Binnenland 'SB* Gesprekken over cao voor de bouw mislukt Amev en VGZ werken samen RaRa-onderzoek wil niet vlotten Alcohol vergroot kans op zwakzinnig kind Gedetineerden mogen niet meer overal roken Medische schadevergoedingen veel te laag Dinsdag 21 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: ESTHER NYPELS 4 'FNV zet aan tot overtreden wet' De Vervoersbond FNV heeft zich met het publiceren van tips om de tachograaf in vrachtwagens te omzeilen, schuldig gemaakt aan het uitlokken van strafbare feiten. Dat stelt het Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV), een organisatie van transportwerk gevers. Het KNV noemt de actie van de Vervoersbond „verve lend", omdat de werkgevers aansprakelijk zijn voor overtredin gen met de tachograaf Vorige week werden in het blad FNV- magazine acht trucs gepubliceerd om te knoeien met het appa raat dat de rij- en rusttijden van een vrachtwagenchauffeur bij houdt. Volgens het blad is het instrument „zo lek als een mand je". Het artikel pleitte voor vervanging ervan door een moderne boordcomputer die wel fraudebestendig is. Lichte stijging van autoverkopen In het afgelopen jaar zijn in Nederland iets meer personenauto's en combi's verkocht dan in 1990. Wat opvalt in de statistieken van de RAI is dat de verkoop van kostbare auto's als Ferrari, Ja guar en Maserati evenals die van goedkope wagens als FSO, Lada en Yugo is afgenomen. Opel was weer het meest verkochte merk. FSV wil 5 procent meer loon bij NS De Federatieve Spoorwegvakvereniging FSV (6.300 leden) zet de komende cao-onderhandelingen bij NS in met een looneis van vijf procent. Bovendien zou de eindejaarsuitkering moeten wor den opgetrokken van 2,5 tot 4 procent. Dat is een half maandsa laris. Ook wil de FSV een extra periodiek voor mensen die vijf jaar op hun maximum zitten en 45 jaar oud zijn. Voor NS-ers vanaf 55 jaar in zware beroepen wil de FSV een vierdaagse werk week invoeren. Kortingen op loon of vrije tijd om het ziektever zuim tegen te gaan wijst ze af. 'Beleid kernenergie van PvdA onjuist' Milieu-organisaties vinden dat de PvdA haar verkiezingspro gramma niet nakomt op het punt van het stopzetten van kern energie. In een brief van de Stichting Natuur en Milieu mede namens tien andere organisaties wordt de PvdA gevraagd „de kernenergie-activiteiten af te bouwen ten gunste van steun aan onderzoek en invoering van duurzame energiebronnen". De milieuorganisaties verwijten de PvdA-ministers in het kabinet onder meer dat zij sluiting van de kerncentrales Dodewaard en Borsele niet als hard punt in de coalitie ter discussie te stellen. Het verwijt geldt met name milieu-minister Alders. Een modeshow met gasmaskers en speciale ohstmettlngspakken voor het schoonmaken van stallen met giftige stoffen. Dat was een van de at tracties die de bezoekers gisteren op de eerste dag van de Landbouw Rai in Amsterdam kregen voorgeschoteld. foto anp cor mulder Ook beroep lijkt van grote invloed Verpleegsters, cassieres en kap sters hebben meer kans op een zwakzinnig kind. Dat geldt ook voor vrouwen die in de tweede helft van de zwangerschap af en toe drie tot vijf glazen alcohol drinken. Dat concludeert Nel Roele- veld, die volgende week in Nijmegen promoveert op een onderzoek naar de invloed van werkomstandigheden op het krijgen van een zwakzinnig kind. Ze onderzocht 340 ouder paren met een zwakzinnig kind, waarbij géén duidelijke oorzaak voor de zwakzinnigheid viel aan te wijzen. Het beroep van de va der bleek geen enkele invloed te hebben op de mentale achter stand, maar het beroep van de moeder bleek soms wel degelijk risico-verhogend. „Het gaat om een eerste on derzoek, dat zeker nader moet worden uitgewerkt", waar schuwt ze. „Het is bij voorbeeld nog niet duidelijk geworden waarom met name de genoem de beroepen extra risico's met zich meebrengen. Waarschijn lijk heeft het te maken met de combinatie van werken met chemische stoffen, zware meta len in geld en veel contact met andere mensen die infecties kunnen verspreiden." Zo werd bijvoorbeeld ook een minder opvallend, maar wel de gelijk aanwezig verhoogd risico gevonden voor onderwijzeres sen, die via hun pupillen de he le dag blootstaan aan infectie bronnen. Onlangs werd al be kend dat de vele chemicaliën waarmee kapsters werken de menstruatie kunnen verstoren. De promovenda is zelf ver baasd over cle invloed van het af en toe drinken van wat alcohol. „Het was al bekend dat zware drinksters een hoger risico lo pen. Nu blijkt echter dat bij voorbeeld in de tweede helft van de zwangerschap drie tot vijf glazen in bijvoorbeeld het weekeinde erger is dan elke dag een glaasje. Waarschijnlijk komt dat doordat de vrucht een grote stoot alcohol ineens minder goed kan verwerken dan steeds een klein beetje. Maar helemaal niet drinken blijft natuurlijk het beste". In vervolgonderzoeken wil Roeleveld via dierproeven on derzoeken welke chemische stoffen zwakzinnigheid kunnen veroorzaken. Ook wordt een nieuw uitgebreid onderzoek ge start naar de exacte oorzaken van het verhoogde risico bij de nu gevonden beroepen. „Totdat die uitkomsten bekend zijn ad viseer ik zwangere vrouwen die in één van de risicoverhogende beroepen werken voorzichtig te zijn in de tweede helft van de zwangerschap. Misschien kun nen ze tijdelijk ander werk doen, waarbij ze minder met chemische stoffen of vreemde mensen in aanraking komen", aldus Roeleveld. het ministerie van justitie zich niet aan het uitvoeringsbesluit van de Tabakswet. Daarin staat dat ambtenaren zoveel mogelijk rookvrij moeten kunnen wer ken. De directeur echter beriep zich op de Gevangenismaatre gel. Daarin is vastgelegd dat ge detineerden de gelegenheid moeten hebben om te roken. Behalve wanneer de directeur dat verbiedt. Maar dat betekent niet dat hij zich aan het Tabaksbesluit mag onttrekken. Het Ambtenarenge recht heeft daarom de beslis sing van justitie nietig ver klaard. Er moet een nieuw besluit ko men dat is gebaseerd op de uit spraak van de rechter. Gevange nen moeten daarin meer reke ning houden met niet-rokers. Gevangenen in de Boschpoort in Breda mogen nog wel roken, maar niet meer altijd en overal. Dit heeft het Ambtenarenge recht gisteren in Den Bosch be paald in een door een gevan genbewaarder aanhangig ge maakte zaak. Volgens de advocaat van de bewaarder is de uitspraak van het Ambtenarengerecht zo alge meen geformuleerd, dat ze ook van toepassing is op andere huizen van bewaring en gevan genissen. De bewaarder had de direc teur van het Huis van Bewaring in Breda gevraagd een rookver bod in te stellen. De directeur voelde daar niets voor. Hij vreesde onrust. Volgens de ad vocaat van dé bewaarder houdt NIEUWSLIJN Mensen met letsel door medi sche fouten en andere onge lukken krijgen vaak veel te la ge schadevergoedingen en smartegeld. Ook duren de on derhandelingen en processen tussen de slachtoffers en de verzekeringsmaatschappijen veel te lang. Dat zegt de Utrechtse gynae coloog prof. dr. A.A. Haspels, één van de oprichters van een bureau dat slachtoffers met let selschade wil bijstaan om hun recht én hun geld te krijgen. Het bureau, Lege Artis BV in Utrecht, start binnenkort. Medi sche specialisten van naam, on der andere Haspels en de car dioloog prof. dr. F.L. Meijler, gaan adviezen geven aan pa tiënten, hun advocaten en ver zekeringsmaatschappijen. Juris ten, onder wie oud-rechter mr. T.W. Mertens, begeleiden de ju ridische kant. Lege Artis zal niet zelf procederen, maar wel pro cederende advocaten adviseren. Volgens Haspels is het uit vechten van medische geschil len voor de rechter echter meestal niet de goede weg. „Het is beter de schade tussen de verzekeraars onderling te rege len. Dat gaat sneller en is emo tioneel veel minder belastend voor de slachtoffers." Emoties Is hij niet bang voor 'Ameri kaanse toestanden' met miljoe nen aan schadevergoeding voor een medisch foutje? „Nee," zegt Haspels. „We hebben hier ge lukkig geen jury-rechtspraak, zodat gedupeerden niet met veel vertoon de emoties kunnen- bespelen. En advocaten mogen hier niej werken volgens het be ginsel 'no cure no pay'. Ze wer ken op uurtarief, los van de uit slag van de zaak. Ze hebben dus geen financieel belang bij hoge schadevergoedingen. Dat voor komt Amerikaanse uitwassen." Maar de schade-uitkeringen zijn in Nederland wèl veel te laag. Haspels heeft mappen vol met schadegevallen in de kast staan. Hij geeft een paar voor beelden van redelijke vergoe dingen: een mislukte sterilisatie bij een vrouw door een niet-ge- blokkeerde eileider levert haar 120.000 gulden schadevergoe ding op. „Het hoogste bedrag in Nederland voor een mislukte sterilisatie. Maar volkomen te recht," zegt Haspels. Een be straalde patiënt bijvoorbeeld kreeg tien maal de toegestane stralingsdosis, met rampzalige gevolgen. Er is een voorschot uitgekeerd door de verzekering van de arts van 85.000 gulden, de uiteindelijke schadevergoe ding gaat in de tonnen lopen. Geld Haspels: .Alles is bij die patiënt kapot, vreselijk. In zo'n geval wordt vooral de immateriële schade meetsal veel te laag in geschat. Artsen en hun verzeke ringsmaatschappijen zijn zich vaak niet bewust dat dergelijke schade een leven lang door werkt. Als je die immmateriële schade optelt en omzet in een geldbedrag, zit je gauw aan een of meerdere tonnen." Dat slachtoffers met letsel schade vaak veel te weinig uit betaald krijgen, ligt volgens Haspels niet aan de artsen die de fouten maken, maar aan hun verzekeraars. „Artsen zijn verze kerd voor een miljoen gulden schade per geval. Dat is het pro bleem niet. Een arts die een fout heeft gemaakt, wil meestal dat die fout financieel correct wordt gecompenseerd. Dat maakt het emotioneel ook makkelijker voor hem. Maar de verzekeraar maakt de problemen, die wil er niet te duur mee uit zijn." Het is daarom van groot be lang, dat slachtoffers kunnen beschikken over onafhankelijke deskundigheid om hun zaak te beoordelen, benadrukt Haspels. „En dat is niet eenvoudig. Wie door een bepaalde specialist verkeerd behandeld meent te zijn, moet door zijn verzekering en die van de arts worden on derzocht. Dat zijn dus vakgeno ten van de aangeklaagde arts." „Die vakgenoten kennen el kaar bijna altijd, soms heel per soonlijk. Dat maakt onafhanke lijkheid wel eens moeilijk. Ik heb daar zelf overigens geen moeite mee. Het komt geregeld voor, dat ik een beweerde fout van een collega, soms een vriend, nader moet beoordelen. Het komt dan ook voor dat ik dan concludeer dat hij inder daad fout is geweest." „Dat is gewoon een vakkun dig oordeel. Ik, en geen van de Lege Artis-medewerkers, kan zich permitteren deskundigheid en onafhankelijkheid onderge schikt te maken aan vriendjes politiek." Het is de politie niet gelukt vast te stellen welke springstof is ge bruikt bij de- RaRa-aanslagen in november vorig jaar. Ook zijn er nog geen aanwijzingen over wie verantwoordelijk is voor de aan slagen op het huis van staatsse cretaris Aad Kosto van justitie in Grootschermer en het ministe rie van binnenlandse zaken in Den Haag. De aanslagen werden destijds opgeëist door de actiegroep Ra- Ra. Zowel het technisch onder zoek ter plekke als de analyses van het Gerechtelijk Laboratori um in Rijswijk geven geen uit sluitsel over de exacte samen stelling van het gebruikte explo sief, aldus woordvoerder Van Woensel van de Haagse politie. Ook het verzoek om informa tie aan sportvissers in Groot schermer heeft weinig opgele verd. Van Woensel: „We hebben geen concrete informatie ge had. De gouden tip zat er niet bij." Sportvissers in Grootscher mer waren aangeschreven om dat het vermoeden bestaat dat de daders een bootje hebben gebruikt om via de sloot achter huis van Kosto de bom te leg gen. Het politieteam dat het on derzoek doet naar de aanslagen, bestaande uit vijftien man, is nog op volle sterkte. De politie weet nog niet wie er achter de aanslagen zou kunnen zitten. „We hebben wel vermoedens, maar wel sluiten nog niets uit". Bonden willen volledig loon bij ziekte werknemers Het overleg over een nieuwe cao voor de bouwnijverheid is gisteren vastgelopen. De vakbonden weigerden in te stemmen met versoepelde voorstellen van de werkge versorganisatie AVBB om het ziekteverzuim in de be drijfstak terug te dringen. DEN HAAG GPD-ANP Werkgevers en bonden in de bouw lijken af te stevenen op een confrontatie. Komende vrij dag bespreken de besturen van de verschillende bouwbonden hun verdere strategie. Als de werkgevers niet aan de eisen van de vakbeweging tegemoet komen, volgen stakingen. Het conflict spitst zich toe op de Ziektewet. Vorige week stel den de werkgevers voor om werknemers bij ziekte maxi maal acht roostervrije dagen in te laten leveren: twee per ziek melding. Gisteren hadden zij in hun nieuwe voorstellen dit aan tal gehalveerd. De werkgevers blijven echter vasthouden aan hun uitgangspunt dat bij ziekte niet het hele loon wordt door betaald en dat de werknemers vrije dagen moeten inleveren. Ook de korting op de uitke ring bij ziekte had het AVBB versoepeld. Aanvankelijk wilden de werkgevers dat zieke werk nemers gedurende de hele ziek tewetperiode een jaar slechts 70 procent van hun in komen zouden ontvangen. Gis teren kwamen zij met het voor stel om bij de eerste zes weken 80 procent uit te betalen en daarna, volgens de huidige cao, 100 procent. Ook de aangepaste voorstel len zijn voor de vakbonden ech ter niet te accepteren. Ze wijzen elk voorstel waarin bij ziekte niet het volledige loon wordt doorbetaald, van de hand. Zo wel de onderhandelaar van de Bouw- en Houtbond FNV, Roel de Vries, als zijn collega van de Hout- en Bouwbond CNV, Freek van der Meulen, zei grote problemen te verwachten met de achterban. Hun collega van Het Zwarte Corps (de wegen bouwers) vreest te worden 'lek- geschoten' als hij ermee in zijn bondsraad zou wagen te ko men. De werknemersorganisaties hebben overigens na het mis lukken van het overleg de moed nog niet opgegeven. Zij wijzen erop dat in de havens wèl af spraken konden worden ge maakt over doorbetaling van loon bij ziekte. „We hebben hoop dat nog deze week het verstand aan werkgeverszijde zal zegevieren en dat we voor vrijdag bij elkaar kunnen ko men", aldus Van der Meulen. De vakbonden erkennen ove rigens wel dat het ziekteverzuim in de bouw nu ongeveer 12 procent omlaag moet. Zij menen echter dat dat bereikt moet worden door betere ar beidsomstandigheden en meer toezicht op de naleving van voorschriften. Bovendien plei ten ze voor betere controle en begeleiding, zodat oneigenlijk gebruik en misbruik van de Ziektewet sneller wordt opge spoord. Wakelkamp (VGZ, links) en directievoorzitter Boet van Amev. foto anp frans van der linde I UTRECHT GPD-ANP De verzekeringsmaatschappij Amev Nederland uit Utrecht en VGZ uit Nijmegen, de grootste gespecialiseerde ziektekosten verzekeraar van Nederland, gaan met elkaar samenwerken. Amev hoopt samen met de ziektekostenverzekeringen van VGZ meer eigen verzekeringen te kunnen verkopen. VGZ denkt de concurrentie beter aan te kunnen door de eigen produk- ten aan te vullen met de Amev- verzekeringen. Een fusie is het niet. „In het gisteren gesloten contract wordt daar niet naar verwezen. Het is niet aan de orde, maar niets is onmogelijk", aldus hoofdirec- teur Wakelkamp van VGZ. Hij hield gisteren nogal wat slagen om de arm tijdens de toelich ting op de aangekondigde sa menwerking. Voorlopig gaat het om een commerciële samenwerking tussen Amev en VGZ. Daarbij zullen ze eikaars produkten ver kopen. Tot 1995, wanneer naar verwachting het plan Simons in zijn geheel is ingevoerd, zullen beide maatschappijen hun ei gen ziektekostenverzekeringen op de markt brengen. Na dat tijdstip, als het onder scheid tussen ziekenfonds en particuliere ziektekostenverze keringen is verdwenen, bestaan er geen verschillen meer tussen de produkten en prijzen die Amev en VGZ aanbieden. Bo vendien zal Amev dan zijn be- staande ziektekostenverzeker den bij VGZ onderbrengen. Amev brengt verzekeringen via tussenpersonen aan de man. Die krijgen nu ook de polissen van VGZ ter beschikking. VGZ zal de ziektekostenverzekerin gen van Amev verkopen via een nog op te richten bemiddelings- bedrijf. Voor het personeel heeft de samenwerking geen gevolgen. De medewerkers van Amev die zich nu met ziektekosten bezig houden, blijven werken in het hoofdkantoor in Utrecht. VGZ is de grootste zorgverze keraar van Nederland. Het be drijf telt ruim 1,4 miljoen verze kerden, 1,2 miljoen via het zie kenfonds en 350.000 particulie ren. Zij zijn goed voor een om zet van 3,8 miljard gulden per jaar. Daarmee vergeleken is j Amev, toch een van de grote h verzekeraars in Nederland, met 36.000 verzekerden op ziekte- kostengebied een kleintje. Haspels: „Schade na een medische fout werkt vaak een leven lang door." archieffoto Wegens annulering exportorder kochten wij rechtstreeks van de fabrielT GROTE PARTIJ TEKENTAFELS (licht beschadigd) Van Dooren bv

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4