Binnenland Alders dreigt producenten van kunststof Banenpools zijn een mislukking Rechter wil Australiërs nogmaals horen Criminele Antillianen mogen teruggestuurd Lafhartige droom Lubbers weigert reis Z-Afrika af te zeggen NIEUWSLIJN Onderzoek naar reisgedrag Minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat gaat een on derzoek instellen naar het reisgedrag in het stads- en streekver voer. Op basis van de resultaten zullen de opbrengsten van het kaartverkoop opnieuw over de openbaar-vervoerbedrijven wor den verdeeld. Voor het onderzoek zullen volgende maand 650.000 kopers van strippenkaarten en abonnementen schrifte lijk worden geënquêteerd. Daarnaast wordt bij ritten in 42 ge meenten geteld hoeveel mensen in- en uitstappen en worden passagiers ondervraagd. BBC-gegevens gaan geld kosten Dag- en nieuwsbladen die de programmagegevens van de Britse omroep BBC publiceren, moeten vanaf 1 februari jaarlijks 500 pond (ruim 1600 gulden) daarvoor betalen. Dat heeft de BBC via het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) aan de dagbladen laten weten. Ook de bladen van de omroepverenigingen moeten de vergoeding betalen. Volgens het ANP is het verlangen van de BBC niet reëel. In feite wordt promotie gemaakt voor het televi siestation en zou een vergoeding voor de dagbladen eerder op zijn plaats zijn, aldus het ANP. Staatssecretaris hekelt beleid gemeenten DEN HAAG *CPD De banenpools, bedoeld om op de arbeidsmarkt volstrekt uit zichtlozen toch nog aan werk te helpen, zijn een mislukking. Van de beschikbare 10.700 ar beidsplaatsen in banenpools, waren er vorig jaar maar 4250 bezet. Dat is 40 procent. Staatssecretaris Ter Veld (so ciale zaken) heeft deze cijers vanmiddag in Wateringen be kendgemaakt. Het idee voor ba nenpools was tijdens de forma tie van het huidige kabinet af komstig van de PvdA. Er is 100 miljoen gulden overheidsgeld voor uitgetrokken. Ter Veld hekelde het door ge meenten en bestuurders ge voerde beleid bij de banen pools. Zo wordt te veel gezocht naar mensen die geschikt zijn om bepaalde functies té vervul len, bijvoorbeeld conducteur op <ïe tram. Daardoor worden toch weer de kansrijken bevoor deeld, terwijl de pools juist voor kansarmen waren bedoeld. „De Functies moeten in de pools bij de mensen worden ge zocht, en niet andersom", aldus de bewindsvrouw. Indien de conducteur terug moet op de tram, moet daarvoor gewoon worden betaald: via de belastin gen of de prijs van het kaartje, meende zij. Fel haalde Ter Veld uit naar de arbeidbureaus die selectie en aanwijzing van deelnemers aan banenpools te vaak overlaten aan de sociale diensten of de organisaties die de pools run nen. Ook hierdoor ontstaat het gevaar van verdringing op de arbeidsmarkt en afroming van de beste krachten. Juist nu de overheid regelge ving wil overdragen aan ar beidsbureaus en gemeenten, is het volgens Ter Veld noodzake lijk dat een goede aanwijzing van mensen voor banenpools plaatsvindt. Zij riep de arbeids bureaus en sociale diensten op daartoe de krachten te bunde len. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Onder meer met behulp van deze ladder kon dinsdagavond de Colombiaan uit 'De Geerhorst' ontsnappen. De Colombiaanse drugshandelaar die dins dagavond ontsnapte uit de gevangenis De Geerhorst in Sittard, is nog steeds spoor loos. Justitie in Haarlem, verantwoordelijk voor de eerdere arrestatie, vreest dat de ti niet meer zal worden achterhaald. Ook een eerder ontsnapte Colombiaan is nim- ner aangehouden. „Het is diepdroevig", zegt de Haarlemse persofficier van justitie mr. C. Hemmes- Boender. „Iedereen heeft in de vorige fasen ontzettend zijn best gedaan en dit is nu al tie tweede die verdwijnt. En dan nog uit een extra beveiligde gevangenis. Ik wil daarover niemand een persoonlijk verwijt maken, naar treurig is het wel." Justitie hield al langere tijd rekening met acties om de 40-jarige Colombiaan te be vrijden. De man geldt als de hoofdverdach te in de IJmuidense cocaïnezaak. Hij werd op 28 gebruari 1990 in het IJmuidense ha vengebied aangehouden bij het overladen van een partij in vaten passievruchtensap verstopte drugs. Het bleek te gaan om 2658 kilo coke, de grootste partij ooit in Europa onderschept. Het Amsterdamse gerechtshof veroor deelde hem tot zestien jaar cel. Nadat een andere betrokken Colombiaan, die tot ne gen jaar was veroordeeld, uit het huis van bewaring in Arnhem ontsnapte, werd de hoofdverdachte extra scherp in de gaten ge houden. Hij zat in wat intern 'Het Carrou sel' wordt genoemd. Iedere maand verhuis de de man naar een andere justitie-inrich- ting. Hij moest bovendien extra streng wor den bewaakt. De ontsnapping uit Sittard, waarbij ook een 28-jarige Ier ontkwam, moet zeer se cuur zijn voorbereid. De actie nam vier mi nuten en twintig sconden in beslag. De vijf betrokken helpers moeten er van op de hoogte zijn geweest dat de Colombiaan zich niet in zijn cel, maar in de sportruimte bevond. Daar plaatsten ze hun ladders. Twee helpers verdwenen samen met de ontsnapten in een gereedstaande auto. Drie aangehouden mannen van wie wordt aangenomen dat zij bij ontsnapping behulpzaam zijn geweest, hebben gisteren tegenover de Sittardse politie geen enkele verklaring willen afleggen. Zij zwijgen als het graf, aldus een politiewoordvoerder. Hij deelde mee dat het drie in Nederland ver blijvende Antillianen zijn. De Geerhorst werd in april 1990 in ge bruik werd genomen. Het gebouw voldoet intussen nog steeds niet aan de gewenste veiligheidseisen. Hoewel in 1991 extra maatregelen zijn genomen om ontsnappin gen te voorkomen, zagen dinsdagavond op nieuw twee gevangenen kans te ontvluch ten. De directie van de gevangenis erkent dat de veiligheid niet optimaal is. Met een extra toekenning van 1,3 miljoen gulden moeten de noodzakelijke voorzieningen worden ge troffen, oiti de vluchtwegen te beperken. Volgens directeur J. Gorissen van De Geer horst is bij de bouw van de gevangenis te zeer op de kosten bezuinigd en blijkt nu dat dat geld hard nodig was. Ook politiecommissaris E. Nicoll van Sit tard is die mening toegedaan en vindt dat de ontsnappingen alleen aan de "Slechte be veiliging zijn te wijten. Het personeel treft volgens hem geen blaam. „De beveiliging van de gevangenis voldoet niet aan de eisen van deze tijd. De extra maatregelen zijn al leen maar lapmiddelen gebleken", meent hij. „Het wordt hoog tijd dat de heren in Den Haag zich eens bewust worden dat een bij zondere inrichting ook om bijzondere vei ligheidsmaatregelen vraagt. De twee zijn op een klassieke manier ontsnapt. Met ladder tjes en zo. Dat was in de Middeleeuwen mogelijk, maar dat kan toch niet meer i deze tijd." Het was deze week de vierde ontsnap ping sinds de gevangenis in gebruik werd genomen. In totaal vluchtten acht mensen, van wie er nu nog vier voortvluchtig zijn. De Amsterdamse rechtbank wil het Australische echtpaar dat in juli van het vorig jaar door twee mannen in Amsterdam werd ontvoerd en beroofd, opnieuw horen. Dat moet gebeuren in het kader van de strafzaak tegen twee verdachten. De rechtbank heeft de zaak daarom terug ver wezen naar de rechter-c saris. Hoe de rechter-commissaris de twee slachtoffers zal horen, staat nog niet vast. Het paar, van wie de vrouw werd aange rand en verkracht, kwam vorig jaar naar Nederland om gecon fronteerd te worden met twee verdachten. Een van hen werd herkend, maar bleek later on schuldig. De officier van justitie denkt niet dat het paar zin heeft om nogmaals te komen getui gen. Een andere mogelijkheid is dat de rechter-commissaris naar Australië gaat. Op de zitting bleek dat de twee verdachten verschillende verklaringen hebben afgelegd over het gebeurde. Een van de twee verscheen zonder raads man en kreeg van de rechtbank het dringende advies zich van rechtskundige bijstand te voor zien. Het tweetal werd in okto ber van het vorig jaar aange houden, na een omstreden re portage in het weekblad Pano- Antilliaanse jongeren die in Ne derland door gebrek aan op vang terechtkomen in het cri minele circuit, kunnen worden teruggestuurd naar de Antillen. Minister Hirsch Ballin van ko ninkrijkszaken heeft dit gisteren afgesproken met de Antilliaanse regering. Het gaat om minderjarige jongeren die zonder goede op vang van familie en bij gebrek aan scholing en werk wegzin ken in een moeras van crimina liteit en drugsgebruik. Via tus senkomst van de Raad voor de Kinderbescherming en de Voogdijraad kunnen deze min derjarigen binnenkort worden teruggestuurd naar de Antillen. De laatste maanden zijn An tilliaanse jongeren geregeld in het nieuws gekomen omdat ze via jeugdbendes met name in grotere steden veel overlast ver oorzaken. Deze jongeren zijn in veel gevallen al vanuit een ho peloze situatie vanuit de Antil len naar Nederland vertrokken, waar ze ondergebracht worden bij tantes, zussen of pleegou ders. In samenwerking met de Antilliaanse overheid wordt ook gewerkt aan betere voorlich- tings- en opvangmogelijkheden voor probleemjongeren op de eilanden zelf. COMMENTAAR Niemand aan de kant, luidt de titel van het nieuwste pronkstuk der sociaaldemocratie. De au teurs: een groep sociologen en economen onder leiding van de heer Wolfson, schetsen ruwweg de contouren van een verzor gingsstaat waar de PvdA het jaar 2000 mee hoopt te halen. Het rapport werd ter plekke door PvdA-leider Kok omhelst. De nieuwe ideologie is kenmer kend voor de huidige PvdA. Twijfelen, aarzelen, slagen om de arm houden. Maar vooral: houden wat je hebt. Als het niet lukt om de komende jaren elk jaar een kleine honderdduizend nieuwe banen te scheppen, zakt het fundament onder de verzor gingsstaat weg. Dus wordt de il lusie gewekt dat het moet luk ken nieuwe werkgelegenheid te creëren. Dat zal een lafhartige droom blijken. De commissie Wolfson reikt namelijk boter zachte instrumenten aan. die al eerder hun ondeugdelijkheid hebben bewezen. Het meest opvallende nieuws is dat commissie en partijleider het huidige sociale zekerheids stelsel onverlet laten. Geen mi ni-stelsel, waar Kok een paar maanden geleden toe bekeerd leek, handen af van de koppe ling tussen lonen en uitkeringen en niet meer rommelen met de wao. De nieuwe PvdA houdt pas op de plaats en vleit zich met de gedachte dat de burgers nog immer verlangend uitkijken naar een maatschappij waarin afgedwongen solidariteit wordt geaccepteerd. Een achterhaalde visie weliswaar, maar, zal Kok gedacht hebben, nog steeds een idee waard om voor te vechten. Navrant is dat er steeds meer signalen te beluisteren vallen dat de geïndividualiseerde bur ger het paternalisme van de overheid uitkotst. De commotie rond de stijgende ziektekosten (mede veroorzaakt door van bo venaf opgelegde solidariteit) spreekt boekdelen. Als de door de commissie Wolfson ge schetste nieuwe ideologie bij de PvdA ingang vindt en \4a rege ringsdeelname de burgers raakt, blaast dit kabinet zich voortijdig op. Wellicht is dat ook de diepe re betekenis die aan het rapport gegeven moet worden. Maar dan had de titel anders moeten luiden: de PvdA aan de kant. Hoofddorp: Reset Automatisering, Vijfhuizerweg 577. Katwijk a.d. Rijn: Van den Berg. Achterweg 12 Oegstgeest: Roest. Lange Voort 11 F-G. Rijnsburg: Roest. Vliet NZ 34-35. Donderdag 16 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT Ook verbod op produkten niet uitgesloten De producenten van kunststoffen voor de industrie en de land- en tuinbouw, krijgen nog vier maanden de tijd om afspraken te maken over het terugdringen van de hoe veelheden kunststofafval in deze sectoren. Wanneer der gelijke afspraken niet of onvoldoende worden gemaakt, grijpt milieuminister Alders in. Hij sluit dan „geen enkel instrument" op voorhand uit. DEN HAAG GPD Alders heeft dat dreigement gis teren geuit bij de opening van een installatie voor hergebruik van afval in het Limburgse Beek. De minister noemde als maatregel onder meer het hef fen van een belasting op de pri maire grondstoffen die voor de produktie van kunststoffen no dig zijn. Ook sloot hij een ver bod op bepaalde produkten niet uit. Voor kunststoffen die ge bruikt worden in kantoren, win kels en huishoudens, wordt een langere termijn aangehouden. Producenten van kunststoffen voor die sectoren krijgen tot in Een werknemer van het recyclingsbedrijf Reko BV schuift landbouwplastic in een verwerkingsmachine. Bij de opening van deze dochteronderneming van DSM in Beek kraakte minister Alders van milieu harde noten over de opstelling van de kunststofproducenten. •foto anp koen suyk 1993 de tijd om maatregelen te bedenken. Op voorhand denkt Alders overigens al een belas ting te gaan heffen op wegwerp- produkten van kunststof, zoals tiders wees erop dat de hoe veelheid afval van kunststoffen nog los van verpakkingsma teriaal tot het jaar tweedui zend dreigt toe te nemen met vier procent per jaar tot jaarlijks 460.000 ton. Tegelijkertijd wordt nog maar 15 procent van derge lijk afval hergebruikt. Dat per centage moet omhoog tot 50 procent in 2000. Dat lukt echter niet, omdat de kunststofindustrie liever pri maire grondstoffen gebruikt dan de duurdere, voor herge bruik gereed gemaakte afval stoffen (regranuiaat). Inmiddels zijn verschillende bedrijven die kunststofafval voor hergebruik gereed maken, over de kop ge gaan. Volgens Alders is de tijd voorbij dat de kunststofindus trie kan roepen dat dit niet haar verantwoordelijkheid is. PvdA-top kiest voor Vreeman en Rottenberg DEN HAAG «GPD De top van de PvdA wil dat het duo Rottenberg-Vreeman na maart de partij gaat voorzitten. Waarnemend partijvoorzitter Castricum heeft gisteren er kend. Hij hhd het al over „mijn opvolgers". Formeel zijn er sinds 1 janua ri binnen de PvdA vier kandida ten in de race om het voorzit terschap van de partij: Rotten berg, Vreeman, Ineke van Dijk (voorzitter van de Rode Vrou wen) en Bob Suurhoff (voorzit ter van de PvdA-afdeling De Pijp te Amsterdam). Rottenberg en Vreeman hebben een ver bond gesloten en willen met z'n tweeën het voorzitterschap be kleden. De vier kandidaten voeren sinds 1 januari campagne voor hun kandidatuur. Medio maart moet het PvdA-congres in Nijmegen dan een keuze ma ken. Zware kritiek politie op beveiliging gevangenis Premier Lubbers ziet geen re den af te zien van het bezoek dat hij en minister Van den Broek van buitenlandse zaken aan Zuid-Afrika willen brengen. Wel vindt de premier dat het ministerie van buitenlandse za ken een hernieuwde poging moet doen om de bezwaren van het ANC tegen de reis weg te nemen. Dat heeft de woord voerder van de premier gister avond meegedeeld. Gisteren faalde een eerste verzoeningspoging tussen het ANC en de Nederlandse ambas sadeur in Zuid-Afrika, Van Buuren. Tijdens het gesprek noemde de 'schaduwminister' van buitenlandse zaken van het ANC, Thabo Mbeki, het bezoek 'onaanvaardbaar'. Minister Van den Broek zei gisteravond in de Jordaanse hoofdstad Ammen te verwachten dat de „misverstan den" tussen Nederland en het ANC snel worden opgelost. Tegen de komst van alleen minister Van den Broek heeft het ANC overigens geen be zwaar. Een bezoek van de pre mier gaat de anti-apartheidsor ganisatie echter te ver omdat hij daarmee het blanke meerder heidsbewind zou ondersteunen. Lubbers moet wachten tot het aantreden van een interim-re- gering waarin ook vertegen woordigers van de zwarte be volking zitting hebben, aldus het ANC. Inmiddels heeft ook de vak beweging FNV, in navolging van PvdA, D66 en Groen Links voor uitstel van de reis gepleit Een demonstratie van de eerste Multi Media PC? f PHI LI PS B Phi'ïj>s komt als eerste ■t de Multi Media PC: i de PC óm naar te küken èn te luisteren! Deze nieuwe PC heeft een ingebouwde CD*speler. die niet alleen zorgt voor feilloze beeldinformatie, maar ook voor een geluidsweergave van absolute CD- kwaliteit Voortaan kunt u via uw PC even makkelijk een talencursus vol gen als genieten van uw favoriete muziek. En de bediening? Die is zó eenvoudig dat iedereen - van jong tot oud - er direct mee uit de voeten kan. Kom dus snel bij ons langs voor een complete PC-demonstratie in beeld en geluid! En... als u nii een Multi Media PC aanschaft, krygt u alvast 5 CD-informatieschijven van ons cadeau. Nou: hoe klinkt dat? Liever'n Philips.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3