Sport H i Falko Zandstra: nieuw fenomeen Ajax brengt de spanning terug SW «aSZu*ï«4 TT2 ?■*-"1 ...fc. Van Zwam weg bij Quick Boys Politie blij met loting Maandag 20 januari 1992 A VAN WANROOY ROB V 13 NIEUWSLIJN Han Tisseur nieuwe trainer bij Docos LEIDEN - Han Tisseur wordt de nieuwe trainer van Docos. De huidige oefenmeester van De Sleutels volgt bij de zondag-vier deklasser oud-ploeggenoot Hennie de Klerk op. De ex-Rooden- burger had in het seizoen '88-'89 al de B-selectie van Docos on der zijn hoede. Hennie Beerenfenger blijft ook komend seizoen aan LFC ver bonden. Afgelopen weekeinde kwamen de oefenmeester en de vierdeklasser een verlenging van het contract overeen. Beeren fenger is momenteel bezig aan zijn tweede seizoen. Cees Verver verlaat MVKV aan het einde van het lopende voet baljaar. De trainer van de Katijkse afdelingsclub gaat op zaterdag de cursus oefenmeester 2 volgen. Zeven doden na voetbal in Senegal DAKAR - Na de voetbalwedstrijd Senegal - Kenya zijn zaterdag in Dakar zeven doden gevallen. Bij het stadion, waar gespeeld werd om het Afrikaans kampioenschap voor landenteams, reed een busje in op een menigte mensen. Daarbij vonden vijf kinde ren van acht tot twaalf jaar en twee 21-jarige vrouwen de dood. De oorzaak van het ongeval was een technisch mankement. De Senegalese international Souleyman Sane, in de Duitse Bundes- liga uitkomend voor Wattenscheid 09, vond de zojuist behaalde overwinning (3-0) niet belangrijk meer. „Verschrikkelijk, we wil len als voetballers proberen de familie van de slachtoffers te hel pen", zo beloofde hij steun. Olympische nominatie Leidse zeiler PERTH - Bij het wereldkampioenschap Tornado in het Australi sche Freemantle (bij Perth) hebben twee Nederlandse equipes een Olympische nominatie afgedwongen. Het zijn de 27-jarige Groninger Sjoerd Hoekstra! én zijn bemanning, de 26-jarige Lei- denaar Martin Kooyman en het Rotterdams/Delftse duo Van Teylingen/Manuel. Beide teams vochten op het open water voor Freemantle menig onderling duel uit. Vooral de vijfde plaats van Hoekstra/Kooyman was opzienba rend. De twee debuteerden op de wereldtitelstrijd Tornado. Bei de zeilers hadden bovendien geen ervaring als stuurman. Der tien jaar zaten ze in de boot als bemanningslid, voordat Hoek stra het initiatief nam met Kooyman een eigen equipe te begin- Geheim van Steffie Graf is opgelost FREIBURG - Het geheim van de ziekte van Steffi Graf is opge lost. De 22-jarige Duitse tennisster, die zich afmeldde bij de Open Australische, heeft rodehond. „We hebben in Grafs li chaam twee infecties aangetoond, influenza B en rodehond", verklaarde de Freiburgse sportarts Joseph Keul die haar heeft onderzocht. Rodehond is een besmettelijke ziekte die vooral kinderen treft, maar bij zwangere vrouwen gevaar op kan leve ren voor de ontwikkeling van de vrucht. Volgens Keui kan Graf, die in Melbourne geen enkele partij kon afwerken wegens haar ziekte, over een dag of tien de training hervatten. De nummer twee van de wereldranglijst had bij het toernooi om de Hopman Cup in Perth ook al last van griep die gepaard ging met koorts. PSV-doelman Hans van Breukelen heeft het nakijken en Stefan Petterson heft de handen ten hemel. De benutte strafschop bleek goud waard voor Ajax. AMSTERDAM .CPD Bobby Robson wilde van PSV een vechtmachine maken. Gis teren was PSV een elftal achter- uitlopers. Tegen Ajax kwam de kampioen gluiperig spelend een puntje halen, maar de gerech tigheid won: 1-0. Robson lijkt nu definitief zijn kans vergooid te hebben om van PSV nog iets meer te maken dan hooguit een landskampioen, al voelt de ploeg de hete adem van Ajax en ook Feyenoord nu in de nek. En dat van die machine, dat zal wel een mooie droom blijven. Na de wedstrijd wilde Robson het overal over hebben, behalve over 'het gesprek in januari' over zijn toekomst dat nochtans al maanden geleden is aange kondigd. „Ik heb geen haast, het is ook mooi rustig nu bij de club. Het liefst praat ik na de volgende Ajax - PSV, over drie Dat kan Robson vergeten. Manager Ploegsma, terwijl hij stuurs kijkend naar de bus beende: „Het is absoluut voor die tijd beslist. Al voegde hij er verrassend genoeg aan toe dat Twente-trainer Theo Vonk ab soluut geen kans maakt bij PSV. De wilde verhalen die er de laatste dagen de ronde deden over telefoontjes en 'vaste' af spraken ten spijt. De blik van Ploegsma sprak boekdelen; voor het spel van PSV tegen Ajax gold dat even zeer. In de laatste 20 minuten, toen de achterstand een feit was, viel PSV pas goed door de mand. De ploeg kreeg nog één kans, toen Romario een voorzet van Hoekstra met het hoofd voor de inkomende Koeman klaar legde. De volley met rechts van de verder kleurloze mid denvelder werd door Menzo met het been gekeerd. Tot meer was PSV niet in staat. Robson vond achteraf, dat zijn ploeg in de eerste helft goed had meegedaan. Hij sprak, net als Ajax-coach Van Gaal trou wens, van een zeer goede wed strijd. Maar dat zal de spanning wel zijn geweest. Het duel was in geen enkel opzicht te verge lijken met de bloedstollende topper eerder dit seizoen in Eindhoven. Piet Keizer Gisteren was, anders dan in ok tober, geenszins sprake van een open wedstrijd. Piet Keizer had het al over een 'ingraafelftaT, toen hij de opstelling van PSV Het resultaat van de loting voor het Europees voetbalkampioen schap is door de Zweedse poli tie met een groot gevoel van op luchting ontvangen. „Een werkelijk perfecte loting voor ons. Het ging precies zoals we hadden gehoopt", aldus po litiechef Sune Sandström, ver antwoordelijk voor de veiligheid tijdens het kampioenschap dat van 10 t/m 26 juni plaatsvindt Sandströms nachtmerrie was een scenario, dat Engeland sa men zou brengen met Duits land en Nederland met als ge volg een directe confrontatie tussen de in potentie meest ge welddadige supportersgroepe ringen van Europa. „Het was voor ons uiterst belangrijk een dergelijke situatie te voorko men", aldus Sandström. De Zweedse politie is van plan 4800 manschappen in te zetten voor de begeleiding van de naar schatting 100.000 bui tenlandse voetbalsupporters. Ook het feit dat Duitsland als nummer twee in groep 2 werd ingeloot, stemde Sandström te vreden. Het betekent dat Duits land twee van de drie wedstrij den in de eerste ronde moet spelen in Norrköping, 160 km ten zuiden van Stockholm in- plaats van in Zwedens meest zuidelijk gelegen stad Malmö. „Toch blijft de kans op ont sporingen bestaan. Zowel in de groepswedstrijden als in de hal ve finales in Göteborg en Stock holm en de finale op 26 juni in Göteborg. Engeland en Zweden treffen elkaar op 17 juni in Stockholm. Die ontmoeting roept herinneringen op aan de doelpuntloze kwalificatiewed strijd van 1989 tussen beide lan den voor de wereldbeker, waar bij meer dan 200 Engelse en Zweedse supporters in hechte nis moesten worden genomen. Ook het duel van 18 juni in Göteborg tussen Nederland en Duitsland krijgt het sterretje van risicowedstrijd in het draaiboek. „Onze taak is ervoor te zorgen, dat het straks allemaal om voet bal gaat en nergens anders om", aldus Sandström. zag. De legendarische linksbui ten van Ajax telde acht verdedi gers in de ploeg van Robson, die zich achteraf beriep op de rang lijst (vooraf vijf punten voor sprong op Ajax) en de blessures van Vanenburg, Ellerman, Van Aerle en Valckx, alsmede de ab sentie van Kalusha. Robson kon er natuurlijk niks aan doen dat hij het op de bank moest doen met vier veldspelers (Scheepers, Prommayon, Schreuders en Van Mol), van wie er niet eentje ouder is dan 20. Maar op het veld stond nog genoeg kwaliteit om Ajax beter partij te geven dan nu het geval was. Robson koos er echter voor te proberen met counter-voet- bal minimaal een punt te ver dienen. Ajax was slechts gebaat bij een overwinning en kwam (dus) aanvallend in het veld, met vrije verdediger Jonk vrijwel voortdu rend op het middenveld spe lend. In de eerste helft leverde dat de thuisploeg de meeste, maar niet de beste kansen op. Bij snelle uitvallen waren Ro mario en Kieft dicht bij een doelpunt. Kieft kon zich beroe pen op pech, toen Menzo de bal nog met zijn been keerde, maar Romario had moeten scoren, toen hij in goede positie voor de keeper verscheen. Aan de andere kant hadden Roy, Petersen, Winter en Jonk kunnen scoren. Het zou de Am sterdammers gegund zijn. Het echte voetbal, met acties over de vleugels, snelle driehoeks combinaties door het midden, werd gisteren immers opnieuw door Ajax gespeeld. Roy was re gelmatig te snel en getruct voor Gerets, aan de andere kant was de jonge Deen Petersen voor de fijnproevers in de weer. Oogstrelend Tussen Roy en Petersen liepen bij Ajax dan ook nog Pettersson, Bergkamp en Winter. Het drie tal kwam enkele keren tot oogstrelende driehoekjes. Bij PSV was slechts een vleugel be zet (Hoekstra op links), slecht gesteund bovendien, terwijl in het midden Romario aan ban den werd gelegd door Silooy. Na rust speelde Ajax nog aan vallender. Jonk ging zich na drukkelijker met de aanval be moeien, zodat de ploeg op dat moment zes aanvallers had. De achteruitlopers van Robson ga ven echter nauwelijks kansen weg, op welk feit de coach na derhand nog trots de nadruk legde, tot Blankenstein na 25 minuten Van Breukelen zag duiken en Bergkamp vallen. Van Breukelen reageerde na af loop getergd. „Dat een top- scheidsrechter als Blankenstein daar intrapt", doelde hij op.de tuimelpartij van zijn collega-in ternational. Hoe dan ook, Pet tersson kon de druk hebben en schoot de penalty hard en ver in de hoek; 1-0. Complimenten De complimenten na afloop waren vooral voor Silooy. Berg kamp en Jonk. De Volendam- mer was volgens Robson de sleutelfiguur van de wedstrijd geweest. Van Gaal bestreed dat niet. „Na rust koos Jonk steeds het goede moment om PSV vast te zetten en foutieve passes af te dwingen, het moeilijkste onder deel van het spel." Verder kroonde Van Gaal topscorer Bergkamp tot uitblinker alleen al omdat de aanvaller aanwezig was. „Om binnen negen dagen terug te zijn van zo'n spier- scheuring, is geweldig. Het is een compliment voor fysiothe rapeut Van Dordt, maar zeker ook voor Bergkamp zelf." Zijn vorige trainer Leen Pfrommer voorspelde het twee jaar geleden al. „Falko Zandstra wordt een fenomeen". Zelf wilde de 20-jarige Fries daar tot voor enkele maanden niet aan. „Ik ben nog maar een jochie." Tweehonderd meter bij zijn eigen voortuin van daan liet de Heerenveense spillepoot, pas drie weken tiener af, gistermiddag in het uit zinnige Thialf zien dat hij akelig snel volwassen is geworden. Hollands glorie in Heerenveen waar Falko Zandstra de Europese titel veroverde. GOVERT WISSE Zandstra gaf titelverdediger Jo- hann Olav Koss geen schijn van kans en liet zich, met nationale records op de tien kilometer en het klassement in de achterzak, kronen tot de jongste Europese kampioen, die Nederland ooit heeft voortgebracht. Zandstra bevestigde gisteren als EK-debutant en tijdens zijn tweede allround-toernooi in zijn loopbaan zijn ongekende mogelijldieden. Daar twijfelde haast geen mens aan, omdat het talent altijd al van zijn dun ne pootjes afdroop, maar som mige insiders zetten vraagte kens bij zijn instelling. Lou Bethlehem, zijn eerste coach, zei eens in een interview: „Het is steeds dollen en klieren bij Falko. Ik heb hem wel 'es van eën training moeten sturen, maar hij begreep niet waarom. Hij was soms niet vooruit te branden. Ik snap eigenlijk niet, dat hij zo hard kan gaan." Lui In tegenstelling tot lohann Olav Koss, die zich haast te pletter traint, is Zandstra liever lui dan moe. Bovendien maakt hij een erg laconieke indruk. Hij is de nuchterheid zelve, lijkt zich ner gens om te bekommeren en het leven te nemen, zoals het is. Carpe diem, pluk de dag. Ge rard Kemkers, in Heerenveen aanwezig als assistent-coach: „Koss is een computer. Die is zo geprogrammeerd, dat hij nu al weet. wat voor tijd hij over een maand rijdt in Albertville. Heel serieus allemaal. Zandstra zit heel anders in elkaar. Hij is een vrijbuiter, iemand die alles on bevangen en losjes tegemoet treedt. Hoewel hij natuurlijk fantastisch heeft gereden, zal hij sommige dingen nog wat an ders moeten benaderen, wil hij aan de top blijven." Zandstra's kracht echter ligt juist in die 'laat-maar-waaien' houding, waardoor hij ondanks de spanningen en belangen zichzelf blijft. Schaatssupporters zijn gek met hem, omdat hij meer dan wie ook voor en na de ritten contact onderhoudt met het publiek. Veldkamp bij voor beeld is te gefixeerd op zijn wedstrijden om zich voortdu rend met de tribuneklanten be zig te houden. Spijker De vraag, die bijna iedereen op de lippen brandt, is waar de ge spierde spijker de snelheid van daan haalt. Hij leverde in ieder geval het bewijs, dat kracht (Koss) in het schaatsen niet za ligmakend is. Kemkers ween „Koss is op het eerste gezicht power en conditie. Zandstra heeft dat niet. Maar er moet iets heel effectiefs in zijn slag zitten, waardoor hij zo snel gaat. Het zou interessant zijn, omdat beerde stayer Geir Karlstad in eerste instantie brutaalweg te volgen, liet toen dat niet ging een gaatje vallen en koerste daarna in prachtige cadans op het Nederlands record af: 13.52,65). In het begin zat hij, net als zijn Noorse concurrent, zelfs onder het schema van het wereldrecord, maar daar kwam hij pas veel later achter. Zandstra wist na zijn race, dat het met zijn Europese titel wel snor zat. „Koss moest bijna veertien seconden goedmaken op me en dus dik onder het we reldrecord rijden. Dat zag ik hem niet doen." Koss zette wel een aanval in op de positie van zijn drie jaar jongere concurrent, maar na een snel begin zag de titelverde diger het zinloze van zijn po ging in. Koss: „Ik wist, dat Veld kamp mijn wereldrecord wilde verbeteren. Ik had het plan om hem te volgen om op die ma nier in de buurt van de 13.38 uit te komen. Maar dat was niet te vol te houden. Ik had gehoopt, dat Zandstra in de rit voor mij wat langzamer had geschaatst. Dat was me beter uitgekomen." Zandstra klasseerde zich ach- wetenschappelijk te laten ter Karlstad en Koss als i onderzoeken, maar dat kost veel geld. Het verbaast me ove rigens niet, dat hij met die dun ne beentjes zo goed presteert. Kijk maar naar mezelf. Ik zal niet veel dikkere benen hebben. Bij Falko valt het alleen zo op, omdat hij erg lang is." De tien kilometer ging giste ren echt op z'n Zandstra's. De Fries, die nog nimmer onder de 14 minuten had gereden, pro- Trainer Wim van Zwam verlaat Quick Boys aan het einde van het seizoen. Het bestuur van de zaterdageersteklasser gaf afge lopen weekeinde te kennen niet meer met de oefenmeester uit Bleiswijk verder te willen. Van Zwam is in juli aangesteld als trainer van de zaterdagkam pioen. Van Zwam is afkomstig van GVW en boekte met die club veel succes, hoewel vorig sei zoen op de valreep de afdelings titel werd gemist. De goede re sultaten van Van Zwam in Vee- nendaal wekte toentertijd de in teresse van Quick Boys. Voorzit ter Guyt: „Toen we eenmaal tot een akkoord kwamen, werden we aan alle kanten gecompli menteerd. We hadden volgens velen een kanjer binnenge haald." Van Zwam en de zaterdag- kampioen blijken echter niet bij elkaar te passen. Volgens prae- ses Guyt was de communicatie tussen spelers en trainer niet optimaal. „Dat is niet alleen hem, maar ook de spelersgroep aan te rekenen," aldus Guyt. Het bestuur van Quick Boys is overigens niet 'te biecht' gegaan bij de spelers. „Ik ben vorige week meegeweest naar Oosten rijk en heb daar genoeg gezien. Dan heb ik geen advies van een speler nodig. Wij vinden Wim van Zwam een goede trainer, al leen is hij op het verkeerde mo ment bij Quick Boys gekomen. Na dat fantastische seizoen hadden we iemand nodig die goed moest luisteren en goed met de groep kon omgaan. Het is anders gelopen dan we had den gehoopt." Quick Boys, koploper in de eerste klasse, gaat dus nu snel op zoek naar een trainer die is gezegend met de eerder gemel de eigenschappen. „Er hebben al oefenmeesters gebeld. Men sen die zelfs werkzaam zijn in het betaalde voetbal. Quick Boys is zeer gelukkig met die belangstelling, maar we zullen gewoon onze eigen weg gaan. Wim van Zwam toonde zich niet bijster gelukkig met de ont wikkelingen van afgelopen weekeinde. „Ik besefte heel goed dat het dienstverband niet vlekkeloos verliep. Ik heb nu eenmaal een bepaalde visie en die is bij Quick Boys niet bij ie dereen goed gevallen. Maar ik had het idee dat het de laatste weken steeds beter ging." Daarom viel het bestuursbe sluit Van Zwam nogal rauw op zijn dak. „Drie weken geleden ving ik signalen op dat het wel goed zat met de contractverlen ging. Dat blijkt dus niet het ge val. Het bestuur durfde het niet aan. Dat vind ik iammer, omdat ik het gevoel heb dat hier weer iets moois kan groeien. Kijk, .niemand beseft hier dat het ge woon anders moet om de goede prestaties van vorig seizoen te continueren. Dat vergt een be paalde aanpak, maar de spelers geloofden daar niet in. Allemaal hadden ze het idee van: 'we ko men er wel'. Zo moet het dus niet. Wat me is tegengevallen is dat ze vrijwel niet rechtstreeks met mij communiceren. Achter mijn rug hebben ze het hoogste woord, iedereen is hier gesloten van karakter. Ik ben niet de makkelijkste, maar ik ben we recht door zee." mer drie op de tien kilometer. De opvolger van Koss, die Bart Veldkamp als nationaal record houder onttroonde, zal Neder land op die afstand echter niet vertegenwoordigen in Albertvil le. Veldkamp, Vunderink en Bos zijn al door het NOC aangewe zen. Jammer zeker? Zandstra: „Nee, ben je gek. Die tien kilo meter is zo lang, daar moet ik nog even aan wennen". Wereldrecord op 500 meter De Duitser Uwe-Jens Mey heeft gisterentijdens inter nationale wedstrijden in Davos het wereldrecord op de 500 meter op 36,43 ge bracht. Daarmee verbeterde hij zijn record met twee-hon derdste seconde. De oude toptijd dateerde van 14 februari 1988 in Calcary. Mey werd in die race Olym pisch kampioen. De Ameri kaan Dan Jansen, Meys te genstander voor Olympisch goud in Albertville. reed bui ten mededinging 36,60.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13