Cultuur 'In Leiden krijgen we bijna geen voet aan de grond' 4?5 'Lustspel' tussen puurheid en perversie Leids Studenten Jazz gezelschap met sound zo zacht als zijde De lente in een mandje. Donderdag 16 januari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK SASKIA STOEUNGA Eindredactie: CONNY SMfTS Vormgeving: PIET KOOREMAN INFORMATIE OVER ex posities, concerten en theater staat op de vol gende pagina van dit ka tern. Daarin ook: film en boeken. Leidse rockgroep Lovecramps eregast op concert in Kiev De Leidse rockgroep 'Lovecramps' is door het Internatio nal Festival of Female Rock Music (24 t/m 27 januari) als eregast uitgenodigd voor een optreden in Kiev. Het is het derde concert dat deze formatie geeft in de voormalige Sovjetunie. Vorig jaar speelde 'Lovecramps' voor een en thousiast publiek in Moldavië. Francine de Zanger (gi taar, backing vocals): „Er mocht toen nog niet worden gedanst. De politie zat met de gummiknuppel klaar om in te grijpen. Nu zal dat wel anders zijn." LEIDEN CEES VAN HOORE en de musici die je tegenkwam stonden niet uit de hoogte naar je te kijken als je optrad. Er was geen afgunst. Heel wat anders dan in Nederland. Hier is echt snare (kleine trommel, CvH) ha len. Maar daar speel je op basis Je leert De relatie tussen 'Lovecramps' en Kiev is door toeval ontstaan. Twee jaar geleden zou de be vriende band "The Wanda's' moeten spelen in Kiev. Deze formatie was verhinderd. 'The Wanda's' vroegen of 'Love cramps' kon invallen en dat kon. „En sinds die tijd zijn wij daar een beetje aan het pionie ren", zegt Jeanette, de zangeres van de groep. „Zo kun je het rustig noemen. Er zijn niet veel Nederlandse groepen die zon der een groot promotie-appa raat achter zich daar iets klaar maken. Wij hebben er zelfs een prijs gewonnen. We zijn Miss Stevense (basgitaar)V" „Het is Vreemd. Neem nu het LVC. Daar hebben we nog niet eens 'de zolder' gehaald. Eén keer hebben we er opgetreden. Dat was bij de presentatie van de Leidse Vereniging van Popmu zikanten. Verder niet. Dat is toch een beetje raar voor een band die nu al voor de derde keer door het buitenland is uit genodigd. Maar ja, wij behoren niet tot de gevestigde orde. Dat zie je toch veel: dat mensen bij de programmering alleen maar op periodieken als 'Oor' afgaan. Meer bestaat er voor hen niet." Syama de Jong: „Sommigen denken dat je als rockgroep nog veel jaloezie. Je maakt het hier echt ontdekt wordt. Die tijd een mes door je voorbij. Of beter gezegd: zo is Lovecramps speelt poppy- rock. Geen hardrock, geen pop muziek, maar iets daar tussen in. Ooit maakte de Leidse groep een single, maar aangezien dat dure aangelegenheid het nooit «gegaan. Het verkeerd romantisch idee. Je moet je succes zelf maken, je moet als groep zelf voor je con tacten zorgen. En daar zijn we hard mee bezig. Onze trip naar Kiev wordt voor een deel ge sponsord door het Leidse be drijfsleven. Voor die sponsors cassette op 1 is, worden de nieuwe nummers het live-optreden in Kiev. Die nu per cassette verspreid. Renée krijgen dus iets tastbaars." De combinatie van Marivaux en De Sade is weliswaar gewaagd, maar leidt in dit 'Lustspel' tot een opmerkelijk resultaat in een pracht van een gluurderig kijkkasttoneel. Rock geworden. De prijs be- moeilijk om in je eigen stad stond uit een prachtig kroontje voet aan de grond te krijgen. i sjerp. Het kroontje van een metaal waarover nogal geheimzinnig werd gedaan. Ze waren er erg trots op dat ze dat metaal hadden. Het zou iets heel bijzonders zijn." De meeste popmuzikanten uit het voormalige Oostblok hebben een muzikale scholing gehad. Een 'eigen sound' is nogal zeldzaam. Er worden over het algemeen 'covers' gespeeld. Francine: „Zoiets als wij doen, dus eigen nummers maken en spelen, kennen ze daar bijna niet. Toen wij op het zoge naamde 'Kersenfestival' in Mol davië speelden vielen de mon den open van verbazing. Wat ze ook heel bijzonder vonden, was dat wij 'live' speelden. Door ge brek aan goede apparatuur zie je dat veel popgroepen daar toch gaan 'playbacken'." Stijn Minneboo (gitaar), de enige man binnen 'Love cramps', bewaart goede herin neringen aan Moldavië. „Er was voor de muzikanten die deelna men een groot hotel afgehuurd, dus je kwam daar telkens men sen tegen met wie je ervaringen kon uitwisselen en kon praten over muziek. Echt een beetje een congres-idee." Syama de Jong (drums): „Ja, Hier worden toch meestal niet- Leidse groepen geprogram meerd. Als iets uit een andere stad of uit het buitenland komt, denken ze dat het goed is. Lovecramps treedt zaterdag 18 januari op in Muziekcafé The Sound, Lange Scheistraat 5b, Leiden. Aanvang: 22.00 uur. (Informatie over Love cramps is verkrijgbaar onder nummer 071-120559) foto ben van duin THEATER RECENSIE WUNAND ZE1LSTRA Lustspel naar 'De kwestie' van Marivaux en 'Filosofie in de slaapkamer* van De Sa- de in de regie van Javier Lopez Pinon. Spel: Lineke Rijxman, Elja Pelgrom, Cas Enklaar, Oda Spelbos, Flip Ceulemans en Eric Corton. Gezien: 15/1, LAK Leiden. Daar nog te zien: 16/1 Leiden Hoe zouden ooit de eerste vrouw en de eerste man - zon der enige voorkennis en zonder de ballast van een maatschap pelijke context - naar elkaar hebben gekeken? Een antwoord op die vraag lijkt onmogelijk, maar in 'Lustspel' is daar het volgende op gevonden. Vier jonge mensen, twee mannen en twee vrouwen, zijn vanaf hun geboorte in een vrij wel compleet isolement groot gebracht. Over hun eerste ont moeting en over de eerste vlin ders in hun buik gaat het begin van de voorstelling. Twee erva ren geliefden geven hierop hun commentaar. Achter het 'expe riment' schuilt namelijk een weddenschap, die vereenvou digd neerkomt op de vraag, wie er slechter is: de man of de vrouw? Het paradijs lijkt compleet, wanneer de eerste vrouw en man elkaar hebben ontmoet. Eeuwige liefde en trouw liggen voor de hand, totdat er een tweede man en vrouw letterlijk ten tonele verschijnen. Het paradijselijke geluk wordt door Lineke Rijxman en Flip Ceulemans met een geestige knipoog gespeeld. Hij typeert een prachtig soort ongerepte naïviteit, waar zij met olijke ver bazing op inspeelt. Als de voor de hand liggende kink in de kabel komt, wordt het spel allengs feller, zonder dat er overigens ook maar één onvertogen woord valt. In dit aan een stuk van Marivaux ont leende gedeelte blijft het bij suggereren, wat door de regis seur met wat 'handtastelijkhe den' wordt onderstreept. Het omgekeerde is het geval bij de passages die uit het werk van de beruchte Markies De Sa- de komen. Het spel is daar puur statisch, de spelers verroeren zich niet of nauwelijks, maar hun taalgebruik noemt de din gen zonder pardon bij de naam. Het pleidooi van De Sade voor ongeremde lustbevredi ging tot in de meest perverse consequenties levert als het wa- De Leidse rockgroep Lovecramps. Boven, v.l.n.r. Francine de Zanger (gi taar, backing vocals), Stijn Minneboo (gitaar) en zangeres Jeanette („nee, geen achternaam!"). Onder: drummer Syama de Jong (links) en Renée Stevense (basgitaar, backing vocals). foto marc de haan o.l.v. Adriaan Jaeggie en het Vera Vinger- hoeds Quartet. Gehoord: De Waag en Café De W W, Leiden Als ik omstreeks 21.00 uur bij De Waag arriveer, staan er al drie borrelbussen op passagiers te wachten. Veel passagiers zijn er nog niet, maar de paar dié er inzitten, zijn al niet helemaal nuchter meer. Wel vrolijk trou wens. Het lijkt de opmaat te worden tot de hele avond: een vrolijke, gezellige sfeer, niet echt uitgelaten in de zin van bier in de gestrekte arm en 'polo- naiaiaise', maar meer het soort feestje waarop je je oude vrien den weer eens ziet en waarop je onder het genot van een biertje lekker luistert naar goede mu ziek. Na een kort openingswoordje begint het Leidse Studenten Jazz Gezelschap aan haar vijf uur durende optreden. De mu sici op de piano en de drums kunnen volgens mij geen stu denten meer zijn,4 te oordelen naar hun grijze haren en hun buikjes: hooguit zijn het alum ni. Veel maakt het niet uit, ze spelen net zo energiek en net zo relaxed als de studenten dat doen. Medelijden heb ik met de pia nist, de bassist en de banjo-spe ler. Zij moeten, als ritmesectie, steeds blijven spelen, terwijl de brass-jongens af en toe hun in strument kunnen neerleggen om er eens een lekker sigaretje bij op te steken. De Waag is al gauw afgeladen vol. Het voorste deel van het publiek luistert ingespannen naar de met groot gemak spe lende studenten, die een sound zo zacht als zijde produceren; warm en gevoelig, maar niet lui of slap. Hun muziek klinkt zoals je dat in oude tekenfilms nog wel eens hoort. Ze spelen zowel oude als moderne jazz, „maar u zult het verschil niet horen", al dus Adriaan Jaeggie, de leider en woordvoerder van de band. In het achterste deel van de Waag lopen niet alleen gewone Leidenaren, maar ook opval lend veel 'elles' (Quintus- en Minervameisjes). Ze staan in groepjes, stoer met een biertje in de ene en een sigaret in de andere hand en blokkeren de ingang, tot wanhoop van de portier, die evenwel niet onge voelig is voor hun charmes. Eén van de meisjes monstert een saxofonist. „Ik wilde ook saxo foon leren spelen" hoor ik haar tegen een vriendin zeggen, „maar die jongen die me les gaf was zó fanatiek. Hij wilde me noten leren lezen, dus ben ik er meteen weer mee opgehouden. Veel te moeilijk." Gehoor gevend aan een in nerlijke drang, begeef ik me hal verwege de avond nog even naar café De W.W.. waar het Vera Vingerhoeds Quartet een optreden verzorgt. Het café is afgeladen vol, de armen en be nen hangen er aan alle kanten uit. Het lijkt Vingerhoeds niet te deren: bezweet en verhit, maar met enthousiasme en perfecte beheersing brengt ze haar free yozz-composities. Sommige luisteraars volgen met gesloten ogen Vingerhoeds' kronkelpa den door de toonladders. Ande ren hebben meer aandacht voor de overige bandleden. „Moet je kijken," zegt een jongen met een leren jasje en met veel gel in het haar, „een drummer die van blad leest!" Zijn vriend ant woordt: „Dat zal dan wel niet zo'n beste zijn". Waarop ze bei den in een smakelijk gelach uit barsten. Als ik De W.W. verlaat, zegt een bezoeker misprijzend: „Dat was dus géén Candy Dul- fer!" Gelukkig niet, denk ik en haast me terug naar de Waag. Daar lijkt het ondertussen wel hoog zomer, zoveel mensen staan er op de Aalmarkt een biertje te drinken en met elkaar te kletsen. Binnen is het onder tussen al net zo druk. Ieder© keer als een lid van het Studen ten Jazz Gezelschap een solo heeft weggegeven gaat er een loeiend, waarderend gehuil op, maar de 'elles' lijken zich daar niets van aan te trekken. „Zou er nog rooie wèhn zijn?" zegt er een, die uiteindelijk toch maar genoegen neemt met een bier tje. Als ik laat op de avond de binnenstad verlaat, rijdt er nog een borrelbus langs. Propvol deze keer, muziek klinkt door de ramen. Binnen is er een feestje gaande en de chauffeur, met zwartgeschminkt gezicht, deint met zijn bus zachtjes met de feestvierders op de maat heen en weer. Programma Leidse Jazzweek vanavond: Els Voorhoeve Kwartet in de Waag (20.00 uur); The CHris Koenen Blues Band with special guest in de Waag (22.00 uur); Bouwmees ter Trio in Jazzcafé The Duke (21.00 uur). Margriet de Moor en Nelleke Noordervliet in Burcht tret'. Vorig jaar verscheen haar eerste roman'Eerst grijs dan wit dan blauw'. De in 1945 in Rotterdam ge boren Nelleke Noordervliet stu deerde Nederlands in Leiden. In 1987 verscheen van haar hand Tine, of de dalen waar het le ven woont', een roman over de eerste vrouw van Multatuli. In 1990 volgde het toneelstuk 'Bel le en Benjamin' en in 1991 de roman 'Het oog van de engel'. Het vraaggesprek is op 23 ja nuari in Sociëteit Burcht, Burg- steeg 14. het begint om 20.15 uur en is gratis toegankelijk. De auteurs Margriet de Moor en Nelleke Noordervliet ondergaan volgende week donderdag een vragenvuur in Kunstkring Burcht. Marijke Heestermans zal dan met beide schrijfsters, die vóórdat zij debuteerden al een afwisselende carrière achter de rug hadden, een gesprek hebben. Van Margriet de Moor, in 1941 in Noordwijk geboren, kwam in 1988 haar verhalen bundel 'Op de rug gezien' uit, in 1989 gevolgd door 'Dubbelpor- Reten mandje gevuld met drie hyacinten in rose, wit of blauw. Of rieten mandie boordevol narcissen in geel (Carlton) of crème (Téte-a-tète). Compleet I Tevens los verkrijgbaar: bollen 4,95 en mandje 2,95. Aanbieding is geldig twee weken na verschijning In deze krant of zolang de voorraad strekt. intratuin VOORSCHOTEN Letdseweg 518, tel. 071-763748 3ROENE WARENHUIS :i vuaiuuii/ ui Watkinson brengt teksten Monteverdi feilloos tot leven Schrijfster Margriet de Moor veelzijdige carrière. Muziek en poëzie in Hillegom dichten van Willem Wilmink, Jan Hanlo en Hans Lodeizen, door Han Bruinenberg op mu ziek gezet, ^zullen ook te horen zijn. Het Vokaal Dubbelkwartet Cigale is opgericht in 1981. Sindsdien volgden vele optre den, ook voor radio en televisie. Het ensemble trad op met actri ce Trins Snijders, de zangeres Astrid Nijgh en hetWillem breuker Kollektief. Het concert begint om 12 uur. het adres van de Kulurele Raad is: Prinses Irenelaan 16, Hille gom. telefoon 02520-18869. De stichting Kulturele Raad Hil legom organiseert op zondag 19 januari een koffieconcert met het Vokaal Dubelkwartet Cigale, het eerste in een reeks. Cigale presenteert dit seizoen een vernieuwd programma waarin clow' harmony voorop staat. Ook schenkt het ensem ble aandacht aan Nederlandsta lige poëzie en het 'Kolderlied'. Het programma wordt verluch tigd met enkele gedichten van Willem Elsschot, Maria Vasalis en Annie M.G. Schmidt. Ge- RECENSIE MIES ALBARDA Serie Oude muziek in Oudheden met Ca rolyn Watkinson, mezzo-sopraan, en Glen Wilson, clavecimbel. Werken van Monte verdi en Frescobaldi. Gehoord op 15 januari in de Taffehzaal. Rijksmuseum van Oudheden Leiden Avant garde uit het begin van de 17e eeuw, zo heeft de vocale muziek van Monteverdi zijn tijdgenoten in de oren geklon ken. Voorstanders prezen de nieuwe dramatische stijl waarin de teksten naar hun inhoud muzikaal werden weergegeven, tegenstanders verguisden hem om de ongehoorde samenklan ken, en spraken van 'de onvol maaktheid van de modeme muziek'. Ook Frescobaldi, die de basis legde voor het orgel- en clavecimbelspel, was een modernist. In twee Toccata's en twee Partita's, grote variatiewerken, liet Glen Wilson in verfijnd en levendig spel horen hoe virtu oos deze vroege toetsenmuziek was. Onuitputtelijk waren Fre- scobaldi's invallen, gewaagd zijn harmonieën al naar de stemming van het moment. Carolyn Watkinson beperkt zich niet tot een muzikaal ge bied, maar zingt alles, van Mon teverdi tot en met Mahler, wat een ongelooflijk veelzijdige zangtechniek en stijlgevoel vraagt. Zij heeft een donker ge tinte stem waarmee ze de tek sten feilloos tot leven weet te brengen. In Monteverdi's ma drigalen en klachten gaat het steeds om verloren liefde, die tot gevoelens van wanhoop of woede leidt. Bij Carolyn Watk inson krijgt ieder woord, ieder gevoel zijn eigen kleur en klank, waarbij de dramatiek sober ge doseerd wordt. Juist door die beheersing hebben de dramati sche momenten een veel ster kere werking. Absolute hoogte punten waren het aangrijpende Lamento d'Arianna, dat Monte verdi in zijn tijd beroemd maak te. en het berustend eindigende Voglio di vita uscir. re de theoretische onderbou wing voor het experiment dat van de meest pure situatie trachtte uit te gaan. Van enige nobele motieven voor de liefde laat dit 'Lustspel' weinig heel. Met boosaardig genot worden deze denkbeelden vertolkt door Cas Enklaar en E De combinatie i en De Sade is weliswaar ge waagd, maar leidt in dit 'Lust spel' tot een opmerkelijk resul taat in een pracht van een gluurderig kijkkasttoneel. En de weddenschap, die aanvankelijk het uitgangspunt vormde, blijkt niet meer relevant ANNIE SCHMIDT-PRIJS De stichting Conamus en het Am sterdams Kleinkunst Festival hebben samen een nieuwe on derscheiding ingesteld voor het Nederlandstalig kleinkunstlied: de Annie M.G. Schmidt-prijs. De prijs bestaat uit een speciaal ontworpen litho en een geldbe drag van 7.500 gulden. Hij wordt toegekend aan het vol gens de jury beste lied van het voorafgaande jaar. Maand uitstel van raadsdebat over restauratie werk Newman AMSTERDAM ANP Het raadsdebat over de restau ratie van het schilderij van Bar- nett Newman „Who's Afraid of Red Yellow and Blue III" dat half januari zou plaatsvinden, is uitgesteld. De reden hiervan is dat de advocaat van de ge meente Amsterdam meer tijd nodig heeft voor zijn onderzoek naar de mogelijkheden om juri dische stappen te nemen tegen de Amerikaanse restaurator Da niel Goldreyer. De nieuwe streefdatum van de raadsbe- handeling is 19 februari. In een brief aan het college van b en w schrijft de wethouder van kunst en cultuur M. Baak (D66) dat het uitstel van het raadsdebat ook nodig is omdat het aanvul lend onderzoek van het Gerech telijk Laboratorium nog niet is afgerond. Het laboratorium on derzoekt op verzoek van de ge meente onder meer of de op het schilderij aangebrachte alkyl- houdende vernislaag al dan niet is te verwijderen. Het onderzoek van het lab en het advies van de gemeenteadvocaat zullen nog tenminste 10 dagen vergen, al dus Baak. In december is tij dens de behandeling in de com missie kunst en cultuur beslo ten dat de Amerikaanse restau rator Daniel Goldreyer een con tra-expertise moet laten ver richten naar de restauratie. Hoe het met dit onderzoek staat is Baak niet bekend. „Over het verloop van de contra-expertise van de heer Goldreyer valt thans niets te voorspellen", al dus Baak in haar brief aan het college.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9