Leiden De Kooi schrikt van torenflat Parkeerbeleid in Leiden is voer voor juristen Op zoek naar twee meidenbands Kroonprins naar Kroon voor parkeerplaats? Shell wil halve ton voor tank Jongeren krijgen geen parkeerkaart: discriminatie of niet? LEIDEN Kroonprins Willem-Alexander en zijn broer Constantijn vallen onder de 367 Leidse jongeren die straks niet meer automatisch recht hebben op een parkeervergunning. De beide prinsen zijn immers jonger dan 27 en wonen in de binnenstad. Op dit moment zijn ervoor Willem-Alexander aan het Rapen burg nog twee plaatsen speciaal met beugels voor hem gereser veerd. De rijksvoorlichtingsdienst (RVD) is de zaak aan net uit zoeken maar kon vanochtend nog geen commentaar geven. „Er is indertijd een regeling voor het parkeren van de prinsen getroffen. Ik moet eerst de gegevens over de nieuwe verordening hebben, voor ik kan zien of er iets gaat veranderen", aldus een woordvoerder. En als de prins eens geen buitengewone behandeling ten deel valt? De vraag is of hij dan onder uitzonderingen valt, want han dicap of bijzonder werk redenenen die wel een vergunning opleveren kunnen het niet zijn. Misschien kan hij iets doen voor zijn leeftijdsgenoten om de hele parkeerverordening te doen vernietigen. Uit algemeen jongerenbelang in beroep bij de Kroon? LEIDEN «EMIELFANCMANN Stel dat het aantal bezoekers op een zaterdagmiddag in de Leid se binnenstad zo oploopt, dat mensen in de verdrukking drei- j gen te raken. De gemeenteraad besluit vervolgens om jongeren tot 15 jaar en ouderen boven de 65 dan niet meer tot het winkel- I gebied toe te laten. Ze hebben I toch weinig tijd en kunnen ook op andere uren het centrum be- zoeken. Discriminatie of niet? „Ja, natuurlijk", vindt mr. J.W. j Landman, advocaat te Leiden en parttime universitair docent. I Hij wil met het voorbeeld van zijn verontwaardiging blijk ge ven over een besluit van de ge meente. Deze bepaalde vorige week dat vanaf 1 juni bewoners van de binnenstad die jonger dan 27 jaar zijn geen parkeer vergunning meer krijgen. Er zijn, zo vindt een meerder heid binnen de Leidse politiek te weinig parkeerplaatsen voor alle auto's. En dus moeten de gebruikers van de 847 vergun ningplaatsen (waarvoor straks 1672 kaarthouders overblijven), 1585 parkeermeters en 1612 vrije plaatsen in aantal worden teruggebracht. In totaal, zo heeft onderzoek inmiddels uit gewezen, worden 367 jongeren de dupe van deze maatregel. Er kunnen echter uitzonde ringen worden gemaakt. Wie jonger is dan 27 en kan aanto nen dat hij voor' zijn werk of door een handicap niet zonder auto kan, krijgt toch een par keerkaart, waarvoor overigens altijd betaald moet worden. Beroering Toch heeft de vorige week aan gekondigde maatregel ook landelijk nogal beroering ge wekt. Voor het eerst wordt er volgens deskundigen als het Om parkeerrechten gaat een wille keurige leeftijdsgrens gesteld. Daarom reppen de critici van willekeur en discriminatie. Leid se juristen verschillen echter sterk van mening over de vraag of de nieuwe verordening on wettig is. D66-raadlid mr. T. de Graaf stond anderhalf jaar geleden aan de wieg van de '27-jarigen maatregel'. „Controle is bij deze maatregel simpel", zegt hij. Ook bij het Cultureel Jongeren Pas poort, woonruimte-verdeling, belastingen, de studiebeurs, de OV-jaarkaart en bijstands-uitke ringen speelt die leeftijd vaak ook 27 een rol. Het stellen van een leeftijds grens is geen discriminatie, vindt De Graaf. „Nee, discrimi natie is het maken van een on rechtvaardig onderscheid. Maar deze maatregel is niet onrecht vaardig. Een jong stel met een drieling krijgt wel een kaart. Zij moeten hun auto in de buurt van hun woning kunnen zetten want voor hen is het lopen naar een auto die 500 meter verder op staat moeilijk." De Graaf krijgt steun van prof. mr. W. Konijnenbelt, bijzonder hoogleraar in het gemeente recht aan de Leidse universiteit. Hij denkt dat geen rechter de nieuwe verordening zal vernie tigen. „Er is hier sprake van schaarste aan goederen. Daar moet wat aan gedaan worden. En iedereen doet er even lang over om 27 te worden. Ik zie niet in dat er dan sprake van discriminatie zou zijn. De 'grof heid' van het instrument is te genover iedereen even unfair, zo je wil." Konijnenbelt, die de Thorbec- kè-leerstoel bezet, ziet wel dat er geen directe relatie is tussen 27 jaar zijn en een auto bezit ten. „Nee, maar er blijven uit zonderingen mogelijk. En dat is de tweede reden waarom ik denk dat een gemeente dit kan doen." De hoogleraar wil een vergelijking maken met de wet op het minimumjeugdloon. „Ook al werk je even hard, als je ouder bent verdien je meer. Dat wordt ook geaccepteerd." Advocaat J.W. Landman be roept zich voor de 'bespottelijke parkeermaatregel' echter op ar tikel 1 van de grondwet, die dis criminatie op welke grond dan ook verbiedt. De strekking van het verbod van discriminatie is het verbieden van onderscheid op grond van eigenschappen of kenmerken van personen die in redelijkheid niet relevant zijn voor het bepalen van aanspra ken en verplichtingen op een be paald gebied van maatschappe lijk leven, staat er in de toelich ting. En is immers geen verband tussen parkeren en 27 jaar zijn. Proefproces Zowel voor- als tegenstanders onder de juristen noemen een aantal mogelijkheden om de maatregel wettelijk te toetsen. Ten eerste kan de Kroon de ver ordening spontaan vernietigen. Dat komt zelden voor. Alleen als heftig protest duidelijk maakt dat gemeentelijke regels tegen het algemeen belang, de Rijks wet, de Grondwet of een be paald verdrag ingaan, kan men een succesvol beroep op Konin gin en regering doen. Veel vaker komt het voor dat de burger een beroep doet op de wet administratieve recht spraak als hij vindt dat hem ten onrechte een vergunning is ge weigerd. Hij komt dan voor de gemeentelijke commissie be roep en bezwaar maar kan de kwestie tot bij de Raad van State uitvechten. Ten slotte kan de gedupeerde er voor kiezen om de wagen be wust zonder kaart op een ver keerde plaats neer te zetten om zo een proefproces uit te lok ken. Een rigoureuze stap, die advocaten overigens afraden. Politicus De Graaf gokt er op, gesteund door juristen van de gemeente, dat de maatregel uit voerbaar is. Mocht blijken dat er toch bezwaren aan vast zit ten, dan gaat het raadslid op zoek naar alternatieven. Dat zal niet gemakkelijk zijn omdat een aantal alternatieven al in een eerder stadium afviel. Bijvoor beeld het weigeren van de ver gunning aan OV-jaarkaart bezit ters. Controle daarop is moeilijk en studenten hebben niet om die kaart gevraagd, waren de overwegingen om deze maatre gel niet toe te passen. Ook het voorstel om één par keerkaart per woning in het restrictiegebied beschikbaar te stellen, sneuvelde. Maar daar was De Graaf al eerder tegen. .Achter de brievenbus gaat dan het recht van de sterkste gelden en daar kan de overheid geen verantwoording voor nemen.'" NIEUWSLIJN Automaten universiteit geplunderd Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag on geveer 10.000 gulden gestolen uit snoep-, wissel- en copieer- kaart-automaten in het gebouw van de faculteit sociale weten schappen aan de Wassenaarseweg. Volgens de politie zijn de au tomaten met fors geweld opengebroken. Waarschijnlijk is ge bruik gemaakt van een koevoet. De schade aan de apparaten be draagt 25.000 gulden. Hoe de daders ziin binnengekomen is niet bekend. De politie vermoedt dat ze zich hebben laten insluiten in het gebouw van de universiteit Man maakt ijsbaantje Het vriest nog wél, maar het gaat weer dooienEn de 21- jarige Leidenaar wil zo graag schaatsen. Dus, dacht hij vannacht, laat ik zelf maar snel een ijsbaantje maken voordat de vorstperiode voorbij is. Hij pakte de brandslang uit zijn woning en spoot het binnenterrein van het universiteitgebóuw aan de Groenhoven- straat onder water. Hij was zo enthousiast bezig, dat ook een deel van de rijbaan van de Groenhovenstraat nat werd, evenals de betonnen trappen van de universiteit. Toen de politie arri veerde waren de straat, de trappen en het plein spekglad. Met een bus zout heeft de schaatsfanaat het probleem weer opgelost. Dronken studente komt niet meer bij Leden van studentenvereniging Minerva hebben vanochtend vroeg de politie gebeld omdat een bezoekster zo dronken was dat ze niet meer bij kwam. Ze is per ambulance overgebracht naar het AZL, waarschijnlijk met alcoholvergiftiging. De 24-jari- ge had volgens de Minervanen vanaf half zeven gisteravond wodka en cointreau gedronken. Rond half 6 vanochtend werd de politie gewaarschuwd. De vrouw lag toen op de stoep voor de studentensociëteit aan de Breestraat. 'Tegen de afspraken' LEIDEN Mededeling Reinigings dienst Leiden voor huis houdens die in het bezit zijn van een GFT-container In verband met de aanhoudende vorst is het mogelijk dat in uw container voor het groente-, fruit- en tuinafval het afval is vastgevroren. De Reinigingsdienst probeert zoveel mogelijk de containers te legen, maar er kunnen vastgevroren restanten achterblijven. Om dit te voorkomen raden wij u aan vochtig gft-afval in een krant of papieren zak te wikkelen. Het voornemen van de gemeente om op de hoek Kooil- aan/Willem de Zwijgerlaan een flat van twaalf verdiepin gen neer te zetten, heeft voor veel beroering gezorgd in de de wijkgroep sociale vernieuwing in Leiden-Noord. Wijkgroepslid J. Vervoorn wist te melden dat 'de hele Kooi razend is'. „Er is een helikopter nodig om straks de woningen te bereiken". De gemeente kwam de afgelo pen week met een alternatief voor een eerder gepresenteerd plan voor een lage flat, waar mee de Kooi wel kon leven. Vol gens Vervoom is het nieuwe plan voor een torenflat kans loos, omdat al in 1987 in overleg met de wijk is vastgesteld aan welke voorwaarden een flat zou moeten voldoen. „Het is simpel. Degenen, die het toen verloren hebben, zijn er nu weer over begonnen", al dus Vervoom. Vijf jaar geleden werd na inspraak van bewoners met de gemeente afgesproken dat bebouwing van het terrein was toegestaan. Wel zou een flat nooit meer dan vier verdiepin gen mogen tellen. Hiertoe werd een plan gemaakt. Pril Het alternatief is een flat van twaalf verdiepingen op een klei ner stuk grondoppervlak. De la ge, breed opgezette, flat zou bij LEIDEN KAREL BERKHOUT Oliemaatschappij Shell schat de hoogte van de schadeclaim die bij de gemeente Leiden-wordt ingediend voor een vernielde benzine-opslagtank bij het Lammenschansplein tussen de 50.000 en 70.000 gulden. „Het is een ruwe en vQorzichtige schat ting, want onze juridische afde ling onderzoekt nu nog de mo gelijkheden en de hoogte van een eventuele schadevergoe ding", zegt Shell-man H. Swin- kels. „Duidelijk is natuurlijk wel dat we zoveel mogelijk probe ren te verhalen." Vorige week raakte de opslag tank van het pompstation aan het Lammenschansplein ge scheurd bij de reparatie van het riool door gemeentewerken. Een deel van de inhoud liep in de grond, de tank is inmiddels afgevoerd en gisteren werd bo vendien een 6 kubieke meter vervuilde grond afgegraven. „Met een neus voor het milieu, mag ik wel zeggen, want het sa neren van benzinegrond i6 in zoverre makkelijk dat je ruikt tot waar de vervuiling loopt", zegt milieu-ambtenaar A. van den Berg. De komende dagen gaat de bemaling nog even door en worden bovendien de bodem analyses verwacht. Hoeveel benzine er weg is, blijft overigens de vraag: „De gemeente wil terecht van ons een cijfer, maar we weten het nog niet. Er is 6 kuub grond weggeschept, dat is niet veel, dus het verlies bedraagt hooguit een paar honderd liter. Als de gemeente over de brug komt, dan komt er misschien niet een zelfde soort tank voor in de plaats. Swinkels: „Nu die oude tank van 30 kubieke meter weg is, willen wij liever twee kleintjes van van 12 kubieke meter plaatsen. Dat kunnen wij mooi doen van het geld van de gemeente. Wij krijgen natuurlijk niet alles terug, maar de rest leggen wij zelf wel bij." nader inzien te veel liften gaan bevatten om alle woningen be reikbaar te maken voor oude ren. Ook zou de omgeving licht en uitzicht moeten missen. Volgens J. Vervoom worden de betrokken bewoners volgen de week dinsdag op slinkse wij ze overgehaald om voor het nieuwe plan te kiezen. Dan worden op een informatieavond de plannen tegenover elkaar ge zet. Gemeente-ambtenaar C. Cu- sell, die zowel in de wijkgroep zit als nauw bij de bouw is be trokken, probeerde gisteren de gemoederen te sussen. Hij be nadrukte dat de plannen zich nog in een zeer prü stadium be vinden. „Er is nog helemaal niets beslist. Maar het was net ter geweest als wij u nog vroeger geïnformeerd hadden". Volgens hem kan er ook een middenweg tussen de alterna tieven worden gevonden. Ver voom bleef de uitspraken met .wantrouwen aanhoren. „Er is al een schets en ik zié dat er ook al een architect is aangewezen." Meerpaal wint damtoernooi De Meerpaal is winnaar gewor den van een gisteren gehouden damtoernooi voor basisscholen. De Zonnewijzer werd tweede. Beide scholen mogen nu uitko men op het damkampioen schap van Zuid-Holland. Aan de Leidse wedstrijden namen ze ven scholen deel, met in totaal 14 teams. De wedstrijden waren georganiseerd door het Leids Damgenootschap, in samen werking met de gemeentelijke schoolsportcommissie, en wer den gehouden in dé Rembrandt scholengemeenschap. Zoals het ook in de 'echte' politiek gebeurt, moesten de meiden tijdens e gen. fi schorsing zaken doen c De gemeente Leiden heeft gis teravond tijdens een nagespeel de commissievergadering be sloten om een bedrag van 2500 gulden beschikbaar te stellen voor lokaal meidenbeleid. Het geld wordt besteed aan een in formatiedag en -avond, waarop ook minstens twee meiden bandjes zullen optreden. Een en ander moet nog concreet ge stalte krijgen: zo zijn plaats en datum van de dag nog niet be kend. Dat de 2500 gulden aan het lokale meidenbeleid zou wor den besteed, was al eerder afge sproken. De gemeente vindt hét echter belangrijk, dat de mei den zélf een project bedenken waaraan zij het geld willen uit geven. Daarom organiseerde het Buro Voorlichting samen met de politieke vormingsin stelling M50 gisteren een werk dag op het stadhuis, waarop de Leidse meiden zelf met voor stellen moesten komen. Tijdens deze dag presenteer den de meiden, die afkomstig waren van het Holtland College en van de MDGO Emilie Knap pert, hun voorstellen en wissel den zij met de politici en de be trokken ambtenaren van ge dachten over de mogelijkheden. Tot slot werd in een 'commis sievergadering' in de raadszaal van het stadhuis tussen de ver schillende voorstellen een keuze gemaakt. Na een hele dag vergaderen lagen gisteravond vier voorstel len op tafel, die door vier groep jes meiden en merkwaardig ge noeg één jongen moesten wor den verdedigd. Op de agenda stonden een Informatiedag voor randgroepmeiden, een Meiden popfestival, een Meiden-sport- instuif en een Theaterproject op -scholen over incest. Net als in de gewone politiek ging het er om, welke van de vier voorstel len het zou 'halen' en welke compromissen er eventueel mogelijk waren. Ook moest daarbij de financiële haalbaar heid niet uit het oog worden verloren: 2500 gulden is' uiteinde- weigeld.™" Meiden in Minder kans De vergadering werd voorgeze ten door wethouder Hennie Koek. Ze hield de zaken in de hand zonder irritant te worden en de meiden stelden haar ge zag niet op de proef. Wel ver toonde ze zo nu en dan haast 'matriarchale' trekjes door zin netjes als: „Wie wil hierover nog wat zeggen? Loretta"? Loretta schudt het hoofd. Koek: „Deze fractie beraadt zich nog." De meiden moesten hun voorstellen duidelijk omschrij ven. De actiegroep Leiden voor Meiden, met als woordvoersters Angelica en Marjan, wilde dat op de Informatiedag voor rand groepmeiden 'workshops over beroepskeuze/uiterlijke verzor ging, techniek, sport, kunst en cultuur' zouden worden gehou den. Wel begrootten zij 1000 gulden teveel, een bedrag dat dan maar door een extra subsi die moest worden gedekt, zo vonden zij gemakshalve. Een actiegroep zonder naam, voorgezeten door Jacqueline en Edwin, stelde een Meiden- sportinstuif voor. „Waarom al leen voor meiden?" vroeg de ac tiegroep zich in haar project voorstel af. „Meiden blijken niet zoveel aan sport te doen, ze voelen zich vaak ook niet zo vrij als er jon gens bij zijn." Bo- de politiek steden"zij: „Het valt vaak op dat meiden minder kans heb ben op meespelen als er jon gens bij zijn", een mening die in het debat, later op de avond, overigens heftig werd bestre den. De groep Actie voor Meiden beleid, zakelijk afgekort tot AVMB, wilde een Meiden-pop- festival, bij voorbeeld in het Breehuys. Tijdens de discussie gaf woordvoerster Simone toe dat er in Leiden nauwelijks mei denbandjes zijn, „maar die vin den we wel", en bovendien: „als meiden één bandje zien optre den, komen ze heus op de ge dachte dat zij dat zelf ook kun nen doen." De actiegroep TURBO, voor gezeten door Suzanne en Loret ta, wilde op de Leidse MBO- scholen een toneelstuk laten uitvoeren over incest en dit be geleiden met een lespakket. Ook moesten er deskundigen worden uitgenodigd, maar daarvoor was op de begroting het niet erg realistische bedrag van 200 gulden uitgetrokken. Verrassend Uiteindelijk kwam er na twee schorsingen, hoe kan het an ders, een compromis op tafel. De Actiegroep Leiden voor Mei den kwam met de AVMB over een, dat er op een nader te be palen dóturh een informatiedag wordt gehouden, waarop 's avonds minstens twee bandjes zullen optreden. Jongens mo gen er ook heen, maar ze mo gen niet optreden. Op de valreep sloot de actie groep zonder naam zich bij dit dreigende meerderheidsbesluit aan. Een Meiden-sportinstuif zat er duidelijk niet meer in, maar met de toezegging van de andere 'partijen' dat er een standje over zelfverdediging zou komen, nam de actiegroep ook genoegen. Alleen de actiegroep TURBO zat er beteuterd bij. „Ik dacht dat ze met mij mee zouden gaan", riep een verbaasde Lo retta boos over de tafel. Voorzit ster Koek keek het schouwspel met plezier aan: „Tja. De poli tiek is altijd verrassend." Donderdag 23 januari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: HENK BUIS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15