Feiten 'Er is altijd nog hoop' Nigeriaanse delta drijft op whisky en alikruiken Griekse politiek wacht op uitslag proces Papandreou Donderdag 16 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JAKEUEN PAULUS 2 EN MENINGEN WIM STEVENHAGEN Grieken en Turken op verdeeld Cyprus blijven dromen van hereniging „Vergeven, dat is prima. Maar vergeten, dat nooit," zegt een 61-jarige bewoner van het Turkse deel van Cyprus. Over een mogelijke oplossing voor de kwestie Cyprus zegt hij: „Voor mij is het misschien te laat, maar ik wil vrede voor mijn kinderen." Niettemin lijkt die vrede nu dichter bij dan ooit te voren sinds de Turkse invasie in 1974 het eiland verdeelde. NICOSIA NADIRE MATER GEORGE PENINTAEX IPS Op hoog internationaal niveau worden momenteel besprekin gen gevoerd om de kwestie Cy prus tot een oplossing te bren gen. Eind deze maand heeft de Cyprische president George Vassiliou een ontmoeting met de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Bout ros Boutros Ghali. Daarna vol gen besprekingen tussen de VN-topman en de Turks-Cypri sche leider Rauf Denktash. Afgelopen vrijdag verklaarde de speciale afgezant van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken. Nelson Ledsky, tijdens zijn bezoek aan Turkije dat een vredesconferentie tus sen de vier meest betrokken partijen Griekenland, Turkije en Turks- en Grieks-Cyprus op handen is. Maar de Cyprische president was behoorlijk in zijn wiek ge schoten door Ledsky's uitlatin gen. Hij verzet zich tegen een vier-partijenconferentie omdat daarbij aan de onderhande lingstafel geen plek is gereser veerd voor de Cyprische Repu bliek als internationaal erkende staat. Desondanks wint het idee van een vier-partijenoverleg aan steun. „We moeten misschien nog weken of maanden wach ten op vrede, maar geen jaren meer," verklaarde onlangs Oz- ker Ozgur, de Turks-Cyprioti sche leider van de Socialistische Vrijheidspartij. Splitsing Reeds decennia is het eiland in de Middellandse Zee een twist punt tussen de Grieks- en Turks Cyprioten (respectievelijk 80 en 16 procent van de in totaal ruim 600.000 eilandbewoners.) In 1963, drie jaar na de onafhanke lijkheid van Groot-Brittanoië, braken gevechten uit tussen de Griekse en Turkse bevolking, waarbij duizenden het leven lie ten. Daarop trokken de Britten en de Verenigde Naties een scheidslijn tussen beide groe pen. In 1974 volgde een invasie vanuit Turkije na een door Grie kenland geïnspireerde staats greep tegen president en aarts bisschop Makarios, waarbij het noordelijk deel van Cyprus werd bezet. Sindsdien is het ei land in tweëen gesplitst. Over een lengte van 180 kilometer houden 2100 leden van een tweede vredesmacht van de Verenigde Naties (UNFICYP) toezicht op de scheidslijn. Die doorsnijdt ook de hoofdstad Nicosia. In het zuidelijk deel ze telt de Cyprische regering en bevindt zich het commerciële centrum van het eiland. Flet noorden van Nicosia is de hoofdstad van de Turkse Repu bliek Cyprus, die in 1983 werd uitgeroepen en alleen door Tur kije wordt erkend. De twee stadsdelen worden ge scheiden door een smalle straat, eens de hoofdstraat van de stad. Nu is het onderdeel van het stuk niemandsland dat onder controle staat van Canadese VN-troepen. Op sommige tafels in de verlaten restaurantjes staan nog steeds glazen en bor den die er zijn achtergebleven na de invasie. Nog steeds is de straat gevaarlijk terrein, veel van de huizen en winkels zijn voor zien van booby-traps. Muur Kostas, een Grieks-Cypriotische bankemployé die in 1974 zijn huis ontvluchtte, staat in zuide lijk Nicosia en wijst naar de overkant. „Elke dag zie ik mijn huis op enkele meters afstand van hier. Het ligt net in het Turkse gedeelte. Maar ik kan er niet heen. Een muur van prik keldraad, barricades, zandzak ken, mijnenvelden en zwaar be wapende soldaten houden mij van mijn huis gescheiden." De afgelopen 18 jaar heeft Kos tas deelgenomen aan de jaar lijkse symbolische terugkeer- marsen. In het zwarte geklede vrouwen en familieleden van de 1619 personen die sinds de Turkse invasie als vermist zijn opgegeven nemen eraan deel. De protesten lopen vaak uil op een botsing met de politie en de leden van de VN-vredesmacht. In het Turkse deel van Nicosia hoopt Ismail, een Turkse ober, op het verdwijnen van de grens. „Op sommige avonden tuur ik vanaf mijn balkon naar de an dere zijde... Ik ben zo nieuws gierig hoe het er daar uit ziet," zegt hij. De scheiding is niet alleen een fysieke maar ook een economi sche. De levensstandaard van de 150.000 Grieks-Cyprioten met een gemiddeld jaarinko men van 17.000 gulden is hoger dan die van de 35.000 Turks- Cyprioten in Nicosia die het met 5000 gulden per jaar moe ten doen. Op zoek naar werk zijn c lopen jaren naar schatting 100.000 Turks-Cyprioten geëmi- geerd naar Groot-Brittannie en andere landen binnen het Britse Gemenebest. Zij wijzen erop dat hun banen zijn ingenomen door de Turkse bezetter. Met ar gusogen worden de 20.000 Tur ken bekeken die zich sinds de Turkse invasie in Noord-Cyprus hebben gevestigd, naast de 170.000 Turks-Cyprioten. Berlijn Het resultaat is de scheiding van een reeds verdeelde bevol king. „De mensen afkomstig uit Turkije zijn meer achtergeble ven en ouderwetser vergeleken bij de Turks-Cyprioten. Onze relaties, zoals die tussen r vrouw, zijn veel westelijker. De Turken zijn meer gericht op het Oosten. Bovendien heeft onze gemeenschap een Britse in slag," zegt een Turks-Cyprioot. „Een snee brood, dat is het be langrijkste voor iedereen in het Turks-Cyprische deel. Onder handelingen interesseren de mensen niet meer,'-' zegt Omer Basci, werkzaam bij een bank. Zoals de meeste Turks-Cyprio ten is hij voorstander van een Cyprische federatie van twee aparte staten, een Turkse en een Griekse. Hij is echter be vreesd voor de onvermijdelijke discussies die gevoerd zullen worden als de Grieks-Cyprioten hun huizen opeisen die zijn hebben moeten verlaten toen de Turkse troepen oprukten en een deel van het eiland inna- Niettemin lijken de meeste be woners van beide Nicosia's hun eiland te klein te vinden om verdeeld te blijven. Vooral nu grotere steden zoals Berlijn en Bayrut, die ook gesplitst waren, weer herenigd zijn. De Cypri sche president George Vassiliou verwoordde het aldus: „De ont manteling van tweedracht zaai ende barrières zoals de Berlijnse Muur toont aan dat er altijd hoop is voor toenadering en veranderingen ten goede." ATHENEFRANS V CORRESPONDENT Tenzij op het laatste moment nog tot enkele dagen uitstel wordt besloten, valt vanavond om zes uur de uitspraak in het proces-Koskotas, dat een bij zondere, 13-koppige rechtbank negen maanden heeft bezigge houden. De verdere gang van zaken in de Griekse politiek hangt daar voor een groot deel van af. Verdachten, op beschuldiging van betrokkenheid bij het bank schandaal, waren de socialisti sche oud-premier Andreas Pa pandreou (72), die niet ver scheen, en twee van zijn vroe gere ministers. Een derde, voor malige vice-premier Agamem non Koutsoyorgas, overleed na een dramatische instorting op het proces. Hij was de man te gen wie zich het meest bezwa rende bewijsmateriaal had op gehoopt. Het bewijsmateriaal tegen de andere drie heeft de publieke opinie, die dag-in-dag-uit het proces op de televisie kon vol gen, niet kunnen overtuigen. Dat komt voor een groot deel doordat de centrale Figuur in het schandaal, de 36-jarige bankdirecteur George Koskotas, die later in een eigen proces zal moeten terechtstaan, als getui ge a charge een reeks beschul digingen opdiste die hij niet kon bewijzen en waarvan er enkele als onwaar konden worden ont maskerd. Niet alleen ter linker zijde, ook van rechts wordt toegegeven dat het een tactische fout was, vooraf zoveel gewicht toe te kennen aan Koskotas' getuige nissen. Deze betroffen voorna melijk omkoping. De schilder achtige types die met veel te genstrijdige verhalen kwamen over het transport van 90 mil joen drachmen (900.000 gul den) in een luierdoos, verzwak ten dit deel van de aanklacht verder. Een ander punt van beschuldi ging betrof het op grote schaal storten van gelden van staatsbe drijven op Koskotas' Bank van Kreta, toen reeds duidelijk was dat deze in moeilijkheden ver keerde. Het zou geen verbazing wekken als Papandreou hieraan schuldig wordt bevonden, iets waar twee van de drie aankla gers, allebei van de rechtse re geringspartij Nieuwe Democra tie, op aandringen. Op grond van de aanvankelijk parlementaire procedure zijn de aanklagers alledrie afgevaardig den. De derde (van de Alliantie van Links en Vooruitgang, die zich inmiddels bijna helemaal van het proces heeft gedistian- teerd) heeft voor Papandreou op alle punten vrijspraak ge vraagd, al of niet wegens gebrek aan bewijs. Deze aanklager, die met zijn verhoren en requisitoir de meeste indruk op het publiek heeft gemaakt, vroeg ook vrij spraak voor de andere twee. Ve len achten het mogelijk dat Pa pandreou en zijn minister van verkeer Petsos inderdaad vrijuit gaan, maar dat oud-minister van financiën Tsovolas een ver oordeling krijgt vanwege de wat ongebruikelijke schikking die hij met een hoteleigenaar had getroffen betreffende diens schulden aan de fiscus. De luidruchtige en hyperventi lerende Tsovolas, die bijna alle zittingen bijwoonde, is door zijn optreden de held geworden van de populistische vleugel van de socialistische partij (PASOK). Deze wil grote demonstraties beleggen voor het geval hij wordt veroordeeld. Reeds heeft (qfctfTE, ^6K\lAl£OMTTEkKIhiqE^ UIT P£ 2<5S1E £Qj~~J OM pÊ. VEAZoay^SSTAAT TE WwtfÊN «HOUPEN HEEFT V£ GqiMlSSiÊ. WOIF50K) WACHT PAT p£ ABONEMA KARL MAIER THE INDEPENDENT Lawrence Karibi Bob-Manuel, de 80-jarige Alabo (opperhoofdman) van de oude havenstad Abone- ma, leunt wankelend over zijn veranda en spren kelt een paar druppels whisky op de grond. Hij brengt een offer aan de plaatselijke godin die langs de oevers van de kronkelende rivierarmen bij de Niger-delta wordt vereerd. Rond 10 uur 's ochtends schenkt de Alabo een rondje whisky voor functionarissen van de Natio nale Nigeriaanse Volkscommissie en het VN- Fonds voor Volksactiviteiten, die na een 30 minu ten durende tocht in een aluminium bootje vanuit Port Harcourt in Abonema zijn aangeko men voor een steekproefsgewijze controle op de volkstelling. Zoals overal op het Nigeriaanse plat teland is een beleefdheidsbezoek aan de opper hoofdman de verplichte eerste stop. Abonema, dat zoiets betekent als 'hou van je ei gen mensen', is in feeststemming. De volkstelling is gunstig uitgepakt en het havenstadje aan de ri- is opgewaardeerd tot een regionaal bestuurs centrum. En nu hopen de plaatselijke autoritei ten dat Abonema haar oude positie als belang rijkste palmolie exporterende haven zal kunnen herwinnen. Die oude glorie verging toen de ha ven in het begin van de jaren '70 werd verlaten als gevolg van de oorlog in Biafra. Dorpjes en kleine havens zoals Abonema vorm den ooit de bruggehoofden voor de slavenhandel, totdat Groot-Brittannië in 1807 de handel in mensen verbood. Nog enkele jaren daarna bleven schepen van Spaanse, Portugese en Amerikaanse slavenhandelaren de belangrijkste havens in de delta aandoen, maar uiteindelijk slaagden Britse oorlogsbodems erin de bevolking te dwingen over te schakelen van de handel in mensen op de handel in palmolie. In plaats van verscheept te worden naar Brazilië, Cuba en de VS werden de laatste slaven die voor de handel waren gevangen kruiers in de Nigeri aanse delta. Een bezoek aan Abonema is niet compleet z der een trip naar de rustieke palmolie verwer kingsfabriek en de drie enorme opslagtanks langs de oever. Om er te komen moet je letterlijk over de alikruiken lopen. Deze kleine, eetbare zeeslak ken zijn alomtegenwoordig in de Nigerdelta. Niets van de alikruik wordt weggegooid. Het vlees van de slak vormt de basis van een populaire soep en de schaal wordt vermengd met asfalt en gebruikt als wegdek. Enorme bergen lege alikruikschalen liggen in de woonwijken, waar vrouwen het avondmaal bereiden voor de deur van hun houten, Portugees aandoende huizen. Na de whisky bij opperhoofdman Karibi Bob-Ma- nuel, wordt de 15 man sterke delegatie van de Nationale Nigeriaanse Volkscommissie door een groep regionale bestuurders, traditionele stam hoofden en volkstellingsfunctionarissen naar bet palmoliecomplex geloodst. Wanneer blijkt dat een agent van de veiligheidsdienst van de federa le regering zich bij de groep heeft gevoegd, schei den de Nigerianen hem de huid vol en sturen hem weg. Nigerianen kampen met een reeks pro blemen die het gevolg zijn van extreem grote ar moede, een teruglopende levensstandaard en corruptie. Maar hoewel het land door het leger wordt geregeerd, laten Nigerianen zich niet snel intimideren door een centrale autoriteit. Deze mentaliteit wordt door velen gezien als de uiteindelijke reden voor de ondergang van Nige ria: het land is niet te regeren. Maar deze houding heeft ook iets verfrissends, waarmee Nigeria zich onderscheidt van de rest van Afrika, dat zich ge makkelijker laat koeioneren. In Abonema maakt de veiligheidsagent dat hij weg komt. Teneergeslageri slentert hij over de alikruiken naar het strand. Waarschijnlijk beseft hij dat hij nu een fantastische lunch van gegrilde vis, gestampte bataat en explosief-scherpe peper soep misloopt. Want één ding hebben de Nigeri anen gemeen met de rest van Afrika: grote gast vrijheid. VERTALING: MARGREET HESLINGA hij zelf op pleinen van Athene enkele menigtes toegesproken. „Niet dan over mijn lijk zal ver oordeling plaatsvinden", riep hij daar. „En dat meen ik." Mocht ook Papandreou worden veroordeeld, dan zal de PASOK zorgen voor een 'aardbeving' in het hele land, zo heeft zij reeds aangekondigd. Als de veroorde ling gepaard gaat met verlies van politieke rechten, zullen ook de plaatsvervangers in het betreffende district (Pyrreus 2) zich terugtrekken van de lijst, zodat daar tussentijdse verkie zingen moeten worden gehou den. Een andere ontknoping zou er uit kunnen bestaan dat de 'mis drijven' waarvan de drie wor den beschuldigd op de laatste procesdag alsnog verjaard wor den verklaard. De strengste van de twee rechtse aanklagers heeft daar, merkwaardig ge noeg, in zijn requisitoir voor ge pleit. Het zou een enorme anti climax zijn. maar het zou het politieke klimaat in Griekenland wel ten goede komen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2