Smaak Wim Markwart altijd op zoek naar nieuwe smaak-combinaties Brugs brouwersverleden in museum samengebracht Messeleggers sparen tafelkleed Tafellaken ligt mooier met molton er onder Berliner bollen De rijzende ster van Ribera del Duero Spettkaka: Zweedse feestcake Vrijdag 17 januari 1992 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: COR HOOCETERP HOEMEERjete A L'ANDALOUSE eten hebt, des te is een gerecht met minder eten de paprika's en toma- gasten. ten. Nieuw-Venneper in finale IceTop Trophy AARDAPPELS ZUN eigenlijk verdikte stengeldelen van de aardappelplant. Deze plant behoort tot de familie van de nachtschades. Tot die familie be horen ook de tomaat, aubergine, paprika en allrei rode pepers. Ook de tabaksplant behoort tot deze familie. DRIE DAGMENU'S A Voorlichtingsbureau voor de Voeding HAMLAPPEN RODE KOOL MET GRAPEFRUIT (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN Wie maakte in 1991 het lekkerste, mooiste en orgineelste ijsje van de Bene lux? Op die vraag komt 22 januari een antwoord als in Maastricht vertegen woordigers van veertien restaurants, ijssalons en cafetaria's de strijd aanbin den om de IceTop Trophy. Totaal beeld Als jury beoordelen we niet alleen het ijs (onder meer originaliteit, combinatie van smaken, of de coupe makkelijk te eten is) maar ook de rest van het bedrijf wordt be keken. Is de kleding van het bedienende personeel schoon; zien de tafeltjes er ver zorgd uit enzovoort." „De bezochte bedrijven krijgen het jury rapport ook onder ogen. En dat werkt vaak heel stimulerend. Als je het jaar daarop in hetzelfde bedrijf komt, zie je dat er duidelijk verbeteringen zijn, zegt Wolfsen. „Zo breng je door middel van deze wedstrijd het ni veau enorm omhoog." „Er zijn ook bedrijven die de consument heel actief bij de wedstrijd betrekken. Zij vragen de klanten hun favoriete coupe aan te wijzen en schrijven die dan in voor de wedstrijd, dat vind ik ook een heel leuk idee." Marco Jouret (Koggeschip Vakbladen), die samen met Horeca Nederland deze wed strijd voor de 8ste keer organiseert: „We willen door middel van deze wedstrijd be drijven stimuleren creatiever met ijs om te gaan en de kwaliteit van de ijscoupe te ver beteren." Om het neusje van de zalm naar Maastricht te krijgen, zijn vier juryleden onder aanvoe ring van meester-ijsbereider Peter Wolfsen in juli en augustus door het land getrokken om zo'n zestig ijscoupes te keuren. Wolfsen: „We komen geheel onverwacht bij zo'n bedrijf binnenvallen en bestellen dan bij voorbeeld 2 coupes en twee koffie. We kijken dan onder meer of de coupe er ook zo mooi uitziet als-ie op de kaart staat." En de daad bij het woord voegend vergelijkt hij de coupe die voor hem staat met de ijskaart van Mövenpick Den Bosch (Scholier/- Mövenpick sponsort de wedstrijd). „Kijk hier ontbreekt een toefje slagroom. Dit is maar een kleine afwijking, maar soms lijkt de coupe helmaal niet meer op de afbeel ding op de kaart: dat kan natuurlijk niet." Stimulans Een van de finalisten is Cafetaria-eethuis Meerburcht in Nieuw-Vennep. Eigenaar Wim Markwart is een fanatieke ijsmaker. Brugge heeft er een toeristische attractie bij. De Westvlaamse kunststad heeft de laatste resten van zijn brouwersverleden samenge bracht in een museum. Het Brugs Brouwe rij-Mouterij Museum aan het Verbrand Nieuwland nummer 10, is op zichzelf al een monument. De oude mouterij van Brouwe rij 't Hamerken, sinds een aantal jaren De Gouden Boom geheten, is nog grotendeels intact. Op initiatief van brouwer Paul Vanneste van De Gouden Boom werd op 6 juli 1988 in Brugge de VZW voor Brouwerijgeschie denis gesticht. Paul Vanneste verleende de vereniging onderdak op de zolder van de vroegere mouterij. Maar daar blijf het niet bij. De bestuursleden van de vereniging brachten het ene na het andere brouwerij- attribuut bijeen en aangestoken door dit enthousiasme kwamen ook andere Brugge lingen aandragen met historische voorwer- Die zijn nu ondergebracht op drie verdie- rigen van de oude mouterij. Tot de Eerste ereldoorlog waren er in Brugge 33 brou werijen actief. Daarvan zijn er twee overge bleven: Straffe Hendrik en De Gouden Boom. Uit het overzicht van die oude brou werijen dat in het museum te zien is, kan men opmaken dat brouwen niet altijd en alleen mannenwerk was. Ook veel wedu wen stonden hun mannetje. Paul Vanneste heeft daar een verklaring voor „De brou wers moesten beroepshalve veel cafés be zoeken waarbij me nige pint werd ge dronken. Het gevolg was dat sommigen Het Brugs Brouwerij- niet zo oud werden. Mouterij Museum Ze lieten dan een aan het Verbrand weduwe achter die Nieuwland. foto de brouwerij moest opd voortzetten." Aardig detail uit de brouwerijgeschiedenis is ook dat dochters van brouwers door gaans trouwden met brouwers. Waren die niet voorhanden dan bleven ze vaak onge trouwd of belandden in het klooster. Zo zijn veel brouwerijen in België door familieban den met elkaar verbonden. Overigens was ook in Brugge tot voor enke le jaren een vrouw actief als brouwer. Vero- nique Maes leidde de brouwerij De Halve Maan en maakte een kostelijke Straffe Hen drik tot Riva de brouwerij van Henri Maes overnam en Straffe Hendrik een stuk min der straf maakte tot verdriet van heel wat liefhebbers. Documenten Het museum omvat niet alleen brouwerij attributen maar ook voorwerpen en docu menten die een licht werpen op met het brouwen verbonden activiteiten. Zo is er een verzameling klompen en klompenma kersgereedschap te zien omdat brouwers knechten wegens de vochtigheid in de brouwerij altijd klompen droegen. Verder zijn uitstallingen gewijd aan de patroon der brouwers, Sint-Arnoldus, aan de kuiperij waar de vaten werden gemaakt, aan het transport van bier en aan het café van rond de eeuwwisseling. Het museum bezit tal van oude documen ten waaruit men zich een beeld kan vormen van het brouwen in het verleden en die een idee geven van de rol die het bier speelde in het begin van deze eeuw. De collectie om vat bovendien een aantal mooie oude ap paraten die gebruikt werden bij het mouten en het brouwen. Het Brugs Brouwerij-Mouterij Museum is in het seizoen van 1 juni tot 30 september elke donderdag, vrijdag, zaterdag en zon dag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Om het fraaie damasten tafellaken te be hoeden voor vlekken kun je naast plaats- borden ook nog messeleggers gebruiken. Bij een complete bestekcassette zijn meestal ook messeleggers te koop. Verder zijn ze er in glas of kristal, passend bij het glasservies. En bovendien in allerlei fantasie-uitvoerin gen van alle mogelijke materialen. Meestal zet men wel een rechaud of onder zetters op tafel om te voorkomen dat hete schalen het tafelblad beschadigen. Het was vroeger gebruikelijk om onder een tafella ken een molton te leggen. Dat is nog steeds een prima methode. Het tafellaken ligt mooier, het geheel voelt aangenaam zacht aan en een omgevallen glas wijn of gemor ste jus zal minder schade aan het tafelblad aanrichten. Nieuw van Koopmans Koninklijke Meelfa brieken te Leeuwarden: mix voor Berliner bollen. Het pak (geadviseerde consumen tenprijs 2,98) bevat een deegmix waar de gedroogde bakkersgist al in zit en een mix voor banketbakkersroom. Het enige dat de 'thuisbakker' hoeft te doen is het toevoegen van 300 ml melk en 250 ml water. In een pak zitten voldoende ingrediënten voor tien tot twaalf bollen. Spaanse wijn van wereldfaam Hermanos Pérez Pacuas, Bodega Ribera Duero (de coöperatie van Pe$affel) en Bo degas Ismael Arroyo. En voor zo ver u het nog niet had begrepen: een goede Ribera del Duero is natuurlijk een uitstekende wijn voor bij wild, rundvlees, lamsbout of rolla de. LIEVELINGSRECEPT „Dit recept, een preischotel voor drie perso nen, heb ik van mijn schoonmoeder", schrijft CORRIE MIMPEN UIT KATWIJK. „En ik heb er al veel vriendinnen blij mee gemaakt. Ui fijnsnijden en fruiten in klontje margari ne. (Runder) gehakt en kerriepoeder toevoe- gewassen en gene den prei (ook het groen) er bij doen. Deksel op de pan leggen en geheel ongeveer 20 minu ten laten smoren. Eventueel wat water toevoegen. Op het laatst de tomatenpuree er door roeren en zout naar smaak toevoegen. Opdienen met gekookte aardappels. Nodig voor 3 perso nen: 1 ui; klontje margarine; 250 g (runder)gehakt; 750 g prei; klein blikje to matenpuree; 1 eetle pel kerriepoeder; wat zout. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. TWEEKLEURENVLA Maak 500 gram rode kool schoon en snijd de kool fijn. Kook de kool met weinig water, 1 laurierblad, 2 kruidnagels en zout in 30 minuten gaar. Snijd 1 grapefruit door en snijd het vruchtvlees er uit. Schep na 25 mi nuten de grapefruit door de kool. Maak de groente op smaak met 1 eetlepel honing, azijn en wat kaneel. Per persoon: 300 kilojoules, 60 kilocalo rieën, 5 gram eiwit, 0 gram vet, 13 gram koolhydraten. KONINGINNESOEP ZUURKOOLSCHOTEL (zie onderstaand recept) Kook 600 gram aardappelen gaar en maak er met ±2,5 deciliter melk puree van. Fruit 1 ui met 1 theelepel kerrie in 15 gram (dieet) margarine/boter. Bak 150 gram gehakt mee. Voeg weinig water, een mespuntje Ita liaanse keukenkruiden, peper en zout toe en laat dit 15 minuten op een zacht vuurtje staan. Doe 300 gram zuurkool in een oven vaste schaal, schep het gehakt er op, verdeel er 1 in plakken gesneden banaan over en schep de puree er op. Zet de schaal 30 mi nuten in een matig hete oven (175 eraden). Per persoon: 2200 kilojoules, 520 kilocalo rieën, 32 gram eiwit, 12 gram vet, 76 kool hydraten. COSECHA ESPECIAL 1987 l?mi «BU,. hcl I Etiket van een Ribera del Duero-wiin, een ge spierde maar niet alcoholrijke drank. foto opd GROENTESOEP VIS MET MOSTERD (zie onderstaand recept) WINTERWORTEL MET PETERSELIE AARDAPPELEN Snijd 1 gewassen prei in ringen en leg ze in een ovenvaste schaal. Bestrijk 300 gram koolvis dun met mosterd. Leg de vis op de prei. Voeg weinig water toe. Dek de schaal af met aluminiumfolie (doffe kant buiten) en zet de schaal 30 minuten in een matig hete oven (175 graden). Per persoon: 600 kilojoules, 140 kilocalo rieën, 29 gram eiwit, 2 gram vet, 4 gram koolhydraten. (Alle recepten zijn bedoeld voor 2 personen). Al 150 jaar is de spettkaka het hoogtepunt van bruiloften, religieuze feesten enzovoort in de Zweedse provincie SkSne. De naam spettkaka komt van het woord spett (spit) omdat de cake oorspronkelijk werd ge maakt op een houten wijduitlopende koker aan een spit boven een open vuur. Om een cake van normale grootte te bakken zijn 60 eieren, 3 pond suiker en 3 pond aardappel meel nodig. De baktijd is vier uur en gedu rende deze tijd moet het spit constant wor den gedraaid. Het verhaal gaat dat de spettkaka door een Nederlandse vrouw in de 17de eeuw in Zweden is geïntroduceerd. Zij werkte in de keuken van het kasteel van Torup, waar zij de spettkaka klaarmaakte voor de kasteel heer. In de 19de eeuw was het de gewoonte dat elke gast iets te eten of een cake meenam naar een feest. Door de dure ingrediënten en de ingewikkelde bakmethode was de spettkaka de meest luxueuze cake om mee te nemen. Versierd met roze en wit glazuur en met bloemen er bovenop zorgde de spettkaka voor een schitterende verschij ning op de feesttafel. Tegenwoordig zijn er in Zweden nog 30 spettkaka-bakkerijen. Om te zien hoe een orginele spettkaka wordt gemaakt kunt u terecht bij Brita Anderssonn, Neddraby, te lefoon 09-46 411-50569. Halverwege Madrid en de noordkust ligt een van Spanjes snelst opkomende wijnge bieden, Ribera del Duero. Sinds 1986 heeft dit een wereldwijde reputatie, voornamelijk dank zij de Amerikaanse wijncriticus Robert Parker. Want die vergeleek een bepaalde ri berawijn met de beroemde Pomerol Pétrus en eindigde zijn bespreking met de uit spraak datje deze Spaanse wijn 'moest proeven om hem te geloven'. HUBRECHT DUUKER De wijn in kwestie was de Pesquera van Alejandro Fernandez, een dynamische wijnbouwer die als eerste moderne technie ken van wijnbereiding toepaste. Alejandro zelf zegt dat hij tot 1982 werkte 'op de Ro meinse manier', door bij voorbeeld de drui ven met schillen, stelen en pitten bijna een maand lang te laten gisten. Daarna echter liet hij de vruchten eerst ontstelen en koos hij voor een gistingsperiode van acht vijf tien dagen. Het resultaat was een donkerrode wijn met een intense, vlezige smaak, een energiek karakter en een minutenlange finale. Bo vendien gaf Alejandro zijn Pesquera vatrij- ping mee, waardoor de wijn ook een romig vanillearoma kreeg. Rivierdal Het voorbeeld van Alejandro Fernandez werd alom gevolgd, met als gevolg dat de gemiddelde wijnkwaliteit in de hele streek een spectaculaire stijging onderging. Bo vendien werden heel wat nieuwe wijnhui zen gesticht en nieuwe wijngaarden aange legd. Eén bedrijf werd zelfs gesticht met Zweeds kapitaal. Op het ogenblik telt het hele gebied 8000 tot 9000 hectare wijngaar den, maar dit oppervlak zal ongetwijfeld stijgen. De akkers liggen in en rondom het dal van Duero. In de meeste gevallen be draagt de afstand tot de rivier niet meer dan twee drie kilometer. Het landschap be staat uit vlakke plateaus, afgewisseld door lage heuvels en markante tafelbergen. Lang rijpen De belangrijkste druivesoort voor Ribera del Duero meestal rood, soms rosé is de tinta del pais. Deze is nauw verwant aan de tempranillo van de Rioja, en misschien zelfs identiek daaraan. De bodem en het klimaat van Ribera del Duero maken echter dat de tinta del pais een andere wijn geeft dan de tempranillo: een wijn die wat meer kleur heeft, een steviger structuur, een wat hoge re zuurgraad en een expressievere aard. Een goede Ribera del Duero is gespierd, maar niet alcoholrijk en kan zeer lang rij pen. Vermoedelijk is Ribera del Duero de langst levende rode wijn van Spanje. Men hoeft dus nooit haast te maken met een eenmaal aangeschafte fles. De uitzondering op deze regel vormen Ribera's die juist ge maakt zijn om binnen een twee jaar na hun oogst te worden gedronken: charman te, sappige wijnen met veel fruit Vrij duur Omdat de wereldvraag naar Ribera del Du ero voortdurend stijgt, zijn de bekendste wijnen (zoals Pesquera) inmiddels al vrij duur, meer dan drie tientjes per fles. Geluk kig echter bestaan er minder bekende pro ducenten die ook fraaie wijnen maken voor minder geld. Daartoe behoren Bodegas Val- duero, Bodegas SeSorio de Nava, Bodegas Hij zoekt heel bewust naar nieuwe smaak combinaties en brengt in Maastricht dan ook zijn Coupe Carrot Shake. Ijs met een wortelsmaakje. Een hartig ijsje, het klinkt wat tegenstrijdig maar Markwart heeft zijn coupe afgelopen zomer grif verkocht. „Ik heb met van alles geëxperimenteerd, zegt hij. „Je moet namelijk een vervanger voor suiker vinden." „Ik maak al mijn ijs zelf, want ik wil een constante kwaliteit bieden. Dat is soms best moeilijk want neem nu aardbeienijs. De kwaliteit van de aardbeien is lang niet altijd hetzelfde en toch moet het ijs van deze week hetzelfde smaken als dat van de week ervoor. Om goed ijs te kunnen maken moet je de smaak snel en goed kunnen analyse ren. Dat maakt ijs maken ook zo moeilijk." Ondanks het deelnemen aan wedstrijden veel tijd kost, is Meerburcht vaak van de partij. Wim Markwart: „Het is een stukje er kenning voor je bedrijf, het stimuleert de creativiteit en het motiveert je medewer kers." Als je aan die wedstrijden meedoet, merk je ook hoe klein ons wereldje eigenlijk is. Er zijn maar weinig mensen die naast vakman en ondernemer ook nog creatief zijn." Om die creativiteit in zijn bedrijf te stimule ren betrekt Markwart alle medewerkers bij een wedstrijdcreatie. En zo staat hij straks zelf in Maastricht terwijl een van de mede werkers in de slag gaat voor de beste afhaal- Wlm Markwart een ijsbereider in hart en nieren. united photos de boer ron pichel maaltijd van het jaar. Zo blijft iedereen beseft dat zoiets nodig is om verder te ko- alert. „Ik hoef mijn medewerkers niet naar men." curcussen te sturen: ze gaan zelf. Iedereen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23