Sport Selingers wil is weer wet Halve finale van Krajicek door blessure in gevaar Kortsnoi zorgt in Wijk aan Zee voor de hoogtepunten Donderdag 23 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 23 NIEUWSLIJN Vonk en Spelbos vertrekken ENSCHEDE Na alle turbulentie van de laatste dagen rond het vertrek van Theo Vonk en, Ronald Spelbos wil het bestuur van FC Twente even op adem komen voor de club op zoek gaat naar opvolgers. „De nieuwe technisch directeur", schetst secretaris Jan Kasper het profiel, „moet een technisch hele goede trainer zijn, die past in het beleid dat Twente voor ogen staat". De technische staf en de spelers werden gistermiddag officieel op de hoogte gebracht van het definitieve vertrek van Vonk, die op zijn beurt te horen kreeg dat het 'onaanvaardbaar' dat hij eerder uitsprak door het bestuur wordt geaccepteerd. Vonk hoorde het gelaten aan en onthield zich voorlopig van elk com mentaar. Albertville is in trek ALBERTVILLE Ruim twee weken voor de opening zijn voor de Olympische Winterspelen in Albertville al 700.000 van de in to taal 800.000 toegangskaarten verkocht Tot nu toe werden 120.000 kaarten buiten Frankrijk verkocht voor het evenement dat van 8 tot en met 23 februari wordt gehouden. Dit maakte het organisatiecomité COJO gisteren bekend. De openings- en sluitingsceremonie, het ijsdansen op 17 februa ri, de demonstraties van het kunstrijden op 22 februari en tien ijshockeywedstrijden zijn uitverkocht. Voor de meeste van de in totaal 57 takken van sport, dus ook het hardrijden op de schaats, zijn nog kaarten beschikbaar. Problemen skiërs GOS door oorlog TBILISI De skiërs uit de Gemenebest van Onafhankelijke Sta ten (GOS) ondervinden grote problemen bij hun voorbereiding op de Olympische Winterspelen in Albertville. Door de burger oorlog in Georgië moest het traditionele trainingskamp in Ba- koeriani worden geannuleerd. De wintersportplaats in het Kau- kasus-gebergte ligt 100 kilometer ten westen van de Georgische hoofdstad Tbilisi waar het al geruime tijd onrustig is. Eerder ble ken ook de trainingskampen in Sint Petersburg (het vroegere Le ningrad) en Jekaterinenburg (ex-Sverdlovsk) door de politieke omwentelingen in de voormalige Sovjetunie onmogelijk. De skiërs zijn nu uitgeweken naar Novogorsk, Sjador en Kroegloje. Dollmayer zwemt Europees record MALMO De Zweed Rudi Dollmayer heeft gisteren bij de we reldbekerwedstrijden in Malmö het Europese record (25m-ba- den) op de 50 meter rugslag verbeterd- Hij finishte in 25.01 seconden. Het oude record, 25.18 secon den, stond op haam van Jani Sievinen. De Fin zwom dit record vorige maand tijdens de Europese kampioenschappen in Gel- senkirchen. In Malmö bleef ook Sievinen, die als tweede met 25,10 seconden eindigde, ook onder zijn eigen record, 's Werelds snelste tijd is in handen van de Canadees Mark Tewksbury, 24.79 seconden. Borg wil herkansing NICE Björn Borg wil nog één keer proberen zijn rentree in het professionele tenniscircuit te maken. De Zweed is inmiddels 35 jaar. Hij wil daartoe het internationale toernooi van Nice aan grijpen. De onderhandelingen met de organisatoren zijn in een vergevorderd stadium. Borg traint sinds enige tijd in Florida in de tennisschool van Nick Bollettieri. Zijn geliefde houten racket heeft hij definitief opgeborgen. Hij speelt tegenwoordig met een modem groot racket, gefabriceerd met de modernste stoffen. Het toernooi van Nice, gedoteerd met 500.000 gulden, wordt ge houden van 13 tot 19 april. De Franse sterren Guy Forget en Henri Leconte behoren zeker tot de deelnemers. Vorig jaar mis lukte de eerste poging van Borg falikant. In de eerste ronde van het toernooi in zijn woonplaats Monte Carlo werd hij simpel afgeserveerd door de Spanjaard Jordi ArTese. In Amerika wordeij de geruchten steeds sterker dat Borg deelnemer wordt aan het Amerikaanse veteranencircuit. WUK AAN ZEE HANS BOUWMEESTER Arie Selinger zwaait de scepter weer over het Nederlandse volleybalteam. „Het is voor het eerst", zegt Arie Selinger bedachtzaam, „dat ik hoofdtrainer ben van twee ploegen op twee conti nenten. Een moeilijke opgave, maar geen onmogelijke." De globetrotter en volleybalprofessor streek maandag voor spoedoverleg vanuit Japan in Nederland neer om met het bestuur van de Nederlandse Volleybal Bond te overleggen over de vacature in het begeleidingsteam van het Oranje. Ontstaan na het aftreden van bondscoach Harry Brokking eind december. petitie moet begeleiden. Het Nederlands team zal tot dat moment de hand van de meester moeten ontberen, maar Selinger heeft in die kleine onvolkomenheid voorzien door een vriend en vertrouweling naar Nederland te halen. Mario Treibitch, een vroegere assistent van Selinger bij het Amerikaan se vrouwenteam. „Een tech nisch perfecte trainer", volgens Selinger. „Van beroep ingenieur en daarom uiterst bekwaam in de mechanische analyse van het volleybal. Vriendelijk, maar te gelijk hard." Maar bovenal, en dat had Selinger vooral nodig: „Zeer loyaal, zeer trouw." AMSTELVEEN SIEBE ANNEMA GPD-VERSLAGGEVER Selinger, de door de bond aan het Nederlands team toege voegde, maar door Brokking niet gewenste assistent-trainer, is vandaag weer naar Japan ver trokken. Tevreden, als bonds coach. Weliswaar zonder con tract op zak, omdat beide partij en in eikaars woord geloven, maar in de wetenschap dat hij het na drie jaar afwezigheid op nieuw als enige volledig voor het zeggen heeft. De wil van Arie Selinger is in de Neder landse volleybalwereld weer wet. Pas medio maart is Selinger volledig beschikbaar voorhet Nederlands team. Nauwelijks twee maanden voor het pre- olympisch toernooi in Rotter dam (10 tot 17 mei), waar Ne derland kwalificatie voor de Olympische Spelen in Barcelo na dient af te dwingen. Een eer dere'terugkeer blijkt onmoge lijk, omdat hij het vrouwenteam van de Japanse Daie-fabrieks- ploeg tot het eind van de com- Aan lokkei ijk Niettemin worden achter de schermen alle pogingen in het werk gesteld om Selinger en de ploeg zo snel mogelijk bij elkaar te brengen. Het aanbod van Se linger ligt uiterst aanlokkelijk op tafel. Het Nederlands team mag naar Japan komen en trainen, eten en slapen op het goed geoutilleerde sportcomplex van Daie. De genereuze Japanse fa briek staat voor de kosten. „Of het voor een week, een maand of zes weken is", aldus Selinger. „Japanners zijn gastvrij. We hebben regelmatig op onze kos ten Canadezen, Amerikanen en Russen op bezoek en het Ne derlands damesteam is ook al eens twee weken bij ons te gast geweest." Het zou de perfecte oplossing zijn, ware het niet dat het Ne derlands team al overeengeko men is om in de maanden fe bruari en maart negen clinics in Nederland te geven. Druk be zochte demonstratietrainingen, waar hoofdsponsor Nationale Nederlanden veel promotionele waarde aan hecht. Volgens bondsvoorzitter Bert Funk wordt gezocht naar een oplos sing om onder de clinics uit te komen. Vermogen De constructie met Selinger en Treibitch, opgeteld bij de af koopsom voor Brokking, kost de bond ongetwijfeld een vermo gen. Geld vormde daarom in de urenlange samenkomsten de af gelopen dagen de hoofdmoot van gesprek. Arie Selinger, die nog steeds een grote emotione le verbondenheid met 'zijn' ploeg voelt, was als assistent trainer al door de bond gepaaid met twee retourtickets Tokio- Amsterdam. „Daar is wat geld bijgekomen, omdat de functie van hoofdcoach meer verant woordelijkheid geeft", aldus Funk. Treibitch komt gewoon op de loonlijst van de bond te staan. De geboren Moldaviër voelt zich weliswaar vereerd door het in hem gestelde vertrouwen, maar is niettemin duur. Er is echter financiële ruimte in het bestaande budget van hoofdsponsor en de bond ge vonden, aldus Funk.' Bovendien hebben de spelers zich voor een flink bedrag garant gesteld, door indien nodig af te zien van het fors hogere prijzengeld dat dit jaar in de World Volleybal Lea gue te verdienen valt. „Een we zenlijke bijdrage van de spelers zelf', aldus Funk. „Uniek in de Nederlandse sportwereld." Het bewijst eens te meer dat xle spelers drommels goed be seffen dat ze eeri flinke verant woordelijkheid op hun schou ders hebben genomen. Met de roep om de terugkeer van Selin ger, werd de positie van Harry Brokking onmogelijk en zijn af treden onvermijdelijk. Ook al riepen het bondsbestuur en de spelers in koor dat het functio neren yan Selinger onder zijn vroegere assistent geen proble men hoefde op te leveren. Arie Selinger voerde dinsdagnacht tegen beter weten in zelfs nog een vijf uur durend gesprek met Brokking in de hoop hem tot een terugkeer te kunnen bewe gen. Zonder succes. Er zijn nog maar drie ronden te gaan in het Hoogovensschaak toernooi en nog steeds is er geen duidelijkheid. Voorlopig gaat de Rus Boris Gelfand alleen aan de kop, maar ongetwijfeld zal zijn landgenoot Valery Salov hem inhalen of zelfs voorbij streven. De laatste brak zijn partij tegen Pedrag Nikolic na zes uur spelen af in een positie, waarin Salov kleine winstkan sen heeft. Victor Kortsnoi zit hen vlak op de hielen dank zij een spec taculaire overwinning op Vladi mir Epishin. Dit gevecht was het hoogtepunt van deze tiende ronde. Beide heren lieten het op hevige tijdnood aankomen. Toen er nog ongeveer twintig zetten te spelen waren, stonden beide vlaggen op vallen en moest er tempo worden gezet. In de snelheid gebeurde er iets vreemds. Kortsnoi gooide, uiter aard niét met opzet, een aantal stukken om en zette de klok stil. De wedstrijdleider was kenne lijk te verbouwereerd om aan deze onreglementaire daad iets te doen. Men zette de stukken snel weer op de juiste plaats en beide spelers begonnen op de klok te drukken. Opeens ging het slagwerk weer verder en toen dit alles achter de rug was hadKortsnoi een toren meer. Teleurgesteld gaf Epishin zich over. Al met al geen reclame voor het grootmeesterlijke schaak, maar een aardig kijk spel was het zeker. Koploper Gelfand vond in Jeroen Piket een waardige op ponent in een Koningsindisch experiment. Op een kritiek mo-, ment besloten de spelers tot re mise, maar in de perskamer gingen hun analyses nog uren lang verder. Salov Salov bereikte tegen Nikolic een klein voordeel in de vorm van een mooi loperpaar. Hij ma noeuvreerde rustig en geduldig verder tot hij een pion won, maar moest daarvoor een eind spel met ongelijke lopers in gaan. Robert Hübner en Yasser Sei- rawan maakten een Aangeno men Damegambiet zonder veel emoties remise en ook John Nunn en Gyula Sax hadden weinig tijd nodig om elk een half punt te scoren. John van der Wiel komt in de 'winning mood'. Hij verraste Loek van Wely met een scherp berekende combinatie, die uit eindelijk twee pluspionnen op leverde. Het eindspel bood daarna geen enkel probleem Wit: L van Wely, Zwart: J.v.d.Wiel Dame-Indisch 1. d4 Pf6 2. c4 e6 3. P/3 b6 4. g-' La6 5. b3 Lb4+ 6. Ld2 Le, Kortsnoi pleegt hier de laatste tijd met 6...a5 voort te zetten.7. Lg2 c6 8. 0-0 d5 9. Lc3 Pbd', Minder juist is 9...dxc4 10. Pe5 10. Pbd2 0-0 11. Tel c5 12. e Deze centrumstoot lijkt voorba rig. Met 12. Tel kon uit de spanning vasthouden. \2...dxe-, 13. Pxe4 Pxe4 14. Txe4 Lb7 15 Te3 Lf6 16. Tel cxd4 Deze rui bevrijdt het zwarte spel volko men. 17. Pxd4 Lxg2 18. Kxgl Dc8 19. h4 Geen directe fout doch onverantwoorde aanvals poging. Gezonder ziet 19. Pf eruit. 19...«6 20. Df3 Ta7 Hi mag niet met 20...Lg5 21. Dg4 Lxe3 op kwaliteitswinst speler wegens het verrassende ant woord 22. Pf5ü 21. a4 Tc7 22 Tal Een beetje krom is het alle maal wel. Waarom niet 22. Tdl 22...Pe5 23. Df4? De beslissendt fout. Noodzakelijk was 23. De2. 23...Pxc4! Prachtig berekend 24. bxc4 Txc4 25. Lb2 Tb4! Di pointe! 26. Te2 Er was niets op te vinden. Op 26. Ta2 is 26...DC*: 27. La3 Dd5+! winnend. 2G...el 27. Df3 Ook 27. Txe5 Lxe5 28 Dxe5 Te8! 29. Pe6?! f6! is hope loos voor wit. Het beste was nop 27. Dd2 Txb2 28. Dxb2, maar m 28...exd4~fe 29...d3 niet te ver hinderen. 27...exd4 28. La3 cL. Steeds de winnende finesse Minder overtuigend wa; 28...Txa4 29. Tel 29. Dxd3 Da8< 30. Kh2 Td8? Een taktische fout Juist was 30...Lxal! 31. Dc2? Hi revancheert zich. De Haarlemst hoofdklasser Van Dorsselaei ontdekte dat 31. Tael!, met dt dreiging 32. Dxd8+Ü sterker wa: geweest. Op 31...Tbd4 kan 32 Dxa6 volgen en na 31...h6 32 Dxd8+ Lxd8 33. Lxb4 heeft u i nog alle kansen. 31...7jc/i4+/32 gxh4 Lxal De rest is niet be langrijk meer. Van der Wiel wor gemakkelijk na 48 zetten. MELBOURNE ANP Richard Krajicek heeft zich van ochtend vroeg teruggetrokken uit de halve finale van het dub belspel, met een schouderbles sure. Voor een peesonsteking wordt gevreesd. Jan Siemerink en hij leidden op dat moment met 6-4 en 1-3 tegen de Austra liërs Woodbridge en Woodfor- de. Pas morgenochtend zal een beslissing genomen worden of Krajicek kan aantreden voor de halve finale in het enkelspel van de Open Australische kam pioenschappen tegen Jim Cou rier. Zeker in elk geval is dat hem geen injectie zal worden gegeven om de pijn te verdrij- Ted Troost keek uiterst zorge lijk nadat Krajicek van de baan was gekomen. „Er waren twee redenen om Richard de dubbel te laten spelen. Ten eerste om los te komen van de irritatie in de schouder uit de wedstrijd te gen Stich, de verzuring uit de arm te slaan. Richard heeft zijn schouder echter aldoor gevoeld, ook bij het inslaan. Ten tweede omdat er nog een Nederlander bij die wedstrijd betrokken was. Je laat je maatje niet zakken als het niet absoluut noodzakelijk Us De blessure van Nederlands eerste halve-finalist sinds Okker in een Grand-Slamtoemooi is niet uit de lucht komen vallen. Na de strijd met Stich had Kraji cek al enige hinder. Hij kreeg toen een pak ijs op de rechter schouder, maar de vermoedens gingen op dat moment niet ver der dan oververmoeidheid. Er is na die wedstrijd geen moment serieus overwogen af te i de 1 „Woodies", Woodforde en Woodbridge, in het dubbelspel. De schouder was pijnlijk, maar iedereen dacht dat de irritatie zou kunnen worden weggesla gen. Daarvan was geen sprake. In de dubbel verergerde de kwaal alleen maar en na drie kwartier besloot Richard Krajicek dat verder spelen alleen maar slech te gevolgen kon hebben. Nadat hij van de baan verdween, ver liet hij onmiddellijk Flinders Park om behandeld te worden door Ted Troost. De dubbel van de Nederlanders begon goed met twee doorbra ken op de opslag. Toen echter was al duidelijk dat het niet de wedstrijd van Krajicek zou wor den. Zijn eerste servicebeurt lukte nog net, maar de tweede keer sloeg hij niets anders dan puddingen. „Ik heb hem nog gezegd", vertelde Siemerink, „sla in hemelsnaam scherp op de backhand, anders word ik aan het net helemaal afgescho ten." Hoewel Krajicek steeds voor zichtiger ging spelen, werd de eerste set nog gewonnen. In de tweede liet hij Siemerink op nieuw met serveren beginnen. Zijn eerste game aan opslag werd de laatste van de wed strijd. Jammer „Jammer", zei de Rijnsburger. „Wij hadden afgesproken dat hij in het begin van de wedstrijd rustig zou serveren om te pro beren er doorheen te komen. Wanneer Richard normaal was geweest, hadden wij gemakke lijk gewonnen. Het was een wedstrijd, die in anderhalf uur afgelopen had kunnen zijn." Siemerink had, uiteraard, alle begrip voor de beslising vap zijn partner. „Ik denk dat die schou der niet in orde is, misschien zal hij vrijdag ook wel niet kunnen spelen." „Richard wilde zelf spelen", lichtte Siemerink toe. „Hij dacht dat het gewoon vermoeidheid was, hij ging er van uit dat het geen kwaad kon. In de tweede set bleek die gedachte onjuist. Ik heb toen onmiddellijk gezegd dat het mij niet uitmaakte als hij zou stoppen. Hij had tenslot te tegen Stich ook een heel zwa re pot achter de rug." De top uit de enkelspelen mijdt het dubbelspel. Boris Bec ker en zijn trainer Tomas Smid zijn in het dubbelspel één ronde op de baan geweest. „Omdat", verklaarde Smid, „het een gele genheid was om te trainen, want serieus oefenen is hier een onmogelijkheid." Stefan Edberg speelde één partijtje met Jeremy Bates, zoals Stich met Riglewski. De dubbels zijn tegenwoordig bestemd voor de spelers die het in het enkelspel net niet ge maakt hebben. De enige uitzon dering is Arantxa Sanchez, die alles speelt, ook drie halve fina les haalde, maar bij de ligt alles anders. Het handvol uit de top behoeft voor de kwart-fi nales de reserves in het geheel niet aan te spreken en kan daar door er gemakkelijk nog een tweede serietje wedstrijden bij nemen. Vijf-setters zijn een vol ledig onbekend gegeven. Seles Monica Seles en Mary-Joe Fer nandez spelen de finale. Het was half voorspelbaar. Seles speelde in 1991 zestien toer nooien, zestien finales, tien overwinningen. Arantxa Sanchez werd van ochtend door Seles zo over de baan gejaagd dat het lachen de Spaanse verging. Daarvoor moet heel wat gebeuren, op een relatieve koude Australische zo mermorgen was het zover. San chez berustte in het onvermij delijke, de achtste nederlaag op rij sinds zij elkaar in september 1989 in Dallas voor het eerst ontmoetten. Gabriela Sabatini had, ten op zichte van Mary-Joe Fernandez een wat minder aansprekende overmacht, maar met zes keer winst over de laatste zes keer, waren de posities op de ranglijst van de vrouwen, derde en ze vende toch duidelijk onder streept. Voor de Argentijnse was het dit keer echter een dag waarop de wind voortdurend uit de ver keerde hoek waaide. Fernandez bewoog veel gemakkelijker, had een opmerkelijk vaste hand, spotte in de eerste set met de reputatie van de publicitair aan trekkelijkste speelster en trok Wayne Ferreira, samen met Krajicek de sensatie van de Australian Open. die lijn in de tweede reeks door. de finaleplaats. iets kan niet tegen Arantxa San- De druk van een afgetekende Seles speelde haar gebruike- chez, die loopt op iedere bal en overwinning remde echter plot- lijke spelletje. Zij kan niet an- slaat de meeste nog terug ook." seling haar voortgang, waardoor ders en zij wil vooral niet an- Het kostte haar twee games, het tenslotte nog een hele tijd ders. Na 3-0 in de eerste set daarna nam zij de draad weer duurde voor zij zeker werd van echter Verslapte zij even. „Zo op. Meedogenloos. Sanchez as, zoals altijd, positief, zelf i de afstraffing. „Ik heb verlo n. maar van de beste speelste in de wereld."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23