Feiten Algerijnen keren zich tot Allah Dim komt in Praag liever niet op straat Reis Zuid-Afrika uitstellen EN MENINGEN 'Het is niet de economie, maar het zijn de mensen die moeten veranderen Van de buitenkant zien de flatgebouwen van Bab el- Oued eruit als een duiven til met drogend bedde- goed en uitgeputte matras sen in de kleine rechthoe kige ramen en roetstrepen op de buitenmuren. In een acht verdiepingen tellend flatgebouw slapen 3.500 mannen, vrouwen en kin deren met zijn tienen in een kamer. Wandelend door de vuile grijze gan gen, hoor je het oorverdo vende gegil van kinderen en zie je slaapplaatsen op gestapeld tot aan het pla fond, alsof de bewoners in een kazerne leven wat ze in zekere zin ook doen. ALGIERS ROBERT FISK THE INDEPENDENT Op de wegen boven Bab el- Oued zijn politiebureaus ge bouwd: de veiligheidstroepen vormen een permanent bezet tingsleger. De letters FIS het Islamitische Bevrijdingsfront zijn op alle muren gekalkt. .Waarom zijn jullie buitenlan ders zo verrast dat we op het FIS hebben gestemd?" De 39- jarige winkelier, ongeschoren, in een oude grijze sweater en afgedragen schoenen, wijst naar het oosten in de richting van het vliegveld van Algiers. Daar kon na een verbanning van 28 jaar ieder moment Monamed Boudiaf landen, de grote man van de onafhankelijkheidsoor log tegen Frankrijk van 1954 tot 1962. „Als ik op het vliegveld was en een geweer had, zou ik Boudiaf neerschieten. Hoe dur ven ze deze oude man aan ons op te dringen na onze verkie zingsoverwinning? Wat heeft hij met ons te maken? Ik had nooit van hem gehoord voordat zij zeiden dat hij de nieuwe leider van Algerije zou worden." Het kon van de winkelier ook niet verwacht worden dat hij Boudiaf zou kennen. Hij was pas negen toen de Fransen uit Algerije vertrokken. Want deze crisis van het land gaat net zo goed over demografie als over religie. Omdat zeventig procent van de bevolking jonger is dan 35 44 procent is jonger dan 14 jaai; kan minder dan een derde van de 26 miljoen Algerij nen zich de guerrilla-oorlog te gen de Fransen herinneren. Isolement Met het terugroepen van de breekbare oude FLN-man naar Algiers benadrukken de autori teiten hun isolement van het volk dat zij willen regeren en wiens democratische keuze hoe fout ook zij hebben be spot door de tweede ronde van de verkiezingen, die vorige week gehouden had moeten worden, af te gelasten. Algerije's 'bekering' tot het is- lam-fundamentalisme is geen Een tante van de socialistische Algerijnse leider Hodne Aït Ahmed liefkoost zijn beeltenis op een verkiezings poster in het dorp Kabyle. afgedrukt boven Artikel Een van deerd, de meesten i: biedt. Dat is niet waar. Maar na tuurlijk moeten de oudste kin deren geld verdienen om de jongsten te kunnen voeden, dus werken onze oudste zonen om hun jongere broers te redden. De oplossing van het probleem is deel van het probleem." Functionarissen van het FIS zeggen dat hun islamitische re publiek niet gemodelleerd zal worden naar Iran, en zeker niet naar Saudi-Arabië. Het wordt in brede kring gezien als een mid del om Algerije's economische problemen op te lossen. Om een doel te geven aan het leven van de 23 procent van de bevol king die nu werkloos is en om het politieke vacuüm op te vul len dat het oude FLN en zijn in verval rakende nationalisme la ten vallen. Volgens Akli zou de islamitische straf voor diefstal niet worden toegepast voordat de economie foto epa een opleving heeft ondergaan en armoede is uitgebannen. de grondwet. Artikel Twee v klaart dat de islam de staatsreli gie is. Maar de theologische we dergeboorte die miljoenen Alge rijnen de afgelopen tien jaar hebben ondergaan, heeft weinig gemeen met de formele loyali teit aan het geloof van het rege rende Nationale Bevrijdings front. Veel FIS-leden begonnen tien jaar geleden serieus de islam aan te hangen, onder de indruk geraakt van jonge predikers die, Wetenschap kan ook worden t exacte wel er volgens berichten binnen Maar hij twijfelde er niet aan wetenschap. In een Algerijnse islamitische republiek zal de re gering eerder geleid worden door technocraten dan door mullahs. Partijaanhangers zeg gen dat islam en wetenschap el- Een zo'n groep zou bestaan uit kaar niet in de weg staan, maar kabulis, de voormalige guerril elkaar aanvullen: beide houden zich bezig met absolute waar de beweging verschillende ge wapende cellen bestaan, die met de leiding discussiëren over zou worden, haar vastbeslotenheid binnen het politieke proces te blijven. dat de sharia-wetgeving uitein delijk de Algerijnse wetgeving Het besluit van FIS-leider sjeik Abdelkader Hatsjani de demo cratische partijen te vragen zich bij hem aan te sluiten in oppo- lastrijders die met de Afghaanse sitie tegen Boudiafs ongrond- heid en begrip. Misleiding geconfronteerd met econo misch wanbestuur, weigerden politieke discretie in acht te blij ven nemen. De ineenstorting van de olieprijzen en de verdere sche ambassade. Tijdens een verarming van Algerije's armen avondbijeenkomst in de open stonden waarschijnlijk garant lucht schreven zij het woord Al- voor de opkomst van het funda- lah op de wolken boven de stad. gebruikt voor misleiding. In juli smokkelde het FIS een laserap paraat Algerije binnen in de di- plomatenkoffer van een Arabi- mujahedin hebben gevochten. Toch oefent gewapend verzet niet veel aantrekkingskracht uit op de jonge Algerijnen die een islamitische republiek eisen. „Kijk eens hoe wij leven", zegt de winkelier uit Bab el-Oued. „Veel van mijn buren hebben tien of twaalf kinderen wij krijgen kinderen tot onze vrou wen niet meer kunnen baren. Misschien komt dat omdat zij denken dat de Koran de pil ver- wettelijke 'staatsraad' zou erop wijzen dat als de islamitische partij nu aan de macht zou ko men, zij op dit moment geen islamitische republiek zou proberen te vormen. De echte vraag is echter het al ternatief. De generaals hebben de controle over de 'staatsraad', maar zij hebben geen politiek programma. Het FLN zelfheeft geweigerd de regering van Bou- De muren van Algiers zijn volgekalkt met leuzen voor het Islamitische Bevrijdingsfront. foto epa se nationalisme dat ooit werd ders aangeboden worden dan kingskracht zo krachtig was dat vertegenwoordigd door Ahmed een regering van de partij waar- e onderdrukt moest worden? Ben Bella is dood. Wat kan de op zovelen van hen hebben ge- diaf te accepteren. Het Algerijn- inwoners van Bab el-Oued an- stemd, wier electorale aantrek- vertaung: luutje niemantsverdriet mentalisme hoewel het FIS dat woord afdoet als een wes terse uitvinding. Droom Akli, een gelovige van de 'Ka- bul'-moskee, zo genoemd ter ere van.de guerrillastrijders die in Afghanistan hebben gevoch ten, herinnert zich hoe hij zich realiseerde dat de islam zijn le ven ging beheersen. „De discus sie over de islam begon aan het eind van de jaren zeventig, in bar. Het vulde een leegte in de Afghaanse samenleving. Ons volk werd steeds armer. Ik had altijd over een islamitische re publiek gedacht als een droom, maar voor mij werd het werke lijkheid. Het Westen vertelt ons dat de problemen van de Derde Wereld economisch zijn, maar door de islam begon ik me te realiseren dat dat niet waar is dat het in feite de mensen zijn die moeten veranderen." Akli is bioloog en een fascinatie voor wetenschap is erg teke nend voor het denken binnen het FIS. Opgeleide aanhangers blijken vaak monteurs of tech nici te zijn. Elke boekwinkel in Algiers heeft een afdeling isla mitische literatuur en daar bij, zonder uitzondering, plan- eenvoudige zaak. In de Algerijn- ken vol met wetenschappelijke Vele aanwezigen geloofden dat zij getuige waren geweest van een wonder. Maar het FIS is geen partij van onwetendheid. Een andere be woner van Bab el-Oued werkloos en anoniem, omdat hij een burgeroorlog en massa arrestaties verwacht kon zijn woede over de pogingen van de voormalige presidenten Houari Boumedienne en Chadli Bend- jedid de diepte van het religieu ze gevoel te onderdrukken, niet inhouden. „Zij dachten onze café's, op straat ja, zelfs in de loyaliteit te kunnen behouden 'Tsjechoslowaken zijn enorme racisten' door moskeeën te bouwen tientallen moskeeën in het heel Algerije, zelfs islamitische uni versiteiten in Algiers en Oran", zegt hij. „Maar je houdt niet van men ze dan op de fabriek hun de islam als je moskeeën bouwt, verontschuldigingen aanbie- Wij moeten onze religie in ons correspondent oost-europa „Waar ik gewoon niet bij kan, is dat sommige Tsjechoslowaakse collega's op de fabriek heel vriendelijk zijn. Maar op straat, als anderen hen zien, doen ze alsof ze me niet kennen. Als ik hen dan groet, schelden ze me zelfs uit. En de volgende dag ko- leven integreren. Wij raakten geïnspireerd toen in de jaren tachtig een prediker, een mili tante prediker, naar voren kwam en van de discretie af stapte. Hij sprak over onze ech te problemen. Zijn naam was Mustafa Bouwali. Hij is door de politie doodgeschoten." Gewapend den." De Vietnamese arbeider Dim spreekt heel zacht als hij vertelt over zijn leven in Tsjecho-Slo- wakije. Zó zacht dat je je af vraagt hoe hij zich verstaanbaar maakt tijdens zijn werk in de vulafdeling van een bierbrou werij in Praag. Maar veel praten doet hij op zijn werk toch niet. Van zijn vijftig Vietnamese col lega's zijn er nog maar tien over. En met de Tsjechoslowa- se vlag wordt de halve r van de islam uitgebeeld. De eer ste woorden van de koran zijn mitische groepering, die door de toenmalige FLN-regering boeken. Alle kandidaten van FIS niet zonder reden als subver- In werkelijkheid was Bouwali de ken heeft Dim nauwelijks con- leider van een gewapende isla- tact. in de parlementsverkiezingen van december waren afgestu- sief werd beschouwd. Het FIS ontkent enige militaire rol, hoe- Hij is in de drie jaar dat hij in Tsjecho-Slowakije leeft, nog nooit in een woning uitgeno digd. Voor hem bestaat Praag t zijn werk en zijn kleine pen- 'Liever dood naar Nederland dan dan levend in/naar Vietnam'. De Vietnamese hongerstakers in Nederland lieten duidelijk blijken dat ze alles liever doen dan dan naar hun vaderland terugkeren. Ook in Tsjecho-Slov kije willen de meesten blijven, in weerwil van onder meer de racistische opmerkingen, •foto anp»hansstein- staan in de handel. De Tsjechoslowaakse regering voelt zich op geen enkele manier ver antwoordelijk voor het lot van de Vietnamese arbeiders. Hun komst, zo beklemtoont Martin Fendrich van het ministerie van binnenlandse zaken, was een afspraak tussen twee commu nistische regiems: „Nu hebben we een andere regering en daar mee een andere situatie. Als hun arbeidscontract afloopt, moeten ze wat ons betreft ver trekken". Dat geldt volgens hem helemaal voor Vietnamezen die hun werkvergunning zijn kwijtge raakt omdat ze naar het Westen zijn gegaan: „Die hebben niet bij ons om asiel gevraagd en zijn hun werkvergunning en daarmee hun rechten hier ver loren. We behandelen hen net als iedere andere buitenlander". Asiel aan. Pas toen de Vietnamezen terugvochten, greep de politie COMMENTAAR Premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) doen er het beste aan om voorlopig af te zien van hun omstreden reis naar Zuid-Afri ka. Op korte termijn lijden zij zal gaan vormen. meer problemen op dan was Op Lubbers en Van den Broek is verwacht, zware druk uitgeoefend door Vooral die ontwikkelingen heb- ANC-leider Mandela. Hij heeft er terecht op gewezen dat de huidige blanke minderheidsre- daardoor weliswaar gezichtsver- gering van Zuid-Afrika naar de- lies bij hun eigen partij, het CDA, maar dat verlies weegt niet op tegen de schade die Ne derland anders op lange termijn dela en het ANC overigens niet, mocratische maatstaven 'ille gaal' is. Helemaal consequent zijn Man- lijdt. Wordt nu een officieel bezoek afgelegd aan Zuid-Afrika, dan wordt het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), dat tegen de reis is, nadrukkelijk voor het hoofd gestoten. De gevolgen daarvan zullen zich dan waar schijnlijk niet beperken tot de monstraties tegen Nederland van de zwarte bevolking. Ne derland verzwakt ook bij voor baat zijn positie in diplomatiek en economisch opzicht ten op zichte van het ANC, dat geheel of voor een belangrijk deel de Een jaar geleden hadden zij er geen bezwaar tegen toen De Merk door de Nederlandse re gering werd ontvangen, wat toch een erkenning inhield van datzelfde regime. Sindsdien zijn de ontwikkelin gen in Zuid-Afrika echter veel minder hoopgevend geweest dan het zich vorig jaar liet aan zien. De betrokkenheid van het Zuidafrikaanse leger bij de moordpartijen in de zwarte woonwijken is duidelijk aange toond. Bovendien levert de vor ming van een overgangsrege- ben waarschijnlijk in belangrij ke mate bijgedragen aan de af wijzende reactie van het ANC. Een fout van de Nederlandse ambassade in Zuid-Afrika, die heeft verzuimd om het ANC in te lichten over het feit dat Lub bers en Van den Broek hadden besloten om gehoor te geven aan de uitnodiging van De Klerk, heeft het standpunt van het ANC alleen maar verhard. Wordt tot uitstel van de reis be sloten, dan geeft de Nederland se regering aan het ANC serieus te nemen. Tegelijkertijd wordt De Klerk te kennen gegeven'dat hij meer haast moet maken met de overgang naar een democra tisch Zuid-Afrika. Daarmee kan Nederland zijn voortrekkersrol in het verzet tegen de apartheid behouden. weinig contact met hun omge sionkamer, die hij deelt met een in. Volgens Dim deden ze dat ving. landgenoot. alleen maar om de skinheads te De overheid heeft nooit een po- De ruimte is net breed genoeg beschermen. „Toen ik hier kwam, had ik me erop verheugd een ander land te leren kennen", zegt Dim, „Maar nu weet ik dat Tsjechos lowaken een hekel hebben aan zigeuners, aan buitenlanders, aan iedereen die anders is dan zijzelf. Ze zijn zeer racistisch". Dim behoort tot de naar schat ting 35.000 arbeiders die vanaf 1980 op basis van tijdelijke ar beidscontracten naar Tsjecho- Slowakije werden gehakld. Ze werden meestal ingezet in de slechtste industriebanen. voor twee bedden met een tafel er tussenin. De rest van het meubilair is even spaarzaam: twee hoge smalle kasten met hangslotjes, een plankje met tandenborstels, shampoo, een spuitbus insecticide en een wa terdompelaar. Drie halfdode planten en een flink aantal pos ters van Aziatische en Europese schonen moeten de kamer wat gezelligheid geven. Dim deelt een piepkleine keuken en een uiterst vervallen badkamer met zo'n 25 andere bewoners. Televisie Eén van de weinige positieve punten is dat dit pension niet wordt gecontroleerd door een portier. Elders is dat wel anders: er is zelfs een pension waar be zoekers alleen maar worden toegelaten als ze vijftig kronen op tafel leggen, Geluk Kiezen waar je wilde werken, was er volgens Dim niet bij: „Ik wist alleen dat ik naar het bui tenland mocht. Dat was geluk, alles was beter dan Vietnam. Maar wat voor werk ik ging doen, daar had ik niets over te zeggen" Dims televisie is vrijwel zijn eni- De verhouding tussen de Viet- e vermaak. Vietnamese cafés arbeiders en de of culturele centra zijn er niet in Tsjechoslowaken was van meet Dim vermijdt trouwens liever overbodige wandelingen. Hij is bang. In het laatste jaar heeft hij een paar aanvaringen met skinheads gehad. Onlangs niet echt goed, zegt Viet nam-deskundige dr. Ivo Vasil- jev. „Dat was anders toen er al leen nog maar Vietnamese stu denten kwamen. Maar de arbei- nieuwe regering van Zuid-Afrika ring met de zwarte oppositie viel een bende zelfs het pension ders leerden nooit echt goed Door weg te gaan, aldus de re- meier gering, hebben de Vietnamezen duidelijk gemaakt niet in Tsjechisch. Daardoor hebben ze ners en Polen zijn er net zo hard Tsjecho-Slowakije te willen de dupe van. Met de groeiende werkloosheid wordt de Vietnamezen verwe ten dat ze banen inpikken. De 13.000 Vietnamezen die nu nog in Tsjecho-Slowakije leven, staan op dit moment voor de vraag: terug naar Vietnam gaan of een andere oplossing zoeken. De meesten gaan uiteindelijk naar huis. Een aanzienlijke groep echter besluit in Europa te blijven. Sommigen blijven il legaal in Tsjecho-Slowakije, de meesten zoeken een route naar het Westen. Dat is niet zo moeilijk als het o lijkt. De Vietnamezen profiteren pa. „Uiteraard wacht'en hen ervan dat veel Europeanen de economische problemen, ene Aziaat niet van de andere kunnen onderscheiden. Alles wat ze moeten doen, is een pas poort met een geldige verblijfs vergunning lenen van een Viet namees uit Duitsland. En een ontspannen gezicht trekken bij de douane. De pakkans is miniem. Volgens Vasiljev zijn inmiddels zo'n 5000 Vietnamezen naar het Westen vertrokken. Uit cijfers van het ministerie van binnen landse zaken blijkt dat de laatste twee maanden maar twintig mensen aan de grens zijn gesnapt. De groep die in Tsjecho-Slowa kije blijft, houdt zich meestal in leven met een half illegaal be ging gedaan de Tsjechoslowa ken voor te bereiden op de komst van de buitenlanders. Het wemelde al spoedig van de geruchten. Zo was er in de volksmond sprake van een half miljoen Vietnamezen in Tsjecho-Slowakije. Verder ging het verhaal dat de Aziaten ziek tes verspreidden. In sommige plaatsen werden ze daarom zelfs geweigerd in het zwem bad. Wat ook niet bijdroeg tot de goede verstandhouding was de Vietnamese gewoonte om zo veel mogelijk duurzame goede ren naar de familie thuis te stu ren. Ze konden niet anders: goederen sturen was de enige manier om een deel van het sa laris naar Vietnam over te ma ken, omdat de Tsjechische kroon niet kon worden gewis seld. Communisme Wrijvingen waren er dus van oudsher, maar pas sinds de val van het communisme komt de vreemdelingenhaat volgens Va siljev echt naar buiten. Die be perkt zich niet alleen tot de skinheads en richt zich niet al leen tegen Vietnamezen: zigeu- nen. Daarom is er ook geen re den hen later alsnog toe te la ten. Alleen Vietnamezen die po litiek actief zijn geweest tegen hun regering, kunnen op een langer verblijfrecht in de vorm van politiek asiel rekenen. Maar tot nu toe hebben maar veertig mensen daarom gevraagd. Vasiljev vermoedt dat een van de problemen is dat veel Viet namezen geen idee hebben wat hen thuis te wachten staat. Het land is de laatste jaren sterk veranderd, maar daarvan is wei nig doorgedrongen tot de Viet namese gemeenschap in Euro- verder hebben ze eigenlijk niets te vrezen. En dankzij het geld dat ze hier hebben verdiend, zijn ze er veel beter aan toe dan de meeste achterblijvers." Dat geldt overigens, zegt hij er met klem bij, niet voor mensen die illegaal naar West-Europa zijn vertrokken, zoals de hon gerstakers in Nederland. Die lo pen bij terugkeer in Vietnam wel degelijk gevaar bestraft te worden. „Het is natuurlijk een vorm van chantage tegenover de West- europese regeringen", zegt hij erbij. „Want waren ze hier niet weggegaan, dan zou hen ook niets overkomen". Dinsdag 21 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (dief) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen; MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2