Kunst Hendrik Valk: onecht kind van De Stijl 'Ik vind het belangrijk 't festival-idee te verstoren' Filmstudio in Rotterdam Annie M.G. Schmidtprijs voor beste kleinkunstlied Dinsdag 21 januari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 9 NIEUWSLIJN Concert Arpeggio Trio LEIDEN Het Arpeggio Trio, bestaande uit de hoboïst Han Ka- paan, de fluitist Dieks Visser en de harpiste Anke Anderson, geeft morgenavond een concert in de Kapelzaal van het K&O-gebouw in Leiden. Op het programma staan onder meer werken van Loeillet, Croft en Berlioz. Het concert begint om 20.15 uur. Verhoeff ziet af van gastdirigentschap DEN HAAG De Nederlandse musicus en dirigent Marcel Ver hoeff ziet af van een optreden als gastdirigent bij het St. Peters burg Philharmonisch Orkest. Artistieke en vooral organisatori sche redenen hebben hem hiertoe genoopt. Het St. Petersburg Philharmonisch maakt tussen 20 februari en 9 maart een tour nee door Nederland. Het 109 jaar oude ensemble behoort tot de beste symfonieorkesten ter wereld. Verhoeff heeft in oktober vo rig jaar als eerste Nederlander voor het Russisch orkest de diri geerstok gehanteerd. Hij meent dat de voorbereidingstijd voor heeft met de Stichting St. Petersburg-! die begin deze maand de organisatie van de tournee heeft over genomen. Opwinding om naaktschilderij Bush FREDERICK Het tentoonstellen van een schilderij waarop president George Bush naakt staat afgebeeld en waarop andere vooraanstaande figuren belachelijk worden gemaakt heeft een aantal afgevaardigden uit de staat Maryland ertoe gebracht hun steun voor een subsidie van 500.000 dollar voor het museum in te trekken. In het schilderij staat een naakte Bush met zijn voe ten naar binnen gekeerd. Aan zijn rechterzijde staat de zangeres Dolly Parton en links de conservatieve senator Jesse Helms, ge kleed in een romeins militair borstschild met een rode onder broek aan. Ook afgebeeld is generaal b.d. Norman Schwarzkopf, eveneens naakt. In zijn hand draagt hij een schild met daarop het gezicht van Adolf Hitler. Hij heeft zijn voet op de rug van een knielende Iraakse president Saddam Husayn. Je hoort bij ons", zei Theo van Doesburg toen hij de schilder Hendrik Valk in 1920 in zijn Leidse atelier op zocht. De laatste bedankte echter voor de aansluiting bij de kunstenaarsgroep De Stijl, en die inmiddels beroemde weigering heeft het zicht op het werk van Valk tot nu toe bepaald. En dat zal ook wel zo blijven. Hendrik Valk als onecht kind van Stijl-kunstenaars als Mondriaan en Van Doesburg, het is waar, maar die vaststelling vertroebelt de waardering van Valks werk ook wel een beetje. DEURNE HENK MEUTGEERT Het nog steeds met sluiting be dreigde museum De Wieger in Deume wijdt nu een overzichts expositie aan het werk van Hen drik Valk, de man van de geo metrie, de dunne rechte lijn en het grote, vaak met zwart inge vulde, vlak. Valk (1897-1986) staat op dit moment bijzonder in de belangstelling; de ten toonstelling in Deume bestaat voor een deel uit werk dat kort geleden nog in Arnhem en in Heerlen te zien was. Voor De Wieger is het te hopen dat het niet de laatste exposant is. Eind maart volgt het definiteve oor deel over het museum met de vaak opmerkelijke exposities. Schaduw De weigering van Valk aan het adres van Van Doesburg heeft er mede voor gezorgd dat hij al tijd in de schaduw is blijven staan van de veel bekendere Stijl-kunstenaars. Maar ook door zijn consequente keus om de abstractie en het gebruik van slechts enkele primaire kleuren niet door te zetten, in feite het breekpunt tussen Valk en Van Doesburg, blijft hij een onbe kendere eenling, wiens werk wel met dat van Van der Leek wordt vergeleken. Daar komt dan nog eens bij dat zich in de Tweede Wereld oorlog een ramp voltrok, waar door de betekenis van Hendrik Valk in de geschiedenis van de twintigste-eeuwse Nederlandse beeldende kunst nooit op zijn juiste waarde te schatten is. De bezetter zorgde ervoor dat het vooroorlogse werk van de, net als zijn stadgenoten, gedwon gen uit zijn woonplaats Arnhem vertrokken Valk bijna geheel verdwenen is. De op etemiet gemaakte schilderijen lagen na de bevrijding verpulverd in de kelder, tekeningen waren goed deels vernietigd. Vader Hendrik zelf kon het niet aanzien, zoon Felix ruimde het puin. Te rigou reus, zo betuigt hij nu met spijt. In De Wieger is één van de weinige uit de jaren twintig overgebleven schilderijen van Valk te zien. Dat werk, het uit 1921 daterende 'Het Ontbijt', maakt het verzoek van Van Doesburg een jaar daarvoor overduidelijk. Op het met ca- Een portret dat Hendrik Valk maakte van zijn vader, te zien op de tentoonstelling in De Wieger. Overzichtstentoonstelling oud-Leidenaar in met sluiting bedreigde De Wieger seïneverf geschilderde schilderij beeldde de kunstenaar in dun ne lijntjes drie personen rond een tafel af. Met rechte hoeken en zwarte vlakken, het geheel lijkt opgebouwd uit onderdelen uit een blokkendoos. Maar het stapje naar de volle dige abstractie maakte Valk niet. Hij bracht de dingen die hij zag terug naar de essentie, dat wel. Of het nu een land schap, een figuur die geportret teerd moest worden, of een vaas met bloemen was. Voorbeelden die allemaal in De Wieger te zien zijn. Een deel van die voor beelden gaat inhoudelijk temg op het symbolisme van rond de eeuwwisseling, met zijn belang stelling voor het bovennatuurlij ke en religieuze. Valk maakte nogal wat op het Christendom geïnspireerd werk. Het begin lag bij Valk steeds bij de getekende realiteit, die hij door middel van nieuwe teke ningen in fasen transformeerde. Maar hij belandde nooit op het bijna abstracte punt waar Mon driaan in bijvoorbeeld zijn 'Pier and Ocean" wel uitkwam. Valks naar de realiteit gemaakte teke ningen veranderden in gesti leerde, uit hoeken en rechte lij nen opgebouwde elementen, maar zijn altijd als afbeelding van de werkelijkheid herken baar. Zoon Felix noemt die hou ding van zijn vader om tot de essentie van de vorm door te dringen in de tentoonstelings- catalogus zelfs een beetje 'calvi nistisch'. Valk, die vanaf 1926 in Arn hem woonde, heeft nooit van zijn werk kunnen leven, maar gaf om een vast inkomen te ver werven vanaf dat jaar les aan de kunstacademie. Daarvoor had hij zijn acte aan de Haagse aca demie behaald, woonde hij een tijdje in Leiden en in een plag genhut op de Veluwe en- trok hij met een zelfgetimmerde woon wagen door het land. Werk ver kocht hij niet, het schilderen van wc- en reclamebordjes zorgde voor brood op de plank. Pas na zijn pensionering in 1962 vatte hij zijn schilderkunst weer zeer serieus op. Uit de ja ren zestig en later dateren dan ook veel restauraties en recon structies van schilderijen van voor de Tweede Wereldoorlog. De (herwaardering van net werk van Valk is de laatste jaren behoorlijk op gang gekomen. De prijzen voor zijn schilderijen en tekeningen, waarvan er nog behoorlijk veel op de markt zijn. stijgen behoorlijk. Daarmee wordt Valks verzuchting ,.ik ben op het ogenblik blijkbaar uit de mode" uit 1962 flink weerlegd. Overzichtstentoonstelling Hendrik Valk tot 15 maart in De Wieger, Oude Liesselseweg Deurne. Open: dagelijks van 13 tot 17 uur. Tijdens carnaval ge sloten. Emile Fallaux over zijn eerste Rotterdamse Filmfestival: ROTTERDAM GPD Zijn voorganger Marco Müller had een riante eigen kantoor ruimte, maar Emile Fallaux (47), sinds februari 1991 directeur van het Rotterdamse Filmfesti val, deelt gewoon een kamer met zijn door hem hogelijk ge prezen assistente Sandra den Hamer. De voormalige tv-ma- ker geniet naar eigen zeggen van de ongedwongen atmosfeer op het festivalkantoor: „Een verademing na die ambitieuze, pretentieuze tv-wereld vol hele en halve baasjes." Niet alleen de sfeer lijkt in Rotterdam ver anderd, de in Leiden geboren Fallaux wil ook belangrijke be leidswijzigingen, al zal de be zoeker daar dit jaar nog niet zo veel van merken. Een belangrijk deel van Fal- laux's energie ging de afgelopen maanden zitten in het dichten van de talloze financiële gaten. In de toekomst wordt dat an ders, verzekert hij. „Halverweg het jaar heb ik uitsluitseli overheden over de financiën. Daar maak ik een festival van. Wat we tekort komen, trek ik van het programma af. Als dat dan kleiner is en internationaal niet meer aantrekkelijk, dan is dat heel spijtig, maar het is niet anders." Fallaux denkt dat het Festival sowieso kleiner zal worden. „De simpele reden is dat we de tien of elf zalen die we nu gebruiken niet goed kunnen bemannen. We zullen pijnlijke keuzes moe ten maken. Aan de ene kant heb je de grote bioscoopzalen van Cannon aan de Kruiskade no dig, al was het maar om de mooie films die het hele jaar in kleine rotzaaltjes worden ver toond voor één keer op een groot doek met Dolby stereo te kunnen zien. Aaii de andere kant kunnen we niet om Lanta ren/Venster (het net gereno veerde Rotterdamse filmhuis) heen. Dat wordt nog een moei lijke keuze." Ook om een andere reden zal het programma (toch al een stuk overzichtelijker dan de gi gantische hoeveelheid films die Marco Müller vorig jaar presen teerde) in 1993 waarschijnlijk nog bescheidener zijn. Fallaux wil namelijk in de toekomst minder films programmeren die al eerder op andere buitenland se festivals draaiden. I mImm Emile Fallaux: „Een verademing na die ambitieuze, pretentieuze tv-wereld vol hele en halve baasjes." Fallaux is er vast van overtuigd dat ook zonder de toppers van Cannes en Venetië een goed festival te maken is: „Rotterdam heeft nog steeds de interesse van het buitenland. Dit jaar nog meer dan anders is mijn in schatting. Buitenlanders zijn enthousiast over het idee dat ik iemand uit de praktijk ben. Ik denk dat ik de positie van Rot terdam kan handhaven. Het be langrijkste is dat dit festival zich een avontuurlijke opzet kan permitteren. Het zit niet in de greep van een markt, van een sekte of een of andere deftig heid. Er zijn hier geen gewoon tes ingesleten die niet over boord kunnen." Het avontuur, het doorbreken van grenzen is altijd een be langrijke karaktertrek van Rot terdam geweest, maar vallen er eigenlijk nog wel zoveel grenzen te overschrijden? Fallaux: „Het is nog steeds mogelijk te kiezen voor films die afwijken van wat andere films laten zien, films die afwijken van bestaande nor men, van de geaccepteerde smaak. Omdat mensen altijd naar de grootste gemene deler neigen. Binnen de culturele 'middenstand waar wij toe be horen, de grote klasse van men sen die wel eens een boek lezen, ontstaat vrij snel een consensus van wat goed is en wat niet goed is. En het is mijn ambitie om aan die consensus een beetje te morrelen." Die ambitie heeft Fallaux dit jaar bijvoorbeeld concreet ver taald in een programma met Russische commerciële films: „Die heb ik niet gekozen uit een oogpunt van goede smaak of ci nematografie. Ze zijn hooguit interessant uit politiek of sociaal oogpunt. Maar ze zijn vooral ook amusant. Het zijn criteria die niet altijd in de eerste plaats gehanteerd worden op een kunstzinnig festival. Maar ik vind het belangrijk het idee te verstoren dat men van het festi val heeft. Daarom vertonen we ook een documentaire over Roy Rogers, de zingende cowboy. Want waar ik als de dood voor ben, is een festival dat zichzelf in een hoekje drukt, door de goede smaak en de zelfbevesti ging die daarmee gepaard gaat. Dat leidt tot een soort sektevor ming, een soort calvinistische strengheid die ik toch wel graag zou willen inruilen voor een wat eclectischer kijk, een open blik voor de kwaliteit die er in aller lei genres is. Dat is overigens geen nieuws, dat deed Huub Bals ook." Afspraken Of Rotterdam zijn internationa le positie overeind kan houden, blijft voorlopig de vraag, maar op het tot voor kort nogal roeri ge binnenlandse front zijn in middels afspraken gemaakt. De expansiedrang van de Neder landse Filmdagen is volgens Fallaux uit de wereld: „Met Utrecht hebben we afgesproken dat zij zich met de Nederlandse film zullen bezig houden en wij met de introductie van de bui tenlandse film. Als er aanleiding bestaat om op eikaars gebied te komen, zullen we elkaar consul teren." Ook met het Documentaire Festival in Amsterdam zijn bin dende afspraken gemaakt, Fal laux daarover: „Ik ben een groot voorstander van dat festival. Ik boek nu in principe geen docu mentaires meer, tenzij ze te laat klaar waren om in Amsterdam vertoond te worden of wanneer ze hier in een speciaal kader passen." Zo'n kader is dit jaar het pro gramma 'Limits of Liberty'. Fal laux: „Elk jaar wil ik zo'n tien projecten hierheen halen die met censuur of repressie in aan raking zijn geweest." Het liefst zou Fallaux komen tot de op richting van een soort vereni ging van filmmakers, naar ana logie van de PEN. een organisa tie die zich inzet voor onder drukte schrijvers: „Ik gebruik Li- mits of Liberty om te ujken hoe rijp het klimaat daarvoor is." werkgelegenheidssubsidies vijf ton om het project te realiseren. De resterende centen moeten door het bedrijfsleven worden opgebracht. De verbouwing be treft met name een zeer goede geluidsisolatie en ondersteu nende voorzieningen als kanto ren en kleed- en werkruimten. Hal 4 wordt een zogeheten kale filmstudio. Er is wel een basisverlichting, maar opname-apparatuur is niet aanwezig. „Dat waarborgt een grote mate van flexibiliteit en een lage kostprijs", aldus Van der Most. „Overigens blijft een deel van de hal zijn podi um-functie behouden, onder Het gebouw van de culturele in stelling Hal 4 in Rotterdam wordt verbouwd tot een grote filmstudio. De theater- en mu- ziekruimte moet in de zomer van 1993 zijn omgebouwd tot een ruimte waar artistieke films en video's kunnen worden ge maakt. De verbouwing gaat 1,5 miljoen gulden kosten. Dat heeft de directie van Hal 4 giste ren bekendgemaakt. „Afgezien van 't Gooi en Am sterdam zijn er in Nederland geen grote studio's", aldus di recteur Evan van der Most. „Tussen Breda en Amsterdam is er gewoon niets. Daar moest dus iets aan worden gedaan. Met de verbouwing van Hal 4 tot film- en videostudio wordt aan een vraag voldaan, zoveel staat vast." De gehele verbouwing gaat 1,5 miljoen gulden kosten. Rot terdam betaalt alleen al aan Het accent ligt echter op het vervaardigen van artistiek ver antwoorde films en video's. Eer der al maakten de Britse cineast Peter Greenaway en de VPRO gebruik van Hal 4 om er films op te nemen. AMSTERDAM ELS SMIT naar een andere prijs. Op het Kleinkunstfestival dat ieder jaar in Amsterdam wordt gehouden, wordt wel de Wim Sonneveld- prijs uitgereikt, maar dat is een aanmoedigingsprijs voor begin nende artiesten. Nu hebben we een manier gevonden om ook anderen een steuntje in de rug te geven. „We hebben met opzet het terrein heel ruim genomen. Per slot van rekening heeft Annie Schmidt voor kinderen, voor het toneel en voor musical ge schreven. Daarom hebben we alle impresario's en theaterma kers aangeschreven. De vraag aan hen was een naar hun me ning goed lied in te sturen, met dien verstande dat het nieuwe liedjes moeten zijn die in het jaar 1991 in een theater zijn uit gevoerd." Aan de prijs is een geldbedrag van 7500 gulden verbonden. De winnaar ontvangt bovendien een litho die in een exclusieve oplage wordt gemaakt. Van 't Wout: „Wellicht verschijnt later dit jaar een cd met de twaalf mooiste liedjes." En wat vond Annie Schmidt van het initia tief? „Ze vindt het prachtig." Nu al dingen eenenzeventig liedjes mee naar de onlangs in gestelde Annie M.G. Schmidt prijs die op 29 maart in Amster dam voor de eerste keer wordt uitgereikt. „Maar we verwach ten dat het aantal inzendingen uiteindelijk meer dan negentig zal bedragen," aldus Robert van 't Wout, artistiek leider van het Amsterdamse Kleinkunstfestival en als zodanig nauw betrokken bij de organisatie van de prijs uitreiking. De prijs is een initiatief van Conamus. Het doel: het stimu leren van het schrijven van goe de Nederlandse liedjes op het gebied van kleinkunst, chanson en cabaret. Van 't Wout: „De Annie M.G. Schmidt-prijs is in feite de opvolger van de Louis Davidsprijs. Die werd gegeven aan het beste liedje dat op plaat was verschenen. Maar een aan tal jaren geleden is de platen- markt wat betreft de kleinkunst ingestort. De prijs is toen ook verdwenen. „Om tekstschrijvers, compo nisten en uitvoerende kunste naars toch weer te stimuleren waren we al een tijdje op zoek

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9