Leven en wonen ïawï Stof zweeft niet meer door kamer In navolging van de koe Accent op de boezem c, Sprankelende sieraden maken met kameleon verf Vlooien leggen het loodje Dinsdag 21 januari 1992 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: COR HOOGETERP Warmte uit muur, nieuwe ontwikkeling Verwarming is eigenlijk maar een verwarrend begrip. Verwarming verwarmt je namelijk niet. maar voorkomt dat je te veel afkoelt. Het is noodzakelijk dat je de in het lichaam door 'verbranding' van voedsel vrijgekomen warmte kunt afgeven. Als je die warmte niet kwijt kunt, ga je je onbehaaglijk voelen en begin je te zweten. Is er daarentegen geen verwarming, dan koel je bij lage tem peraturen af en dan voel je je ook niet prettig. Een goed verwarmingssysteem zorgt er voor dat je te allen tijde in staat bent om in evenwicht met je omgeving en met je persoonlijke conditie warmte af te geven. martifn Horx-mniiK lang niet zo'n plezierige warmte MARTiEN HOOGENDUKals algemeen wordt aangeno- Maar goede verwarming komt men. Ze geven nauwelijks direc- in onze moderne woningen zei- te stralingswarmte. Het enige den voor. CV-radiatoren bieden wat je van dichtbij voelt, is een Opbouw van een warmtemuur van speciale kalkzandsteenblokken. Warmtemuur van holle baksteen van Thissen. warme luchtstroom. En het is die warme convectielucht die door de radiatoren 'aange- schroeid' stof met zich mee voert en dit voortdurend in het vertrek in beweging houdt. Direct in verband hiermee staat de veel gehoorde klacht over koude voeten en veel te droge lucht. Dat is slecht voor mensen die sukkelen met een allergie of met de ademhalingsorganen. Vloerverwarming houdt welis waar de voeten warm, maar heeft als nadeel dat je het 'van boven' te koud hebt. Verwarmde muur Maar veronderstel nu eens dat je een van vloerverwarming voorziene steenachtige vloer rechtop zou zetten. Dan heb je een verwarmde muur en dat biedt een heleboel voordelen. Ten eerste heb je een groot warmteoppervlak dat naar bei de zijden comfortabele stra lingswarmte afgeeft, ten tweede vervangt zo'n verwarmde mum- de cv-radiatoren die het zoge heten microstof produceren. Daar komt nog bij dat een warmtemuur zijn warmte naar je hele lichaam uitstraalt en niet, zoals bij vloerverwarming, alleen naar de voeten. Een 'warmtemuur' krijg je door van baksteen of kalkzandsteen een binnenmuur te (laten) met selen, met in het binnenste daarvan een stelsel van kunst stofbuizen. Het is een vrij nieu we ontwikkeling die alle voor delen van stralingswarmte biedt en die ook nog bijzonder ener giezuinig is. Voor de opwarming kan de bestaande cv-ketel ge bruikt worden. Simpel principe Het principe is heel simpel. Er wordt in de te metselen binnen muur een 'slang' van flexibele polybuteen verwarmingsbuis opgenomen. De twee uiteinden van deze slang worden aange sloten op de bestaande cv-Iei- dingen of dé cv-ketel. Je kunt daarbij denken aan een warm temuur dwars in een vertrek, dus een soort scheidingswand die naar beide zijden warmte uitstraalt, of aan een uitvoering waarbij de warmtemuur als bin nenblad deel uitmaakt van een spouwmuur. Het is ook moge lijk om warmtemuren onder de ramen te laten doorlopen. Je bent dan meteen verlost van de radiatoren die vaak een sta-in- de-weg vormen en niet zo fraai zijn. Een eenvoudige, zelf te bouwen warmtemuur kan van speciale, holle bakstenen worden opge metseld. Als het leidingstelsel daarin aangebracht is, kan de muur gestuct worden, of met tegels of steenstrippen bekleed. Zulke stenen worden vervaar digd door de firma Thissen in Beringe. Wie niet zo vaardig is in metselen kan de warmte muur ook door genoemde leve rancier laten bouwen. Voor in lichtingen daarover tel. 05756- 4805. Ook de kalkzandsteenindustrie haakt in op deze nieuwe ont wikkeling. Zij brengt lijme- lementen van kalkzandsteen in de handel, waarin de sleuven voor de leidingen al aange bracht zijn. Na het aanbrengen van de 'slang' wordt het muur oppervlak glad afgewerkt met hiervoor geschikte vulmiddelen en dunne pleister. Daarna is de wand geschikt om behangen of op andere wijze afgewerkt te worden. Stralingspanelen Als in een huis onvoldoende ruimte is voor een warmte muur, dan kan dezelfde gezon de stralingswarmte verkregen worden door het (laten) bou wen van voorzetstralingspane- len. Die kunnen beschouwd worden als kleine warmtemuur- tjes die als vervanging van cv- radiatoren onder ramen opge steld staan. Ze hebben zelfs een voordeel dat een warmtemuur niet biedt: ze kunnen in alle vertrekken en vrijwel onzichtbaar toegepast worden. De kunststofbuis ligt, net als bij een warmtemuur, als een slang in het cement 'gevou wen' en is aangesloten op de bestaande cv-leiding. Het pa neel wordt ook met de bestaan de radiatorkraan bediend. De producent van dit paneel, Fetze Tigchelaar in het Friese Roordahuizum: „Familieleden van mij die twee kinderen heb ben met aanleg voor cara, dien den bij de gemeente Leeuwar den een plan in voor wo ningaanpassing. Na enig aan dringen en het voorleggen van literatuur over dit onderwerp, heeft de Gemeenschappelijke Medische Dienst groen licht ge geven voor het aanbrengen van mijn voorzetstralingspanelen in hun woning." TUIN In de loop van de tijd zult u het wel al ont dekt hebben. Ik ben geen groentje meer. Ik kan mij de hongerwinter in het Westen van ons land nog zeer goed voor de geest halen, omdat ik in het huis van mijn ouders bittere kou en honger heb geleden. Als ik toen ge weten had wat ik nu weet, waren we de winter ontegenzeggelijk wat beter doorge komen. Wij hadden namelijk een grasveldje achter het huis en keken af en toe met jaloezie naar de groene grassprieten die voor ons onverteerbaar zijn. De koë met haar vele magen weet er beter weg mee. Die produ ceert de eiwitrijke melk op basis van gras. Gras is ook nu nog onverteerbaar voor de mens maar het verse sap blijkt een onver wachte bron van mineralen en vitamines te zijn. Met name als we het hebben over tar- wegras, de ongeveer 20 cm lange kiemen van tarwe. Koop wat korrels die vrij zijn van gifsmet ten, week ze een nacht in water en spreid ze daarna uit op goede potaarde. Kies wel een bak die zeker 10 cm hoog is, want de wor tels moeten de ruimte hebben. Druk de korrels stevig aan, leg er een dubbelgevou wen natte doek over en houdt deze doek vochtig. Kijk elke dag of er al iets gebeurt met het zaad. Dat gaat sneller naarmate de plaats warmer is. Zodra er kiemen zijn, wordt de natte doek verwijderd en zetten we onze tarwe in het licht. Tarwegras groeit snel. Als het 20 cm hoog is, wordt het ge knipt, fijn gemalen en flink uitgeperst. Het aldus verkregen grasgroene sap wordt ver dund met eenzelfde hoeveelheid water. El ke dag een half glas op de nuchtere maag werkt, volgens degene die dat allemaal heeft uitgedokterd, bijzonder goed. Daarom verdient het aanbeveling om een gedeelte van het geoogste gras voor het fijnmalen in de koelkast te bewaren. Dan heeft men lan ger plezier van de oogst. Dit heb ik niet zelf bedacht wel beproefd Ann Wigmore, een uit Oost-Europa af komstige vrouw die al lang in Amerika leeft, heeft aan dit wondermiddel dat haar in bit- e oorlogsomstandigheden in het le ven heeft gehouden, bekendheid gegeven. Toch leuk om het eens te proberen in de vroege voorjaarsmaanden, als we wel wat extra's kunnen gebruiken. Kost wenig-geld en moeite. Maar we moeten het grasbakje wel uit de buurt van huisdieren houden, want die blijken er gek op te zijn. Weten kennelijk ook wat goed is voor een levend wezen. MEVROUW H. DE BEER UIT HAARLEM zet me weer voor een raadsel. Hoewel ik reeds verscheidene keren heb verzocht geen bla- Greet Buchner illustratie Han van der Ven deren en bloeyien op te sturen ze zijn vrijwel niet te determineren heeft ze dat toch gedaan. Maar ditmaal een blad dat aan weerszijden op dé hoofdnerf plotseling piepkleine witte bloem pjes vormt. Zelf weet ik geen raad met dit ver schijnsel, heb dus een en ander voorgelegd aan deskundigen. Zodra ik iets weet zal ik het mel den. Maar nogmaals het verzoek om mij niet meer in moeilijkhedén te bren gen met niet meer te de termineren planten. Veel ernstiger is het pro bleem van MEVROUW ANJA SCHOLTE UIT HOOFDDORP. Zij heeft een drie jaar oude tuin op kleigrond. Deze heeft ze verbeterd met behulp van turf en scheip zand, hetgeen prima lijkt. Des ondanks gaan keer op keer alle vaste planten dood en laten heesters hun bloemen vallen. Er is dus iets helemaal mis met de grond. Betreft het wellicht opgespoten grond die schadelijke stoffen bevat? Hoewel kostbaar, lijkt het enige goede advies om een bureau voor grondonderzoek in te schakelen. Alleen daar kan men aantonen wat er aan de grond schort. Er zijn in Ne derland steeds meer gronden die simpel weg giftig zijn door allerei oorzaken. Een adres is bij voorbeeld: Centraal Bodemkun- dig Bureau, Postbus 807,7400 AV Deventer, tel. 05700-2 05 00. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Het was afgelopen winter al te zien, maar komende zomer zal echt de boe zem blikvanger zijn. Vrijwel alle coutu riers legden bij hun confectiecollectie daar de accenten. Veel topjes doen den ken aan de stevig voorgevormde bh's en hebben baleinen die de boezem omhoog drukken, zodat 'het' meer lijkt. Zo laat Kenzo een topje met baleinen dragen met een kleurrijke blouse, leg gings en een soort wikkelrok (foto 1); drukt Gaultier in deze nauwsluitende rood-witgestreepte jurk de boezem flink omhoog (foto 2); accentueert Giorgio Ar mani het voorfront met een soort 'borst- platen'.(foto 3) en haakte Hiroko Koshi- no voor onder een ruimvallend hes een bikinitopje (foto 4). DE ERNST van de jeuk is omgekeerd evenredig aan de bereikbaarheid. ZU DIE DE hoogste hoeden dragen, zit- ten vaak in de nauwste schoen tjes. PI ETER GEERT BU- CLINX ULSTER: een herenmantel met 2 rijen knopen van zware flausch, met vnj hoge sluiting; een kraag die dichtgeknoopt kan worden en een rugceintuur. Hij is genoemd naar de provinde in ledand waar in de ste den Belfast en Londonderry zware stoffen voor hensnmantels worden vervaardigd. Kameleonverf is bij uitstek geschikt om er sprankelende sieraden van te maken. Ka meleonverf bevat namelijk een twee-pig- mentenkleurstof. Onder invloed van de lichtinval laat de verf wisselende kleuren zien. De resultaten zijn dan ook verrassend en je hoeft beslist geen vaardige schilder te zijn om met dit produkt iets moois te ma ken. Dé transparante verf komt het kleurrijkst over op een zwarte ondergrond. Er zijn spe ciale plaatjes van kunststof te koop in zwart, wit, goud en zilver. Een plaatje van 12,5 x 25 cm kost 7 gulden. Uit zo'n plaatje kunnen met een afbreekmesje, langs een metalen li niaal, vormen worden gesneden. Voor ron de vormen is een cirkelsnijder een handig stukje gereedschap. Snij altijd op een snij- mat: dat is beter voor het mesje en het werkt prettiger. Stevig zwart (etalage)karton is overigens ook bruikbaar. Om de achter kant minder kwetsbaar te maken dient dit dan gevernist te worden. Kameleonverf is bij de meeste hobbywin kels te koop in twaalf (dubbel)kleuren. Een potje van 60 ml kost ongeveer 6 gulden. De 'tekening' ontstaat als het ware bij toeval als je de verf opbrengt met behulp van stevig plasticfolie, bijvoorbeeld van insteekhoe- Dat gaat als volgt: snij twee stukjes plasticf olie van bij voorbeeld 15x15 cm, breng met een spateltje verschillende kleuren verf naast elkaar aan, op het midden van één der stukjes folie. Leg het andere velletje er op en wrijf met de vinger de verf door el kaar. Draai en schuif de plaatjes wat over elkaar, zodat de verf zich gedeeltelijk mengt. Trek de plaatjes in loodrechte richting van elkaar. Er ontstaat nu vanzelf een bepaalde tekening. Neem het zwarte plaatje, trek het beschermlaagje er af en leg er één stukje plasticfolie, met de verfkant naar beneden op. Sprei met de vinger de verf nog wat uit. Zorg er wel voor dat er nog een dikke laag verf op het plaatje blijft zitten. Trek de folie er rollend af. Als het resultaat voldoet, laat het dan zo en werk het eventueel nog wat bij met goud verf, glitter of iets dergelijks. Vindt u het niet mooi genoeg, leg de folie er dan weer op en 'speel' net zo lang met de verf tot het resultaat naar wens is. Is het geheel na te veel wrijven warrig geworden, veeg dan het plaatje schoon met keukenpapier en begin opnieuw. Laat de verf ongeveer een uur drogen. Snijd dan uit het plaatje het mooi ste gedeelte in de vorm en afmeting die ge wenst is en schuur de randen met fijn schuurpapier. De verf is niet waterbestendig en krasvrij. Er is dus een laagje vemis nodig. Voor siera den is koud email het mooist. Dat geeft de kleuren diepte en verleent het sieraad meer volume door het bol verlopende oppervlak. Maak de benodigde hoeveelheid (tweekom- ponenten-) koud email aan in de verhou ding 1 op 1. Roer goed door en laat het staan tot de luchtbelletjes verdwenen zijn. Leg het beschilderde plaatje plat op tafel. Verdeel een druppel koud email met een spateltje over het hele oppervlak. Laat daar na steeds een druppel op het midden van het plaatje vallen tot er een dikke, bolle laag ontstaan is. Het werkstuk moet ongeveer 36 uur uitharden. Lijm aan de achterkant een speld, oorknop of hangoogje. Meer informatie: Salda (fabrikant) 01828- 1 93 22. Leuke zelfgemaakte sieraden met een wisselend kleurenbeeld. Cyflee-pilletjes nu ook voor grotere honden Sinds de zomer van 1990 blijven kleine honden en grote katten vlooienvrij met een cyflee-pille- tje. Maar dat mocht pas vanaf vijf kilo, terwijl voor grotere honden die metho de gauw tè duur werd. Daarom komt de fabrikant nu met cyflee 'Large Dog' voor honden zwaar der dan 20 kilo. Voor mens en milieu is het een veilige stof, waarbij alleen vlooien het loodje leggen. Tegen cyflee bestaat name lijk nog geen resis tentie. Cyflee is het meest vriendelijk Cyflee pillen zijn er nu voor kleine èn grote honden. het dier (geen bij werkingen) terwijl huisdierknqffelende kin deren onmogelijk met de stof in aanraking kunnen komen. Die stof komt namelijk al leen vrij als de vlo bloed pikt bij het huis dier. Vlooien zijn zo langzamerhand immuun geworden voor vlooienpoeder danwel de vlooienband. Vandaar dat dierenartsen blij zijn dat het middel er nu ook is voor de gro tere hond. Winter Wil men een blijvende vlooienplaag in het voorjaar echt voorkomen dan zal een huis- dierbezitter nu al met de bestrijding er van moeten beginnen. Die bestrijding moet niet alleen zijn gericht op de vlooie-eitjes, maar ook op de vlooien zelf. Want zelfs in de win ter hebben hond of kat last van vlooien. On ze centrale verwarming houdt dat probleem levend. Binnenshuis blijft het namelijk lekker warm en behaaglijk. Dat vinden vlooien ook en dus ontstaat er de ideale situatie waarbij Stofzuigen Voor de bestrijding van de vlooie-eitjes zijn nog geen middelen ontwikkeld. Alleen met behulp van de stofzuiger kan men het meeste kwaad voorkomen. Tijdens de schoonmaak moeten ook de ligplaatsen van hond of kat goed onder handen worden ge nomen. De meeste vlooie-eitjes verlaten dan via de stofzak het huis. Hoe grondig de dierenbezitter kieren, hoe ken en warme plekjes ook schoonmaakt, al tijd blijven er eitjes achter. Bij kamertempe ratuur ontwikkelen die zich tot larven. Deze zijn wel goed te bestrijden, met sprays, t >m- dat de eitjes nooit direct open gaan, maar soms na dagen of weken, is een ruime in- werktijd nodig. Laat de spray dus ook enke le dagen zitten voordat weer aan de schoonmaak wordt begonnen. De Cyflee-pilletjes zijn alleen verkrijgbaar via de dierenarts en kosten 14,50 gulden voor kleine honden en katten, 28,50 gulden voor middelgrote dieren en 24,50 gulden voor zeer grote honden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7