Wetenschap Hipparcos-satelliet zeer groot succes Einde Los Angeles nabij? Milieubeweging groot maar ingekapseld Dinsdag 21 januan 1992 071-161400 Redactie: BRAM VAN LEEUWEN EN HANS SONDERS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 19 NIEUWSLIJN Zangvogels voor de poes In stedelijke gebieden vormt de kat een grotere bedreiging voor het leven van de zangvogel dan de ekster. De Engelsman Tim Birkhead maakte studie van het gedrag van de ekster, die op dit gebied een slechte naam heeft door het beroven van zangvogel nesten. Birkhead heeft berekend dat in steden binnen een terri torium van 5 hectare gemiddeld 74 katten op één ekster leven en in buitenwijken 25 katten op één ekster. Een kat doodt gemid deld 6 vogels per jaar. Daar kan de ekster niet tegenop roven. Stofbad voorkomt stress bij kippen Kippen hebben grote behoefte aan een stofbad. Wanneer ze dit niet krijgen, verslechtert de conditie en kunnen de beesten over spannen raken. Aldus het proefschrift waarop dr. D.W. van Liere is gepromoveerd aan de Landbouwuniversiteit Wageningen. Uit het onderzoek blijkt dat stofbaden het overtollig vet uit het ver enkleed doen verdwijnen. Dit leidt tot vermindering van het aantal parasieten als worm- achtigen, muggen en mijten in het verenkleed. Het stofad ver hoogt ook de donzigheid en de warmte-isolatie. Turfmolm is het meest geschikt voor stofbaden. Zand is ook goed bruikbaar, maar de houtkrullen die veel in de scharrelhouderijen worden gebruikt zijn ongeschikt. De jarenlange droom van vele astronomen over een pre- lijker, omdat de satelliet na een deze catalogus van de sterrenhemel is uitgekomen. De missie van de satelliet Hipparcos die de positie, afstan den, en bewegingen van 118.000 sterren nauwkeurig in kaart moest brengen, is een overweldigend succes ge worden. Britse astronomen geven fout toe De Britse astronomen Andrew Lyne en Matthew Bailes hebben in het wetenschappelijke tijd schrift Nature toegegeven dat zij vorig jaar onterecht de waar neming van een planeet buiten het zonnestelsel van de aarde hebben gemeld. Lyne en Bailes, die verbonden zijn aan de Nuffield-laboratoria voor Radio-Astronomie van de universiteit van Manchester, schreven dat zij uit hun bereke ningen concludeerden dat rond neutronenster PSR1829-10 een tot dan toe niet ontdekte pla neet draaide. Het artikel baarde veel opzien, omdat er geen pla- Van Gogh gek door z'n lever LEEUWARDEN NICO HVLKEMA Vincent van Gogh was niet ge heel gek, maar leed aan een er felijke leverziekte, waarvan gek heid slechts één symptoon is. Dat schrijft Celia Hall in The British Medical Journal. Zijn broer Theodorus en zuster Wil- lemenia leden ook aan acute af wisselende porfieren, complexe chemicaliën betrokken bij de aanmaak van hemaglobine. De ziekte ontstaat door een afwij king van de lever. Die resulteert in de accumulatie van por fieren. Een sterke aanwijzing is het feit, dat de symptomen van Van Gogh zich ontwikkelden na zijn 30ste jaar. Dat hield onder an dere in veelvuldige maagpijnen en verstopping. Daarnaast had de schilder last van toevallen, stuipen, hallucinaties en perio den van zware depressies. Greenpeace legt geschil jacht op zeehonden bij KOPENHAGEN IPS De milieu-organisatie Green peace heeft na 10 jaar haar be zwaren ingetrokken tegen de traditionele zeehondenjacht van de Inuit-bevolking van Groenland. Greenpeace zal geen protest meer aantekenen tegen de verkoop van Groen- lands zeehondenbont. De 42.000 inwoners van Groenland, een autonome pro vincie van Denemarken, zijn voor hun inkomen grotendeels afhankelijk van de visserij en de jacht en werden door de actie zwaar gedupeerd. Greenpeace-coordinator Alan Pickaver maakte al in 1985 zijn excuses aan de Groenlanders, omdat de actie van zijn. organi satie de exportmarkten van dat land had vernietigd. Hij zegde toen toe „te zullen voorkomen dat zoiets de traditionele jagers ooit opnieuw zou overkomen". Het Greenpeace-besluit voor komt een fikse ruzie tussen het Olympische winterteam van Denemarken en Franse milieu activisten die tegen de zeehon denjacht protesteren. Het Deense team zal zich hullen iii jassen van Groenlands zeehon denbont, wanneer het deel neemt aan de Olympische Win terspelen, die in februari in de Franse wintersportplaats Al- bertville worden gehouden. neten bekend zijn buiten het zonnestelsel waarvan de aarde deel uitmaakt. De astronomen gebruikten voor hun waarnemingen onder meer de radiotelescoop van Jodrell Bank in Noora-Enge- land, die met een diameter van 76 meter een 1.000 maal groter bereik heeft dan de meeste gea vanceerde optische telescopen. Nature complimenteerde Ly ne en Bailes voor het openlijk toegeven van hun fout, die ont stond door een verkeerde bere keningen van de computer, die er onvoldoende rekening mee hield dat de baan van de aarde om de zon een ellips is en geen cirkel. PARUS/LEIDEN CAREL WIEMERS/ANP De Europese ruimtevaartorga nisatie ESA maakte afgelopen vrijdag in Parijs de eerste resul taten bekend van het weten schappelijk project, waaraan ruim 20 jaar is gewerkt en waar in tot nu toe ongeveer 600 mil joen gulden werd geïnvesteerd. De organisatie sprak van een „uitzonderlijk hoge kwaliteit" van de gegevens die de volgens haar „revolutionaire" satelliet nog steeds naar de aarde stuurt. Dankzij Hipparcos, die al 2,5 jaar in de ruimte verkeert, kun nen astronomen beschikken over de positie van de van te vo ren met zorg geselecteerde ster ren in ons melkwegstelsel, die tien keer exacter js dan ooit door metingen vanaf de aarde mogelijk zou zijn geweest. De catalogus die de aan het pro gramma meewerkende astrono men de komende jaren op basis van de in de ruimte verzamelde gegevens gaan samenstellen, wordt voor de sterrenkunde het meest accurate standaardwerk ooit geblaakt. Enorme doorbraak Drs. R. Le Poole van de Leidse Sterrewacht, nauw betrokken bij de opzet van het omvangrij ke en zeer ingewikkelde project en die zich nu bezighoudt met de uitwerking van de miljarden stukjes informatie uit de ruimte, is laaiend enthousiast. „De kwa liteit van de gegevens is fascine rend goed. De missie is een on gelooflijk succes". De sterre- kundige ziet het welslagen van het wetenschappelijke pro gramma als een „geweldige sprong voorwaarts" in de astro nomie. Hij spreekt van een „enorme doorbraak" in de ken nis van de melkweg. De Europese ruimtevaartor ganisatie mag in de ogen van de Leidse astronoom terecht trots zijn op de missie, waarin Ne derland zowel in wetenschap pelijk als technologisch opzicht een niet onaanzienlijk aandeel heeft. „Het is een project waar op de Amerikanen enorm ja loers zijn", aldus Le Poole. Di recteur R. Bonnet van de afde ling wetenschappelijke pro gramma's van ESA onderstreept de superioriteit van Europa op dit punt: „Hipparcos is het toonbeeld van Europese inno vatie, vastberadenheid en sa menwerking". naar de mening van'% Leidse sterrekundige des te opmerke- lekkeloze lancering op 8 gustus 1989 vanaf de Europese basis bij Kourou in Frans-Guya- na door het uitvallen van de stuurmotor weigerde in de voorgenomen geo-stationaire baan om de aarde te komen. Er zat weinig anders op de ruimte sonde haar werk te laten doen in de elliptische baan waar zij niet uit kon komen. Technisch was dat geen eenvoudig karwei. Het wetenschappelijk onder zoekprogramma moest sterk worden aangepast. Teleurgesteld De astronomen waren diep te leurgesteld en zagen hun droom in rook opgaan, totdat dr. M. Penyman, wetenschap pelijk leider van het project bij de ESA, samen met de techni cus D. Heger van het ESA-ope- ratiecentrum in het Duitse Darmstadt, erin slaagde Hip parcos onder controle te krijgen en van een nieuwe opdracht te Twee groepen van samen 100 wetenschappers zullen nog en kele jaren werk hebben de gi gantische legpuzzel met vele miljoenen kleine stukjes infor matie in elkaar te krijgen. „We weten dat de stukjes er zijn en dat zij allemaal op een of ande re manier in elkaar passen. We mogen nu wel zeggen dat het hele plaatje onze kennis om trent wat er in onze melkweg gebeurt aanzienlijk zal vergro ten", aldus Perryman. „De grote milieuorganisaties beperken zich tot lobby- en overlegactiviteiten of tot acties van zeer weinigen (Greenpeace). LEEUWARDEN HERMAN PAMVELD De Nederlandse milieubeweging is indruk wekkend, maar vrij ongevaarlijk. Met een ledenaantal dat gaat in de richting van de twee miljoen is de milieubeweging verre weg de grootste nieuwe sociale beweging in Nederland. Jaarlijks gaat er zo'n 100 mil joen gulden in om. De milieubeweging flo reert en kijkt tegelijk machteloos toe. Het merendeel van de organisaties is ingekap seld. Dat zeggen drie Amsterdamse politicolo gen in hun boek 'Tussen verbeelding en macht, 25 jaar nieuwe sociale bewegingen in Nederland', dat op 1 februari uitkomt. De grote milieuorganisaties kiezen er be wust voor hun leden niet in beweging te brengen. Ze beperken zich tot lobby- en overlegactiviteiten of tot acties van zeer weinigen (Greenpeace). „Deze grote milieu-organisaties lijken zich niet te reali seren dat zij hiermee een groot potentieel onbenut laten en daarmee ook kansen op meer succes laten lopen. Aldus is de milieu beweging in haar geheel aan het begin van de jaren negentig een reus op lemen voe ten: indrukwekkend maar tamelijk onge vaarlijk", zo constateren de wetenschap pers Jan Willem Duyvendak, Ruud Koop- amsn en Hein-Anton van der Heyden. Bij de opkomst van de milieugroepen in de jaren zeventig oefende men kritiek uit op het heersende, idee van ongebreidelde eco nomische groei: in de economische orde zag men de oorzaak van de milieuvervui ling. Zo langzamerhand heeft maatschap pijkritiek echter plaats gemaakt voor een meegaande en welwillende opstelling, „waardoor deuren die vroeger gesloten ble ven nu moeiteloos opengaan". De milieubeweging hanteert steeds meer dezelfde taal als de beleidsmakers. Daar mee stromen de subsidies binnen. Een milieuorganisatie die kritiek uitoefent op de economische orde kan veel minder rekenen op toegang tot de overheid, laat staan op subsidies. Al rond de eeuwwisseling werden de eer ste milieuorganisaties opgericht. Zoals de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten. De 'nieuwe' milieubeweging kreeg in 1963 gestalte in de door luchtverontreini ging gekwelde Rijnmond. De Waddenvere niging volgde in 1965 vanwege het plan van de regering een dam aan te leggen van Den Helder tot Rottum, waarmee de Waddenzee in feite ingepolderd zou worden. In de eerste helft van de'jaren zeventig bloeide de milieubeweging sterk op: er ont stonden zo'n 600 tot 700 nieuwe milieu-ac tiegroepen, voor een groot deel tegen kern energie gericht. Tien jaar later slaat het denken over de samenleving om. De Ver eniging Milieudefensie bijvoorbeeld had vanaf de oprichting in 1972 veel kritiek op de economische orde. Maar in 1983 stelde men dat economische groei en zorg voor het milieu prima samen kunnen gaan. Daarmee kwam Milieudefensie op één lijn met andere organisaties zoals de Stich ting Natuur en Milieu, die volgens Duyven dak c.s. vanaf haar begin in 1972 al de na druk legde op lobbywerk en overleg. Natuur en Milieu neemt deel aan zestig adviescol leges en vijftig overleggroepen en samen werkingsverbanden. Deze omslag in het denken „heeft de Ver eniging Milieudefensie geen windeieren ge legd", stellen Duyvendak c.s.: de subsi diekraan stroomt. Jaarlijks gaat er 3,5 mil joen gulden om, tien keer zoveel als in 1974. De inkomsten van Natuur en Milieu ontwikkelden zich in die tijd van 1,5 tot 4 miljoen gulden. Andere milieuorganisaties zijn nog groter: Greenpeace Nederland (18 miljoen), Wereld Natuur Fonds (24 miljoen) en natuurmonumenten (52 miljoen). In to taal zijn de jaarlijkse inkomsten zo'n 100 miljoen gulden, en volgens Duyvendak c.s. zijn „de grootste milieu-organisaties ware ondernemingen geworden, waarbij woor den als merchandising, sponsoring en royalty's niet vreemd zijn. Maar is dat nu hetgene waar sociale bewegingen naar zou den moeten streven?!". Een tekening van de Hipparcos-satelliet in zijn baan om de aarde. Midden tussen de drie zonnepanelen is de manoeuvreermotor te zien, het eigenlijke 'oog* zit bovenaan op één van de zijpanelen. tekening gpd De Stichting Ruimte-Onder zoek Nederland (SRON) in Utrecht ontwierp het detectie systeem van de telescoop, waar mee Hipparcos het firmament afspeurt. De zeer gevoelige de tectors en bijbehorende elektro nica stellen de satelliet in staat het vaak uiterst zwakke sterre- licht op te vangen. Het „arends oog" van Hipparcos is, vergele ken met het menselijk oog zo scherp dat iemand op de Dam in Amsterdam een gulden op het Rode Plein in Moskou zou kunnen zien. Dankzij dit uiterst schérpe kijkvenster kan Hipparcos de juiste positie, afstand en bewe ging van de sterren bepalen, hetgeen vanaf de aarde niet mogelijk is. Bovendien is de sa telliet erin geslaagd duizenden lichtpunten aan het firmament, die tot nu toe voor enkelvoudi ge sterren werden aangezien, als „dubbelsterren" te ontmas keren. Deze objecten bestaan uit twee sterren die om elkaar heen draaien, maar op aarde als één geheel worden waargeno- LEIDEN «BEN APELDOORN Geofysici vrezen binnen afzienbare tijd een dermate zware aardbeving in de directe omgeving van de Califomische miljoenen stad Los Angeles, dat de stad daar wel eens ernstig door getroffen zou kunnen worden. Men leidt dat af uit het patroon van aard schokken en -schokjes dat gedurende de af gelopen 20 jaar in Zuid-CaJifomië is opge treden. Naar verwachting zal het niet de beruchte San Andreasbreuk zijn die zijn tectonische achterstand van vele tientallen jaren in één verwoestende inhaalmanoeuvre teniet gaat doen, maar San Andreas' niet minder ge vaarlijke 'broertje' dat zo'n 40 kilometer dichter bij Los Angeles onder de grond kreunt en steunt. Het is de Sierra Madre-breuk die, ter hoogte van Los Angeles, ongeveer evenwij dig aan San Andreas loopt en wiens giganti sche krachten onder meer tot de vorming van het San Gabriël-gebergte hebben ge leid. Nog niet zo lang geleden werd het ver moeden geopperd dat er in het patroon van schokken en na-schokken van de Sierra Madre en de kracht daarvan een zekere re gelmaat valt te bespeuren. Dat euvel werd medio december uitvoerig besproken op een bijeenkomst van geologen en geofysici van de American Geophysical Union in San Francisco. Daarbij kwam onder meer naar voren dat series aardschokken steeds een vast 'spoor' in de aardbodem volgen, daar bij oplopend in kracht. Men heeft de regel maat van dat spoor tot 150 jaar terug kun nen volgen. Klap op de vuurpijl Nadat in 1971 een middelzware aardschok, met het epicentrum onder San Fernando en met een kracht van 6,6 op de Schaal van Richter, aan 60 mensen het leven kostte, brak weer een periode van betrekkelijke rust (dat wil zeggen: met niet tè zware aard schokken) aan in het gebied. Tussen 1987 en nu is het weer mis: in 1987 een schok met een kracht van 5,8 in de San Gabriël-vallei en vervolgens iets minder zware schokken in 1988 (tweemaal), 1989 (met het epicentrum onder de Oostelijke buitenwijken van Los Angeles), 1990 en juni 1991. Tijdens de bijeenkomst wezen geofysici van de Amerikaanse Geologische Dienst in' Pasadena op de treffende overeenkomsten met de diverse patronen vah series aard schokken rond San Francisco, met als klap op de vuurpijl de aardschok van de Lorna Priëta-breuk in 1989. Hoewel het epicen trum op ruim 100 kilometer afstand van San Francisco lag, werd in de stad, vooral in het Marina District en Oakland, de nodige schade aangericht waarbij de ingestorte, dubbeldeks-autobanen het meest in het oog vielen. Anderhalve meter per dag De aardbevingsgolven namen op hun weg naar San Francisco als gevolg van de bo demstructuur eerder nog in kracht toe dan af en eenzelfde mechanisme vermoedt men ook rond Los Angeles. Beide wereldsteden Nergens is Callfomië's 'Grote Barst', de San Andreasbreuk, zo overduidelijk aanwezig als in het woestijngebied tussen Los Angeles en San Frandsco. De bevingen in de talloze bijbreuken leiden misschien een plotselinge verschuiving van de hoofdbreuk in. In dat geval treedt een verwoestende aardbeving op. foto gpd liggen langs de San Andreasbreuk en in het ingewikkel de breukencomplex daar omheen. Om de regelmaat te verklaren nemen geofysici aan dat de aardkorst ter hoogte van de San Gabriël-vallei bestaat uit twee over elkaar schuivende platen die geza menlijk ongeveer 15 kilometer dik zijn. Dieper gelegen aardmassa's, die tè plooibaar zijn om zelf schokken te veroorzaken, bewegen in de richting van de Sierra Ma dre-breuk met snelheden van maar liefst ruim ander halve meter per dag. Zij houden, letterlijk en figuurlijk, de spanning (van de hogere aardlagen) 'er in'. Dit model moet, denken de onderzoekers, verant woordelijk zijn voor de geconstateerde regelmaat in het schokkenpatroon in het bewuste gebied. Bij al deze wetenschappelijke aardkorst-modellen is één ding onrustbarend: de snel bewegende 'onder- korst' moet reeds enige jaren geleden de Sierra Madre- breuk bereikt hebben. Dat kan betekenen dat een zwa re tot zeer zware aardschok aanstaande is. Die kan over tientallen jaren plaatsvinden, het kan ook morgen ge beuren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19