Binnenland 'Vandalen ten onrechte vrijuit' Spoorwegpolitie lokte vernielingen SER: Minister moet afblijven van zorg-cao Metaal tekent toch milieu-convenant D'Ancona: Regionale omroep moet regionaal blijven werken Redactie; 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Politie gaat vuilnismannen Hoorn helpen Het Centraal Afvalverwer kingsbedrijf Westfriesland (CAW) krijgt komende vrijdag politie-assistentie bij het opha len van huisvuil in de wijk Grote Waal in Hoorn. Het CAW wil daarmee een actie tegen het opzettelijk slecht scheiden van huisvuil kracht bijzetten. Groene rol-emmers waarin niet-composteerbaar afval blijkt te zitten, zullen komende vrijdag niet worden geleegd. Als dat problemen oplevert met de eigenaren van de rol- emmers, zal de politie proces verbaal opmaken. Volgens CAW-woordvoerder De Bakker saboteert een aan tal bewoners van de wijk be wust de gescheiden inzame ling. Zo blijken diverse groene emmers glas en papier te be vatten onder een afdeklaag i schillen. Het CAW heeft al tevergeefs drie extra nieuws brieven in verschillende talen verspreid waarin nogmaals na drukkelijk wordt gewezen op het systeem van gescheiden in zameling. Taxichauffeurs in actie na schietpartij Enige honderden taxichauffeurs in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hebben de afgelopen nacht actie gevoerd nadat een Amsterdamse collega eerder op de avond was neergeschoten. Na een spoedoperatie verkeerde man later op de dag niet er in levensgevaar. Zijn toe stand was stabiel, aldus een po litiewoordvoerder. In de hoofdstad kwamen zo'n 100 chauffeurs bijeen op de Dam voor een „stil protest", in de Maasstad werd de Coolsingel deels afgesloten door ongeveer 70 chauffeurs en werd tussen 23.00 en 02.00 uur alleen nog maar in noodgevallen gereden. In Den Haag kwamen eveneens zo'n 70 chauffeurs van verschil lende bedrijven bijeen bij het Centraal Station voor „werk overleg" Rond 02.30 uur wer den alle acties afgesloten. De chauffeurs kwamen in ac tie uit protest tegen de aanslag op een 25-jarige collega in Am sterdam. De man werd ter hoogte van Grunder in de wijk Zuid-Oost door een nog onbe kende man in de borst gescho ten. De man werd uiteindelijk gevonden door een collega, de politie was eveneens naar hem op zoek. Die bracht hem naar het ziekenhuis. Eerste bezoek polikliniek kost 25 gulden UTRECHT ANP Patiënten die in een polikliniek voor het eerst op het spreekuur van een specialist komen, moe ten sinds 1 januari 25 gulden betalen. Ziekenfondsverzeker den merken daar niets van om dat de rekening rechtstreeks naar het fonds gaat. Particulier verzekerden kunnen dit bedrag, dat afzonderlijk op de nota van de specialist wordt vermeld, bij hun verzekeraar declareren. Het gaat niet om een (nieu we) eigen bijdrage, aldus giste ren woordvoerder Brorens van het KLOZ, de organisatie van particuliere verzekeraars. Het geeltje is bestemd voor de zie kenhuizen. Die moeten een be tere registratie opzetten van eerste polikliniekbezoeken. Dat houdt verband met wijzigingen in het vaststellen van hun bud getten. Tot nu toe hebben de zieken huistarieven weinig te maken met de werkelijke kosten. Uit de verpleegprijs worden eigenlijk alle kosten ook die van de po likliniek betaald. Volgens Bro rens is de nieuwe maatregel een eerste stap op weg naar een be tere kostprijsberekening bij het opstellen van de ziekenhuis budgetten. De totale budgetten van de ziekenhuizen gaan er niet door omhoog, want de 25 gulden wordt van de verpleeg prijs afgetrokken. NIEUWSLIJN Bomaanslag op migrantenopleiding Bij de opleiding van de Migranten Omroep Stichting aan het Westeinde in Den Haag is afgelopen nacht een bom ontploft. Een half uur eerder kreeg de politie een telefonische melding dat de bom om vijf uur zou afgaan. Voor de deur van de opleiding werd een pakket aangetroffen dat om drie uur afging. De voor deur, gevel, ruiten en twee auto's liepen schade op door de ont ploffing. De politie stelt een onderzoek in naar de samenstelling van de bom. De actie is opgeëist door de bij de politie onbeken de 'rechts-extremistische commando's'. Homoseksueel geweigerd als koorlid Het bestuur van het mannenkoor van de gereformeerde ge meente in Geldermalsen heeft een inwoner van Gameren als lid geweigerd omdat hij homoseksueel is. Toen hij zich aanmeldde, wees de man het bestuur op zijn seksuele geaardheid, omdat „de andere leden het toch wel zouden merken". Volgens secre taris H. Heikoop van het mannenkoor staan de reglementen van het koor homoseksualiteit in de gelederen niet toe. Het gewei gerde koorlid overweegt wegens discriminatie juridische stap pen tegen het koor te nemen. Illegale tongvangst Britten De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij heeft in het afgelopen weekeinde in twee Britse kotters in de haven van Harlingen ruim 2.600 kilo illegale tong ontdekt. De AID heeft de vis, met een waarde van ongeveer 36.000 gulden, in beslag genomen. Tegen de vissers, afkomstig uit Grimsby en Fleetwood, is proces-verbaal opge maakt. 'Voorlichting verkeersregels goed' Bijna negentig procent van de deelnemers aan het verkeer is op de hoogte van de nieuwe verkeersregels. Dat blijkt uit een on derzoek van het ministerie van verkeer en waterstaat. Minister Maij maakte dat gisteravond bekend op een spreekbeurt in Bor ne. De gunstige uitslag van het onderzoek - dat is gebaseerd op een telefonische steekproef onder verkeersdeelnemers - is vol gens de minister te danken aan de uitgebreide voorlichtings campagne van haar ministerie. Van de ondervraagde personen noemt 70 procent één van de nieuwe verkeersregels die per 1 november vorig jaar van kracht werd. De meest genoemde is de regel dat (brom) fietsers voortaan rechtsaf door rood mogen, als dat is aangegeven. Maij weerspreekt hiermee kritiek van onder meer de Tweede Kamer, die vond dat het aan een goede voor lichting over de gewijzigde verkeersregels heeft ontbroken. Maij en NS kwaad op Justitie over niet-optreden bij vernieling Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat vindt dat Justitie de supporters van FC Groningen had moeten aanhouden die zondag een treinstel vrijwel volledig heb ben vernield. „Deze mensen hebben de gemeenschap met een schade van zo'n 100.000 gulden opgescheept zonder dat ze daarvoor ter verantwoording zijn geroe pen. Ik heb daar weinig goede woorden voor over", aldus de minister gisteren tijdens een spreekbeurt in Bome. gen in de trein aan. Het meege reisde personeel van de Spoor wegpolitie zag geen kans af doende in te grijpen. Justitie gaf evenwel geen bevel voor arrestatie van het gezel schap, waardoor de gehele groep vrijuit ging. Volgens de Groningse officier van justitie Geerds had aanhouding geen zin omdat de vandalen op he- De 120 supporters wilden naar Enschede voor de voetbalwed strijd FC Twente-FC Groningen, maar werden op het NS-station in Zwolle teruggestuurd door de Spoorwegpolitie nadat ze daar vernielingen hadden aange richt. Tijdens de rit terug richt ten de supporters de vernielin- terdaad hadden moeten wor den betrapt. De grootte van de groep maakte het volgens hem onmogelijk voldoende be wijslast te verzamelen. Geerds wijst er op dat de van dalen al in Zwolle hadden moe ten worden gearresteerd omdat daar nog zicht bestond op de identiteit van de daders. De NS bevestigen dat, maar volgens hen was daar te weinig politie voor aanwezig. De NS zeggen de handelwijze van Justitie niet te begrijpen. „De misdragingen, bestaande uit ernstige vernie lingen en bedreiging van het spoorwegpolitiepersoneel, wa ren meer dan ernstig genoeg om tot aanhouding over te gaan", aldus een woordvoerder. Hij meent bovendien dat voor de Groningse gemeentepolitie meer dan voldoende tijd was om de aanhouding voor te be reiden. Bovendien is in verge lijkbare gevallen elders in het land wel tot aanhouding over gegaan. Volgens NS hebben de sup porters van meet af aan de be doeling gehad om voor proble men te zorgen. De wedstrijd Twente-Groningen was de eer ste in een experiment, waarbij de (trei supporters de combikaarten 'inkaarije plus toegangsbe wijs voor de wedstrijd) op de zondag van de wedstrijd kon den afhalen tegen inlevering van een omwisselbiljet dat in de voorgaande week of bij de voor gaande thuiswedstrijd kan wor den gekocht. Deze regeling werd vorige maand tussen FC Groningen en de Spoorwegpoli tie vastgelegd tot het einde van het voetbalseizoen. Volgens de ze opzet bepalen de NS hoeveel combikaarten worden verkocht Voordeel voor de NS is dat aan de hand van het aantal gekoch te omwisselbiljetten vooraf dui delijk is hoeveel supporters met de combitrein reizen en hoeveel extra personeel eventueel rr worden ingezet. Voor de wedstrijd tegen Twente waren 200 combikaar ten beschikbaar, maar daarvan werden er slechts 40 tot 50 ver kocht. Daaruit leiden de NS af dat de supporters de NS wilden 'misleiden' en door het ontbre ken van het extra personeel de vrije hand zouden krijgen. Werkgevers en werkgevers in de gezondheidszorg moeten vrij kunnen onderhandelen over de arbeidsvoorwaarden. De be voegdheid van de minister van sociale zaken om 'plafonds' in de onderhandelingsruimte vast te stellen moet verdwijnen. Dat zegt de Sociaal-Economische Raad (SER) in een advies dat volgende maand officieel wordt vastgesteld. De minister kan nu ingrijpen op grond van de Wet Arbeids voorwaarden Gepremieerde en Gesubsidieerde Sector (WAGGS). De internationale ar beidsorganisatie ILO heeft Ne derland daarvoor al een paar keer op de vingers getikt over de WAGGS. Belangrijk argument van de minister is dat te dure cao-afspraken de schatkist geld kosten of de kwaliteit van de zorg aantasten. Volgens de SER is dat argument onvoldoende. In november liepen de bon den en werkgevers in de zorgsector nog woedend weg uit overleg met het kabinet om dat ze geen toestemming kre gen voor een loonsverhoging waarover ze het onderling eens waren geworden. De onderhan delingen over de zorg-cao wor den binnenkort hervat. Vrees voor strengere eisen weggenomen De basismetaal-industrie zal alsnog een convenant onderte kenen over vermindering van de vervuiling bij de produktie van metalen als ijzer, staal en aluminium. Gisteren werd over eenstemming bereikt met mi nister Alders van milieubeheer over deze vrijwillige overeen komst. Over het convenant was twee maanden geleden al een ak koord bereikt, waarbij 31 bedrij ven beloofden in 2010 te vol doen aan de doelstellingen van het Nationaal Milieubeleidsplan Plus (NMP Plus): 20 procent energiebesparing en 90 procent minder uitstoot van zwavel dioxide. Aanvankelijk zouden de bedrijven het convenant vo rige maand tekenen met de mi nisters Alders, Maij-Weggen van verkeer en waterstaat en An- driessen van economische za ken. De ondertekening werd uitge steld, omdat de bedrijven von den dat rond de uitvoering te weinig rechtszekerheid bestond. Ze zijn bang dat ze door aan scherping van de milieuwetge ving de apparatuur die ze nu aanschaffen om de vervuiling te verminderen, moeten vervan gen door betere spullen, terwijl de miljoenen-investeringenen van nu dan nog lang niet zijn terugverdiend. Alders gaf de bedrijven daar op tot gisteren de tijd om alsnog akkoord te gaan met het conve nant. Van zijn kant kwam de toezegging dat ook de provin cies en gemeenten het conve nant zullen ondertekenen. Daarmee is de kans veel kleiner dat deze overheden, die veelal de hinderwetvergunningen af geven, in de nabije toekomst milieu-eisen zullen stellen die verder gaan dan het convenant. Alders verwacht dat zeker 35 bedrijven de overeenkomst zul len ondertekenen, waaronder Hoogovens, Nedstaal en de alu- miniumfabriklanten Alcoa en Pechiney. Het door supporters van FC Gro ningen bijna volledig ver nielde trein stel. FOTO ANP KAREL ZWANEVELD De ongeregeldheden en vernielingen af gelopen zondag in de supporterstrein van FC Groningen zijn volgens aanhan gers van de voetbalclub door de spoor wegpolitie uitgelokt. Een aantal van hen ontkent dat er in Groningen al een grim mige sfeer hing en dat er in Zwolle op het station vernielingen zijn aange bracht. Onafhankelijk van elkaar vertel len de supporters hetzelfde verhaal. „We zijn zwaar genaaid door de NS", zegt een van hen. Hij is 21 jaar en zegt produktiemede- werker te zijn. Zijn naam wil hij niet in de krant. „Dat zou mijn carrière niet ten goede komen. Toen ik maandagmorgen op het werk verscheen, zeiden verschil lende van mijn collega's al dat ze al die supporters tegen de muur zouden moe ten zetten. Niemand gelooft ons". Een werknemer van een drukkerij is ook meegeweest en vertelt hetzelfde verhaal. Zaterdagmorgen om half acht stroom de het Groningse station vol met reizi gers. Voor een deel supporters van FC Groningen, voor een ander deel mensen die naar de House Party in de Martinihal waren geweest en terug naar huis wil den. „Ik zou voor de eerste keer mee gaan als supporter", zegt de produktie- medewerker. „Een vriend die in Ensche de woont, had een paar kaarten voor de wedstrijd voor me geregeld. Op het sta tion ben ik in de trein naar Zwolle ge stapt. Er zaten al veel mensen in. De sfeer was erg rustig. De meeste mensen waren gewoon moe. Er is niets gebeurd". In Groningen begon volgens beide supporters het treiteren van de NS al. „Ze lieten de trein gewoon niet vertrek ken. We zaten maar te wachten. Een paar zijn toen het perron maar weer op gegaan en zijn in kleine groepjes in stop treinen naar Zwolle gestapt. Toen mijn trein in Zwolle arriveerde, stonden er on geveer honderd mensen te wachten", zegt de drukker. „Er werd wat met vuur werk gegooid, maar er werd niets ver nield. De sfeer was gewoon goed. We stonden te wachten op de trein naar De venter". De supporters stapten met zijn allen in de trein. Langzamerhand begon de stemming om te slaan. De oorzaak daar van was volgens de supporters de be handeling van de NS. „Ze lieten de trein steeds maar wachten. Eerst riepen ze om dat er verderop een ongeluk was ge beurd. Daardoor was er vertraging. Even later hadden ze een stroomstoring, waardoor we moesten wachten. En weer later was er ineens sprake van een lekka ge in de trein. Die moest eerst worden gerepareerd. De jongens begonnen zich flink verneukt te voelen en gingen het perron weer op", vertelt de drukker. Op het perron werden ze opgewacht door de spoorwegpolitie en agenten van de gemeentepolitie in Zwolle. „De agen ten van de gemeentepolitie waren best aardig. Die maakten allerlei grapjes met ons. Maar de mensen van de spoorweg politie waren gewoon agressief. Ze ston den maar met gummiknuppels te zwaai en", zegt de produktiemedewerker. „Na een poosje werd omgeroepen dat een speciale trein voor ons was geregeld die ons rechtstreeks naar Enschede zou brengen. Ze wensten ons nog een pretti ge reis en een goede wedstrijd toe. Maar toen die trein ging rijden, bleek dat we rechtstreeks terug gingen naar Gronin gen. Toen we het bordje Meppel pas seerden, brak de pleuris uit. Het begon met een asbakje en even later volgde de hele trein", aldus de produktiemedewer ker. „Wat er gebeurd is in de trein is na tuurlijk niet goed te praten", erkent hij. „Maar wat de spoorwegpolitie deed ook" niet. Die stond ons alleen maar te provo ceren. Ze stonden klaar om klappen uit te delen met hun knuppels toen er nog helemaal niets was gebeurd. Als ze ons gewoon naar Enschede hadden laten r zen, was niets gebeurd". Minister d'Ancona: „Duplicering van het landelijke aanbod" Het plan om de zendtijd van de regionale omroepen te beper ken vloeit volgens d'Ancona vooral voort uit het 'landelijke' gedrag van bepaalde regionale omroepen. Ze wees er gisteren op dat de regionale omroepen in de eerste plaats zijn opge richt om het nieuws in de eigen regio te verslaan. „Natuurlijk is er steeds die druk om buiten het soms als keurslijf gevoelde uitgangspunt. Maar dat leidt tot de ongewenste situatie van een quasi landelijk aanbod en dus een duplicering van het lande lijke aanbod". De minister wil de nadruk op regionaal nieuws afdwingen met een drietal maatregelen, waarvan de beperking van de FOTO ANP»FRANS VANDERUNDE zendtijd er één is. De twee an dere zijn de beperking van het zendbereik en de aanscherping van het lokale/regionale karak ter van de programmering door de bepaling dat ten minste 50 procent van het aanbod regio naal dient te zijn. Los van de inkomsten uit re clame moeten in de toekomst vooral de provincies de regiona le omroepen financieren. Uiter lijk 1 april moet het onlangs be gonnen overleg over decentrali satie van de regionale omroe pen tussen WVC en het Inter provinciale Overleg zijn afge rond. In het verlengde daarvan heeft d'Ancona voorgesteld de omroepbijdragen te verlagen en tegelijkertijd de provincies in staat te stellen een provinciale opslag op de omroepbijdrage te heffen. Tot dusver worden de regio nale omroepen grotendeels be taald uit de opbrengst van de provinciale opslagen (vorig jaar in totaal 50 miljoen gulden) op de omroepbijdrage. Regionale omroepen in dunbevolkte pro vincies als Flevoland, Zeeland en Drenthe krijgen een aanvul lend bedrag uit de omroepkas. Ook de omroepen die werken met editiestelsels, zoals Radio Noord-Holland, krijgen daar geld uit. In haar recente nota Publieke omroep in Nederland stipte d'Ancona eerder al aan dat de landelijke en regionale omroe pen zijn geneigd elkaar vooral als concurrenten te zien. „Gelet op de oprukkende commerciële mogelijkheden is dat onverstan dig", merkte d'Ancona gisteren nog maar eens op. Ze drukte de puolieke omroepen op het hart zich samen sterk te maken te gen commerciële radiostations.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3