Buitenland FIS wenst vorming schaduwparlement Bossano heeft Gibraltar zelfvertrouwen gegeven WINTERKONING WORDEN? Jeltsin onder druk Optimisme bij niet vertegenwoordigde volken Kroatië viert feest na erkenning EG Acute voedseltekorten in Estland I'oei u zelfde koning te rijk. Koop snel een staatslot U heeft nog 3 dagen voor de verkoop sluit Bel voor de verkoopadressen 06 9595150 ct p/m). Wacht niet Er is immers geen mooier lot dan een staatslot GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. EG zal alle lidstaten GOS erkennen De Europese Gemeenschap kan binnenkort de onafhankelijk heid erkennen van alle elf lidstaten van het Gemenebest van On afhankelijke Staten (GOS), de opvolger van de Sovjetunie. Dat blijkt uit een verklaring die gisteren is uitgegeven door Portugal, de huidige voorzitter van de EG. Tadzjikistan en Kirgistan heb ben als laatste GOS-staten toegezegd zich te houden aan de richtlijnen voor „goed gedrag" die de EG heeft opgesteld. Dat was een voorwaarde voor erkenning. Chevron haalt streep door 2500 banen Het Amerikaanse olieconcern Chevron gaat 2500 banen schrap pen, zo heeft bestuursvoorzitter Ken Derr zijn personeel gisteren via een wereldomvattende satellietverbinding laten weten. Derr verklaarde tevens dat er over het vierde kwartaal een voorzie ning wordt getroffen van ongeveer 270 miljoen dollar. Giftige wijn is al maanden in handel De wijn die in de Noorditaliaanse regio Veneto is vermengd met een giftig en kankerverwekkend anti-gistingsmiddel, en waarvan dinsdag 4 miljoen liter in beslag is genomen, blijkt al 6 maanden in de handel. Het publiek is aangeraden de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten bij de aankoop en consumptie van wijn uit Veneto. De toegevoegde stof, een soort blauwzuur die de gisting tegen gaat en de zuurgraad naar beneden brengt, kan maagpijn, braken, buikloop en hoofdpijn veroorzaken. Amerikaans spionagetoetel vermist Een Amerikaans verkenningsvliegtuig (U-2) wordt vermist voor de kust van Zuid-Korea. Alle radio- en radarcontact met piloot en toestel zijn gisteren verbroken. Volgens een woordvoerster van het ministerie van defensie is er geen aanleiding te denken aan een vijandelijke actie tegen het vliegtuig. De U-2 wordt door de Amerikanen gebruikt voor foto-missies ten behoeve van spio- nagedoeleinden. Somalia: Rode-Kruismedewerker gedood In Kismayo in Zuid-Somalia is gisteren een medewerker van het Internationale Rode Kruis (ICRC) doodgeschoten door rebellen. Het Rode Kruis heeft naar aanleiding van het incident laten we ten dat haar activiteiten in Somalia ter discussie zijn komen te staan. Ook andere hulporganisaties overwegen hun werk in het land te staken. Noorse premier pleit voor toetreding EG De Noorse premier Gro Harlem Brundtland heeft zich gisteren voor het eerst positief uitgelaten over een mogelijke toetreding van Noorwegen tot de Europese Gemeenschap. „Met het oog op de internationale buitenlandse en veiligheidspolitiek zou het het beste zijn EG-lid te worden. Wij moeten namelijk daar vertegen woordigd zijn waar de beslissingen worden genomen", zo stelde de sociaal-democratische premier. Spaanse ex-minister doodgeschoten De voormalige Spaanse onderminister Manuel Broseta Pont is gisteren in Valencia doodgeschoten bij een aanslag die vrijwel zeker het werk is van de Baskische afscheidingesbeweging ETA, zo heeft de Spaanse politie meegedeeld. „Alles wijst erop dat het de ETA was", zei een politiewoordvoerder. Broseta (59), die tus sen 1980 en 1982 onderminister voor de Spaanse autonome ge bieden was, overleed onmiddellijk nadat hij in het hoofd ge schoten was door twee mannen die er in een auto vandoor gin gen. GIBRALTAR RUUD DE WIT CORRESPONDENT Vandaag gaan 15.000 stemgerechtige Gibraltare- zen voor het eerst sinds 1988 naar de stembus om de vijftien leden van hun 'House of Assembly' te kiezen. Maar als het aan Albert Bruzon ligt, hoeft dat helemaal niet. De uitslag staat immers vast. De 'Socialist and Labour'-partij van chief-minis- ter Joe Bossano zal voor de tweede keer in suc cessie een ruime meerderheid halen. Iedereen lijkt tevreden over wat Bossano de afgelopen vier jaar heeft bereikt en een alternatief is er niet. Slechts 24 kandidaten zijn ingeschreven voor de vijftien parlemenstzetels, die er te verdelen zijn. Acht door de partij van Bossano, acht ook door de GSD, de Gibralterese Sociaal-Democratische par tij en zeven door de nieuwe Nationale Partij, de GNP. Er is ook nog een onafhankelijke kandidaat. De Gibraltarezen mogen ieder acht kruisjes zet ten op de lijst met 24 kandidaten. De vijftien kan didaten die het hoogst scoren, komen in het Hou se of Assembly en de partij met de meeste zetels vormt de 'regering.'.. Deze bestaat uit de minister president en zeven ministers. Ambtenaar Bruzon verwacht, dat de meeste Gibraltarezen de acht kandidaten van Bossano's Arbeiders-partij zullen aankruisen. Ondanks de wereldrecessie, waarmee ook deze Rots van nog geen zeven vierkante kilometer te maken heeft, blaakt Gibraltar van optimisme. Joe Bautista, een adviseur van de 'minister' van han del en industrie, Michael Feetham: „De afgelopen vier jaar heeft Gibraltar het niet makkelijk gehad. De regering in Londen trok het grootste deel van de militaire aanwezigheid op de Rots terug, wat zwaar drukte op de middenstand. De marine- dokken werden gesloten en het toerisme heeft een klap gekregen". „En natuurlijk zijn de Spaanse pesterijen doorge gaan, zoals de vertraagde afhandeling van het grensverkeer en het dwarsliggen bij het vinden van een oplossing voor ons huisvuil. Net zoals Spanje voorkomt, dat wij ons voordeel kunnen doen met de Europese liberalisatie van het lucht- vaartverkeer. Maar desondanks ziet onze situatie er rooskleurig uit". Een van de grote verdiensten van de 52-jarige voormalige vakbondsleider Bossano is, dat hij erin geslaagd is om de kwetsbare kolonie Gibral tar een plaatsje op de wereldkaart te bezorgen. En niet alleen als de enige plek in Europa waar apen in het wild voorkomen. Gibraltar is de afgelopen vier jaar weliswaar niet de Europese opvolger van Hong Kong als internationaal financieel centrum geworden zoals ook Bossano enige tijd hardop droomde maar de groei zit er nog steeds in. Dat is vooral Spanje een doom in het oog, omdat steeds meer Spaanse bedrijven die in Andalusië actief zijn, Gibraltar met zijn gunstige belasting klimaat als uitvalsbasis gebruiken. Het totale aan tal bedrijven, dat nu in Gibraltar is geregistreerd ligt rond de 50.000 en dat is nogal wat voor een stuk rots met een oppervlakte van een Neder lands dorp. Een van de doorslaggevende factoren bij het elec torale succes dat Bossano vandaag zal halen, is zijn oplossing voor het huizentekort in Gibraltar. Vier jaar geleden beloofde Bossano dat hij een stuk zee zou inpolderen om daar goedkope flats neer te zetten en een industrieterrein aan te leg gen. Met de know-how van het Nederlandse Vol- ker Stevin en het kapitaal van het Deense bedrijf Hojgaard Schultz kwam hij die belofte na. Vol gende week worden de eerste flats van de bijna 14.000 die daar worden gebouwd, afgeleverd en daarmee is een einde gekomen aan een van de grootste problemen voor de Gibraltarezen: een betaalde woning. Voor de komende vier jaar heeft Bossano op nieuw een uitbreiding van het grondgebied in het vooruitzicht gesteld door een inpoldering aan de oostzijde van de 'Rots'. Deze keer.niet door het opspuiten van een deel van de zee, maar door het afgraven van een stuk van de machtige rots. Advi seur Bautista: „Hoe dat precies gaat gebeuren, weet nog niemand, maar dat het zo ver komt, ge looft iedereen in Gibraltar. Daar ligt waarschijn lijk de grootste verdienste van Bossano. Hij heeft de Gibraltarezen het gevoel teruggegeven dat zij een kans hebben om autonoom van Spanje kun nen blijven voortbestaan. Donderdag *16 januari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANT5VERDRIET Vormgeving: JAKEUEN PAULUS Advocaten eisen uitreisverbod Gorbatsjov MOSKOU» HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Russische president Jeltsin heeft opnieuw een lawine van kritiek op de vrije (hoge) prijzen over zich heen gekregen. In Oekraïne, het Russische parle ment en St. Petersburg, waar Jeltsin gisteren op bezoek was, werden harde noten gekraakt over de combinatie hoge prij zen, schaarse goederen. Van daag zal verdedigt Jeltsin zijn beleid in het parlement. Voor Jeltsin pakken zich te vens donkere wolken samen in de Kaukasus. Volgens de Russi sche tv en zegslieden in Tbilisi heeft de naar Armenië uitgewe ken Georgische president Gamsachoerdia gisteren zijn toevlucht gezocht bij Jeltsins te genstander Doedajev, de presi dent van de rebelse autonome republiek Tsjetsjeno-Ingoesje- tië. Gamsachoerdia beschuldigt Jeltsin ervan de geslaagde op stand tegen zijn bewind te heb ben gesteund. Jeltsin toonde zich in SL Pe tersburg echter vastberaden en gevat. Tegen een vrouw die hem toeschreeuwde 'hoe moet ik aan eten komen' zei hij: „Je kunt mij aan mootjes snijden, maar daar zul je niet lang ple zier van hebben". Hij bleef erbij dat het grote leed binnen een half jaar is geleden. De advocaten van vier hoofd verdachten van de mislukte au- gustuscoup eisten gisteren dat de voormaligé Sovjet-president Gorbatsjov een uitreisverbod krijgt. Qorbatsjov moet volgens hen in Rusland blijven, omdat zij hem willen oproepen als hoofdgetuige in het proces te gen de 'putsehisten', waarvoor overigens no^ geen datum is vastgesteld. Feestvreugde in Zagreb nadat 'Europa' het onafhankelijke Kroatië eindelijk heeft erkend. •foto epa DEN HAAG ANP Na de toetreding van Estland, Letland en Litouwen tot de Ver enigde Naties en de Europese erkenning van Kroatië en Slove nië, heerst bij volken die (nog) niet zijn vertegenwoordigd in de VN optimisme over de door hen nagestreefde zelfstandig heid. Dat bleek gisteren in Den Haag tijdens een vergadering van de UNPO, de Organisatie van Niet-Vertegenwoordigde Volken en Naties. De leden van de UNPO. die streven naar autonomie, be schouwen de internationale er kenning van het recht op zelf beschikking van volken in de uiteengevallen Sovjetunie en Joegoslavië als een steun in de rug. „Het is heel mooi dat de doelstelling van onze organisa tie in enkele gevallen is be reikt", aldus de Nederlandse ju rist Michiel van Walt van Praag, secretaris-generaal van de UN PO. Estland en Letland behoor den tot de initiatiefnemers van de 'alternatieve Verenigde Na ties', die een jaar geleden is op gericht. Beide Baltische staten zijn na hun toetreding tot de 'echte' VN automatisch afgetre den als bestuursleden van de UNPO. Naar verwachting zullen binnenkort twee andere intia- tiefnemers van het eerste uur, Armenië en Georgië, wordèn toegelaten tot de VN. Van de UNPO zijn 26 landen en volken lid, waaronder de Kurden, Taiwan, Tibet, West- Papua, de Republiek Zuid-Mo- Iukken, Aceh en de Albanese minderheid in Joegoslavië. Vijf tien andere vermeende naties hebben de status van waarne mer. De organisatie heeft zijn hoofdkwartier in Den Haag. Ook Viktor Kaisiepo van het West-Papua Volksfront voelt zich gesterkt door de internatio nale ontwikkelingen. Hij rekent erop dat net als in Joegoslavië de grenzen in Indonesië zullen worden „geherwaardeerd". Dat zou kunnen leiden tot autono mie of onafhankelijkheid voor West-Papua, Oost-Timor, de Zuid-Molukken en Aceh. GPD-DPA-AFP-Rtr De twaalf EG-Ianden hebben gisteren zoals eerder afgespro ken Kroatië en Slovenië als on afhankelijke staten erkend. Een besluit over Bosnië-Hercegovi- na en Macedonië is uitgesteld. Het voorbeeld van de EG werd door bijna alle andere Europese landen gevolgd. Het EG-besluit werd gisteren in Lissabon genomen door hoge diplomaten van de twaalf lidsta ten, nadat zij het rapport had den bestudeerd dat is opgesteld door de speciale commissie van de EG-vredesconferentie, onder leiding van de Franse oud-mi nister Badinter. De commissie had geen be zwaren tegen de erkenning van Macedonië. Griekenland echter wel. De verwachting is dat Duitsland en Italië snel toch tot erkenning zullen overgaan. Voor hel etnisch verdeelde Bos nië stelde de commissie eeen referendum over de onafhanke lijkheid voor. Bulgarije erkende Macedonië en Bosnië gisteren overigens wel. Een aantal EG-landen, waar onder Nederland, houdt de uit voering van de erkenning van Kroatië op totdat voldoende ga ranties verkregen zijn voor de bescherming van de Servische minderheden in Kroatië. Alleen Duitsland opende gisteren di rect al ambassades in de hoofd steden Zagreb (Kroatië) en Lju bljana (Slovenië). Echte feestvreugde was er gis- tere/i alleen in Kroatië. Tiental len kerkklokken in Zagreb luid den om 17.00 uur plaatselijke tijd om de erkenning door de 'Europa' aan te kondigen. On dertussen maakten regeringslei ders verzoenende gebaren naar Servië dat zich steeds heeft ver zet tegen het uiteenvallen van Joegoslavië. President Franjo Tudjman sloot zich aan bij juichende me nigten op het belangrijkste plein van Zagreb. „Op deze his torische dag wilde ik bij mijn volk zijn. Ik kon het niet langer uithouden in mijn kantoor. Ik moest temidden van mijn volk zijn", aldus de 69-jarige Tudj man. „We hebben lang op deze dag gewacht. Nu hebben we Kroatië gesticht. Laten we van avond feest vieren en morgen de mouwen opstropen en aan het werk gaan om Kroatië te herbouwen". In Ljubljana zei president Milan Kucan dat het voor zijn kleine Alpenstaat van levensbe lang is zich te vestigen als een integraal deel van Europa. „Nu de slag om erkenning achter de rug is, is het onze prioriteit het gevecht te beginnen om de sa menwerking met Europa", al dus de 51-jarige Kucan in een vraaggesprek. Slovenië en Kroatië zijn giste ren en vandaag al erkend door Australië, België, Bulgarije, Ca nada, Duitsland, Estland, Fin land, Frankrijk, Griekenland, Hongarije, Ierland, IJsland, Ita lië, Letland, Litouwen, Luxem burg, Malta, Nederland, Noor wegen, Oekraïne, Oostenrijk, Polen, Portugal, San Marino, Spanje, Tsjecho-Slowakije, het Vaticaan, Zweden en Zwitser land. Het Algerijnse Islamitische Reddingsfront (FIS) wil met andere politieke partijen een schaduwparlement vor men. Met dit voorstel suggereren de FIS-leiders voorlopig af te zien van een gewelddadige confrontatie met het le ger. annulering van de tweede ron de van de parlementsverkiezin gen. Die had vandaag gehouden moeten worden. Het gaat hier veeleer om een scheuring in de organisatie van de fundamenta listen tussen een radicale en een gematigde stroming. Daar bij hebben de rationeel denken de leiders op dit moment de overhand, aldus deze bronnen. Sommige politieke commen tatoren houden echter sterk re kening met een poging tot mis leiding door het FIS. De funda mentalisten zouden alleen maar de schijn wekken de vestiging van een islamitische staat te willen opgeven. Breken er als nog ongeregeldheden uit, dan kan het leger hen toch moeilijk van opruiing betichten en het FIS ontbinden, zo wordt de zet uitgelegd. Intussen heeft de oproerpoli tie 133 aanhangers van het FIS gearresteerd. Zij werden gifter morgen bij een moskee in het centrum van de stad aangehou den waar interim FIS-voorzitter Het FIS sloeg deze opvallend gematigde toon gistermiddag aan op eep persconferentie in Algiers. Volgens de redenering van de fundamentalisten is de vervanging van de afgetreden president Chadli Bendjedid door de Staatsraad ongrond wettelijk. Politieke partijen die voor samenwerking met het FIS in aanmerking komen, hadden gisteravond nog niet gereageerd op het plan. De in een Hoge Veiligheids raad verenigde nieuwe macht hebbers, die het afgelopen weekeinde Bendjedid dwongen terug te treden, benoemden dinsdag vijf prominente Algerij nen die gezamelijk het presi dentschap op zich zullen ne men voor een periode van twee jaar. Volgens welingelichte kringen betekent het milde optreden geenzins dat het FIS afziet van gewelddadige verzet tegen de Hashani een preek had gehou den. Volgens een officiële lezing zouden de verdachten zich aan 'provocatie en intimidatie' heb ben schuldig gemaakt. Algerijnse en westerse politie ke waarnemers verwachten de komende dagen nog meer ar restaties van FIS-leden. Met na me zou de politie het hebben gemunt op kaderleden in de sloppenwijken van Algiers. Daar zouden morgen na het middag gebed grootscheepse rellen kunnen uitbreken. Vanwege de verwachte golf van arrestaties haalde het FIS hals over kop gis teren de archieven, de ledenad ministratie en een drukpers weg uit het hoofdkwartier en bracht die naar een onbekende be stemming. Hóewei ook gisteren het straatbeeld in Algiers niets ver raadde van enige paniek, was de spanning nog sterker voel baar dan de dag ervoor. Behalve tanks installeerden legereenhe den nu ook mitrailleursposten bij strategische punten in de stad. Na zonsondergang contro leren soldaten bij wegversper ringen al het verkeer, op zoek naar eventueel verborgen wa pens in kofferbakken van au- De Amerikaanse president George Bush is gisteren n de noordoostelijke staat New Hampshire begon- len aan de campagne voor zijn herverkiezing. „Ik weet dat ik grote problemen heb" zei Bush. „Maar we gaan die problemen te lijf door te laten zien wat ik in mijn hart voel". Tijdens een treffen met een honderdtal plaatselijke functionarissen en zakenlieden in Portsmouth gaf de president toe dat de economie nog altijd „in vrije val" verkeerde. „Ik hoop dat ik het heb gewe ten, maar misschien heb ik het niet overgebracht", zei Bush. New Hampshire, dat op 18 februari de spits afbijt van de verkiezingen voor de nominatie van de pre sidentskandidaten, heeft Bush in 1988 in de strijd om de opvolging van Ronald Reagan zijn eerste be langrijke succes opgeleverd. «rara epa Premier Savisaar wil extra volmachten Premier Edgar Savisaar van Estland heeft gisteren gedreigd af te treden als het parlement hem geen volmachten geeft om het hoofd te biedfen aan acute voedseltekorten. Ondanks een vorige week ingestelde rantsoe nering van brood, melk, kaas en boter zijn deze eerste levensbehoeften in de winkels niet te krij gen. Tengevolge van een brandstoftekort is de warmwatervoorziening in de hoofdstad Tallinn gedeeltelijk afgesloten en de temperatuur in cen traal verwarmde woningen lager afgesteld. Benzine is ook niet te krijgen en alle vluchten vanuit Tallinn, op de internationale lijnvluchten na, zijn afgelast. „De toestand is uiterst kritiek. Het ziet ernaar uit dat we niet aan de 52 stemmen komen die nodig zijn om het vertrouwen van het parlement te winnen", zei regeringswoordvoerder Neeme Brus. Een stemming over de door de regering ge vraagde volmachten in het 103 leden tellende parlement is uitgesteld tot vandaag. Het is de eerste politieke crisis in Estland sinds de Baltische staat in september tegelijk met Let land en Litouwen onafhankelijk werd van de Sov jetunie. Savisaar wil speciale volmachten tot juni, om de lonen te reguleren, de gang van zaken in de bedrijven te controleren en niet-Esten die wor den verdacht van economische misdaden uit het bedrijfsleven te verwijderen. NIEUWSLIJN Ruim 130 aanhangers Islamitische Reddingsfront gearresteerd Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5