De stilte na de woestijnstorm Kuwayt blijft steken in apathie en somberheid Golfoorlog eiste leven van 243.000 Irakezen 27 HET AMERIKAANSE bedrijfsleven heeft vorig jaar de vruchten kunnen plukken vah de Golfoorlog. Onder nemingen uit de VS wisten voor meer dan twee miljard dollar aan orders binnen te halen in Kuwayt. Dat was 2,5 keer zoveel als in 1989. VOLGENS DIPLOMATEN en han delsdeskundigen hebben Amerikaan se bedrijven de opdrachten voor een deel te danken aan de Amerikaanse hoofdrol in de bevrijding van Kuwayt. Een lange loopgravenoor log. Iraakse inzet van che mische wapens. Duizen den geallieerde soldaten dood en tienduizenden ge wond. Terrorisme op we reldwijde schaal. Een vloedgolf fundamentalisme a la Khomeini die de hele Arabische wereld gaat overspoelen. Dat, schreven de specialisten ruim een jaar geleden, zullen de vre selijke gevolgen zijn van een oorlog om Kuwayt. CORRESPONDENT Wie de knipsels met deze som bere voorspellingen nog eens doorneemt, ontkomt niet aan een gevoel van ontzag voor de moed van de Amerikaanse pre sident Bush. Hij was het tenslot te, die eigenhandig de confron tatie met de Iraakse president Saddam Hussein aanging. Hij was het die generaal Schwarz kopf de opdracht gaf in de nacht van 16 op 17 januari met Operatie Woestijnstorm, de be vrijding van Kuwayt, te begin nen. Het liep allemaal heel anders dan de militaire deskundigen en de arabisten in de sterren hadden gelezen. Door een com binatie van deskundigheid, technologie, vastberadenheid en een dosis geluk wonnen de geallieerden de Golfoorlog in 40 dagen met minieme vérliezen aan hun kant. Een van de lessen van de Golfoorlog was dus, dat men moet uitkijken met het maken van voorspellingen. Maar de mens is hardleers, want na de glorieuze overwinning vertelde opnieuw een hele rij politico en andere -logen wat zij zoal in hun glazen bol hadden gezien. Wereldorde De oorlog zou om te beginnen een eind maken aan Amerika's Vietnam-syndroom; de sinds die oorlog knagende zelftwijfel Amerikaanse legervoertuigen verpla taire basis van de Saudisch naar de van wat ooit het meest optimis tische en energieke volk ter we reld was. De oorlog zou een streep zet ten door de economische reces sie die sinds half 1990 Amerika teisterde. De oorlog zou het ver trouwen van de Amerikanen in hun regering herstellen. De oor log zou president Bush zeker stellen van zijn herverkiezing. De overtuigend verpletterde Saddam zou door zijn militairen aan de kant worden gezet. De Arabische landen en Israël zou den hun geschillen opzij zetten en aan een lange periode van Pax Americana beginnen. Bush zelf schilderde een schitterend toekomstperspectief toen hij op 6 maart tijdens een triomfale rede voor het Congres zei: „We kunnen een nieuwe wereld zien. Een wereld met een werkelijk uitzicht op een nieuwe orde, waarin rechtvaar digheid en eerlijkheid de zwak keren tegen de sterken bescher- Dat was toen. Nu, een jaar nadat de eerste F-115 Stealth- bommenwerper ongezien het hol van de leeuw binnendrong, weten we beter. De oorlog werd gewonnen, maar het leven ging gewoon door. Want de Golfoorlog loste geen werkelijke problemen op. Ame rika is er niet beter aan toe. Het Midden-Oosten is nog altijd een brandhaard. En de hemel weet wat voor sinistere plannen Sad- itsen op 25 februari 1991 een mili- aaks grondgebied. fotoafp dam op dit moment zit uit te broeden. Vluchtig Twee cijfers maken duidelijk hoe vluchtig in Amerika zelf de gloed van de overwinning was. Maart vorig jaar, direct na af loop van de oorlog, vond 89 procent van de Amerikanen Ge orge Bush een prima president. Begin deze maand vond nog maar 46 procent dat. Die erosie in populariteit is voor het overgrote deel te dan ken aan de harde economische werkelijkheid in de States. Nog altijd bevindt het land zich in een recessie, ondanks beloften van Bush men herleze onder meer zijn speech van 6 maart dat de economie zich 'krachtig' zou herstellen. De werkloosheid is nu iets meer dan 7 procent. Naar Ne derlandse begrippen is dat niet eens zo hoog, maar niet verge ten mag worden dat werkloos heid in Amerika een heel wat grimmiger gezicht heeft dan in ons land. Wie in Amerika geen werk heeft, heeft al gauw geen inko men meer en moet zien rond te komen met food stamps, etens bonnen. Wie achterop raakt met zijn periodieke betalingen verliest gegarandeerd zijn huis en zijn auto, en zo dreigt voor menigeen het schrikbeeld let terlijk op straat terecht te ko men. Geen wonder dat zoveel mensen zo ontzettend bang 'zijn. Een peiling die vlak voor kerst werd gehouden, liet zien dat het vertrouwen dat de Ame rikanen in de toekomst hebben, het laagste peil in decennia heeft bereikt. De meeste economen denken dat ergens in de komende lente of vroege zomer er wel weer een eind aan de recessie zal komen, maar dat lost de Amerikaanse economische problemen maar voor een deel op. En de Ameri kanen weten dat. Schulden Ze weten nu dat in de jaren '80 op federaal en particulier ni veau veel te veel is uitgegeven. Ze weten dat iedereen te veel schulden heeft. Ze weten dat de beste stukken grond en de meest prestigieuze gebouwen door buitenlanders worden op gekocht. Ze weten dat hun au to-industrie een langzame dood aan het sterven is. Bush probeerde er iets aan te doen, en ging naar Japan. Het weinig verheffende resultaat: de president viel tijdens een staats- diner flauw, en Japan zal z'n best doen om dit jaar 20.000 Amerikaanse auto's extra te ko pen. „Zal z'n best doen", meer niet. En maar 20.000 auto's, bo venop de 35.000 die nu jaarlijks worden verkocht. Samen 55.000 dus, tegen bijna twee miljoen auto's die Japan in Amerika af zet! Geen wonder dat zelfs de met Bush meereizende leiders van Amerika's autofabrieken eind vorig week toegaven dat ze niets hadden bereikt. Bush's campagneleider Ro bert Mosbacher probeerde nog het beste te maken van de ei genlijk mislukte reis van de pre sident, toen hij zondag voor de tv zei dat de trip 'het economi sche équivalent van Operation Desertstorm' was geweest. Het was een vergelijking die tot nadenken stemde. Inder daad, Operatie Woestijnstorm" was een succes. Maar het was bijna niets, een onbeduidend incident, vergeleken met de oorlog die Amerika aan het ver liezen was, en nog steeds aan het verliezen is. Het zijn Japan en Europa die van Amerika winnen, winnen, winnen. De Amerikanen kun nen werkelijk niet somber ge noeg zijn. Kijk naar het onder- wijspeil in de drie blokken. Kijk naar de gedane diepte- investe ringen. Kijk naar de schulden lasten. Op de langere termijn kan Amerika alleen maar verder wegzinken. Tekenend voor de verhoudin gen is, dat zelfs een voorzichtig politicus als de Japanse premier Miyazama het nogal paternalis tische woord 'compassie' ge bruikte, toen hij bij een pers conferentie tijdens de reis van Bush het Japanse beleid jegens de VS uitlegde. Bedreiging En wat veranderde er buiten ■Amerika, met name in het Mid den-Oosten? Op.de lange ter mijn gezien eigenlijk ook niet zo veel. Kuwayt is weer een vrij land, maar de bedreiging die van de grote buurman Irak uit gaat, is niet verdwenen. Als Saddam aan het bewind blijft en ook de Amerikaanse regering moet toegeven dat er geen geloofwaardig alternatief voor de dictator aan de horizon te zien is dan blijft de kans op wraak altijd aanwezig. Irak heeft nog vele duizenden tanks en andere conventionele wapens over. Het staat daar naast wel vast dat het land niet al z'n nucleaire capaciteiten aan de VN-inspecteurs heeft over handigd, en ooit ongetwijfeld weer de draad van een éigen atoombom kan en zal oppak ken. De stabiliteit in de regio wordt verder ondermijnd door het enorme bewapeningspro gramma dat door Iraks aartsri vaal Iran is begonnen. VQlgens Amerikaanse inlichtendiensten heeft Teheran het afgelopen jaar voor meer dan een miljard dollar aan wapentuig tegen ramsjprijzen van de Sovjetunie gekocht. Het is verder geen geheim dat Operatie Woestijnschild ten voeten uit. De geallieerden rukten vrijwel ongehinderd op. Iran, met hulp van China en mogelijk ook Noord-Korea, net als het buurland Irak is begon nen met een nucleair program ma dat uiteindelijk tot een ei gen atoombom moet leiden. Daar staat tegenover dat de Amerikaanse plannen om in het Golfgebied een eigen Arabische afschrikkingsmacht op te zet ten, op niets zijn uitgelopen door gebrek aan medewerking van Saudi-Arabië en de andere conservatieve Golfstaten. Amerika zelf is, als het huidi ge tempo van bezuinigingen op defensie wordt voortgezet, over enkele jaren niet meer in staat, om nog eens zo'n grote troe pen- en materieelhiacht in de Saudische woestijn te krijgen. Het voorspelt allemaal weinig goeds. En ondertussen bak keleien Israël en de Arabische staten gewoon voort bij de door Amerika afgedwongen vredes onderhandelingen die vooral interessant zijn vanwege de kwade wil die de gesprekspart ners steeds weer laten zien. O zeker, Amerika won de Golfoorlog. Maar de overwin ning was hol. De storm in de woestijn werd gevolgd door een oorverdovende stilte. Zo'n 243.000 Irakezen zijn tij dens de Golfoorlog en zijn na sleep om het leven gekomen. Dat liet William Arkin, hoofd van de afdeling militair onder zoek van Greenpeace, vorige week weten. Volgens Arkin, een voormalige officier bij de inlichtingendienst van het Amerikaanse leger, zijn tenminste 70.000 Iraakse solda ten gedood tijdens de Golfoor log, die op 17 januari begon en op 28 februari werd beëindigd met de capitulatie van Irak. Naar schatting tussen de 2.500 en 3.000 Iraakse burgers kwa men om tijdens de door de Ver enigde Staten geleide luchtaan val waarmee op 17 januari de oorlog een feit werd. Nog eens 30.000 Iraakse burgers werden dodelijke slachtoffers van de burgeroorlog die na de Golfoorlog uitbrak tussen op standelingen en soldaten die trouw waren gebleven aan de regering van dictator Saddam Hussein, aldus Arkin, die in au gustus en september 1991 door Irak reisde om de oorlogsschade te onderzoeken. Als gevolg van ontoereikende voedsel- en medicijnvoorraden, die het gevolg waren van de oorlog en de economische sancties van de Verenigde Na ties, hebben tot eind vorig jaar tussen de 49.000 en 56.000 bur gers het leven verloren. Het hoogste dodental is volgens Arkin het gevolg van het neer slaan van de volksopstand die uitbrak na het einde van de oor- log. Koerden en shi'ieten sloe gen massaal op de vlucht voor het Iraakse leger. Arkin schat dat tussen april en 31 december 1991 tussen de 102.000 en 150.000 vluchtelingen zijn om gekomen. In april, mei en juni werden duizend doden per dag geteld. Arkin bezocht 205 van de 800 gebombardeerde doelen in Irak. Verder sprak hij met officieren van de door de VS geleide wes terse coalitie en het Iraakse le ger en met functionarissen van de Amerikaanse en Iraakse in lichtingendiensten. Arkin haal de ook informatie uit de oor logsplannen van het Ameri kaanse ministerie van defensie. Het Pentagon zelfheeft tot nu toe geweigerd een schatting te geven van het aantal Iraakse oorlogsslachtoffers. Een onbekend aantal Iraakse soldaten, naar schatting enkele duizenden, werd op 27 februari vorig jaar door de geallieerden afgemaakt tijdens hun overhaaste vlucht uit Kuwayt in 'de file des doods'. foto afp UTRECHT TACÓ SLAGTER De straatarme Edita Castro (33) liet haar drie kinderen op de Fi- lipijnen achter voor een goed betaalde baan in Kuwayt. Ze zou kinderverzorgster worden bij een welgestelde familie, ten minste, dat had een Kuwaytse ronselaar haar verteld. Het pak te anders uit. Als dienstmeid werkte ze 14 uur per dag en kreeg daarvoor slechts 260 gul den per maand betaald. Verder was het haar verboden haar huis te telefoneren en brieven te ontvangen. Protest kwam haar op een pak slaag van de heer des huizes te staan. Edita vluchtte uiteindelijk naar de Fi- lipijnse ambassade. Daar zit ze nog, samen met 130 landgeno ten die eveneens een misdadige behandeling van hun werkgever ondergingen. Veel Kuwayters hebben hun beestachtige ervaringen met de Iraakse bezetters niet omgezet in meer mededogen voor de ruim 500.000 Aziatische gastar beiders die sinds de bevrijding, volgende maand een jaar gele den, weer zijn binnengehaald. Als vanouds worden deze sloe bers uit Derde Wereldlanden als Pakistan, Bangladesh, India en de Filipijnen als slaven behan deld. Net als vóór de Iraakse in vasie knappen zij het vuile werk op; van straatvegen tot eten ko ken. Behalve met de mensenrech ten is er in het door oliedollars verziekte sjeikdom nog veel meer mis. Oppositie en pers zijn nog steeds gemuilkorfd. Met de economie gaat het de verkeerde kant op. Een deel van de oliebronnen is onherstelbaar beschadigd. En de overgebleven Palestijnen hebben er geen le ven. Van de 400.000 Palestijnen die er generaties lang hebben gewoond, zijn er al 350.000 weggetreiterd. Als straf voor de vermeende collaboratie met de Iraakse bezetters. Een jaar geleden werd Kuwayt ten koste van naar schatting 250.000 gedöde Irakezen door de Amerikanen, Britten en Fransen bevrijd. In naam van Vreugde in Kuwayt, waar de Ameril de gerechtigheid, de internatio nale rechtsorde en met de stelli ge verzekering van de Kuwaytse emir Jaber al Sabah dat zijn land in het vervolg de democra tische beginselen zou eerbiedi gen. Maar dat bleken aantoon bare leugens. De VS kwamen immers in de eerste plaats in het geweer om voor het Westen belangrijke oliereserves veilig te stellen. Van de heersende Al Sabah-clan wisten de Amerikanen dat zij nooit vrijwillig het politieke- noch het economische monop olie zouden opgeven. De plech tige belofte van de emir was slechts een vijgeblad om diens werkelijke bedoelingen snel herstel van de status quo van voor de Iraakse invasie te verhullen. Voor de geallieerden was de 'democratische gezind heid' van de emir een extra ar gument om het militaire optre den te kunnen rechtvaardigen. Bijna een jaar na dato wach ten de oppositiepartijen in Ku wayt nog steeds op de beloofde vrijheid. Ze zijn niet erkend en het beleggen van openbare po litieke bijeenkomsten is straf baar. Straf wacht ook een Ku waytse journalist die gewag maakt van de deportaties van Palestijnen, oppositieleiders aan het woord laat of kritiek le vert op het regime. De grond wet in 1985 als gevolg van in terne politieke strubbelingen persoonlijk door de emir buiten werking gesteld is een dode letter. WeJiswaar houdt de sjeik 'zijn' volk zoet met het vooruit zicht op parlementsverkiezing in oktober, maar weinigen ver wachten dat hij die toezegging ook zal nakomen. Bovendien mogen dan slechts de mannen stemmen. De Al Sabah's bepalen ook nog altijd wat er met de oliedol lars gebeurt. Tot ergenis van de eeuwenoude koopmansge slachten, die eindelijk wel eens over de besteding van die hon derden miljarden dollars willen meepraten. Als gevolg hiervan wordt de bedrijvigheid in het j. •fotoafp emiraat ernstig belemmerd. Doordat de emir hen inspraak onthoudt, vertikken de zaken lieden eigen geld in de lokale industrie te investeren. En daar mee hebben ze onbedoeld ook buitenlanders afgeschrikt 'om door vestiging van bedrijven geld in het emiraat te stoppen. Het Kuwaytse zakenleven zoekt het geluk nu maar in het bui tenland, met medeneming van aanzienlijke kapitalen. Reserves Voor de Golfcrisis zou Kuwayt zich een dergelijke kapitaal- vlucht hebben kunnen permit teren. Maar de reserves van het emiraat zijn de afgelopen an derhalf jaar behoorlijk afgekalfd. Het onderhoud van het massaal naar luxe woonoorden gevluch te volk kostte de schatkist bij benadering meer dan acht mil jard dollar. Voor haar oorlogsin spanningen betaalde Kuwayt de Amerikanen meer dan twintig miljard dollar. En met het blus sen van de oliebranden was ruim twee miljard dollar ge moeid. Bij die onvoorziene uit gaven was slechts één meeval ler: het herstel van de oor- logschade wordt nu geraamd tussen de 20 en 25 miljard dol lar. Dat was aanvankelijk be groot om 100 miljard. Met Kuwayts enige bron van inkomsten, de gigantische olie voorraden onder het woestijn zand, is het al evenmin florisant gesteld. Weliswaar waren tegen alle verwachtingen in al in no vember alle 727 brandende olie- putten geblust, deskundigen ra men dat 30 procent van die bronnen vanwege de grove schade nooit meer is te gebrui ken. Bovendien verwachten zij dat de olie-export pas over drie tot vier jaar terug is op het voor oorlogse niveau van 1,5 miljoen vaten per dag. Op dit moment wordt er slechts voor 300.000 vaten per dag naar boven ge pompt. Bovendien is de infra- stractuur van de olie-industrie zo ernstig beschadigd, dat de herbouw zeker nog vijf jaar in beslag zal nemen. De verbrande 500 miljoen va ten olie hebben onpeilbare schade aan het milieu veroor zaakt. Waterbronnen zijn vergif tigd: de woestijn ziet zwart. Voor planten en dieren is het er vermoedelijk voor eeuwen on leefbaar. Geld smijten Maar dat zal de Al Sabah's alle maal een zorg zijn. Geld, dat is het enige wat voor hen telt. En voor eigenlijk alle Kuwayters, die met nog meer geld smijten dan voorheen. Geen wonder, want alles is weer te koop: van de Mercedes tot het Zweedse bankstel. Maar al die weelde laat onverlet dat veel Kuwayters die niet konden vluchten of het lef hadden de bezetter recht in de ogen te kijken, nogjzwaar lij den onder hun'oorlogstrauma's. Het is vooral die categorie die koopziek is. Ter compensatie van de niet te verdrijven de pressies. Want doeltreffende psychische behandeling van de ze niet geringe groep heeft voor de heersers geen hoge prioriteit. Het beoogde 'nieuwe' Kuwayt is na de oorlog blijven steken in somberheid en apathie. Het zijn niet meer de roetwolken van de oliebranden die het zicht op de toekomst verduisteren, maar de incompetentie van de Al Sa bah's, voor wie het nepotisme een diep gewortelde traditie is.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27