Binnenland Wolfson rekende zich te snel rijk Niemand aan de kant? Dat regel je niet op een achter Conflict bij Fight for Life-kliniek escaleert Tempo daling werkloosheid nam in 1991 aanzienlijk af Industriebond komt met wao-alternatief driemaandsgemiddelden opgenomen onder de middelste maand november 317.000 j jasond 1989 jf mamj jasondljfmamjjason 1990 1991 Vietnamezen wisselen van schuilplaats Het Vietnamese echtpaar dat sinds een week in de kerk Nood Gods in Koedijk bivakkeerde om uitzetting te voorkomen, is gis teravond laat opnieuw ondergedoken. Dat gebeurde nadat van de vluchtelingenorganisatie Inlia was vernomen dat de politie de afgelopen nacht mogelijk in actie zou komen om 24 uitgeproce deerde Vietnamese vluchtelingen uit te zetten. Na spoedoverleg besloot het Vietnamese echtpaar de nacht elders door te bren gen orn de gebeurtenissen af te wachten. Gestolen ooievaars duiken op in België De Belgische justitie heeft gisteren op verzoek van de officier van justitie in Leeuwarden acht ooievaars in beslag genomen, die afkomstig zijn uit het ooievaarsdorp Het Liesveld in Groot- Ammers. De vogels konden worden opgespoord op basis van het gerechtelijk vooronderzoek dat is opgezet na de aanhouding van drie helers in het Friese Nijeberkoop. Rond de kerstdagen werden 53 van de groep gestolen ooievaars op een weiland bij Nijeberkoop aangetroffen. Nog tien ooievaars zijn spoorloos. Politie pakt verdachte moord echtpaar De politie in Groningen heeft gisteren een 33-jarige man uit Groningen in zijn woning aangehouden als hoofdverdachte van de moord op een echtpaar op 6 december vorig jaar. De politie zegt op grond van tips, sporenonderzoek en getuigenverklarin gen zeer sterke aanwijzingen te hebben dat de Groninger de da der is. Hij heeft nog geen bekentenis afgelegd. Voorzitter liet telefoonlijn afsluiten Artsen en medewerkers van de experimentele aids-kliniek Fight for life in Amsterdam zijn on der geen voorwaarde meer be reid in de toekomst nog samen te werken met voorzitter W. Kamp van de gelijknamige stichting. Kamp zou bij de PTT de nieuwe telefoonaansluiting van Fight for Life hebben opge zegd, waardoor de kliniek onbe reikbaar is geworden en de pa tiëntenzorg in gevaar komt. Dat staat in een verklaring van de medewerkers. Het conflict tussen Kamp en de medewerkers sleept zich al voort sinds oktober vorig jaar. Toen werd M. van Zanten werd benoemd tot interim-manager. Hij was te hulp geroepen om de organisatorische problemen binnen de kliniek op te lossen. Een meningsverschil over de bevoegdheden van Van Zanten leidde er toe dat Kamp hem, een tweede bestuurslid en twee artsen de toegang tot de kliniek ontzegde. In kort geding werd Kamp in november echter te rechtgewezen door de recht bank. De kliniek behandelt aidspa- tiënten en seropositieven met middelen die nog in een onder- zoekstadium verkeren en niet officieel in Nederland zijn gere gistreerd. Zo verstrekt de stich ting onder andere het omstre den middel Kemron aan patiën ten. Ook wil Fight for Life bin nenkort beginnen met de zoge noemde Passieve Immuun The- 'Werkgevers bouw negeren afspraken' UTRECHT «ANP De Bouw- en Houtbond FNV is uitermate ontevreden over de uitvoering van het Convenant Arbeidsomstandigheden Bouw (CAB), een overeenkomst tus sen werkgevers, vakbonden en overheid. Als de partijen niet akkoord gaan met een groot aantal verbeteringen, overweegt de bond zich terug te trekken. Dat zei bondsvoorzitter J. Schuller gisteren tijdens de eva luatie van het convenant. Het CAB werd ruim twee jaar geleden ondertekend om te ko men tot een betere naleving van de Arbeidsomstandigenwet en cao-bepalingen die betrekking hebben op de arbeidsomstan digheden in de bouw. Volgens de bond hebben de werkgevers zich weinig aangetrokken van de afspraken over naleving van de cao-afspraken, „het funda ment van het convenant". De vakbond dringt naast na koming van de bestaande af spraken aan op aanscherping van het beleid. Zo zou verplich te veiligheidszorg een steentje kunnen bijdragen aan de terug dringing van het aantal bedrijfs ongevallen, aldus Schuller. De bouw neemt een kwart van alle bedrijfsongevallen in Nederland voor zijn rekening,, terwijl hij slechts acht procent van de to tale werkgelegenheid levert rapie. In totaal zijn er 200 pa tiënten in behandeling. De kli niek werd geopend in april 1991. Kamp ontkent dat hij de aids- kliniek onbereikbaar heeft ge maakt. De telefoonlijn die hij heeft laten afsluiten, staat vol gens hem op zijn naam en zou door hem persoonlijk worden betaald. De Fight for Life-mede- werkers zouden dit nummer ten onrechte als het nummer van de kliniek aan patiënten en rela ties hebben verstrekt. Volgens Kamp werd hij daardoor gecon fronteerd met een torenhoge te lefoonrekening. Het nummer waaronder de kliniek al sinds de opening be reikbaar is, functioneert volgens Kamp nog steeds. De twee lij nen van dat nummer lopen via Kamps woonhuis en worden van daaruit doorverbonden met de kliniek. Op zijn beurt be schuldigt Kamp het personeel er echter van geen telefoontjes meer te willen aannemen die via hem worden doorverbon den. „Ze maken zichzelf onbe reikbaar." (advertentie) RECTIFICATIE Amsterdam. In een aantal advertenties en ingezonden medede lingen, die inmiddels zijn gepubliceerd onder koppen als "Rimpels en Retinol". "Te koop: Eeuwige jeugd" "Ver klaren de oorlog aan rimpels" "De test van eeuwige jeugd" "De eeuwige jeugd, een vervulbare droom?" en "Nieuwe resultaten in strijd van Amerikaanse wetenschappers tegen "rimpels", wordt gesug gereerd dat in de apo theken verkrijgbare cosmetische cremes van Korff "Anti-Age Re tard" en "Anti-Age Su per" in staat zijn om ouderdomsverschijnse- len van de huid zoals rimpels tegen te gaan, in het bijzonder door de werking van het be standdeel Retinol en dat dit in wetenschap pelijk onderzoek zou zijn vastgesteld. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft bij arrest van 12 decem ber 1991 deze adver tenties misleidend ge acht, omdat de door ons aangeprezen wer king van die cremes onvoldoende is aange toond en evenmin dat in wetenschappelijk on derzoek is vastgesteld dat retinol (-alcohol) die werking heeft. KORFF NEDERLAND B.V. DEN HAAO W1LCO DEKKER Toen S. Attema, algemeen directeur van het uitzendbureau Start, de titel van het rapport van de commissie Wolfson hoorde, wist hij al dat het voor hem weinig nieuws zou be vatten. „'Niemand aan de kant', dat is ten slotte ons dagelijks werk. Zo veel mogelijk mensen aan werk helpen, met een extra ac cent op de 'moeilijk plaatsbaren'. Dat lukt óns heel aardig. Maar het moet duidelijk zijn dat je dat doel niet op een regenachtige achternamiddag haalt." Start is een stichting, beheerd door over heid, werkgevers en werknemers. Toen Start begin jaren tachtig begon, was de op dracht dezelfde als die nu uit het rapport Wolfson geurt: zo veel mogelijk mensen moeten betaalde arbeid verrichten, dus ook de 'moeilijke gevallen'. „Dat vereist veel tijd, energie en creatieve ideeën. Als ik dan hoor dat de commissie met de maatregelen denkt jaarlijks 40.000 extra banen te schep pen, dan lijkt me dat erg optimistisch. Werkgevers staan niet te springen om langdurig werklozen." Attema is kritisch, maar opbouwend. „Zo'n rapport is alleen maar papier. Ik zit hier net met mijn managers te praten over hoe wij zoiets wat toegevoegde waarde kunnen geven. Daar is onze organisatie ge knipt voor". De commissie Wolfson hoeft niet te reke nen op zo'n welwillende houding van de club van J. Kempen. Hij is voorzitter van de Vereniging van Arbeidsbureau-directeuren, en in die functie tamelijk teleurgesteld in wat de commissie biedt. „Zo abstract en globaal geformuleerd ziet het er leuk uit. Maar werkt het in de praktijk? Ik vrees van niet." Kempen heeft twee overwegende bezwa ren tegen het rapport: „De arbeidsvoorzie ning is nét los van de politiek. Het is nu een tri-partitezaak, beheerd door werkgevers, werknemers en overheid samen. Als ik de commissie Wolfson zo beluister, dan ko men er weer allerlei pogingen van de poli tiek om zich met de arbeidsvoorziening te bemoeien. Terwijl we net met veel moeite afgesproken hadden dat dat niet de bedoe ling was. Men moet ook niet denken dat we dit allemaal zomaar gaan uitvoeren. We hebben als arbeidsvoorziening sinds kort een eigen mening." „Mijn tweede bezwaar is dat het rapport zich weer eenzijdig richt op het volume-be- leid, op de uitkeringsgerechtigden. Terwijl we net hadden vastgesteld dat de arbeids voorziening eens wat marktgerichter moet werken. De werkgever vindt het heel leuk als hij minder premie hoeft te betalen om dat er meer mensen betaald werk verrich ten." „Maar daar let hij niet op als hij een vaca ture heeft. Dan wil hij een goede werkne mer. Dat is dan soms een werkende, en soms een werkloze. Ik geloof meer in een goed functionerende markt van vraag en aanbod. Als die er is, dan komen langdurig werklozen, 'allochtonen en andere moeilijk plaatsbaren wellicht aan een baan. De com missie Wolfson doet alsof je zoiets met een rapport kunt vaststellen." Mooie ideeën, maar in de praktijk niet uitvoerbaar. Dat geldt ook voor het enige echt nieuwe punt dat Kempen in de plan nen heeft kunnen ontdekken: een hogere uitkering voor uitkeringsgerechtigden, die zelf actief meezoeken naar een werkkring. „In Nederland is een uitkering een recht. Deze maatregel is bedoeld als prikkel, maar zal in de praktijk ook een recht worden. Want binnen de kortste keren weet ieder een hoe je als 'actief meezoekend' geregi streerd staat." Bang voor eventuele beleidsgevolgen van het rapport is Kempen niet. „Dit is een voorbereiding op politieke meningsvor ming. Wij zijn uitvoerders. En het zal nog lang duren voor het concreet bij ons terecht komt. Als het al bij ons terecht komt." NIEUWSLIJN GEREGISTREERDE WERKLOZEN Vrijdag 17 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSNIA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vonngeving: RUUD BLOKHUIZEN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Canadese 'Mounties' (bereden politie) pra ten in het centrum van het Limburgse Vaals met collega's van de Nederlandse rijkspolitie. In het ka der van een promo tie-campagne voor het Canadese toeris me zijn zo'n 600 touroperators in Vaals neergestreken voor een conferentie. De Canadese reis agenten brachten deze twee 'nationale symbolen' mee. foto ANP Ministerie van sociale zaken en CPB: De commissie-Wolfson, die in opdracht van de PvdA de toekomst van de verzorgingsstaat heeft bekeken, heeft zich ten onrechte rijk gerekend. Er is door de sociaal-de mocraten 'gegoocheld' met miljardenbedragen. Dit heb ben woordvoerders op het ministerie van sociale zaken en het Centraal Planbureau (CPB) laten weten. DEN HAAG GPD Bij de opstelling van haar advies is de commissie-Wolfson ervan uitgegaan dat er door een beter functioneren van de uitvoeren de instanties in de sociale ze kerheid een besparing van 10 tot 20 miljard gulden kan ont staan. Tevens berekende de com missie dat door het scheppen van 90.000 extra arbeidsplaaten per jaar het nationaal inkomen het bedrag dat wij tezamen verdienen met 10 tot 20 mil jard gulden per jaar zou toene men. Met die meevallers wilde de commissie ingrepen in uit keringen voorkomen. Uitgaven voor loonkosten subsidies en toeslagen op uitke ringen voor degenen die aan scholing gaan doen of deelne men aan werkervaringsprojec ten kosten: circa 1 miljard gulden per jaar wilde de commissie op een andere wijze financieren. Het daarvoor benodigde geld wil Wolfson halen uit toekom stige besparingen op uitkerin gen uitkeringstrekkers gaan immers weer aan het werken een lastenverzwaring voor ho gere inkomens. Op Sociale Zaken wordt een besparing van 10 tot 20 miljard gulden binnen de sociale zeker heid door een betere uitvoering van het stelsel als „niet realis tisch" van de hand gewezen. Vorig jaar diende staatssecreta ris Ter Veld een wetsvoorstel bij de Kamer in dat moest zorgen voor een betere uitvoering van het stelsel. Op basis daarvan werd een besparing van 200 miljoen gulden berekend. Bij het CPB wordt er verder op gewezen dat er geen reken kundig verband is te leggen tus sen een toename van het aantal banen en het nationaal inko men. Naar verwachting zal door een toename van het aantal ba nen de totale arbeidsproduktivi- teit in ons land zelfs dalen. De extra werkgelegenheid zal im mers vooral bestaan uit laagge- kwalificeerd werk ten behoeve van mensen met een lage oplei ding en weinig werkervaring. De rekenmeesters waarschu wen er ook voor dat de produk- ten die op de extra arbeids plaatsen worden voortgebracht nog moeten worden verkocht. Gebeurt dat niet, dan beteke nen de extra banen alleen meer uitgaven voor loon en dergelij ke, zonder dat daar inkomsten tegenover staan. Sociale Zaken wijst financie ring van loonkostensubsidies uit toekomstige besparingen ('inverdieneffecten') eveneens als onhaalbaar af. Ervaringen in het verleden hebben geleerd dat die besparingen later helemaal niet optreden, zodat er in feite alleen hogere uitgaven overblij ven die ongedekt zijn. Reeds vanaf het eerste kabi- net-Lubbers (1982) is een beleid dat gebaseerd was op inverdie neffecten overboord gezet. Ook minister Kok (financiën) was te genstander van een beleid op deze basis. AMSTERDAM GPD Uitkeringen bij arbeidsonge schiktheid moeten voor slechts een beperkte duur worden ver strekt. In die tijd moet worden geprobeerd de betrokken werk nemer weer aan de slag te hel pen. Wie daaraan niet mee werkt, moet worden beboet. Een arbeidsongeschikt g;eraakte werknemer zou zijn uitkering gedeeltelijk of zelfs helemaal kunnen verliezen. Een werkge ver zou de uitkering aan de werknemer moeten betalen. Dat zijn de kernpunten uit de nota 'Meissen of miljarden', waarin de Industriebond FNV een nieuw systeem voorstelt ter vervanging van de bestaande Ziektewet en de wao. De twee wetten zouden tot één 'Ziekte en Arbeidsongeschiktheidswet' (zao) moeten worden samenge voegd. Het plein van de Indus triebond is er in de eerste plaats op gericht mensen zo snel mo gelijk weer in het arbeidsproces terug te laten keren. De bond verwacht dat het aantal mensen dat nu in de wao loopt, dras tisch zal dalen als het plan wordt uitgevoerd. slechts zelden iemand voorgoed zal worden afgekeurd. Voor de ze mensen is er dan een 70 pro cents zao-uitkering die kan doorlopen tot het 65ste jaar. Na de keuring zal in het algemeen echter meteen een plan worden opgesteld voor de terugkeer van de betrokkene in het arbeids proces. Volgens het plan moet een periode worden afgesproken waarbinnen reïntegratie in prin cipe mogelijk zou moeten zijn. Slechts voor die periode wordt een zao-uitkering toegekend. Die moet 70 procent van het laatste loon bedragen. Als voor een zao'er een baan is gevonden, bij voorkeur in het eigen bedrijf, dan draagt de zao nog 70 procent bij van een eventueel negatief verschil tus sen het nieuwe en het oude loon. Het bestuur van de Industrie bond legt het plan dezer dagen aan zijn Bondsraad voor. De bond gaat er een eigen weg mee. De vakcentrale FNV, waar bij ook de Industriebond is aan gesloten, komt over enige tijd ook met een plan. De industrie bond geeft echter de voorkeur aan zijn eigen voorstel. Het werkloosheidspercentage is in het afgelopen jaar verder ge daald tot 4,5 procent. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De daling van het aantal geregi streerde werklozen was echter lager dan in voorgaande jaren, en nam in de loop van 1991 zelfs af. Ook de groei van het aantal banen is in de loop van vorig jaar afgenomen. Het jongste cijfer, een gemid delde van drie maanden, komt uit op 317.000 geregistreerde werklozen over de periode van oktober tot december vorig jaar. Het Centraal Plan Bureau voor ziet in zijn jongste cijfers, die van vorige maand, een lichte af name van de werkgelegenheid (met ongeveer 8.000 banen) in dit jaar en een groei van het aantal werkzoekenden met 30.000. In 1988 bedroeg het werk loosheidspercentage van het CBS nog 6,4. Dat daalde in de daaropvolgende jaren via 5,7 en 4,9 tot 4,5 vorig jaar. De geregi streerde werkloosheid daalde zowel bij mannen als bij vrou wen, maar de daling bij de mannen is al enkele jaren groter dan die bij vrouwen. De werk loosheid onder jongeren (16 tot en met 24 jaar) nam af van 8,9 procent in 1988 tot 5,1 procent vorig jaar. Uit de cijfers blijkt ook dat steeds meer Nederlanders be taald zijn gaan werken. In 1987 tot 65 jaar 581. Dat getal is bedroeg het aantal mensen met imiddels opgelopen tot 629 in betaald werk per 1.000 inwo- 1991. ners in de leeftijdsgroep van 15

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4