Omwille van de olie en de orde in de wereld 'Irak is een paria dank zij Saddam Donderdag 16januari 1992 SADDAM HUSSEIN kan binnen en kele jaren zijn chemische, biologische en nucleaire wapenarsenaal weer op peil brengen, zo meent ClA-directeur Robert Gates, Hij pleit voor handha- ving van de economische boycot om Irak bij die opbouw te hinderen. 26 VOLGENS GATES kan Irak het pro ject voor de aanmaak van biologische wapens binnen enkele weken hervat ten. De produktie van chemische wa pens kan binnen een jaar weer op peil zijn, terwijl voor een atoombom en kele jaren nodig zijn. GATES ZEI dat Irak nog over honder den Scud-raketten beschikt, waarmee mogelijk niet-conventionele ladingen kunnen worden overgebracht. Hij gaf toe dat de VS moeite hebben bij het opsporen van die raketten. Saddam Hussein zou zijn eigen atoombom hebben ge had, als Irak in de Golfoorlog niet militair was gebroken. Met die mededeling keerde elk VN-inspectieteam het af gelopen jaar terug uit het verslagen land. Dat Saddam een eigen bom wilde was geen nieuws. Hij bleek alleen al veel verder te zijn dan iedereen dacht. Het blijft daarom een raadsel waarom Saddam zich eind juli 1990 in een conflict met het nietige Kuwayt stortte, en daarmee zijn militaire doodvonnis tekende. AMSTERDAM PATRICK V Waarom wachtte hij niet tot hij de wereld nucleair had kunnen chanteren? „Dat is ook voor mij de meest klemmende vraag die na de Golfoorlog is blijven staan", zegt Ruud Hoff, Mid den-Oostendeskundige en do cent internationale betrekkin gen aan de Utrechtse School voor Journalistiek en Voorlich ting. Een eenduidig antwoord heeft hij niet. Hoff is er echter van overtuigd dat de oorzaak van de Golfcrisis en -oorlog niet alleen moet worden gezocht in de paar dagen vóór 2 augustus 1990. Hij houdt het erop dat Saddam zijn beslissing mede aan de hand van een aantal eer dere gebeurtenissen heeft geno- Volgens Hoff deed zich al in de eerste maanden van 1990 een kentering in de houding van het Westen ten opzichte van Irak voor. Saddam, de man die eerder op handen werd ge dragen omdat hij 'het Iraanse gevaar' tegenhield, verspeelde zijn krediet in korte tijd. „Het ging in die tijd om allerlei rede nen slecht met de Arabische wereld. De Sovjetunie trok zich terug als beschermheer van een aantal landen, alle aandacht van het Westen richtte zich op Oost-Europa en één-partijsta- ten raakten in diskrediet." „Syrië bijvoorbeeld had tijdig in de gaten dat de bescherming van de Sovjets wegviel, en wis selde van partner. Ook de PLO zocht toenadering tot de Ameri kanen, hoewel die dialoog weer snel doodliep. In Irak werd ech ter tegen alle internationale druk in de Brits-Iraanse journa list Barzoft opgehangen. Daar naast werd in Londen een ont stekingsmechanisme voor een atoombom gevonden, dat naar Irak zou worden gesmokkeld. Er doken ook opeens overal onder delen op voor Saddams super kanon. Het gevolg was een snel opkomende anti-Iraakse stem ming. Bovendien begon ieder een zich plotseling zorgen te maken over de overbewapening van het land. Saddam heeft dat mogelijk gezien als een inlei ding voor westers ingrijpen op wapengebied. Verder zat hij fi nancieel volkomen aan de grond door de oorlog met Iran. Het is daarom heel logisch dat Saddam het benauwd kreeg toen Kuwayt en de Verenigde Arabische Emiraten weigerden hun olie-produktie te beperken. De prijs bleef laag en de Iraakse olie bracht te weinig op." Misrekeningen Over het waarom van Saddam Husseins beslissing om juist op dat moment voor een inval in Kuwayt te kiezen, doen veel theorieën de ronde. De Ameri kanen zouden hem hebben uit gelokt, hij zou de aanval als bes te verdediging hebben gekozen, hij zou hebben geprobeerd een westerse actie tegen Irak te voorkomen, hij zou gewoon lij den aan zelfoverschatting of hij zou de situatie volkomen ver keerd hebben ingeschat. Hoff gelooft zeker niet in re gelrechte uitlokking, alhoewel de Amerikanen volgens hem „mogelijk signalen hebben ge geven die Saddam niet hebben tegengehouden". Hij denkt eer der dat het geringe politiek- strategische inzicht van de Iraakse leider een grote rol heeft gespeeld. „De man is zeker geen briljant politicus. Zijn eer ste staaltje van volkomen ver keerde inschatting was de oor log met iran, die voor hem op een fiasco uitliep. Ook bij de in val in Kuwayt heeft hij een aan tal belangrijke zaken volkomen verkeerd beoordeeld." .Allereerst had hij nooit ge dacht dat de VS zó'n punt zou den maken van Kuwayt. Zij zouden na Vietnam geen zin meer hebben in een verre, mo gelijk langdurige oorlog. Boven dien hadden de Amerikanen hem tot aan het bittere eind ge steund in de oorlog tegen Iran. Het is zelfs niet ondenkbaar dat hij opnieuw Amerikaanse steun dacht te krijgen. Saddam heeft waarschijnlijk ook nooit ver moed dat de VS zich zo com promisloos zouden opstellen. Zelfs een grenscorrectie was er' niet uit te slepen." „Een minstens even belang rijke misrekening was de bijval die Saddam van de Arabische wereld dacht te krijgen en die niet kwam. Het moet hem een gruwel zijn geweest dat uitgere kend Saudi-Arabië, de hoeder van de heilige plaatsen van de islam, de Amerikanen binnen haalde. Dat was overigens ook voor de Saudi's een pijnlijke aangelegenheid, maar ze kon den weinig anders." „Saddam heeft zich verder volkomen verkeken op de reac tie van de Sovjetunie. Hij heeft er overigens begrijpelijker wijs geen rekening mee ge houden dat de Amerikanen en de Sovjets samen zouden op trekken. Dat was ook iets unieks. Saddam is er waar schijnlijk vanuit gegaan dat het conflict zou verlopen volgens het confrontatie-model van de Koude Oorlog, waarin de Sov jets altijd de zijde van de tegen stander van de Amerikanen zouden kiezen. Dat had overi gens het conflict een stuk ge vaarlijker gemaakt." 'Schrikbeeld-scenario' Die verkeerde inschattingen werden Saddam al snel na de inval duidelijk, denkt Hoff. De zeer snelle komst van de Ameri kanen en hun bondgenoten heeft hem waarschijnlijk volko men verrast. Hoff acht het goed mogelijk dat de Iraakse leider toen begreep dat dit avontuur het einde van Irak als militaire macty én zijn eigen einde zou kunnen inluiden. Daarom zou hij in de vele bemiddelingspo gingen die volgden constant hebben gevraagd om een ga rantie niet te worden aangeval len. „Een van de wonderlijkste termen uit de hele crisis is nog steeds het woord 'schrikbeeld scenario', dat werd gebruikt voor de mogelijkheid dat Sad dam zich op die voorwaarde alsnog zou terugtrekken. In dat geval zouden de geallieerden daar mooi hebben gezeten met hun troepenmacht, en was het Iraakse gevaar levensgroot blij ven bestaan. De Amerikaanse doelstelling is daarom geduren de de crisis ook verschoven van de bevrijding van Kuwayt naar de vernietiging van het Iraakse militaire apparaat. President Bush heeft dat op een gegeven moment onverholen gezegd", aldus Hoff. Hij denkt dat de beslissing om Irak hoe dan ook uit te schakelen al was genomen voordat de Veiligheidsraad in de roemruchte resolutie 678 uit sprak dat gebruik van geweld was toegestaan als Irak zich niet vóór 15 januari zou hebben te ruggetrokken. „Het eerste cru ciale moment in de crisis was de dag waarop de geallieerde troepenmacht zo groot was ge worden dat hij ook offensief kon worden ingezet. Dat was vóór die resolutie. Na dat moment was alles eigenlijk poppenkast, tot en met het gesprek tussen de ministers Baker en Aziz in Genève toe. De beslissing om aan te vallen lag er toen allang." Desastreus De Golfoorlog heeft weliswaar een eind gemaakt aan Irak als Ruud Hoff: „Saddam Hussein is zeker geen briljant politicus." foto ellen brans militaire macht, maar Saddam werd daardoor geen paria. Zo Hussein heeft het ondanks zijn had het in Irak misschien ook blunders overleefd. Hoff wijt dat gekund." aan een tweede cruciaal mo- Hoff verwacht overigens dat ment, de 28ste februari van vo- de dagen van Saddam hoe dan rig jaar. Bush kondigde toen een ook zijn geteld. „Er steken eenzijdig bestand af, terwijl de steeds weer verhalen de kop op geallieerde troepen volgens be- dat er een coup zou zijn verij- velhebber generaal Schwarz- deld, maar nu merk je ook dat kopf zo naar Baghdad hadden mensen hem laten vallen, zoals kunnen doormarcheren. 2ijn ambassadeur hier in Neder- „Ik denk dat daar twee rede- land. Uiteindelijk zal zijn val nen voor zijn. Allereerst konden onvermijdelijk zijn. De meest de Amerikanen nu tegen het reële mogelijkheid is een thuisfront zeggen dat ze met machtsovername door iemand het leger of in Saddams eigen Ba'ath-partij. Daar wordt het land weinig beter van, maar er kan dan tenminste weer wor- minimale verliezen een maxi maal resultaat hadden bereikt. De tweede reden is een mooi staaltje van cynische machtspo litiek. De Amerikanen zagen den gepraat." aankomen dat een Irak zonder Op één punt heeft Saddam Saddam uiteen zou vallen, overigens nog een beetje gelijk Daarbij waren ze niet gebaat. Ze gekregen, zegt Hoff grinnikend, hadden weliswaar liever een an- Hij koppelde de ontruiming van der aan de macht gezien, maar Kuwayt aan de ontruiming door die was er nou eenmaal niet." Israël van de bezette gebieden. „Het resultaat is eigenlijk de- „In de vredesonderhandelin- sastreus. Irak is dank zij Sad- gen, één van de positieve gevol- dam een paria, een land met gen van de crisis, wordt Israël een gedecimeerd leger, een land nu door Amerika op dat punt dat geen handel mag drijven, onder druk gezet. Wat dat be- De bevolking lijdt er zwaar on- treft hadden de Israëlische havi- der. Wie is daarbij gebaat? Ik ken gelijk,.. toen ze zeiden dat trek wel eens een parallel met deelname aan het vredesproces het einde van de twee wereld- de eerste stap naar teruggave oorlogen. In 1918 werd Duits- van de bezette gebieden zou land vernederd, met wraak- zijn. Ik zie het overigens wel tot zucht als gevolg. In 1945 mar- Israëlische concessies komen, cheerden de geallieerden door maar het zal nog lang duren. En naar Berlijn, berechtten ze de dan nog is het probleem van het oorlogsmisdadigers en instal- Midden-Oosten de wereld niet leerden ze een nieuwe regering uit. Het zal hooguit wat beter wederopbouw beheersbaar zijn.' kon worden gepraat. Duitsland Als Kuwayt in West-Afrika had gelegen, was alles anders uitgepakt UTRECHT JANINE BOSMA ONNO HAVERMANS „The liberation of Kuwayt has begun." Woorden die hun weg naar de geschiedenisboeken zullen vinden. Europa lag nog in diepe rust toen Witte Huis woordvoerder Marlin Fitzwater op donderdag 17 januari om vier uur 's ochtends de bevrij ding van Kuwayt aankondigde. Baghdad werd toen al drieën eenhalf uur onophoudelijk ge bombardeerd. Vrijwel niemand twijfelde aan de juistheid van de beslissing om agressor Irak met alle moge lijke militaire geweld uit de piepkleine oliestaat te verdrij ven. Vrijwel niemand leek zich af te vragen of de oorlog ook zou zijn gevoerd wanneer Ku wayt een onbetekenend stukje dor land was geweest in een uit hoek van bijvoorbeeld Afrika. „Deze actie is noodzakelijk", verklaarde de Amerikaanse pre sident Bush al in september toen de Amerikaanse troepen richting Golf trokken. Saddam was een keer te veel over de schreef gegaan en moest wor den gestraft. Zo simpel leek het, maar zo lag het natuurlijk niet. Nakaarten over de Golfoorlog. In zijn morsige kantoortje aan het Instituut voor Geschiedenis van de Utrechtse Universiteit fi losofeert Amerika-deskundige dr. Maarten van Rossum een jaar na dato over de ware oor zaak van het geweld. Zijn ge sprekspartner is de Amerikaan se energiedeskundige dr. Ken neth Rosing, onder meer ver bonden aan de Rotterdamse Erasmus Univerateit en de Johns Hopkins university in Baltimore. Dr. Kenneth Rosing: „Als Bush niet zo nauw verbonden was geweest met de olie-industrie, Dr. Maarten van Rossum: „Er was maar één land dat het karwei kon klaren; de Verenigde dan was er denk ik niet zo snel gevochten." foto carel richel Staten." foto carel richel Voor Van Rossum ligt een „reeks duidelijke oorzaken" ten grondslag aan de Golfoorlog, hoewel het emotionele aspect „teleurstellend genoeg" volgens hem ook van doorslaggevend belang was. „Vlak na de Iraakse inval zei Bush plotseling, terwijl de camera's draaiden: 'This will not stand' (dit houdt geen stand, red.). Chefstaf Powell en minister van defensie zaten op dat moment braaf in het Pen tagon via CNN naar Bush te kij ken en dachten: 'Hemelse goed heid! Weet hij (Bush) eigenlijk wel dat dat betekent dat we mi litair moeten optreden als Sad dam zich niet terygtrekt?' In het boek The Commanders van Woodward (Bob Woodward, Amerikaans journalist, red.) ver telt Powell dat er op dat mo ment nog helemaal niet serieus was nagedacht over militair op treden. Dat impliceert dat Bush zich emotioneel liet meeslepen. Het boek van Woodward geeft een niet onaardige indruk van de besluitvorming in de Golf oorlog, maar was voor mij in zoverre teleurstellend omdat ik dacht dat alles scherp rationeel was afgewogen. Maar zo is het blijkbaar niet gegaan." Voor Rosing is het duidelijk. De Amerikaanse president liet zich voor een groot deel leiden door oliebelangen. „Bush is ge boren in Massachusetts, waar zijn vader als bankier voor bijna 100 procent werkzaam was op de oliemarkt. Bush zelf ging na zijn studie naar Texas waar hij de oliemaatschappij Zapata op richtte." „Nou heeft Bush natuurlijk zijn belang in Zapata al in '65 of '66 verkocht toen hij de politiek inging", onderbreekt Van Ros sum. „Ja, maar het punt is dat Bush zijn interesse voor de olie industrie heeft behouden", ver volgt Rosing. „Hij heeft vrien den in die sector, ook in het Midden-Oosten. Hier was dus een Amerikaanse president af komstig uit de olie-industrie, met vrienden in de top van de grootste oliemaatschappijen. En wat doet hij? Hij bouwt in korte tijd een enorme strijdmacht op, zonder te wachten op de uit werking van politieke maatrege len. Een stabiele oliemarkt moest worden gewaarborgd. Als Bush niet zo nauw verbonden was geweest met de olie-indu strie, dan was er denk ik niet zo snel gevochten." Van Rossum: „Dat geloof ik dus niet. Ik durf de weddenschap wel aan dat ook al had Bush niet in de 'olie' gezeten, dan nog hadden de Amerikanen deze interventie ondernomen. Ja, laten we wel wezen. Als Kuwayt in West-Afri ka had gelegen en plastic san dalen en palmpitten als belang rijkste exportprodukten had ge had, dan denk ik niét dat 250.000 Amerikaanse soldaten binnen een week of zes in de woestijn waren gearriveerd. Olie speelde een rol, maar was niet de enige oorzaak." Cliëntstaat Van Rossum somt kort een aan tal redenen op, zoals Saddams provocerende gedrag en zijn talrijke bedreigingen aan het adres van Israël, „Amerika's be langrijkste cliëntstaat. En na tuurlijk de volkenrechtelijke kwestie. Een soevereine staat was onder de voet gelopen door een buurman, met duidelijk de slechtst denkbare intenties". „Maar het beste kun je je pro beren voor te stellen wat er zou zijn gebeurd als de geallieerden niet hadden ingegrepen. In dat geval zou Saudi-Arabië op den duur toch zijn zeilen naar de wind uit Bagdad hebben gezet, in navolging van de kleinere Golfstaten die al veel eerder overstag zouden gaan. Vergeet niét dat iedereen voor de aan vang van de oorlog nog dacht dat Irak een enorm militair po tentieel bezat. Als er dus niet was ingegrepen, was er voor het Westen een zeer bedreigende situatie ontstaan, al was het al leen maar omdat we afhankelijk zijn van de olie uit het Midden- Oosten." Rosing: „Kuwayt is voor het Westen niet zo belangrijk wat olie betreft. Voor de Iraakse in val was dat land verantwoorde lijk voor 4 procent van de totale wereldproduktie. Dat geldt ook voor Irak. Maar Saudi-Arabië is wél belangrijk. Riyad nam voor de inval zo'n 16 procent van de totale produktie voor zijn reke ning. Na 2 augustus voerden de Saudi's de produktie bovendien, nog op omdat ze de weggeval len quota van Irak en Kuwayt voor hun rekening namen." „Wat ze aan de Amerikanen hadden beloofd, want anders hadden er natuurlijk helemaal gigantische prijsstrijgingen op de oliemarkt plaatsgevonden", reageert Van Rossum. CIA De Amerikaan Rosing stuurt het gesprek terug naar de Ameri kaanse president, wiens verle den volgens hem toch de wer kelijke verklaring voor het in grijpen vormt. „Bush is voorzit ter van de CIA (Amerikaanse ge heime dienst, red.) geweest en een tijdlang was hij ook de Amerikaanse vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties. Bei de functies geven je een indruk van het karakter van de man. Hij is internationaal gericht." Van Rossum: „Ja, Bush is een typische vertegenwoordiger van het Amerikaanse establishment, met alle bijbehorende nationa listische ideeën. Hij wijkt niet af van het gangbare patroon van dat establishment, dat zich sinds de Tweede Wereldoorlog opwerpt als beschermer van de westerse belangen. De interven tie in de Golf past in die denk wijze. Bush zei het zelf op 11 september 1990 toen hij ont kende dat de militaire aanwe zigheid in de Golf incidenteel was. Nee, het was 'de opmaat voor een Nieuwe Wereldorde'. Politieagent Amerika als schepper van die Nieuwe We reldorde? Rosing bestrijdt dat. „Bush en de VS traden op uit ei genbelang. In andere situaties die de wereldvrede in de weg staan laten ze immers niets van zich horen. Denk maar aan de burgeroorlog in Joegoslavië." „Natuurlijk is er ook sprake van eigenbelang", valt Van Ros sum in de rede. „De interventie was echter ook buitengewoon in het voordeel van andere lan den in het Westen. En dat is na tuurlijk de aard van alle buiten landse politiek dat je kijkt waar je gemeenschappelijke belan gen hebt. Ondanks alle bezwa ren die je tegen het Amerikaan se optreden kunt inbrengen, moet ik toch stellen dat het nut tig is dat er een natie is die het voortouw neemt in situaties zoals in de Golf. Stel je voor dat Kuwayt de Amerikanen geen zier interesseerde. Was het land dan door bijvoorbeeld Japan bevrijd, in eendrachtige samen werking met de EG? Nee dus. Er was in feite maar één land dat het karwei kon klaren en dat waren - en zijn - de Verenigde Staten." .Amerika is ook het enige land ter wereld dat in staat is zo'n Midden-Oosten-conferen- tie op poten te zetten", vervolgt hij. „Bush is de eerste Ameri kaanse president in een reeks die bereid is Israël onder druk te zetten. Ik vind dat een zégen! Als de vredesconferentie wat oplevert - en dat geloof ik - dan hebben we dat te danken aan de VS en aan niemand anders. In een wereld zo chaotisch als de onze, is het nuttig dat er een natie is die het voortouw kan nemen en ook de politieke wil heeft om zulks te doen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 26