse was overgelukkig na zijn eerste overwinning in zijn vierde seizoen als ma rathonschaatser. „Ik rijd het hele seizoen al goed. In Heerenveen en Amsterdam was ik tweede en op het Nederlands kampioen schap in Alkmaar zat ik in de kopgroep. Maar in de laatste bocht reed De Marreiros me omver. In de afgelopen zomer ben ik voor het eerst gaan wielrennen. Daardoor heb ik meer koersinzicht gekregen." Rick van der Hoorn uit Nieuwveen werd twaalfde en bewees dat hij in vorm is de laatste tijd. "V. Het Russische duo Natalia Mist- sjkoetionok/Artur Dimitriv heeft woensdag in Lausanne de Eu ropese titel paartijden geprolon geerd. Het was het derde kam pioenschap op rij. Het zilver en brons kwamen terecht bij de pa ren Beschke/Petrov en Stsjkova- /Namov, eveneens uit Rusland. Vlekkeloos verliep de prolon gatie allerminst. Het koppel diende van ver te komen na een minder goede start. Dankzij Di mitriv, die zijn partner op de to nen van Liszt's 'Liebestraum' op sleeptouw nam, kwamen de we reldkampioenen opnieuw op de hoogste trede terecht Zij kregen van het Italiaanse jurylid de maximale punten score: een zes. Op de foto zijn de kampioenen in actie. foto (pa Oud-renners in 'zwart gat' Bijna de helft van de beroeps renners valt na zijn afscheid ir een „zwart gat" Dat althans i- de indicatie van een onderzoek dat uitgevoerd is door Davic Hakken stagiaire aan de Uni versiteit te Amsterdam in op dracht van de Vereniging var Beroepswielrenners (WBW). De jonge onderzoeker heefi dertig oud-coureurs onder vraagd. Zeven die tussen 196f en 1970 stopten, vier die ophiel den tussen 1970 en 1980 en ne gentien uit het decennium tus sen 1980 en 1990. Van de eerst» twee generaties zei 27 procent matige of ernstige problemen tc hebben gehad na het beëindi gen van hun loopbaan. Van dc laatste groep gaf 42 procent toe in een 'Zwart Gat' te zijn geval len. Volgens het rapport, dal woensdag in Woerden aan Hein Verbruggen, sinds kort voorzit ter van de UCI (Internationale wielrenunie), werd overhan digd, zijn de problemen vooi gestopte wielrenners de afgelo pen jaren toegenomen door dc ontwikkelingen in zowel hei wielrennen als de maatschappij Het gros van de sporters i- niet voorbereid op een maat schappelijk bestaan, het mist dc reizen naar het buitenland er de publiciteit. Hakkert adviseert een 'Sociaal Fonds Beroepsren ners' op te richten met financië le bijdragen van werknemers er werkgevers en mogelijk de KN- WU. Dat geld zou besteed kun nen worden aan de begeleiding van de wielrenners, het volgen van cursussen, voor beroeps keuzetesten. het verstrekker van renteloze leningen, juridi sche bijstand, de aanstelling van een vertrouwenspersoon organisatie van gespreksgroe pen en toertochten voor ex-ren ners.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25