Sport Het verhaal is nu uit voor Schapers 'RCL vliegt er zeker niet uit' De romantiek van het schaken zegt Van Wely niets Zesduizend kaarten voor Oranje-legioen Krajicek niet naar Rotterdam-toernooi TVM: financiële en medische zekerheid NIEUWSLIJN Noordwijks Tour-plan Joop Riethoven LEIDEN Noordwijk is voorzichtig in beeld als Tour-etappe- plaats. De Leidse organisator Joop Riethoven kreeg onlangs schriftelijk bericht van de directie van de Tour de France dat de badplaats op zijn vroegst in 1995 in aanmerking komt om te worden opgenomen in het routeschema. Wil Riethoven kans van slagen hebben, dan moet hij de gemeente Noordwijk warm maken voor zijn plannen en 1,2 miljoen aan op tafel leggen voor de Tour-directie. Van Basten ontkent Hollandse kliek MILAAN - Marco van Basten heeft gisteren laten weten, dat het bij AC Milan wel meevalt met de door Ruud Gullit een dag eer der als zo hecht omschreven „Dutch clan". De aanvaller zei dat hij met alle plezier zijn handtekening zet onder een nieuwe ver bintenis met Milan. Ploeggenoot Gullit, wiens verbintenis overi gens pas medio 1993 afloopt, liet daarentegen enigszins drei gend doorschemeren dat wanneer Milan zich ontdoet van één van de drie Nederlanders de anderen ook wel eens zouden kun nen vertrekken. John van 't Schip in hoger beroep ZEIST - John van 't Schip heeft besloten alsnog in beroep te gaan. Van de schorsing van drie wedstrijden, die hem werden opgelegd naar aanleiding van de overtreding bij de wedstrijd Ajax - Feyenoord, heeft hij er inmiddels twee uitgezeten. De klaarblijkelijke bedoeling van Ajax om Van 't Schip zondag mee te kunnen laten spelen bij Ajax - PSV is door de tuchtcommissie doorkruist. Het tuchtcollege behandelt de zaak morgen monde ling. Gastland Senegal naar kwartfinales DAKAR - Cameroun en Zaire hebben zich logischerwijs ge plaatst voor de kwartfinales van het Afrikaans voetbalkam- pioensdchap. De onderlinge ontmoeting gisteren in Dakar ein digde in een gelijkspel: 1-1. Hierdoor werd Marokko uitgescha keld. Gastland Senegal plaatste zich gisteren met een zege van 3- 0 op Kenya eveneens voor de kwartfinales. Doelman Van Heusden vol vertrouwen Arjan van Heusden is ambi tieus. De doelman wil dolgraag hogerop, maar met zijn ploeg RCL kijkt de Alphenaar voorals nog tegen de onderkant van de tweede klasse aan. Die ontwik keling verstoort uiteraard de plannen van de oud-ARC'er. Maar van degradatie wil de 19- jarige havo-scholier niets weten: „RCL vliegt er niet uit. Zeker weten." Zeker lekker veel te doen ge had tot nu toe. „Dat kun je wel zeggen. Ik heb me zeker kunnen be wij- Maar het is natuurlijk niet de bedoeling dat een keeper veel te doen heeft. „Dat ik zoveel werk krijg, is uiteraard een veeg teken. Het gaat niet goed met de ploeg. Dat wijst de ranglijst wel aan. We staan gedeeld laatste." Hoe komt dat? „We hebben een aantal wed strijden ongelukkig verloren. En we hebben te kampen met bles sures. De broertjes Van der Blom en Oosterlee hebben nau- welijks kunnen spelen." Waarom denk je dat RCL het redt? „Omdat we kunnen voetbal len, dat hebben we in het eerste gedeelte van de competitie la ten zien. Uit de eerste vijf wed strijden haalden we zes punten. Maar daarna kregen we vier ne derlagen te slikken. Dat heeft het zelfvertrouwen aangetast. Het is zaak om dat terug te krij gen. We moeten gewoon kei hard werken, dan komt het alle maal wel goed." Hoe kom jij bij RCL terecht? „ARC trok een nieuwe keeper aan, Roel Turkenburg. In een gesprek met trainer Aad Koren werd mij duidelijk dat hij voor ervaring zou kiezen. Daar kon ik best inkomen, maar ik vond het toch verstandiger om weg te gaan. Op dat moment ver scheen RCL op de markt." En van die overstap heb je geen spijt. „Nee, het bevalt me goed. Ik Arjan van Heusden wil met RCL gaan presteren, •foto henkbouwman ben redelijk tevreden over m'n prestaties. Maar het kan beter. Ik heb de ambitie om hoger te spelen." Je hebt een tijdje in de belang stelling van Ajax gestaan. „Ik heb twee jaar geleden een proefwedstrijd gespeeld in de landelijke jeugd. Maar van een overgang is het nooit geko- Heb je het betaalde voetbal nu uit je hoofd gezet? „Natuurlijk niet. Maar laat mij nu eerst eens presteren bij RCL. Doe ik het daar goed, dan komt de belangstelling vanzelf." Een topamateurclub uit de re gio, trekt je dat aan? „Lijkt me hartstikke leuk. Maar voorlopig heb ik het bij RCL best naar m'n zin. Ik moet elke keer met de bus uit Alphen komen, maar dat heb ik er alle- Michiel Schapers vatte zijn verloren partij tegen Emilio Sanchez in twee woorden samen. „Geen returns". Er was natuurlijk meer dat ten grondslag lag aan de nederlaag (3-6 4-6 6-7) van de oudste Nederlander bij de Open Australische kampioenschappen. Emilio Sanchez is nog steeds een topper, Michiel Schapers is het een aantal ja ren geleden bijna geweest. wel eens over het hoofd willen Sanchez kreeg Schapers aan het lopen, pakte hem te veel aan het net omdat de druk van de service-volley-man Schapers iets te laag lag voor een speler als de 26-jarige Spanjaard. Sanchez kon altijd versnellen als het nodig was. Schapers niet. De Nederlander was in die situatie niet de enige die gere geld naar het net kwam, zelfs Sanchez deed het, zeer tegen zijn gewoonte in, en was dan nauwelijks minder effectief. In nood-gevallen zochten de lobs van Sanchez herhaaldelijk de juiste plek, het kon omdat hij steeds een fractietje van een se conde over had, vergeleken met zijn partij van twee dagen eer der tegen Pat Cash. Kracht De kracht van Schapers was, dat hij zijn slechte periode, met een doorbraak in de eerste game van de tweede set, met slechts zes gewonnen punten in zes spellen, van zich kon afzetten. Het kostte hem meer moeite zijn punten te verdienen, San chez trouwens kreeg die vaak eenvoudig aangeboden, maar hij bleef een tegenstander, die de Spanjaard bezig hield. Hij werkte in een stroeve service- Tegen de groten helpt degelijk heid niet. Tegen de sterksten telt ieder foutje letterlijk dubbel. Tegen de 'ballenmachine' San chez mag eenvoudigweg niets mis gaan. Die eis kan niet aan Schapers gesteld worden. In de hele wedstrijd, die ruim twee uur en een kwartier vergde, sloeg Sanchez twee dubbele fouten. Schapers veroverde één breakpunt tegen Sanchez. Het werd ook de eerste keer dat Sanchez zijn opslagbeurt moest afstaan. Schapers, die zowel in de eer ste als de tweede set één keer de game op eigen opslag niet had kunnen thuisbrengen, werkte daardoor in de derde reeks zijn achterstand weg. De mogelijk- heidjes die zich aandeden om nog eens te breken liet hij voor bijgaan. In de tie-breaker be taalde hij daarvoor de rekening. Schapers vond zelf dat hij niet goed gespeeld had, maar nie mand weet beter dan hij zelf hoe moeilijk het is, wel goed te gen Sanchez te tennissen. De kleine Spanjaard maakt zo wei nig fouten, heeft een geweldig loopvermogen, speelt van de achterlijn scherp als geen ander en ziet gaatjes die harder slaan de tennissers in hun drift nog beurt zelfs nog twee setpunten weg, voor Sanchez op eigen op slag superieur de tweede set binnenhaalde. De Schapers van de derde set was een andere, niet alleen om dat hij zijn pet had afgezet en een truitje had aangetrokken. Hij speelde iets behoudender, koos zijn aanvalsmomenten wat zekerder en werd minder ge passeerd aan het net. Schapers kreeg kans zijn ver loren opslagpunt terug te pak ken, had twee games later weer een break-point dat hij ver speelde door te geforceerd naar het net te gaan en was op 4-5 maar twee punten van de winst en op 5-6 had hij zelfs een zeer volwaardig set-punt. Met het schoolvoorbeeld van de onno dige fout werd die kans ver gooid. De gelijkwaardigheid in de tiebreaker werd vernietigd door een ongelukkige netbal die Schapers van kansrijk tot kans loos maakte. Een zekerheid in de sport is echter dat de sterkste gewoonlijk het geluk kan af dwingen. Sanchez was die sterkste. Het kostte Schapers moeite het te bekennen. „Ik heb niet goed gespeeld omdat ik niet slim getennist heb. Ik heb con sequent slecht geretourneerd in de eerste twee sets en als je hem niet kunt breken is het verhaal "uit." „Misschien had ik mij iets be scheidener moeten opstellen. Ik had meer op de rallies moeten spelen, ik heb hem te veel pun ten aangeboden. Wanneer je hem onder druk kunt zetten, zijn er op hard-court kansen." Michael Stich moet zich strekken om een bal v Zweed er in vier sets (6-4 6-1 1-6 6-4) onder. GOTEBORG ANP |Voor Nederlandse voetbalsup porters zullen per wedstrijd van het Nederlands elftal in de eind ronde van de Europese titel strijd niet meer dan 6000 kaar ten beschikbaar zijn. De organi satie van het evenement maak te dat gisteren in Göteborg be kend. Reglementair is het organise rende land, Zweden in dit geval, verplicht van de beschikbare tickets in totaal veertig procent aan de tegen elkaar uitkomende landen af te staan. Gezien de geringe capaciteit van de sta dions in Norrköping, Malmö, Göteborg en Stockholm krijgen de fans van alle deelnemende teams per duel daardoor niet meer dan ongeveer 6000 kaar ten. „Onmiddellijk na de loting", zo verklaarde een woordvoerder van de organisatie „zullen we de kaarten via de nationale bonden gaan verdelen. Het is uitgesloten dat supporters die zonder kaart naar Zweden ko men nog toegang zullen krijgen tot een duel." De uitgebreide Nederlandse delegatie in Göteborg heeft gis teren de locatie gevonden waar het Nederlands elftal zal verblij ven tijdens de eindronde van de Europese titelstrijd voetbal. Op WUKAAN ZEE GPD Van de kwalificatie 'kroonprins' ligt hij niet wakker. „Ik beschouw het als een compliment. Het brengt me niet uit m'n evenwicht," zegt schaker Loek van Wely schouderophalend. Met de enor me aandacht van de media, inclusief radio en televisie, heeft hij meer moei te. Interview na interview, horden foto grafen als zijn eerste zetten over het bord vliegen... „Een vreemde gewaar wording," verzucht de bedeesde jonge man uit de grond van z'n hart. Hij cor rigeert zichzelf. „Verschrikkelijk." Loek van Wely, een 19-jarige athene um-scholier uit het 'Oostbrabantse Heesch, heeft nog geen week nodig ge had om schakend Nederland aan zijn voeten te krijgen. En als de voorteke nen niet bedriegen, is het einde van de successtory nog niet in zicht. De ene na de andere grootmeester van naam bijt zich deze dagen in Wijk aan Zee stuk op de onverzettelijke nieuwko mer, die met een verbluffende score van vier uit vijf (ongeslagen) aan kop gaat in de hoofdgroep van het 54ste Hoogovenstoemooi. A star is born, daar behoeft geen misverstand over te bestaan. Het heeft er veel van weg dat Loek van Wely 'uit het niets' is opgestaan, maar dat is natuurlijk betrekkelijk. Dat- ie het nodige in z'n mars heeft, weten de insiders al veel langer. Cor van Wij- gerden bijvoorbeeld, de bondscoach, die overigens zijn ftmctie bij de jaar wisseling na twaalf jaar heeft neerge legd omdat-ie zich niet langer kan vin den in het beleid van de bond. Maar dat terzijde. Van Wijgerden heeft Van Wely vijf jaar onder zijn hoede gehad, een samenwerking die wederzijds goed is bevallen. Toch staat ook Cor van Wijgerden versteld van de ontwikkeling die Loek van Wely nu doormaakt. „Het gaat aanzienlijk sneller dan ik had ver wacht. Het is eigenlijk ongelooflijk. Tactisch gezien is Loek een grote, posi tioneel is hij nog lang niet volmaakt. Maar hij leert snel, vooral nu hij partij en met top-grootmeesters speelt en analyseert. Loek kan bij de top-30 van de wereld komen, misschien zelfs bij de top-10. Dat valt niet te voorspellen." Buitenstaanders en ingewijden rea geren met verbazing en ongeloof op de prestaties van Loek van Wely, die zijn eerste grootmeesterresultaat nog moet halen, maar met een score van 2560 Elo-punten inmiddels wel tot de vader landse top-drie is doorgedrongen, ach ter Jan Timman en Jeroen Piket, maar vóór mannen als Genna Sosonko en John van der Wiel. Voor Loek van Wely zelf is de groot meestertitel geen punt. „Die haal ik toch wel," zegt hij, zonder uit de hoog te te klinken. De eerste plaats in Wijk aan Zee is hem (nu) meer waard (hoe wel het één niet los kan worden gezien van het ander), alsmede handhaving van zijn rating, waarvoor hij zes pun ten nodig heeft. Hij is al een aardig eind op weg. Zegt dat hij er wel 'een beetje gespannen' door raakt. „Maar een voordeel is dat je daardoor beter oplet." Als Loek van Wely binnenkort de voorspraak van de bonds-» coaches Michels en Advocaat werd gekozen voor een kurort in Varberg, een plaatsje dat on geveer 80 kilometer ten zuiden van Göteborg ligt. Oranje speelt al zijn groepswedstrijden - drie in totaal - in Göteborg. Nederland zal in de voorbe reiding óp de Europese titel strijd voetbal mogelijk tegen Zwitserland in plaats van Frank rijk uitkomen. Officieel speelt Oranje op vrijdag 5 juni in en tegen Frankrijk de laatste oefen wedstrijd voor de eindronde in Zweden. De mogelijkheid be staat echter dat Nederland in de poule-wedstrijden van het EK eveneens tegen dat land speelt. In dat geval geeft de UEFA geen toestemming voor het testduel. Informele uitspraken van Lennart Johansson, voorzitter van de UJEFA, duiden erop dat de kansen van Nederland om in 1996 als mede-organisator op te treden bij de eindronde van de Europesetitelstrijd voetbal zijn toegenomen. In Göteborg ver klaarde de Zweed sterk te den ken aan reglementaire wijzigin gen. Johansson wil over vier jaar een toernooi met 16 deelne mers en overweegt de organisa tie in handen te leggen van twee landen. Bijvoorbeeld Engeland en Nederland. ROTTERDAM GPD Wim Buitendijk, de directeur van het ABN/Amro-tennistoer- nooi, dat in februari in Ahoy' wordt gehouden, zal in de toe komst nog eens goed nadenken als hem wordt gevraagd om een Nederlandse speler een wild card te geven. Buitendijk is tot die conclusie gekomen na het bericht van Ri chard Krajicek vanuit Melbour ne, dat Rotterdam niet in zijn schema past. Daarnaast voelt het talent zich, na de vorig jaar door Buitendijk verschafte wild card, niet moreel verplicht om dit jaar weer te komen. Voor de toernooidirecteur komt de afmelding van Krajicek niet als een verrassing. „Sinds de US Open praat ik al met zijn manager van het bureau Ad vantage. Daarna ben ik continu aan het lijntje gehouden. Hij kon maar niet beslissen. Maar ik weet wel waarom hij niet wil meedoen. Hij vindt het deelne mersveld te sterk. Dat is mis schien zo, maar hoe wil hij dan in de top tien terechtkomen, waarover hij zelf zo hard roept dat hij er thuishoort?" „Ik ga mij in de toekomst be zinnen over het uitdelen van wild cards aan Nederlandse ta lenten. Daar ligt ook een taak voor bondscoach Stanley Fran ker. Hij vraagt ten slotte de kaarten aan. Ik heb al vijf Ne derlanders in mijn toernooi. Het is niet de bedoeling dat het een soort van veredelde Nederland se kampioenschappen gaat worden." „Misschien dat ik het nu te overdreven stel, want in het ver leden zijn anderen wel zo be leefd geweest om een jaar na een wild-card terug te komen. Het is per slot van rekening een toernooi om het tennis in Ne derland te propageren." Om het prijzengeld van ruim een half miljoen dollar, 850.000 gulden, spelen (in volgorde van hun ATP-rangschikking)Ed- berg (Zwe), Becker (Dui), LendI (Tsj), Prpic (Kro), Volkov (Rus), Camporese (Ita), Siemerink John McEnroe (VSt), Svensson (Zwe), Haarhuis Patrick McEn roe (VSt), Jarryd (Zwe). Koever mans, Koslowski (Dui), Baur (Dui), Saceanu (Dui), Larsson (Zwe), Schapers, Grabb (VSt), Wuyts (Bel), Gunnarsson (Zwe), Carbonell (Spa) en Masso (Bel). Eltingh is reserve. De organisa» tie beschouwt de deelnemers lijst als voorlopig. schooldeur achter zich dichtslaat ('vo rig jaar ben ik gezakt voor mijn eind examen, voornamelijk door luiheid') zal hij een keuze moeten maken. Hij denkt aan een studie wiskunde aan de Nijmeegse Universiteit, waarvoor hij zich al heeft aangemeld, want een combinatie schaken/studie ziet hij wel zitten. „Maar er kan in korte tijd veel veranderen. Het uiteindelijke doel blijft een loopbaan als profschaker." Zijn ambities? Kort samengevat en eenvoudig gezegd: grenzen verleggen. „Nu ik een rating van 2560 heb, wil ik naar de 2600. Zo wil ik steeds de grens verleggen. Ik schaak om zo hoog mo gelijk te komen, ja, in principe om we reldkampioen te worden. De roman tiek van het schaken zegt me niet zo veel. Prestaties leveren, daar doe ik het voor." OOSTERBEEK ANP TVM wil zich profileren als een serieuze wielerploeg. Zeker nu het wielermetier in Nederland een onzekere tijd tegemoet gaat. De leiding van de Hoo- geveense ploeg garandeert werkgelegenheid tot ver na het seizoen 1992, nam twee fulltime doktoren in dienst om medisch niet voor schut te gaan en regel de een vaste kok, die tijdens de wedstrijden alle persoonlijke wensen op eetgebied voor de renners inlost in zijn rijdende keuken. Nu allleen de resultaten nog. En die zullen niet op zich laten wachten, was de overtuiging gisteren bij tewaterlating van de nieuwe ploeg op de Rijn. „Dit seizoen kan wel eens het beste uit onze geschiedenis worden", liep directeur Ad Bos vast voor uit op het eindresulaat. TVM had jarenlang het predikaat vierde Nederlandse ploeg. „Misschien zijn we volgend jaar wel een nationale ploeg", ver wees Bos fijntjes naar de onze kere financiële situatie bij de andere formaties. TVM roerde zich dit jaar nau welijks op de transfermarkt. Enige opzienbarende aankoop is Robert Millar, die op voor spraak van Gert-Jan Theunisse werd gecontracteerd als helper in de bergen. Naast de Schot werden halverwege het vorige seizoen de amateurs Bo Ham burger (Den) en Tristan Hoff man (Ned) aangetrokken eii routinier Adje Wijnands als wegkapitein. Millar wordt als kopman uitgespeeld in de Ron» de van Spanje, Gert-Jan Theu nisse in de Ronde van Frankrijk; Zes renners kregen geen nieuw contract meer Jörg Mül-J Ier, Maarten Ducrot, Mario Gut-» te. Martin Schalkers, JaanuS Kuum en Willem-Jan van Loen» hout. De samenstelling: Thomas Barth (Dui), Alain van den Bos- che (Bel). Johan Capiot (Bel), Bo Hamburger (Den), Rob Harme- ling (Ned), Tristan Hoffman (Ned). Vassili Jdanov (GOS). Di- mitri Konisjev (GOS), Peter Mei- nert Nielsen (Den), Robert Mil lar (Sch), Jos van der Pas (Ned), Eddy Schurer (Ned), Jan Sie- mons (Ned), Marc Siemons (Ned), Jesper Skibby (Den), Scott Sunderland (Aus), Gert- Jan Theunisse (Ned), Sergej Oe- slamin (GOS) en Ad Wijnands (Ned). Vrijdag 17 januan 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17