Sport Gangmaker Muster overtreft Haarhuis Koss heeft er meer plezier in dan ooit Vijf landen kandidaat voor EK voetbal in 1996 Donderdag 16 januari 1992 0 VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 23 NIEUWSLIJN Van de Reijd blijft bij VVSB LEIDEN Fokke van de Reijd blijft aan WSB verbonden. De trainer en de Noordwijkerhoutse derdeklasser kwamen een ver lenging van het contract voor de duur van een jaar overeen. Warmunda en Bram Buntsma gaan aan het eind van het seizoen uit elkaar. De afdelingsclub en de oefenmeester zijn drie jaar aan elkaar verbonden. Bij Valken '68 tekende Hans van Rijn een jaar bij. Sterke bezetting Jumping Indoor Lisse LEIDEN Jos Lansink is op 24,25 en 26 januari de grote trek pleister bp Jumping Indoor Lisse. De ruiter maakt zijn come back na een langdurige blessure. Lansink verkeert in Lisse in goed gezelschap. Piet Raymakers, Rob Ehrens, Bert Romp, Wout Jan van der Schans, Roelof Bril en Albert Voom hebben hun me dewerking reeds toegezegd. Het evenement wordt georganiseerd door de Ruiterij Lisse, een overkoepelend orgaan van de Landeelijke Rijvereniging St. Hu- bertus en Ponyclub Poelway. Jumping Indoor Lisse wordt afge werkt in de binnenmanege en telt in totaal 13 rubrieken. Kemkers assisteert Krook HEERENVEEN Gerard Kemkers zal komend weekeinde bij de Europese schaatskampioenschappen optreden als de begeleider van de Nederlandse mannenploeg. Dat is met bondscoach Ab Krook overeengekomen. Kemkers, die in 1989 tweede werd bij zowel de Europese - als de wereldtitelstrijd, zal het nationale EK-team naast en op het ijs terzijde staan. Tevens zal hij Krook helpen bij het coachen van de rijders. De 24-jarige Drent ziet zijn begeleidende functie vooralsnog als incidenteel. Het behalen van het ALO-diploma (lichamelijk op voeding) en een eventuele comeback als schaatser hebben de prioriteit. Vonk wijst aanbod FC Twente af ENSCHEDE FC Twente en oefenmeester Theo Vonk gaan aan het einde van het seizoen zo goed als zeker uit elkaar. Het be stuur van de Twentse eredivisieclub heeft geen overeenstem ming kunnen bereiken met zijn technisch directeur over een contractverlenging. Vonk liet zijn werkgever gisteren weten de hem gedane aanbie ding onacceptabel te vinden. Het bestuur van FC Twente be treurt dat, maar is van mening dat het aanbod gezien de móge lijkheden van de Enschedese vereniging maximaal was. De club leiding zal zich nu oriënteren over de opvolging van Vonk en de te volgen procedure. Winst Leidse meisjes LEIDEN - Het Leidse voetbalelftal van meisjes onder 15 jaar heeft gisteren in Alphen met 3-2 gewonnen van Utrecht na een ruststand van 2-0. Hierdoor deelt Leiden de koppositie met Haarlem met 8 punten uit 5 duels. Natasja Sasburg (De Sleutels, 2x) en Faby Vriesekoop (Docos) zorgden voor de doelpunten. Richard Krajicek wel naar derde ronde Nog één nachtje Australië en dan naar huis. Paul Haar huis is na de nederlaag tegen Thomas Muster klaar met de tournee aan de andere kant van de wereld. Iets vlug ger dan gedacht. Een paar dagen rust en daarna de trai ning weer opppakken, niet in het minst voor de Davis- beker, die hem aanspreekt. de fanatieke Oostenrijker. Mus ter heeft één van de beste fore hands en die kwaliteit koestert hij. Tegen Haarhuis op de stormachtige baan 2, waar de wind net zo veel met de ballen speelde als de tennissers zelf, liep hij als het even kon om zijn backhand heen. Een kleine drie jaar geleden, toen een ernstig auto-ongeluk hem negen maandenuitschakelde, liet hij in zijn genezingsperiode een speciale stoel construeren om zijn forehand maar te kunnen oefenen en zo veel mogelijk vast te houden. Haarhuis is in goed gezelschap. Vandaag verdween de Kroati sche tennisploeg, Goran Ivani sevic eri Goran Prpic, beiden in de tweede helft geplaatst, maar ook Guy Forget. De Fransman werd door Christian Bergström buiten de deur gezet. Richard Krajicek bereikte de derde ron de wel. Hij versloeg de Ameri kaan Jim Grabb: 6-2,7-6,6-1. Forget was niet op zijn best, Bergström wel. In die situatie kon Forget gewoon niet verge ten dat zijn elleboog niet hon derd procent is, dat zowel zijn service als zijn backhand eron der lijden. De Zweed, die in 1990 op Wimbledon in de vier de ronde Forget al eens had ver slagen, merkte het en zocht voortdurend hét minst sterke punt van de Fransman. „Er zijn betere spelers dan hij", verzuchtte Forget, „maar hij is zo constant. Hij is zo'n vechter, hij maakt bijna geen fouten. Hij is typisch één van die spelers, die het peil van zijn tegenstander omlaag haalt, niet met de machtige winners van Lendl of Becker maar door zijn regelmaat." Bergström was niet alleen de betere door zijn regelmaat, maar ook in de opslag, maakte dus iets minder fouten en haal de vooral de belangrijke punten binnen in de partij die vier sets en iets meer dan drie uur verg de. Haarhuis kwam niet toe aan een set tegen Thomas Muster, Fanatisme Een dergelijk fanatisme heeft Haarhuis niet. Buiten de baan kunnen de twee goed met el kaar opschieten, op de baan wint Muster. Zo was het ooit in Rome en Parijs en vandaag ook in Melbourne. Muster was de gangmaker van de wedstrijd, Haarhuis probeerde contact te houden. Het kostte te veel moeite, het lukte aldoor net niet. Te beginnen bij de eerste game. Acht keer 40 gelijk, het muntje kon naar rechts of naar links vallen. Het viel naar Mus ter, die naar 5-1 uitliep. Omdat niet alleen Muster ka rakter bezit, duurde de set nog lang. Haarhuis kwam terug tot 4-5, maar moest tenslotte toch constateren dat hij iets te veel fouten had gemaakt. In de tweede set gebeurde hetzelfde. Weer moest Haarhuis zijn eer ste opslag prijsgeven, maar daarna bleef hij in de pas, zon der overigens het verloren punt te kunnen heroveren, 4-6 op nieuw dus. De hoop dat de partij nog zou kunnen keren, hield Haarhuis strijdvaardig, maar tegen de wind ging toch weer een ser vice-game, de zevende verloren. Dit keer kon Muster, die in een paar minuten twee keer van racket moest -verwisselen de voorsprong niet vasthouden. Wind Haarhuis en de Oostenrijker zelf brachten op 5-4 drie wedstrijd- punten om hals en na negen gewonnen slagen achter elkaar had de Eindhovenaar nog steeds land in zicht. In de tie break verdween het snel door dat opnieuw de opslag van Muster zekerder bleek. De wind was lastig. „Niet al leen voor mij", stelde Haarhuis. „Hij had echter een veel lekker der begin dan ik. Een doorbraak in de eerste game en nog eens bij het begin van de tweede set. Ik wilde tot iedere prijs voorko men dat het in de derde op nieuw zou gebeuren. Ik hoopte op een kansje. Dat het uitbleef, was zijn verdienste. Toch was de derde set mijn beste." Stanley Franker, die Muster ook door en door kent, had Haarhuis onder andere een ho ge aanval op de backhand van Müster geadviseerd. „Dat is mijn spel niet, maar hij gaf mij geen kans dat te doen wat ik wel wil. Hij had mij veel meer in zijn greep dan omgekeerd." Melbourne is verleden tijd, in de toekomst, die mede gebruikt zal worden om een nieuw racket te testen, zal Haarhuis, meer vóór zijn land, dan in zijn land spelen. In de Davis-beker komt hij graag uit, vanwege het team- en het Holland-gevoel en i Vs datzelfde geldt voor de Spelen. Hilversum, dat in de laatste week voor Barcelona valt, doet hij liever niet aan. Na Parijs is 'Spierbundel' op jacht naar tweede Europese titel HEERENVEEN GOVERT WISSE GPD—VERSLAGGEVER Elf maanden, nadat hij Thialf klapwiekend als een adelaar verliet, is wereldkampioen Jo- hann Olav Koss opnieuw neer gestreken in Heerenveen. De spierbundel uit Oslo doet op doorreis naar Albertville Fries land even aan om zijn tweede Europese schaatstitel op te pik ken. Als alles volgens plan verloopt vormt de driedaagse het begin van een grote geld- en prijzen- jacht, die in februari zijn beslag rnoet krijgen. De Viking moet de Noorse schaatsers, die zes tien jaar geleden (Stensen en Storholt in Innsbruck) voor het laatst succesvol waren tijdens de Winterspelen, in Albertville eindelijk weer eens aan olym pisch goud helpen. Koss heeft in de Haute Savoie zijn zinnen gezet op de 1500, 5000 en 10.000 meter. Mocht hij op die disciplines inderdaad toeslaan, dan treedt de 23-jarige medicijnen-student in de voet- sporèn van zijn beroemde land genoot Hjalmar Andersen, die veertig jaar geleden op dezelfde olympische afstanden nummer 1 werd. De Scandinaviërs besëffen dat ze eindelijk weer dicht bij nieu we historische successen zijn en laten daarom niets aan het toe val over. In zeer besloten kring wordt naar de Olympische Spe len toegeleefd. Daar waar hij anders zeer open is, staat coach Hans Trygve Kristiansen zijn rij ders nu slechts in beperkte ma te toe om met journalisten te praten. Er moet getraind wor den, niet gekwebbeld; dat ver stoort de concentratie. Welkom Half december waren de ver slaggevers hartelijk welkom op een persconferentie in Skiën er verschenen slechts twee jour nalisten en vorige week vrij dag in Davos. Buiten die twee gelegenheden waren zijn pupil len de afgelopen tijd niet of nauwelijks aanspreekbaar en vanaf nu tot na de Spelen zijn uitgebreide interviews niet meer toegestaan. De Noorse schaatsers doen momenteel een beetje denken aan de Nederlandse volleybal lers, die al jaren in afzondering Zijn om het heilige doel, 'een olympische titel, te bereiken. In Barcelona moet de droom van Zwerver c.s. in vervulling gaan; die van de Koss, Karlstad en Söndral in Albertville '92 en Lil- lehammer '94. De Noren, die vier jaar geleden gefrustreerd en met lege buidel Calgary veflie- ten, willen onder leiding van hun kopman bewijzen, dat ze weer tot de toonaangevende schaatsnaties behoren. De volleybalploeg van Brok- king/Selinger wordt wel eens vergeleken met een sekte, die geen invloeden van buitenaf to lereert. Kristiansen is ook erg teamgericht bezig, hetgeen in een individuele sport als schaat sen ongewoon is. In zijn ogen leveren alleen een sterk collec tief en groepsbesef sterke schaatsers op. Op de wedstrij den na, die nu eenmaal indivi dueel moeten worden afge werkt, doen de Noorse schaat sers bijna alles in ploegverband. De afgelopen week was dat nog eens goed zichtbaar in Davos. De Vikingen werden bijna overal gezamenlijk gesigna leerd. Kristiansen gaat in zijn opvat tingen verder dan welke schaatscoach ook. Koss sluit zich van harte aan bij de werk en denkwijze van zijn coach. „Ik kan als individu alleen maar goed presteren als we als groep optimaal functioneren. We jut ten elkaar op naar een hoger ni veau, stimuleren elkaar gewel dig. Als je het goed wilt doen, heb je elkaar nodig." Sportman Koss, onlangs voor de tweede keer gekozen tot Noors sport man van het jaar, heeft vooral een sterke binding met Geir Karlstad; de veteraan van de ploeg, die het Noorse schaatsen enkele jaren geleden door een moeilijke fase heen sleepte. „Karlstad en ik zijn heel goede vrienden. We hebben alles voor .elkaar over en trekken dag en nacht met elkaar op. Toen ik net begon, was hij mijn grote voorbeeld. Ik ben misschien wel net zo gelukkig met een plak voor hem als voor mezelf." Hoewel het leven zich in be perkte kring afspeelt, heeft wat Koss betreft de verveling nog lang niet toegeslagen. De we reldrecordhouder op de drie,, vijf en tien kilometer en num mer twee op de wereldranglijst neemt voortdurend het woord 'funny' in de mond. „Ik schaats met meer plezier dan ooit. Het geen alles heeft te maken met de sfeer, de vriendschap en de samenwerking bij ons." De lol wordt mede in de hand gewerkt door de afwisseling, die Kristiansen heeft aangebracht in het afstompende bestaan. Koss tennist in de zomer (uiter aard met Karlstad), crosst op een motor en doet aan schiet oefeningen, gymnastiek en ski-, trainingen. Lachend: „Ik kan absoluut niet tennissen, hoor. Dat doe ik puur voor de ont spanning. Net als motorcrossen, hoewel dat ook nuttig was om mijn evenwicht te trainen. Bart Veldkamp is ons in juni vijf da gen op komen zoeken. Die heeft toen ook op de niotor rond ge reden. Dat was funny. Hij lag er meer naast dan dat hij erop zat. Met de Noorse topschutters heb ik een paar keer schietoefenin gen gedaan. Dat was goed voor de concentratie." De gymnastiek en skitraingen zijn van nut om het gespierde lichaam leniger te maken. Koss Wimbledon een twijfelgeval, cup. Ik had hier eigenlijk ook „Als ik in Parijs een paar ronden wat langer in het toernooi moe- haal, doe ik ook Wimbledon in ten blijven." verband met de Grand-Slam- berger vindt daardoor uitbrei ding noodzakelijk. Over beide kwesties zal de UEFA zich waarschijnlijk in maart uitspreken. Het bestuur van de Europese voetbalunie bevindt zich momenteel in Zweden voor de loting van de eindronde van het EK van dit jaar. De loting vindt morgen in Göteborg plaats. Naast gastland Zweden hebben zich Neder land, Engeland, Joegoslavië, Sovjetunie, Frankrijk, Duitsland en Schotland geplaatst. De UEFA overweegt ook voor landenteams van spelers tot 21 jaar de Europese titelstrijd met een eindronde te laten afwer ken. Daaraan zullen dan, vooi de eerste keer ip 1993, viei teams kunnen deelnemen. Tot nu toe spelen de jeugd- ploegen vanaf de kwartfinales volgens het model van hel UEFA-bekertoemooi met uit en thuiswedstrijden. Zo speell Jong Oranje binnenkort in de kwartfinales van dit evenemenl twee keer tegen Zweden. In deze cyclus is aan het EK tevens de kwalificatie voor de Olympi sche Spelen van Barcelona ver bonden. Vijf landen, waaronder Neder land, hebben zich officieel kan didaat gesteld voor de organisa tie van de Europese titelstrijd voetbal in 1996. De UEFA zal zich vandaag in Göteborg voor de eerste keer over de gegadig den uitspreken. Naast Neder land zijn Engeland, Portugal, Oostenrijk en Griekenland in beeld. „We zullen in eerste in stantie de toestand van de sta dions en de mogelijke veilig heidsproblemen onder de loep nemen", verklaarde woordvoer der Braun van de UEFA. Daar naast spelen zaken als hotelac commodatie, infrastructuur, werkomstandigheden voor de media en comfort van toe schouwers een voorname rol. De UEFA zal zich tevens bezig houden met het voorstel van vice-voorzitter Neuberger, die in 1996 de eindronde met 16 deelnemers wil afwerken. In Zweden zijn dat er in juni van dit jaar nog acht. Door recente politieke ontwikkeling heeft de Europese voetbalunie binnen kort meer dan 40 leden. Neu- 11991 was voor mij fantastisch, doet al vanaf zijn veertiende aan krachttraining, hetgeen geen enkele schaatser hem kan nazeggen. Op zijn schouders bevinden zich niet voor niets twee flinke bulteri^De plaatsen, waar de halter al duizenden keer is neergekomen. Luciferhoutje Vergeleken met Koss is Falko Zandstra, die nog maar net is begonnen met krachttrainin gen, een luciferhoutje. Het EK belooft dan ook een confronta tie te worden tussen Friese souplesse en Noorse kracht, tussen een gespierde spijker en een gespierde boomstam, tus sen een flyer en een power- schaatser. De titelstrijd in Thialf doet daarom niet alleen met het oog op de zestiende Winterspelen, maar ook vanwege de botsing van twee schaatsstijlen dienst als vergelijkend warenonder zoek. Koss laat in het midden of de regerend wereldkampioen allround of junioren na drie da gen wordt gehuldigd. „Het ligt helemaal open. Het WK van '91 was voor mij fantastisch, maar ik heb het al weer uit mijn noofd gezet. We moeten vorig jaar vergeten. Het is nu 1992. Een nieuwe winter, een nieuwe competitie." Ivoorkust naar kwartfinales nARAo-BTB de lat. Afgezien van een schol tegen de paal was Congo nau welijks gevaarlijk. De 0-0 bete kende het eerste doelpuntloze duel van het toernooi. Abedi Pele maakte zijn repu tatie als ster van het toernooi la ter op de dag waar. De Afrikaan se voetballer van het jaar, uitko mend voor de Franse kampioer Olympique Marseille, scoorde voor Ghana op fraaie wijze te gen Zambia. Daardoor werd hei 1 -0 voor de favoriet. In de 64ste minuut besliste Pele het duel met zijn linker voet, na een combinatie met de in de Bundelisliga spelende Ye boah. Door dit resultaat is er ir groep D nog geen beslissing ge vallen. Ghana speelt morgei nog tegen Egypte. Kalusha wai in de goede wedstrijd dicht bi, de gelijkmaker. De aanvallei van PSV zag zijn schot echtei gekeerd op de doellijn door Ar mah. Ivoorkust heeft zich geplaatst voor de. kwartfinales van de strijd om het Afrikaans voetbal kampioenschap. Het gelijke spel (0-0) gisteren in groep C te gen Congo was daarvoor toerei kend. Eerder had Ivoorkust verras send gewonnen van titelverde diger Algerije, 3-0. Na die zege gokte het land tegen Congo na drukkelijk op een gelijk spel. Het in vergelijking met het vori ge duel op veel plaatsen gewij zigde team slaagde in de opzet. Eerder bereikten Cameroun en Nigeria de laatste acht. Alge rije heeft in groep C vrijdag een overwinning op Congo nodig om verder te mogen spelen. Ivoorkust had tegen Congo de betere kansen. Acht minuten voor tijd was de beste mogelijk heid voor Traore. Hij kopte op

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23