Weg en wiel Charmante Peugeot 106 een heerlijk karretje Ford voorziet herstel autoverkopen in VS flÈHet Motorhui Off. Peugeot-dealer voor Leiden e.o. AUTO LE1THON Dynamo maakt plaats voor accu Donderdag» 16januari1992 Redactie: 023-150222 PETER LODEWUKS» Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: JAN KLINCE .25 Parkeerprobleem Als iemand zijn auto niet voor de deur kwijt kan, zet hij hem ergens anders neer, dat zal duidelijk zijn. Vorige week kreeg deze pagina echter ook te maken met een soort parkeerprobleem, want in een deel van de oplage was de plaats van de hypermoder ne Maserati Barchetta ingeno men door de klassieke Peu geot 203 en de Peugeot 203 kon niet op zijn plek staan omdat genoemde Maserati Barchetta daar geparkeerd stond. Kortom, de foto's waren ver wisseld en daar bieden wij on- Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 071- 351800 BLIK IN HET VERLEDEN Je zou het daar niet direct ver wachten maar in Frankrijk is vorig jaar een Cadillac-museum ge opend. In het plaatsje Langeais, ten westen van Tours, zijn 54 mo dellen bijeengebracht, in bouw jaar variërend van 1931 tot 1970. Sinds de oprichting in 1902 blonk Cadillac jarenlang uit in vormge ving en kwaliteit en bood de ver mogende clientèle een ruime keus uit imposante, stijlvolle en geruis loos 'zwedende' automobielen, hèt visitekaartje voor 'het ge slaagde individu'. Het rijden met zo'n wagen was 'het hoogtepunt van alle dagelijkse activiteiten'. Op de foto een van de 54 auto's in het nieuwe museum, een Cadil lac Eldorado uit 1953. »foto afp Vanaf 29 januari staat de Citroën XM stationwagon bij de dealers in de showroom. De station, die Citroën traditiegetrouw Break -ijtïoemt, is met zijn 4,96 meter lengte 25 cm langer dan de gewo ne XM en tevens 5 cm hoger. Het gevolg is een overvloed aan rüimte: normaal is er liefst 720 liter bagageruimte beschikbaar, die tot 1920 liter kan worden vergroot door de achterbank op te "klappen. De XM Break zal in ons land in vier uitvoeringen op de markt komen. De goedkoopste is de 4-cilinder 2.0 liter Comfort, die 60 mille kost en dé duurste is dè 6-cilirider Ambiance voor 87 mille. Daartussen zitten nog twee diesels, de Comfort voor 65 mille en de Turbo Ambiance, die 80 mille, moet opbrengen. Mazda MX-5 nu in vier kleuren te koop Mazda heeft het leveringsprogramma van de populaire MX-5 uitgebreid. Naast de kleuren rood, wit en blauw is deze fraaie ca briolet nu ook in metallic zilverkleur (Silverstone) te koop, meer prijs 795. Tevens kan de MX-5 (te koop vanaf 52.938 gulden) worden geleverd met stuurbekrachtiging voor L750 extra. De harde kap (hardtop) voor de MX-5, meerprijs 2.805 gulden, wordt geleverd met achterruitverwarming en hemelbekleding en is naar keuze uitgevoerd in zwart of carrosseriekleur. In 42 jaar 2,5 miljoen Saabs gebouwd Bij het Zweedse merk Saab is kort geleden de 2,5 miljoenste auto van de band gerold. De autoproduktie van deze oorspronkelijke vliegtuigfabrikant begon eind 1949 met de Saab 92. Het duurdë, 26 jaar voor het eerste miljoen werd bereikt en vervolgens 11 jaar om op twee miljoen te komen. In de 42 produktiejaren bouwde Saab 658.000 auto's van de types 95/96 en de Saab 99 bracht het tot een aantal van ruim 614.000. De meest geprodu ceerde auto is de 900, waarvan er tot nu toe meer dan 856.000 de fabriek verlieten. Van de in 1986 geïntroduceerde Saab 9000 rijden er momenteel 291.000 rond. Vectra Frisco: actiemodel bij Opel Opel, de Europese dochter van General Motors, heeft momén- teel een actiemodel van de Vectra in de showroom staan. Deze Frisco is gebaseerd op de 4- en 5-deurs GL-vèrsie en voorzien van een aantal extra's. Onder meer sierstrepen en logo's, sport- velgen, carrosseriekleurige buitenspiegels, centrale deurvergren deling, speciale stoelbekleding en een in twee ongelijke delen neerklapbare achterrugleunirig met centrale armsteun behoren bij de Frisco tot de standaarduitrusting. De meerprijs voor dit pakket bedraagt 450 gulden, waarmee de goedkoopste Vectra Frisco op 34.370 komt. Het actiemodel is leverbaar met 1.6,1.8 en 2.0 liter inspuitmotor en ook met automaat. Het kan ook niet allemaal in een keer goed gaan. Heb je eindelijk een auto op maat gevonden, is die pet weer te groot. Dit jongetje van drie maakte vorige week een proefrit in zijn nieuwe (elektrische) Ferrari F40, toen de camouflagepet van zijn vader hem plotseling het zicht op de stoep ontnam. •roro ap Nieuwe Rijn 106 Hoek langestraat ACCU-SPECIALIST Japans aandeel naar 40 procent AMSTERDAM RAI Nog voor het eind van deze eeuw zal het Japanse aandeel in de totale autoproduktie in de wereld tot tenminste 40 procent zijn toegenomen. Dit staat in het zojuist verschenen manage mentrapport van de Britse krant Financial Times. De samenstel lers van het rapport tekenen daarbij aan dat de Japanse op mars daarmee nog zeker niet ten einde zal zijn. Het rapport voorziet dat de Ja panse merken over 10 jaar on geveer 3 miljoen voertuigen per jaar in Europa zullen produce ren. Het afgelopen jaar bedroeg dit aandeel 260.000 exemplaren. Voor de VS en Canada wordt neens op een produktie van rond 3 miljoen auto's gerekend. Tenslotte menen de onderzoe kers dat de Japanse fabrikanten in de nabije toekomst ook de sterk groeiende markten in Azië zullen gaan domineren. De Peugeot 106 is een lekker karretje om te zien. En als men er eenmaal een poosje mee op pad is, blijkt het ook een heer lijk ding om mee te rijden. Hoe wel de auto 15 centimeter kor ter is dan de 205 ziet men dat er niet direct aan af. Hij biedt vrij wel evenveel ruimte als het nog immer 'sterke nummer'. Men betaalt voor het type XN 20.795, zet dat eens naast de, 20.450 voor de 205 Accent en n komt al heel vlot in de ver leiding om het nieuwste 'leeuw tje' van Peugeot te kiezen. De 106 openbaart zich als een bij zonder handig en wendbaar stadsautootje. Het rijden op de snelweg bevalt ook prima. De 1.1 liter motor in de XN lost vrijwel elk snelheids probleem met zijn voorradige 60 pk vermogen op. Verwacht geen flitsende akties zoals de XSi die moeiteloos naar 190 km/u snelt, maar de XN is toch bepaald niet sloom te noemen. Daarbij springtide 106 zuinig met zijn brandstof om. Peugeot heeft kennelijk een zui nig basismodel naar voren ge schoven; zelf melden ze een verbruik van 1:20 bij 90 km/u. In de praktijk zaten we daar met 1:16,2 wel iets vandaan, maar het blijft eén leuk cijfer. De 'zui- nigerd' is gekoppeld aan een stukken makkelijker schakelen de vijfbak, die in de meeste po sities de trekkracht heel behoor lijk op de weg brengt. Die 345 fi Peugeot, de 106, verschilt op het eerste gezicht niet veel van de 205. meerprijs ten opzichte van de 205 is dus alleen het geld van wege de 5-bak al dubbel en dwars waard. Het brengt de 106 ook in de ge waardeerde fluister-klasse. Want horen doe je het spinnen de leeuwtje nauwelijks. Op tal van onderdelen is de 106 waarneembaar beter dan de 205. Meest in het oog springt de wegligging die belangrijk meer een gevoel van zekerheid geeft. De compact gevormde, ietsje bol staande koets helt amper over als men eens stevig de bocht ingaat. De stoelen bieden naast voldoende comfort en een goede verstelling, tevens vastig heid bij die bochtmanoeuvres. Het interieur vertoont enig in gehouden 'joie de vivre' en komt als zodanig fris en monter over. Een aangenaam ogend dashboard met 's avonds een zachte rode gloed op de meters als het licht brandt. Stevige hen- •foto peugeot dels met, ach hoe jammer nou toch weer, een geïntegreerde claxonknop. Doe dat ding toch midden op het lekker in de hand liggende dikke stuurtje. Als basisversie is de XN heel fat soenlijk uitgerust. Standaard zijn onder andere halogeen koplampen, rechter spiegel, rui tenwisser met sproeier op de achterruit, afsluitbare tankdop, verstelbare voorstoelen met 'ge heugen', dagteller, vier rolgor- dels en een tweepuntsgordel, armsteunen voorin en ruime kaartvakken. Geen karig bedeeld Fransoosje derhalve. Voeg dat bij de ruimte die hij biedt en men krijgt toch een heel smakelijk aanbod van deze PSA-fïrma. Voorin zit men zonder meer royaal, achterin staan de stelten al gauw naast de rugleuning geparkeerd en moet men niet al te lang zijn om het dak onberoerd te laten. Wie de auto gebruikt bij een pakket- of boodschappendienst kan met die achterruimte beter uit de voeten. De kofferbak is normaal al groot genoeg, voor het doorladen klapt de hele bank vlot dubbel en ontstaat er een prachtig pal letgroot laadvlak. De inhouds- volumen zijn respektievelijk 215 en 528 liter. Kortom een goed uitgerust kar retje dat een redelijk gat zal slaan in het 205-segment. Die 205 zou nog een poos leverbaar blijven vooral in de duurdere uitvoeringen. De eerste serie daarvan, de Roland Garros en de Gentry zijn zojuist versche nen. Klanten die van klein en bijzon der luxe houden stappen voor relatief veel geld in deze eerste liefde, de rest is 'ontrouw' maar stapt met evenveel, zo niet meer liefde, in de charmante Peugeot 106. PflUCCOT TALBOT Oegstgeesterweg/Maredijk 175, t/o het njeuwe postkantoor. Telefoon 071-212911. Jaar gratis reparatie op gebruikte Alfa's De dealer-organisatie van Alfa Romeo heeft de zogeheten Alfa Prima reparatieverzekering geïntroduceerd. Gebruikte Alfa's tot /vijf jaar oud krijgen voortaan deze verzekering mee, hetgeen in houdt dat gedurende een jaar na aankoop nagenoeg alle mecha nische schade zonder kosten wordt gerepareerd. Ook uit de schade voortvloeiende extra kosten als autohuur, sleep- en ho telkosten vallen onder de verzekering. Tevensïs het mogelijk te gen betaling de verzekering te verlengen tdt twee jaar. Gelijktij dig introduceert Alfa Romeo een acht dagen durende omruilga- rantie voor occasions. Citroën XM Break komt over 2 weken Nieuw merkembleem bij Renault Op 3 maart, tijdens de Salon van Genève, introduceert Renault een nieuwe huis stijl met als belangrijkste verandering een gemoderniseerd merkembleem. De bekende Renault-ruit, die sinds de in voering in 1925 pas twee keer is aange past, zal vanaf de tweede helft van dit jaar in de nieuwe versie op alle te produ ceren auto's prijken. De aanpassing van alle Renault-ondememingen gaat onge veer twee jaar in beslag nemen. In Genè ve zal het nieuwe embleem voor het eerst te zien zijn op de opvolger van de Renault 25, die daar voor het eerst aan het publiek wordt.getoond. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIKVANGERS Ford Motor Company, na General Motors de grootste au tofabrikant van de Verenigde Staten, verwacht een her stel van de autoverkopen. Ford denkt dat er dit jaar in de VS 13,5 miljoen auto's zullen worden verkocht. Dat is 8 procent meer dan in '91, toen rond 12,5 miljoen werden afgezet. Dat heeft Fords vice-president, Robert Rewey, bekend gemaakt op een autoshow in Los Angeles. Pas nog maakte GM een ingrij pende reorganisatie bekend. De komende vier jaar worden in de VS en Canada 21 fabrieken ge sloten en 74.000 banen ge schrapt. Vooral de sterke afzet- vermindering in de VS bracht GM tot deze maatregelen. Óok Ford voerde een drastische reorganisatie uit. In februari van het vorig jaar maakte topman Harold Poling een kostenverla De uitspraak van Rewey is des te opmerkelijker omdat de grote Amerikaanse autofabrikanten het afgelopen jaar forse verlie zen boekten. Vooral op de thuismarkt moesten zij het af leggen tegen de Japanse con- currentie, die vooral kleinere en goedkopere wagens op de markt bracht. gingsprogramma bekend van 3 miljard dollar, waarbij ontsla gen onvermijdelijk bleken. In het'derde kwartaal van 1991 boekte Ford een verlies van 574,4 miljoen dollar na een winst van 101,7 miljoen dollar in het derde kwartaal van 1990. De omzet verminderde van 22,98 tot 2111 miljard dollar. Over de eerste negen maanden moest de autofabrikant genoe gen nemen met een verlies van 1,78 miljard dollar tegenover een Winst van 1,38 miljard in dezelfde periode het jaar daar voor. De omzet verminderde tot 66,3 miljard dollar. Ook de cij fers van het vierde kwartaal van 1991 zullen volgens Poling niet veel beter uitvallen. H abrikanten blijven ex- I perimenteren met JL. fietsverlichting. Dat is een goede zaak, omdat de meeste fietsen nog zijn uitge rust met wrakke dynamo's, gammele achterlichten en roes tige aardverbindingen. Daarom is fietsverlichting nog steeds een geweldige bron van ergernis. De ideale dynamo is intussen op de markt: de HR van Axa. Nederlands fabrikaat, getest in weer en wind, adviesprijs 35 gulden. Een uitstekende ener giebron met als enige nadeel dat het trappen wat zwaarder gaat en dat er geen licht is bij stilstand. Wie dat bezwaarlijk' vindt kan terecht bij batterij- en accuverlichting. Deze hebben als nadeel de hogere prijs. Zo lanceert AGU als nieuwtje de Friwo oplaadbare fietsaccu, een Duits produkt. De accu komt in plaats van de dynamo en is bruikbaar op alle soorten fiet sen. Het voltage is net als van de dynamo zes volt, dus de ge wone koplamp en achterlicht kunnen rustig blijven zitten. Een complete set Friwo bestaat uit de oplaadbare accu, een op- laadkastje en een stuurhouder. Het opladen bij een stopcontact duurt ongeveer zeven uur. De accu geeft dan twee uur con stant stroom. Lampjes op de houder flitsen aan wanneer de accu dreigt leeg te raken. Dat is in het verkeer bijzonder handig, want niemand gaat natuurlijk de rijtijd in het donker bij elkaar De fietsaccu zorgt ervoor dat een houder voor aan het stui past. optellen. De prijs voor accu, op lader en houder bedraagt 129 gulden. In combinatie met bij voorbeeld de recent verschenen Hilight halogeenlamp van Axa en een degelijk achterlicht van de firma Spanninga ligt be trouwbare fietsverlichting bin nen ieders bereik. Compacte pompen Nieuwe typen fietspomp van minimale lengte maken het op pompen van een slappe band tot een waar genoegen. Ze hoe ven niet aan het frame beves tigd te worden en passen in elke tas. Er is een Pechpomp die met een speciaal 'pasrubber alle soorten ventielen slikt. Prijs on geveer 20 gulden. Zéfal komt met de Mini Double.Shot, die in uitgetrokken toestand twee keer zo lang is als ingeschoven. Er ontstaat een grote luchtkamer, ok licht is bij stilstand. De Friwo heeft een oplader die in het stopcontact zodat het pompen snel en ge makkelijk gaat. Eveneens ge schikt voor alle ventielen. Prijs rond de 35 gulden. OV-jaarkaart De invoering van de gratis jaar kaart openbaar vervoer voor studenten heeft ervoor gezorgd dat de fiets flink uit de gratie is geraakt. Het blijkt dat studenten de fiets laten staan als de rit per trein of bus voor niets is. Het gemak geeft de doorslag. Daar om zijn de meeste studenten die een auto hebben gewoon in die auto blijven rondrijden. Dat blijkt allemaal pit een onder zoek van de student economie M. Hetzlèr van de VU-Amster dam die een enquête onder col lega's in Amsterdam en Leiden heeft gehouden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25