Restauratieplan Oude Raadhuis Regio 'Verandering is goed voor je creativiteit' Twee weken voorwaardelijk voor stelende schoonmaker Nieuw perron vordert bij spoor Voorschoten Wassenaar in samenwerkingsverband Alkemade blijft bij streekmuziekschool Dinsdag 21januan1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS ing: HENK BUIS 17 NIEUWSLIJN Binnenbrand door te hete olie WARMOND De brandweer heeft gisteravond om zes uur een binnenbrand in een woning aan de Van der Woudestraat in Warmond geblust. De brand was ontstaan nadat de bewoonster van het pand de olie te lang op het vuur had laten staan. De brandweer had het vuur snel onder controle. Kamerlid VVD spreekt in Voorschoten VOORSCHOTEN Het WD-kamerlid H.F. Dijkstal, ondervoor zitter van de liberale fractie, houdt op maandag 27 januari een spreekbeurt in zalencentrum de Werf, tegenover de Gerefor meerde kerk in de Schoolstraat in Voorschoten. Dijkstal zal spre ken over regionalisering van het lokale bestuur en over crimina- liteitbestrijding. Ook actuele politieke onderwerpen komen aan de orde. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de plaatselij ke afdeling van de liberalen. Aanvang 20.15 uur. Wraak nemen op zijn baas, die hem al een paar maanden niet had uitbetaald. Dat was volgens de 31-jarige Leidenaar de enige reden geweest dat hij tot drie keer toe klanten bij wie hij als schoonmaker aan het werk was, had bestolen. „Ik ben steeds van plan geweest het geld later weer terug te geven", zo hield de man gisteren de Haagse poli tierechter voor. Die veroordeel de de man niettemin tot een boete-van 750 gulden en twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf. De man pleegde de diefstal len afgelopen zomer op drie verschillende plaatsen in Oegst- geest. Uit een portemonnee die hij in een klaslokaal aantrof, pikte hij 80 gulden en een brief je van 25 eigende hij zich toe in het gebouw van de Stichting Welzijn Ouderen. Een voor zijn doen grote klapper maakte hij op 12 juli. Uit een pand aan de stal hij toen drie collectebussen van het Anjerfonds met een gezamenlij ke inhoud van ruim 2250 gul den. Voor de laatste diefstal was hij 's avonds na het werk terugge keerd naar het gebouw waar hij de bussen tijdens het schoon maken had zien staan. De man was binnengekomen door een raam te vernielen. Het geld dat de volgende dag in zijn woning werd aangetroffen was weer naar de rechtmatige eigenaar teruggegaan. Officier van justitie Van Ek zei van de verklaring van de Leide naar dat hij het geld weer had willen teruggeven weinig te ge loven. „Ik zal het netjes zeggen: meneer, u jokt. Maar omdat u net in een andere baan bent be gonnen, wil ik u nog niet opslui ten en komt u er wat mij betreft vanaf met een voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete. Politierechter Van der Scheer nam de eis van Van Ek over. Grote opknapbeurt voormalig gemeentehuis noodzakelijk WARMOND De vereniging Het Oude Raadhuis in Warmond heeft vergevorderde plannen voor de restaura tie van het monumentale pand. Wellicht kunnen War- monders ooit weer het 'ja-woord' uitspreken in het ge bouw aan het pleintje bij de pomp. Ook de nog aanwezi ge cachots zouden weer voor het publiek kunnen worden opgesteld. Bestuurslid Flip Robers van Het Oude Raadhuis ziet het al hele maal voor zich. „We weten dat het oude raadhuis-meubilair ook nog ergens rondzwerft. Te gen de tijd dat het zo ver is, zou je een oproep kunnen doen om dat terug te krijgen. Moet je je voorstellen dat je in die sfeer volle omgeving weer zou kun nen trouwen! En dat je een kijk je kunt nemen in die cellen van toen, waar je niet eens rechtop kunt staan!" Waama hij relati verend zegt: „Maar laten we éérst maar eens gaan restaure ren, dan zien we wel weer ver der." Robers is in het dagelijks le ven architect en heeft zelf dan ook allerlei schetsplannen ge maakt. Samen met mede-be stuurslid Nelleke van Mameren maakt hij zich sterk voor een uitgebreide opknapbeurt van het Oude Raadhuis, waarover de gemeente Warmond nog dit voorjaar een beslissing neemt. Volgens het tweetal hoeft de ge meente echt niet te dubben: restauratie is dringend noodza kelijk. Robers erover: „Het ziet er van binnen echt shabby uit. De staat van gas en elektra is verder op het gevaarlijke af. Bouwkun dig is het pand sterk verwaar loosd: er is de afgelopen tien, vijftien jaar nauwelijks iets aan Cachots De restauratie moet tevens za ken aan het licht brengen die nu nog verborgen blijven. Zoals de twee cachots in de kelder, die nu nog als opslagruimte worden gebruikt. „Doodzonde", vinden Robers en Van Mame ren. „We willen ze openstellen, zoiets is toch in deze tijd?" Om in de cachots te komen, dient de oorspronkelijke trap vanuit de huidige expositie ruimte terug te komen. Via een trap zou er ook een doorgang naar de tuin van de naastgele gen galerie De Pomp moeten komen, waardoor twee exposi tieruimtes met elkaar worden verbonden. Het bestuur kijkt ook gretig richting de voormali ge gymzaal op de andere hoek van het pleintje. Daar zouden (beneden) een multi-functione- le zaal voor bijvoorbeeld het cir- Van Mameren denkt dat zo wel vergroting als verbetering van de huidige galerie-ruimte hard nodig is. „Je hebt met kunst altijd een bepaalde groep die je niet binnenkrijgt. En je wilt toch vooral jonge mensen in Warmond confronteren met kunst. De stap om hier in een galerie op zo'n dorpsplein bin nen te lopen, is toch minder groot dan in een stad." Politiek Over de kosten van de opknap beurt laat het tweetal zich nog niet uit. „Dat vinden we niet netjes tegenover de gemeente raad. Laat die zich eerst maar eens over het schetsplan bui gen." Van Mameren en Robers heb ben nu geen idee wat en hoe de politiek beslist. Ze weten wel dat de burgemeester het voor malige gemeentehuis c.q. de kunst een warm hart toedraagt („Maar de raadsleden moeten we maar eens massaal uitnodi gen, want ik geloof niet dat de meesten hier erg bekend zijn"): Ook is het tweetal er zeker van dat de vereniging de enige ge bruiker van het Oude Raadhuis blijft. Robers: „Toen we twee jaar geleden met een schetsplan bij de gemeente aanklopten, kregen we te horen dat er wel een opknapbeurt kon komen, maar dat er dan een multi-func- tioneel gebouw van het Oude Raadhuis moest worden ge- Pas in 1994-1995 is de vier sporen brede spoorlijn tus sen Den Haag en Leiden gereed, maar de contouren van het nieuwe tracé beginnen zich al aardig af te tekenen. In de afge lopen maanden kwam een nieuw perron gereed, waama waarschijnlijk in april de nieu we sporen in gebruik worden genomen. Daarna begint de NS het kar wei aan de twee 'oude' sporen aan de oostzijde, die op gelijke hoogte met de nieuwe, hoger gelegen sporen gebracht moe ten worden. Tegelijkertijd wordt ook het tweede deel van het via duct aangelegd. Nu loopt deze tunnel nog halverwege dood op een damwand. Voorschoten krijgt zoals be kend in de komende jaren ook een nieuw station. Dat moet verrijzen op de parkeerplaats van het bedrijf Innovam. Het is nog niet bekend wanneer met de bouw wordt begonnen. Vol gens een woordvoerder van de NS is het de bedoeling het nieu we station en de vier nieuwe sporen tegelijkertijd in gebruik te nemen. Omwonenden van de spoor lijn hoeven geluidsoverlast door de spoorverbreding niet te vre zen. Over een lengte van enige honderden meters wordt een geluidsscherm aangelegd, zodat het lawaai in ieder geval op het huidige niveau blijft. Een zoge naamd 'akoestisch bureau' heeft uitgebreide proeven ge daan, die dat aangetoond zou den hebben. Buurtbewoners bleken daar op een voorlich tingsavond enige maanden ge leden nog sceptisch over. De gemeenteraad zal zich nog uit gebreid met het probleem be zighouden. Wassenaar heeft gisteren, samen met Den Haag en vijf andere randgemeenten, afgesproken dat de lusten en lasten van nieuwe, regionale bouw projecten worden gedeeld. De overeenkomst over de grondkosten is vooral belangrijk voor de ge meente Den Haag. Ze heeft weinig bouwruimte en haar locaties zijn vaak flink vervuild, hetgeen de bouwkosten opdrijft. Door de overeenkomst hoopt Den Haag de praktijk te keren dat bedrijven en rijke bewoners de stad voor de randgemeenten verruilen, daar investeren en de centrumgemeente achterlaten met problemen als vervuilde terreinen en een be volking met steeds minder financiële armslag. Op aandrang van randgemeenten gaat de rege ling echter pas in als met minister Alders (volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu) af spraken zijn gemaakt over de verdeling van extra rijksgelden in het kader van zijn nieuwste nota voor de ruimtelijke ordening. Dit kreeg de Twee de Kamer gisteren te horen tijdens een hoorzit ting over het bestuur in stedelijke gebieden. Het gewest rond Den Haag is, samen met zes andere grootstedelijke gebieden, aangewezen als een regio waar gemeenten samen de (regionale) ang nog vrijwillig, r kabinet wil er vanaf 1 januari meer dwang achter zetten. De gemeente Alkemade blijft voorlopig deel uit maken van de streekmuziekschool Rijnakkoord. De school is een samenwerkingsverband van de gemeenten Rijneveld, jacobswoude, Leiderdorp en Alkemade. D. Nagtegaal, CDA-raadslid en tevens bestuurs lid van de streekmuziekschool, zegt er geen be hoefte aan te hebben het voorbeeld van Ja cobswoude te volgen. De raad van die gemeente besloot op de valreep van het oude jaar de ge meenschappelijke regeling te veriaten. De kosten van de school zijn te hoog, vindt Jacobswoude. Van dat besluit zijn de drie andere partners in de muziekschool inmiddels per brief op de hoogte gesteld. Nieuwe burgemeester J.R. Andel 'gepokt en gemazeld' naar Noordwijkerhout PETER VAN DER HULST „Ik ben een liefhebber van het westen, het gebied spreekt me aan." J.R. Andel blijft een beetje op de vlakte wanneer hem wordt gevraagd waarom hij juist naar de functie van burgemees ter in de gemeente Noordwij- kerhout heeft gesolliciteerd. „Je moet afwachten wat er op de markt komt en dan ook kijken of het redelijk is dat je sollici teert en de ligging van de ge meente je past. We kennen de Bollenstreek, want we hebben in Wassenaar gewoond. Mijn vrouw geeft daar nu nog steeds les." De 52-jarige CDA'er, ge trouwd en vader van een 22- en 25-jarige dochter, maakt later duidelijk dat zijn keuze voor Noordwijkerhout past in de lijn van zijn carrière. De benoeming werd afgelopen vrijdag officieel. Andel meent dat het goed is om na een aantal jaren van baan te veranderen. „Dat is goed voor je creativiteit en je omgeving. Als je jaren met dezelfde mensen werkt, dan wordt hun' actie en reactie voorspelbaar. Ik ben ze ven jaar burgemeester van Vlist geweest en heb de problema tiek van een herverdelingsge meente meegemaakt. Het is goed om het nu eens aan een ander over te laten", zegt de christen-democraat. Welke con sequenties de zienswijze van Andel uiteindelijk voor Noord wijkerhout zal hebben, laat hij in het midden. „Ik ben nu op een wat rustiger leeftijd aange komen. Of ik tot mijn pensioen hier blijf? Laten we eerst maar proberen in Noordwijkerhout aan het werk te gaan, geen mens kent immers de dagen van zijn leven." Zijn periode in de ongeveer 9450 inwoners tellende ge meente onder de rook van Gouda wordt gekenmerkt door de samenvoeging van de kernen Vlist, Haastrecht en Stolwijk. Als vreemde eend in de bijt nam hij op 1 januari 1985 de taak van de toen drie waarnemende burge meesters over. „Een hele emo tionele herindeling. Tot die da tum van uitvoering, maar ook daarna, is er veel weerstand te gen geweest. Ik heb me dan ook veelvuldig beziggehouden met het bij elkaar brengen van idee ën en meningen en het slechten van vaak denkbeeldige barriè res. De ervaring die ik in de stad heb opgedaan in het omgaan met mensen, is mij daarbij goed van pas gekomen." Met die laatste opmerking doelt Andel op de periode dat hij van 1967 tot 1978 werkzaam was als secretaris van de Her vormde Diakonie in Den. Haag. Zelf omschrijft hij zijn baan van toen als een 'professionele wel- zijnsfunctie'. „Ik had een stimu lerende en coördinerende taak bij het opzetten van projecten. Vanuit het diakonie was ik be trokken bij de opvang van jon geren, drugsverslaafden en ou deren in onder meer de Schil derswijk. Dan word je er van be wust dat er zoveel problemen zijn. Dat zijn ervaringen die je nooit meer los laten." Zo was Andel bijvoorbeeld betrokken 'bij het opzetten van het op vangtehuis van jonge drugsver slaafden waarover Yvonne Keuls in haar boek 'Jan Rap en zijn maat' zo uitvoerig spreekt. „Er varingen ook waar ik later wat aan heb gehad. Zo kan ik de za ken relativeren en ben ik in mijn Haagse jaren gepokt en gemazeld in het overleg. Ik heb geleerd hoe met mensen om te gaan." „In die periode is mijn inte resse voor de politiek aange wakkerd", blikt Andel, die oor spronkelijk lid was van de CHU, terug. „Het is inderdaad een ra re overstap", beaamt hij als zijn vertrek, in 1984, naar Willem stad ter sprake komt. In het Bra bantse plaatsje werd hij burge meester. „Het zijn beide be stuurlijke functies, maar de co ördinatie verliep toch heel an ders. Toch heb ik de overstap als heel positief ervaren. Het le ven was er heel anders. Van de anonimiteit van een grote stad kwam je in de kleine gemeen schap van een plaatsje in het westelijk deel van Noord-Bra bant terecht." Zijn breuk met de Residentie betekende niet dat hij zijn in spanningen voor de sociale sec tor staakte. Zo is Andel op dit moment nog voorzitter van het Nederlands Centrum voor Vrij willigerswerk en secretaris van het Pape-fonds in Den Haag, een charitatieve instelling. Daarnaast bekleedt Andel enke le hardere functies, zoals presi dent-commissaris van het Ener giebedrijf Midden Holland en voorzitter van de landinrichting Krimpenerwaard, een orgaan dat als opdracht heeft een nieuw inrichtingsplan voor dit gebied te maken, waarin zowel natuur als landbouw en recrea tie aan zijn trekken komt. Vergelijkbare problemen spe len zich op dit moment af in de Duin- en Bollenstreek. De voor een belangrijk deel in Noordwij kerhout gevestigde agrarische bedrijven zijn na de presentatie van de structuurschets onder vuur komen te liggen. Milieu maatregelen en de uitbreiding van woongebieden gaat vooral ten koste van bollengrond. An del wil en kan daarover echter nog geen mening vormen. Hij heeft zijn kennis over Noordwij kerhout tot dusverre moeten halen uit een informatiepakket dat hij kreeg toegezonden en het gesprek dat hij met de ver trouwenscommissie voerde. De nieuwe burgemeester van Noordwijkerhout J.R. Andel, met zijn v „Met hulp van de secretaris en heeft hij nog niet nagedacht, de wethouders zal ik mij moe- Hield hij zich in Vlist bezig met ten oriënteren op de gemeen- de portefeuilles financiën, toe- te." Ook over zijn politieke taak risme, personeels-, sche en agrarische zaken, in Noordwijkerhout moet hij daar over nog overleggen met het coUege. Flip Robers en Nelleke van Mameren op het pleintje voor het Oude Raadhuis. Het voormalige Warmondse gemeentehuis moet hoognodig worden gerestaureerd, vindt het tweetal. „En misschien kan er dan straks weer getrouwd worden." foto hielco kuipers maakt. Dat lukt nooit. Een com- niet, bovendien werk je met al- dat idee zijn ze op het gemeen- merciële opzet krijg je hier ook lemaal vrijwilligers. Maar van tehuis gelukkig al afgestapt." LEIDEN In de afgelopen maanden werd druk gewerkt aan de spoorverdubbeling bij Voorschoten. Op het perron langs de nieuwe sporen moet het eerste plukje gras nog ontluiken. foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17